H.H. Adverteerders Bericht aan I jPUROL Nieuws- en Advertentieblad I Voor het inzeepen Opurol ïoor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noord?., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz Üurwerk-Roparaties Dit Nummer bestaat uit 2 bladen. J. W. de JONG - Opticien- Workum J. van Douwen Zuipers Horlogerie Markt HEEREN- en JONGENS-OVERJASSEN COLBERT-COSTUMES - JONGENSPAKJES WERKMANSKLEEDING voor ELK BEDRIJF ZZZZZ— DAMES-en KINDERMANTELS --EN JAPONNEN. - Concurreerende nriizen - Na de Wasch ZATERDAG 16 NOVEMBER 1929; No. 47. óöste Jaargang I Gemengd Nieuws. i Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. Magazijnen Sneek 'ilmi édm ws w.■- Sm énorme een met AA/A '‘A Ruwe Huid Ruwe Handen Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten d“. 8KC“P2e.'Redenaar plotting doodgebleven. Tijdens een samenkomst Maandag- I Braad. Ook 5 fietsen en f 200 verbrand. Dinsdagmorgen omstreeks kwart over vijf brak te Hempens (Fr.) brand uit in het boerderijtje bewoond door het gezin van D. Mellema. Aangewak- kerd door den hevigen wind, was een uur later alles reeds uitgebrand. Alleen de muren van het voorhuis en van de schuur zijn blijven staan. Ook een afzonderlijk gebouwtje, dat voor sla gerij werd gebezigd, bleef behouden. Het meubilair is geheel verloren ge gaan, benevens vijf fietsen. Niets van den inboedel kon worden gered. De bewoners hebben met moeite het brandende perceel kunnen verlaten. Een der zoons verkeerde eenige oogenblikken in levensgevaar, doordat hij den verkeerden kant uitging. Zijn vader wist hem echter tijdig te redden. De oorzaak van den brand is onbe kend. Omstreeks halfzes was de motor- spuit van Huizum reeds ter plaatse en de brandweerlieden stelden alles in het werk om nog te redden, wat te redden was. Het bleken echter nuttelooze pogingen, want het vuur woedde met ongekende hevigheid. Het rieten dak bood gretig voedsel aan de vlammen, waardoor ook de woningen in de naaste omgeving groot gevaar liepen, want het bran dende stroo werd door den krachtigen wind honderden meters ver verspreid, tot zelfs aan de Froskepölle. Evenals vorige jaren worden de beide nummers van Frisodie 'Vrijdag 88 November en Vrijdag 89 November verschijnen in Workum huis aan huis bezorgd. H.H. Adverteerders profiteert van deze gunstige gelegenheid en zend ons zeer vroegtijdig uwe advertentiën om teleurstellingen te voorkomen. De twist tusscheo woonwagen bewoners te Leiden. Het O. M. bij de Haagsche Recht bank vorderde Dinsdag tegen den 34-jarigen woonwagenbewoner H. J. B. die op 2 October j.l. nabij Leiden bij een twist een revolverschot loste op den woonwagenbewoner Th. K., ten gevolge waarvan deze is overleden, wegens doodslag 10 jaar gevangenis straf. Verd. hield vol uit zelfverdedi ging te hebben gehandeld. Als ver dediger trad op mr. Duys. Luchtvaart. Het postvliegtuig P.H.A.E.O., dat o| weg van Amsterdam naar Indië b\ Satul in Siam een noodlanding moes maken en toen ernstig beschadigt werd, is op Andir hersteld. Het heeft proefvluchten gemaakt, die goed ge slaagd zijn en het vliegtuig vertrekt 19 dezer naar Nederland. Een gevoelige boete. Hempens ontdekte den brand, toen hij ruim vijf uur het electrische licht van den brug wilde ontsteken. Hij begaf er zich onmiddellijk heen en 'klopte op de ramen. Ook wekte hij de om wonenden, waarna men telefonisch de brandspuit te Huizum aanvroeg. Te gen half zeven was het pleit reeds beslecht. Omstreeks half negen kon de spuit inrukken. De inboedel en de woning zijn ver zekerd bij Lugt, Sobbe en Co., te Leeuwarden. Een der zoons, die timmerknecht in Leeuwarden is, had boven op zijn slaapkamer f 200 in een portefeuille neergelegd. Ook dit bedrag is een prooi der vlammen geworden, vol gens het „L. N.bld.” Achteraf blijkt het een geluk, dat de wind niet uit een anderen hoek de gevolgen niet te overzien geweest. De storm. De storm welke in den nacht van Maandag op Dinsdag over het Kanaal heeft gewoed, heeft ook aan de Fran- sche kust vrij groote schade aange richt en zijn werking tot zelfs in de buurt van Parijs doen gevoelen. Te Rijssel is een muur van een in aan bouw zijnd huis ingestort. Een jong meisje werd onder het neerstortend puin bedolven en gedood. Ter hoogte van Brest was de zee zeer woelig. Alle op de rede liggende schepen moesten dubbel geankerd worden. Het Fransche Kanaal-eskader was gedwongen in de haven te vluchten. Talrijke visschersbooten moeten als vermist worden opgegeven. Edison en de bedwelmende drank. Edison, de man wiens naamin de laatste weken op zooveler lippen is geweest, is van jongs af afkeerig geweest van het gebruik van bedwel mende dranken. In een persgesprek dat door Mr. G. R. Lothrop in het Engl. Ill. Magazine werd geplaatst, heeft hij eens de volgende verwach ting uitgesproken „Over vierhonderd jaren zullen er, practisch gesproken, geen bedwel- wende dranken meer op aarde ge vonden worden. De menschen zullen er een tegenzin in gekregen hebben en ze verafschuwen. Ze zullen nog wel bestaan, maar ze zullen worden gebruikt als middelen om de ergste misdadigers te straffen. Gelijk men in onze dagen iemand veroordeelt tot zoo-en-zooveel dagen water en brood, zoo zal men over vierhonderd jaren een misdadiger straffen met een gelijk aantal dagen cognac, whisky, of champagne. De samenleving zal deze straf beschou wen als de vreeselykste van alle straffen, en die zal zelden worden toegepast”. Uit zulk een overlevering blijkt De brugwachter K.1 de Vries te wel dat Edison geen vriend van den A l DE UITGÉVER Voor allen die Sukkelen met Verstopping ofmoeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn Mijohardt’s Laxeertabletten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 cent. alcohol is. En zeer positief heeft hij verklaard: „ik heb van mijn jeugd af aan mijn hersens te goed geacht om ze met alcohol te drenken". Als men hem vraagt, hoe hij tot zijn vele uitvindingen gekomen is, dan antwoordt hij: 1 pCt. inspiratie en 99 pCt. transpiratie". Hij zou er kunnen bij voegen: „en 0 >Ct. alcohol”. Een 113-jarige overleden. Te Bodjonegoro is de oudste inge zetene van Java overleden. Zjj is de Chineesche vrouw, Lie Bie Nio, die den leeftijd van 113 jaren bereikte. Tengevolge van de droogte. Tengevolge van de langdurige droogte zijn in vele gebouwen te Soerabaja, scheuren ontstaan, o.m. in dat van de Nederlandsch-T.ndische school en in het kantoor van h< t kadaster aan de Nislaan. De gebouwen staan op instorten en zijn daarom ontruimd. Een prauw in brand geraakt. Een oliepraam van de Koloniale Petroleum-Maatschappij is te Palem- bang, tengevolge van een ontploffing in brand geraakt. Drie personen werden tengevolge hiervan zwaar gewond. Twee hunner kon men be houden aan wal brengen. De derde verdronk evenwel. De storm De hevige Novemberstorm, die in den nacht van Maandag op Dinsdag en ook nog Dinsdag over Denemarken heeft gewoed, heeft groote materieele schade aan gericht. Alleen reeds in de Zuidelijke Fuenen heeft de visscherij een schade geleden van 60.000 kronen. Ongeveer tien visschersvaartuigen zijn gezonken. In de Zuidhaven van Kopenhagen werden door de hooge golven eenige kleine vaartuigen op het land geworpen en vernield. Ook in Noorwegen is zeer groote schade aangericht. Duizenden boomen zijn ontworteld. De telegraaf- en telefoon verbindingen zijn gestoord. De groote aanlegsteiger te Horten is door de golven weggeslagen. Bij het binnen- loopen van het Oslofjord is het Duitsche stoomschip „Arkona” aan den grond geloopen. De bemanning werd met groote moeite door visschers gered. Bij Halden zijn elf met steenen geladen sleepschepen gezonken. De schade wordt op 60.000 kronen ge raamd. Te Askir bij Oslo was een boom 04» een sterkstroomleiding gevallen. Toen men den boom wilde verwijderen werden twee personen door den stroom gedood. Tengevolge van beschadiging van het electrische net was Oslo gedeeltelijk zonder licht. a. d. Rijn, ter gelegenheid van de herdenking van het 40-jarig bestaan van de Christelijke School, aldaar, bleef de heer H. J. Lemkes, tijdens zijn rede, plotseling dood. Men kan zich de consternatie der aanwezigen indenken. Moord op zijn stiefvader. Voor de arr.-rechtbank te Maastricht heeft terechtgestaan een mijnwerker uit Voerendaal ter zake van mishan deling, den dood tengevolge hebbende. Op 25 Juli kwam de stiefvader van verdachte, die niet meer met vrouw en stiefzoon samenwoonde, tamelijk aangeschoten thuis. Aan schelden geen gebrek. Dit begon den jongen te vervelen. Hij nam een stuk hout en sloeg zijn stiefvader daarmee op het hoofd. Op 3 Augustus is de stief vader overleden aan meningitis en longontsteking. De deskundige kon niet constateeren, of de dood het gevolg was van den slag. De verdachte stond gunstig bekend. Het O. M. eischte een jaar voor waardelijk, met een proeftijd van drie Autobus omgeslagen. Maandagavond omstreeks 6 uur is op den Ringdijk voor het Huis ten Donck te Bolnes een ernstig autobus ongeluk gebeurd. De autobusonder nemer P. V. G. te Rotterdam, die eiken avond werkvolk vervoert van de scheepsbouwmaatschappij „de Maas” naar Rotterdam, moest voor een auto uitwijken. Vermoedelijk is de autobus toen door gladheid van den weg en den krachtigen wind geslipt met het gevolg dat hij van den zes meter hoogen dijk werd geslingerd en met de wielen omhoog neerkwam. Alle twintig inzittenden kregen verwon- een met gebroken ribben, een met gebroken sleutelbeen en gebroken rechterbeen. leeft men vaak last van schrijnende landen. Dit schrijnen houdt dadelijk op door Purol. tegenwoordigt het vijfvoudige van het bedrag, dat aan accijns had moeten worden betaald. Een brug stortte in. Twee pelgrims, die de reis naar Mekka zouden aanvaarden, werden uitgeleide gedaan door ongeveer 200 dessalieden. Op een afstand van on geveer 28 K.M. van Madjalengka (Indië) moest het gezelschap een ijzeren hangbrug van 38 meter lengte passeeren, die tien meter boven de rivier de Tjilootoen was aangebracht, welke rivier geheel droog lag met de bedding vol groote steenen. Ondanks de waarschuwingen van het dessa- hoofd, begaf het geheele gezelschap zich op de brug, welke den last niet dragen kon en gedeeltelijk bezweek, waardoor alle 200 personen omlaag stortten. Vier personen werden on- middellijk gedood, vijf zwaar gewond, jaren. terwijl 70 mannen, vrouwen en kin deren, lichtere kwetsuren bekwamen. De bedding toonde een onbeschrijfe lijke verwoesting. De gewonden wer den onmiddellijk naar het ziekenhuis te Kooningan vervoerd. Hevige brand te Milaan. Een hevige brand heeft gewoed in de kelders van het instituut voor kankeronderzoek te Milaan. De brand weer had vier uur noodig om het vuur meester te worden. De brand weerlieden waren met gasmaskers gewapend. De patiënten, die op de tweede verdieping van het gebouw waren, konden tijdig worden wegge voerd. In het bovengedeelte van het gebouw heeft geen brand gewoed, doch het verblijf was er onmogelijk in verband met den velen rook, die zich door het gebouw verspreidde. Er zijn geen slachtoffers. De schade is vrij aanzienlijk. Een noodlottige brand. In de Oude Kleerkloopersstraat te Brussel heeft een zware brand ge woed, tengevolge van een benzine- ontploffing in het achterhuis van den hoedenwinkel Piccadilly. In een oog wenk stond het heele gebouw in lichtelaaie. De winkeljuffrouwen wis ten zich nog tijdig te redden, maar de 73-jarige moeder van den eigenaar en diens 11-jarig dochtertje, die zich op de eerste étage bevonden, bleven in den vuurpoel, trots de herhaalde pogingen van den brandweer om de ongelukkigen te redden. In den loop van den avond werden de lijken teruggevonden. Het geheele perceel, drie étages hoog, brandde totaal uit. Onder het publiek van de nabijgele gen bioscoop „Coliseum” ontstond een lichte paniek. Als voorzorgsmaatregel werd de zaal vervolgens ontruimd. La ter kon de voorstelling hervat worden. Tijdens het blusschingswerk werden de eigenaar van den winkel en een brandweerman gewond. Aan de be lendende gebouwen is geen schade veroorzaakt. Het doodgereden meisje. De Alkmaarsche rechtbank heeft Dinsdag iemand uit Den Helder, die op den weg langs het Kanaal onder De Kooy een meisje met zjjn motor rijwiel had aangereden, waardoor zij vrijwel onmiddellijk gedood werd en die daarna zoo snel mogelijk was doorgereden, tot f400 boete subs. 100 dagen hechtenis en f 150 schadever goeding aan den vader van het overleden meisje, veroordeeld. De eisch was f 200 boete, subs. 60 De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager Het gerechtshof te Amsterdam legde dagen hechtenis. ■ens het ongedekt vervoer vanspiri- Keueuaar p.m—K f46851.75 boete subsidair een - --- - hechtenis op, Deze boete ver- avond in de Geref. kerk te Alphen RISO W Als gij U moeilijk scheert omdat E 5;^ Uw huid gauw stuk gaat en pijn doet, dan kunt gij dit geheel voor- E komen, indien gij vóór het inzee pen de huid even inwrijft met slechts een weinig I I huidDooxen 30-60 en 90 ct. Tube 80 ct. 1 Butvons w H----

Friso nl | 1929 | | pagina 1