Overall’s Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz J. V. de JONG - Opticien - Worknm St. Nicolaas®* weet wel waar hij zijn practische gaven moet/(£g>4 koopen Medicinale Wijnen J. W. DE JONG, Drog. - Wijnen - Workum Depot Ferwerda Tieman No. 50. WOENSDAG 4 DECEMBER 1929; 55ste Jaargang Gemengd Nieuws. 4.50 - 5.50 GEBR. FLAPPER Blauw keper - Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. - - Adverteert in dit blad een Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 centsfranco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten Overjjsel en Zuid-Holland betrekkelijk gunstig. schen grintweg heeft plaats gehad, zijn twee personen aangehouden. J. C. en H. L. van W., beiden 22 jaar oud en woonachtig te Bussum. De aan wijzingen tegen hen zijn sterk. Er zijn o.m. getuigen, die beweren, hen in de nabijheid van de plaats van overval dien middag te hebben gezien en hen tevens het bosch hebben zien invluchten, niet ver van de plek waar Zaterdag j.l. de leege portefeuille door de politie is gevonden. Een door beide verdachten opgegeven alibi bleek on juist te zijn. De beide verdachte per sonen zijn naar Amsterdam overge bracht. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager Een wijsgeerige inbreker contra een wijsgeerige rechter. Een inbreker moest terechtstaan voor de rechtbank te Hannover en kreeg twee jaar tuchthuisstraf tot eisch. Op de vraag van den president of hij iets te zeggen had, hield de man de volgende rede: „U ziet in mij, mijne heeren, het slachtoffer van een onveranderlijk noodlot. Wat in de wereld geschiedt en daaronder valt ook iedere mensche- lyke handeling, is vastgesteld van het begin der tijden af. Een vrije wil be staat niet. De oorzaken zijn gegeven en daarom zyn de gevolgen onafwend baar. Volgens mijn karaktertrekken, die ik mij niet zelf gegeven heb, maar die ik met mijn geboorte meegebracht heb, en volgens mQn opvoeding en levenservaring ben ik noodzakelijker wijs geworden, degeen dien ge nu voor U ziet. Als een van U, mijne hee ren, in dezelfde omstandigheden ver keerd had als ik, zou ook hij deze inbraak gepleegd hebben. Ik beroep mij voor deze stelling op Spinoza en Leibnitz en ook op Augustinus en Calvyn. Ik heb dus slechts gedaan wat ik doen moest en ik vraag derhalve vrijspraak.” De rechtbank ging in raadkamer en bij terugkomst zeide de voorzitter nWü hebben de uiteenzettingen van den beklaagde op den voet gevolgd. Alles wat gebeurd, is noodzakelijk en het onveranderlijk gevolg van een rij van vroegere oorzaken. Tengevolge van zijn karakter en opvoeding heeft het lot bepaald, dat beklaagde de in braak moest plegen. Maar evenzeer heeft het lot gewenscht dat de recht bank op grond der getuigenverkla ringenen de bekentenis van beklaagde het wettig bewijs geleverd acht. De oorzaken n.l., de daad en de wet, zijn volgens de leer van beklaagdegegeven, de straf moest daaruit dus noodzake- Auto-ongeluk. Maandagmorgen omstreeks kwart vóór negen heeft te Doorn een ernstig ongeval plaats gehad. De heer J. A. L. M. Struycken reed met zijn dochter uit de garage den Driebergschen straatweg op, juist toen in volle vaart de tram van Doorn naderde. Hoewel de bestuurder van de tram uit allo macht remde, kon hij niet meer voor komen, dat de auto tusschen de tram en de boomen plat gedrukt werd. De heer Struycken en zijn dochter werden zeer ernstig gewond. Zij werden beiden in hun woning binnengedragen. Men vreest ernstig voor het leven van den heer S., die eerst eenigen tijd te Doorn woont. Gasvergiftiging. Zondagnacht omstreeks één uur werd een scherpe gaslucht waargenomen in een pand aan den Schiedamschen dijk te Rotterdam. Bij onderzoek bleek deze te komen uit een kamer, bewoond door de Duitsche vrouw H. R. De deur was op slot. Nadat men deze met een bijl had opengebroken, vond men op den vloer de vrouw bewusteloos lig gen en op de canapé een man. Beiden werden naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. De man bleek een Duitsch timmerman te zijn, die reeds geruimen tijd in de stad ver. blijf houdt. De toestand van beiden vooral van den man, is zorgwekkend.’ Men heeft nog niet kunnen nagaan, wat de oorzaak kan zijn. Hulde der oud*strijders aan Clemenceau. Zondagochtend trok te Parijs ter eere van Clemenceau’s nagedachtenis een indrukwekkende stoet van oud strijders voorbij het graf van den on bekenden soldaat. President Doumer- gue en de leden van den minister raad waren daarbij tegenwoordig. Doumergae legde een palmtak op het graf, en oud-strijders uit Verdun legden daar een ruiker wilde bloemen bij, die op de slagvelden waren ge- pluk. Des avonds werd een soortge lijke ruiker ook neergelegd op het graf van Clemenceau in de Vendée. De Fransche munt heeft een me daille met de beeltenis van Clemen ceau geslagen. Huizen ingestort. Te Marseille zijn Zaterdagmorgen twee huizen ingestort. 12 dooden zijn reeds geborgen. Voorts zijn er negen gewonden gevonden. Men meent, dat nog 5 lijken onder de puinhoopen be dolven zijn. De twee drieverdiepingen hooge huurwoningen werden door ongeveer 40 personen bewoond. Luide kreten om hulp klonken op uit de puinhoopen, waaronder 20 menschen bedolven lagen, meest vrouwen en kinderen, de mannen hadden zich reeds naar hun werk Hij gaat naar: J. W. DE JONG Opticien Markt - Workum Ruime keuze in: Toiletzeep, doozen en stukken, ook in luxe verpakkingen. Eau de Cologne, alle bekende merken. Reuk- en Haarwater Scheerapparaten Toilet-artikelen Schoonheidsmiddelen Specialités Huishoudelijke artik. Warm waterzakken ,i Bekl.„Het lot eischt dat ik tegen dit vonnis in hooger beroep ga.” De voorzitter: „Uw goed recht. Waarschijnlijk zal hetzelfde lot echter wel zorgen, dat uw beroep verworpen wordt.” c De gruwelijke misdaad bij Rotterdam. De politie te Utrecht hee/t aldaar aangehouden d«n koopman, die inder tijd voor de politie te Middelburg verklaringen heeft afgelegd, welke in het onderzoek betreffende de zaak tegen V., die als verdacht van den moord op Marietje van O., gepleegd in den Blijdorppolder in het huis van bewaring is opgesloten, van groot belang kunnen zjjn, en welke koop man sindsdien spoorloos was verdwe nen. Hij is naar Rotterdam overge bracht, waarna de rechter-commissaris hem heeft gehoord. Daarna is hij op transport gesteld naar Middelburg, waar hij ter beschikking van den commissaris van politie is gesteld. De overval op den banklooper. Bloedwijn per fl. f 1.50 Malaga Wijn - 1.40 Quina Douro - 1.95 Vita Wijn - 1.30 zoolang voorraad bij elke 2 fl. wijn 1 scheurkalender gratis De politie, brandweer en militaire troepen vingen den opruimingsarbeid aan. Tegen den middag waren twee dooden en zes gewonden geborgen. Steeds moesten nog de muurresten worden ondersteund, zoodat het red dingswerk hierdoor ernstig werd be lemmerd. Het eerste Ijjk, dat gevonden werd was dat van een 60-jarige vrouw, wier man zich onder de zwaargewonden bevindt. De instorting was van te voren al bemerkt door een der bewo ners, toen hij bij het den trap afgaan een luid gekraak waarnam. Men ge loofde hem echter niet. Hij bracht echter zijn vrouw in veiligheid. Eenige dagen te voren hadden de bewoners geklaagd over den slechten toestand van de huizen. flgr. H. van de Wetering in Joodsch blad herdacht. J. Z. schryft in „De Joodsche Pro vinciaal”, weekblad voor Hilversum, Utrecht enz. Nu geheel Katholiek Nederland rouwt om het verscheiden van den eersten primaat van ons land, is er ook alle reden, om den beminden Kerkvorst ook in Joodschen kring te herdenken en zeker in deze plaatsen waarover zijn werkzaamheid liep. Zijn hartelijke houding ook tegenover de Joden, zijn jaarl^ksche bijdrage aan het Joodsche Armbestuur, in het kort heel zijn omgang hebben hem in Joodschen kring een roep bezorgd van een zeer eerwaardige, bescheiden en verdraagzaam geestelijke, wiens naam met eerbied wordt vermeld. Met ontroering herinnert men zich wellicht het ziekenbezoek, dat hij aan den Joodschen primaat, Ópperrabijn Dr. Ritter bracht en diens tegenbezoek aan het Aartsbisschoppelijk paleis aan de Maliebaan, dat een allerhartelijkst karakter droeg. Moge deze brave mensch het loon voor zijn arbeid in hoogere gewesten vinden, dat naar Joodsche opvatting voor alle braven der wereld is weggelegd. om elf uur twee minuten stilte in acht te nemen, niet af zullen schaffen vóór het, wat de voorzienigheid verhoede, tot een nieuwen grooten oorlog en daarna tot een tweeden wapenstilstand komt. En zelfs dan zou 't nog twijfel achtig zijn, of de oude zede niet op de herdenking van den nieuwen wa penstilstand zou overgedragen worden. In het algemeen kan men zeggen dat alle oude gewoonten, die niet in strijd zijn met de hedendaagsche denkbeelden over goede zeden en menscheljjkheid, zich in Engeland handhaven. Het verbranden van hek sen is alleen afgeschaft, omdat het ten slotte te barbaarsch was, maar het geloof aan heksen bestaat nog altijd bedektelijk in afgelegen oorden. In 1722 werd de laatste heks te Dor noch verbrand, maar tot diep in de 19e eeuw zijn er nog oude vrouwen, die van hekserij verdacht werden, af begeven, en toe gelyncht. Met de heksenvervolging is ook de heksenwaag verdwenen, maar de aurgemeesterswaag nog niet. Zoo heeft de gemeente High Wycombe haar nieuwen burgemeester op de schaal gezet. De magistraat kan zijn gezag over de 22.000 burgers dezer goede stad niet aanvaarden, vóór hij zijn lichaamsgewicht nauwkeurig heeft laten opnemen. Hij moet in zijn stoel op de schaal plaats nemen en het gewicht wordt heel precies door de gemeentelijke afdeeling voor maten en gewichten opgeteekend. De nieuwe functionaris kwam, met 131/2 stone (dat is 85.7 K.G.) op de andere schaal, in evenwicht en het is voor High Wycombe te hopen dat zijn zedelijk gewicht aan dit lichaams gewicht zal beantwoorden en hij als magistraat niet te licht bevonden zal worden. Vuurwerkfabriek in de lucht gevlogen. Op Stateneiland (V. 8.) is een vuur werkfabriek in de lucht gevlogen. Zeven fabrieksgebouwen werden ver woest. Tijdens het blusschingswerk werden zeven brandweerlieden door kleinere ontploffingen, die herhaalde lijk plaats hadden, gewond. Waar is de Dusseldorfsche moordenaar De geruchten, dat de Dusseldorfsche massa-moordenaar zich thans in het Saargebied ophoudt, heeft bij de be volking angst en vrees teweeg ge bracht. Branden. Vrijdag is de uitspanning „Oud- Milligen”, bij Apeldoorn, bewoond door den heer L. Spruit, tot den grond afgebrand. Een der negen kinderen werd met moeite door den vader gered. Twee koeien en een paard, 300 mud gedorschte haver, hooi, stroo en aardappelen werden mede een prooi van de vlammen. Slechts enkele meubelen werden gered. Alles was op beurspolis verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. De moe der werd wakker door het hoesten van een der kinderen, dat aan slijm hoest ligt. Zij hoorde toen de koeien loeien en alles stond achter al in lichte laaie. Zaterdag ontstond brand in de door twee gezinnen bewoonde landbouwers- woning van den landbouwer G. Klein Rooseboom te Hellendoorn. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was brandde het geheele huis af. Een ge deelte van den inboedel kon worden gered. Verzekering dekt de schade. Petroleumtrein in brand. Uit Moskou wordt gemeld, dat in de nabijheid van Noworosikski een petroleumtrein in brand is geraakt. 19 petroleumtankwagens stonden spoe dig in lichte laaie. De trein bevond zich juist op een houten brug die vlam vatte en doorbrandde. De in middels reeds uitgebrande trein stortte omlaag in de rivier. Volgens officieele berichten zouden ook eenige perso nen om het leven zijn gekomen. Vijf menschen verbrand. In een particulier hotel te Boston is Zaterdagmorgen een groote brand uitgebroken. Vijf menschen konden niet meer naar buiten komen en zijn in de vlammen omgekomen. Onder de slachtoffers is ook een hoofdman van de brandweer. Ontploffing in een oude mijn. Te West Frankfort (Illinois) zijn zeven mannen gedood tengevolge van een ontploffing in de Old Ben- mijn. 15 andere personen wisten te ontsnappen zonder verwondingen op te loopen. Spoorwegramp. Volgens berichten uit Onley in Virginia is een trein van de Penn- sylvania-Railway in de richting New- York bij Onley ontspoord, waarbij negen personen gedood en 26 zwaar gewond werden. Het te Texel aangespoelde lijk. Zaterdagmiddag heeft een onderwij zer uit Rotterdam in het 27 dezer te Texel aangespoelde lijk van een vrouw zijn vroegere echtgenoote herkend. Het lijk was, na gefotografeerd te zijn, reeds ter aarde besteld, doch is weder opgegraven. Oplichting. De politie te Zand voort heeft aldaar gearresteerd C. B., verdacht van op lichting van f4000. Een kind verbrand. Te Helmond viel het 3-jarig kind van L. bij het spelen in een ketel met kokend water, waarbij het zulke he vige brandwonden bekwam, dat het in het ziekenhuis aldaar overleed. De vrouwenmoordenaar bekent. De tandarts dr. Gutmann te Schwedt, wiens tweede vrouw, zooals men weet, onlangs onder verdachte omstandigheden dood in de badkamer werd gevonden, heeft bekend, zijn vrouw, voor wie hij eenigen tijd ge leden een levensverzekering had ge sloten, met een handdoek te hebben geworgd. De moordenaar was na het afleg gen van zijn bekentenis zoodanig van streek, dat zijn verder verhoor moest worden uitgesteld. Het onderzoek naar de oorzaak van het overlijden van zijn eerste vrouw in December 1922 (volgens hem een gevolg van overmatig morfinegebruik) zal vermoedelijk pas de volgende week worden voortgezet. Oude gebruiken in Engeland. Napoleon heeft in zijn tijd op Euro pa’s vaste land heel wat oude gebrui ken weggebezemd, maar van Engeland moest hij afblijven en daar houden die gebruiken hardnekkig stand. Tabaksbelasting. De moeilijkheden, die zich bij de uitvoering van de tabaksbelasting nog voordoen, nemen geleidelijk af, naarmate het publiek en de ambte naren met de uitvoering vertrouwd raken. De vraag, of een verandering van het stelsel van heffing uitvoer baar en wenschelijk is, heeft, aldus de Minister van Financiën in een officieel stuk, vóór de invoering der wet en ook nog eenmaal daarna, het voorwerp uitgemaakt van een breed onderzoek met negatief resultaat. Een wijziging der Tabakswet is mo menteel in het Departement van Fi nanciën bjj overweging, waardoor binnen het vigeerende stelsel enkele knellende bepalingen dier wet zouden kunnen worden verzacht. Mond» en Klauwzeer. Gedurende het tijdvak van 10 t/m 17 Nov. j.l. kwam het mond- en klauwzeer in ons land niet voor. Gedurende het tijdvak 18 t/m 24 Nov. d.a.v. kwam één geval in de provincie Overjjsel voor. De bankbiljetten. Reeds in het begin van dit jaar deel de de Nederlandsche Bank aan den Minister van Financiën mede, dat zij een wijziging van het uiterlijk der biljetten van f25 in studie had. De Bank is daarmee thans zoover gevor derd, dat zij de uitgifte van een eenigs- zins gewijzigd model in uitzicht kan stellen, waarbij het verschil met het biljet van f10 door een roode kleur sprekender zal zijn. Verkleining van het formaat der biljetten is in het algemeen bezwaar lijk volgens den Minister van Finan ciën. ITelkproductie en voedselvoorzie ning van het melkvee in October j.l. In vergelijking met den toestand in September zijn de omstandigheden in verschillende streken eenigszins verbeterd, in het bijzonder met be trekking tot de voedselvoorziening. Toch zijn er nog belangrijke gebieden, waar het er in het algemeen ongunstig uitziet ten aanzien van den voedsel voorraad voor den winter. In sommige gevallen is b.v. slechts de helft van de normale hoeveelheid hooi verkre gen. Er bestaan groote contrasten, mede in verband met de mogelijkheid van gemakkelijke bijvoedering van bietenkoppen en -blad, of knolgroen, spurrie en aardappelen in bepaalde streken. Vooral uit Noord-Holland en Utrecht luiden de mededeelingen minder gunstig; daarentegen zijn uit Zeeland, Zuid-Holland, Gelderland, Overijsel en Drente betere berichten ontvangen. De melkproductie is over het algemeen beneden normaal ge weest. Het nadeelig verschil wordt in Zeeland en Groningen op 10, in Noord-Holland on 10 4 15 en in Gel- ig hiermede luiden de berichten de melkproductie uit Drente, derhalve veroordeeld tot twee tuchthuis," derland op 15 0/0 begroot. In tegen stelling hiermede luiden de berichten over de melkproductie uit Drente, Men kan er zeker van zijn, zegt de N. Rt. Ct. dat de Engelschenbijv.de nieuwe gewoonte om op elf November I I Denk aan Uw Gezondheid. Sanatogen overwint slapte.

Friso nl | 1929 | | pagina 1