Üurwerk-Reparaties uimuo; Nieuws- en Advertentieblad Vrouwenhanden blijven ondanks alle huishoudeii]ke arbeid gaaf, zacht en blank door PUROL voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Vóór het inzeepen MIJNHA Anga Qr-Vk- TRICOTAGES aanbieding 108 I J. W. de JOMG, Opticien, Workum J. van Douwen Kuipers MANCHESTER JASSEN MANCHESTER BROEZEN MANCHESTER VESTEN GEBRs. FLAPPER Breng ons üw BRILRECEPT Concert Friesche OrkestYereeniging. 55ste Jaargang. ZATERDAG 19 OCTOBER 1929; No. 43. 90 185 275 440 Gemengd Nieuws Plaatselijk Nieuws. INGEZONDEN. - Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. Roode Kruis Collecte. 210 T Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 centsfranco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten Horlogerie Markt ALLE HATEN Buiten verantwoordelijkheid, der Redactie 1 den toren om te vernemen wat er te doen was. ’t Bleek dat de klokluider zich een uur had vergist. Wilde hij misschien den zomertijd terugroepen het viel op, dat hij steeds alleen uit ging en meestal zeer laat terugkeerde. Daar hij het vertrouwen had weten te winnen, kende Nicolas alle ge- Kinkhoest CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsgebrek zijn wfl’ge- noodzaakt het verslag van de verga dering der Coöperatieve Vereeniging tot Aankoop en Bewerking van Land- bouwbenoodigdheden voor Friesland (C. A. F.) te Leeuwarden, de volgende week te plaatsen. DE UITGEVER. De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager ipleegd. De dochter van den gezant, lie. Patino, vermiste Zaterdag uit Directoirs, diverse kleuren Ikatoen en zijde gemolt. vanaf Jaeger broeken, zeer I voordeelige aanbieding 16 Oct. Nadat ’s middags de kin deren van de Hervormde Scholen hadden genoten van de „WartaSari” film in Rehoboth, werd genoemde film ’s avonds vertoond in de Ned. Herv. kerk alhier. Toen Ds. Hoen om halfacht de bij eenkomst opende, door het laten zin gen van Ps. 68 10 en daarna voor te gaan in gebed, was het kerkge bouw nagenoeg geheel gevuld met belangstellenden, die na het inleidend woord van Ds. Hoen, konden genieten van het schoone, dat hun geboden werd. ten eenigszins lager werd dan in de voorgaande maand. Lagere prijzen voor varkens- en schapenvleesch, voor kaas en melkproducten deden bij hoogere noteeringen voor rundvleescb, boter, melk en eieren het indexcijfer voor de groep der veeteeltproducten ongewijzigd blijven; in dat der land- ‘Wr^GEM VERSTOPPING" M. de R. Beleefd vraag ik eenige plaatsruimte voor het volgende Zaterdag a.s. zal, met welwillende medewerking van „Crescendo”, een collecte langs de huizen worden ge houden ten bate van het Nederland- sche Roode Kruis. Deze collecte, die jaarlijks wordt gehouden, wil ik na mens het gemeentebestuur bij de burgerij gaarne aanbevelen. Zooals algemeen bekend mag worden geacht, heeft het Ned. Roode Kruis reeds veel voor de lijdende menschheid ge daan, en hebben velen, die in moei lijkheden verkeerden, met succes een beroep gedaan op de hulpvaardigheid van het bestuur. Eenige jonge dames zullen zich belasten met de giften in ontvangst te nemen. Met dank voor de plaatsing, A. WAGENAAR Azn, Burgemeester. en ge zult tevreden zijn over afwerking en prijs bouwproducten in het algemeen kwam I geen verandering. De prijs voor mais was lager, maar voor bijna alle mest stoffen en voor lijnkoeken hooger. I Mond- en klauwzeer. Gedurende het tijdvak van 22 t/m 29 Sept. j.l. kwam het mond- en klauwzeer in ons land voor in totaal j met 4 gevallen in 3 gemeenten, t.w. in Groningen en Gelderland ieder 1 geval en in Zeeland 2 gevallen. In Friesland dus gedurende bovenge noemd tijdvak geen gevallen. leidt ons A. Joman, terwijl J. K. Budde op dreef is, nu hij het heeft over de nooit volprezen roos. „Trekker” geeft een kleurig ver slag van een oogstkermis in ’t lande lijke Hummeloo en knoopt daar boeien de folkloristische beschouwingen aan vast. G. D. Duursma vraagt onze aan dacht voor cactussen, met name voor den reuzencactus. D. Meyer houdt ten slotte een geest driftig pleidooi ten gunste van de merkwaardige aalscholvers, die te vuur en te zwaard worden vervolgd. De rubriek „Van en voor de le zers” natuurhistorisch allerlei besluit de aflevering, die, als steeds, kwistig is geïllustreerd met een keur van foto’s en teekeningen. Belangrijke diefstal in een gezantschap. In het legatie-gebouw van Bolivia te Parijs is een belangrijke diefstal ge] ml. haar kamer een parelsnoer, ter waar de van 600.000 francs. Dit halssnoer, bevattende 109 paar- len, had zij op de tafel gelegd, ter wijl zij zich korten tijd uit de kamer verwijderd had. Bij onderzoek bleek, dat ook de huisknecht Nicolas ver dwenen was. Deze man was een toon beeld van correctheid en werkzaam heid, zoodat hij zeer in de gunst van zijn meester stond. Nicolas, zeer ge steld op mooie kleeren, was steeds als een gentleman uitgedost. Op zijn gedrag was niets aan te merken, maar het viel op, dat hij steeds alleen uit ging en meestal zeer laat terugkeerde. Daar hij het vertrouwen hai f woonten dér huisbewoners. Een on derzoek in zijn kamer wees uit, dat hij geen bagage had achtergelaten en men veronderstelt, dat de „perfecte huisknecht” het halssnoer heeft ont vreemd en dat hij deel uitmaakt van een internationale dievenbende. WORKUM. Woensdagavond was onze plaats een oogenblik in rep en roer, want om 8 uur, inplaats van om 9 uur, werd de torenklok geluid. Hard loopend en fietsend gingen velen naar van den rechter te Breda. Laffe wraakneming. Te Wi j he heeft een persoon kans gezien té middernacht door te drin gen in de slaapkamer van de wed. B. Hij wierp de slapende den inhoud van een flesch vitriool in het gelaat, waarna de onverlaat zich uit de voe ten maakte maakte. De vrouw werd door een dokter verbonden. Haar oogen bleken gelukkig gespaard. Een wraak neming schijnt de oorzaak van deze daad te zijn. De politie heeft den vermoedelijken dader aangehouden. Een vergeten bextaarschoolkind. Een geval van een vergeten kind heeft zich te Amersfoort voorgedaan op de christelijke bewaarschool aan de Eemstraat. Een der leerlingen werd daar vóór halftwee gebracht door haar zusje. Toen later de beide fröbelonder wijzeressen met haar klassen gingen wandelen, hebben ze het bewuste kind niet gemist. Het kind is later door een voorbijganger uit een der W.C.’s verlost, waar de omwonenden het ge weldig hadden hooren schreeuwen. De vader van het kind heeft het ge val ter kennis gebracht van de poli tie en van den voorzitter van het be- tsuur der school. tabletten Cr5 Herinnerd wordt nog even aan ’t Concert dat heden avond 8 uur in de Doopsgezinde kerk door de Friesche Orkestvereeniging wordt gegeven en waarvoor nog kaarten verkrijgbaar zijn. Uitvoer zuivelproducten. De uitvoer van boter was nog iets grooter dan in Juli, n.l. 4780 ton t.w.v. ruim 8i/4 millioen gulden3496 ton gingen naar Duitschland, 780 naar Engeland en 311 naar België. Ook kaas werd iets meer uitgevoerd, n.l. 9526 ton t.w.v. 7.732.000 gulden. Van Goudsche volvette en Edammer 20 plus werd minder, van Goudsche 40 plus, zachte en andere harde kaas meer uitgevoerd. Gecondenseerde ongesuikerde volle melk en melkpoe der hadden een iets grooteren export, maar van de overige melkproducten is de uitvoer algemeen bij dien van Juli ten achter gebleven. De prijsbeweging in September j.l. In de afgeloopen maand gingen voor granen en aardappelen de prijzen weer een weinig terugloopen, waar door bij iets hoogere noteering voor peulvruchten, handelszaden en stroo het indexcijfer der akkerbouwproduc- prijzen ih, voor „De Wandelaar”, Zooeven verscheen bij den uitgever A. G. Schoonderbeek te Laren de tiende aflevering van „De Wandelaar”, maandblad, gewijd aan natuurwaar- deering, natuurbescherming, heem schut, geologie en folklore. De redacteur, Rinke Tolman, houdt een causerie over de sprookjesver- schijningen der herfstbosschende paddestoelen. Wat er voor den natuurvriend in de omgeving van Breda valt te ge nieten, maakt A. Kellenaers den le zers duidelijk. P. J. Schenk toovert ons de ge neugten voor oogen, die het deel zijn van hen. die met hem bramen gaan plukken. J. L. A. Kremer geeft beschouwin gen ten beste over de techniek van het wandelen: wenken, die zeer de behartiging waard zijn. Naar een domein, waar de grutto's en kivieten een fijn vertier brengen, Bronchitis en Rechterlijke dwalingen? In Februari 1918 werd een 17-jarig meisje te Eltham bij Londen vermoord gevonden. Een 21-jarig oud-soldaat, David Greenwood, werd in April van hetzelfde jaar wegens dezen moord ter dood veroordeeld, doch de straf werd in verband met zijn gedrag tij dens den oorlog in levenslange ge vangenisstraf veranderd. Thans is een beweging gaande om zijn vrijlating te verkrijgen, daar ge bleken zou zijn, dat Greenwood on schuldig was. Een Londensche vrou welijke dokter, dr. Margaret Tyler, heeft zich er voor gespannen. Eenige jaren geleden was haar belangstelling voor de zaak gaande gemaakt, door dat de zuster van Greenwood zich tot haar wendde als patient. Deze zuster bleek zenuwziek te zijn, omdat haar broer onschuldig gevangen zat. Ook de moeder bleek van de onschuld van haar zoon overtuigd. Men had haar niet in de gelegenheid gesteld voor de rechtbank te verklaren, dat haar zoon een alibi hadden nacht van den moord was hij n.l. te Woolwich. Toen hij een foto zag van een militair insigne, dat bij het lijk gevonden was, meende hij, dat dit hetzelfde insigne was, dat hij voor 1 shilling en 3 pence in een tram dicht bij de plaats, waar het lijk gevonden werd, aan iemand had verkocht. Hij ging hiervan mede- deeling doen aan de politie. Daar merkte men op, dat hij geen knoopen aan zijn jas had er was bij het lijk een van een overjas afgerukte knoop gevonden en had men hem gehouden. Sedert is hij nooit meer thuis geweest. De Duitsche rijkspresident heeft den wegens moord op een Oekranischen soldaat ter dood veroordeelden onder officier Tuttas, die reeds acht jaar in de gevangenis heeft doorgebracht, gratie verleend. De moord had onder de volgende omstandigheden plaats. In Januari 1918 was er wapenstilstand tusschen Duitschland en Rusland en de sol daten kwamen over en weer bij elkaar op bezoek. Op 6 Januari werd het lijk van een zekere Jassewa gevonden, die dikwijls bij de Duitschers op be zoek kwam. Op aanwijs van Duitsche soldaten werd Tuttas veroordeeld, doch de doodstraf werd in levenslang veranderd. In November 1918 kreeg hij gratie, doch drie jaar later werd hij weer aangehouden en opgesloten, ofschoon Tuttas beweerde te hebben vernomen, dat Jassewa door Russen was gedood. Tuttas is steeds zijn onschuld blijven volhouden heeft herhaaldelijk op revisie aangedrongen en weigerde steeds een verzoek om gratie in te dienen. Dank zij het optreden van verschillende personen is hij thans in vrijheid gesteld. Brutale brillautendiefstal te Berlijn. In de villa van den consul H. Fuld in de Douglasstrasse te Grünewald is een brutale brillautendiefstal ontdekt. Alle sieraden der dochter van den consul zijn gestolen en door minder waardige, doch goed nagemaakte exemplaren vervangen. De 27-jarige huisknecht Jean Kamolz, die ernstig van den diefstal wordt verdacht, is gearresteerd. Door een toeval werd de diefstal ontdekt. De dochter van den consul bezat een kostbaren ring. Eenige dagen geleden droeg zij den ring bij een theatervoorstelling. Door een toe val bemerkte zij, dat het sieraad be schadigd was en dat de anders prachtig schitterende steen opvallend mat was. I i Bij nader onderzoek bleek haar dan ook, dat de kostbare groote briljant door een anderen, minderwaardigen steen was vervangen. Men liet thans ook de andere juweelen onderzoeken en ook bij andere kostbare stukken I constateerde men soortgelijke verwis selingen. In de kamer van den huis knecht werd een onderzoek ingesteld, waarbij men ettelijke juweelen vond, waaraan, zooals duidelijk zichtbaar was, geknoeid was. Men gelooft dat deze sieraden door den huisknecht in een vorige betrekking gestolen zijn. Hij legde althans omtrent de herkomst verklaringen af, die de politie niet geloofwaardig voorkomen. Ernstig auto-ongeluk. iZSX Een ernstig ongeluk is overkomen aan ’n groep oud-strijders op hun terugkeer van een bezoek aan de oorlogsgraven op de Monta Grappa. De chauffeur van de autobus, waarin 33 personen gezeten waren, verloor de macht over zijn stuur. Negen inzittenden sprongen van de zich in volle vaart bevindende auto. Drie van hen waren op slag dood, terwijl de zes anderen zwaar gewond werden. De chauffeur, die zelf ongedeerd bleef, is voortvluchtig. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Tweemaal bigamie gepleegd. In 1904 was P. W. te Raalte gehuwd, maar had er spoedig genoeg van en verliet zijn wederhelft. In 1923 stapte hij met een ander in het huwelijksbootje te Apeldoorn, zon der dat hij zich had laten scheiden. De tweede vrouw overleed spoedig en in 1926 huwde hij voor de derde maal met een ander in Teteringen. Toen hij zich te Tilburg vestigde, lekte de zaak uit. Hij werd te Raalte geconfronteerd met zijn eerste vrouw, die daarbij flauw viel. W. is, naar de Tel. meldt, ter beschikking gesteld qq Gemolt. broeken, prachtig nos S zware kwaliteit b Gemolt. Jongens broeken ito i licht en donker, reeds vanaf A A4 Jaeger broeken, zwaardere i on I Gemolt. Vrouwen broeken I kwaliteit, slechts AZv licht en donker, slechts Jaeger broeken, zware kwal, spotgoedkoop Gebreiden broeken, katoen I zeer sterk Gebreiden broeken, wol pracht kwaliteit Jaeger- en gebreiden jongens hemdrokken en broeken. ALLE MET BIJPASSENDE HEMDROKKEN 17 Oct. Naar wij vernemen heeft de financieele commissie van „Plaat selijk Belang”(dezer dagen de reke ning over de feesten van 17 en 18 Juli afgesloten. Vreesde men aanvankelijk, door het slechte bezoek van buiten, dat zelfs het waarborgfonds onvoldoende zou blijken om alle uitgaven te bestraden, en er dus een ongedekt tekort zou ontstaan, deze vrees bleek gelukkig voorbarig. Met inbegrip van het waar borgfonds, bedroegen de ontvangsten bijna f7000. De uitgaven beliepen ongeveer f6500. Na aftrek van eenige nakomende vorderingen, kan aan de aandeelhouders toch nog 20 pCt. worden gerestitueerd. De volgende week zal hun dit bedrag, tegen over gave der verstrekte kwitantie, worden thuis bezorgd. Zijn de financieele resultaten ditmaal niet schitterend geweest, een troost voor allen die hebben medegewerkt is het zeker, dat de feesten, tot in alle onderdeelen, onberispelijk zijn uitgevoerd. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzen ders onbekend zijn. Terugontvangen in de 2e helft der maand September 1929 aan het hulp-postkantoor Warns. Hoofdkantoor Workum: 1. Amsterdamsche Alg. Verz. Mij., Amsterdam. 2. Inspecteur directe belastingen, Amsterdam.* Geweigerd wegens port. Nota. Aanbevolen wordt om het adres van den afzender op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbe- stelbaarheid kunnen worden terugge geven. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stukken steeds van een volledig adres straatnaam en huisnummer te voorzien. K Jsl.» JF JOL I S i TO OP per fiesch 1 gld- Bonbons per doos 60 ct. ►Bij Apoth. en Drogisten Als gij U moeilijk scheert omdat W Uw huid gauw stuk gaat en pijn doet, dan kunt gij dit geheel voor- komen, indien gij vóór het inzee pen de huid even inwrijft met slechts ee" weini« eÈPUROL Doozen 30-60 en 90 ct. Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten

Friso nl | 1929 | | pagina 1