Voorjaars- Paardenmarkt te Workum op Maandag den 27 Meil929 Üurwerk-Reparaties Nieuws- en Advertentieblad Doorzitten 4 bij Wielrijden/n^ BRANDS M A8 f»MI PINKSTER- RMB B AANBIEDING voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Dit temer bestut uit 2 bieden. J.W. de JONG, Opticien, ïortom J. van Douwen Kuipers Breng one Uw BRILRECEPT 55ste Jaargang. ZATERDAG 18 MEI 1929; No. 21. Officieel Gedeelte. Gemengd Nieuws. 16.65 5.25 2.95 4.90 6.60 43.’6 840 24.40 Babies teere huid WORKUM - SNEEK Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. v Adverteert in „Friso”. ZIET ONZE SPECIALE ETALAGE A. W. Az. heeft de Bad Frankenhausen in Thüringen zijn vriend Peter Jansen uit Neukölln, een 24 jarigen koopman, _op het station schoten, waarna hy zijn revolver ^>p zichzelf richtte en zich doodelijk ver wondde. Het voorval speelde zich af Heeren Bretelles groote sorteering vanaf 34c Horlogerie Markt Fantasie Sokken zijde 128-99-87 74-58-65 Heeren COSTUME iets fijns Heeren COSTUME 't fijnste Heeren COSTUME moderne fant. stof Jongens PAKJE wol Ift. 4 jaar Jongens PAKJE tropical Ift. 4 jaar Jongens PAKJE tropical Ift. 10 jaar Heeren Overhemden pracht keuze vanaf 136 Jongens PAKJE fantasie Ift. 7 jaar Heeren COSTUME zeer modern 29.® Heeren COSTUME pracht- stof j y 80 Jongens PAKJE fantasie Ift. 10 jaar Fantasie Sokken katoen 52 - 43 - 39 32-22-25 De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager Wrijft de gesmette en ontstoken deelen voorzichtig in met Purol, en houdt het huidje steeds droog, door bij het ver wisselen van den luier, telkens te bepoederen met Purolstrooipoeder. Purol doos 30 en 60 ct. Tube 80 ct. Purolpoeder bus 60 ct. I I Drama in een Berlijnsch station. Maandagnacht om ongeveer 4 uur heeft de 27-jarige Kurt Prerzler uit Bad Frankenhausen in Thüringen zijn vriend Peter Jansen uit Neukölln, een 24 jarigen koopman, op het station Friedrichsstrasse te Berlijn neerge schoten, waarna hy zijn revolver op zichzelf richtte en zich doodelijk ver- op de trap naar het "perron, dicht voor de controle. Prerzler was onmid dellijk dood. Jansen kon echter zwaar gewond naar een ziekenhuis worden vervoerd. EIGEN ATELIER VOOR MAATWERK MANÜFACTÜRENHANDEL Keur-coll. Zelfbinders zijde vanaf 23 c tot 2.50 en ge zult tevreden zijn over afwerking en prijs Postbetalingen. Bij vele leden van de Tweede Ka mer der Staten Generaal bestaat tegen Geen pest. De agenten te Buenos-Aires van de „Gap Arcona,” het schip vandeHam- burg-Zuid-Amerikalijn, deelen mede, dat zy uitLissabon bericht hebben ont vangen, volgens hetwelk zich aan boord van de „Cap Arcona” 20 geval len van roodvonk en 29 gevallen van angina hebben voorgedaan, doch niets is gemeld omtrent pestgevallen, zooals aanvankelijk werd beweerd. Er vlug bij. Dinsdag kwam bij een winkelier aan de Rosestraat te Rotterdam een Engelsch sprekende zeeman, die voor ruim f6 kocht, waarna hij met een vreemd bankbiljet betaalde. De win kelierster vroeg hem, of het een Amerikaansch 10-dollar-biljet was, om dat het er veel op geleek. De vreem deling antwoordde bevestigend, waar op zij hem ongeveer f 19 terug gaf. Toen de man goed en wel den winkel uit was, bleek, dat het bankbiljet geen Amerikaansch 10-dollarbiljet was, maar een ander bankbiljet, dat bij navraag op een bank, circa f2.80 waard bleek te zijn. Terstond werd hiervan aangifte gedaan bij de politie, meer teneinde het publiek te doen waarschuwen, dan in de hoop, dat er nog iets van het geld terecht zou komen, omdat het nu eenmaal buiten gewoon moeilijk lijkt in eer. havenstad als Rotterdam een vreemden zeeman van wien slechts een zeer vaag sig nalement opgegeven kon worden, op te sporen. Ruim een uur later kwam evenwel een rechercheur vragen, of de winkelierster even op het hoofd bureau van politie aan het Haagsche- veer wilde komen. Daar bleek de vreemdeling reeds aanwezig te zijn. De politie had laten zoeken naar een vreemdeling, die een pakje by zich had, gewikkeld in het pakpapier van de benadeelde firma, en het resultaat was geweest, dat men al spoedig op Katendrecht hem had gevonden. De man verklaarde, dat hij de win kelierster verkeerd had begrepen, MIJNHARDT’s Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct. By Apoth. en Drogisten maar dat hij zich er wel over had verwonderd, dat de artikelen hier in ons land zoo buitengewoon goedkoop waren. Hij heeft de winkelierster het wisselgeld teruggegeven en bovendien bijgepast, waarna men hem heeft laten gaan. Door een ratelslang gebeten. De hoofdinspecteur Snyder, van den dierentuin te New-York, een der meest vooraanstaande reptielenken ners, is door een ratelslang gebeten en den volgenden dag overleden. Een vrouw-man. Te Birmingham heeft een man terecht gestaan, omdat hij invrouwe- kleeren rondliep. Hij is saxophoon- speler van beroep en zyn verdediging was, dat hij als man geen werk had kunnen vinden en nu zijn geluk als vrouw probeerde. De magistraat ont sloeg hem van rechtsvervolging en hij verliet het gerechtsgebouw in bij- elkaar geraapte manskleeren, maar moest zijn schoenen met hooge hakken aanhouden. ’t Had anders kunnen afloopen. By Brecon reed een man op zyn motorfiets met zijn dochter op de duo. Plotseling zagen beiden een paard uit een zijweg in galop op hen afkomen en zij dachten niet anders dan dat er een ongeluk zou gebeuren, want een botsing leek onvermijdelijk. Maar het paard sprong keurig over hen heen, zonder den bestuurder van de motor fiets of zijn dochter te raken. Een onfortuinlijke rit. Toen Dinsdag kort voor het einde van zijn plaats van bestemming de sneltrein Londen—Edinburg, genaamd „The Flying Scotsman” de snelste trein in Groot Brittannië aankwam, werd op den overweg Belton Dunbar een zware petroleum-vrachtauto aan gereden. De sneltrein is wonder boven wonder niet ontspoord. De chauffeur van den petroleumwagen werd gedood. De wagen werd geheel vernield. De trein is na de botsing aan een tweede ongeluk ontsnapt, toen de petroleumtank vlam vatte, die echter gebluscht kon worden. De locomotief werd beschadigd en de trein moest door een andere machine worden opgeduwd naar het station, waar de reizigers in een anderen trein over stapten en hun reis naar Edinburg voortzetten, Zuivelexport. Blijkens de officieele gegevens van het Bureau voor de statistiek was de uitvoer van boter in Maart grooter dan in Febr. en Maart 1928, maar de prijs liet het leelijk zitten. Daardoor moesten ruim 400 ton boter meer ge leverd worden om eenzelfde waarde te verkrijgen als in Maart 1928. Door de hooge pryzen gedurende Jan. en Febr. voor het afgeloopen kwartaal was de gemiddelde prys nog dezelfde als in 1928, n.l. f 1.95 per K.g. Duitsch- land nam van 9300 ton byna 7700 ton, terwijl België iets minder en de andere landen bijna algemeen iets meer kochten dan in 1928. Ook voor kaas gunstig ge weest, n.l. 900 ton meer dan in 1928 en is hierdoor de kwartaal-uitvoer weer gelyk geworden, n.l. 20.613 ton t. w. v. 18 millioen gulden. Voorname lijk werden de vettere soorten meer gevraagd. Duitschland, België en Frankrijk namen meer, Engeland, de Ver. Staten en Spanje minder. Voor de melkproducten was de uitgevoerde hoeveelheid ongeveer 2500 ton grooter, maar door de ongunstige prijzen voor de uitvoerwaarde pl.m. f 100.000 ge ringer. Indexcijfers van den landbouw. Deze zijn voor Febr., Maart en April voor tarwe 115,120 en 128, rogge 133, 137 en 140, gerst 116, 116 en 119, haver 120,128 en 127, veldboonen 139, 150 en 150, erwten 113, 119 en 114, vlas 144, 141 en 149, koolzaad 175, 210 en 225, karwfizaad 132,142 en 151, geel mosterdzaad 142, 144 en 140, lijn zaad 96, 92 en 91, stamboonen 244,255 en 241, aardappelen 112, 109 en 81, aardappelmeel 109, 109 en 107, stroo 124, 133 en 136, suiker 78, 76 en 75, voor alle akkerbouwproducten te za- menU2,113 en 107, voor rundvleesch 120, 120 en 120, varkensvleesch 130, 141 en 149, schapevleesch 148, 148 en 148, boter 148, 131 en 139, kaas 140, 146 en 128, eieren 188,199 en 149, voor alle veeteeltproducten te zamen 141, 142 en 135, voor alle landbouwpro ducten te zamen 133, 133 en 127, voor mafs 172, 171 en 159, lijnkoeken 142, 142 en 133, chilisalpeter 96, 97 en 97, zwav. ammoniak 71, 73 en 73, super- phosfaat 122, 125 en 121, thomasmeel 133, 133 en 122, kainiet 101,101 en 101, arbeidsloon 204, 204 en 204, voor de ging zjj over in een andantino. Deze Spaansche Fantasie, heeft door de melodieuse wijsjes en haar verbalenden trant een bijzondere bekoring. Nadat bij het allegro mode rato de marschmaat is aangenomen, komen spoedig daarna de bij een Spaansche dans onontbeerlijke klep pers, castagnetten, in actie en blijkt zich de kleine tromslager ook met deze instrumenten reeds eenigszins vertrouwd te hebben gemaakt. Ik weet niet, wat het mooiste deel was van dit keurige muziekstuk. Was het een duo voor pistons of het aardige scherzando, de gedeelten, waarin de saxophoons uitblonken, of ’t onberis pelijk in walstempo gespeelde slot met de enkele levendige passages? Dit weet ik wel; alle instrumenten droegen er ’t hunne toe bij om een schoon geheel' te vormen. Na de bekende maar van veel lager gehalte zijnde Marche Sportive wer den we tot slot vergast op het heer lijke koraal „Ruwe stormen mogen woeden”. Indrukwekkend, ja, aan doénlijk klonken de fraaie accoor- den door de avondlucht. Cres cendo toonde opnieuw in dit met veel uitdrukking gespeelde lied des geloofs, dat het koraalmuziek kan vertolken op een wijze, die slechts weinig mu ziekgezelschappen is gegeven, ’t Was, niettegenstaande het later frisch be gon te worden, een genotvolle avond, waarvoor het korps en zijn bezielende directeur dank verdient. Een warm applaus van de toehoorders was on getwijfeld verschuldigd en een niet te groote belooning geweest, ’t Schijnt, dat de toehoorders te Workum nog een weinig schuchter zijn om op deze wyze hun tevredenheid en dank baarheid te uiten. Misschien komt het een volgenden keer Concert Muziekcorps „Crescendo”. Crescendo is weer uit zyn winter slaap ontwaakt en gaf Maandagavond het eerste der 6 volksconcerten ge durende dezen zomer. Misschien krijgen we nog wel eens een extra uitvoering maar daarover wil ik thans niet meer zeggen. Een oude vriend is dus teruggekeerd en ik geloof zeker namens de vele muziekliefhebbers te spreken, wanneer ik hem hartelijk welkom heet op ons fraai markt plein met z’n indrukwekkende histo- rische gebouwen, waardoor ’t geheel, is" de afzet in Maart zeer niet het minst bij avond, een stemmig geheel vormt. Overeenkomstig de gewoonte van 't korps werd begonnen met het spelen van een koraal (Gez. 62). We weten het, Crescendo voert koraalmuziek bfina steeds onberispe lijk uit, maar dezen keer kon dit helaas niet worden geconstateerd. De zuiver heid van het geluid en ook 't samen spel liet meermalen te wenschen over. Misschien was de oorzaak van een en ander mede te wijten aan 't feit, dat de instrumenten nog niet waren inge speeld, in elk geval, ’t was opmerke lijk, dat no. 2 van het programma, Le Fringant van Rousseau met bugel- solo, evenals i «erde nummer, Vers 1’ Idéal, ouverture-symphonique van Adroit, dat zeer schoone gedeelten bevatte, vlot werden gespeeld en over ’t geheel zuiver van toon waren. Men kwam er langzamerhand in! De ouverture Brunehaut van Paul André, die we ons vermoedely kallen nog wel herinneren uit de zoo ge slaagde concoursdagen, toonde ons Crescendo weer in volle kracht. Met veel kleur en warmte werd het eenige malen terugkeerende hoofdmotief in gezet door pistons, waarna de bassen zeer goed werk leverden in de vlugge en niet gemakkelyke passages. Hoe liefelflk klonk de pistonsolo in het fijne Andante, 't Slot, waaraan nog eens het hoofdmotief, zjj het nu in anderen toonaard, voorafging, bracht de oplossing in machtige accoorden. Fête Nuptiale van den Nederland- schen componist Kessels had ik van Crescendo nooit gehoord, maar ik twijfel er niet aan of de aandachtige toehoorders op de markt hebben, evenals ik, bijzonder genoten van de arueiusmuu «m, «n uitvoering van dit werkelijk schitte- productiekosten 173, 173 en 169. rend stuk, al was er heel even een kleine inzinking in 't spel waar te nemen. Begonnen met een allegro vivo verlangzaamde de beweging en In DAMES-CONFECTIE brengen wij voor de a.s. feestdagen een pracht- sorteering DAMES-, BACKFISCH- en KIN- DERMANTELS en JA PONNEN tegen uiterst scherpe prijzen. den maatregel, welke het Ministerie van Financiën voornemens is te tref fen nopens de betaalgelegenheid van de directe belastingen op de postkan toren, ernstig bezwaar, inzonderheid voor het platteland, waar slechts op weinig plaatsen een belastingkantoor zal gevestigd blijven, indien de voor nemens van het departement doorgaan. Ook werd in het Voorloopig-Verslag over het betreffende wetsontwerp be toogd, dat de toch zoo gewenschte geheimhouding van de cijfers van inkomens- en vermogensbelasting veel minder verzekerd is wanneer ook de postambtenaren daarvan kennis kun nen nemen. Beslissing Pensioenraad. Door den Pensioenraad is dezer dagen de volgende beslissing genomen Voor het bezit van het ambtenaar schap eischt deze wetsbepaling een onafgebroken tijdelijken dienst van twee jaren in zijne betrekking, het geen wil zeggen: in dezelfde betrek king. Wordt iemand in eene bepaalde functieaangesteld en achtereenvolgens bij verschillende takken van dienst bij denzelfden werkgever werkzaam gesteld, dan is er, mits er bij de overplaatsing geen ontslag is gegeven, continuatie van betrekking. Aan het aanvaarden van zoodanige continuatie staat een ontslag niet in den weg, indien dezelfde functiën steeds bij denzelfden tak van dienst zijn uitge oefend (bijv, aan verschillende scholen eener gemeente). Besmettelijke veeziekten. Gedurende de maand April j.l. kwam het mond- en klauwzeer in ons land voor bij 152 eigenaren, 14 geval len van schurft bij 3, 28 gevallen van rotkreupel bij 4 en 27 gevallen van miltvuur bij 23 eigenaren. Hond- en Klauwzeer. Gedurende het tijdvak van 14 t m 21 April j.l. kwam het mond- en klauwzeer in ons land voor met 22 gevallen in 19 gemeenten, t.w.in Friesland 3 gevallen in 3 gemeenten Gelderland 4 (4); Utrecht 2 (2); Zuid- Holland 3 (3); Noord-Brabant 7 (4) terwijl de ziekte in Drente, Noord Holland en Zeeland ieder met 1 geval voorkwam. In Overijsel en Limburg komt de ziekte niet meer voor. De eerste aardbeien. Maandag werden op de groenten en fruitveilingen te Tiel de eerste aardbeien aangevoerd en verkocht tegen 8—14 ct. per stuk. Wegens spionnage gearresteerd. Naar uit Moskou gemeld wordt, is te Leningrad een Duitscher, Weber genaamd, gearresteerd onder verden- de*magere gecondenseerde melk was king van spionnage ten gunste van Duitschland. Bij Weber zouden tal van documenten in beslag zyn genomen. Van Rusland uit heeft Weber ver scheidene malen Duitschland en Frankrijk bezocht. De gearresteerde wordt naar Moskou overgebracht, waar hij in de gevangenis van de Gepeoe wordt opgesloten. Auto-ongeluk bij Hierloo. Dinsdagavond heeft er op den weg tusschen Mierloo en Geldrop een ern stig auto-ongeluk plaats gehad, Door onbekende oorzaak met een anderen wagen in aanrijding gekomen, is een auto met 5 personen, komende van een lunch te Eindhoven, tegen een tele foonpaal aangereden. Een vrouw werd ernstig en een jongeman licht gewond. De auto werd ernstig beschadigd. De politie stelt een onderzoek in. - Dit blad verschijnt des Za- v terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten KISO. I Zonhebrand. Smetten en Stukloopen van Huid I I en ypeten, verzacht en geneest men met I Bij A path- rn Rmeisten J

Friso nl | 1929 | | pagina 1