I Bruiloft! 8" 1 s Nieuws- en Advertentieblad Firma JOHs. TROMP BRAMISMAs Ünrwerk-Reparaties DAMES HEERENCONFECTIE voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. J. V. de JONG, Opticien, Workum m WORKUM - SNEEK Breng ons Uw BRILRECEPT Huiduitslag J. van Douwen Kuipers Vrouwenhanden ZATERDAG 4 MEI 1929. 55ste Jaargang. No 19. Plaatselijk Nieuw&. Gemengd Nieuws. 3.75 Jantjes en Zoenkopjes beide voor 5 cent, een chocolade artikel met 'n fijne vulling in doozen van 50 stuks verpakt. Verkrijgbaar bij Uw win kelier, en zoo niet, wendt U dan tot SNEEK Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. T r i COLBERT-COSTUMES, mo- Jaren deze Colbert-Costumes KlF.EDINGNAAR MAAT ,W!JDEBURGSTRAAT< "Lili: zjjn srste van erk. brui- Overhemden Zelfbinders Fant. Sokken Bretelles Bedrijfs- kleeding Wij leveren ook 1ste klas MAATWERK MIJNHARDTs Hoofdpiin-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten uiten een It ge raag en?” >edig brui- tallen gulds. 13.007 12.665 11.690 11.534 11.563 12.282 12.874 13.371 De aantrekkelijkheid van Uw feesttafel zal worden verhoogd, wanneer er op voorkomen - Dit blad verschijnt d«c Za terdags en kost per kwartaal 65 centsfranco per post 1 guidon. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten derne fantasiestoffen reeds vanaf 15.' Ook voorradig „de mode” BLAUWE COSTUMES BIJ MANUFACTURENHANDEL De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager 1753 dateert, is 48 bij 38 cM. groot en werd in 1818 door het Ryksmuseum aangekocht. Het gestolen doek was op een niet voor het publiek toegankelijk gedeelte, dat door een gordijn was afgesloten, in het museum geplaatst. Men acht het onverklaarbaar hoe deze diefstal in het werk is gegaan. Onmiddellijk na de ontdekking van de onverklaar bare verdwijning is bij de politie aangifte gedaan. Stijging van het vermogen. Blijkens de statistiotische gegevens voor de vermogensbelasting bedroeg het bedrag der vermogens in milli- oenen guldens over de belastingjaren 1920 21 t/m 1927/28 in ons land als volgt en ge zult tevreden zyn over afwerking en prijs Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeepdroog dan voorzichtig af en doe er wat Pu rol op. Herhaal" dit eiken dag, zoo lang het noodig is. ting, brak tegen kwart voor zeven Woensdagmorgen brand in dat gedeel te van de ongeveer 300 M. lange fa brieken, dat achter de Noorddijk- Noordvliet is gelegen. Toen de brand uitbrak, was de eerste ploeg van de 600 arbeiders, die aan deze fabrieken werken, reeds aan den arbeid. Het vuur vondt gretig voedsel in het licht brandbaar materiaal en het duurde niet lang of het vuur had zich over de gehcele lengte der gebouwen ver spreid. Alle arbeiders konden bijtijds uit de fabriek komen, zoodat geen persoonlijke ongevallen plaats hadden. De brandweer, die beschikte over een stoomspuit en twee motorspuiten, was spoedig ter plaatse, doch vermocht weinig uit te richten. Met behulp van de brandweer uit Delft, Schiedam, Rotterdam, Vlaardingen en Maasland werd de vuurzee met een groot aan tal slangen aangetast. Ruim 20 huizen aan de Morelstraat, het achterste gedeelte van de Korte Boonestraat, de Nieuwe Kerkstraat en de Nauwe Koestraat werden door de bewoners verlaten. Tegen 8 uur stonden alle fabrieken in lichte laaie en het liet zich aanzien dat van de fabrieken niets gered kon worden. Later is de brandweer er ingeslaagd de brand te beperken. Alle oude fa brieksgebouwen aan de achterzijde langs de Vliet zijn verbrand, maar de nieuwste aanboüw is gered. Ook de omliggende huizen en een aangren zend kerkgebouw, die ernstig bedreigd werden, konden behouden blijven, evenals het op het terrein staande ketelhuis der fabriek. De brand heeft gewoed over een lengte van 500 M. en een breedte van 30 M. Met donde rend geraas vielen nu en dan gedeel ten der fabriek in. Tegen kwart voor tien was het gevaar voor uitbreiding geweken, maar tegen elf uur was men den brand volkomen meester. Van de fabrieksgebouwen is niet veel meer over dan een puinhoop. Het grootste gedeelte is ingestort, eenige muren, die zijn blijven staan, moeten omge trokken worden. Behalve een groote voorraad materi aal zijn ook vele machines verloren ge gaan. In het nieuwste gedeelte van de fabriek kan de arbeid worden voortge zet met een klein deel van het perso neel. De fabrieken te Maassluis van de N.V. Vereenigde Touwfabrieken, wa ren de oudste en grootste fabrieken dier onderneming. De oppervlakte bedraagt 25000 M2. De schade is zeer groot, maar wordt door verzekering gedekt. Aan de gevolgen overleden. De 60-jarige heer Dengerink, die, toen hij op zijn rijwiel den onbewaak ten overweg te Boekeloo wilde pas seeren, door een trein uit Hengelo gegrepen werd en naar een zieken huis te Enschede werd overgebracht is heden aan de gevolgen overleden. Brand. Dinsdagnacht te half drie werd brand ontdekt in de houtzagerij en timmerfabriek van de Gebrs. Westrik nabij het station Beekbergen. Een beambte van het station belde de Apeldoornsche politie op, waarna de Apeldoornsche brandweer met groot materiaal uitrukte. Te drie uur was zij ter plaatse. De fabriek met den grooten voorraad hout, welke aan de vlammen rijkelijk voedsel gaf, stond toen al in lichte laaie. Aan redden viel niet te denken, mede doordat er gebrek aan water was. Over het sta- tionsemplacement was 1000 M. slang uitgelegd om de Liederbeek te berei ken. De brandweer uit Beekbergen en Apeldoorn gaf met 3 stralen water. Om 6 uur Dinsdagmorgen kon ze inrukken. De fabriek brandde totaal uit. Behalve hout, gingen ook veel deuren verloren. Omtrent de oorzaak is niets bekend. de Engelsche kerken opgestelde pro gram, inzake drankbestrijding. Dit pro gram bevat P. K. voor Engeland en Wales, controle van het alcoholgebruik in de clubs, en het verbod van alco holverkoop op Zondag. Mac Donald antwoordde voor de Labour partij, en verheugde zich over de belangstelling dezer jonge kiezers voor het alcoholvraagstuk. Hij herin nerde er aan dat zijn partij reeds in 1920 zich voor de PI. Keuze uitsprak en dat ze zich in den laatsten herfst verklaarde voor de instelling eener commissie die de hervorming der al- coholwetgeving zou bestudeeren. Zoo- dra deze commissie tot bepaalde con clusies zou komen, kon de wetgever ingrijpen, en op deze wijze zou niet al te' veel tijd verloren gaan. Baldwin, die voor de Conservatieve party antwoordde, verklaarde zich overtuigd van de beteekenis der nuchterheid, maar hij gelooft dat het ingrijpen van den Staat in dergelyke kwesties zich tot het minimum, dat het recht der andere burgers waar borgt, moet beperken. De Engelsche premier hoopt dat de door de onma tigheid veroorzaakte nadeelen onder den invloed eener verlichte openbare tneening en een hooger levensideaal, zullen verminderen. Wij moeten ons in laatste instantie op het karakter van den individu verlaten, en de jonge kie zers kunnen, dank zij hun persoonlijk voorbeeld, er veel toe bijdragen het nationale karakter gunstig te beïnvloe den. Het antwoord voor de liberale par tij gaf Herbert Samuël. Hij herinner de er aan dat de partij reeds langen tyd P. K. voorstaat, en dat ze op haar laatste congres een belangrijke be slissing over het alcoholvraagstuk nam, waarin de tegenwoordige uitga ven voor den alcohol in Groot-Brittan- nië als een gevaarlijke verkwisting werden aangeduid. Naast indirecte middelen, als beter besteden van vrijen tijd, en betere woningtoestanden sprak de partij zich uit over anti-alcoholische voorlichting en voor de herziening der wetgeving te dezer zake. Het gaat er overal om, het overtollig aantal drankhuizen in vele streken te ver minderen. Een goede daad beloond. Een winkelier uit Billericay, in Essex, heeft, zoo verteld de „Daily Mail”, een onverwachte belooning gekregen voor een daad van vrien delijkheid tegenover een Duitschen jongenman, die het graf van zijn broeder aan het zoeken wasdeze broeder was gedood toen de Zeppelin L 32 in September 1916 bij Great Burstead, in de nabijheid van Bille ricay, neergeschoten werd. De winkelier zag den jongenman in een toestand van blykbare opwin ding. Hij snikte toen hem gezegd werd, dat de 22 man van de beman ning van het luchtschip verscheidene mijlen verder begraven waren, daar hij dadelijk naar Londen moest terug- keeren om naar Duitschland te gaan en dit beteekende, dat zijn zending tevergeefs was geweest. De goed hartige winkelier liet een auto komen en bracht den jongen man in allerijl naar het kleine kerkhof van Great Burstead, waar deze naast het graf in tranen uitbarstte. Thans heeft de winkelier een bokaal van zilver en geslepen glas ontvangen en dankbetuigingen van Duitsche oud-soldaten, alsmede brieven van de familie van den doode. Leden der familie hebben hem uitgenoodigd met zijn gezin met vacantie naar Duitsch land te komen. Drama te Parijs. Te Parijs heeft by een woorden wisseling Dinsdagavond de chauffeur Henri Junin zijn stiefdochter Jeanne van Hervok, die 18 jaren oud was, door een revolverschot gedood. Ver volgens verwondde hy zijn vrouw ernstig en schoot zich daarop zelf een kogel door het hoofd. Hij werd, evenals zijn vrouw, naar het ziekenhuis ge bracht. Volgens de „Petit Parisien” is Jeanne van Hervok in October 1911 te Tilburg in Nederland geboren. Haar moeder is een Nederlandsche weduwe, die in Maart 1923 met Junin hertrouwd was. Fabrieksbrand te Maassluis. Een geweldige brand heeft Woens dagmorgen te Maassluis gewoed in de fabrieksgebouwen van de N.V. Ver eenigde Touwfabrieken aan de Lange Boonestraat. Door tot nu toe onbeken de oorzaak, men denkt aan kortslui- Door den drijfriem gegrepen. In de stoombleekerij „Het Haasje” te IJsselmuiden wilde een der knechts, de jonge Tromp den drijfriem ver plaatsen tijdens het loopen der ma chine. Hij werd bij de mouw gegrepen, meegesleept en rondgeslingerd, tot de machine gestopt werd. Toen was de arme jongen zoo deerlijk gekwetst, dat hij, naar het ziekenhuis gebracht, spoedig daarna overleed. Ernstig vliegongeval. Dinsdag heeft te Mourmelon bij Chalons een ernstig vliegongeluk plaats gehad. Bij oefeningen van het eerste regiment vliegers vielen 2 vliegtuigen van 300 M. hoogte naar beneden. Terwijl de inzittende van het eene vliegtuig zich m^t een para chute kon redden, werden de beide vliegers van het tweede vliegtuig gedood. Dronken achter het stuurrad. Voor de rechtbank te Maastricht stond terecht een 27-jarig koopman uit Heerlen. Verd. had, toen hij in verregaanden staat van dronkenschap verkeerde, met een snelheid van 50 K.M. gereden tusschen Heerlen en de Locht en daar den mijnwerker Jagers aangereden, zoodanig, dat de aange- redene na enkele minuten overleed. Het O.M. eischte tegen verdachte zes maanden gevangenisstraf. Praktijk-examens. Het 21ste praktijkexamen in boek houden, handelscorrespondente (8 talen) en stenografie (elk stelsel) van wege het Nederlandsche Handels- Instituut zal gehouden worden op 1, 2 en 3 Juli a.s., in de plaatsen in het prospectus genoemd. Dit prospectus is gratis verkrijgbaar bij de bekende boekhandelaren en bij het secretariaat Kleverparkweg 142, Haarlem. De in schrijving sluit 15 Juni a.s. Ook zullen op die data worden af genomen de leeraarsexamens in han delscorrespondente en stenografie, zoomede de examens fabrieksboek- houden, rekening-courantboek houden en voorbereidend praktykexamen in Talen en Boekhouden. Siameesche tweelingen. Margaret Gibb, een der Ameri- kaansche Siameesche tweelingen, die, zooals bekend, eenigen tyd geleden haar aanstaand huwelijk aankondigde, heeft van den ambtenaar van den burgerlyken stand te Newark hiervoor geen toestemming gekregen. Ter mo- tiveering van zyn weigering voerde hij aan, naar de „Teh” meldt, dat de beide zusters, ondanks haar verschil lende namen, feitelijk één zijn en de man van Margaret dus ook met haar zuster zou trouwen. Een schilderij uit het Rljksmuseum gestolen. Dinsdagmiddag is men tot de ont dekking gekomen, dat uit het Rijks- museum te Amsterdam een schilder stuk gestolen was. Het doek dat uit de lijst was gesneden, stelt voor de beeltenis van Anna van Brunswijk, de gemalin van Prins Willem IV. Èet is het werk van den bekenden schil der uit de 18e eeuw, Johan Heinrich Tischbein. Het schilderij, dat van WORKUM. Opbrengst van de Emma- bloem-collecte was fl80.71Q. Vorig jaar f215.16. 2 Mei. Bij K. B. dd. 15 April 1929 is het door den Raad dezer gemeente ingesteld beroep tegen het besluit van Ged. Staten van Friesland van 25 Jan. j.l., waarbij goedkeuring is onthouden aan de gemeentebegrooting 1929 we gens het daarop, voorkomen van een bedrag voor kindertoeslag aan den secretaris en den ontvanger dezer gemeente, ongegrond verklaard. 2 Mei. Op de nieuw vastgestelde kiezerslijst 1929-1930 voor de gemeente Workum, bedraagt het aantal kiezers voor de 2de Kamer 2075, Prov. Staten 2061 en de gemeenteraad 1993. Horlogerie Markt *Groot-Brittannië. In verband met de verkiezingen richtte een groep jonge kiezers, die voor het eerst mochten meestemmen, een memorandum aan de leiders der groote partijen, waarin ze hen verzoe ken zien uit te spreken over het door IONGENS-PAKJES, pracht- sorteering in de nieuwste kleuren en modellen, leef tijd 6 jaar 1920 21 1921 22 1922 23 1923 24 192425 1925 26 192627 1927 28 j Het aantal belastingjaar 1920/21, 1239 met - nieuwste modellen - fijne afwerking enconcurreerende prijzen A L L E E N 1 In - - DAMES, BACKFISH en KINDER MANTELS en JAPONNEN hebben wy ..u; 1 zoo juist een keurcollectie ontvangen welke door de schoonmaak ruw, rood of beschadigd zijn, worden weder gaaf, zacht en blank door p|JROL Doos 30 en 60, tube 80 ct. Bedrag en Bedr. der bel vermogens in in hoofdsom millioenen en in duizend- guldens 13.589 13.284 12.324 12.183 12.214 12.948 13.565 14.073 millionnairs over het ecu gezamenlijk vermogen van 2704 mil- lioen ging achteruit tot 946 over 1923 24 met een vermogen van 2011 millioen, om daarna weer te stijgen over 1926/27 en 1927/28 tot resp. 2475 en 2631 millioen gulden. Prijzen der boerderijen. Te Ureterp (Fr.) werd een greide- plaatsje van 3.08.29 H. A. verkocht voor f70.740: te Driesem (Fr.) een van 2.03.66 H. A. voor f9871, te Idzinga (Fr.) een boerderij van 22.54.33 H. A. voor f47.484, te Echten (Fr.) een van 8.42.50 H.A. voor f17.372, te Noordhorn (Gr.) een boerderij van pl.m. 10 H. A voor f29.010. Runderen-export. Gedurende het tijdvak 7 t/m 13 April j.l. werden voor uitvoer goedgekeurd in totaal 451 runderen, t.w. naar België 346naar Luxemburg 23naar Letland 3; naar Frankrijk 79. Sanlasie-demi’s k 1 a Vraapl onze btalencollectic-s jSpccfale tarieven voor abonnementen naar maat "vanaf naar maal vanaf i naar maat vanof: fl'Xft

Friso nl | 1929 | | pagina 1