Uur werk-Reparaties Nieuws- en Advertentieblad Verkade’s en Bensdorp’s artikelen, levert tot - fabrieksprijzen - Firma JOHs. TROMP SNEER Firma JOHs. TROMP BRAMISMIs ■éHE zaterdag RECLAME-VERKOOP voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz s kousen r; J. van Douwen Kuipers Jongens Schoonmaak WORKUM - SNEER PUROL SNEER I J No. 17. ZATERDAG 20 APRIL 1929 Ö5ste Jaargang. Officieel Gedeelte. Gemengd Nieuws Bel endmaking. --- Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. Een dure Bril Plaatselijk Nieuw,. a MANUFACTURENHANDEL Doos 30 cent -- 7 47 6 43 8 51 Deze prijzen met 10 pCt korting a contant 18 49 89 66 Deze prijzen met 10 pCt korting a contant 74 79 92 Horlogerie Markt 18 25 29 stoeien en ravotten graag, maar vallen en bezeeren zich dan ook dikwijls. Zorg daarom altijd in huis voor een doos niet in doelmatige poterbewaarplaat- sen hebben overwinterd, hebben meer geleden dan de andere aardappelen. óók voor toekomstige winkeliers is HET adres SOKKEN Katoen, uni-kleuren Katoen, fantasie Katoen, mêlé, slechts Zijde, effen tint. m. ajour 59 Zijde, fantasie dessins Macco, extra zwaar Flor, pracht dessins DAMES KOUSEN Katoen, div. kleuren Katoen, zware kwal. Macco, extra zwaar Zijde, modekleuren Zijde, gegarandeerd „laddervry” Flor, nieuwste tinten II- Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager met 18 van de 22 p. j 18 van de 24 p. Oplichter. Een agent van een Belgische suiker fabriek is te Axel de dupe geworden van een zekeren K., vroeger een welgesteld landbouwer, die echter aan lager wal is geraakt en kortelings door de justitie op vrije voeten werd gesteld. Hij gaf voor een zeer groot kwantum suikerbieten te kunnen contracteeren en liet zich ongeveer f 1000 op voorschot uitbetalen. K. en het geld zyn spoorloos verdwenen. Walvischvaarder vergaan. Thans is te Londen bericht ontvan gen, dat de Britsche walvischvaarder „Southern Sky”, die sedert verschei dene dagen spoorloos verdwenen was, met alle 13 opvarenden vergaan is. -- worden en bleek toen reeds te zijn overleden. Een vrouwelijke roover. Zondagnacht werd een vrouw, die op het Bliiderplein te Berlijn een ververschingssalon drijft, op de trap van haar woning in de Fürbringer- strasse overvallen door een roover, die haar de geldtasch met 300 mark ontrukte en aan den haal ging. Op het hulpgeroep van de bestolene schoot een politieagent toe, die den dief wist te grijpen. Op het politie bureau bleek toen, dat de dief.een als man verkleede vrouw was, de 23-jarige Gerda R., die eenigen tijd bij de beroofde in dienst was geweest. Treinbotsing bij Brussel. De sneltrein uit Parijs is Woensdag morgen nabjj Halle in botsing met een goederentrein gekomen en heeft ongeveer half zeven plaats gehad, roor zoover bekend, zijn 9 personen gedood en 23 gewond, van wie ver scheidene personen ernstig. Voor zoover valt na te gaan, bevinden zich onder de slachtoffers geen Neder landers. De materieele schade is zeer be langrijk. De Rijksontvanger alhier, vestigt er de aandacht op, dat voor 1 Mei a.s. het laatste gedeelte van de nog ver schuldigde Rijks-inkomstenbelasting enz. moet zijn aangezuiverd. Dit geldt niet voor hen, wier aanslagbiljetten zijn gedateerd na de maand November 1928. 18 April. In onze vorige „Friso” maakten wij er terloops van gewag, dat de financieele zijde der aanstaande feestelijkheden van Plaatselijk Belang nog eenige zorg baarde. Wij kunnen thans gelukkig mede- deelen, dat het bestuur meent deze bezwaren te kunnen ondervangen door de opvoering van het zeer kost bare stuk „Fryslfin” te vervangen door een minder dure opvoering van een stuk, dat elders reusachtig succes heeft geoogst. Dit, gevoegd bij eenige andere wij zigingen die de begrooting heeft ondergaan, zal ongetwijfeld door de betrokken commissie® met groot ge noegen worden vernomen. Inmiddels blijft het toch zeer ge- wenscht dat het waarborgfonds wordt versterkt door ieder die daaraan nog niet deelnam. De aandeelen kosten slechts vijf gulden en geven rechtop gratis toegang tot terrein en avond- stuk. 17 April. In de heden avond gehouden vergadering van het Kies college der Ned. Herv. Gemeente is toezegging van beroep uitgebracht op Ds. J. G. Hooijer te Diemen. Benoemd tot tydelyk onderwij zeres aan de Chr. School alhier Mej. D. Visser, Hoofd der Chr. Bewaar school alhier. Van de directie der Ned. Spoor wegen is bij onzen Burgemeester bericht ontvangen dat met de zomer- dienstregeling ingaande 15 Mei de laatste sneltrein van Stavoren naar Leeuwarden ook in Workum stopt, zoodat dan op dit traject, hier alle sneltreinen zullen stoppen. Benoemd tot Hoofd der Chr. Be waarschool alhier, Mej. A. Koopmans. Bö het Zaterdag te Sneek ge houden laatste eindexamen van de Middelbaar Technische School voor Bouwkunde slaagde met lof voor Burgerlijke Bouwkunde onze stadge noot de heer G. Visser. Runderen-uitvoer. Gedurende het tijdvak 24 t/m 30 Maart j.l. werden voor uitvoer goed gekeurd in totaal 481 runderen, t.w. naar Luxemburg 26, Frankrijk 49, Brazilië 42, België 363 en Ned.-Indië 1. Hond» en klauwzeer. Gedurende het tijdvak 17 t/m 24 Maart j.l. kwam het mond- en klauw zeer in ons land voor met 28 gevallen in 25 gemeenten, t.w. in Friesland 10 gevallen in 8 gemeenten, Utrecht 2 (2), Noord-Holland 5 (5), Zuid-Holland 8 (7), Zeeland, Drente en Gelderland ieder 1 geval, Noord-Brabant, Limburg en Overjjsel geen gevallen. Vorstschade bij de aardappelen. De vorstschade by de aardappelen bedraagt in de kleihoek van Fries land naar schatting gemiddeld ruim 1, in de veenkoloniën byna 12, in Overysel en O. Gelderland 11, in de Neder-Betuwe, de Tieler- en de Bom- melerwaard, het Land van Altena en de VHfheerenlanden, in het Land van Maas en Waal, het Rflk van Nijmegen, oostelijk Noord-Brabant en Limburg 10, in Zeeland, op de Zuid-Hollandsche eilanden en in westelijk Noord-Brabant nog geen 3 °/q van den ingekuilden voorraad. In aanmerking nemende de voorraden in de verschillende gebie den, die op 15 Januari aanwezig waren, kan de schade dooreengenomen voor het geheele land op 7 h.8%van den voorraad worden geschat. Poot- aardappelen, welke hetzij in kleine kuilen ot wel in open kistjes in schu ren bewaard werden, dus die, welke 128 124 Zjjde, geh. Kunstzijde 169 m. 0 1 2 3 4 5 19 23 27 31 35 39 Heidebrand. Maandagmiddag heeft op den Sol- schen Berg, by Garderen, gemeente Barneveld, een hevige heidebrand gewoed, waardoor ongeveer 60 H.A. heide door het vuur vernield zijn. Een aantal inwoners van Garderen, bygestaan door 40 militairen uit het remonte-depót te Millingen, is er, onder leiding van den heer Westrik, burgemeester van Barneveld, met veel moeite in geslaagd de vlammen te blusschen. Naar de oorzaak van den brand stelt de politie een streng onderzoek in Kind deerlijk gebrand. Bij het aansteken van een petroleum lamp z^n de kleeren van het 3-jarig dochtertje van den landbouwer v.d. O. te Haaren in brand gevlogen. De toe stand van de kleine is zorgwekkend. Lawine-ongeval. Bij Gurgl in de Stubaier Alpen had Dinsdag een lawine-ongeval plaats met doodeiyken afloop. Cursisten van de Neurenbergsche politie onderna men Dinsdag een skitocht naar de Festkogel. Een sneeuwrand geraakte los, drie personen werden er onder bedolven. Twee hunner konden slechts licht gewond van onder de sneeuw bevryd worden. De derde, een hoofd inspecteur der politie te Neurenberg kon eerst na een half uur bevrijd niet, dat er een reden bestaat voor opzet, en vermoeden, dat het meisje het slachtoffer van een misdaad is geworden. Ongevallen. De 36-jarige W. W. uit de Oranje- boomstraat te Rotterdam heeft op de Nassaukade een automatisch pistool gevonden. Hij nam het wapen mee naar huis. Bij zyn thuiskomst liet hij het pistool vallen, waardoor een schot afging, dat hem in het linkerdijbeen trof. Hy is in het ziekenhuis behan deld. Maandagmiddag is de 35-jarige vrouw van den heer Plieger te Wil- lige-Langerak bij het spoelen van waschgoed in een sloot in de nabij heid van haar woning te water ge raakt en verdronken. Zij was moeder van vier kinderen. Maandagmiddag is het 31 2 jarig zoontje van Becker, bewoner van den wachtpost in de Huuwe, bij Almelo, door een sneltrein uit Amsterdam overreden en gedood. Zeilschip gezonken. Het zeilschip „Rival”, schipper Ottink, met een lading zand onderweg van Kampen naar Medemblik, is Dinsdagnacht op de Zuiderzee, een uur varens tenNoorden van Enkhuizen, plotseling gezonken. Men vermoedt, dat enkele nagels los zijn geraakt, waardoor water in het schip gedrongen is. De beide opvarenden, schipper en knecht, konden zich in de sloep redden en zijn roeiend te Enkhuizen aangekomen. Haar beenen waren bevroren. In December 1928 werd in een bosch bij Ginneken een 20-jarig dienst meisje gevonden, dat daar twee dagen en twee nachten gelegen had met de beenen in het ys. By het snyden van takken voor kamerversiering van de familie, waarbij ze inwoonde, was ze in een greppel gevallen; zy had haar been gebroken en door de pyn het bewustzijn verloren. In zeer beden- kelijken toestand werd zy in het St. Laurentiusgesticht te Ginneken opge nomen en door zeer zorgvuldige verpleging en geneeskundige behan deling heeft men haar het leven gered. Gisteren heeft zij het gesticht verlaten. Zij heeft thans twee kunstbeenen. Weer een samenzwering ia Portugal. Een officieus bericht van de Portu- geesche regeering meldt dat de oud- voorzitter van den ministerraad, An tonio Maria da Silva, en een aantal andere leidende politieke persoonlijk heden in verband met het ontdekken van een samenzwering tegen de re geering zyn gearresteerd. De politie doet thans verdere na- sporingen naar den anderen oud- voorzitter van den Ministerraad Do- mincos Fereira en naar den onder minister Rodriguez. Allen zyn ernstig gecompromitteerd in een revolutionnaire beweging, welke door de politieke politie is verijdeld. geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze worden wederom spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter openbare kennis, dat vanaf 1 Mei 1929 alle door hen verleende vergunningen als het hebben van een vaste ligplaats met vaartuigen, het houden van hooimyten, mesthoopen enz. zijn ingetrokken. Zy, die een nieuwe vergunning wenschen te ontvangen, moeten daar toe schriftelijk hun verzoeken indienen by bovengenoemd College vóór 1 Mei a.s. Workum, 17 April 1929. 2e klasse le pr. S. Vlas i 2e pr. T. de Jong 3e klasse le pr. G. Kuipers met 28 van de 28 p. 2e pr. E. de Boer met 20 van de 28 p. 12 April. Naar ons ter oore is gekomen is de nieuwe salarisregeling voor Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers in de provincie Friesland door H.H. Ged. Staten onveranderd vastgesteld. De heer G.( C. Blom, adjunct- inspecteur der belastingen te Sneek, voorheen waarnemend rijksontvanger alhier is bij beschikking van den Minister van Financiën verplaatst naar de inspectie Breda. Benoemd tot onderwijzer aan de school voor U. L. O. alhier, de heer M. de Vries thans in gelijke betrekking te Hilversum. Inbraak te Rotterdam. Woensdagnacht is ingebroken by den heer N. v. d. V., directeur van de Scheepvaart- en Steenkolenmaat schappij aan den Oost-Varkenoord- scheweg. De inbrekers hebben zich toegang weten te verschaffen door gebruik maken van een valschen sleutel. Kasten en lilden zyn doorzocht en alles is overhoop gehaald. Wat precies gestolen is kon op hetoogen- blik nog niet worden nagegaan, daar de heer v. d. V. momemteel buitens lands vertoeft, maar vermoed wordt, dat de dieven een flinken slag hebben geslagen. De politie heeft foto’s geno men en doet thans al het mogelijke om den dader op te sporen. Gesprek tusschen Noord* en Zuidpool. Voor het eerst in de geschiedenis heeft een gesprek plaats gehad tus schen de Noordpool- en de Zuidpool- streken. De Deen Hansen, die tele grafist is by de Groenland-expeditie van den Amerikaan Hobbs, slaagde er namelyk Zondag 1.1. in, draadloos in verbinding te komen met den mar conist van commandant Byrd, die in een kamp in de Zuidpoolstreken overwintert. De twee menschen moe ten elkaar goed hebben kunnenver- iph gemeld. De afstand, dié hier- >de „overbrugd” werd, bedraagt I is niet altijd noodig, wanneer I I U zorgt, bij een vertrouwd adres J te koopen. Informeert eens by: j I J.W. de Jong, Opticien, ïortnm I WORKUM. Verleden Vrijdagavond hield de Damclub „Onderling Ge noegen” een feestelyke byeenkomst, ter beëindiging van het winterhalfjaar Nadat de Voorzitter, de heer J. van Dyk, een kort openingswoord uitge sproken had, werd door hem mede- deeling gedaan van de officiëele uit slag der gehouden competitie wedstrijd In het bijzonder prees hij hierbij de resultaten van de pryswinners in de eerste en derde klasse, die beide geen enkele party verloren hadden. Hierna werden met een toepasselijk woord de pryzen uitgereikt. Verder werden de damborden en nog enkele dingen bij opbod verkocht, om het komende seizoen met beter materiaal te kunnen spelen. Toen het zakeiyk gedeelte afgehan deld was, werd de avond verder ge vuld met muziek, voordrachten enz. In zyn slotwoord dankte de voor zitter de aanwezigen voor de mede werking en hoopte het volgende winterhalfjaar allen terug te zien. De uitslag der wedstrijd is le klasse le pr. B. Smid met 24 van de 28 p. 2e pr. M. Venema 22 van de 28 p. staan, zoo wordt aan de „Daily Tele- gra; mei byna 20.000 K.M. Oplichting. De zaakwaarnemer H. S., en de advocaat mr. J. van O., te Rotterdam, die oplichting pleegden ten nadeele van een geditineerde, van wien zij zeiden dat zy zyn belangen behartig den, doch die van hun hulp in ’t ge heel niet gediend was, en die deswege elk voorwaardelijk veroordeeld waren tot 4 maanden gevangenisstraf, zagen het tegen dit vonnis ingestelde cas satieberoep door den Hoogen Raad verworpen. Oude muuten gevonden. Door den landbouwer J. Schipstra te Siegerswoude, is bij een aarden wal een kapot grys kruikje gevonden, dat bij nader onderzoek 5 zilveren munten bevatte, geborgen in een linnen lapje, dat bij aanraking uit el kaar viel. De geldstukken zyn een weinig grooter dan een ryksdaalder en vertoonen naast het jaartal 1557 ’n Spaansch opschrift. De verwekker van roodvonk gevonden Blykens een bericht van het Tel. Ag. der U.S.S.R. uit Moskou is prof. Sdrawomyslow van de universiteitte Perm er na een jarenlang onderzoek in geslaagd den verwekker van rood vonk te ontdekken. Een reeks expe rimenten heeft bevestigd, dat het tripanozom, dat zich op de huid ont wikkelt, inderdaad de verwekker der ziekte is. Deze ontdekking werpt alle bestaande theoriën omtrent de epide miologie van roodvonk omver en maakt een afdoende bestryding mo- gelyk. Misdaad in een trein By aankomst van een trein aan het Potsdammer Bahnhof te Beriyn is Maandagavond in een coupé tweede klasse een 22-jarig meisje dood op den vloer aangetroffen. Volgens een ge neesheer is het meisje door vergifti ging overleden. De ouders gelooven n' i BUM MMnMI KISO

Friso nl | 1929 | | pagina 1