5 PUROL HERFST 1929 i Wcrfum' SLóneeL 30d voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Gebreiden Sleeding Nieuws- en Advertentieblad Üurwerk-Reparatie’s Mijnhardt's Zenuwtabletten Dit Nummer bestaat nit 2 bladen. J. I. de JONG, Opticien, Workum MANCHESTER JASSEN MANCHESTER BROEZEN MANCHESTER VESTEN ALLE flATEN GEBRb. flapper Breng ons I Uw BRILRECEPT Handwondjes PUROL J. van Douwen Kuipers Zenuwstillend Aanbesteding Baggsrwsrk. I 55ste Jaargang No. 44, Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. ZATERDAG 26 OCTOBER 1929; -- Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. - 1 - TJERKSTRA Doos 30-60*90 ct. Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 centsfranco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten Ruwe Handen Doos I Pullovers, Vesten, Deux Pieces voor groot en klein Sneek - Kruizebroederstraat Leeuwarden - Voorstreek De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager en ge zult tevreden zyn 5 over afwerking en prijs doen pijn bij den arbeid en leiden vaak tot verzwering of bloedver giftiging. Reinig ze altyd dadelijk en behandel ze verder met Een gevoelige straf. Door den kantonrechter te Amers foort werd Woensdag een landbouwer conform den eisch tot f40 boete sub sidiair 20 dagen hechtenis veroordeeld. Hy had eieren ten verkoop aange boden op de Barneveldermarkt en by het schouwen onder het licht werden vijf eieren als verdacht in beslag ge nomen. De keuringsdienst te Utrecht constateerde, dat twee ervan bebroed waren en geheel ongeschikt voor de consumptie. De hoogte van eisch en vonnis hield, volgens de woorden van den ambtenaar van het O. M., een rechter, verband met de groote eiermarkt te Barneveld en met onzen uitvoer. Horlogerie Markt en Zenuwsterkend is de werking van Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drog. Gods, ik geloof aan de wederopstan ding van Hongarije. Amen.” Niets laten zij onbeproefd om het de wereld aan het verstand te brengen, dat er te Trianon een onrecht is begaan, aan hun volk, aan hun land. Dat zy by die propaganda wel eens te ver gaan, valt niet te ontkennen, dat er onder de afgescheurde gebieden streken zy'n, waarin de Hongaren een minderheid uitmaken, evenmin. Dat neemt echter niet weg, dat men te Trianon het mes te diep in het levende vleesch van Hongarije heeft gezet, waarmee men zich zelf in de vingers heeft gesneden, omdat nu het wrok kende Hongarye, zoolang het geen herstel heeft gekregen van dat deel zyner grieven, dat rechtvaardig is, steeds een bron van onrust in centraal Europa dreigt te blijven. En de Hongaren zorgen wel, dat de wond open blijft, dat zij blijft schrynen. Overal komt men monumenten, kaar ten, plaatjes tegen in denzelfden geest als het deurplaatje, die het „Neen, neen, nooit!” laten weerklinken. Het zal, meent de „N. Rt. Ct.”, niet gemakkelyk vallen dezen Hongaar- schen kreet te laten verstommen. Misschien echter wie weet? zullen de Vereenigde Staten van Europa, waarop Briand het uitzicht geopend heeft, ook dit revisionisme nog eens overbodig maken. Laat ons in ieder geval hopen, dat het niet den weg zal banen tot een nieuwen oorlog. Dat „Neen, neen, nooit!” Locomotief ontspoord. Dinsdagavond te 7.15 uur is een losse locomotief, op weg naar België, om den trein uit Parijs te halen, op een wisselblokop het stationsemplacement te Roosendaal ontspoord. Tengevolge van deze ontsporing werden zoowel het wisselblok als de lijn ernstig bescha digd. De stand van de wissel was goed, zoodat de oorzaak onbekend is. Het verkeer moest over enkel spoor wor den geleid, tengevolge waarvan ver traging in den treinenloop ontstond. Woensdagnacht heeft men de locomo tief kunnen opvijzelen, doch Woens- dagvoormiddag was het verkeer nog niet hersteld, aangezien de wissel ernstige grondige reparatie behoeft. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Hevige fabrieksbrand te Schiedam. Dinsdagavond om 7 uur is een hevige brand uitgebroken in het fa briekspand van de N.V. Fabriek van machinaal Breeuwwerk, voorheen J. Smit, Buitenhavenweg te Schiedam. De spoedig gealarmeerde brandweer rukte onmiddellijk met groot materi aal uit. Op het terrein van den brand aan gekomen bleek haar dat aan blusschen van het vuur, dat in het drie verdie pingen hooge gebouw woedde, niet te denken viel. Ook de daken van de belendende panden: de werktuigen- fabriek „de Komeet” en de fabriek van de N.V. Heyermans’ Anker en Ketting-industrie hadden vlam gevat, door den hevigen vonkenregen, ver oorzaakt door de voorraden teer en hennep, welke op de zolders van het brandende pand waren opgeslagen. De brandweer zorgde er allereerst voor, dat uitbreiding op deze naast liggende panden werd voorkomen, waarin zy spoedig slaagde. Zy kon echter niet verhinderen, dat het hoofd gebouw met een diepte van 17 meter en een daarachter liggende loods, welke 33 meter lang was, geheel uitbrandden. In totaal maakte de brandweer gebruik van 15 slangen met een capaciteit van 5000 liter, van het gewone brandweermateriaal, ter wijl voorts nog een achttal slangen oude Hongarije onder de monarchie aangegeven, daarbinnen in, in de nationale kleuren rood, wit, groen, het huidige rijk, omgeven door een doornenkroon. Daarboven leest men de vraag: „Mag dit zoo blyven?” er onder het antwoodd: „Neen, neen, nooit!” Meer dan duizend jaar heeft het Magyaarsche rijk zich weten te handhaven, het heeft Europa menig maal tegen Turksche invallen behoed en eischt uit dien hoofde den eere-naam van „het bolwerk van het Christen dom” voor zich op. Behoeft het dan verwondering te baren, dat de fiere Magyaren niet in de verminking, die hun ryk ondergaan heeft, kunnen berusten? Met voorliefde spreken zij dan ook hun credo uit: „Ik geloof in een God, ik geloof in een Vaderland, WORKUM, 21 October 1929. Zater dag j.l. is in tegenwoordigheid van het Bestuur van Chr. Volksonderwijs, de eerste steen gelegd van den bouw van een Chr. M.U.L.O. school. 21 October 1929. De Zaterdag alhier gehouden collecte ten bate van het „Roode Kruis” heeft een bedrag van f70.46 opgebracht. 22 Oct. Het herbouwen der afge brande Boerenhuizinge in het Heiden schap onder Workum, eigen aan den heer J. Plantinga, architect S. S. Hobma, is opgedragen aan E. Feenstra, aannemer te Parrega voor de som van f21000.—. Ds. J. C. H. Romijn te Charlois, vroeger predikant by de Ned. Herv. Gemeente alhier, heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente te Hilligersberg bedankt. Concert Friesche Orkestvereeniging Dank zij de activiteit van het plaat selijk comité kon in onze stad tenslotte toch nog eene uitvoering van de Friesche Orkestvereeniging plaats hebben. J.l. Vrijdag was in de daarvoor afgestane Doopsgezinde kerk een niet te talrijk maar ongetwijfeld aandachtig publiek aanwezig, ’t Is jammer, dat de Hervormde kerk voor dit schoone doel is geweigerd. Vrij zeker zouden dan veel meer Workumers van de gelegenheid om goede muziek te hooren, hebben gebruik gemaakt. Maar al te vaak werd immers ver nomen dat de entrée-prys, f 0.75 te hoog was voor Workum. De Doops gezinde kerk is voor een concert als van de Friesche Orkestvereeniging te klein om een laag entree mogelijk te maken, want de kosten zy'n belang rijk. Hoe ’t echter ook zy, het concert is buitengewoon goed geslaagd. De aanwezigen hebben ongetwijfeld zon der uitzondering genoten van de vertolking der verschillende muziek nummers. Behoudens enkele, betrek- kelijk kleinigheden als soms niet gelijktijdig inzetten der violen en eqp paar onzuiverheden kon van uitstekend spel worden gesproken over’t geheel. Dirigent en orkest kweten zich uit nemend van hun taak. Bijzonder fraai klonken de cello-solo’s, op muzikale wijze voorgedragen door den cellist Kueter, die een extra complimentje heeft verdiend. Burgemeester Wagenaar was zeer zeker de tolk der aanwezigen, toen hij aan ’t slot van den kunst-avond een woord van dank sprak tot het Bestuur der F. O. V., tot Dirigent en Musici voor hunne bijzondere welwil lendheid, waardoor dit concert moge lijk was te Workum. Ook het bestuur van de Doopsgezinde Kerk verdient een woord van lof, waar het heeft getoond een breeden blik te hebben door zijn kerkgebouw af te staan voor het schoone doel, te trachten ook door hoogstaande muziek, het publiek meer kunstgevoel by te brengen. De opvoed kundige waarde van goede muziek is groot en daarom hopen wy ook van harte, dat de Friesche Orkestvereen. moge groeien en bloeien en in onze provincie nog vele concerten mag geven. Ook wij roepen haar met den voorz. van het plaatselijk comité gaarne een „tot weerziens” toe, zoo mogelyk in een grooter gebouw tegen lager entrée. We twijfelen niet, waar’t concert zoo goed in den smaak is gevallen, of er komen dan velen om ook te genieten van wat de heer Zonderland met zijn Orkest voor schoons heeft aan te bieden. Inderdaad, ’t was voor onze kleine stad een avond van bijzondere beteekenis. 24 Oct. Met ingang van 1 Jan. 1930 werd tot onderwijzer aan de Chr. U.L.O.-school alhier, benoemd de heer J. Knoppers, onderwijzer in gelijke betrekking te Amsterdam. 24 Oct. Begin Januari 1930 zal in de Geref. Kerk alhier een zendingsfilm „de Java-Soemba-film” worden ver toond, uitgaande van de Geref. Ker ken in Nederland. Burgemeester en Wethouders van WORKUM zullen op MAANDAG 28 OCTOBER a.s. aanbesteden: Het baggeren van de wijk (pl.m. 475 Ms) bij de Gas fabriek. Bestekken zijn verkrijgbaar ter secretarie tegen betaling van f0.20 per stuk. Inlichtingen verstrekt de gemeente- architect. op de waterleiding waren aangesloten. Reeds spoedig na het uitbreken van den brand lag de houten loods tegen den grond en weinige ©ogenblikken daarna kwam het dak van het hoofd gebouw met geweldig lawaai, onder een hevigen vonkenregen naar bene den. De vlammen sloegen nu uit het hoofdgebouw van alle kanten uit. Door de beide naastliggende panden waren ÖD1UU1 een zestal slangen in de directe nabij- ik geloof in een eeuwige gerechtigheid heid van den vuurhaard gebracht, zoodat deze op zijn krachtigst bestre den werd. Intusschen, zooals wij reeds zeiden, kon niet verhinderd worden dat het geheele pand met den inven taris een prooi der vlammen werd. Onder dezen inventaris was een groot aantal machines van eigen con structie niet in den handel, dus zeer moeilijk vervangbaar tot een totale waarde van ongeveer 60.000 gulden. In de fabriek was een twintigtal arbeiders werkzaam. Er was begrij pelijkerwijze om het terrein, dat door de politie was afgezet, enorme be langstelling. Het personeel verlaat om vyt uur de fabriek. Om halfzeven had de heer Manne ken nog een rondgang gemaakt door de fabriek en alles in orde bevonden. Het geheel is op beurspolis verzekerd. Een droevig voorval. By het Departement van Defensie is bericht ontvangen dat Zondagavond j.l. aan boord van H. M.’s „Hertog Hendrik” te Willemstad (Curasao), vermoedelijk door eigen onvoorzichtig omgaan mét een geweer, de marinier Manus gedood is. Het stoffelijk over schot is te Willemstad begraven en de te Doesburg wonende familie van den overledene is van de droave ge beurtenis vanwege het Departement van Defensie kennis gegeven. Kind steekt zich met een schaar in het oog. Het 6-jarig zoontje van den slager S. te Lemmer, speelde met een schaar en stak zich daarbij met een der punten in het rechteroog, waardoor dit zoo ernstig werd verwond, dat men on middellijk geneeskundige hulp moest inroepen. Na voorloopig door den dokter verbonden te zijn, is het kind ter verdere behandeling naar een oogarts te Leeuwarden gebracht. Men vreest, dat de jongen het oog zal moeten missen. riotorongeval met doodelijken afloop. Tusschen Gorredyk en Tynje heeft een ernstig motorongeval plaatsgehad. De heer F. K. van Oosterwolde, leider van den Vrij w. Landstorm, was per motor op weg naar Heerenveen, toen hij op een aldaar zich bevindende hondekar reed en zeer ernstig werd gewond. Hij werd in bewusteloozen toestand naar ’t ziekenhuis te Heerenveen ver voerd, waar hy kort na aankomst overleed. Nieuwe scholen op Wieringen. De raad der gemeente Wieringen heeft besloten een nieuwe openbare lagere school te bouwen, waar vier leerkrachten zullen worden te werk gesteld. Op 31 October a.s. zal de nieuwe Christelijke school, gebouwd door de Vereen, voor Christelijk Na tionaal Schoolonderwijs, feestelyk wor den geopend. Neen, neen, nooit! De kreet der Hongaren, die, na een verloren oorlog, hun land hebben zien versnijden tot nog geen derde deel van hetgeen het was, met een be volkingsvermindering van 20.866.000 tot 7.980.000 zielen. Op allerlei wijze maken de Hongaren propaganda voor hun eisch tot herstel van den vroegeren toestand. Ze ver spreiden propaganda-deurplaten. In zwart is daarop de omvang van het Wij brengen een mooie sorteering Jongens Pakjes en Overjassen Regenjassen, Heeren-Ulsters Manchester Jekkers, enz. Bijzonder mooi is onze collectie Dames-, Heeren en Kinder Pull-Overs en Vesten tegen uiterst lage prijzen. - Kinder-Vesten vanaf 1.48 In Kinder-, Backfisch-, Dames- Mantels en Japonnen bren gen wij een ruime keuze. Vooral Zwarte en Blauwe Dames- Mantels in alle maten tegen concurreerende prijzen. Burgemeester en Wethouders van WORKUM maken bekend, dat op Zaterdag 26 October 1929 gelegenheid bestaat tot kostelooze INENTING en HER-INENTING des namiddags van 3—4 uur in de Bijzondere Lagere School te Heidenschap en des namid dags van 7—8 uur in ’t Stadhuis (ingang Bagynestraat). Wy vernemen dat de Raad dezer gemeente voor een vergadering zal worden opgeroepen op Woensdag 30 October a.s. des namiddags 6 uur. De voorloopige agenda luidt: 1. Notulen der vorige vergadering. 2. Ingekomen stukken en mededee- lingen. 3. Verzoek van Gebr. Tjerkstra te Heidenschap om teruggaaf of oninbaar- verklaring van hunne aanslagen in het schoolgeldkohier. 4. Verzoek van J. P. Adema te Tjerkgaast om een tegemoetkoming uit de gemeentekas als bedoeld in art. 13 der L.O.-wet 1920. 5. Alsvoren van S. Couperus te Workum. 6. Verzoek van de Centrale Espe ranto Propaganda Commissie om een éénjaarlyksche Esperanto-cursus in te voeren. 7. Verzoek van het bestuur der Geref. Schoolvereeniging om de noo- dige medewerking te verleenen voor de betegeling van het schoolplein. 8. Verzoek van het bestuur der afd. Workum der S.D.A.P. om het Burg. Armbestuur met 1 voogd uit te breiden. 9. Verzoek van Age B^lsma om onderhandsche inhuring van de door hem bewoonde woning. 10. Verzoek van B. en W. om mach tiging tot het planten van boomen. 11. Vaststelling van pensioensgrond slagen. 12. Voorstel van B. en W. tot onderhandsche verhuring van een gedeelte weiland, gelegen aan de Diepe Dolte, aan A. P. Haytema. 13. Behandeling van de begroeting voor het dienstjaar 1930 van a. het Burgerlijk Armbestuur; b. het Stadsburgerweeshuis; c. het Gasbedrijf; d. het Electriciteitsbedryf; e. de Gemeente. 14. Voorstel van B. enW. tot wijzi ging der verordeningen op de heffing en invordering eener belasting op de reiniging en ontsmetting van woning en goederen. I I FRISO

Friso nl | 1929 | | pagina 1