Nieuws- en Advertentieblad Purol bij Doorzilte» - Zonnebrand - Slnkloopen. Doos 30 et. Üurwerk-Reparatie’s Transpireerende Voeten en andere transpireerende lichaams- deelen moet men behandelen met Purol-Huidpoeder, als zijnde het meest afdoende middel daarvoor. Verkrijg baar in Bussen van 60 cent en 1 gld. Bfj Apoth. en Drogisten. voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. J. W. de JONG, Opticien, Workum Breng ons Uw BRILRECEPT J.van Douwen Zuipers Kieswet. Huiduitslag ZATERDAG 1 JUNI 1929; 55ste Jaargang. No. 23. Officieel Gedeelte. WORKÜM - SNEEK Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws VOOR DE WARME DAGEN 25 cent 46 cent 69 cent 150 Zenuwachtig, Overspannen en Slapeloos Mijnhardt’s Zenuwtabletten 95 Horlogerie Markt Deelneming aan de stemming in eene andere gemeente. Programma „Crescendo” op DINSDAG 4 JUNI, 's avonds 81/2 uur - Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. -• Voor Allen die Sukkelen Mijnhardt’s Laxeertabletten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. een ontploffing brengen wij een reuzensorteering Katoen en Wollen Stoffen o.a. t 1 welker MANUFACTURENHANDEL 1 t t Wollen Mouselines moderne patronen vanaf105 Katoen Kinder jurkjes div.soorten vanaf 60 C, Katoen Composé nieuwe tinten 80 cent Cotton Imprimé zeer nieuw! gebloemde Kunstzijde modern vanaf 19 kleuren Herbé- Zijde slechts Tropical Jongens pakjes reedsvanaf 2.25 en ge zult tevreden zyn ever afwerking en prijs Kunstzijde nVelustra” 100 cM. breed Katoen Mouseline aardige dessins vanaf 17 C. Wasch de aangedane p] warm water en Purolz dan voorzichtig af en doe er wat 1 lang het noodig is. Bonte Krui^-fc enor. sort, vanaf 90 C* De prys der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Qrootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager Tevens hebben wij voorradig een schitterende collectie BONTE KINDERJURKJES DAMES- JAPONNEN, TROPICAL, KRUIP PAKJES JONGENS PAKJES, etc. etc. tegen uiterst scherpe prijzen. begonnen wegens poging tot oplich- hy”in October 1925 aan een juweliers- i fafa/. zond, waarin zich een voor bericht ontvangen, dat de vergunning tot Juni 1930 blijft gehandhaafd. 28 Mei. Zaterdag j.l. vergaderde de afdeeling „Workum en O.” van de Fr. Mij. van Landbouw in het hotel „Ketelaar”. Door den Voorzitter ge opend ging de vergadering, nadat het lijvig jaarverslag over 1928 van de afdeeling ter lezing was aanbevolen, over tot behandeling van het melk- rapport inzake zuivere melkwinning. 't Bleek, dat het machine-melken een gunstigen invloed uitoefent. Zoowel de hoeveelheid melk als het vetge halte is daardoor gestegen. Speciaal werd de aandacht gevestigd op de reiniging van het melk-materiaal. Be sloten werd tot het houden van de gebruikelijke veekeuring in dit jaar op het Marktplein, met daaraan ver bonden ringrydery en keuring van paarden. 30 Mei. Met het oog op de feesten van „PI. Belang” verschijnt eerstdaags eene reclame-courant met den pak- kenden titel „Warkum roptAsjimm' kinne, dan der hinne.” De uitgever van Friso heeft zich met de verspei- ding belast. Zie daaromtrent de adv. in dit no. (achterpag. bovenaan.) hem stak per rijwiel den Utrechtschen straatweg over, juist toen een auto, bestuurd door den heer C. Bakker passeerde, waardoor Jansen werd gegrepen en ernstig gewond. Hij is gebracht. De auto kwam, doordat de teer Bakker nog wilde uitwijken, door iet hek van Mariëndaal, in een moes tuin terecht en werd zeer ernstig beschadigd. De heer Bakker bekwam geen letsel. Onder een stoomwals geraakt. Te Godlinze (gem. Bierum) is het 4-jarig zoontje van den arbeider Vos, dat met zijn ouder broertje op den weg speelde, onder een stoomwals geraakt en verpletterd. De muis en het parelsnoer. Tegen den 63-jarigen schrijver Karl Alexander baron von Gleichem uit München is te Würzburg een proces begonnen wegens poging tot oplich ting. Hem wordt ten laste gelegd, dat hij in October 1925 aaneenjuweliers- firma te München een aangeteekenden 1 65.000 mark verzekerd parelsnoer moest bevinden, doch waarin bij de aankomst slechts een doode muis werd gevonden. Bekl. zou n.l. in plaats van het snoer een levende muis in de enveloppe hebben gestopt, in de ver wachting dat het diertje zich gedu rende het vervoer zou weten te be vrijden, zoodat men den indruk zou krijgen, dat de zending beschadigd en de inhoud verloren was gegaan. De Gooische stoomtram. Bij de Vinkebrug te Muiden is een 12-jarig meisje, dat den weg wilde oversteken door de Gooische stoom tram overreden. Haar werd een been afgereden. Ze is in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Am sterdam vervoerd, Ongeluk bij militaire oefeningen. Dinsdagmiddag heeft bij de militaire oefeningen van het 12de regiment infanterie in de Appèlbergen bij Gro ningen tijdens een z.g. stormloop een soldaat een bajonet in het hoofd van een kameraad gestooten. In ernstigen toestand is de man naar het acade- misch ziekenhuis te Groningen ge bracht. Ernstig auto-ongeval. Dinsdagmiddag omstreeks 12 uur heeft nabij Mariëndaal te Oosterbeek een ernstig ongeval plaats gehad. De krantenbezorger Jansen uit Am- zullen Uw zenuwen kalmeeren en ster ken en Uw slapeloosheid verdrijven. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Zijden Composé zeer modern Boschbraud op Sachalin. Uit Tokio wordt gemeld, dat bij een hevigen boschbrand op het eiland Sachalin 18 menschen werden gedood. Ook de materiale schade is zeer groot. De Burgemeester der gemeente WORKUM; Brengt ter kennis van belangheb benden, dat een kiezer bü de verkie zingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in plaats van in de gemeente, op welker kiezerslijst hij voorkomt, in eene andere gemeente aan de stemming kan deelnemen. De kiezer, die bij de aanstaande Kamerverkiezing gebruik wil maken van deze bevoegdheid, deelt UITER LIJK VEERTIEN DAGEN vóór den voor de stemming bepaalden dag, dus uiterljjk op 19 Juni 1929, in persoon ter Secretarie van eene gemeente aan den burgemeester of aan den daartoe zHnde in totaal 458 runderen, door dezen aangewezen ambtenaar mede, in welke gemeente hij aan de stemming deelnemen wil. Hij geeft daarbij op zijn naam en voornamen, de dagteekening en plaats zijner ge boorte, de gemeente, in welke hij op de voor deze verkiezingen geldende kiezerslijst voorkomt, en een adres in de gemeente, in welke hij aan de stemming wil deelnemen, zoo moge lijk met aanduiding van straat en nummer; aan dit opgegeven adres ontvangt de kiezer, zoo deze bevoegd is aan de stemming deel ts nemen, de in artikel 53 der Kieswet vermelde oproepingskaart voor de stemming. Van de mededeeling wordt eene schriftelijke verklaring opgemaakt; zij wordt door den kiezer en door den burgemeester of den door dezen aan gewezen ambtenaar pnderteekend. Een afschrift van die verklaring woi dt den kiezer uitgereikt. Workum, den 24 Mei 1929. heeft aan boord van de motorboot -Schiedam” liggende in de Lange Verstopping of moeilijken, tragen Haven te Schiedam, een ontploffing onregelmatigen Stoelgang zijn plaats gehad. De schipper was bezig met het aanzetten van den motor in de machinekamer, toen deze plots ontplofte. Er werd een groot gat in iet schip geslagen, dat onmiddellijk begon te zinken. De schipper werd door den luchtdruk tegen den wand van het schip geslagen en bekwam ernstige hoofdwonden. Door het open springen van een luik, kon de damp en rook ontsnappen, waardoor ver dere onheilen werden voorkomen. Onmiddellijk werd met lossen be gonnen. Niettemin is het vaartuig ge zonken en wordt gelicht. Grcote brand te Sittard. Woensdagnacht te ongeveer half- ;wee is er een felle brand uitgebroken in het gebouwen-complex der kolo niale waren-groothandel van de Lim- burgsche Handelsmaatschappij te Sit 'd. Het vuur greep zeer snel om zich heen en in een minimum van tijd stond het complex, bestaande uit drie magazijnen in lichte laaie. Eerst om vier uur was men den brand meester. De magazijnen, geheel met goederen gevuld, brandden totaal uit Je schade wordt geschat op f 100.000 en woidt door verzekering gedekt. De oorzaak van den brand is on bekend. Gewetensgeld. Bij den inspecteur der directe be lastingen, enz. te Sneek II Afd. is wegens te weinig betaalde inkomsten en vermogensbelasting van een onbe kende f2544.05 gewetensgeld ont vangen. Aanmeldingskantoren voor schippers. In de bepalingen tot verzekering van de belastingen naar inkomen en vermogen, te heffen van binnenschip pers en van tot de bemanning van een binnenvaartuig behoorende per sonen is bepaald dat alle deze perso nen gehouden zijn telkens in de loop van de eerste drie maanden van het belastingjaar der belastingen naar het inkomen zich aan moeten melden aan een der door den Minister van Financiën daartoe in elke provincie aan te wijzen ontvangkantoren der directe belastingen. Een baby-tentoonstelling. Het plan bestaat om in Augustus te Zandvoort een tentoonstelling van baby's te houden. Ernstig vliegongeluk in Italië. Bij Corniglia, in de nabijheid van Genua, is Dinsdagnacht een Italiaansch bombardementsvliegtuig neergestort. De machine was in een plotseling op komenden storm geraakt, waardoor de piloot de macht over zijn toestel verloor. Alle vijf inzittenden werden gedood. Duitsch stoomschip aan den grond worded beschouwd. De tabakskerverij geloopen. Het Duitsche stoomschip „Amerika” is Dinsdag ten gevolge van den dich ten nevel in de nabijheid van Korsoe aan den grond geloopen. Het schip, dat met een lading steenkool op weg naar Stockholm was, had een loods aan boord. Voor zoover bekend ver keert het schip niet in gevaar, aan gezien het geen lek heett gekregen. Gedeelte vaa een Schoenfabriek afgebrand. Ongeveer 1 uur Woensdagnacht is er brand uitgebroken in de leerlooie rijen van de N.V. J. van Arendonk, schoen- en leerfabrieken, gelegen aan de Nieuwstraat te Tilburg. Toen de brandweer arriveerde stond 't groote twee verdiepingen hooge gebouw reeds in lichte laaie. Het brandde ge heel uit. De machines en de voorraden gingen eveneens verloren. Naastlig- ien’êvTn’wêl bèhouden mijTen. "üe schade, die door verzekering wordt gedekt, bedraagt rond f 100.000. De oorzaak is onbekend. In deze afdee ling van de fabriek werken 40 arbei ders, die vermoedelijk aan het werk kunnen bljjven. Tengevolge van t vuurtjesstoken overleden. De 6-jarige Hubert van D. uit de Scheerderstraat te Tilburg, die Zater dag j.l. bij het vuurtjesstoken in een droge sloot brandwonden opliep, is in het ziekenhuis aan de gevolgen overleden. Ontploffing aan boord van een motorboot. Woendagmorgen ongeveer te 11 uur Emigratie naar Australië. Vanwege de Emigratie Centrale Holland wordt de aandacht er op ge vestigd, dat, voor wat betreft emi gratie naar Australië, er uitsluitend voor jonge landbouwers met eenige kennis van de Engelsche taal goede bestaansmogelijkheden zyn, speciaal in West-Australië. Bezitten zij geen kapitaal, dan zullen zij enkele jaren als loon-arbeider dienst moeten doen. Kundige en energieke jonge boeren kunnen in de tarwe-cultuur spoedig deelbouwer worden: in welk geva zij na eenige goede seizoenen tot eigen vestiging kunnen overgaan. Voor plaatsing in het landbouw bedrijf fa Australië en Canada, kan men zich wenden tot de Emigratie Centrale Holland, de Districts Arbeids beurs te Leeuwarden of de Corres pondenten der Intercommunale Ar beidsbemiddeling in de verschillende gemeenten. 1. Koraal. 2. Vers la Lumière H. Blankenburg. 3. Fantasie Pastorale Sam Vlessing. 4. Marsch. 5. Prairial (Ouverture) Andrieu. 6. Cendrillonette (Fantasie) Andrieu. 7. The Stars and Stripes Forever Sousa. 8. Koraal. --- Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten II-- met en Doos 60 cent. Toepassing inkomstenbelasting. Door den Hoogen Raad is beslist at voor de toepassing der wet op de nkomstenbelasting, noch de wet, noch goed koopmansgebruik een ondernemer verplicht om aandeelen die tot het vaste kapitaal behooren op z(jn balans op te nemen voor de waarde die zij hebben volgens de balans der naaml. vennootschap van capitaal zij deel uitmaken. Runderen-export. Gedurende het tijdvak 5 t/m 11 Mei .1. werden voor uitvoer naar Tsjecho- Slowakije goedgekeurd 120runderen: naar Frankrijk 50 en naar Belgie287 Branden. Terwijl de bewoners op het veld waren, brandde de boerderij van den leer J. Lokin, bewoond door den andbouwer B. J. Warmelink te Giet hoorn, tot den grond af. Het vee, dat in de weide was, bleef gespaard, doch tal van kippen, drie varkens en twee honden, waaronder een jachthond, kwamen in de vlam men om. Van den inboedel werd niets gered. De hitte was zoo groot, dat een hond, die 15 Meter van het huis aan een ketting lag, niet kon worden benaderd en voor de oogen der om standers verbrandde. Dinsdagavond ontstond brand op de tweede verdieping perceel Wille- brordusstraat 4143 te Amsterdam, o-D--r-— -:-o o- waarin gevestigd zijn de tabaksker- uaar het ziekenhuis te Arnhem over- very, genaamd de „Rookende Moor” gr'‘ en een stoffeerderij van den heer I. h< Mendels. De 35 werklieden van den heer Mendels konden vluchten. Een verstikkende rook hulde de geheele straat in het duister. De bewuste étage brandde geheel uit; de eerste verdieping voor het grootste gedeelte. De gelijkstraatsche verdieping kreeg zeer veel waterschade en de daarin geborgen tabak kan wel als verloren van de firma Erf'temeijer en Co. is verzekerd voor f60.000, de inventaris voor f40.000. De heer Mendels is verzekerd voor f65.000. Dinsdagavond brak brand uit in de boerenhofstede van H. B. M., bewoond door de K., staande op den Binnen weg te Warnsveld. De brandweer uit Warnsveld en de inmiddels gealar meerde brandweer uit Zutfen konden niets uitrichten wegens watergebrek. Het geheele perceel brandde totaal uit. Alles was verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Petroleumbrand ia Roemenië Dinsdagmorgen vroeg heeft op het petroleumveld Romana Americana na- b(j Moreni een hevige explosie plaats gevonden. Vóórdat hulp kon worden geboden, breide het vuur zich over verscheidene gebouwen uit, welke ge heel vernield werden. Ookadministra- ■enïe“andere “fabrieksgebouwen kon- tiegebouwen van vele petroleum- maatschappijen werden in ruïnes her schapen. De schade bedraagt momen teel meer dan 20 millioen lei. daatsen met zeep; droog Purol op. Herhaal dit eiken dag, zoo WORKUM, 27 Mei. Onze oud" stadgenoot, de heer J. de Roest, thans te Harlingen, is de vorige week te s’-Gravenhage geslaagd voor het vak- examen in den telegraafdienst. 30 Mei. Naar wij vernemen heeft „Plaatselijk Belang” een telegram aan den Minister van Waterstaat gezonden, om opheffing van den tol in „Het Workumer Nieuwland” te bevorderen. Genoemde vereeniging heeft daarop tot tolheffing voorloopig nog slechts 9 1 1 1 1 T I I I 1 1 FRISO BRANDSMAs

Friso nl | 1929 | | pagina 1