te Workum opMAiMDACSSEPT. 1928 Nieuws- en Advertentieblad ZATERDAG MAANDAG DINSDAG Üurwerk-Reparaties voor de Gemeenten Worknm, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. RESTANTEN DAGEN I |ji il J. de JONG, Opticien, Worknm J. van Douwen Kuipers Breng ons Uw BEILRECEPT UITSLUITEND j CONTANT. No. 34. ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1929. 55ste Jaargang. Officieel Gedeelte. ZIET STROOIBILJETTEN Gemengd Nieuws Predikbeurten. Zenuwachtig, Overspannen en Slapeloos Mijnhardt’s Zenuwtabletten Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. Ld Maandaj station het boerde- rooisma afge brand. Er kon zoo goed als niets Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten >gc- hebben van zijn ontvang- omnibus weg. De "bus werd "later on- Horlogerie Markt 1 De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager MIJNHARDT’S Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten75 ct. Staal-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten en ge zult tevreden zijn over afwerking en prijs valscherm uit een vliegtuig omlaag en terwijl hij daalde, deed hij door middel van een microfoon mededee- lingen omtrent zijn waarnemingen en gevoelens. Door middel van relayee- ring werden zijn woorden door de meeste Amerikaansche stations her- uitgezonden, zoodat zij in geheel Amerika te hooren waren. Drijvende vliegvelden. Uit New York wordt gemeld, dat spoedig een aanvang zal worden ge maakt met den bouw van een aantal drijvende vliegvelden, tusschen de V. S. en de Bermuden en tusschen de Bermuden en Europa. Reeds is men begonnen met het vervaardigen van enorme kabels met welke de drijvende vliegvelden in den Atlantischen Oce aan zullen worden geankerd. Kaapstad onveilig gemaakt. Kaapstad wordt in de laatste dagen onveilig gemaakt door een man, die gewapend en gemaskerd is. Óp 3 Augustus hield hij te Milnerton een omnibus, tegen en na den bestuurder beroofd te sten van den dag reedhy met de omnibus weg. De bus werd later on beheerd gevonden. Iets dergelijks gebeurde een paar dagen later te Wijnberg en Woensdag j.l. werd een taxi-chauffeur vermoord. Zondagavond verscheen een gemaskerde man in de bar van het stationshotel van Newlands en eischte onder bedreiging met een revolver den inhoud van de toonbanklade. Een klant bemoeide zich met het geval, waarop de indrin ger op hem schoot en hem licht aan den hals verwondde. De politie vermoedt, dat hier de zelfde man aan het werk is, blijkbaar iemand, die niet wèl bij het hoofd is. Werklooze tooneelspelers. In den toestand van werkloosheid onder de tooneelspelers te Berljjn blijkt nog altijd geen verbetering te zjjn gekomen. Bij de arbeidsbeurs zijn 650 actrices en 600 acteurs als werkloos ingeschreven en de meesten trekken „steun”. Onlangs heeft de gemeente raad 10.000 mark uitgetrokken, om werklooze kunstenaars te helpen bij de keuze van een ander beroep, en inderdaad zijn 64 acteurs en 22 actri ces daarin geslaagd; tien heeren en vier dames hebben een betrekking gekregen als verkoopers in groote magazijnen. Thans heeft de arbeids beurs tien tooneelisten in de gelegen heid gesteld, op te treden voor een publiek van uitsluitend tooneeldirec- teuren, met het gevolg, dat twee actrices en drie acteurs zijn geënga geerd. In die richting zullen'de po gingen worden herhaald. Verdronken. Woensdagmorgen is in de Waal vóór Nijmegen verdronken het 2-jarig kind van den schipper D. Het kind viel te water, toen de vader het aan de moeder wilde ovei reiken. Ongeluk op een kermis. Op de kermis te Erfurt rukte zich Maandagavond plotseling een aap los en klom op de er naast opgestelde achtbaan, vlak voor een zich in volle vaart bevindend wagentje. Hierdoor werd dit wagentje natuurlijk in zijn vaart geremd, met het noodlottige gevolg, dat de er op volgende wagen tjes er mede in botsing kwamen. Vijf personen werden licht gewond, ter wijl één persoon ernstige verwondin gen opliep. De aap kwam by het ongeval om het leven. Alastrim. Te Amersfoort is Dinsdag een geval van Alastrim geconstateerd bij de 27-jarige echtgenoote van den heer L. in de Aldegondestraat. Zij is eenige weken geleden in Rotterdam geweest en heeft daar een winkel bezocht, waar de bewoners aan de ziekte leden. Velen laten zich thans vaccineeren. De gemeente heeft Woensdag ruimschoots gelegenheid gegeven tot vaccinatie en her-vaccinatie. De alcoholsmokkelarlj naar de Ver. Staten. Op de conferentie inzake het smok- i van Canada naar de Ver. Staten heeft Lucia Margaretha Hoven te Leeu warden, in de wandeling Lucie ge naamd, haar lOOsten verjaardag vieren Een enkele maal slechts is Lucie ziek geweest, doch niet ernstig. Voor ongeveer drie jaar werd zij plotseling ernstig ziek en werd zij bediend, maar toch herstelde zy weer. Zij is nog zeer kras. lederen morgen staat zij om twintig minuten voor zes op, wascht zich zelf en kleedt zich, ter wijl de zuster haar alleen maar be hoeft te helpen voor de muts. Om zes uur vindt men haar reeds in de kapel, en na daar haar godsdienst plichten vervuld te hebben, verricht zij nog allerhande huiselijk werk, als mutsenplooien, afwasschen, verstellen, enz. Haar kerkboek leest ze nog zon der bril. Alleen het gehoor is niet zoo best meer. Zoo zijn er. Edward J. Boyle, die in Februari 1928 te Boston in Massachusetts was overleden, heeft 10.000.000 dollar nage laten. Er was geen testament, en drie andere voormalige Ieren Edward J. Boyle was ook als behoeftig land verhuizer in de Ver. Staten gekomen krijgen het fortuin te deelen. Hoe of men het klaar speelt om in één gene ratie het van volkomen onbemiddeld te brengen tot een fortuin van tien millioen dollar? O, heel eenvoudig, zoo zegt de N. Rt. Ct. Men levert kleeren op afbetaling. Eerst in het klein, en dan in het groot. Soms mislukt het. Zoebkof. Te Luxemburg is de i beurs geopend in tegenwoordigheid van den Franschen en den Belgi schen minister van handel. In de ontvangzalen van de jaarbeurs fungeert Zoebkof, die zich na de scheiding van prinses Victoria von Schaumburg-Lippe in Luxumburg heeft gevestigd als kellner. Een 100-jurige. Den 28sten Augustus a.s. zal mej. een prachtgelegenheid om enorme koopjes te doen. Zulke abnormaal lage prijzen hebt U nog nooit betaald zullen Uw zenuwen kalmeeren en sterken en Uw slapeloosheid ver drijven. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten, dens een zeiltocht een arbeidersfami- lie, bestaande uit vier personen, om het leven gekomen. De boot stiet plotseling op een voor militaire doel einden onder water gebouwden muur, waarna het omsloeg. Alle inzittenden verdronken. Het hoogste honorarium der we reld niet geaccepteerd De beroemdste levende tenor, Ri chard Crooks, kreeg eenige dagen leleden van een filmonderneming in -lolly wood een aanbod van f 200.000 voor een medewerking gedurende 3 weken. Dit honorarium is het hoogste, hetwelk een kunstenaar tot nu toe aangeboden werd, en het overtreft verreweg dat van Schaljapin en Titta Ruffo, die, zooals bekend is, mede werken aan den toonfilm, evenals dat van Chaplin, Jannings, Pickford en Garbo. Desniettemin heeft Crooks het aan bod van de hand gewezen, omdat de toonfilm zich niet met zjjn artistieke overtuiging laat vereenigen. Spoorwaggon ontploft. Op het station te Prato bij Florence is een spoorwegwaggon, geladen met zuurstofcylinders, onploft. De met het laden belaste arbeiders sloegen op de vlucht. Eén hunner, die juist een cy linder met zuurstof droeg, was plot seling in een vuurkolom gehuld en was onmiddelHjk dood. Het vuur sloeg over op andere waggons en kon slechts na eenige uren gebluschst worden. Ketelontploffing op een oorlogschip. Aan boord van den Portugeeschen torpedojager „Guadiana” heeft, naar uit Bordeaux wordt gemeld, een ketel- ontploffing plaats gehad, waardoor 11 leden der bemanning werden gewond, van wie enkele enrstig. Zes gezinsleden vermoord. Naar uit Tarnopol (Polen) gemeld wordt, is in de omgeving der stad een geheel gezin, bestaande uit twee mannen, twee vrouwen en twee kin deren, door een 24-jarigen bloedver want vermoord. Aanleiding schjjnt te zijn geweest twist om eigendoms- moeilykheden. nishandeling met doodelijken afloop. Dinsdagavond is in den personen trein van Berlijn naar Breslau, een chauffeur, Rademacher genaamd, door medereizigers zoodanig mishandeld, dat hjj later aan zijn wonden is over leden. Bij het onderzoek is gebleken, dat zich meer dan 80 leden van de organisatie Reichbanner in den trein bevonden, die van de grondwetsfees- ten in de hoofdstad naar huis terug keerden. Hun wordt ten laste gelegd, de mishandelingen te hebben gepleegd. De recherche te Breslau stelde hun identiteit vast. Fabrieksbrand. Dinsdagnacht heeft in een groot fabrieksperceel te Ensival (België), waarin een flesschen-, timmer- en textielfabriek waren gevestigd, een geweldige brand gewoed. Het vuur werd tegen negen uur ontdekt in de gelijkvloers gelegen lokalen, waar het in de opgeslagen voorraden hout en katoen zooveel voedsel vond, dat weldra het geheele gebouw in lichte laaie stond. Volgens de Tel. wordt de aangerichte schade op U/2 millioen francs geraamd. De oorzaak van den brand is onbekend. Draadlooze uitzending uit een valscherm. Uit New York wordt aan eenige Berljjnsche bladen gemeld, dat het den vlieger-parachutist Meijer gelukt is, zwevende met een valscherm, draadloos mededeelingen uit te zen- kelen van alcoholhoudende dranken den. Hij sprong boven het Rooseveld’s vliegveld van 300 M. hoogte met een men er den nadruk op gelegd, dat Canada geen groote sympathie heeft voor de smokkelaars, doch de Cana- deesche regeering heeft er reeds eer der den nadruk op gelegd, dat een effectieve controle op de uitvoering van de drankverbods-bepalingen van Canada een grootere uitgave zou vorderen dan de Canadeesche regee ring of het Canadeesche volk bereid zou zijn te doen ten gerieve van hun rijken buurman, temeer niet, daar Canada nog zware oorlogsschulden te betalen heeft. Een mislukte pleziertocht. Een gezelschap bestaande uit bewo ners van een der Arnhemsche volks buurten, had een Jan Plezier gehuurd voor een tocht naar Velp en Rozendaal. Er werd onderweg vele keeren aan gelegd. Toen men Rozendaal en de bedriegertjes had bezocht, ging het huiswaarts. Er werd afgerekend, maar eenige leden van het gezelschap wilden de pret voortzetten. Zij stapten weer in en bevalen den koetsier naar Klarendal te rijden. Deze had daar eerst weinig zin in, maar ten slotte ging de zweep over de paarden. Toen men goed en wel aan het rijden was, stond een der passagiers op, en greep den koetsier bij de keel, rukte hem boord en das af, en verscheurde zijn overhemd. Niet dan met groote moeite gelukte het den anderen passagiers om den wilden man te grijpen en den koetsier te ontzetten. Deze was ter nauwernood in staat om naar den stal te rijden en daar het verhaal van z\jn ongelukstocht te doen. De politie is met het gebeurde in kennis gesteld, zoodat het vervolg van deze gebeur tenissen, wel in de rechtszaal zal spelen. De onbewaakte overwegen. Maandagmorgen omstreeks 11 uur is een vrachtauto van de gebr. Nyssen, bloembollenhandelaren te Santpoort, door een zandtrein van de M. S. onder Twisk aangereden op denonbewaak- ten overweg aldaar. De schok was zóó hevig, dat de carrosserie van het chassis schoot, welke op de buffers van de locomotief bleef hangen en een 500 M. werd medegesleurd. De chauffeur kreeg een hersenschudding en werd per auto naar zijn woning te Sandpoort vervoerd. Hij bevindt zich op het oogenblik redelijk wel. Het uitzicht bij den overweg is ge heel vrij. Branden. Maandagavond is te Oldeholtwolde aan den Ryksstraatweg, rijtje van den heer A. H< worden gered. Alles was verzekerd. Een felle brand heeft Dinsdagnacht de drogisterij van de firma Leene op de Oudestraat te Kampen, geheel verwoest. De heer L. had om kwart over negen zijn zaak verlaten, om zich naar zijn woning te begeven. Omstreeks kwart voor elf werd brand gezien in den winkel. Men ging on- middellijk den eigenaar waarschuwen, die reeds te bed lag. De heer Leene wilde het brandende pand binnengaan, doch werd hierin door omstanders verhinderd. Het perceel brandde geheel uit. Een merkwaardig spoorweg ongeluk. vond niet ver van het i in Finland een weinig voorkomend spoorwegongeluk T.5 een eïectrische draaibrug over een der Uren officieele Zomertydregeling. Zondag 18 Augustus. WORKUM (Herv.) Voorm. 9^2 uur ds C. J. Schweitzer van Amsterdam. Nam. 5 uur ds O. S. Cazemier van Stavoren (vac.) WORKUM (Doopsgez.) Voorm. 9^2 uur ds Westra van Alkmaar. WORKUM (Ger.) Voorm. 9^2 uur en Nam. 21/2 uur ds E. C. van der Laan. WORKUM (Bapt. Gem). Voorm. 91/2 uur en Nam. 5 uur ds G. Visser; HEIDENSCHAP (Herv.) Nam. 2 uur ds C. J. Schweitzer van Amsterdam. (Bediening van den H. Doop.) HEIDENSCHAP (Ger.) Voorm. 9i/a uur Lezen. Nam. 2 uur de heer Tj. Kuipers. FERWOUDE (Herv.) Geen dienst, achtste jaar-1 GAAST (Herv.) Nam. 21/j uur ds B. iwoordigheid I Spykerboer. HINDELOOPEN (Herv.) Voorm. 91/2 uur ds Hoekert. Nam. 2 uur ds Hoekert (H. Doop.) HINDELOOPEN (Doopsgez.) Geen d. HINDELOOPEN (Ger.) Voorm. 9i/2 uur en Nam. 2 uur Lezen. KOUDUM (Herv.) Voorm. 10 uur ds van Rtys. Nam. 2i/2 uur leesdienst. KOUDUM (Doopsgez.) Avonds 8 uur ds A. L. Broer. KOUDUM (Ger.) Voorm. 10 uur en nam. 2i/2 uur ds. Boersma. WARNS (Doopsgez.) Voorm. lO1/^ uur ds Ens. tl Lag vond Uimaharju meren gepasseerd was, kwam de brug waggon gleed doorde van de tischen bjjna onmiddeliyk stil, zoodat de ach terste waggon boven de brugopening bleef hangen. De passagiers van dezen waggon werden met zoo groote kracht tegen de wanden geslingerd, dat een 17-jarig meisje werd gedood, terwijl anderen lichte verwondingen opliepen. Een vrouw, die zich door een der coupé-ramen trachtte te redden, viel in het meer en verdronk. Alle pogingen, om den waggon weer op de brug te trekken, mislukten en om de baan vry te maken moest men den waggon loskoppelen en in het meer laten vallen. Een noodlottige zeiltocht. Volgens een bericht uit Stockholm, is naby Gothenburg in Zweden, tfl- nPürörbïTdoorzitten en stukloopen der Huid. FRISO Paardenmarkt 1 I J plotseling* in beweging. De laatste waggon gleed door de brugopening naar beneden, doch door het scheuren gummislang van den automa- luchtdrukrem stond de trein w ig< plaatsï Toen een trein bijna

Friso nl | 1929 | | pagina 1