PU ROL BOAZ-BANK Nieuws- en Advertentieblad Üurwerk-Reparaties Laatste Zitting PINDAS PU ROL /a fwndvn voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Nieuwjaars-Advertentiën a 35 cents Bericht aan H.H. lezers en Adver teerders van „Friso.” J.van Douwen Kuipers Evenals vorige jaren kunnen genoemde Advertentiën weder ge- plaatst worden in Friso van 1 Jan. e.k., welk no. DINSDAGMIDDAG 31 DEC. verschijnt en in Workum HUIS AAN HUIS zal worden bezorgd. Vroegtijdige opgaafwordt beleefd verzocht. Tromp, Sneek Z4TERDAG 21 DECEMBER 1929, 55ste Jaargang No. 53. Gemengd Nieuws. DE UITGEVER. Plaatselij k Nieuw t Workum. MIJNHARDT’S TABLETTEN Zenuw Laxeer Hoofdpijn Kiespijn op Dinsdag 24 Dec. KERST-L1CHTJES. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. - was prijzen van rund- en schapen- J Ruwe Huid Ruwe Handen Ruwe Lippen en m- k u als volgt f4675 -4650 - 4388 -4932 er >n, sn >rdt ing W. ite- on- be- K Met het oog op de Kerstdagen zal de volgende „Friso” DINSDAGNA MIDDAG 24 DECEMBER verschijnen, terwijl de daarop volgende OUDE JAARSAVOND zal worden uitgegeven Aan H.H. Adverteerders wordt be leefd verzocht hunne advertentiën voor de beide Dinsdagnummers des MAANDAGS in te zenden. DE UITGEVER. HINDELOOPEN. Na des morgens bevestigd te zyn door zijn schoonvader, ds. Bouwers van Hardegarijp, met een pred. over Jeremia I 4-10, deed de heer J. v. d. Heide, cand. t. d. H. D. van Amersfoort, Zondagmiddag alhier, intrede, sprekende over Ps. 121 2. Toespraken volgden tot zijn bevestiger, de Ringpredikanten en de gemeente, welke werden beantwoord door den consulent ds. Cazemier van Stavoren, die liet zingen Gez. 77 1, door zyn vader, godsdienstonderw ijzer te Amers foort, door zijn be estiger, ds. Bouwers en^door een lid van de Studentenclub te Utrecht. Horlogerie Markt De prys der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager Dit blad verschijnt des Za- tardags en kost per kwartaal 65 centsfranco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten in dit jaar Voor dringende zakjn kan men zich vervoegen bij F. FABER Jr. en J. KOORNSTRA. zijn en vreugde tot uiting willen brengen, telken jare weer, over de komst van het Licht in de wereld. De overige Kerstgebruiken en overleve ringen omtrent oorsprong en attribu ten van dit feest blijven dan nog slechts interessante wetenswaardig heden, die echter alle dit gemeen hebben: dat ze alle vreugde over het licht hetzij dan geestelijk, dan wel zuiver stoffelijk uitbeelden. Ook het Kerstfeest wortelt, zooals ook Winkler Prins aangeeft, tot in de heidensche oudheid. Oorspronkelijk vierde men het geboortefeest van Jezu« op den 6en Januari, de z.g.n. Epiphaniën. Later is dit feest ver plaatst naar 25 December. Waarom en wanneer dit nu geschiedde, daar omtrent zijn de geleerden het niet eens. Er is een groep die verklaart, dat deze datumverschuiving tot stand is gekomen onder invloed van den Romeinschen kalender, waarin de dag van den 25en December den naam had van „dies invicti solis”, namelijk de „dag van den onoverwinnelijken zonnegod”. Een verband-legging tus- schen de idee „onoverwinnelijke zon negod en den „Koning des Lichts” was dus niet zoo heel moeilijk. Het wordt echter als bepaald onjuist be schouwd, om den Kerstdatum op te vatten als plaatsvervanger van het Romeinsche feest der Saturnalia, dat van den 17en tot den 20en December werd gehouden, ot wel als plaatsver vanger van het Germaansche feest van het stoltitium (of winterzonnestil- standspunt), al zouden sommige plaat selijke Kerstgebruiken als het bakken van kerstkransen enz. dit willen doen gelooven. Anderen huldigen de opvat ting, dat de wereldschepping en de ontvangenis in Jezus die men op 25 Maart stelde, de plaatsing van de geboorte op 25 December medebracht. Maar hoe het dan ook moge zijn, en welke gronden men voor de verschil lende stellingen moge aanvoeren, vast schijnt wel te staan, dat de eerste Kerstmisviering op 25 December heeft plaats gevonden in het jaar 354 te Rome, in 375 te Constantinopel en in 387 in Antiochië. Sommige landen evenwel, blijven den oorspronkelyken geboortedatum van 6 Januari getrouw, bijvoorbeeld in Armenië. De verschillende attributen van Kerstmis, als hulst met bessen, mare tak of mistletoe, het geven van ge schenken, volgens sommigen ook de kerstboom, schijnen wel vrij zeker van heidenschen oorsprong te zijn, later gekerstend en van de oud-hei- densche oer-beteekenis ontdaan. Zoo wordt verklaard dat voor onze Ger maansche voorouders 25 December de dag was, waarop Balder, de zonnegod uit den dood herrees en uit de onder wereld terugkeerde, waarin hij geraakt was door de lagen en het verraad van den boozen Loki, den god der duis ternis. Het Was dus begrijpelijk dat aan dit feest een groote vréugde ge paard ging, een blijdschap over Bal- der’s- terugkeer, over de terugkeer van het zonlicht, over de overwinning van het licht. Zoo hebben generatie na generatie, tot in de grijze oudheid toé, tot op den huidigen dag, de laatste dagen van December omgeven met een glans van licht en vreugde, die na de komst van Christus in een meer geestelijke beteekenis werd omgezet. En deze glans heeft daardoor gewonnen aan diepte en warmte. Het is niet zoo wonderbaarlijk, dat de dagen rondom Kerstmis een sfeer van mildheid, welwillendheid, „in de menschen een welbehagen” met zich medebrengt. De kaarsenlichtjes aan de Kerstboomen, "die vriendelijke, zacht-lichtende blanke vlammetjes symboliseeren elk voor zich een over winning van het licht op de duister nis. Eik ,kaarsvlammetje, hoe klein en nietig ook, is door zijn zichtbare verschijning een demonstratie van de heerschappij van het licht over de duisternis.Zoo licht in deze dagen in vele menschehharten het licht der naastenliefde op; en maakt het licht en goed en blij iQ de gedachten der menschen. Want, gedenken niet alle christenen, van welkè schakeering ook, ia dezen tijd niet de overwinning van het geestelijk begrijpen, het geestelijk licht over de duisternis van een dof materialisme, namelijk door de geboorte van de Christus-idee? Dag en datum van het Kerstfeest zelve,25December, en het feit of deze datum nu wel een onaantastbare historische grondslag" heeft en histo risch precies klopt, kan ons feitelijk minder van belang toeschijnen, dan het heugelyke feit, dat alle christenen op dat ééire punt althans en op dien éénem dag; één van gevoelen willen Ongevallen. Maandag had mej. Van Z., wonende aan den Hanendorperweg te Epe, het ongeluk, in een open haardvuur te vallen. De vrouw werd met zeer ernstige brandwonden opgenomen haar toestand is zorgwekkend. De 24 jarige landarbeider M. C. is in den polder „de Hoevensche Beem den” te Hoeven dood in een greppel gevonden. De man, die wel eens aan toevallen leed, is waarschijnlijk inde modder gestikt. Dinsdagavond wilde mej C., uit de Buitenwatersloot te Delft, in de Phoe- rJxstraat uit een nog in beweging zijnde tram stappen. Zij kwam echter onder de tram terecht, waardoor zij ernstig werd gewond en eenige rib ben brak. Zij is naar het ziekenhuis vervoerd. Haar toestand is zeer zorg wekkend. Groote branden in het buitenland. Maandag is te Emden brand uitge broken in het magazijn der Dollard Haringvisschery Maatschappij. De brandweer slaagde er in, het vuur te bedwingen. De nettenverdieping met 4 a 5 honderd netten is geheel uitge brand. De pakkerij heeft minder ge leden. De oorzaak van den brand is onbekend. Dinsdagmorgen vroeg is brand uit gebroken in de meubelfabriek der Anna Bockholt en Zonen te Lage, in Mecklenburg. De geheele fabriek is in vlammen opgegaan. Vele machines en ongeveer voor 90.000 Mk. gereed zijnde meubelen, benevens groote hóutvoorraden zyn verloren gegaan. De oorzaak van den brand is ver moedelijk, dat gloeiende kolen uit een kachel zijn gevallen. Een vork en een schaar ingeslikt. Een spiritusdrinker, die in het Huis van Bewaring te Haarlem opgesloten was, klaagde een maand geleden over maagpijn. Hij vertelde een vork, een veiligheidsspeld en een halve schaar te hebben ingeslikt. Een Röntgen onderzoek wees dit ook uit en de man werd in het ziekenhuis geopereerd. Alleen de vork zat nog in zyn maag de beide andere voorwerpen waren nog dieper in het lichaam gezakt. De operatie slaagde goed en de man voelde zich reeds flink aan de betere hand, toen zich dezer dagen plotseling een complicatie voordeed, tengevolge waarvan de man is overleden. Veilingsvereenigingen en Dividend en Tantièmibelasting. De Minister van Financiën is voor nemens voorschriften te geven, vol gens welke de belastinginspecteurs voortaan de veilingsvereenigingen ter zake van teruggaven aan de leden niet meer in de Dividend- en Tan- tièmebelasting zullen aanslaan. Runderen-export. Gedurende het tijdvak 24 t/m 30 November werden voor uitvoer naar het buitenland goedgekeurd in totaal Frederick Êdeï, die Donderdagavond 1925 runderen t.w. naar België 1090; - naar Frankrijk 121naar Republiek Libadise 3; naar Italië 511; naar Spanje 86naar Polen 85naar Tsjecho- Slowakye 29. Indexcijfers landbouw. Aan de indexcijfers voor den land bouw over de maand November j.l. ontleenen wij het vólgende: Stamboonen en stroo noteerden in November iets hooger dan in October j.l. Voor alle andere akkerbouwpro ducten zijn de prijzen gedaald en dientengevolge het indexcijfer voor deze groep aanzienlijk lager. Door de groote daling van het indexcijfer voor eieren en het lagere niveau van dat voor de boter, was het indexcijfer der veeteeltproducten, ondanks de stijging Floris CL der 1 - W ORKUM. De Rijksontvanger alhier maakt belanghebbenden er op attent, dat de nog verschuldigde Grond- en Personeele belasting over 1929, voor 1 Januari 1930 behoort te zijn voldaan. o 19 Dec. Bij de heden alhier ge- het plegen van fraude. Uit het ingesteld houden aanbesteding door het ge meentebestuur Van Workum voor de gemeentereiniging werd ingeschreven 1. Foppc de Vries 2. Andr. Dijkstra 3. W. Rypma 4. J. J. Brouwer 5. S. Siemonsma en Johs. de Vries - 4780 6. A. Huitema -4390 allen te Workum. 7. Hendr. Visser, Leeuwarden -4777 Gegund aan denlaagsteninschrijver. 19 Dec. Dinsdag j.l. had do laatste les plaats van de Landbouwboekhoud- cursus, uitgaande van de Friesche Mij. van Landbouw, leider de heer W. J. Dokkum te IJlst. Aan alle 13 cursisten te wetenJ. Noordenbos, B. Buwalda, F. Bruinsma, G. Hijlkema te Workum, G. Terpstra, G. van der Meer, L. Miedema, Sjoerd Sterkenburgh te Ferwoude, R. Galema, H. Castelein,Ph. Bouwer te Nijhuizum, D. D. Dijkstra en J. Kampen te Hei denschap werd een diploma uitgereikt. Bij de gehouden vaktentoonstel- ling in October j.l. te Amsterdam, verwierf de Fa. M. S. Westra, Koek en Banketbakkerij alhier, een eervolle vermelding voor inzending Friesche koek. Ds. J. C. H. Romijn, vroeger predikant alhier, thans te Charlois, heeft bedankt voor het beroep bij de Ned. Herv. Gem. te Minnertsga. Wij voldoen hiermede aan het verzoek van het bestuur der afd. Workum van de sociaal democratische arbeiderspartij, om vanaf deze plaats te verwijzen naar een in dit blad voorkomende advertentie, waarbij ha rerzijds wordt aangekondigd een Kerstvergadering op Zondag 22 De cember a.s. ’s morgens halftien in het gebouw van den Protestantenbond. Spreker op deze vergadering is het Tweede Kamerlid de heer W. Drop, welke als een zeer goed spreker be kend staat. Ook het onderwerp van deze morgen, „Wereldverlossing”, is de moeite van het bespreken waard. Een gang naar den Protestantenbond zal dan ook zeker de moeite loonen. de allerbeste en met zorg gebrand in eigen electrisch bedrijf, zeer goedkoop, vooral per heele en halve baal bij dat hij zich aan doodslag had schuldig gemaakt, maar hij gaf er de voorkeur aan zijn leven te wagen in het voor uitzicht, dat hij zou worden vrijge sproken wegens moord. In 1925 had Edel terechtgestaan wegens het doo- den van een Italiaansch herbergier te Meriden in Connecticuthij v as toen vrijgesproken. H-t spoorwegongeluk te Namen. Te Brussel hebben de machinisten en stokers van de Nat. Maatschappij van Belgische Spoorwegen een bijeen komst gehouden, waarin zij een motie van protest hebben aangenomen tegen de arrestatie van Coremans, den machinist van den bij Namen veron gelukten trein. Bovendien werd geprotesteerd tegen den slechten toestand, waarin vele locomotieven, verkeeren, en tegen den wantoestand, dat machinisten dikwijls stokers moeten meenemen, die nog niet berekend zijn voor hun werk. IIII1HI—Hllllllll vleesch en van kaas en melkproduc- drift gedood. Den verdachte ten, lager dan in October. Prijs mais I gelegenheid gegeven om te bekennen, was belangrijk lager, terwijl in de noteeringen der meststoffen weinig verandering was. Een geheimzinnige zaak. De Berlijnsche politie houdt zich bezig met een geheimzinnige geschie denis. Het geval betreft de vrouw van den molenaar Wandelt, wiens molen eenigen tijd geleden is afgebrand. Onder de puinhoopen van den ver branden molen heeft men wel deelen van de verkoolde lijken der twee kinderen gevonden, doch de nasporing omtrent de vrouw van den molenaar hebben nog steeds geen resultaat opgeleverd. Wandelt is Maandag uit de hechtenis ontslagen, aangezien geen bewijzen tegen hem voorhanden zijn. Naar thans is vastgesteld, heeft vrouw Wandelt den dag vóór den brand een liter petroleum gekocht, hoewel overal in den molen electrisch licht voorhanden is. Het vermoeden bestaat dus, dat zij eerst haar beide kinderen om het leven heeft gebracht en vervolgens brand gesticht heeft en daarop de vlucht heeft genomen. Verduistering. Op last van de justitie is, naar de „Msb” meldt, te Zevenaar aangehouden de boekhouder van het electriciteits- bedrijf aldaar, onder verdenking van onderzoek is gebleken, dat een groot bedrag uit de kas is verdwenen. Een vermoeiend baantje. Uit Akkrum wordt gemeld: Door de gewijzigde postbestelling heeft de besteller in het naburige Terhorne, wel een unicum als rayon gekregen. Hij moet de poststukken bezorgen in niet minder dan 7 dorpen, die in 4 verschillende gemeenten gelegen zjjn. Bovendien moet hij een gedeelte dier stukken nog per roeiboot bezorgen, wat in verband met storm en hoog water ook nog zijne bezwaren meebrengt. Onvrijwillig de lucht in. Een eigenaardig ongeval overkwam den 43-jarigen expeditieknecht M. W. Raadsen van den Nieuwen Crooswijk- schenweg te Rotterdam Terwijl by op de Westerkade werk zaamheden verrichtte achter een sta pel kisten, zoodat hij van een langs den wal liggende schip af niet te zien was, werd hij door een haak van een takelketting in den broekzak vanzyn ketelpak gegrepen en in de lucht ge- heschen. De machinist, die de kraan bediende, ontdekte den luid schreeu wenden arbeider pas, toen hij boven de kisten verscheen en inmiddels zes meter boven den grond hing. Op dit oogenblik scheurde het ketelpak en viel Raadsen. Met kneuzingen in de knieën en in het bekken is hij naar „de Tel.” meldt, naar het ziekenhuis vervoerd. Van den electrischen stoel gered. Te elfder ure is een jongeman, in de gevangenis Sing Sing té New York zou worden terechtgesteld in den electrischen stoel wegens moord op een actrice, van den dood gered door een bevel van den gouyerneur van den staat New York, Roosevelt, die 50 minuten vóór de executie aan den directeur der gevangenis telefo neerde, dat hy de doodstraf in levens lange gevangenisstraf had veranderd. De op het laatste oogenblik behouden veroordeelde knielde op het vernemen der tyding met den gevangenisgeeste lijke neer om te bidden en mede gevangenen in naburige cellen hievpn een driewerf hoera aan. Gouverneur Roosevelt vond o.m. in inlichtingen op het laatste oogenblik ontvangen, aanleiding de straf te w^zigen. Hetslachtoffer van den veroordeelde was in December 1927 dood in haar bad gevonden. Zy was met een hamer op het hoofd geslagen en in haar woning was diefstal gepleegd. Zij leefde van haar man gescheiden en leidde een lichtzinnig leven, Volgens het O. M. had Edel, die haar minnaar heette te zijn, haar in een vlaag van M--M ies t. I 5 ir i- )t ir- sn 3r in st ,n I tabletten Buisje 75 ct. O. tabletten l I tabletten' I I tabletten Dooi 60 ct. I I Buisje 30 en 60 ct.| Buisje 30 en 60 ct.[ Deze «rllkelen ijjn voorzie» y»° den naam Mijnharde en verkrijflbnar bij ApotKta Droglstei

Friso nl | 1929 | | pagina 1