MAANDAG, 9 DECEMBER a.s. ('s morgens 9 uur) Nieuws- en Advertentieblad Overall’s Rouwbrieven Üurwerk-Reparatic's PU ROL ‘^id-en^ü/ticnd^ Ziet in onze groote Etalage-Hal I voor de Gemeenten Worknm, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. NIEUWESTAD - LEEUWARDEN J. I. de JONG - Opticien- Workn n J. van Douwen Zuipers Tarieven Electrischen stroom. GROOTE opruiming van winterkleeding. ZATERDAG 7 DECEMBER 1929. 55ste Jaargang No 51. Officieel Gedeelte. en Gemengd Nieuws. 4.50 - 5.50 GEBB. FLAPPER Blauw keper GEVEN. MANTELS, BONTMANTELS, JAPONNEN KINDEKKLEEDING, HOEDEN WINTERJASSEN en COLBERT-COSTUÜMS tegen uiterst lage priizen van de hand doen. - Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. een onaangename ge- zoo- Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten worden spoedig geleverd Drukkerij ..FRISO” - Worknm Horlogerie Ma'It De prys der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager Tijdens deze Opruiming geven wij op Dames- en Heerenkleeding naar maat 10 tot 15 o,'o korting. De winkelier mocht zelfs mede naar den gezant in Den Haag om zich te overtuigen. Hy moet dit gedaan heb ben, maar voor het gezantschapsge- bouw moest hij wachten. Zijn vriend kwam ongeveer een uur later terug en vertelde, dat alles in orde was en de winkelier was overtuigd. Hij leende maar geld in de hoop, dit later terug te ontvangen. De betrekking kwam niet spoedig af, en de schuld liep al hooger en de winkelier, die in het schuitje zat, betaalde al meer, totdat hij ging twijfelen. Het was al te laat. De gezant wist van niets af. De win kelier, aan wien alles zoo mooi was voorgespiegeld, was zijn geld kwijt en aangifte by de politie volgde. In verband hiermede is gearresteerd de heer C. B., die echter alles ontkent. Hy is ter beschikking van den Offi cier van Justitie te Haarlem gesteld. Uitvinders zijn in den regel men- schen zonder geld. Om hun uitvin dingen in praktyk te brengen,zoeken zjj wel eens naar geldschieters, schrift de „N.R.Crt.”. Zoo was er ook iemand te Amsterdam, die een code had uit gevonden, die hij verwerkt had in een boek. De code zou voor denhan del, volgens den ontwerper van groote warde zijn. Uit Engeland had hij reeds een groot aantal opdrachten ontvangen, maar hij had geen geld om het boek te laten drukken. Wel was er een drukker, die er toe bereid was, maar deze verlangde voorschot. Drie heeren, die over kapitaal beschikten, wist de 36-jarige uitvinder te bewegen f20.000 te zjjner beschik king te stellen, nadat hij hen nog had overtuigd, dat er groote winsten te behalen waren. Toen de f20.000 in den zak van den uitvinder waren verdwenen, hebben de heeren niets meer van de code gehoord. De politie werd in kennis gesteld van de feiten. Het bleek toen dat de heeren met een oplichter hadden te doen gehad. De man, die bekend staat by de politie wegens vroegere oplich tingen, is aangehouden, maar de f20.000 waren verdwenen. geschenk. Daar hadden ze twee Sinterklazen, met myter en staf, I Tegenover hen op het smalle bankje I grijnzen twee zwarte Pieten, meti mutsen met veeren en wapperende, I wijde fluweelen mantels. Nog is het publiek niet van zyn verbazing bekomen, of er nadert een tweede gespan, minder deftig, maar toch ook potsierlijk. Het is een afge takelde groentenkar, getrokken door één mager biekje, een bles, die goedig zyn vreemde vrachtje zeult. In den 18 jaar. Zijn 22-jarige broeder, die tijdig wakker was geworden, trachtte door de vlucht zyn leven te redden, doch de moordenaar haalde hem in en sloeg hem in en sloeg hem neer. Doo- delyk gewond werd dit laatste slacht offer naar het ziekenhuis overgebracht. Zyn toestand is hopeloos. De moordenaar is gearresteerd. De voetbalwedstrijd Nederland-België. De phohi-zender zal Zondag a.s. den voetbalwedstrijd tusschen Nederland en België in het Olympisch Stadion te Amsterdam door een technischen or2 eini het Stadion een cabine worden ge bouwd, waar de heer Alex Izaks, sportredacteur, den loop van den bal zal vertellen, zoodat de luisteraars in Indië waar het dan pl.m. negen uur ’s a.onds is van seconde tot seconde op de hoogte zullen zijn van den voetbalwedstrijd in Amsterdam. Philips te Eindhoven heeft toestem ming gekregen van den directeur- generaal van Posterijen en Telegrafie te Den Haag voor het uitzonden hier van. Het verslaan van den wedstrijd ge schiedt voorloopig door Philips als proef. Wellicht, dat later iedere inter nationale wedstrijd op deze wijze zal worden uitgezonden. Oplichting. Bij de politie te Zandvoort is aan gifte gedaan, dat iemand een winke lier heeft opgelicht voor een som van f 4000. Een hem bekende persoon deelde hem mede, dat hij een geheime di plomatieke opdracht zou krijgen van een regeering van de Balkanstaten. Dit zou hem per jaar een inkomst geven van ongeveer f 30.000. Maar op het oogenblik had hy geen geld, om de noodige uitgaven te doen. De [winkelier, in goed vertrouwen, ver- Burgemeester en Wethouders van WORKUM maken bekend, dat met ingang van 1 Januari 1930 voor de levering van electrischen stroom (lichtverbruik) het volgende tarief zal gelden Volgens aanwijzing van een enkel- tarietmeter met een minimum te garandeeren jaarverbruik van 25 K.W.U., voor 1 t/m 100 K.W.U. per jaar f 0.40 per K.W.U. voor 101 t/m 200 K.W.U. per jaar f 0.35 per K.W.U. voor 201 t/m 300 K.W.U. per jaar f0.30 per K.W.U.; voor 301 en meer K.W.U. per jaar f0.25 per K.W.U. Het gemengd, z.g. vastrecht-tarief vervalt met ingang van genoemden datum. Workum, 4 Dec. 1929. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Vechtpartij. By een vechtpartij te Oss werd den 19-jarigen v. B. met een mes een halsslagader doorgesneden. Het slacht offer is in zorgwekkenden toestand naar het St. Anna-Ziekenhuis over gebracht. Als vermoedelijke dader werd ge arresteerd de 17-jarig'e v. d. P., dia echter alle schuld ontkent. Een ontzettend familiedrama Het Wolff bureau maakt melding van een ontzettenden massamoord in het dorp Pierustfürz. De familie van een jongen boer, Czeslau Koneczny, verzette zich tegen het voorgenomen huwelijk Czeslau met de zuster van een Duitschen onder wijzer, ondanks zijn herhaalde dreigen, dat hy zich, indien men dit verzet niet opgaf, op een verschrikkelijke wijze op zijn familie zou wreken. In den nacht van Maandag op Dins dag drong de jongeman, gewapend del,* feestgezang0 Êen rijtuig nadert, met een groote bijl, de slaapkamer -yan zyn 48jarige moeder binnen en bracht haar een doodelyken slag toe op het hoofd. Daarna begaf hij zich naar de kamer, waar zyn broers van 24, 22 en 18 jaar sliepen, en doodde ook hen. Tenslotte vermoordde hjj zijn beide zusters, meisjes van 17 enstrekte hem de benoodigde middelen. Gij zyt heden, waar Uw gedach ten U gebracht hebbengü zult morgen zijn, waar Uw gedach ten U zullen brengen. Gy kunt de gevolgen van Uw gedachten niet ontloopen, JAMES ALLEN. Geef de wereld het beste wat ge hebt, en het beste zal tot U terug keeren. ANON. Er zijn onder ons, menschen, rare sinjeur en en sinjorinas, die bijvoor beeld denken, dat zjj ongestoord en rustig hun gangetje kunnen gaan, onaangename, kwaaddenkende, lief- delooze gedachten omtrent hun me- demenschen onderhouden, en dat dit allemaal maar goed kan gaan, en zij er heelemaal geen onaangenam volgen van zullen ondervinden, lang ze maar zorgen, dat de buiten wereld er niets van ziet. Nietwaar, wie kan er zien, wat er in hun gedachten omgaat, wat zij van de menschen om hen heen denken Wie kan gedachten zien? Niemand, niet waar? Nu danEn deze dan zijn het, die verbijsterd en stomverbaasd zijn, wanneer zij bij bepaalde gele genheden niet die waardeering, dank baarheid, lof en eer oogsten, waarop zij toch zoo stellig recht meenden te ^hebben, Bijvoorbeeld bjj het geven het eene twee Sinterklazen, broe derlijk byeen en op het andere twee trouwe helpers, met zwarte gezichten en groezelige, donkere handschoenen. Voor een café stopt de stoet. Vier zwarte Pieten helpen vier Sinterkla zen uit twee wagens. De gang van de vier goêheilig mannen is min of meer wankel en de vergulde staven met sierlijken krul bewijzen goede diensten als steun. Een kroegdeur zuigt open. Een voor een verdwijnen de Sinten en de Pieten in de rookerige ruimte daarachter. Binnen klinkt direct spontaan gezang. Het gaat over maneschijn en boomen. Vader, hoe kan dat nou vraagt een kleine jongen, die al lang in bed had moeten liggen. De vader trekt zijn spruit mee omstanders lachen en het jochie zeurt. (N. Rt. Ct.) De nieuwe gouverneur van Curasao. De officieele benoeming, met ingang van 1 Januari 1930, tot gouverneur van Curasao van den heer B. W. T. van Slobbe, thans majoor van don Generalen Staf en leeraar aan de HoogereKrijgsschool te ’s-Gravenhage, is thans afgekomen. Gestolen sieraden. De vorige week heeft een juwelier by de politie aangifte gedaan, dat twee vreemdelingen hem een platina j ring hadden aangeboden. Na onder- terendste juweel koud f® zoek werden in een logement aanpe- houden een Pool en een Rus. De Rus was in het bezit van een briljant, welke bij den platina ring behoorde. De politie vertrouwde de heeren niet en achtte een nader onderzoek noodig. Dit bracht aan het licht, dat in de hoofdstad een gouden sigaretten koker en een gouden paar manchet- knoopen waren aangeboden. Bij na vraag in het buitenland bleek, dat 9 November te Parys iemand aangifte had gedaan van verduistering van de sieraden, ter waarde van 250.000 frs. De benadeelde had zijn goederen aan den Pool afgestaan, omdat hij met een meisje uit wilde gaan. De Pool is er toen met een Russischen vriend met de sieraden vandoor gegaan. Zij heb ben getracht de sieraden hier te lande van de hand te doen en wanneer dat gelukt zou zijn, zouden zij naar Ame rika zyn gegaan. De Pool en de Rus zyn naar het huis van bewaring overgebracht, in afwachting van het bevel van uitle vering. begint onze Onze positie als le klas Zaak brengt mede, dat we elk seizoen met nieuwe modellen en stoffen, met geheel frissche en modieuze collecties moeten uitkomen. Daarom moeten wij aan het einde van elk seizoen alle chique en meestal kostbare Na de verbouwing hebben wij onze voorraden nog in sterke mate uitgebreid, zoodat enorme collecties in alle afdeelingen U ten dienste staan Komt geheel vrijblijvend deze honderden aparte modellen doorzien. Onze opruimingen zijn steeds zeer populair, omdat onze clientèle weet dat dan werkelijk mooie kleeding te verkri gen is tegen prijzen, ver beneden de waarde. St. Nicolaas op straat. Een drukke winkelstraat in het hartje van Rotterdam vol etalages bekijkende menschen. Plotseling belgerinkel, hoefgetrap- C-l, loo. Z._ T getrokken door twee met pluimen getooide, plechtig trappelende paar den. De koetsier kijkt koel rechtuit, van onder zijn druipenden hoogen hoed. Ondanks den druilenden regen is de kap neergeslagen, en in den wagen zitten, trotsch naast elkaar, van een l - nu een duur geschenk gekocht, voor met rooden tabberd en witten baard, vele shekels, een kostbaar iets, en de ontvanger toonde natuurlijk wel be leefde erkentelijkheid, maar er lag niet die uitbundige warmte in, waarop de gever toch zoo vast had meenen te mogen rekenen. Er ontbrak iets aanEn toch was het ding zoo duur. Dat kwam, omdat wellicht de gever vergeten had, nog één enkel ding bij zyn geschenk te doen. Een ding, dat niemand kan zien of wegen of koopen. Een raar ding dus. Dat heet namelijk: wagenbak zyn banken geplaatst. Op liefde. We kunnen nog zoo schrander pogen, onze gedachten te verbergen, te maskeeren onder fraaie woorden en zelfs daden, op een of ander onbe waakt oogenblik komt toch naar boven, wat wy werkelijk denken, wordt dui delijk onthuld, door een enkel gebaar, een woord, een beweging, „waar onze gedachten ons gebracht hebben”, het standpunt dat wij innemen. Een onbe nullig, in practischen zin waardeloos, zelf gemaakt presentje kan iemand buitengewoon veel plezier doen en vreugde bereiden, omdat het met liefde gegeven werd. Omdat er aan te zien was, hoe de gever er met liefde aan werkte, er met liefde, tyd en inspanning aan gaf, en er met liefde zijn beste gedachten aan wijdde. De ontvanger voelt dan niet de materieele waarde van het geschenk als zoodanig, maar de warmte van de liefdevolle gevoelens, die den gever bezielden. En dat is een kostbare gift. Maar het kostbaarste geschenk van het duurste metaal of de duurste stof, kan de kilte en de leegte niet bedekken, die altijd blijken zullen, door nonchalante keus, onverschillige wijze van geven. Zoo kan een blik ken doosje, aangeraakt door den tooverstaf der liefde, den glans en de schittering krijgen van het kostelijkste aller metalenzoo kan ook het schit- i worden als een ordinaire glasscherf: door liefdeloosheid en onverschillig heid. En dan vraagt de gever zich nog verbaasd af, hoe het toch komt, dat zijn „groote” gave zoo weinig liefde en waardeering opwekte.... Al die mooie woorden, van denkers en levenswijzen: „Wie zou willen ontvangen, moet beginnen met eerst te geven”; „Hy die een vriend zou willen hebben, moet er een zyn” (Emerson)„De gesloten hand kan niet ontvangen”, al deze dingen komen op hetzelfde neer. Namelijkdat de we reld een spiegel is, die nauwkeurig weerkaatst, het beeld vóór den spiegel. We krijgen niet meer uit het leven, dan we erin doen. We ontvangen niet meer liefde van anderen, van de menschen om ons heen, dan we in onze harten ten opzichte van hen koesteren. Om het maar eens heel alledaags en modern uit te drukken wanneer we een dubbeltje in don automaat doen, kunnen we niet ver wachten er voor een kwartje waarde uit terug te kragen. Laat staan, als we er een valsch dubbeltje in doen Een valsch dubbeltje, dat het zinne beeld kan z^jn van geveinsde gevoelens, van die „fraaie woorden”, waarover we het in den aanvang hadden, die de werkelijke gedachten moesten mas keeren. Wat een kortzichtigheid om te denken, dat wy onze gedachten kunnen verbergen, en dat het er niet op aan komt, hoe die zyn, als de we reld ze maar niet ziet. Als juist de unlverseele rechtvaardigheid, die het heelal bestuurt, ons juist oordeelt naar onze diepste gedachten. Floris C. I n LU en België in het Olympisch Stadion ooggetuige laten verslaan. Te dien linde zal op de Marathon-tribune van FRISO. PTS.BAKKER Mfj -.1” wTq J 7'.

Friso nl | 1929 | | pagina 1