Uurwerk-Reparaties voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz Nieuws- en Advertentieblad J. V. de JONG - Opticien Worknm J. van Douwen Kuipers Een interessante reis. Nieuwjaars-Advertentiën Losse nummers van I DE UITGEVER. Evenals vorige jaren kunnen genoemde Advertentiën weder ge plaatst worden in Friso van 1 Jan. e.k„ welk no. DINSDAGMIDDAG 31 DEC. verschijnt en in Workum HUIS AAN HUIS zal worden bezorgd. Vroegtijdige opgaatwordt beleefd verzocht. a 35 cents 55ste Jaargang No. 54. Officieel Gedeelte. Gemengd N ieu ws. DINSDAG 24 DECEMBER 1929 Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 NIEUWE JEUGD. KERSTMIS. Verkrijgbaar in den Boekwinkel van T. GAASTRA Bzn. bij de Markt al die veel Voor met )aar tand i en uwe zijn aeide d en aren best. maar Dit blad verschijnt des Za terdags en icost per kwartaal 65 centsfranco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorrein te zenden. Ad vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten liep, emen bloe- r be nden aroer zoo was Kerst- Z- Hij tiet ?e- ief, ±t zal Horlogerie Markt e?» loet ren tot ?n.” aar tmg aad Hij mg elp ?m, Hij prak Hebt rgen een een- fel m. es. >jn woelt zoekt een ge- te komen tot en hoe ;,:y De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. (lr<«>t> re letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager Waar het zoeken naar Waar heid begint, daar begint het leven. RUSKIN. Zij die zonneschijn in het le ven van anderen brengen, kun nen het zichzelve niet onthouden. J. M. BARRIE. Meer en meer dringt het tot de ge dachten der menschen door, dat al wat men nastreeft als middel om den vrede te verankeren en de maatschappij te maken tot een nuttiger en aange- namerAomgeving voor stervelingen, pas goed bewaard en bevestigd is, wanneer het in de gedachten der jeugd wortel schiet. Want het huidige volwassen geslacht mag nog zulke fraaie en nobele gedachten koesteren, en nog zulke goede idealen nastreven, wanneer de ppgroeiende jeugd daarmee niet ge drenkt wordt, zaï de wereld van over dertig jaar er weinig aan hebben. En waar het er juist om gaat, de maat schappij en de wereld blijvend te ver beteren, juist voor dat komende nieuwe geslacht dat van ons werken en streven de goede vruchten moet plukken, daarom beseft men meer en tneer, dat men de jeugd moet opvoeden in een sfeer van internationalisme, vredes gezindheid, gevoelen voor recht en eerbiediging van anderer standpunt en Amerikaansche zendeling in China vermoord. In Poekan werd een Amerikaansche zendeling door Chineesche roovers vermoord. Het missiehuis werd ge plunderd en in brand gestoken. De Amerikaansche consul-generaal te Nanking heeft onmiddellijk ge protesteerd en schadevergoeding ver langd. De Chineesche regeering heeft zich bereid verklaard de schade te vergoeden. Maandagmorgen omstreeks 11 uur de prijzen laag zijn. De verdienste bedraagt plm. i/3 van een arbeider in het Westen. Maar door de revolutie heeft de sociale positie van den ar beider mogelijkheden en maatschap pelijke waarden gekregen. Do be ambten echter en vooral de kleine ambtenaren zijn achteruit gegaan. Er is geen land waar zoo’n vrijheid van critiek mogelijk is als in Rusland, mits men maar niet raakt aan de fundamenten van het stelsel. Er zijn jaren geweest, dat er in Rusland een chaos heerschte. In 1921 is men gekomen tot een nieuwe economische politiek, die weer een en ander van het kapitalisme heeft binnengehaald. De buitenlandsche handel is een monopolie van den staat en ook de groothandel is voor een aanzienlijk deel in handen van den staat, evenals de groot industrie. Het bestaan voor de groot-industrie in private handen wordt steeds moeilijker. De landbouw is het zwarte schaap in Rusland, ze is voor 97 pCt. in private handen. Wel was de boer de bondgenoot van het proletariaat, maar hij was het om het groot grondbezit te vernietigen. De landbouwproductie is sterk ach teruitgegaan. Rusland, dat eens de korenschuur van Europa was, heeft niets kunnen uitvoeren, maar moest zelfs graan van buiten af invoeren. Op het land is de rijke boer weer langzaam opgekomen. Men streeft nu collectiviseering van den landbouw na, en wekt de arme boeren op gemeenschappelijk hun land te bebou wen. De boer is echter individualist, die van 't communisme niet wil weten, vooral ook omdat het den godsdienst bestrijdt. Het groote gevaar is, dat de Rus het tempo van de industrie niet te pakken heeft. Ook de medezeggen schap dreigt een gevaar te worden, daar zij de discipline bemoeilijkt. De leiding is zich dit in Rusland wel bewust en het volk wordt dan ook duidelijk gemaakt, dat ze slechts adviseerend is. Men tracht nu de arbeiders te prikkelen de productie van een concurreerende fabriek te overtreffen. Lukt dit, dan krijgen ze een premie. Aan die propaganda zit dus wel een kapitalistisch tintje.” Wederom zijn de huizen vervuld van de oude vreugde en de oude zangen. Opnieuw is het feest aangebroken, da' de Christenheid over de geheele werek steeds als het hoogtepunt van haar vierdagen heeft beschouwd. In de kerken, alom, valt men in aanbidding voor het Licht, dat ruim negentien eeuwen geleden opging over de we reld. De gansche Christenheid vereenigt zich op deze feestdagen in één ge dachte vrede. Een zeer belangwekkende studiereis door Rusland werd eenigen tyd gele den ondernomen door Prof. Mr. H. Frijda, een man die op zichzelf zeker niet onwelwillend tegenover dit land staat. Van zijn indrukken en bevin dingen heeft hij een verslag gegeven in het Utr. Dbl., waaraan de volgen de interessante passages mogen wor den ontleend „In Moskou gekomen is men in het hart van het roode land. Daar zijn de groote betoogingen van jeugd, vrou wen en mannen en deze zijn niet zelden gewapend. Daar is de strijd tegen het kapitalisme en heerscht het alleen zaligmakend communisme. Er heerscht in Rusland een ontzet tende armoede, in alle klassen van de bevolking. Ja, in sommige kringen wordt zelfs gebrek geleden. Wat ver der treft is het feit, dat alle luxe ar- u u tui tikelen ontbreken. Zoo vroeg b.v. een n^vprwin- journalist aan spreker of hij zijn vul- onve w - pen njet verkoopen, omdat een dergelijk voorwerp eenvoudig ont breekt. Ook als men fotografeert ge beurt het herhaalde malen, dat men tracht duidelijk te maken, dat men het toestel wil koopen. Het aantal bedelaars, ook al is dit een Oostersch verschijnsel, is bijzon der groot, evenals dat der verwaar loosde kinderen, ’s Morgens vroeg kan men op straat groote groepen vinden. HierbH komt, dat het een sterk gedegenereerd geslacht is, dat zoo spoedig mogelijk uit inrichtingen, waar zij onder worden gebracht, tracht te ontsnappen. Toch doet men alles om den toestand te verbeteren. Deze menschen zijn de slachtoffers der revolutie. De steden zien er slecht uit, wat ook geen wonder is als men nagaat, dat de loonen in verband met Belanghebbenden worden er aan herinnerd, dat de rechten gemeentereiniging, schoolgelden en hondenbelasting over het jaar 1929 vóór 1 Jan. a.s. betaald moeten zijn. De Ontvanger der gem. Workum. geraakte het 9-jarig zoontje van den postbode Ootwijn te Vaassen, dat spe lenderwijs de ouderlijke woning aan de Kosterstraat uitliep, onder een zwaar met kolen geladen wagen. De wielen gingen het knaapje over het lichaam, zoodat de dood onmiddellijk intrad. De voerman droeg geen schuld. Noodlanding. De beide Eransche vliegers Le Brix en Rossi, die een vlucht hadden on dernomen naar Saigon in Cochni China, moesten gedurende de laatste étappe tusschen Allahabad en Saigon eer. noodlanding maken nabij Bamrulé in Britsch-Indië, aangezien de motor niet regelmatig meer werkte. In een bij het Fransche ministerie van lucht vaart ontvangen telegram verzoeken de beide vliegers toezending van reservedeelen. Zuiderzeewerken wegens den winter stopgezet. De Maatschappij tot Uitvoering van de Zuiderzeewerken heeft de werk zaamheden tot en met 15 Februari a.s. stopgezet. Vele arbeiders waren reeds ontslagen, terwijl hierdoor thans nog 500 arbeiders hun ontslag krijgen. Men hoopt, wanneer vorst het niet onmogelijk zal maken, 16 Februari de werkzaamheden weer te hervatten. Eerste slachtoffer van het ijs. Zaterdagmorgen is het eerste slacht offer van het ijs van dezen winter gevallen. Toen'om elf uur de tien jarige dochter van den melkslijter Potter te Tholen met haar twee broertjes op de z.g. Vest het ijs eens wilde probeeren, zakte het drietal er plotseling door. Het meisje trachtte zich nog aan de schouders van de beide knapen vast te grijpen, maar het mocht haar niet gelukken. Zij schoof onder het ijs en werd eenigen tijd later opgehaald. Een geneesheer paste nog kunstmatige ademhaling toe, doch het mocht niet meer baten. De twee knapen wisten den wal te bereiken en moesten leidelijk aanzien, dat hun zusje verdronk. Samenzwering in Mexico ontdekt. Naar uit Mexico wordt gemeld, is daar tegen den dezer dagen uit de Vereen. Staten teruggekeerden vroe- geren president generaal Calles een samenzwering ontdekt. In de hoofd stad werden 20 personen en te Tam pico 30 personen gearresteerd. Een bende van internationale anarchisten, bestaande uit 20 personen, bij wie plannen voor een opstand gevonden werden, werd uit het land gezet. Bomaanslag. Op den extra trein van den onder koning van Indië is op wegnaar New- Delhi een bomaanslag gepleegd De bom trof den restauratiewagen van den trein, die vernield werd. In den wagen bevonden zich echter geen reizigers. Een keiler werd licht ge wond. De onderkoning is intusschen in zijn residentie te New-Delhi aan gekomen zonder dat zich andere in cidenten hebben voorgedaan. denkwijze, en vooraleerbiediging van de arbitrage-gedachte. Er zijn vele symptomen die wijzen op een prachtige groei van dit in we zen humanitaire werk en die alle aanleiding geven om te gelooven, dat de vrede op weg is een plaats te ver krijgen in de gedachten der volken, als nog nooit tevoren aanschouwd, terwijl het begrip soorlog* allerwegen van een zoodanige afkeer vergezeld gaat worden en ontdaan van alle valsche glorie en glans (die aansprakelijk is voor de jongste oorlogen),' dat een gebruik making van dit soort »wapen« hoe langer hoe onwaarschijnlijker wordt. Men moet niet vergeten, dat wij, vol wassenen, en zelfs zij, die nauwelijks volwassen zijn, de achttien-, negentien en twintigjarigen, wier schoolopleiding dateert van vóór den oorlog en tijdens dit wereldgebeuren, en die dus nog doorspekt was van een absoluut valsch en verkeerd begrip omtrent oorlog en vrede, omtrent andere volken en hun streven, heel wat meer moeite hebben, om de oorlogs-obsessie kwijt te raken, dan de kinderen, die thans school gaan en kennis krijgen van de groote vredes beweging, aan wie vredesgezindheid en waardeering van andere volken wordt bijgebracht. Wij, de volwassenen, wij hebben in de harde school des levens, in de praktijk moeten leeren en onder vinden en voelen, w a t de oude ma nier van opvoeding, de oorlogsgedachte en de oorlogspraktijk ons voor name- looze ellende brengt. Door den nood gedrongen, door deze bittere erva ringen, zijn wij er toe gekomen, naar andere bases te zoeken, waarop de wereldverKoudingen te gronden, name lijk wederzijdsch begrijpen, verstand houding, arbitrage, vrede. Er wordt thans een nieuwe jeugd gevormd, opgevoed langs de nieuwe gedachtenlijnen. De vereeniging School en vrede, die in Nederland in zeer korten tijd een steeds toenemende groep onderwijskrachten onder de vredesbanier vereenigde, heeft hier te lande de opvoeding van de jeugd, doordrenkt van den vredesgeest en waardeering, kennis en belangstelling betreffende andere volken ter hand genomen, en den strijd tegen het domme vooroordeel aanvaard. In Frankrijk besloten 78.000 onderwijzers alle krachten in het werk te stellen, om de jongere generatie te leiden naar kennis en begrijpen van andere volke ren, ten einde op die manier bij te dragen tot de organisatie van den vrede Zij namen voorts op zich, bij hun onderwijs zich te onthouden van elke uitlating, die de internationale ver standhouding zou kunnen schaden, en verder alle schoolboeken te mijden, I die oorlog voorstaan en aldus een ge vaar vormen oor de organisatie van den vrede. In Tsjecho-Slowakije leeren de kinderen in dezen geest: >Heb je land lief en je volk, maar werk zóó, dat alle menschen eens tezamen mogen leven als broeders in geluk en vrede, en dat geen volk bevreesd hoeft te zijn, door een ander aangevallen te worden*. Mexico heeft in alle lagere scholen cursussen ingesteld voor inter nationale goede verstandhouding. De Duitsche grondwet schrijft voor, dat de kinderen voortaan opgevoed moeten worden >in den geest van de Duitsche cultuur en der internationale verzoening* Aldus groeit een nieuwe jeugd op, tot een nieuw geslacht, dat een - lijk bolwerk is voor den vrede. FLORIS C. Vrede Heerlijk ideaal juist we gens de vele en velerlei stroomingen, die in onzen tijd door en over de wereld gaan. Want het woelt en bruischt overalde wereld zoekt naar verlossing. Er is weldige worsteling om een nieuwen tijd, tot een betere mooiere samenleving. En toch, ingewikkeld en moeilijk de problemen ook schijnen, alles wat men zoekt is ten slottevrede. Vrede tusschen de volken, vrede op staatkundig, politiek en economisch gebied maar vooral ookvrede tusschen de menschen, vrede tusschen de klassen onzer samen- eving. De wereld ziet en voelt haar idealen zij verlangt, zij hijgt er naar. Maar het is zoo ontzaglijk moeilijk om er iets van te verwezenlijken. Het groote oorlogsdrama heelt ons tot de over tuiging gebracht, dat zoo iets nooit meer mag gebeuren. En toch, de wereld is nog steeds vol onrust, vol strijd en vol verwarring. En wat het allerergste isvol wantrouwen De staatslieden zeggen terechtwil de materieele ontwapening mogelijk zijn, dan moet de moreele ontwapening, dat wil zeggen het verdwijnen van het wantrouwen tusschen de volken, voor afgaan. Maar dat wantrouwen is er helaas nog steeds. Gelukkig staat boven de branding van dezen tijd de vuurtoren van den Volkenbond. Zeker, zijn licht is zwak, maar toch, hij wijst den weg. Door hem wint de idee, die den oorlog wil uitbannen, veld, zij het ook uiterst langzaam. Want de goede wil om tot den wereldvrede te geraken is er wel, maar het geloof is e. nog n:et. En het geloof daarin zal de wereld moe ten leiden. Kerstmis geeft ons het diepe besefals eenmaal de wereld door allen strijd heen gekomen is tot den grooten vredesdag, dat de zwaarden zullen zijn omgesmeed tot ploegscharen en sikkelen, dan zal de kerngedachte van het Christendom zijn vervuld. Daarom is het Kerstfeest telkens weer als een symboolvrede tusschen de volken, vrede tusschen de menschen en de klassen, vrede ook voor de eigen ziel. Laat ons gelooven, dat die ware vrede eenmaal komt. Maar laten wij dan ook allen strijden voor dat ver heven ideaalden dag waarop het morgenrood der verlossing den nacht zal hebben verdreven. welke uitgaaf ook dit jaar zeer wel verzorgd is en bovendien een origineele „Leven”- puzzle bevat, waaraan een prijs van f 1G00 is verbonden voor de goede oplosser. Zijn er meer goede oplossers dan wordt de prijs tusschen ten hoogste tien van hen gedeeld. verdere inlichtingen en voorwaarden zie men het Kerstnummer, waarin tevens eenige mooie losse platen als attractie, enz - H 3 n, 5n FBISO. Kind doodgereden. „Het Leven’-Kerstnummer

Friso nl | 1929 | | pagina 1