voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Rouwbrieven Nieuws- en Advertentieblad Üurwerk-Reparatie’s MIJ N H AR dt’s J Fa.Johs.TFomp, Sneek - ^enuwstillend en zenuwsterkend ts de werking van MIJNHARDT’S zenuwtabletten ■MMBM—i Roos op het hoofd J. van Douwen Kuipers Vrouwenhanden Onze electrische Werkbank ZATERDAG 6 APRIL 1929. 55ste Jaargang. I No. 15. I I I Gemengd Nieuws. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. alle BEPABATIËN s J. W. de Jong Wat kan men nu H met een stuiver spoedig en net uit te voeren. zijn Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Spriltol. Bij alle Drogisten. Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorin, in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten n n stelt ons in staat worden spoedig geleverd Drukkerij ..FRISO” - Workum Glazen Buisje 75 ct. Bij Apothekers en Drogisten. Horlogerie Markt De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager Opticien Workum werken zonder kramp of pijn Doos 60cent. Een treinbotsing. Tengevolge van een verkeerden wisselstand is in de nabijheid van Barcelona een goederentrein in botsing gekomen met een personentrein. Dertien wagons van den goederen trein werden geheel vernield en ver scheidene wagons van den personen- I trein werden zwaar beschadigd. Eén welke door de schoonmaak ruw, rood of beschadigd zijn, worden weder gaaf, zacht en blank door Doos 30 en 60, DTÏB OT tube 80 ct. V iUVli Het aannemen van giften. De Haagsche rechtbank heeft den directeur der gemeentebedrijven te Katwijk, den bedrijfsleider van het gasbedrijf te Sassenheim en den gas meester uit Voorschoten, wegens het als ambtenaar aannemen van giften, wetende, dat zij gedaan werden, ten einde hem te bewegen, om, zonder daartoe in strijd met hun plicht te handelen, in hun bediening iets te doen, of na te laten (artikel 362 Wetb. van Strafrecht), veroordeeld, ieder tot f100 boete, sub*, tien dagen hech tenis. Gevaarlijk spelletje. Het 6-jarig zoontje van den arbeider H. Lassche, te Valthermond, kreeg al spelende op het bovenveen een beentje tusschen twee lorries, waardoor het onderbeen zoo goed als afgeknepen werd. Onmiddellijk werd het kereltje per auto naar het Academisch Zie kenhuis te Groningen vervoerd. Zijn toestand was Dinsdagmorgen gunstig. Aanvaring. Op den IJsel te Deventer heeft een vrij ernstige aanvaring plaats gehad. Terwijl de motorboot „Energie”, schip per Otto Buhnemann, boven de Schip brug wilde opdraaien, weigerde plot seling de motor. Tijdens het onder zoek van den motor zette deze zich onverwachts in beweging, waardoor de „Energie” met volle kracht op de tjalkschepen „Dankbaarheid” en de „Navigable” uit Groningen liep, die daas aan de Welle gemeerd lagen. Van het eene schip werd de boeg- plaat boven de waterlijn ingedrukt terwijl van het andere de reeling ernstig werd beschadigd. Beide sche pen zyn door de „Energie” naar een werf te Kampen gesleept, om hersteld te worden. Schipper Buhnemann heeft de schade vergoed. Onder de tram geraakt. Dinsdagavond is op den Meppe- lerweg een zekere N. van Bakel, onder een wagen van de Dedems vaartsche stoomtram geraakt. De man werd ernstig gewond en is naar het Sofia-ziekenhuis te Zwolle overge bracht. Plotseling sterfgeval. Uit Leens meldt men aan het „Nbl. v.h. N.” Maandagavond had alhier een tra gisch geval plaats. De arbeider K. en zijn vrouw waren voor familiebezoek naar Assen geweest. Na het verlaten van den trein liep de vrouw door dien haar man de fiets moest ophalen vooruit in de richting van hun woning. Toen K. even later den spoor overweg passeerde, vond hij zyn vrouw bewusteloos op den weg liggen. De inmiddels ontboden geneesheer ton slechts den dood constateeren. Overstrooming. Uit Marum wordt gemeld Dinsdagmorgen ongeveer 4 uur is de Haarstervaart doorgebroken. Het water vloeide met geweld over de omliggende landeryen en den provin cialen kunstweg. Het bestuur van het waterschap „De Haarstervaart” (voorzitter de deer R. Siebinga), alsmede de burge meester van Marum waren spoedig ter plaatse aanwezig en namen af doende maatregelen voor het dichten van het weggeslagen gedeelte en het afdammen van de Friesche wijk. Ernstig gevolg. De veldarbeider Elzenga te Finster- wolde wilde een geit medicynen in geven, doch het dier verzette zich en beet E. in den wysvinger van de rechterhand, waardoor een onbedui dend wondje ontstond. Al spoedig werd bloedvergiftiging geconstateerd en moest E. zich op advies van den dokter elders onder behandeling stel len. Dezer dagen is de vinger te Groningen geamputeerd. Uitvoer van vleesch. In Februari werden goedgekeurd voor uitvoer 108.730 varkens (waarvan 85.686 bereid tot bacon en 2739 ver duurzaamd,) 4206 vette, 1660 gras- en 17.293 nuchtere kalveren, 15.709 scha pen, 1316runderen, 8 geiten en 1 paard. Uitvoer van runderen. Van 10 t/m 16 Maart werden goed gekeurd voor uitvoer naar België 640 en Frankrijk 9, totaal 649 runderen. Hond- en klauwzeer. Van 10—17 Maart kwamen voor in Groningen 2 gevallen in 2, in Fries land 8 gevallen in 6, in N.-Holland 3 gevallen in 3, in Z.-Holland 20 geval len in 15, in N.-Brabant 3 gevallen in 3 gemeenten, verder in Gelderland, Utrecht en Zeeland 1, in Drente, Overijsel en Limburg geen, totaal 39 gevallen in 32 gemeenten. De moord te Holten. De rechtbank te Almelo veroor deelde den 28-jarigen bakkersknecht uit Hengelo wegens moord met voor bedachten rade op Jenneke Mentink te Holten, tot vijf jaar gevangenisstraf. De eisch was 8 jaar. Na executie der straf wordt hij ter beschikking der regeering gesteld om als psychopaath in het rijksasyl te Leiden te worden opgenomen en verpleegd. Droevig ongeval. Het elfjarig zoontje van J. Hovinga te Oostwold, gemeente Leek, dat ach ter op een wagen geklommen was, is daar afgesprongen, juist toen een auto passeerde. De knaap werd gegrepen en ernstig verminkt, zoodat hy kort daarna overleed. Den chauffeur treft geen schuld Het vliegongeluk te Heerlen. De kantonrechter te Heerlen heeft de drie verdachten, die terecht ston den wegens het aanleggen van een vliegdemonstratie in Augustus verle den jaar, waarbij vier slachtoffers vie len, vrijgesproken, omdat niet bewe zen was dat zij de houders van den vliegdag waren. Brand te Sneek. Gisternacht half vier brak brand uit in het perceel aan het Kleinzand, van de firma S. v. d. Meulen, engros- handel in koloniale waren. Het gebouw met een zeer grooten opslag koopmansgoederen brandde geheel uit. De oorzaak zoekt men in een gebrek aan den schoorsteen. Het woonhuis van den heer v. d. Meulen bleef gespaard. Een naastlegger bekwam eenige waterschade. Alles was op beurspolis verzekerd. Onvoorzichtige vacantiegangers. Even buiten de Oosterpoort te Steen- wijk, op den rijksweg naar Meppel, heeft Zaterdag een ernstig ongeluk plaats gehad. Twee 16-jarigejongens, J. de M. en F. R., beiden uit Amster dam, hadden zich met het doel om in de Paaschvacanite een tochtje door ons land te maken per nachtboot naar Lemmer begeven. Vandaar waren zij per fiets door Friesland naar Steenwyk gereden. Op weg van daar naar Meppel, grepen zij zich buiten de Oosterpoort aan een passeerende vrachtauto vast. Door het steeds sneller rijden moesten zij deze ten slotte loslaten en raakten daarbij hun stuur kwijt. J. de M. smakte daardoor tegen de straatsteenen, bleef liggen en moest bij den naby wonenden dokter R. P. Brons binnengedragen gedragen worden. Deze constateerde hersen schudding en verbood verder vervoer. Per brancard werd het jongmensch naar het Chr. Geh. Onth. gebouw ge bracht, waar hij thans verpleegd wordt. Wrijf met de vingertoppen wat Purol in Uw hoofdhuid en wasch daarna Uw hoofd met warm water en ge wone zeep of nog beter met Purolzeep. Herhaal dit zoo nu en dan. Uw hoofd huid wordt daardoor roosvrij, het haar schoon en zacht en valt niet uit. Bij Apoth^i? Drogisten Het ernstig ongeluk bij Leiden. „De Tel.” heeft een bezoek gebracht aan de familie Van der Ham te Zoe- terwoude, die Tweeden Paaschdag door het verdrinken van moeder, zoon en dochter zoo ernstig werd getroffen. Eerst sprak de verslaggever den zoon H., die op het seminarium te Warmond studeert en met Paaschvacantie was. Zooals men weet, was hy met zijn vriend P. van Leeuwen reeds uit den wagen toen schipper Harland zyn reddingspogingen aanving. Zooals vanzelf spreekt was hjj zeer onder den indruk. Gevraagd werd, hoe hij er in ge slaagd was het portier te openen en naar buiten te kruipen. „Ik weet het niet” antwoordde de heer Van der Ham, „daar kan ik mij niets van her inneren. Ik vermoed, dat myn vriend erin geslaagd is het portier te openen. Zelf bemerkte ik op een gegeven «ogenblik, dat ik naar boven kon gaan in het water en dat ik niet meer te gengehouden werd door de kap. Hoe dit kwam, kan ik niet zeggen. Ik spar telde rond, want zwemmen kan ik niet. Ik greep een kussen en bemerkte, Toen voelde ik dat ik op den kant getrokken werd. Eerst dacht ik dat ik de laatste was, die uit het rijtuig De mijnramp in België. Drie van de 13 zwaar gewonde arbeiders uit de kolenmijn te Water schei, die in de ziekenhuizen te Hasselt en Luik worden verzorgd, zullen zeer waarschijnlijk niet in leven blijven. Het onderzoek naar de oorzaak der ramp door het parket te Hasselt en het deskundige mijncorps ingesteld, heeft tot dusver tot geen definitief resultaat geleid. Dinsdag is men er in geslaagd het vuur in de mijn geheel te dooven. De uitvaart van de 17 te Genck wonende slacht offers had Dinsdag plaats bij een ongemeen grooten volkstoeloop. Tal rijke kransen, waaronder een groote van witte jasmijnen en roode lelies met een driekleurig lint, waarop de woorden Albert en Elisabeth, bedekten de lijkkisten. In den stoet bevond zich een groot aantal mijnwerkers met brandende mijnlampen en om floerste vaandels. De minister van buitenlandsche zaken, Hymans, ver tegenwoordiger der regeering, de gouverneur der provincie Limburg, Verwilghen en verschillende Sena toren en Kamerleden, alsmede de directeuren, ingenieurs en ’t personeel der Limburgsche mijnen waren even eens aanwezig. De kerkdienst werd gecelebreerd in de kapel te Waterschei door de plaatselijke geestelijkheid. Mgr. Kerkhofs, bisschop van Luik, hield de lijkrede, eerst in het Neder- landsch, vervolgens in het Fransch, waarna de teraardebestelling ge schiedde op de begraafplaats der gemeente Genck, waartoe Waterschei behoort. De lijken der tien andere mijnwer kers, die bij de ramp het leven lieten, werden Dinsdagochtend naar de dor pen overgebracht, waar de slachtoffers hun woonplaats hadden en aldaar eveneens ter aarde besteld. Door den Limburgschen soc.-dem. senator Dierickx is, in verband met de ramp, aan den voorzitter van den Senaat een verzoek tot interpellatie van de regeering ingediend. Volgens socialistische bladen zou men reeds verscheidene maanden het bestaan van mijngas in de schachten der André Dumont-mijn hebben geconsta teerd en geen voldoende maatregelen hebben getroffen, om alle gevaar voor ontploffing af te wenden. Ook wordt, van dezelfde zijde, beweerd, dat de officieele dienst der mijninspectie on toereikend is en volkomen moet wor den gereorganiseerd. Aan H. M.’s gezant te Brussel is opgedragen aan de Belgische regee ring de deelneming der Nederland- sche regeering te betuigen bij de mijnramp. Van een schipbreuk. Op het Noorderstrand te Schier monnikoog is aangespoeld een red dingsboot, waarop de woorden voor komen Veneti ë-Stettin”. Vermoedelijk is dit een der reddingsbooten van van een aanvaring met de „Batavier I” gezonken Duitsche stoomschip „Vene tië” uit Stettin. De oplichting door de z.g. „Heilsbrigade”. De politie te Arnhem heeft Zondag middag gearresteerd den leider van de z.g. „Heilsbrigade” uit Den Haag, die was aangesteld om te Arnhem te werken. Er werden samenkomsten gehouden, gratis maaltijden verstrekt, althans levensmiddelen cadeau gedaan aan menschen, die zich bij de Heils brigade aanmelden. Door colporteeren met brochures en steunbonnen trachtte men geld los te krijgen. De leveran ciers ontvingen echter geen betaling en plotseling verdween de Arnhem- sche leider met f10 van zyn hospita. Hij kwam op den eersten Paaschdag met een auto in Arnhem terug, doch werd door de politie opgemerkt en in arrest gesteld. reiziger werd gedood, achttien passa giers zijn gewond. Tragisch ongeval in de bergen. Uit Grenoble wordt gemeld, dat tij dens een bergtocht van een vrij groot gezelschap naar de Etendard een 30-jarige kantoorbediende uit Lyonin een afgrond stortte. Hij was echter met een touw aau eenige andere leden van het gezelschap verbonden, zoodat men met moeite er in slaagde, hem langzaam omhoog te trekken. Toen hij bijna den beganen grond weer had bereikt, knapte het touw echter en viel de ongelukkige twintig M.naar be neden, zoodat hij onmiddellijk dood was. Aanslag op een assitent. De landraad te Bindjei (Ned.-Indië) heeft de koelie die onlangs den assitent Arbenan Bergh met zijn parong aan viel en doodde, veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf. De rechter achtte voorbedachten rade niet bewezen. Bij de behandeling der zaak bleek dat de assistent een aanmerking maakte over 't feit dat de koelie zich verwijderde vóór zijn tijd om was. Hij verklaarde dat hij dan zyn maandpre- mie niet zou verdienendoor deze be merking werd de koelie zóó driftig, dat hij zijn parong trok, op den assi stent aanviel en hem met eenige ste ken doodde. Inbraak in een slot. Gedurende de Paaschdagen hebben inbrekers zich des nachts toegang verschaft tot het slot Ambras nabij Innsbruck en zich daar vele kostbare voorwerpen toegeëigend, o.a. Augs- burgsche plaatwerken uit de zeven tiende eeuw, antieke kunstvoorwer pen, oude oorkonden uit de Oosten- rijksche geschiedenis en zelfs antieke meubelstukken uit een der slaapver trekken. Een deel van het gestolene werd door de dieven in het slot zelf verborgen, waarschijnlijk met de be doeling om het later te komen weg halen. Auto rijdt op een troepje meisjes in. Naar uit Genève wordt gemeld, heeft in de nabijheid van Lausanne een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Sen auto van een koopman uit Lausanne, waarin drie personen gezeten waren, reed met groote snelheid in zigzaglijn een vrij steilen weg af, waarbij de chauffeur de macht over zijn stuur verloor. De wagen reed in volle vaart op een troepje Sngelsche meisjes in. Een hunner werd op slag gedood, terwijl drie anderen zwaar gewond werden en in hopeloozen toestand naar een ziekenhuis zijn vervoerd. De meisjes waren van 17 tot 23 jaar oud en vertoefden te Lausanne in een pen sionaat. De inzittenden van de auto door de politie gearresteerd. Noodweer in België. Een onweer van Maandagnamiddag blijkt in verscheidene streken van België vrij groote schade aangericht te hebben. In het dorp Brasschaet, ten Noorden van Antwerpen, werd een man door den bliksem getroffen. Te Antwerpen is het dak van een bioscoop door den wind weggeslagen, let kwam in een banketbakkerij ;erecht; enkele personen werden icht door glasscherven gewond. Andorra in conflict met Primo de Rivera. De kleine republiek Andorra be vindt zich thans in conflict met de Spaansche regeering. Naar verluidt zouden zelfs de veertig soldaten, die het leger van Andorra uitmaken, dagelijks een uur extra gedrild wor den, óm op alle eventualiteiten voor bereid te zijn. De republiek, die op het hoogste punt van de Spaansch- Fransche grens ligt, is slechts door een smallen weg te naderen, welke in tyd van nood kan worden opge broken en zoodoende Andorra tot een moeilik te veroveren vesting maakt. De reden van de verontwaardiging der bevolking ten opzichte van Primo de Rivera ligt in diens bedoeling, de mannelijke bevolking van Andorra in Spaanschen krijgsdienst in te lijven. De republiek is van plan een protest- schrijven te richten tot den president van de Fransche „zuster’ -republiek Doumergue. Tenslotte heeft ook het plan van een flnancieele onderneming om in Andorra de grootste speelzaal der wereld op te richten, veel kwaad bloed gezet bij de 5000 inwoners van dezen miniatuurstaat, die nietverkie- zen te worden geëxploiteerd. Voor vijf cent koopt men een „JANTJE” en daarna haalt men vijf voor een kwartje Voor wederverkoopers in M doozen van 50 stuks bij monnikoog is aangespoeld een red- komen Veneti ë-Stettin”. Vermoedelijk dat dit nog niet eens geheel nat was. verleden week tengevolge Toen voelde ik dat ik op den kant getrokken werd. Eerst dacht ik dat ik de laatste was, die uit het rijtuig getrokken werd, maar toen ik telde hoeveel er gered waren, bemerkte ik dat myn moeder, broeder en zuster nog in het rijtuig waren. Myn vriend zag ik toen ook op den kant staan en ik begreep, dat hy er voor mH moest zijn uitgekropen. Hoe hy het portier heeft opengekregen weet ik niet.“ Den 17-jarigen J. v. d. H., die het paard bestuurde, vroeg den verslag gever nog hoe het ongeval gebeurd was. „Ik weet het niet”, luidde het ant woord. „Wij reden, nergens op ver dacht, langs het water, toen het paard eensklaps een zijsprong maakte. Vóór wJJ eigenlek begrepen wat er ge beurde lagen wij te water. Mijn broer werd van den bok afgeslingerd en ik zelf kon met eenige moeite den kant bereiken. Waarschijnlijk is het paard geschrokken van een boom stronk, die langs den weg lag, want er was niets anders. Ik kon het dier niet meer beheerschen. Het is waar schijnlijk met zijn pooten naast den walkant gestapt en zoo te water ge vallen, den wagen meesleepend. Deze is rechtop bljjven staan en schoot direct een heel eind weg. Wat er verder precies gebeurd is, kan ik mi niet meer herinneren”. FRISO. y; -

Friso nl | 1929 | | pagina 1