enz. enz. VOOR ELCK WAT WILS DUSNAAR: geneesten v^nftaaii de fuud, Nieuws- en Advertentieblad Üurwerk-Reparatie’s voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren -Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. Bij Examens en Openbaar Optreden blijft men kalm en helder door het gebruik van Mijnhardt’s Zenuwtabletten. Glazen buisje 75 cent. I Rouwbrieven d J. V. de JONG, Opticien, ïorknm J. van Douwen Kuipers AEROXON Vliegenvangers Fa- JOÏÏs- TROMP, Breng ons Uw BRILRECEPT No. 25. ZATERDAG 15 JUNI 1929; 55ste Jaargang. Plaatselijk Nieuws. Horlogerie Markt Voor allen die Sukkelen met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn Mijnhardt’s Laxeertabletten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 cent. 1 in STOFFEN CONFECTIE MODE ARTIKELEN 1 Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorin, in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten f2759,67 - 2778,92 kousen lavallières gespen knoopen etc. etc. Verzoek van J. D. Westendorp te ■goeding, ingevolge Ó.-wet 1920. ZATERDAG speciale reclame-verkoop DIRECTOIRS ONDERJURKEN a contant de beste ter wereld, voor scherp concur* roerende prijs bij SNEEK IMPORTEURS De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager WORKUM. Verleden week behaal de onze plaatsgenoot de heer P. Hof man het Diploma botermaker vanwe ge F. N. Z. 13 Juni. Wij hadden de afge- loopen week reeds een voorproef van de feestelijkheden op 17 en 18 Juli, een detachement ruiters galoppeerde door Workum's straten, na eerst eenige oefening in de Meer te hebben ge maakt. Deze voorproef smaakte wel naar meer, en doet van den hoofd schotel de optocht, het beste verwach ten. Indien onder onze lezers nog zijn die aan hunne verwanten een ex. der binnenkort verschijnende feestcourant toegezonden wenschen te hebben, dan bestaat voor adres-opgave nog korten tyd de gelegenheid bij den uitgever dezer. worden spoedig geleverd Drnkkerij „FRISO” - Workum ketting op straat worden meegenomen z. i. behooren die in de le klasse. Hierna leest de voorzitter artikel 253 der gemeentewet, waaruit blijkt, dat alleen honden, die als waakhon den of als industrie-, trekhonden worden gebruikt, voor een lageren aanslag in aanmerking komen. De heer de Roest is van meening, dat er wellicht meer honden voor de eerste klasse in aanmerking komen. Nadat de voorzitter een onderzoek heeft toegezegd, wordt het kohier vastgesteld met dien verstande, dat z.g. luxe honden alsnog naar de le klasse zullen worden overgebracht. De punten der agenda zyn hier mede afgeloopon, de voorzitter stelt evenwel nog voor de beide agenten van politie ieder een gratificatie toe te kennen van f30 en aan den rjjks- en ge zult tevreden zijn over afwerking en prijs hieronder is aangegeven 17: Voor gewoon L. O. Voor U. L. O. Ver. Geref. Onderwijs R. K. Parochiaal Armbestuur. Voor R. K. Jongensschool Voor R. K. Meisjesschool Best. Bijz. Sch. te Heidenschap - 4162,985 Door genoemde besturen werd over die jaren resp. aan vergoeding ont vangen f7306,98, f1750, f3518,705, f2887,94, f2659,56, f4051,565. Alleen voor de bijzondere school voor Christelyk Onderwijs en de R. K. - t 3 ontvangen, dan over genoemde jaren is uitgegevendeze bedragen resp. groot f 1057,005 en f 128,27 behooren door die besturen in de gemeentekas te worden teruggestort. Zonder hoofdelijke stemming wordt overeenkomstig het advies van B. en W. besloten bovengenoemde bedragen vast te stellen en aan de Nieuwe Vereen, voor Chr. Schoolonderwijs en het R. K. Parochiaal Armbestuur het te veel ontvangene bij de eerstvol gende toe te kennen vergoeding in mindering te brengen. Voorstel van B. en W. inzake voort zetting van de gemeenschappelijke regeling ter uitvoering der Vfeesch- keuringswet 1919 met de gemeente Hindeloopen. De voorzitter deelt mede, dat het gemeentebestuur van Hindeloopen bij schrijven van 13 Mei 1929 schreef, den Raad dier gemeente te zullen voor stellen, de gemeenschappelijke rege ling te continueeren. Den 29 Mei d.a.v. schreef het genoemde bestuur echter den Raad voorstellen te zullen doen de regeling te doen voortzetten, tegen een vergoeding van f320 per jaar. B. en W. kunnen daarmee echter niet accoord gaan en wenschen de der gemeente-begrooting 1928. Bij acclamatie wordt besloten, de door B. en W. voorgestelde wijziging aan te brengen. Alsvoren tot wijziging der gemeente- begrooting 1929. Het concept-besluit wordt zonder hoofdelijke stemming tot besluit ver heven. Alsvoren tot wijziging der electrici- teits-begrooting 1928. Ook dit concept wordt bij acclamatie tot besluit verheven. Alsvoren der begrooting voor het Burg. Armbestuur dienst 1928. Het aangeboden concept wordt eveneens bij acclamatie tot besluit verheven. zT?ènoeming van leden stembureaux en hoofdstembureau. Door het overlijden van S. Vrolijk en het verleend eervol ontslag aan H. R. van Bruggen en C. de Jong zijn eenige vacatures ontstaan. B. en W. stellen voor tot plaatsver vangend lid te benoemen van stem bureau I de heer D. van der Goot, van stembureau II de heer S. S. Hob- ma, van stembureau IV de heer L. H. Roelofs en van het hoofdstembureau de heer D. van der Goot. Met alge- meene stemmen wordt benoemd tot plaatsvervangend lid van stembureau I en van het hoofdstembureau de heer D. van der Goot. De heer S. S. Hobma wordt met 10 stemmen benoemd tot plaatsvervangend^ lid, een stem is blanco uitgebracht, terwijl als zoodanig van stembureau IV met 10 stemmen wordt benoemd de heerL. H. Roelofs, eveneens 1 stem blanco. De heeren Hobma en Roelofs nemen staande de vergadering hunne benoemingen aan. Vaststelling van het primitief kohier van hondenbelasting 1929. De voorzitter deelt mede, dat bij de opmaking van het kohier een hond is aangemerkt als behoorende tot de tweede klasse. Hoewel deze hond niet los op straat loopt moet hij toch als een „luxe hond” worden beschouwd aangezien hij niet altyd vastzit, doch wel op straat komt aan een kettinkje. De heer de Roest is van oordeel dat alleen vastliggende honden tot de 2e Verslag van de vergadering van den Raad der Gemeente WORKUM, op Woensdag den 5 Juni 1929, des namiddags 7 uur. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter A. Wagenaar Azn., Bur gemeester. Secretaris H. R. van Bruggen. De vergadering wordt door den Voorzitter geopend, na voorlezing van het formuliergebed, waarna de heer Sikkes het recht verkrijgt bij stem ming en rondvraag het eerst zijn stem uit te brengen. Hierna worden de notulen der vo rige vergadering door den Secretaris voorgelezen, onveranderd goedge keurd en vastgesteld. Ingekomen stukken en mededee- lingen a. Schrijven van J. Leeuw, arts al hier, waarin deze meedeelt, dat by A. de Roest geen afwijkingen zijn geconstateerd, die hem zouden belet ten als gemeente-ambtenaar werk zaam te zjjn van der Goot; c. Mededeeling van D. van der Goot te Sneek, dat hij zijn benoeming tot secretaris aanneemt: d. Resolutie van Ged. Staten van Friesland, d.d. 15 Mei 1929, No. 69, 2e Atd. F, waarbij de gemeentebe- grooting voor den dienst van 1929 goedgekeurd is teruggezonden, met verzoek om bericht in welk stadium, de plannen tot vernieuwing der sluis brug verkeeren. Deze stukken worden zonder hoof delijke stemming voor kennisgeving aangenomen. Verzoek van J. D. Westendorp te Workum, om vergoeding, ingevolge artikel 13, der L.'O.-wet 1920. Overeenkomstig het prae-advies van B. en W. werd zonder hoofdelijke stemming besloten aan adressant een vergoeding toe te kennen, berekent naar f10 per kind per jaar. Verzoek van de .afd. Workum van den Ned. Chr. Bond van personeel in Publieken dienst om herziening van de loonen der genneente-werklieden. Bij acclamatie wei rd overeenkomstig het advies van B. en W. besloten dit adres aan te houden, tot dat bericht is ontvangen, dat <de nieuwe salaris regeling voor Burgemeester, Secre taris en Ontvanger in werking treedt. Verzoek van Sj. P. Wiersma te Workum om herbenoeming als ge- meentewegwerker. Met algemeene stemmen wordt adressant overeenkomstig het advies van B. en W. voor onbepaalden tyd een vaste aanstelling gegeven. Verzoek van G. Heeringa te Wor. kum, om herbenoeming als keurings- veearts, hoofd van dienst. In verband met een volgend punt der agenda, wordt met algemeene stemmen besloten adressant voor den tijd van 1 Juli 1929 tot 1 Juli 1932 als zoodanig te benoemen op de bestaande voorwaarden, mits de gemeenschap pelijke regeling met de gemeente Hindeloopen, betreffende de uitvoe ring der Vleeschkeurings wet, tot stand komt. Verzoek van Sj. Hoekstra te Wor kum, om een stukje gemeentegrond in erfpacht. De voorzitter zegt, dat het in de bedoeling van Hoekstra ligt, bij zijn woonwagen een woonkamer met slaapgelegenheid te bouwen, waar voor hij pl.m. 40 M- grond in erfpacht wensctit te ontvangen. Hoewel deze voorgenomen bouw in strijd is met de bepalingen van de bouwverorde ning, kunnen B. en W. hem ontheffing verleenen. B. en W. stellen voor het verzoek van adressant in te willigen, met de restrictie, dat de bouwvergunning aan Hoekstra wordt verleend. De erfpachtscanon wenschen zij te zien bepaald op f0.10. De heer Hobma zegt, dat hij, nu de Heerenkunst tengevolge het teeren der wegen niet zoo veel meer wordt gebruikt, hij niet tegen het verzoek is, maar vraagt of het met de bouw vergunning wel wat kan worden? De voorzitter deelt mede, dat van de bouwverordening wel ontheffing kan worden verleend. Hierna wordt zonder hoofdelijke stemming overeenkomstig het advies van B. en W. besloten, het verzoek van Hoekstra in te willigen, indien hem de bouwvergunning wordt ver leend en hem dan 40 M- grond van de Heerenkunst in erfpacht af te staan tegen een canon van 10 ct. per M2. Aanbieding van de driejaarlyksche verrekening, ingevolge artikel 101,8e lid der Lager Onderwijswet 1920 met de bijz. scholen in deze gemeente. Blijkens het prae-advies van B. en W. hebben de uitgaven der besturen van diverse scholen over de jaren 1925, 1926 en 1927 bedragen, zooals hieronder is aangegeven Nieuwe ver. v. Chr. Onderwijs. f6249,975 -1751,30 -3812,135 veldwachter een van f25 voor meer dere diensten bewezen tijdens de bestaande vacatures en tijdens muziek uitvoeringen. De heer de Roest vindt de verhou ding van f30 en f25 niet juist, daar de gemeentepolitie toch meerdere diensten heeft verricht. De voorzitter zegt dat de agenten weinig diensten meer hebben gedaan, doch alleen vrije Zondagen hebben gemist, met de hoofdagent heeft bij deze kwestie besproken, die ook be dragen van f25 a f30 heeft genoemd, waarvan hij nu het maximum voorstelt. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten, genoemde gratificaties toe te kennen. Van de gebruikelijke rondvraag wenscht geen der leden gebruik te maken. Alsvoren de vergadering te sluiten richt de voorzitter en de beide wet houders nog eenige woorden van waar- deering aan den scheidenden secreta ris, waarna deze zijn dank betuigt voor de gesproken woorden en voor de medewerking, die hij gedurende zijn 3-jarig verblijf van verschillende kanten heeft mogen ondervinden. als: mouselines, kunstzijde, composé herbé zijde, velustra, wollen mouseline, popelines etc. etc. mouseline, kinder- en damesjaponnen, wollen jurken, kinder-, dames- en backfish mantels etc. regeling voor 3 jaren te continueeren, doch de jaarljjksche vergoeding op f350 te handhaven. Hiertoe wordt bij acclamatie be sloten. Voorstel van B. en W. tot wijziging der Politieverordening. De voorzitter deelt mede, dat ten gevolge de invoering van het tonnen stelsel te Brandeburen het gewenscht is in de Politieverordening een wy ziging te brengen, waar thans in dat artikel een andere wijze van f:vcalien- verzameling in Brandeburen is toege laten. Zonder hoofdelijke stemming wordt, overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten, de vereischte wijzi ging in de politieverordening aan te brengen. Voorstel van B. en W. tot verbete ring der vuilnisverzamelplaats. Herhaaldelyk hebben het college van B. en W. klachten bereikt over de verontreiniging van het polder- water door bestanddeelen, van de vuilnióverzamelplaats. De vloeibare deelen komen in het polderwater en niet in het boezem water, wat nog wordt bevorderd door 2 riolen, die van de verzamelput zijn gelegd naar de poldersloot. Er is getracht de verontreiniging van het polderwater te voorkomen, door het ter plaatse leggen van een strekdam, waardoor een reservoir wordt gevormd. Deze maatregel heeft evenwel weinig effect gesor teerd, doordat de inhoud van het reservoir dikwijls over de dam loopt. Verbetering in den toestand is te brengen door het reservoir op boezem- peil te brengen en aan de landzijde een dijkje te maken ter hoogte van den bestaanden polderdijk. De strijk- dam moet op de hoogte van dit djjkje worden gebracht en een verbinding worden gemaakt van het reservoir naar de Brandeburevaart door het leggen van betonbuizen onder den dam. De kosten van een en ander zijn geraamd op f325. De heer van der Gaast heeft tegen deze handelwijze geen bezwaar, hij acht het zeer moeilijk een andere oplossing te vinden, maar de boezem wordt door deze manier van doen verontreinigd, en vraagt of er niet iets anders op te vinden is De voorzitter zegt, dat het een moeilijke kwestie is, doch dit is de eenige oplossing, het lijkt ook den heer Dijkstra de eenige manier. De heer van der Gaast zegt, niet goed met de situatie ter plaatse be kend te zijn, doch wil dat het boezem water zoo min mogelijk wordt ver ontreinigd. De heer Haijtema is het wel met het voorstel van B. en W. eens, doch zou het reservoir dieper en grooter willen maken, omdat er dan meer vuil in geborgen kan worden. De Voorzitter zegt, dat hieraan alsnog aandacht zal worden geschon ken. De heer Dijkstra zegt, dat hy eerst nog er over gedacht heeft, om de af vloeiende vochtdeelen te doenfiltree- ren, dan komt het vuilste water niet in den boezembij de coöp. zuivel fabriek is dit evenwel ook geprobeerd met het spoelwater, doch dit is niet goed bevallen. Het voorstel van B. klasse behooren en niet die aan een en W. lijkt hem de beste oplossing. Hierna wordt bij acclamatie over eenkomstig het voorstel van B. en W. besloten de verbetering by de vuilnis verzamelplaats aan te brengen. Voorstel van B. en W. tot wijziging der verordening regelende de ver- deeling der werkzaamheden tusschen de verschillende ambtenaren van den Burgerlijken Stand. Door het verleend ontslag aan den heer H. R. van Bruggen als ambte naar van den burgerlijken stand en de benoeming als zoodanig van den heer D. van der Goot is het noodza kelijk in de artikelen 3en5dennaam H. R. van Bruggen te veranderen in D. van der Goot. Zonder hoofdeljjke stemming wordt hiertoe besloten. Voorstel van B. en W. tot wijziging RISO 0 'a 1 /V;

Friso nl | 1929 | | pagina 1