enz. enz. Nieuws- en Advertentieblad Uurwerk-Reparaties In UwZadeiïasch behoort op fietstochten, voor verzachting en genezing bij doorzitten en zonnebrand steeds een doos of tube PUROL voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, J. I. de JONG, Opticien, Workum J. van Douwen Zuipers Breng ons Uw BRILRECEPT No. 33. ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1929. 55ste Jaargang. Gemengd Nieuws. r, r t 0 r a 3 1 Transpire^rende Voeten en andere transpireerende lichaams- deelen moet men behandelen met Purolpoeder, als zijnde het meest af doende middel daarvoor. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. Plaatselijk Nieuws. Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 cts. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familiebericht^. Horlogerie Markt en ge zult tevreden zijn over afwerking en prijs De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager Paarden op hol. Dinsdagmiddag zijn te Amersfoort zes paarden, die voor een kanon ge spannen waren, door het schelle fluiten van een locomotief op hol ge slagen. Een wachtmeester werd over reden; hij is per auto naar het hos pitaal gebracht. Op den Ouden Soes- terweg hield een andere wachtmees ter het zesspan staande, maar hij werd daarbij zoo ernstig gewond, dat ook hij naar het hospitaal overgebracht moest worden. Mijnontploffing in Japan. In de mijn Kashinai van de Hokkaido mijn in Japan, heeft een ontploffing plaats gehad, waardoor 75 mijnwer kers werden gedood. 5 arbeiders wer den zwaar gewondhet reddingswerk is nog in vollen gang. Een zelfgemaakt uurwerk. De uurwerktentoonstolling in het gemeentemuseum te Den Haag is een aanwinst rijker geworden. De horlo gemaker Wester bos te Vinkeveen heeft er een geheel door hem met de schiedde van een der pas door den monteur N. Singer gerepareerde bui zen. Het plafond der 2de verdieping scheurde, de ramen en de deuren van de zolderverdieping werden vernield. De knal was dan ook zeer hevig. Gelukkig bleek niemand letsel te hebben bekomen en kon de gastoevoer zeer spoedig worden afgesloten, doch de monteur was van schrik bewusteloos geraakt en moest door den Genees kundigen Dienst worden bijgebracht. De schade, die niet bijzonder groot is, wordt door verzekering gedekt. Punaise doorgeslikt. Het 8-jarig meisje ven den heer CS Agricola uit Tjerkgaast, uit logeeren bij D. Tj. de Vries te Akmarjjp, slikte, terwijl ze met punaises speelde, een naar binnen. De in allerijl ontboden geneesheer uit Joure achtte over brenging naar het St. Bonifacius ge sticht te Sneek noodzakelijk. Noodlottig gapen. Een 21-jarig meisje te Eestrum gaapte zoo geweldig, dat ze haar mond niet meer kon sluiten. Een dokter moest er aan te pas komen, voor de kaak weer zijn ouden vorm aannam. 2e klasse gevallen van den trein, die bracht aan den proefpolder teAndijk. vertrokken. Het portier was Hart, die zich eenige eenige oogen- blikken verwijderd had, trok aan de noodrem. De trein was intusschen een paar honderd meter doorgereden. Het kind heeft men daarna schreeuwende op de spoorbaan aangetroffen, nog voordat een van de andere zijde ver wachtte mailtrein anderde. Het is mee genomen naar Middelburg, waar is vastgesteld dat het kind slechts eeni ge kneuzingen had opgeloopen. Purol-Voet-, Toilet- en Kinderpoeder in Bussen van 60 ct. en 1 gld. Bij Apoth. en Drogisten. Door drift overleden. Een bewoonster der Hertenstraat te Utrecht werd door een buurman met een mes bedreigd. Haar man kwam haar te hulp en maakte zich daarbij zoo boos, dat hij potseling ineenzakte en stierf. Ernstig ongeluk te De Bildt. De sergeant L. H. de K., behoorende tot het 21ste Regiment Infanterie te Amersfoort, was te Zeist in een „ver snelde tram” gestapt, met het doel een familielid in de Bildt te bezoeken. Doordat de tram in de Bildt niet stopte, kwam de K. tot de ontdekking, dat hij verkeerd was ingestapt. Onge veer bij de Kerklaan waagde de sergeant den sprong uit de snelrijdende tram. Vermoedelijk is de K. tegen één der aldaar staande boomen opgebotst, en daarna tegen den grond gesmakt. Verwond aan 't hoofd, het linkeroog, de bovenlip en handen, had de K. nog kans gezien zich neder te zetten op een hoop steenen. De conducteur van de tram, komende uit Utrecht en enkele passagiers zagen den man zitten. De tram werd direct tot staan gebracht. Daar de toestand van den gewonde vrij ernstig bleek, is hij later naar het Militair Hospitaal te Utrecht vervoerd. Het koninklijk bezoek aan de Zuiderzeewerken. Met den trein van 10.20 uur v.m. zijn de Koningin en Prinses Juliana Maandagmorgen op het station te Schagen aangekomen, voor Hun be zoek aan de Zuiderzeewerken. Hare Majesteit werd verwelkomd door den loco-burgemeester va» Scha gen, den heer Leguit, die vervolgens aan de Koninklijke gasten voorstelde de aanwezige ingenieurs van de Zuiderzeewerken. Het gezelschap begaf zich in auto’s langs den afsluitdijk naar Wieringen (Den Oever), waar het te ongeveer half 12 arriveerde. Langzaam ging het vanaf den afsluit dijk door Hippolytushoef naar Den Oever, waar vooral de groote uitwa teringsluis de aandacht van de Ko ningin en de Prinses trok. H. M. was in gezelschap van den directeur-gene- raal der Zuiderzeewerken, die den ge- heelen tocht meemaakte. Hier werden aan H. M. voorgesteld ir. W. A. A. Hupkens van der Eist en ir. J. C. N. Ringeling. Vervolgings ging men aan boord van het s.s. „Zilvermeeuw”. De tocht ging naar den in aanleg zijnden afsluitdijk met werkhavens op Bree- zand. Vervolgen naar het sluiseiland Kornwerderzand en het hiermee ver bonden voltooide gedeelte van den afsluitdijk, aansluitende aan de Frie- sche kust. De belangstelling van de zijde der Wieringers was buitengewoon groot. In Den Oever en Hippolytushoef werd druk gevlagd. Van den vasten wal was er veel publiek overgekomen om H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana te zien. Maandagmid dag om vijf uur keerde het gezelschap te Wieringen terug, vanwaar men naar Schagen vertrok, waar de Ko ningin te kwart over zeven aankwam en Zij onder het gejuich der menigte naar’ haar salonrjjtuig ging om den nacht door te brengen. Dinsdagmorgen te negen uur arri veerde M. de Koningin per auto van Schagen te Den Oever op Wie ringen, waar Zij zich inscheepte op dA „Zilvermeeuw”, teneinde een tocht en de Öude°Zeug naar Medemblik, was naar Vlissingen, uit eep coupé vanwaar Zij per auto een bezoek om 18.37 uit Goes naar Middelburg was om daarna naar Medemblik terug te wacht opengegaan. De heer van ’t Een radio-uitzending, die niet door ging- Zondagavond zou per radio de dienst in de Ned. Herv. Kerk te Rijssen (O.) worden uitgezonden. Evenwel arri veerden eerst Zaterdagavond na efl uur de beambten, die de telefoon-aan- sluiting, tusschen telefoonkantoor en kerkgebouw moesten aanbrengen. Aangezien deze werkzaamheden zoo veel tijd zouden eischen, dat ook op Zondagmorgen nog arbeid moest wor den verricht, weigerde de predikant, ds. Van Voorthuizen, toestemming om de verbinding in de kerk te voltooien. Tevergeefs heeft het radio publiek ’s avonds aangesloten op de dienst uit Rijssen. keeren en ’s avonds per Kon. trein naar Den Haag te vertrekken. Een Fordfabriek in Polen. De te Warschau gearriveerde dir.- generaal van de Fordfabrieken te Detroit heeft tegenover de pers ver klaard, dat de kwestie van den bouw van een Fordfabriek in Polen thans definitief is opgelost. De voorbereiden de werkzaamheden zullen binnen zeer korten tijd een aanvang nemen. Op de fabriek zullen 6 a 700 arbeiders te werk gesteld worden en aanvan kelijk zullen 50 wagens per dag afgeleverd worden. Ford komt waar schijnlijk in den loop van het volgende jaar zelf naar Polen, aangezien hij dit jaar bezig is met den bouw van een nieuwen wagen. De strijd om den blauwen wimpel. Uit een telegram van de „Maure tania”, den snelsten oceaanstoomer van de Cunard Line, blijkt, dat het schip op zijn reis naar New York in het etmaal van Zaterdagmiddag tot Zondagmiddag 690 zeemijlen heeft afgelegd. Gewoonlijk legt de „Maure tania” per etmaal 675 zeemijlen af, zoodat men gelooft dat de Cunard- stoomer een recordpoging aan het doen is, teneinde den blauwen wimpel terug te winnen, die thans van den mast van het nieuwe stoomschip „Bremen” van den „Nord-Deutscher Lloyd” waait, welk schip den over tocht in den koristen tijd heeft* vol bracht. Herrie tusschen werkwilligen en stakers. Aan de werven van de N.V. v.h. William Pont te Zaandam is Maandag morgen een tweetal houtwerkers weder aan het werk gegaan. Kort na hun aanmelding hebben onbeken den bij een van hen de ruiten ver nield. Door twee andere, buiten de ge meente woonachtige werkwilligen is bij de politie aangifte gedaan, dat zij door stakers zijn mishandeld, terwijl bij een op den Zuiddijk wonenden werkwillige de voorpui met verf werd beklad en de ruiten zijn ingegooid. Een motie van afkeuring. De raad der gemeente Nieuw-Beijer- land, heeft Zaterdag j.l., naar de „Tel.” meldt, besloten, een motie van afkeu ring over de houding van den burge meester, den heer G. Nienaber, te zen den aan den minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw. In deze motie wordt gezegd, dat de burgemees ter op ongeregelde tijden de gemeen ten verlaat, zoodat het de ingezetenen niet bekend is, wanneer hij te spre ken is,dat hij den kantoorhouder der Posterijen aldaar heeft gelast of verzocht, de correspondentie van de gemeente aan niemand af te geven en vervolgens, dat de burge meester zich niet rechtvaardigt, tegen geruchten over hem, welke zoowel binnen als buiten de gemeente worden verkondigd en dat de raad zijn afkeu ring uitspreekt over zijn houding. Een waterkrachtcentrale ingestort. Zondagnacht werden de bewoners van de streek tusschen Pisa en Livor no opgeschrikt door een geweldigen knal. De groote watercentrale, die voor deleegmaling van deze strook bestemd was, was plotseling voor het grootste gedeelte verdwenen. De grond waar op de centrale gebouwd was, was plotseling weggezakt, zoodat de cen trale in het moeras verzonk. De scha de bedraagt 2 millioen lire. Muiterij in een ziekenhuis. In het Staats-ziekenhuis te Los Angeles zyn de patiënten Maandag aan het muiten geslagen. Alles wat los en vast was, deuren, ruiten, en andere projectielen, waren van hun gading om een bombardement te beginnen. Na een gevecht werden de aanvallers overmeesterd en 13 patiënten achter slot en grendel gezet. Ernstige gasontploffing. Maandagmiddag even over half een waren werklui, die op de zolderver dieping van het kantoorpand der „Concignataires Reunie” aan de Wil- lemskade te Rotterdam reparaties aan de gasbuizen hadden verricht, aan het schaften, toen door onbekende oorzaak Duitsch stoomschip aan den grond geloopen. Uit Guayaquil wordt gemeld, dat het Duitsche stoomschip „Franken- wald” in de nabijheid van het eiland Puna (Zuid-Amerika) aan den grond is geloopen. Men vreest, dat het schip verloren is. Wederom heftige botsingen bij de staking in de textielbedrijven. Te Calcutta kwam het wederom tot heftige botsingen tusschen stakers, textielarbeiders en politie, waarbij 8 personen gedood en 20 gewond wer den. De politie heeft om versterking gevraagd, aangezien de toestand van uur tot uur dreigender wordt. Op het einde der vorige week zijn wederom 35 bedrijven gesloten. Het totaalaan tal stakènden en uitgeslotenen heeft intusschen de 200.000 bereikt. In een waterval gestort. Tijdens een wandeling te Schönau, waar zij haar zomervacantie doorbacht, stortte de 49-jarige mevrouw Henriëtte Meyer uit Altona voor de oogen van haar man in den waterval van de Königsseeër Ache. Met groot snelheid dreef zij weg. Eerst ’n half uur later kon haar lijk onder Berchtesgaden geborgen worden. Kleeren en schoe nen waren haar door het water van het lijf gerukt en zij had ernstige kwetsuren opgeloopen. Juweelendiefstal. Een dezer dagen is te Le Touquet een diefstal van juweelen ter waarde van meer dan een millioen frcs. ge pleegd ten nadeele eener Zuid-Ameri- kaansche dame, mevr. Perceado. Onder de gestolen juweelen bevindt zich een halssnoer van 75 parels met diamanten bezet, ter waarde van 600.000 fr., een ring van platina met groote briljanten, ter warde van 400.000 fr., een horloge-armband, oorringen, enz. Het onderzoek dat aanstonds werd ingesteld, heeft tot nu toe niets opge leverd. Een belooning van 100.000 fr. is uitgeloofd voor hem die den dader opspoort. Twee toeristen van de Monte Rosa gevallen. Zondagmiddag zijn twee toeristen uit Stuttgart van den Monte Rosa ge vallen en gedood De beide lijken kon den later zonder moeite geborgen wor den. Mijogasontploffing eischt 75 doo- dera. In een steenkolenmijn te Kashi- naihokkaido (Japan) heeft een mijn gasontploffing plaats gehad waardoor 75 mijnwerkers werden gedood en 5 gewond. In zee gedreven. De Fransche kruiser „Spadon” is, naar uit Honkong wordt gemeld, ge durende een zware typhoon van zijn ankers te Haiphong los geslagen en in zee gedreven. Van het schip heeft men tot heden geen spoor ontdekt. Aan boord bevinden zich 20 personen. Export tuinbouwproducten Juni ’29. De waarde der uitgevoerde groen- Buuai«u, uwz ten en vruchten bedroeg^ totaal plotseling een ernstige ontploffing ge- f 10.165.000 tegen 19.980.000 verleden F - -- jaar, zoodat de totale waarde van den export in het eerste halfjaar f 34.051.000 heeft bedragen tegen f37.134.000 in 1928, wat een vermindering van 8 o/o beteekent. De vermindering is vooral veroorzaakt door geringere uitvoervan bloemkool, sla en komkommers. Alleen tomaten werden in Juni meer uitge voerd en nam de gemiddelde waggon- prijs ook iets toe. Duitschland nam in Juni ruim 74 Engeland 21 van onzen totalen export. Uitgevoerd wer den 4230 ton bloemkool voor f 885.000, 3063 ton sla voor f423.000, 6527 ton tomaten voor f3.560.000, 15.020 ton komkommers voor f2.605.000, 4373 ton peen voor f848.000, 2006 ton uien voor f 164.000,226 ton asperges voor f 154.000, 1711 ton diversen. Export runderen. Gedurende het tijdvak van 14 t/m 20 Juli j.l. werden uit ons land uitge voerd in totaal 293 runderen, waar van 205 naar België gingen, 2 naar Ned.-Indië, 2 naar Zuid-Afrika en 84 naar Frankrijk. Kind uit den trein gevallen. Even voorbij het station ’s Heer Arendskerke in Maandagmiddag het tweejarig kindje van het echtpaar van te maken langs den Wienngermeerdijk ’t Hart uit Amsterdam, dat onderweg en de Oude Zeug naar Medemblik, hand vervaardigde pendule ingezon den, die drie maanden loopt. De draaislinger maakt slechts twee wen dingen per minuut, hetgeen een groote eigenaardigheid is, evenals de z.g.n. spilgang van het uurwerk. Het is geheel koper zaagwerk, terwijl er nog verschillende figuren zijn ïnge- stoken. De heer W. heeft over dit uurwerk vijf winters gewerkt. Een Urker botter vangt een onderzeeër. De motorbotter V. K. 95 uit Urk, bemerkte bij het visschen op de Noordzee, dat zijn netten plotseling verzwaard werden. Een oogenblik dacht men aan een flinke vischvangst. Men kan echter de verbazing van den visscher begrijpen, toen plotse ling een onderzeeër opdook, in de netten verward. Men had ook daar aan boord iets bijzonders bemerkt. De botter kreeg een gat boven de waterlijn en nog eenige schade. Op de Marinewerf te Den Helder zal een en ander worden hersteld. WORKUM, 31 Juli. Naar wij verne men is de oorzaak van het doodgaan der boomen langs de stad niet alleen het gevolg van gas, doch ook de strenge winter draagt hiervan schuld. Vermoedelijk is de dieper gelegen grond ook niet bevorderlijk voor de groei der boomen. In hoever dit waar heid bevat, is nog niet vastgesteld, aangezien grond ter onderzoek naar Wageningen is opgezonden. Onze vroegere plaatsgenoot de heer A. Dijk, brigadier-titulair der Rijksveldwacht te Hoogkarspel, is thans geslaagd te Amsterdam voor Brigadier bij dat korps. 6 Aug. Geslaagd te Groningen voor de Hoofdacte onze vroegere stadgenoot de heer P. Vlas. Onze vroegere stadgenoot de heer T. Bakker, thans kommies-dienstge- leider der belastingen te Witmarsum, is bij beschikking van den Minister van Financiën bevorderd tot de rang van kommies der 1ste klasse. 8 AUS- Naar wij vernemen is hier ter stede, onder presidium van onzen Burgemeester, een voorloopig comité opgericht (Secretaris de heer P. Gaastra alhier) op verzoek van de Friesche Orkest-Vereeniging te Leeu warden (het vroegere S. O. L.) om te trachten, door het pl.m. 45 man sterke en zeer gunstig bekend staande orkest, te Workum 1 a 2 kerkconcerten per jaar te laten geven. De orkest-vereeniging heeft met groote flnanciëele moeilijkheden te kampen gehad en is het tenslotte ge lukt van de tegenwoordige regeering een rijkssubsidie te verkrijgen, onder verplichting echter het stedelijk orkest zoo mogelijk dienstbaar te maken voor de geheele provincie, dus om daarvan te maken eene provinciale Friesche orkestvereeniging. De regeering heeft met deze subsidieverleening in het algemeen het nut erkend van ge schikte muziek voor de volksopvoe ding. Waar we hier in ons stadje steeds veel belangstelling kunnen constateeren voor muziek, twijfelen we niet of het plan zal door velen met blijdschap worden begroet. Workum is na Leeuwardon de eer ste Friesche stad, die de eer en het genoegen kan hebben van een onge twijfeld mooi concert van de Friesche Orkestvereeniging te genieten. Moge maar van alle zijden de noo- dige medewerking worden onder vonden, opdat blijke dat Workum hare reputatie, eene muziekliefheb- bende stad te zijn, kan handhaven. Bij de Vrijdag 2 Augustus ge houden finale verkooping van lande rijen in den Workumermeerpolder, werden koopers: van de perceelen 1 tot en met 8, 12 tot en met 17, 18b, en 19 tot en met 25, de N.V. „Stad Amsterdam” tot Exploitatie van Onroerende goe deren en Rechten, te Amsterdam, voor f 37.284,90; van de perceelen 9 en 10 de heer J. Haagsma, alhier, voor f 245,— van perceel 11 de heer B. Tilstra, onder Parrega, voor f 12,— van perceel 18a de heer H. Post, onder Parrega, voor f 56,->- van perceel 26 de heer H. Ketelaar, onder Workum, voor f 14,— en van perceel 27 de Vereeniging tot oprichting en instandhouding van w L I I FRISO Doos 30-60 en 90 ct Tube 80 ct. Bij Apoth. cn Drogisten

Friso nl | 1929 | | pagina 1