PINDAS enz. enz. Nieuws- en Advertentieblad Üurwerk-Reparaties voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldepb. en Noords, Hindeloopen, Stavoren Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 i o J. de JONG, Opticien, Worknm k. Breng one Uw BRILRECEPT J. van Douwen Ellipsis I No. 28. 55ste Jaargang. Plaatselijk Nieuws. 3 Juli 1929. Firma Johs. Tromp Sneek ZATERDAG 6 JULI 1929 Gemengd Nieuws Oan de Warkumers en aid ark timers. Kieskring Leeuwarden (Gre n.. Workum) Uitslag stemming leden Tweede Kamer op yn parken stean sjucht, Snits, Ljouwert, Inkhüzen ensf. Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 centsfranco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentlën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten Lijst van uitgezocht schitterende kwaliteit, fijn electrisch ge brand, scherp concurreerend bij 3e Stemdistr. 2 0 0 83 125 282 1 0 0 O 37 3 43 0 10 595 4e Stemdistr. 1 10 O 27 84 41 0 4 1 2 6 5 16 0 10 0 0 207 Totaal 7- 15 0 329- 723 442- 7 7 1 - 15 136- 19 199“ 2 45" 2 12- 1961 ZomersproeU'ii verdwi - nen spoedig door een pot ftSprutol. Bij alle Drogisten, T" de uitgestrekte vergezichten, de groe-1 ne weiden met het mooie vee, lag daarin ook veel bekoring. Het doel, de bezichtiging der Zui derzeewerken heeft onze verwach ting verre overtroffen. Hierdoor is weer opnieuw bewezen, hoe hoog de waterbouwkunde in Nederland staat en de reputatie, die zij bezat weder is verhoogd. Workum is een doode stad genoemd. Het mag zijn, doch een plaats waar de historie, die zij bezit, zoo hoog wordt gehouden, kan niet uitsterven. Bij het bezichtigen van de groote kerk is ons dat opnieuw gebleken bij het bezien van een achttal lykbaren. palinghandel op- kum, dat, wat de De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager Hieruit is ons opnieuw gebleken tot welk peil de vakvereenigingen in vroegere jaren reeds waren ge bracht en heeft men kunnen opmer ken, dat weder wordt gestreefd naar het gildewezen en hun vakvereeni- ging het hervormde gilde kan wor den genoemd. Workum met zfön his torie moet vreemdelingen trekken, en die hier, zooals ik, voor de eerste keer is geweest, komt zeker nog eens Op haar tocht naar de Zuider zeewerken hebben de leden met hunne dames van de Christelijke Midden- stands-vereeniging „Afdêeling Assen” ook Workum bezocht. Te ruim één uur arriveerde het gezelschap met een 10-tal luxe auto’s in ons oud stadje. Na eerst de groote kerk te hebben bezichtigd werd het gezelschap te ongeveer 3 uur door het College van Burgemeester en Wethouders in de voor dat doel versierde oude raadzaal officieel ontvingen. Nadat een viertal dames in de oude Friesche kleederdracht waren binnen geleid sprak de Burgemeester onge veer als volgt: Dames en Heeren, namens het dage- Ijjksche bestuur heet ik u allen harte lijk welkom in deze oude mooie trouwzaal en beschouwen wy het als een groot voorrecht, dat u ons de eer hebt willen aandoen Workum te bezoeken. De industrie in Workum is niet meer zoo bloeiend als voorheen. Ten gevolge van verzanding der lijk is behandeld, een doode stad is geworden. De bevolking bestaat in hoofdzaak van de veehouder^. Twee groote zuivelfabrieken bezit zij, waar onge veer 20 millioen liter melk per jaar wordt verwerkt, verder een bloeiende carrosseriefabriek van den heer H. J. IJntema die door heel Nederland zijn auto’s aflevert en een kunstaardewerk- fabriek, waarvan een paar artikelen hier zijn geëtaleerd en de verzending zelf tot in Jerusalem uitstrekt. Ook heeft de fabrikant u allen uitgenoo- digd in zyn fabriek een kijkje te komen nemen. Voorts hebt ge nog de boter- drabbelkoeken van den heer Repko, van welk gebak straks een zal worden gepresenteerd. Ziehier Workums voornaamste in dustrieën. Gij middenstand(st)ers stelt daarin groot belang en daarom ver heugt het ons, dat gij U de moeite hebt willen getroosten ons Stedeke te bezichtigen. Uw bestuur gaat parallel met het gemeentebestuur. U zorgt immers voor Uw leden en het gemeentebestuur zorgt voor de leden der gemeente. Beide kan men als een groote huishouding beschou wen. Voor een plaats is het van belang, dat het vreemdelingenbezoek zooveel mogelgk wordt bevorderd. Demiddenstandisdeonmisbare schakel tusschen den producent en consument. Uw afd. is een bloeiende vereen. In het verslag van uwen Bond uitgegeven by het 25-jarig feest is mij gebleken, dat U ook de toekomst hoopvol tege moet gaat. U mijnheer de voorzitter en leden wenseti ik van harte hier mede geluk. Ik wil eindigen en hoop dat het bezoek aan Workum U niet zal berouwen. Door applaus werd deze rede be antwoord. fHierna vraagt de voorzitter der aIdeeling het woord. Dank wil hij namens de afdeeling brengen voor de hartelijke woorden en de ontvangst haar bereid. Zeer terecht heeft de Burgemeester gezegd, dat het Drentsche landschap zeer veel van het Friesche verschilt. Toen wij dan ook de heide en bos- schen heden morgen verlieten en de grens waren gepasseerd en ons op Frieslands grondgebied bevonden met Doopsgezinde Gemeentedag. De gemeentedag van doopsgezinden in den Z. W. hoek zal ook dit jaar weer onder leiding van Ds. I. Hulshoff van Workum in het Rijster Bosch worden gehouden op Zondag 14 Juli. Er zal gesproken worden door Mej. Da. A.J. v. d. Ban van Stavoren en door Ds. A. L. Broer van Hindeloopen. De kerk koren van Sneek en IJlst zullen hun medewerking verleenen. Belasting-ontduiking. Het Gerechtshof te ’s-Gravenhage heeft in onderstaande zaken als volgt uitspraak gedaan De veehouder J. M. uit Vierpolders en de landbouwer A. W. M. uit Rockanje waren door de rechtbank te Rotter dam wegens het doen van onjuiste aangiften voor de inkomstenbelasting en de vermogensbelasting veroordeeld tot resp. f 10.000 en f 13.000 boete subs 6 maanden hechtenis. Het Hof legde ieder der verdachten f 5000 boete subs 6 maanden hech tenis op. en ge zult tevreden zjjn over afwerking en prijs 1. Revol. Soc. Partij 2. Comm. Partij (Wijnkoop) 4. Staatk. Geref. Partij (Kersten) 5. Anti Rev. Partij 7. Christ. Hist. Unie 8. R. K. Staatspartij 9. Middenpartij v. Stad en Land (Fl. Vos) 10. Plattelandersbond (Braat) 12. Comm. Partij (de Visser) 13. Chr, Dem. Unie 15. Vrijz. Dem. Bond 20. Herv. Gerf. Staatspartij (Lingbeek) 23. S.D.A.P. 29. Democr. Partij 31. Vrijheidsbond 33. Boeren en Tuinders 34. R. K. Volkspartij Aantal geldige stemmen Horlogerie Markt WORKUM. Geslaagd eindexamen Chr. H. B. S. te Hoogeveen onze vroe gere stadgenoot Jac. L. Kroes te Ruinerwold. Warkum Ropt Tot ons groot genoegen werd ons van vele kanten ingenomenheid met deze uitgave betuigd en ontvingen wjj nog tal van aanvragen om toezending. Van de prijsvragen kwam een bergje oplossingen in. Wij vermelden den uit slag daarvan in Friso van volgende Wat de festiviteiten aangaat verwij zen wij naar achterstaande adverten tie, terwijl wij voorts dringend aan raden zich tijdig bij den uitgever dezer van een officeel feestprogramma te voorzien. Tot recht begrip van den optocht en de opvoering van „Goud- sterretje” is dit zeer noodig. Naar men ons mededeelde, is er voor eenige krompaneelen chaisen bij op tocht en ringrijden nog gelegenheid in den stoet plaatsing te bekomen. Bezitters daarvan worden verzocht zich daarvoor liefst spoedig aan te melden. De tijd dringt! Onze vroegere stadgenoot de heer M. Gaastra is thans benoemd tot stadstuinman bij de gemeente Amster dam. Wegenbelastingwet. De Minister van Financiën heeft bepaald dat voor het vervoer van een chassis door een handelaar naar een carrosseriebouwer en terug een z.g. kostelooze wegenbelastingkaart kan worden afgegeven op den voet van een regeling die de Minister bij zijn circulaire dd. 22 Mei 1928 ter kennis van de belasting-inspecteurs heeft gebracht en waarbij voorschrif ten werden gegeven met betrekking tot de vrijstelling van wegenbelasting voor motorrijtuigen in het bedrijf van fabrikanten of van handelaren in die voorwerpen. Arbeidsloonen in Friesland. Uit een overzicht, dat werd samen gesteld naar gegevens door deafdee- lingen der Friesche Maatschappij van Landbouw ingezonden, blijkt, dat het loon voor vaste arbeiders variëert van f 15 tot f 25, waarbij dan vaak nog komen emolumenten als in de hoofing de volle kost en tweemaal per dag een boterham. In enkele af- haven is de vroeger bloeiende vissche- deelingen krijgen de afdeelingen een rij, waaronder een r"1’" week vacantie per jaar. De loonen gedoekt, zoodat Wor’ zijn het hoogst in de weidestreken, haven betreft, steeds zeer stiefmoeder- ’t laagst in de zandstreken. De uurloonen van losse arbeiders verschillen ongeveer van 25 tot 40 cent per uur, afhangende vooral van den tijd van het jaar en van de streek. In den hooitijd werden vaak zeer hooge loonen gegeven. Workum geeft op loonen van 55—65 cent per uur. Volwassen boerenknechten ver dienen plus kost en inwoning in vele afdeelingen een jaarloon van f 400 tot f 600. De afdeelingen uit de zandstreken en de Friesche Wouden geven lage getallen: Dokkum en Dantumadeel bijvoorbeeld loonen van f 200 tot f 300. Volwassen boerenmeiden verdienen hooge loonen, vooral in de gemeenten Sneek en Idaarderadeel. In de meeste afdeelingen variëeren deze loonen van f300 tot f450. 2e Stemdistr. 4 4 O 116 298 30 7 41 5 67 1 16 0 1 593i Warkum Ropt”, as jimme kinne Aide Warkumers dan er hinne Nei jimm’ aide wenplak ta Warkum ropt jimm’ allegeare Aide Warkumers, wol dan heare, Hear, ho Warkum oan jimm’ ropt, Warkum ropt om feest to balden, It ropt de jong'ren, mar ek d’alden, Foar ’t feest fen „Plaatselijk Belang”. Plaatselijk Belang hat in kwart ieuw bestien, En hat foar Warkum in hiele hoop dien. Altyd yn aksje, altyd yn ’t spier Wie hja foar Warkum dizze fiifentweintich jier. ’t Wie Warkums belang hwer ’t hja altyd foar stribbe, ’t Wie Warkums belang hwer ’t hja foar libbe, Warkums belang hie hja altyd yn ’t each, Warkums belang wier ’t altyd, hwet hja seach. Plaatselijk Belang hat folie ündernommen Mei eare is hja meast üt ’e striid ek wei kommen. It „Volkspark” misleare, mar dat jowt gjin byt, Us beamen binn’ stean bliuwn, sa geef yet as kryt. En Warkum dat pronket, (wy hoopje noch lang) Mei beamen, behalden troch Plaatselijk Belang. It „tillefenne paed”, hwet ieuwen al bestie, Foar de Warkumers hast it moayste kuierpaedsje wie. Moast oan ’e kant. Werom Lit ik fierder deroer swye Oars seoene w’ er faek hwer skrieuwery oer krye. Mar „Plaatselijk Belang” set „Ho, ho ris hwet’ Dat aid paed oan ’e kant, dat giet sa mar net It is Warkum’s belang, dat it paed bliuwt bestaeu, Wy litte ’t it sa ien twa-trije net-gean.” En do ’t koe net oars, de striid dy begoun Doch „Plaatselijk Belang” hat mei eare oerwoun. It aid paed is bestean bliuwn, ’t leit noch krokt-en-gelijyk. De Warkumers geane, noch troch it lan nei de dyk. Foar de haven fen Warkum, leit in sanbank allang! Nou 't it stribjen fen „Plaatselijk Belang.” Dy bank er wéi to krijen, mar dat is in toer, (Kaem earst nou it skip mei jild er mar oer I) „De bank moat er wei”, dat is yn Warkum de rop, En „Plaatselijk Belang” dat-spylet ek op. De nije dyk is hast klear, nou de bank gau opromme, Dan kinn’ de skippen Warkums haven ieukomme. Meitsje de Dolte en brêggen dan foartdaliks mar wiid Grif wirdt it foar Warkum hwer in goudene tiid. Plaatselijk Belang set it havenplan mar troch, Jimm’ scille fêst slachje sa goed ik 't besjuch. Ik scil 't nou mei in inkel wird, noch oer de teikenskoalle ha Derfoar komt Plaatselijk Belang in wird fen hulde ek ta. In wird fen tank foar dat moaye wirk, en leauw dit ek mar De aid learliogen dy sizze ’t my ek allegeare nei. Ik winskje Plaatselijk Belang „Blieuw jierren noch bistean, Gean sa mar troch op 't ynslein paed, dan scil ’t Warkum ek goed gean” Warkums belangen sitte yn goede hannen, Warkum kin greatsk wêze op sokke warb’re mannen. Siz, Warkumers ho komt it, hwet scille jimm’ dwaen, Moatte jimm’ „Plaatselijk Belang” net hwet jaen Ik hie al hoop hawn, dat immen wést wie, Dy 't foar in „huldeblijk” plannen dien hie. Neat haw ik heard noch, en dat spyt my forfêst, Hwent „Plaats’lijk Belang” (ortsjinnet it bést. Nou skeat my under ’t skriuwen wei in plan yn ’e holle Mar nou is 't de frage as jimme 't ek wolle. Myn plannen scil ik jimme earst ütlizze, Lit elts syn miening er dan frij oer sizze. As elts dy Warkumer is, 6f hwa dat froeger wie, In greep ris yn syn pong, syn knip of brankas die. Dat jild verstürde oanJa hwa moat dat nou ha Nou wachtsje mar, der komt it wol oan ta.” Hwet ik mei dy sinten wol, scil ik jimme heare litte, En ho dy plannen yn myn holle sitte. 'k Woe yn ’t plantsoen, hwet froeger „de Noarderhaven” wie, (Noch Ijeaver op ’e merk, as ek dy kans bestie) In blomfaes x) ha op in fikse greate foet Sa’n fjouwer meter heech (mar de mjitte komt grif goed.) Op ’t foatstik moat dan dit to lézen stean Oan Plaats’lijk Belang by ’t fiifentweintich jierrich bistean”. Hwa fielt hwet foar dit plan, of hat hwet oars yn 't sin Kom dan üt ’e hoek wei en meitsje in begjin x Toan Plaats’lijk Belang, ho 't we hjar stribjen wardearje Mei dat doel foar eagen scil dit plan net mislearje. Hwa nimf er foart daliks nou in beslüt, En wirket alles yn ’e puntsjes ’ris üt Ik hoopje dat it trochgiet, to doch jimme bést, Lit elts er oan meidwaein, dan slagget it fêst. 21-6-29 FREARK FEN ’T NOARD. Sa as men MIJNHARDT’s Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten le Stemdistr. 0 1 0 103 216 89 4 2 0 6 52 6 73 1 9 2 2 sb566 Bij de vorige verkiezing behaalden de C. H. 724, de R. K, 440, de A. R. 334, de S. D, A. 1169, de V. D. P. 149, en de Vrijheidsbond 33 stemmen. - J5 fry 4 f FKISO ui—

Friso nl | 1929 | | pagina 1