Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Üurwerk-Reparatie’s I J. V. de JONG- Opticien- Workum Rouwbrieven J. van Douwen Zuipers Nieuwjaars-Advertentiën a 35 cents De criticus die verdweenMM* DE UITGEVER. Evenals vorige jaren kunnen genoemde Advertentiën weder ge plaatst worden in Friso van 1 Jan. e.k., welk no. DINSDAGMIDDAG 31 DEC. verschijnt en In Workum HUIS MN HUIS zal worden bezorgd. Vroegtijdige opgaafwordt beleefd verzocht. ZATERDAG 14 DECEMBER 1929. No. 52. 55ste Jaargang FRISO-HOEKJE VOOR DE KINDEREN. Officieel Gedeelte. Gemengd Nieuws. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. -- AANBESTEDING. Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten worden spoedig geleverd Drukkerij „FRISO” - Workum De prjjs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager Half welkom. Uit twee deelen besta ik, Van stad tot stad ga ik, Myn eerste deel zie je gaarne komen Als het mijn tweede deel maar niet heeft meegenomen. (D.vr.) Dezer dagen heeft zich namelijk bij de politie in Luik een chauffeur gemeld, die blijkbaar belangrijke me- dedeelingen heeft verstrekt. Zijn ver klaringen kunnen wellicht veel bij dragen tot de constructie van een volledig bewijs tegen den thans ge detineerden Willem Visser, want zij moeten in hooge mate bezwarend zijn. Blijkens het gerechtelijk onderzoek zou een kleine vrachtauto den ver- moedelijken dader hebben vervoerd. Luiksche bladen hebben een beschrij ving van den bedoelden wagen ge publiceerd en naar aanleiding daar van heeft de chauffeur V., woonachtig Rue St. Severin te Luik, die de kran tenberichten had gelezen, zich bij de Luiksche politie aangemeld. Hij deelde mede, dat hij op 12 October van de markt te Venlo terugkeerde, toen hij te Tegelen twee personen zag, dié hem met teekens beduidden te stop pen. Een hunner vroeg een plaatsje in den wagenhet lag in zijn bedoe ling zich naar Luik te begeven. De chauffeur liet den bedoelden persoon naast zich plaats nemen, terwijl de andere op den weg bleef staan. Onderweg vroeg de medereiziger zich onder de goederen te mogen verschuilen, teneinde zoo de grens over te komen. Hij voerde aan, dat hij in de gevangenis te Rotterdam een kleine straf had uitgezeten en dat hij zijn papieren had verloren. Hij wilde naar Luik gaan om daar werk te zoeken. De chauffeur weigerde den man te verstoppen, waarop deze vroeg in Roermond te mogen afstappen. Hij zou daar den nacht doorbrengen en den volgenden dag eenige vrien den te Haarlem bezoeken, die hem zeker zouden willen helpen. Inder daad stapte de man te Roermond af. Aan de Luiksche politie gaf de chauffeur een nauwkeurige beschrij ving van den man. Horlogerie Markt Gevonden voorwerpen. Beursje met inhoud bij M. de Jong, Zuid - Idem bij Sj. Eiling, Noord - Afsluitdop van radiator van motorrij- 4uig en beursje met inhoud aan ’t pol. bureau. Workum, 13 Dec. 1929. De Hoofdagent van Politie, J. v. D. SCHAAF fcaUTSLUrfEMD VEfiKRUGBAAR» 12 koeien verbrand. Te Wjjde-Wormer is Dinsdagnacht vermoedelijk door het inslaan van den bliksem, brand ontstaan in de boer derij, toebehoorende aan den heer Tromp. Aangewakkerd door den krachtigen wind, greep het vuur zeer snel om zich heen. Het duurde ge- ruimen tijd vóór de gemeentelijke brandweer, welke aan het andere einde van dezen uitgestrekten polder is gestationneerd, hulp kon verleenen. Toen deze ter plaatse aankwam, was het pleit reeds vrijwel beslecht, zoo wel de boerderij als de veestalling waren ten prooi der vlammen gevallen Twaalf koeien, zijn in de vlammen omgekomen. Hond- en klauwzeer. Gedurende het tijdvak van 17 t/m 23 November j 1. kwam het mond- en klauwzeer in ons land slechts met een geval voor en wel in de provincie Limburg. De gruwelijke misdaad te Rotterdam. In verband met de moordzaak in den polder Blydorp heeft zich in Luik een chauffeur aangemeld, die belang rijke verklaringen meent te kunnen afleggen. Nadat de tweede oproep, dien de inspecteur van het bureau Groote Paauwensteeg in overleg met den rechter-commissaris mr. Franc- ken in de Nederlandsche bladen hebben laten plaatsen en waarin op sporing werd verzocht van een chauf feur, die iemand van Roermond naar Sittard had gereden, tot niets had geleid, heeft men den Franschen tekst van den oproep aan de Belgische bladen verstrekt. Men ging hierbij uit van de gedachte, dat het aller minst vaststond, dat de bedoelde chauffeur een Nederlander zou zfln. Tal van chauffeurs, die de Limburg- sche wegen berijden, zijn van Belgi sche afkomst. Inderdaad blijkt deze zienswijze juist te zijn geweest, zegt de Tel. Ik kan tooveren. Ik kan tooveren Wie kan, wat ik kan Van de maan maak ik een man En dan behoef ik er niet eens bij te staan Integendeelik moet juist henengaan 1 Gestikt. Woensdagmorgen bleef een 2-jarig kind van den heer De Jager, wonende te Westerdijkshorn (bij Bedum), iets De vloerverver. Wat leuke teekeningetjes Een heele rij Het lijken krakelingetjes. Wie telt ze mij? Wel honderd in de keuken, Wel vijftig in de gang. Ik wil ze maar niet tellen, Het duurt te lang Burgemeester en Wethouders van WORKUM zullen op Donderdag 19 December 1929, des voormiddags 11 uur, voor het tijdvak 1 Januari 1930 tot en met 30 April 1933, publiek aan besteden het ophalen van de haardasch, vuilnis en faecale stoffen, be*> nevens het reinigen van stra- ten, riolen enz. Van de voorwaarden kan ter secre tarie kennis worden genomen in de gewone kantooruren. De inschrijvings- biljetten worden aldaar ingewacht vóór het uur der aanbesteding. Workum, 11 December 1929. Burgemeester en Wethouders voornoemd. lijkheid en burgerzin te kort schieten en die niet zuinig zijn met critiek daarom. En ze zijn zóó druk bezig met steeds maar critiek uit te oefenen op de anderen, dat ze in de drukte één ding heelemaal vergeten en over het hoofd ziennamelijk om zelf het voorbeeld te geven en elk gebrek aan tegemoetkomendheid, aan liefde en vriendelijkheid, aan vergevensge zindheid en hulpvaardigheidaan te vullen door méér liefde, méér vriendelijkheid, méér vergevensge zindheid van hun kant. Kijk, en als die onbarmhartige critici dit zouden nzien en goed beseffen, en nu voort aan zich zouden inspannen om die goede eigenschappen tot uitdrukking te brengen, welke zij in anderen missen, dan zou ten slotte hun aan dacht daardoor in zóó stijgende mate in beslag genomen worden, dat ze tenslotte heelemaal zouden vergeten.... te critiseeren. En van een hard criti cus zouden ze aldus tot een nuttig en aangenaam medewerker geworden zijn, in het belang van het algemeen welzijn. De zaak is nu eenmaal zoo gelegen, dat we dikwijls zóózeer in beslag genomen worden door onze af keer van bepaalde dingen, eigenschappen van anderen, enz., endoorhetuitvoe- ren van onze eigen opvattingen van wat juist is, dat we heelemaal uit het oog verliezen zooals iemand in de Frederick Leader (Okl.) het onlangs uitdrukte dat het groote doel der rechtvaardigheid isgeluk te bren gen. Want tegen het geluk bestaat geen wet, met andere woordenhet is natuurlijk en goed om gelukkig te zijn. Want wordt er bijvoorbeeld in de geschriften aan de Galatiërs van een van de hoogst geïnspireerde schrijvers niet verklaard, dat de „vrucht des Geestes is liefde, blijd schap, vrede, lankmoedigheid, goe- dertierendheid, goedheid, geloof, zacht moedigheid, matigheid”, en „tegen de zoodanigen is de wet niet?” Wij zien allen uit naar den tijd, wanneer er geen strijd, internationaal, onder de godsdiensten, de rassen of anderszins meer zal zijn. Wanneer dat geschiedt zal het zijn, wanneer de menschen overal zullen trachten anderen geluk te brengenMet andere woorden, wij brengen dien toestand van vrede en verdraagzaam heid niet naderbij door onvriendelijk of onrechtvaardig te zijn in onze daden of ons oordeel jegens anderen. En we kunnen, heel eenvoudig, bijdragen tot het verwezenlijken van dien toe stand, door de wet te vervullen, door werken van goedertierendheid en lankmoedigheid. In de mate dat we dit doen, kunnen we veilig zeggen dat we vergeten zullen critisch en afbrekend te zijn. Een machtige hulp bij dit alles is, °P het Koningsplein had de tasch de jeugd met deze gedachten te in- spireeren. Want de kinderen van van daag, zullen de menschen van morgen zijn, dietezaman de nienwe maatschap pij vormen, met hun gedachten, met hun daden. We hebben de kinderen dus te leeren vergevensgezind, vrien delijk en hulpvaardig te zijn, opdat we een prachtige grondslag zullen maken voor de komende maatschappij, waarin die kinderen, eenmaal mensch krom is recht te maken, en misstanden uit den weg te ruimen. Maar alleen met woorden leeren we den kinderen niets. Het beste leermiddel is het voorbeeld. En wanneer dat van beginne af aan goed is, en wanneer de kinde ren thuis van hun vroegste denken af niet zullen hebben gezien dat wij waren „zoekers van ijdele eer, elkan der tzz~zzztz, maar veelmeer medewerkers naar het goede doel van een gelukkige volke rengemeenschap, dan zullen zij dit voorbeeld" zeker navolgen en deze wereld maken tot een aangenamer plaats om te wonen, zooals iemand het eens uitdrukte. Waarmee dan ge zegd wil zijn, dat er eigenlijk nog te veel critici en te weinig medewerkers Z^D’ Floris O. Dat doen de natte voetekens Van kleine Floor Die teek’nen, teek'nen zoetekens Maar door, maar door, Totdat zijn Moe met schrik ontdekt De mooie schilderij En 't schilderke in een hoekske zet, De kwast er bij. Het klokje der dieren. „Hoe laat is het Deze vier woorden doen dadelijk grijpen naar het horloge, of zien naar de klok. Wat is zoo’n uurwerk toch makkelijk en nuttigToch is er, dat weten jelui, een tijd geweest, zonder klokken. Hoe wist men toen den tijd? Men keek naar de plaats van de zon. „Als ik voor de deur van mijn hut sta, en ik zie de zon staan boven dien eik, dan is het middag.” De gestalte van de maan gaf prachtige tijd-aanduiding. De kustbewo ners letten op eb en vloed. „De Dierenvriend” doet de vraag„Hebben dieren ook begrip van tijd?” Het blad denkt stellig van ja. De visscher namelijk weet: het beste uur vansnoek- vangen is het uur van zessen. Dus op dat uur gaat die visch op roof uit. Een kat kreeg van haar mees ter eiken avond zeven uur een beschuitje. Vergat de man het beschuitje te geven, dan wist poes het op ’t vastgestelde uur zelf wel te vinden als het klaarge legd was op tafel. Boerenpaarden -hinniken vaak tegen het uur, dat de dagtaak eindigt. De dieren zullen dus een klokje in de maag hebben. achtergelaten en de reis voortgezet. Zoo spoedig mogelijk zal het noodige materiaal naar het eiland worden gezonden om een nieuw draadloos station op te richten. De Etna werkt. Uit Catalia wordt gemeldDe Etna vertoont weer werking. Uit den kra- termond aan den Noordoostkant van den berg stijgt rook op, terwijl in den centralen krater vlammen zichtbaar zjjn. O, Diamond.... De groote natuurkundige Newton maakte altijd veel aanteekeningen en was gewoon stapels papier op zijn tafel te hebben liggen. Op zekeren avond verliet hij voor een oogenblik zijn studeerkamerer stond een kaars te branden en toen Newton terugkwam was de kaars omgevallen, het papier had vlam gevat en er bleef niets anders over van de kostbare papieren dan asch en rook. Maar wie was de oorzaak van deze ramp Newtons lievelingshond Diamond was het. Moest hij den hond nu slaan, die niet beter wist? Hij zeide alleen: „O, Diamond,Diamond, als je eens kon beseffen, wat voor kwaad je gedaan hebt”. Newton was een groot man, omdat hij allerlei nieuwe ontdekkingen deed over den regenboog en het licht, het neervallen van steenen en andere voorwerpen op de aarde en de beweging der planeten (hemellichamen, die evenals onze aarde, om de zon draaien en van deze licht en warmte ontvangen). Hij was ook groot, omdat hij zich grootmoedig wist te beheerschen, te meer waar een hond de oorzaak was van het kwaad. Groote en kleine menschen, die werkelijk hoog staan, hebben een hart, dat ruim genoeg is, om iets van eer bied te voelen voor dieren en geduld met hen te heb ben, als ze bij ongeluk tot last zijn. ....en een medewerker werd voor het algemeen welzijn. Wij bekijken, elk afzonderlijk, de wereld met onze eigen oogen; en we maken van binnen uit, de wereld die we zien. Tackeray. Er zjjn er een heeleboel onder ons die deksels goed weten, hoe de wereld eigenlijk geregeerd moest worden, hoe „de anderen” zich eigenlijk moes ten gedragen, die nauwkeurig weten in e.nhevige benauwdheid intrad. Geneeskundige hulp werd terstond ingeroepen en het kindje vervolgens naar Groningen vervoerd. Alles echter tevergeefs, de dood was reeds ingetreden. De geheimzinnige aanrijding te Amsterdam. De Commissaris van politie van het bureau Singel te Amsterdam, bij wien Maandagmiddag de looper van het bankierskantoor aangifte kwam doen, dat hem op het Koningsplein een tasch inhoudende f 65000 aan bank papier en ongeveer f 4800 aan chèques was ontnomen, heeft de zaak dadelijk goed doorzien, toen hij het verloren gaan van de tasch niet vertrouwde. De jongen, die voorloopig werd vast gehouden, heeft Dinsdagmorgen be kend, dat, toen hij het z.g.n. ongeluk reeds weg was. Verschillende getuigen hadden zich reeds aangemeld o.w.de man, die den jongen het eerst heeft geholpen. Hij had de tasch niet gezien, even min als de dame, die hem den schil derijenwinkel had binnengebracht. Dit alles was nog niet voldoende om den jongen tot een bekentenis te brengen. Eerst toen hem werd meegedeeld, dat hij niet regelrecht van het Damrak eeworden, zullen medewerken om wavnaar het Koningsplein was gereden, p - want dat een vroegere patroon, een kruiersbaas, hem elders had gezien, bekende hij, dat hij de tasch op het Spui reeds had afgegeven aan een familie-lid. Dit familie-lid, een bij de politie bekend individu, is thans door de politie van het bureau Singel op gespoord. Hij was evenwel niet meer in het bezit van de tasch en het geld de7°tVg7n7e7^ en ontkent deze van den jongen te - -•-*- hebben ontvangen. De politie stelt thans een nader onderzoek in. De bewoners van St, Paul in goeden welstand. Het stoomschip „Eurypides”, dat op weg naar Australië is, kreeg eenige dagen geleden bevel koers te zetten naar het eiland St. Paul in den Indischen Oceaan om inlichting in te winnen, daar het draadloos station van het eiland sinds October geen teeken van leven meer had gegeven. Naar een draadloos bericht van het stoomschip meldt, werden de bewo ners van het eiland in de beste ge zondheid aangetroffen. Daar het draad loos station in October door een brand was vernield, zagen de Fransche autoriteiten op het eiland zich van de wereld afgesloten. Het stoomschip heeft de noodige levensmiddelen i in het gelaat verdwijnen spoedig door deze des avonds met wat PUROL in te wriivtn en door zi<?h I des morgens te wasschen met warm I water en gewone zeep of beter nog met Purolzeep.'t Voldoet iedereen.

Friso nl | 1929 | | pagina 1