Uurwerk-Reparatie’s Chocolade repen Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Transpireerende Voeten en andere transpireerende lichaams- deelen moet men behandelen met Purolpoeder, als zijnde het meest afdoende middel daarvoor. Smetten, Doorzi{fen Stukloopen der Huid KS/purol J. I. de JONG, Opticien, Workum J. van Douwen Kuipers Breng ons Uw BRILRECEPT I ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1929. 55ste Jaargang. No. 35. Gemengd Nieuws Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. K' E I Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten Horlogerie Markt het goedkoopst bij het bekende speciaal adres met den grootsten omzet TROMP,SNEEK Zomersproeten verdwij nen spoedig door een pot «prutol. Bij alle Drogisten De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager en ge zult tevreden zyn over afwerking en prijs Zullen stalen boeken, papieren gaan vervangen Edison wil trachten het zoover te brengen, dat men in de toekomst boeken zal kunnen drukken opstalen platen. Daar de mogelijkheid bestaat die platen veel dunner te pletten dan papier, heeft Edison berekend, dat een boek van vijf centimeter dikte niet minder dan 40.000 bladzijden kan bevatten. Als voordeelen van het staal zijn ook te noemenbuigzaamheid, taaiheid en duurzaamheid. De tot dusver genomen proeven deden zien, dat heel dun geplet staal drukinkt beter opneemt dan papier. Auto te water. Dinsdagavond is een Belgische auto, E 4811, toebehoorende aan den koop man Wessels uit Rotterdam, onder Terneuzen op den weg van Gent in het water gereden. Zoowel de eigenaar als een inzittende Engelschman zijn verdronken. De auto is met veel moeite uit het water gehaald. Personenauto op een autobus ingereden. Dinsdagavond te ongeveer halftien werd de autobus van Selzaete op Terneuzen staande gehouden in ver band met het auto-ongeval op den weg van Gent naar Terneuzen, waarbij twee personen zijn verdronken. Een uit de richting Sas van Gent komende personenauto reed op de bus in, waardoor twee personen ernstig wer den gewond. De bestuurder van de personenauto is aangehouden. Moord en zelfmoord in de politie kazerne te Sawahloento. Groote consternatie héerschte in den nacht van 19 op 20 Augustus in de kazerne van de veldpolitie te Sawahloento, toen een agent, Saiporo geheeten, plotseling aan het amok- maken sloeg. De als een waanzinnige te keer gaande agent greep onmid dellijk naar zijn karabijn en snelde hiermede op den hoofdposthuiscom- mandant, Achmad, toe, dien hij met enkele schoten doodelijk wist te treffen. Hiermede schijnbaar nog niet tevreden, vuurde hij ook nog op den agent der veldpolitie eerste klasse, Martowidjojo, en den agent tweede klasse, Wardi, die hij beiden vrij ernstige verwondingen toebracht. Daarna sloeg de dader de hand aan zich zelve en maakte een eind aan zjjn leven. De aanleiding tot deze daad is niet bekend. den in hun belang aangeraden zulks vóór 16 September a. s. alsnog te la ten doen. De weging moet schriftelijk worden verzocht aan den Inspecteur der Dir. Bel., in wiens dienstkring de weegbrug is gelegen en wel zoo tijdig, dat het verzoek minstens 24 uur voor den aanvang der weging in het bezit is van dien Inspecteur. Het verzoek moet inhouden datum en uur waarop weging wordt verlangd, alsmede alle kenmerken van het te wegen motorrijtuig, zooals die in de wegenbelastingkaarten staan vermeld. De weging kan alleen geschieden na dat van den Inspecteur een schrifte lijke inwilling van het verzoek is ont vangen. Stand fruit, enz., per 31 Juli 1929. De directie van de landbouw bericht, dat de vooruitzichten in het algemeen gunstig zijnveel appels, minder peren en zeer veel pruimen. Op enkele plaat sen scheuren de pruimboomen van de zware dracht. Ook de late kersen le veren een goed beschot. De langdurige droogte begint ook op het fruitgewas nadeelige invloed uit te oefenen, waar door hier en daar vruchten afvallen. De kwaliteit is over het geheel goed. Aantasting van appelen door de zaag- wesp bracht in verband met de overvloedige vruchtzetting de ge- wenschte dunning. Druiven staan goed tot zeer goed, perziken onder glas goed, natuurperziken matig. SamenvattingLeidt men uit de op gegeven cijfers, met inachtneming van den omvang der teelt in de verschil lende streken, het cijfer af voor het geheele land, dan verkrijgt men het volgende resultaat, waarbij het tus- schen haakj es geplaatste cijf er aangeeft hoe de stand was op 26 Juni 1929: appelen 67 (69), peren 57 (54), late kersen 77 (75), pruimen 70 (61), drui ven 81 (76), perziken (onder glas) 72 (77), perziken (natuur) 51 (51), fram- boözen 77, witte kool 59 (59), roode kool 55 (59), savoyekool 59 (59), bloem kool 58 (53), pootuien 56, augurken 72, erwten 72 (66), tuinboonen 76 (67), andere boonen 67 en tomaten 74 (72), 90 is zeer goed, 70 is goed, 60 is vrij goed, 50 is matig en 40 is vrij slecht. Prijzen boerderijen. Te Zuidbroek (Gr.) werd een boer derij van 42.18 H. A. vaste huur f 400, verkocht voor f71.500 ongeveer de helft is oude klei en de andere helft zandgrond. De gebouwen die oud zijn en te weining schuurruimte bevatten, verkeeren in vrij goeden staat van onderhoud, de landerijen in matige cultuur-toestand. De waterschaps- en molenlasten bedragen f235. Export Runderen en Varkens. Gedurende het tijdvak 28 Juli t/m 3 Aug. j.l. werden goedgekeurd voor uitvoer naar Zuid-Afrika 2, naar Chili 2, naar Argentinië 12 en naar België 198, zjjnde in totaal 214 runderen. Gedurende het tydvak 1 t/m 7 Aug. zijn voor baconbereiding 13.396 var kens geslacht, terwijl van 15.308 var kens bacon werd uitgevoerd. Intrekking bankbiljetten van f 10.- Binnen den tijd van één jaar na 29 April 1929 zullen worden inge trokken de bankbiljetten van f 10.— model 1904 en het gewijzigd model 1922, waarvan de uitgifte werd bekend gemaakt in de Staatscourant van resp. 27 Sept. 1904, no. 226 en 2 Januari 1922, no. 1. Op de voorzijde van beide modellen biljetten bevindt zich ter linkerzijde van den tekst een mannen figuur, voorstellende den arbeid, en ter rechterzijde een vrouwenfiguur, voorstellende de welvaart, elkander de hand reikende. Van de bankbiljetten van f 10. zullen alleen in omloop blijven de biljetten, waarop eene Zeeuwsche boerin is afgebeeld. Een Nederl. student in Zwitserland verdronken. Dinsdagmiddag zijn, waarschijnlijk door den sterken wind, op het meer van Genève, in de buurt van Nyon, twee jongelieden, onder wie een Ne derlander, de student Six, verdronken. Six bracht zijn vacantie door op het buiten van den heer Chaupuisat, di recteur van het „Journal van Genève” en was met diens zoon gaan zeilen. Arnhem door inbrekers geplaagd. In vacantietyd wagen inbrekers graag eens een kansje. In Arnhem is het tegenwoordig bar zooveel kleinere en grootere inbraken daar gepleegd worden. Dinsdagnacht werd in deVijverwyk wel op zes verschil lende plaatsen ingebroken. Veel van waarde gestolen is er intusschen niet. Ook in andere wijken is dien zelfden nacht inbrekersbezoek ge weest, zoodat het haast wel lijkt alsof er een bende aan het werk is. Bij een bewoonster aan de Stroolaan werd, schrijft de „Tel.“, f35 gestolen. Een andere inbraak in deze woon wijk leverde slechts een rijpe banaan op, die de dader rustig op de plaats van de vondst oppeuzelde. Een wand- bordje met den tekst: „Hoe later op den avond hoe schooner volk”, prijkend in een der gangen van het bezochte huis, werd van den muur genomen en als visitektiartje ^op de tafel gezet. In de Klarenbeekstraat was ook onraad. Agenten gingen op zoek en ontdekten een gedaante, die groote haast scheen te hebben. De dienaren der wet ondernamen een stormloop, doch groot was hun teleurstelling, toen het een bezorgd huisvader bleek te zijn, op wegnaar de vroed vrouw. 's Middags is opnieuw een brutale inbraak gepleegd, thans in de boer derij „De Hunekamp”, op Schaesberg te Arnhem. De bewoonster, die na enkele oogenblikken afwezig te zijn geweest, in haar woning terugkeerde, zag een man, die door een venster was binnengeklommen. De vrouw ontstelde hevig en snelde naar de in de nabijheid gelegen villa, van waar haar hulp werd verleend. De man bleek echter verdwenen met mede neming van een portemonnaie, inhou dende ruim veertig gulden. Ztf werd later ledig op den weg teruggevonden. Doodelijk motorongeluk. Woensdagmorgen werd op den weg van Miste naar Winterswijk de klerk by de gemeentewerken te Winterswijk, J. B. F., bij zijn motor dood aan den weg gevonden. Hij was den vorigen nacht van Breedevoort komen rijden en heeft waarschijnlijk door te snelle vaart de bocht daar te;r plaatse niet kunnen nemen, waardoor hij tegen een boom opreed en varmoedelijk op slag gedood werd. W egenbelaatfmg. Men schrijft ons vanwege de be- lasting-administratie Houders van motorrijtuigen, die tot heden hun motorrijtuigen niet onder ambtelijk toezicht lieten wegen, wor* Purol-Voet-, Toilet- en Kinderpoeder in Bussen van 60 cent en 1 gulden. Bij Apoth. en Drogisten. Zinkplettery v/h A. D. Hamburger, Leidsche kade te Utrecht, heeft Dins dagmiddag een 54-jarigen koetsier het leven gekost. Deze man moest een wagen, die tot een gewicht van 3000 K.G. met lood en zink was beladen, vervoeren. Bij het aanzetten der paarden kwam hij echter uit te glijden waardoor hij het linker-achterwiel over zich heen kreeg. Enkele oogen blikken later is de ongelukkige reeds overleden. Op den Arnhemschen Weg te Amersfoort heeft Dinsdagavond te ongeveer 11 uur een ernstig motor ongeluk plaats gehad. Een militair daar ingekwartierd, in verband met de groote legermanoeuvres en die onbekend was met den weg, nam met zeer groote snelheid de bocht door de Albert Cuypstraat. Blijkbaar heeft de motorrijder de bocht te groot genomen. Het motorrijwiel kwam tegen den. rand van het trottoir terecht en slipte. De berijder werd tegen den grond gesmakt en het motorrijwiel eenige meters verder over het trottoir geslingerd. In deerniswekkenden toe stand is het slachtoffer, dat tengevolge van dezen val een dubbele gecompli ceerde beenbreuk had gekregen, per auto naar het ziekenhuis overgebracht. De ontploffing te Boekarest. Omtrent de ontploffing in het fort Domnestie wordt nader meegedeeld, dat er geen slachtoffers te betreuren vallenook zelfs geen gewonden. Aan het fort zelf is niets beschadigd. De omtrek van het fort is door soldaten afgezet om het publiek te beletten het terrein te betreden. Deze maatregel is genomen wegens de groote hoeveel heid overal heen verspreide projec tielen. Dinsdagmiddag is er nog een kleine ontploffing geweest. De brand werd echter dadelijk door de brand weer bedwongen. Volgens een officieele mededeeling zijn er op het fort zeven waggons oud- kruit ontploft en daardoor weer twee loodsen met 300 nieuwe projectielen. De schade is niet zeer belangrijk. Overstroomingen in Perzië. Te Tabriz zijn 5000 huizen door overstroomingen vernield. Naar ver luidt, zijn 100 personen verdronken. Een reusachtige safier. Een safier van ongekende grootte, naar wordt gemeld van duizend karaat zou zijn gevonden nabij Mogok en wel in een aan eenige arme Birmanen toebehoorende mijn. Deskundigen op het gebied van edelgesteenten te Rangoon kunnen de waarde van den steen niet schatten, maar zy zeggen, dat deze safier de grootste edelsteen is, die in Birma werd gevonden sinds de vermaarde Noh Mauk-robijn. De grootste safier, die ooit in Enge land werd tentoongesteld, was die, welke op de expositie te Wembley te zien was en 916 karaat haalde. Die steen was gedurende lange jaren door een ambtenaar in een Britsch- Indischen staat als presse-papier be nut, zonder dat de eigenaar de waarde van hetf kleinood besefte. Gezegd werd, dat deze steen werd gevonden inde twaalfde eeuw. Een deskundige in Engeland vertelde, dat een safier van duizend karaat zeker een bui tengewoon groote steen was, die de afmeting moest hebben van een eendenei. Een gevecht in den trein. In de buurt van het station Forbah (in het Saargebied) heeft zekere P. Dinsdag in den trein ruzie gekregen met zijn beide zwagers B. Van beide kanten kwamen er revolvers voor den dag, met het gevolg, dat P. en een van de B.’s zwaar, de andere B. licht gewond werd. Op den overweg. Op een overweg op de lyn Graeflng— Wasserburg in Beieren is een auto door een locaaltrein gegrepen. De chauffeur van de auto bleef ongedeerd, doch zijn beide passagiers werden deerlyk verminkt. Het ongeluk is aan onvoorzichtigheid te wijten, daar het uitzicht by den overweg over de spoorbaan vrij f8. Het ongeluk werd opgemerkt op de stoomboot van Lausanne op Genève; men zag een omgeslagen boot op het meer drijven en zond onmiddellyk reddingsbooten uit, doch tot nu toe zyn alle pogingen tot het vinden van dê twee jongelieden vruchteloos ge bleken. De zeilboot, die zij van een familielid te leen hadden, stond er voor bekend vast op het water te liggen. Vermoedelijk is de boot door een verkeerde manoeuvre omgeslagen. Tribune ingestort. Tijdens den grooten optocht, die Dinsdag ter gelegenheid van den Hongaarschen nationalen feestdag werd gehouden, en waaraan duizenden personen uit alle deelen des lands deelnamen, te Boedapest, is een tribune bezweken, zoodat talrijke toeschou wers naar beneden tuimelden. Een persoon heeft een schedelbreuk. Voorts zijn tijdens den optocht ongeveer 50 personen in zwym gevallen. Visschersboot gezonken. Volgens een bericht uit Tokio, is de visschersboot „Yustin Maroe” tijdens een storm in de nabijheid van Hok kaido in Japan van zijn ankers gesla gen en gezonken. Elf leden der be manning zyn verdronken. Twee kinderen in gloeiende asch gevallen. Twee meisjes van negen jaar zijn te Keulen bij het oversteken vaneen aschbelt In éen grooten kuil gevallen, gevuld met gloeiende asch. In zwaar gewonden toestand werden de kinde ren te voorschijn gehaald; aan hun behoud wordt getwijfeld. Alastrim. Ook te Apeldoorn heeft zich een geval van Alastrim voorgedaan, n.l. bij een onderwijzeres, die na een bezoek aan Rotterdam de ziekte kreeg. Zij is terstond in de barak van het ziekenhuis opgenomen. Het ziekte geval heeft tot nog toe een goedaardig verloop. Te Delft is Dinsdag het vierde geval geconstateerd. Te Herveld (Betuwe) is ook een geval van Alastrim geconstateerd. Te Rotterdam worden per dag ongeveer 14.000 menschen ingeënt. Bij honderdtallen hebben de Hage naars Dinsdag gebruik gemaakt van de eerste gelegenheid om zich tegen alastrim te laten inënten. In het Roode-Kruis-Ziekenhuis vervoegden zich inde ochtenduren ruim 500 per sonen, waarvan slechts de helft in den aangegeven tijd geholpen kon worden. Vrijdagmiddag is de gelegen heid daar weder open gesteld. In’t gebouwtje aan het Rijswijksche Plein meldden zich Dinsdagmiddag ongeveer 600 personen aan, waaronder vele kinderen waren. Ook hier konden niet alle liefhebbers geholpen worden. De teleurgestelden kunnen Zaterdag middag terugkomen. De staking te Zaandam. De vier by de staking betrokken arbeidersorganisaties hebben Dinsdag, nadat door de hoofdbesturen aan de stakende arbeiders verslag was uit gebracht van de conferentie met de werkgeversorganisatie, de voorstellen van de werkgevers na uitvoerige discussies algemeen te ongunstig be oordeeld voor beëindiging van het conflict. De staking duurt dus onver minderd voort. Een fietsendief. De Haagsche politie heeft aange houden den 36-jarigen H. C. T., die bekend heeft, tien fietsen te hebben gestolen. De man bleek verleden jaar eveneens in handen van de politie te zijn geweest, toen hij niet minder dan 30 fietsen gestolen had. De man, bouwvakarbeider van beroep, leverde gebruikte fietsen op bestelling aan derden, die er evenwel onkundig van werden gelaten, dat de fietsen gestolen waren. Voor allen die Sukkelen met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn Mijnhardt’s Laxeertabletten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 cent. Petroleum in een regenbak. Te Hontenisse is aangehouden en aan de justitie te Middelburg voorge leid de arbeider J. de K., die er van verdacht wordt in den regenbak van zijn buurman, met wien hy in onmin leefde, een fleschje met petroleum te hebben geworpen, na vroeger reeds daarmede te hebben gedreigd. Niette genstaande zijn ontkennen werd tot aanhouding overgegaan, daar zyn kleeren op verschillende plaatsen naar petroleum riekten. Ongevallen. Dinsdagmiddag is in de Hooftstraat te Alphen aan den Rjjn, het 3-jarig dochtertje van den heer L. uit Gouda, die daar met haar moeder wandelde, door een autobus overreden. Het meisje liep ernstige verwondingen op en bekwam een hersenschudding. Men vreest voor haar leven, Op den Nieuwen Vlissingschen weg nabij Middelburg, is de 29-jarige tramconducteur J. S. uit Vlissingen van zijn fiets gevallen. Hij is naar het ziekenhuis te Vlissingen vervoerd, waar hij is overleden. Dinsdagmiddag is te Aalsmeer de 6-jarige Fr. Klooster uit Haarlem, die met 5 andere kinderen in een roeiboot aan het varen was, overboord gesla gen en in de diepte verdwenen. Na pl.m. 20 minuten is het jongetje dood opgehaald. Een bedrijfsongeval op het fabrieks terrein van de Kon. Ned. Lood- en I! hi ISO. I verzacht en geneest men met D°°zen 30-60 en 90 et- Tube 80 ct. Bt| Apoth. eo Drogisten

Friso nl | 1929 | | pagina 1