VOOR HET A.S. SEIZOEN Üurwerk-Roparatie’s CONCERT Gebraden Kleeding Nieuws- en Advertentieblad op VRIJDAG 18 OCTOBER, 's avonds 8 oor in de Doopsgezinde Kerk te Workum. Kaarten zoo lang de voorraad strekt f 0.75. (Zie ingez. stukken) voor de Gemeenten ïïorknm, Hem. Oldeph. en Noord®, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz BRAIWSMA Mooi dik Haar v Hl Als men zoo nu en dan des morgens I H slechts een weinig Purol even tusschen I V V de handen wrijft, dan wordt dit bij het I uitstrijken door het haar onmiddellijk daarin op- I I genomen en het gevolg hiervan is dat Uw haar I j mooier en dikker wordt en bovendien na het kam- I I men den geheelen dag keurig blijft zitten. TRUIEN J. V. de JONG, Opticien, Workum J. van Douwen Zuipers Horlogerie Markt TE GEVEN DOOK HET TJERKSTRA Strijkorkest der Friesche Orkest-Vereeniging Breng ons Uw BRILRECEPT en ge zult tevreden zijn over afwerking en prijs - 30cl; PUROL er op! Nerveus en Overspannen Onrustig en Slapeloos In VESTEN en PULL-OVERS ZATERDAG 12 OCTOBER 1929. 55ste Jaargang* No. 42. Plaatselijk Nieuw». Mooie Truitjes, ijzersterk, reeds vanaf 84 ct. Dirigent: WILLEM ZONDERLAND Solist: K. KÜETER, cello Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. Het verzacht en geneest Gemengd Nieuws Brand. s dellijk den arbeid neer. Toen de betrokken firma niet van zins bleek, den voor man heen te sturen, werd hun voor beeld gevolgd door de lossers van alle andere schepen,zoodat reeds van Dinsdagmorgen tien uur af het los- singswerk in de houthaven geheel stil ligt. in diverse maten, kleuren en kwaliteiten. 148 156 Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 centsfranco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten Pullovers, Vesten, Deux Pièces voor groot en klein Sneek - Kruizebroederstraat Leeuwarden - Voorstreek brengen wij een zeer groote sorteering Besmettelijke veeziekten. Gedurende de maand Augustus kwamen do besmettelijke veeziekten in ons land als volgt voermond- en klauwzeer by 18 eigenaren29 ge- k Doos, MANUFACTURENHANDEL WORKUM SNEEK. Bom ontploft. In het dorp Komory by Pinsk vond een jongen aan den oever van de rivier een granaat, die nog uit den oorlogstijd stamde. Hy begon daar mee met zijn kameraden te spelen. Plotseling ontplofte de granaat, met het gevolg, dat vyt kinderen in stuk ken werden gereten, terwijl er drie later aan de bekomen verwondingen zijn overleden. Cycloon in Noord-Frankrijk. Dinsdagmiddag heeft in de gemeente Barhéry nabij Senlis een cycloon gewoed, welke alles op zijn weg tegen den grond sloeg. Negen gewonde arbeiders zyn naar het ziekenhuis overgebracht. Drie personen worden vermist. De vermiste actrice gevenden. Dinsdagmorgen kreeg de familie van de tooneelspeelster Maria Dorska te Weenen een brief van de zenuw- afdeeling van de Universiteitskliniek te Wurzburg, waarin werd medege deeld, dat de vermiste tooneelspeel ster sinds Woensdag daar ligt. Maria Orska werd door stationspersoneel bewusteloos gevonden naast den spoor weg van het station Aschaffenburg. Zy heeft gereisd met den D-trein Keulen—Weenen. Zij werd, daar zij geheel bewusteloos was, naar de kliniek te Wurzburg gebracht. Twee dagen bleef zy buiten kennis. Lang zamerhand is zy bijgekomen, doch haar herinneringsvermogen is nog sterk verminderd. Zij kan nog steeds niet mededeelen wat haar gebeurd is. Verder wordt medegedeeld, dat de toestand van de patiënte redelijk wel is, doch het zal aanbeveling ver dienen haar gedurende den eersten tijd niet alleen te laten reizen. 1 Een smokkelaar doodgeschoten. Btf Arzberg aan de Beiersch-Tsje- choslowaksche grens is Maandag middag een smokkelaar door een gendarme op heeterdaad betrapt, toen hij bezig was waren uit Tsjecho- slowakffe naar Duitschland te smok kelen. De gearresteerde, een 21-jarige Tsjechoslowak, trachtte onmiddellijk te vluchten. De gendarme had hem echter weldra achterhaald. Toen de smokkelaar zich voor den tweeden keer losrukte en op het bevel van den gendarme niet bleef stilstaan, loste deze eerst een schot in de lucht en trof den smokkelaar daarop doo delijk. Dit moet Uw eerste gedachte zyn bij Brand- en Sny wonden, Ontvellingen en allerlei Huidverwondingen Russische kerk te Berlijn verkocht. De Russische kerk aan den Fehr- belliner Platz in het Westen van Ber lijn is op bevel van de autoriteiten verkocht. Dit geschiedde op verzoek van een bank te Genève, die geen rente had ontvangen op een hypo theek van 140.000 mark, welke op het gebouw was verstrekt. Een tragische bijzonderheid was, dat ook de hoog bedaagde Russische bisschop Tichon in zyn eigenaardig ambtsgewaad bij den verkoop aanwezig was, en den autoriteiten in het Russisch smeekte, den verkoop uit te stellen. Ook een 66 jarige blinde krantenverkoopster, een Russin, die haar laatste spaar geld voor de kerk had geofferd, smeekte weenend, de veiling niet te laten doorgaan. Dit was echter niet mogelyk. Kooper werd de directeur van een bouwonderneming, die heeft toegezegd, dat de kerk in stand zal worden gehouden. Een lift omlaag gestort. In een kantoorgebouw aan Broad way te New-York is een lift omlaag gestort door het breken van een kabel. Er werden 15 menschen gewond, waarvan 3 ernstig. Er ontstond een paniek. Gebruik hiertegen de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt’s Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 cent. Bij Apoth. en Drogisten Ongevallen. De zoon van den boomkweeker v. d. W., reed met paard en wagen en vergezeld van zijn 11-jarig buur jongetje, zoontje van den melkrijder V. te Maarsen, naar het land, toen eensklaps het paard op hol sloeg. V. d. W. rolde van den wagen en kreeg de wielen over de beenen, waardoor hij ernstig werd gewond. Een eind verder viel de kleine V. ook van den wagen. Deze werd bewusteloos opge nomen. De dokter, ijlings ontboden, kon slechts den dood constateeren. De arme kleine had bij den val den nek gebroken. Gasverstikkiiag. Dinsdagnacht heeft in de Willem van Outshoornstraat te 's-Gravenhage een gasverstikking plaats gehad. In deze straat drijft de heer Vier ling een winkel in emaille-werken, terwijl zijn 28-jarige verloofde, waar mede hij binnenkort in het huwelijk zou treden, daar 's nachts slaapt. Ook is er dan een hond in huis. Dinsdagnacht heeft door onbekende oorzaak de gaskraan opengestaan, waardoor de slaapkamer met gas ge vuld werd. Des morgens ging men op onderzoek uit, daar men geen le ven in de kamer bespeurde. Toen bleek, dat er een gasverstikking had plaats gehad. De Geneeskundige Dienst en de politie werden onmid- dellijk gealarmeerd, doch men kon slechts bij de dame den dood consta- teoroD* Ook de hond is den verstikkings dood gestorven. WORKUM. Den heer W. J. Dokkum Landbouw-leeraar te IJlst, benoemd ais leeraar voor te houden cursus Be- drijfs-contröle (boekhouden) alhier, denkt in het laatst van October met de cursus een aanvang te nemen. 13 cursisten hebben zich daarvoor aan gegeven. Voor de te houden Landbouw- huishoud-cursus behoudens goed keuring van B. en W. en Raad der gemeente Workum hebben zich spontaan 36 jonge Dames aangegeven. Daar er volgens leerplan 30 leerlingen geplaatst kunnen worden, is de aan gifte gesloten. 9 Oct. Op 3 Oct. j.l. werd door de Maatschappij tot Nut van het Algem., Afd. Workum een ledenvergadering gehouden, voorzitter de heer IJ. Oosten. Goedgekeurd werd de reke ning over het dienstjaar 1928. In ont vang en uitgaaf van f473. Het nadeelig slot ad f 4.54 werd omgezet in een voordeelig saldo van f27.47. De gewone subsidiën aan de openbare leeszaal en vakteekenscbool waren verleend. De ontworpen begroeting, dienst 1930, werd goedgekeurd tot een be drag van f 629.97. Hieronder waren begrepen de te verleenen subsidiën aan de volks-leesbibliotheek, de kinder bibliotheek, de openbare leeszaal, de vakteekenscbool en het fonds voor schipperskinderen Besloten werd 4 winteravondbyeen- komsten te houden Tot commissarissen van de Nutsspaarbank werden herbe noemd de heeren L. H. Bogtstra en Tj. Tjeerde. Tot leden van de con- tröle-commissie voor de spaarbank de heeren A. Jukema en Th. Horensma. Tot commissaris van de volks-leesbi bliotheek werd herbenoemd de heer S. Gaastra en in de vacature Tj. Gaastra Bzn. benoemd de heer L. H. Bogtstra. Nadat nog door den voorzitter uit voerige rapporten waren uitgebracht over de algemeene ledenvergadering te Amsterdam en de Districtsverga- dering van 14 September j.l. te Leeu warden gehouden, werd de vergade ring gesloten. Dinsdagnacht omstreeks drie uur is brand uitgebroken in een schuur van den heer Vermeer to Westmaas. Het vuur vond gretig voedsel in den voor raad erwten en vlas en is overge slagen naar het naast deze schuur gelegen woonhuis. De bewoners van dit huis lagen te bed en hebben in nachtgewaad door het raam het huis moeten verlaten. Weldra sloegen hooge vlammen uit dit huis. Een von kenregen ging over het dorp. Even daarna stonden het aan de overzijde der straat gelegen woonhuis en schuur van den heer Nieuwehuize in brand, welke perceelen tot den grond zijn afgebrand. De twee daklooze gezinnen zijn ondergebracht in de beide leegstaande pastorieën. De schade wordt door verzekering gedekt. eigenaren en 29 gevallen van milt vuur bij 21 eigenaren. Export-vleesch. Gedurende de maand Augustus j.l. werden voor uitvoer naar het buiten land goedgekeurd69.980 varkens (waarvan 62.834 tot bacon bereid en 1680 verduurzaamd); 6179 vette, 5534 gras- en 3969 nuchtere kalveren 26 592 schapen841 runderen en 15 paarden. Ruoderen-export. Gedurende het tijdvak van 15 t/m 21 Sept. j.l. werden goedgekeurd voor uitvoer naar het buitenland in totaal 598 runderen, t. w. naar België 391, met dezen man telwerken ^en legden naar Italië 195 en naar Tsjecho- J l'~'J m Slowakije 12. In het tijdvak van 8 t'm 14 Sept, gingen resp. naar België 242, naar Italië 209 en naar Tsjecho-Slowakije 26, zijnde in totaal 477 stuks. Een verschrikkelijke positie. Op het rangeeremplacement te Bromberg geraakte een rangeerder onder de wielen van een locomotief, die hem beide beenen verbrijzelde. u De redding van den ongelukkige vallen van schurft bij 5 eigenaren; gingmetgrootemoeilijkhedengepaard. 107 gevallen van rotkreupel bij 9 Men moest een montagewagen laten komen en de locomotief demonteeren. Deze werkzaamheden namen 4 uren in beslag, gedurende welken tijd de ongelukkige verschrikkelijke pijnen uitstond. Eindelijk kon men hem naar het ziekenhuis vervoeren, waar hem beide beenen geamputeerd werden. Zyn toestand is hopeloos. Nawee der Zaandamsche staking. Bij de lossing van een schip in de houthaven te Amsterdan werd Dins dagmorgen een voorman te werk ge steld, die gedurende de staking te Zaandam daar steeds als voorman bij de lossing der schepen had gefungeerd. De arbeiders aan dit schip weigerden Ernstige mishandeling. Reeds geruimen tijd was een woning in de Bloemstraat te Amsterdam het tooneel geweekt van ernstige ruzie- part^en tusschen het echtpaar en een kostganger, die van beroep glazen- wasscher was. Verleden week ont stond wederom twist en deze liep dit keer zoo hoog, dat op een gegeven moment de heer des huizes werd op gepakt en door het raam naar buiten gesmeten. Ongelukkigerwijs kwam hy met zyn hoofd op de straatsteenen terecht. Met een schedelbreuk werd hij naar het Binnengasthuis vervoerd, waar hij, na een operatie te hebben ondergaan, aan de gevolgen is bezwe ken. Tegen den kostganger, die er van verdacht wordt de mishandeling ge pleegd te hebben, is thans een ver volging ingesteld. De man is door de politie gearresteerd. Het lyk is door do politie voor het justitioneel onderzoek in beslag geno men. Dit onderzoek zal moeten uitwijzen in hoeverre de kostganger schuldig is aan deze ernstige mishandeling. Misdaad De boschwachter van het buiten goed „de Wouwsche Plantage” te Bergen op Zoom heeft Dinsdagmorgen een lugubere vondst gedaan. Tydens een wandeling door de uitgestrekte bosschen vond hij in een langs een dreef loopende droge sloot een men- schengeraamte, dat nog gedeeltelijk in kleederen was gehuld. Nadat de boschwachter het mos en de dennen naalden had verwijderd, zag hij, dat in een van de handen een revolver rustte. Men weet niet, of hier misdaad dan wel zelfmoord in het spel is, zegt de „Msb.” Vast staat, dat de man met een schot in het hoofd om het leven is gekomen, want de schedel was doorboord. De politie werd onmiddellyk van het gebeuren in kennis gesteld. Overboord geslagen en verdronken. Woensdagmorgen is te IJmuiden binnengekomen de stoomtrawler Wal- visch IJ 23”. Van dezen trawler is nabij de kust de oudste stoker B., 40 jaar en gehuwd, wonende te Rotter dam, overboord geslagen en ver dronken. Omzet Postchèque- en girodienst. Aan het einde van 1928 bedroeg het aantal postrekeningen 139.282 of 10.024 meer dan op 31 December 1927, terwijl het bedrag der stortingen in 1928 1311 millioen gulden bedroeg, dat der creditgiro’s f3736 millioen, dat der debetgiro’s f 4249 millioen, dat der chèques f 776 millioen en dat der postcredietbrieven f103.780. De ge- beele omzet bedroeg derhalve 10.072 millioen guldens. hebben wy een uitgebreide keuze nog rijker dan wij gewoon zijn, andere jaren te brengen. I KINDERVESTEN, mooie dessins, reeds vanaf KINDER PULL-OVERS, pracht patronen, vanaf DAMES- EN HEEREN VESTEN EN PULL-OVERS Juist ontvangen KINDER- SLOBBROEKEN CS en KINDER-&DAMES- SPATTEES. De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager I W! FRISO. M-1

Friso nl | 1929 | | pagina 1