Rouwbrieven Üurwerk-Reparaties voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. BRANDSMA* Nieuws- en Advertentieblad Purol J. 1. de JONG, Opticien, Mum J. van Douwen Kuipers BUITENGEWOON VOORDEELIG ■■■■B Keurig zittend Haar Als men zoo nu en dan des morgens slechts een weinig Purol even tus- schen de handen wrijft, dan wordt dit bij het uitstrijken door de haren, onmiddellijk daarin opgenomen en het gevolg hiervan is dat na het kammen Uw haar den geheelen dag keurig bljjft zitten. Breng ons Uw BRILRECEPT en ge zult tevreden zjjn over afwerking en prijs Bij Examens en Openbaar Optreden blijft man kalm helder door het gebruik van Mijnhardt’s Zenuwtabletten. Glazen buisje 75 ct. 55ste Jaargang. ZATERDAG 8 JUNI 1929; No. 24. WORKUM SNEEK I Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws. r L Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. D1RECTO1RS KOUSEN SPORTKOUSEN SERIE KOUSEN M AN UF ACTURENH ANDEL r k van worden spoedig geleverd Drukkerij FRISO” - Workum k k r i k r Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 centsfranco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorin, in te zenden. Ad- vertentiën tot ui ter lijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten VOOR PRIJZEN ZIET ONZE SPECIALE ETALAGE I Horlogerie Markt CORRESPONDENTIE. De zaak, waarover wjj een inge zonden stuk hebben ontvangen, is wel wat lang geleden afgespeeld, der halve minder geschikt en niet in dit no. opgenomen. Administratie „Friso” Zomersproeten verdwij nen spoedig door een pot ïSprutol. Bij alle Drogisten. is onze speciale aanbieding in katoen, katoen en zijde, fil d’écosse en macco met bijpassende onderjurken, katoen, macco, Hor, macco, fil d’écosse, zijde, kunstzijde, mêle enz. zwart wollen - gekleurd katoen, jaspé, en fil d’écosse. diverse kleuren, in katoen, jaspé, macco en Üor. HANDSCHOENEN - de nieuwste tinten - zeer moderne kap- bewerking. De directeur van het post- en telegraafkantoor alhier brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij den rijkstelefoondienst zijn aange sloten a. Ds. Th. Hoen onder no. 28. b. C. Kronenberg, monteur der tele grafie onder no. 30. MIJNHARDT’S Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Ongevallen. Maandagmiddag geraakte de 7-jarige W. v. Leeuwen bij heibloemen pluk ken langs een sloot aan den Graaf Florisweg te Gouda, te water en ver dronk jammerlijk. Dinsdagmorgen heeft aan de fabriek van de Kon. Zoutindustrie te Boekelo een droevig ongeluk plaats gehad. De arbeider A. B., 41 jaar, gehuwd en vader van 7 kinderen, wonende te Lonneker, moest ergens werkzaam heden verrichten en kroop te dien einde onder een betonnen plaat, welke op palen was opgesteld. De plaat kantelde, met het gevolg, dat zij op B. neerkwam. Met ernstige in- en uitwendige verwondingen werd de man onder het puin vandaan gehaald. Hoewel de levensgeesten nog niet direct geweken waren, is hij spoedig daarop toch overleden. Dinsdag is een vrachtauto, die op weg was van Heerlen naar Deventer en tooneel-requisieten bevatte, op den dijk na het verlaten der pont te Nij megen bij het uitwijken voor een ander voertuig gekanteld en omlaag gestort. De auto sloeg driemaal over den kop en werd totaal vernield. De chauffeur en twee personen, die in den wagen zaten, werden licht ge wond en door een dokter uit Nijme gen ter plaatse behandeld. De tooneel- aécors zjjn ernstig beschadigd. Te Njjmegen is Dinsdag het 4-jarig meisje M. van B. van een draaiorgel- wagen, waarop het meereed, gespron gen, onder de wielen geraakt en even later overleden. Doorzitten Stukloopen Zonnebrand hebben op de prettige samenwerking en dank was gebracht voor hetgeen de secretaris voor de gemeente had verricht nam de heer van Bruggen het woord. Dank werd gebracht aan den voor zitter en heeren wethouders voor de hem toegesproken woorden en allen voor de medewerking welke hij steeds zoo ruimschoots mocht ondervinden. Toen hij geroepen werd naar zijn vaderstad Appingedam heeft het hem strijd gekost zich los te maken van Workum waar hij en zijn gezin steeds zoo prettig hebben gewoond. Vooral van het prachtige archief dat Workum bezit kan hij noode afscheid nemen. Ook de ambtenaren ter secretarie, alsmede de heer Steginga en de Jong werd dank gebracht voor alles waar mede zij hem ter zijde hebben gestaan. Eveneens alle overige ambtenaren, politie en concierge, waarmede hij in aanraking kwam wil hij dank brengen voor de welwillendheid hem steeds betoond. Met den wensch dat Gods besten zegen hun deel moge zijn, ein digt hij zijn toespraak. In een volgend blad zal op deze vergadering uitvoeriger worden terug gekomen. 31 Mei. Heden middag had hier een ernstig ongeluk plaats. De heer P. F. K. uit Rotterdam, die wegens familieomstandigheden alhier vertoef de, reed omstreeks twee uur in zeer snelle vaart met zijn motorrijwiel over den ouden Heidenschapster weg. Ongetwijfeld zal de bestuurder zijn macht over het motorrijwiel hebben verloren, want plotseling zag men de motor over den weg slingeren, terwijl de bestuurder een eind verder er af werd geworpen. Ijlings toegeschoten personen troffen hem daar bewuste loos aan. De ontboden dokter consta teerde een ernstige schedelfractuur. In zorgwekkende toestand werd de ongelukkige per autobus naar zijn familieleden vervoerd. WORKUM, 6 Juni. Inhet programma der feestelijkheden op 17 en 18 Juli komt hoe langer hoe meerteekening, dank zij het onophoudelijk werken der verschillende sub commissies. Er moet dan ook heel wat geregeld worden om tot een goed sluitend ge heel te geraken. Om b.v. een optocht als „Warkum yn fiif leuwen” uit te beelden is géén kleinigheid. Daarvoor moet zeer veel uit Workum’s grijs verleden worden nagespeurd, zoodat de optochtcommissie een veel-omvat- tende taak heeft te volbrengen. Doch ook de avondstuk-commissie heeft aan de voorbereiding van het zangspel „Goudsterretje” zeer veel arbeid ten koste te leggen. Maar het geheel zal dan ook schitterend worden. En voorts zijn ook de verschillende spelen, attracties en wat dies meer zij, alle onderwerpen van de grootst mogelijke zorg. Er zit inderdaad heel wat aan vast om een feestprogramma voor 2 i 3 dagen niet alleen in elkaar te zetten, maar ook om het uit te voeren. Daar voor is algemeene medewerking een eerste voorwaarde. 31 Mei. In bijzijn van daartoe genoodigden, werd alhier door een vertegenwoordiger van de Ned. Fa briek van Brandbluschapparaten, op i het handblusch-apparaat „Excelsior1- gegeven. Een enkele M2 groot as phaltpapier, begoten met eenige liters benzine, petroleum en teer, voorstel lende een asphaltdak, werd, evenals eenige vrij hoog opgestapelde kisten en rietschutting, met eenzelfde brand stof overgoten. Na te zijn in brand gestoken, liet het een geweldige vuurzee zien. Op een moment, dat verondersteld kon worden, dat de brand het hevigst was, werd met het blusschingswerkbegonnen. Al dadelijk bleek, dat het vuur, hoe fel ook, geen weerstand tegen de ingestelde blus- sching kon bieden. De algemeene indruk was, dat het Excelsior-apparaat een nimmer geziene bluschkracht heeft bereikt. Het hier gedemon streerde schuim-handblusch-apparaat bluscht door de chemische samen stelling der vulling afdoende, is zeer bedrjjfszeker, eenvoudig in bediening en bij aanschaffing niet duur. Onge twijfeld zal het Excelsior-apparaat wel aftrek vinden. Landarbeiders naar West-Friesland Burgemeesters van gemeentenin „de Streek” hebben den Directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverze kering en Arbeidsbemiddeling ge vraagd, om ernstig te waarschuwen tegen het trekken van landarbeiders naar dat deel van West-Friesland zonder dat zjj tevoren van werk zjjn verzekerd. Het bioscoop-conflict in het Zuiden. Dinsdag heeft een deputatie van den Ned. Bond van Theaterpersoneel een onderhoud gehad met den minis ter van Binnenlands che Zaken. De minister verklaarde, dat men op het departement ten zeerste met het lot van het personeel, dat door de slui ting der bioscopen in het Zuiden op straat komt, begaan is. Er wordt druk gewerkt, om het bioscoopconflict tot een spoedig einde te brengen. Tweemaal getrouwd. Voorde Utrechtscherechtbank heeft Dinsdag terecht gestaan een bank werker, die een dubbel huwelyk had gesloten. Vedachte was getrouwd te Hilversum. Dit huwelyk was niet ge lukkig en op een zeker oogenblik be sloten de echtelieden van elkaar te gaan. Nu en dan ging de man nog wel eens naar de kinderen kjjken, doch de vrouw gaf hem te kennen, dat ze hem liever heelemaal niet meer zag. Toen is de man te Utrecht voor de tweede maal getrouwd met een vrouw, die reeds twee kinderen had en die na haar huwelijk met verdachte een derde kind ter wereld bracht. De officier van justitie, mr. Oosting wees op den ernst van het feit. Deze verdachte toch had een eerste vrouw met kinderen in een onzekere positie gebracht. Spr. meende, dat hier streng moest worden gestraft, en eischte 3 jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. Mr. Freina, die verdachte verde digde, zette uiteen door welke om standigheden verdachte tot zjjn daad is gekomen. Verdachte verdient z.i. medeljjden. Zjjn huwelijk met de eerste vrouw was ongelukkig, de tweede vrouw is er met haar kinde ren nu eveneens tusschen uitgegaan. Pleiter verzocht de onmiddelljjke invrjjheidsstelling van verdachte. De officier van justitie verzette zich daartegen, z.i. was ontvluchting te vreezen. De rechtbank, na in raadkamer te zjjn geweest, vond tot vrjjlating geen termen. Mond» en Klauwzeer. Gedurende het tjjdvak 12 t/m 19 Mei j.l. kwam het mond- en klauw zeer in ons land voor met 28 gevallen in 28 gemeenten, t. w. in de provincie Friesland 7 gevallenin Groningen 1 gevalin Overijsel 1 gevalin Noord- Vergadering v.d. Raad der gemeente Workum op Woensdag 5 Juni 1929. Alle leden aanwezig benevens de Voorzitter Burg. A. Wagenaar Azn., en den Secretaris Van Bruggen. Na lezing werden de notulen der vorige vergadering onveranderd vast gesteld en de ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. Op het verzoek van J. D. Westen dorp te Workum om een vergoeding ingevolge artikel 13 der L. O.-wet 1920 werd besloten f10 per kind toe te kennen. Een verzoek van de afdeeling Workum van den Nederlandschen Christelijken Bond van Personeel in Publieken dienst om herziening van de loonen der gemeentewerklieden werd aangehouden om later, nadat de nieuwe salarisregeling van burge meesters, secretarissen en ontvangers in Friesland door de Kroon is goed gekeurd, hierop terug te komen. Sj. Wiersma wegwerker der ge meente werd op diens verzoek met algemeene stemmen herbenoemd. Eveneens was dit het geval met den keuringsveearts, hoofd van dienst G. Heeringa, die voor den tijd van 3 jaren weder werd aangesteld. In verband hiermede werd tevens beslo ten de gemeenschappeljjke regeling ter uitvoering van de Vleeschkeurings- wet 1919 met de gemeente Hindeloo pen voort te zetten. Besloten werd tot wijziging der politieverordening en tot verbetering van de vuilnisverzamelplaats. Tengevolge van het vertrek van den secretaris van Bruggen werd de verordening regelende de verdeeling der werkzaamheden, tusschen de ver schillende ambtenaren van den bur gerlijken stand gewjjzigd. Besloten werd tot wijziging diverse begroetingen. - - Wegens mutatiën onder de leden een vry terrein, een demonstratie met stembureaux werd tot plaats- vervangend lid van net eerste stem- bureau benoemd de heer D. van der Goot, die tevens werd aangewezen als plaatsvervangend lid van het hoofdstembureautot idem van het 2e stembureau de heer S. S. Hobma en tot idem van het 4e stembureau de heer L. H. Roelofs. Het primitief kohier der hondenbe lasting over 1929 werd vastgesteld tot een bedrag van f328. Na de rondvraag werd door den voorzitter het woord gericht tot den secretaris van Bruggen, waarbjj ge wezen werd op de prettige samen werking, de capaciteiten van den heer van Bruggen, die ten volle aan de gestelde verwachting, dat het een uitstekend secretaris zou zjjn, heeft beantwoord en dank werd gebracht voor alles wat hij gedurende zjjn driejarig verblijf alhier heeft tot stand gebracht. De secretarie werd gemo derniseerd, het archief geheel herzien en bijgewerkt. Met den wensch dat het hem en zijn gezin in zijn nieuwe ge meente wel moge gaan eindigt de voorzitter. Nadat de beide wethouders, de heer de Vries en Gaastra nog gewezen Brabant 1 en in Noord- en Zuid-Hol- land 14 gevallen. Het recht tot navordering inkomstenbelasting. Door den Hoogen Raad is beslist dat het recht om een aanslag tot na vordering van inkomstenbelasting op te leggen bestaan blijft, ook al heeft de belastingplichtige vóór het opleggen van dien aanslag of zelf vóór het ont vangen van de in artikel 84 der wet op de inkomstenbelasting bedoelde mede- deeling een bedrag voor de te weinig geheven belasting z.g. gewetens- geld in ’s-Rjjks schatkist gestort. Commissie deskundigen tabaksaccijns. Bjj resolutie van den Minister van Financiën is in de commissie van des kundigen voor den tabaksaccijns be noemd tot plaatsvervangend lid de heer M. K. de Jong te Leeuwarden. Runderen-export. Gedurende het tjjdvak 12 t/m 18 Mei j.l. werden voor uitvoer naar het buitenland goedgekeurd 576 runderen, t. w. 84 naar Tsjecho-Slowakije, 469 naar België en 23 naar Frankrijk. Een consul verdwenen. Naar aan de „N. R. Crt.” gemeld wordt, heeft groot opzien in de hoofd stad van Litauen gebaard het verdwij nen van den vroegeren Ned. consul J. S. v. d. L., die groote schulden heeft gemaakt. De verkoop van zijn bezit tingen heeft slechts 20.000 lit. opge bracht, een bedrag, dat voor geen tiende toereikend is om de vorderin gen te dekken. Verscheidene Litausche Banken hebben bovendien aangifte gedaan door den gevlochten consul te zjjn bedrogen. Brand in een ziekenhuis te Coblenz. In het ziekenhuis Mariënhof der katholieke zusters te Coblenz is Dins dagmorgen een groote brand uitge broken. In korten tijd stond de Ooste- Ijjke vleugel van het gebouw in vlammen. Onmiddellijk rukte de brandweer met vier wagens uit, ter- wjjl ook de Fransche bezetting as sistentie verleende. De Fransche sol daten brachten een deel der patiënten over naar het in de nabyheid gelegen voormalige militaire hospitaal, dat op het oogenblik ter beschikking van de bezettingsautoriteiten staat. Het vuur breidde zich snel langs het geheele dak uit en bereikte de aangrenzende kapel, waarvan na eenigen tjjd de toren onder luid gekraak naar bene den stortte. Na ongeveer anderhalf uur had de brandweer met behulp der militairen het gevaar voor uit breiding bezworen, zoodat geen ge vaar meer bestaat. Er kwam geen enkel persoonlyk ongeluk voor. Stoomschip verbrand. Volgens het te Tokio verschjjnende blad „Nichi-Nichi” is het Japansche s.s. „Ugomaroe”, dat 700 mannen en vrouwen, voornameljjk Russen aan boord had en op weg was van Wladiwostock naar Kamchatska, door brand verwoest. De in de buurt zjjnde schepen snelden naar de plaats des onheils, doch er zjjn nog geen bjjzon- derheden bekend. Een ernstige ontploffing. Te Spilimberge in Truili (Italië) vond in een militaire munitieopslag- plaats een hevige ontploffing plaats. Het gelukte niet aan alle arbeiders zich tjjdig door de vlucht te redden. 12 arbeiders werden door de ontplof fing gedood en 11 arbeiders min of meer ernstig gewond. Oplichting. De rechtbank te Arnhem heeft den leider van de Heilsbrigade, die de vorige week terecht stond wegens het plegen van oplichting, voorwaar delijk veroordeeld tot een maand ge vangenisstraf met ter beschikking stelling van de Regeering. De prjjs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager I i i i i FRISO. M

Friso nl | 1929 | | pagina 1