enz. enz. voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. 11 Nieuws- en Advertentieblad U ii r werk-Reparaties FPUROL Doos 30-60 en 90 ct. Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten i J. W. de JONG, Opticien, ïorknin Breng ons Uw BRILRECEPT k J. van Douwen Kuipers ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1929 Saste Jaargang. No. 32. Plaatselijk Nieuws. a heffen, ’t Bedrag is wel niet groot, van de vergadering van 1930 van de V- £3 en ge zult tevreden zijn over afwerking en prijs II- Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberieflten vaarden, maar wat zegt de prijs in dezen, als men weet, dat een 30 jaar terug Dijkstra het pand zelf voor een appel en een ei kocht De gemeente kan toch als de verplichting niet vaststaat geen lasten aanvaarden. De brug is genoemd, de wallen niet. Wi staan dus geheel vrij. De heer Roelofs meent, dat art. 6 van ’t contract de gemeente tot on derhoud verplicht. De voorz. zegt, dat in dit artikel dat wordt voorgelegd en waarop adressant zich beroept, toch niet staat dat de gemeente de wallen moet onderhou den en daarop komt ’t toch aan. De heer de Roest oordeelt, dat men indertijd over de wallen ook moeilijk iets kon bepalen in de overeenkomst omdat men niet eens wist of ze wel noodig waren. De heer Hobma vindt, dat als in de overeenkomst wordt gesproken van „zoo noodig beschoeiing” maken, dit meer ziet op den kant van de Bagijne. Hij vraagt tevens, of de gemeente Dijkstra zal kunnen verplichten de De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager Horlogerie Markt MIJNHARDT’s Hoofd pij n-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct. Bjj Apoth. en Drogisten vaag. Wethouder de Vries is ’t volkomen met den voorz. eens en wijst den heer Haijtema er op, dat men ook tegenover het onderhoud van den Trekweg een geheel andere houding heeft aangenomen dan vroeger. Als de onderhoudsplicht er niet is behoeft men toch niet op een eens ingeslagen weg die verkeerd is voort gaan. Ook over den lagen prijs wil hij iets zeg gen. De heer Haijtema wil daaruit een argument putten- om de onder- WORKUM, 31 Juli. Naar aanleiding van ons ter oore gekomen geruchten als zou de Burgemeester aan de raadsleden hebben medegedeeld, dat hij van plan is weer een 4e agent van politie aan te stellen, hebben wij ons tot Z.E.A. gewend met verzoek ons zoo mogelijk te willen zeggen of dit gerucht juist is. Dit werd bevestigd en de Burgemeester was bereid daar aan enkele toelichtingen te verbinden, waarvan wij het volgende memoree- ren Zooals bekend is heeft de Burg, in December van ’t vorige jaar aan den raad medegedeeld, dat hij, hoewel hij zich volkomen vrijheid van handelen voorbehield, van plan was, voorloopig geen 4e agent van politie weer te benoemen, maar een proef te nemen of ’t mogelijk is met 3 agenten te volstaan. Na de vorige raadsvergadering is door ’t Hoofd van Polilie aan de raadsleden medegedeeld, dat hij daags te voren van den hoofdagent van der Schaaf een uitvoerig rapport heeft ontvangen, waarin deze tot de con clusie komt, datde tegenwoordige toestand niet behoort te worden be stendigd en alzoo om dienst- en personeels-belangen de 4e man niet kan worden gemist. In ’t rapport wordt o.a. medegedeeld, dat hoewel er drie agenten zijn, men niet alle dagen der week over 3 man de beschikking heeft. Over de afge- oopen drie jaren was gemiddeld wegens ziekte, verlof en vrije dagen minstens dag per week 1 agent afwezig, zoodat er hoogstens li/2 dag in de week 3 agenten waren. Ook bljjkt, dat van die U/2 dag per week van één persoon niets overbluft voor politiediensten, als men weet dat door de politie in 't belang der gemeente allerlei werkzaamheden worden ver richt voor bevolking, belasting, land- bouwverslag, dienst buiten de ge meente, etc. Veilig kan dan ook worden aange nomen, dat het Hoofd van Politie practisch de beschikking heeft over 2 agenten per dag. In 1919 besloot de raad met alge- meene stemmen 't aantal agenten van 3 op 5 te brengen, met het motief, dat zulks noodig was „met ’t oog op de naleving van wetten en verordenin gen.” Het aantal wetten en verordeningen dat werkzaamheden vraagt van de politie is nadien ontzettend vermeer derd, zoodat dit motief thans zeker van nog meer waarde kan worden geacht dan vroeger. Toch meende 't tegenwoordig Hoofd van Politie, dat het niet onmogelijk geacht moest worden hier onder be paalde omstandigheden met 3 agenten te kunnen volstaan en werd, na over leg met den hoofdagent v. d. Schaaf, tot de proefneming besloten. Men had hierbij echter de gedachte, dat, gezien de tegenwoordige toestan den, op geregelde medewerking van den rijksveldwachter moest kunnen I Verslag van de verg den Raad der Gemeente WORKUM, op Vrijdag 26 Juli 1929. Nadat de torenklok haar 7 zware slagen heeft laten hooren, wordt de vergadering, waarvan alle leden te genwoordig zijn, door den Burge meester geopend met gebed, waarna de notulen der vorige vergadering onveranderd worden vastgesteld. Het lot beslist, dat het lid Hobma bjj stemmingen 't eerst van zijn mee- ning moet laten bljjken. Voor kennisgeving worden aange nomen a. schrjjven van S. P. Wiersma, houdende dankbetuiging voor herbe noeming tot wegwerker; b. id. van D. v. d. Goot met mede- deeling dat hij de benoeming tot plaatsverv. lid van stembureau aan neemt c. id. van Ged. Staten inzake ont vangst wjjziging politieverordening; d. id. van Ged. Staten houdende goedkeuring van begrootingsbesluiten; e. id. van Ged. Staten houdende goedkeuring uitgifte land in erfpacht aan S. Hoekstra; f. id. van B. en W. van Hindeloopen dat de regeling inzake vleeschkeuring tot 1930 wordt gecontinueerd onder de bestaande voorwaarden; g. proces-verbaal van kasopname van den gemeente-ontvanger h. Brief van den Comm. der Kon. inzake benoeming leden gezondheids commissies i. verslag over 1928 van het P. E. B.< j. Kon. Besluit tot goedkeuring raadsbesluit tot wijziging verordening keuring van waren; k. verslag en rekeningen over 1928 met begrooting voor 1930 van de R. K. Bewaarschool. Punt 3. Verzoek van G. Zandstra te Parrega om een stukje grond van pl.m. 90 M2, aan den Trekweg in erf pacht te mogen ontvangen. Overeenkomstig't advies van B. en W. besloten dit stukje grond aan den publieken dienst te onttrekken en onder de gebruikelijke voorwaarden in erfpacht uit te geven. Punt 4 is een verzoek van S. de Haas en andere broodjagers om de gemeentelijke leges van Jachtakten van 50 op 20 opcenten te brengen, omdat in bjjna geen gemeente dit hooge bedrag (f7.50) wordt geheven en de kosten voor hen nogal bezwa rend z(jn. Volgens 't advies van B. en W. is een onderzoek ingesteld in de omlig gende gemeenten en bljjkt, dat Hinde loopen en H.O.N. inderdaad lager zijn dan Workum, waar tegenover staat, dat Wonseradeel en Wijmbrit- seradeel 't zelfde bedrag als Workum vragen. Waar de tjjd voor belasting verlaging nog niet is aangebroken en de consequentie van verlaging kan meebrengen dat ook op andere adres- t 9 sen van 1o moet worden°beschikt, meenén B. eii W. te moeten adviseeren op 't adres afwijzend te beschikken. De heer Haijtema wenscht een kleine toenadering en evenals te Hindeloopen ook hier 20 opcenten te niet zoo’n bezwaar is en men’t adres wel kan behandelen. Hij zou wel eens willen weten waarom B. en W. tegen de doorNauta gewenschte dakbedek king zooveel bezwaar hebben. De heer de Roest vraagt, of de heer Nauta wel wist, dat hij binnen 30 dagen in beroep moest komen, vermoedelijk niet en de meeste raadsleden zullen 't ook wel niet weten, maar als de raad nu niet anders kan dan 't bezwaarschrift niet ontvankelijk ver klaren, dan begrijpt hij niet,dat B. en W. ’t adres nog in den raad brengen. De voorzitter licht toe, dat dit toch heel begrijpelijk isimmers als iemand een adres tot den raad richt, zijn B. en W. volgens de wet verplicht dit ook in de vergadering te brengen. De heer Haijtema vraagt of men een enkelen dag niet door de vingers kan zien. De heer Hobma betoogt nog maals, dat tegen de dakbedekking toch geen bezwaar is en men derge lijke dingen soepel moet toepassen, hoewel tegen ’t voorstel van B. en W. wettisch misschien niets is te doen. De voorz. zegt, dat men over de soepelheid van 't cóllege niet te kla c gaat, dat de raad nu maar in eens afwijkt van een bepaling in de ver ordening, waarin zij zich zelf heeft gebonden. Met een dergelijke bepa ling valt niet te marchandeeren. Af wijken van deze bepaling zou onge twijfeld vernietiging van het raads besluit tengevolge hebben en waar blijft de lijnOverigens meent hij, dat een debat over pannen of asbest- cementplaten, waartegen de architect xxvo mv», wel bezwaar heeft, thans niet aan de dat men de zaak niet duidelijker ziet, orde is. 't Gaat er over ’t adres al of niet te behandelen. De heer Sikkes wil er zijne teleur stelling over uitspreken, dat het adres om deze reden terzijde zal worden gelegd en dat men door vast te hou den aan de wet Nauta verplicht een nieuw verzoek in te dienen, wat maar weer tijd kost. Weth. de Vries meent, dat de heer Hobma geen reden heeft tot B. en W. te zeggen, dat men soepeler moet zijn. Uit allerlei blijkt toch duidelijk, dat Nauta zich over de soepelheid van B. en W. niet kan beklagen. De heer de Roest bepleit eveneens soepelheid, ook in verband met de kosten. De voorz. meent, dat ’t college voldoende met een en ander rekening houdt, maar hier is niets aan te doqn. Het voorstel van B. en W. wordt thans zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Punt 8. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van den staat van oninbare en nog te verhalen posten wegens schoolgelden, retributie wegens het wegvoeren van faecale stoffen en hondenbelasting over de diensten 1926, 1927 en 1928. Overeenkomstig het prae-advies wordt besloten de meesten te ver volgen. Punt 9. Aanbieding van de rekening van 't Burg. Armbestuur en ’t Stads- aurgerweeshuis over ’t dienstjaar 1928 wordt gesteld in handen van eene commissie van drie leden ter onder zoek. Punt 10. Aanbieding van de reke ningen van de lichtbedrijven over 1929. Wordt gesteld in handen van de zelfde commissie ter onderzoek. Punt 11. Aanbieding van de ge- meente-rekening over 1928. 't Blijkt, dat de gewone dienst een batig saldo oplevert van f 2189,19i/2, een meeval lertje dus. Ook deze rekening wordt voor onderzoek gesteld in handen van eene commissie. Bij de rondvraag informeert de heer van der Gaast of er nog niet een meevallertje is, waaruit het baggeren van enkele ondiepten kan worden betaald, terwijl hij er tevens op wijst, dat het een belang is met wegenteer en door te gaan, ’t Geld is echter op volgens den architect, maar aoe komt het nu? Ook wordt geïnfor meerd of er niet tegen de zware melkauto’s kan worden opgetreden. De heer Haijtema vestigt er de aandacht op, dat de weg naar de asbelt geheel begroeit en hier wel iets mag gebeuren. De voorz. zegt toe aan de verschil lende zaken aandacht te zullen schen ken. Spreker zal echter in verband met ’t wegenteren namens B. en W. nog een voorstel doen. Hij heeft gisteren de inspectie voor de belastingen eens houden. Wethouder de Vries begrijpt niet, de rechten van de gemeente" zijn be hoorlijk omschreven. De voorz. lijkt het toe, dat de ge meente, toen indertijd het land is gekocht en bleek dat een beschoeiing noodig was, deze heeft gemaakt en dat zij daarmede hare verplichting nagekomen is. De brug moet ze na tuurlijk onderhouden, want dat is haar verplicht in de overeenkomst. Hij sluit thans de discussie en brengt het voorstel van B. en W. om het onderhoud te weigeren in stemming. Het voorstel wordt aangenomen met 8—3 stemmen (tegen de hh. Haijtema, Brandsma en Roelofs.) Punt 6. Verzoek van J. Kamstra te Workum, om verhooging van zijn belooning als klokluider. Hierover is ’t advies gevraagd van den gemeente-architect. Het blijkt, 1 3 X daags wordt geluid. In den zomer om 8 uur, 12 uur en 6 uur, en winters .nplaatsvan om 6 uur ’s avonds 9 uur. Voor 1928 luidde C. Haringa 's avonds de klok en overigens geschiedde het door J. Kamstra. Later kreeg Kamstra de beurt van Haringa erbij en geniet lij voor ’t klokluiden dus 2 belooningen. Voor 't luiden zomers 3 X en des 7winters 2 X ontvangt hij f75 en voor doeling was"geweest, dat de gemeente, ’s winters 1 X luiden 's avonds nog 12.50, samen dus f 87.50 voor 936 X uiden, wat nog geen 10 cent per keer s. Deze belooning is aan den lagen kant en wordt voorgesteld, de totale vergoeding te bepalen op f 100 per aar, waartegen geen der raadsleden eenig bezwaar blijkt te hebben. Punt 7 is een schrijven van H. P. Nauta, aan wien door B. en W. eene vergunning is verleend voor ’t bouwen van 'n werkplaats, waarbij in verband met de dakbedekking voorwaarden z(jn opgelegd, waarmede adressant zich niet kan vereenigen, omdat zulks de kosten eenigszins verhoogt. Hij verzoekt den raad alsnog toestemming te verleenen den bouw uit te voeren, zooals hij 't zelf wenscht. B. en W. zeggen in hun advies, dat dit schrijven moet worden beschouwd als een beroepschrift tegen het besluit van B. en W. van 14 Juni j.L, waarbij aan Nauta vergunning is verleend tot iet bouwen van genoemde bergplaats, onder voorwaarde, dat ’t dak, inplaats van met asbest-cementplaten met roode pannen wordt gedekt, een en ander overeenkomstig ’t advies van den gemeente-architect. Aangezien de door den raad vast gestelde bouw- en woningverordening bepaalt dat een beroep tegen’t besluit van B. en W. moet zijn ingesteld binnen 30 dagen, en Nauta met zfön beroep schrift eenige dagen te laat is, wordt door B. en W. voorgesteld adressant niet ontvankelijk te verklaren in zjjn beroep, omdat men anders in strijd met de verordening zou handelen. De heer Hobma meent, dat dit toch opgebeld hoe 't met de opbrengst der belasting over ’28 staat en nu blijkt, dat deze ongetwijfeld meer dan f6000 mede valt. Ook is hij op verzoek van de wethouders voor eenige dagen naar Leeuwarden geweest om te probeeren 't batig saldo der rekening van ’28 te doen bestemmen voor den dienst ’29 als ’t noodig blijkt. Over de resultaten is men tevreden. Aangezien blijkt, dat de gemeente-architect met zijn post wegen geheel a,an is en nog een bedrag van pl.m. f3500 noodza kelijk is,, meenen B. en W., dat we ’t voordeeligst doen voor de gemeente, den architect nog een crediet van f3500 toe te staan, temeer nu ’t met de financiën wat meevalt. Men weet het, de post is indertijd veel te laag geraamd, maar 't kon toen niet anders. De raad gaat geheel accoprd met dit voorstel en kunnen alle wegen weer in behoorlijke conditie worden ge bracht, met uitzondering van den Trekweg natuurlijk, waarvoor men van hoogerhand schijnbaar nog nooit de gelden heeft kunnen vinden. Op een voorstel van Workum om met Bolsward en Workum den weg voor- «nTeeft mZ- dMhM SS «SErart ‘Aoe nte? btreld'te^ gen neett maar dat het toch met aan terwij] Wonseradeel 4 o/o wilde beta len, zoodat Workum de rest of 96 voor hare rekening zou krijgen, waarvan natuurlijk niets kan kómen. Hierna sluiting. maar 't komt de jagers ten goede en houdsplicht voor de gemeente te aan- voor de gemeente is ’t ook nietzoo’n' J*“ groot verlies. De heer de Roest gevoelt veel voor 't gesprokene van den heer Haijtema. 't Is voor de gemeente een kléin be drag en voor de jagers van beteeke- nis. W aar Hindeloopen voorgaat, meent hij dat Workum moet volgen. De voorzitter wijst nog eens op de gevolgen, die dit voorstel kan hebben en meent, dat men in dezen voorzich tig moet zijn. De heeren Haijtema en de Roest stellen thans voor de leges te verla gen met 30 en te brengen op 20 op centen boven hetgeen aan 't Rijk is verschuldigd. Door den Voorzitter wordt thans ’t voorstel van B. en W. om de leges te handhaven in stemming gebracht en wordt dit voorstel aangenomen met 6 tegen 5 stemmen (de hh. Hobma, Sikkes, Brandsma, v.d. Gaast en Roe lofs stemden tegen, terwijl o.m. de beide voorstellers van verlaging, de heeren Haijtema en de Roest, bij ver gissing vóór stemden en daardoor dus hun eigen voorstel zagen kelderen), wallen aan de gasfabriek te onder- De heer de Roest deelde mede tegen de volgende verg, met een nieuw voorstel te zullen komen. Punt 5. Verzoek van S. J. Dijkstra om voor rekening der gemeente te onderhouden de wallen van het aan hem toebehoorend stukje land achter het kerkhof bij de Nonnestraat. De wallen eischen dringend her?tel. Adressant is van oordeel, dat uit eenige bepalingen van de oude over eenkomst, door de gemeente en den oorspronkelijken eigenaar van zijn land, den heer B. Gaastra, gesloten, kan worden afgeleid dat de gemeente die indertijd een deel der vaart heeft verbreed en daarvoor een beschoeiing heeft gemaakt, alle wallen, behalve die aan den Doltekant, moet onder houden, wat door B. en W. wordt geweigerd, ook al blijkt dat de ge meente in den loop der tijden wel eens herstellingen aan de wallen heeft verricht* B. en W. zeggen in hun advies, dat, dat de kleine, klok in Tden koepel gezien genoemde overeenkomst van 1867, h.i. geenszins de verplichttng tot onderhoud voor de gemeente vaststaat, terwijl wel het onderhoud van de brug aan de gemeente is op gelegd. Nu mag men uit een uitdruk king de onderhoudsplicht van de wallen trachten te distelleeren, maar daardoor staat deze niet vast. Het college meent, dat als de be- behaliTe ’t "geven eener "geldelijke vergoeding en 't maken zoo noodig van een beschoeiing, alle wallen zou moeten onderhouden, wat hun zeer onwaarschijnlijk lijkt, zulks in ’t con tract moest z(jn vastgelegd, wat niet s geschied, waarom het dan ook ad viseert op ’t adres afwijzend te be schikken. Den heer Sikkes is ’t geheel niet duidelijk en vraagt welke wallen worden bedoeld, wat door den voorz. wordt toegelicht, n.l. alle behalve de Doltekant. De heer Hobma licht toe, dat de vaart oorspronkelijk is verbreed in 't belang van 't botervervoer en vraagt zich af of in ’t moeten maken van een beschoeiing de onderhoudsplicht niet is begrepen. De heer Gaastra zet den ouden toestand ook nog uiteen en wijst er op, dat een schip toch nooit omging langs de gasfabriek en men met die wal toch niets te maken kan hebben. De heer Haijtema meent, dat gezien den indertijd betaalden koopprijs van den grond, de onderhoudsplicht der wallen moet worden aangenomen. Trouwens men heeft toch vroeger de wallen wel onderhouden en kan men nu maar terugkrabbelen? De voorz. meent, dat uit een koop soortgelijke strekking gunstig prijs toch bezwaarlijk een onderhouds- - plicht van iets kan blijken. Zulks moet z.i. uitdrukkelijk zijn bepaald. De heer Sikkes zegt, dat niet alleen de Bagijnewal wel eens is hersteld maar ook die a^p den kant van de gasfabriek 't Contract is echter zeer Ka Het Doorzitten bij Wielrijden en een door de Zon Verbrande Huid, verzacht en geneest men met

Friso nl | 1929 | | pagina 1