Üurwerk-Reparatic’s Nieuws- en Advertentieblad 301 Üurwerk-Reparatio’s K°Ho°°iip?neë"KVesVjnw^ Rouwbrieven J. van Douwen Euipers Ml Opening Dr. J. Th. de Visser-School Sint Anna Veresniging. Bij Gevatte Koude ZATERDAG 11 JANUARI 1930 No. 3. 56ste Jaargang buuht voort! Plaatselijk Nieuws. dit blad Magazijnen: Wijde Burgstraat, Sneek Adverteert in Overhemden Pulloveps Vollen Vesten Dassen Boorden Shawls Handschoenen Hoeden Petten Baretten Sporthemden Sportkousen f Bokken Bretelles Mij.totNutv.’t Algemeen Departem. Workum. WIJ m. Horlogerie Markt BRILLEN J. W. DE JONG - Opticiën - Markt ZIET SPECIALE ETALAGES worden spoedig geleverd Drukkerij „FRISO” - Workum t ONZE PRIJZEN a CONTANT De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk - lager Een van mijn vroegere leermeesters, Na de openin prof, van Oosterzee, verdeelde het groote aandacht k Doos tijd gelegen tusschen Advent en Pinksteren noemde hij de feestencir- kel, het overige deel van het jaar de feestelooze cirkel. In de feestencirkel wilde hij de gemeente voortdurend het beeld van Jezus Christus voor stellen. Daarom gaan we ons ook thans het beeld van onzen Heiland voor de oogen stellen om een indruk te geven van Zijn heerlijk verlossings werk. Het antwoord op het raadsel van het Heelal, metalz’n onnoemelijke krach ten, die toch in volkomen evenwicht zijn, is God, de Schepper en Onder houder van al wat is. Het antwoord op het raadsel van God, die niemand heeft aanschouwd is Christus, want wie hem gezien heeft, heeft de Vader gezien. In de persoon van Christus ligt onze kracht en ons geluk voor tijd en eeuwigheid. Op elk gebied, zoo wel op dat der wetenschap als dat der kunst, heeft de aanraking met Christus de mensch vooruitgebracht. Met dien Christus hebben we vrede, met God, met onze medemensch en ons lot. Gelijk een jongen, in een.mand boven een afgrond zwevend, niet be angst was, omdat zyn vader het touw vast hield, zoo neemt het geloof in Jezus onze vrees voor dood en eeuwig heid weg. Zijn beeld kan ons nooit genoeg voor de oogen gesteld worden. Vandaar dat onze vaderen zich ver zetten tegen een onderwas, dat Zijn Naam verbande. Geen dogma, neen het levende geloof kwam hierin tot uiting. Vooral klemde dit te meer, omdat de lagere school opvoedings instituut was. En omtrent de opvoeding bestaan juist principieele verschillen. De een houdt rekening met de eeuwig heid, de ander alleen met de tijd. Ouders, die gelooven in een eeuwig leven kunnen geen vrede hebben met een lagere school waar Christus als Verlosser en Zaligmaker geweerd wordt. Daarom is het een eisch van recht, dat die ouders een school wordt gegeven volgens hun beginsel. Dit gevoelde tenslotte zelfs een liberaal minister. Want al hebben alle voor name christen-staatslieden voor de gelijkstelling gestreden, moest het de liberale Cort van der Linden zijn, die de weg ertoe opende. Ook de eenvoudigen in den lande werden door de nieuwe onderwijswet gebaat. Van hen vroeg het bijzondere onderwijs dikwijls groote finantieele offers. De armsten konden er niet aan denken hun kinderen naar een derge- lyke school te zenden. In dit opzicht kan men deze wet als een der mooiste sociale wetten beschouwen. Zoo is in bijna elke gemeente van ons vaderland een school verrezen, waar de poort voor de Christus, de Koning der Eere, geopend is. En het komt Hem toe, niet alleen als Verlos ser der wereld, maar ook als opvoeder by uitnemendheid. Twaalf eenvoudige mannen, moeilijk in 't begrijpen, voedde Hij op tot zuilen der Kerk, uit zwakke menschen vormde Hij heroën van het Christendom. Hoe gelukkig, dat de onderwijzers in onze scholen tot Hem kunnen bidden, aan de kinderen mogen vertellen van de eenige Godsdienstleeraar, die zich tot de kleinen neerboog. Ik wensch u geluk, dat uw kinderen niet alleen de eerste zeven, doch ook de daaropvolgende jaren in de gele genheid zijn opvoeding en onderwijs te ontvangen, dat hun tot Christus kan brengen. Wel is de opvoeding in die jaren moeilijk, het eischt veel beleid en gebed. Het voorbeeld is van meer belang dan het woord. Er moet een stille, heiligende kracht van de per soonlijkheid uitgaan. God geve het onderwijzend personeel-Zijn Heiligen Geest om zoo de kinderen op de school te leiden. God geve de ouders gelegen heid;-dat onderwijs in hun gezin te bevestigen, opdat een rijke oogst moge worden ingezameld in de hemelsche schuren. Na de openingsrede, welke met door de aanwezigen peljjk Ps. 86 vers 6 gezohgen. Hierna kreeg de Inspecteur van het L. O., de heer P. K. Dam het woord Het bestuur dank ik voor deuitnoo- diging. In ’t bijzonder was deze mij een genoegen, daar Zijne Excellentie, wiens wet ’t mogelijk ,maakte deze school te openen, hier aanwezig is. Het had mijn volle sympathie, dat er een nieuwe school kwam, daar men zich hier ter plaatse jaren lang heelt beholpen. Doch daardoor kon men juist zien, dat de U.L.O. hier inder daad recht van bestaan had. Wel zijn er tijden geweest, dat de school in gevaar was, door het dalen van het aantal leerlingen. Gelukkig zagen de ouders meer en meer in, dat lager onderwijs in vele gevallen niet voldoende is. Goed onderwijs is een van de beste dingen, die men een kind mee kan geven in 't leven, daarvoor zal 't altijd dankbaar zijn. Zendt daarom uw kind naar de U.L.O.- school. Niet voor slechts één jaar, dan kunt gij het beter in de zevende klas eindonderwijs laten geven, neen, geef het volledig U.L.O.-onderwijs. Meteen waardeert ge daardoor de moeite, welke het bestuur zich heeft getroost om de nieuwe school te doen verrijzen. Had de oude school een goede naam, die der nieuwe dient in 't bijzonder hoog te worden gehouden, ik ver wacht van het personeel, dat de school de naam van onzen oud-Minister inderdaad kan dragen. Wat de inrich ting van het gebouw fceteft, alles i^ê^k^püblïek^dat met voluVa'ndacht zeer, sober gehouden, alle luxe is vermeden. De leermiddelen zijn ech ter keurig in orde. Moge ieder, die is geroepen om tot de bloei der school mee te werken, de kracht en wijsheid by God zoeken. Vervolgens sprak onze burgemees ter namens het gemeentebestuur on geveer als volgt Wanneer ik gebruik maak een kort woord te spreken, richt ik mij in de eerste plaats tot, het bestuur der schoolvereeniging.’ De conferentie’s hiermee hebben steeds op aangename wijze plaats gehad. Daarom kunnen we genoemd bestuur van harte geluk- wenschen met het tot stand komen van het nieuwe gebouw. Was het voor de gemeente niet aangenaam vanwege de kosten, de nieuwe school is tenslotte toch van belang voor de gansche stad. Van harte hoop ik, dat het onderwijs velen tot voordeel mag zijn. Ook doet het mij bijzonder genoegen, dat de naam van Dr. de Visser door de nieuwe school aan deze gemeente verbonden wordt. Moge het onderwijs, hetwelk er wordt gegeven, gezegend worden. Als laatste spreker hield de heer B. IJ. Wielinga, rustend hoofd der U.L.O.-school een toespraak Voor het groote publiek is de ope ning geen zaak van groote beteekenis. Voor de betrokkenen is het iets anders, vooral als men gaat vergelijken met dé tyden van druk. Danis de opening een reden om God te danken. Nooit gedacht en toch gekregen is zeer zeker van toepassing op deze Chr. U.L.O.-school. Hoewel hier van ge meentewege reeds lang een U.L.O.- school bestond, werd door de drang der omstandigheden in 1912 een Christelijke U.L.O.-school gesticht, welke zoo is uitgegroeid, dat een nieuw gebouw noodig was. Namens de schoolvereeniging dank ik het bestuur voor al de moeite welke dit gedaan heeft om de nieuwe school tot stand te brengen. Moge haar onder wijs mannen vormen, tot alle goed werk volmaaktelijk toegerust. Daar niemand der aanwezingen nog wenschte te spreken, dankte Ds. Hoen al de sprekers, ih ’t bijzonder Zijne Excellentie voor zijn bezielende woor den. Aan architect en aannemers werd dank gebracht voor de keurige uitvoering van het gebouw. Het per soneel der nieuwe school werd in bemoedigende woorden toegesproken. De heeren Kerkvoogden werd dank gebracht voor het afstaan van het kerkgebouw. Hierna sloot Ds. Hoen de plechtige bijeenkomst door voor te gaan in dankgebed en het laten zingen van Ps. 7211. werd de aandacht gevraagd voor twee kleintjes van de le klas, die keurig en heel vrij voordroegen het bekende gedicht „De Pijpekop”. Hierop volg den een paar leuke voordrachten „De Poppendokter”, .De zeven vroo- lijke jongens” en „Moeder helpen”. De schrijver hiervan is de bekende kindervriend „Aucke Yntes”, die al meerdere tooneelstukjes voor kinderen in „Friso” heeft geplaatst. De kinderen zijn er dol op deze lieve tooneelstuk jes te spelen, juist omdat ze zoo echt volgens de gedachte der kinderen geschreven zijn cn de auteur de gave bezit de stukjes op rijm zoo inelkaar te zetten, dat ze heel gemakkelijk te leeren zijn. Vooral ook het nummer „Moeder helpen” trof de kinderen door de aangename afwisseling in het spel. Laten wij hopen dat „Aucke Yntes” zijn gave van tooneelstukjes voor kinderen te schrijven, blijft benutten om groot en klein gezellige feest- avondjes te bezorgen. Tot slot volgde nog een tableau „Jezus de kinder vriend.” Onze presidente heeft er een handje van om door costumeering en vorming der groepen te pakken en allen te brengen tot stille bewonde ring. Een kort toepasselijk woordje voor de kinderen en de uitgenoodig- den werd er door den WelEerw. Heer Kapelaan aan toegevoegd, en wel voldaan, beide handen gevuld met nog een laatste tractatie, trokken allen weer huiswaartsDank aan het wakkere bestuur der Maria-Vereeni- ging met haar propagandisten voor dezen avond zoo vol van kinderpret. Ridder. WORKUM, 6 Jan. Stand der bevol king op 1 Jan. 1930. Op 1 Jan. 1929 bestond de bevol king uit 1965 m. en 1983 vr. totaal 3948. In 1929 geboren 41 m. en 49 vr. In 1929 gevestigd 118 m. en 139 vr. Vermeerdering 159 m. en 188 vr., totaal 347 In 1929 overleden 25 m. en 27 vr. In 1929 vertrokken 165 m. en 171 vr. Vermindering 190. m. en 198 vr., totaal 388. De bevolking verminderde met 31 m. en 10 vr., totaal 41. Bevolking op 1 Jan. 1930 1934 en 1973 vr., totaal 3907. Er werden 23 huwelijken gesloten, ingeschreven 2 vonnissen van echt scheiding, levenloos aangegeven 2 kinderen. 10 Jan. Met leedwezen moeten wij berichten, dat aan den oudste onzer ingezetene, den algemeen ge- achten „oude opa Wielinga”, gisteren op den Stationsweg een ongeval is overkomen. Waarschijnlijk door de gladheid van den weg kwam hij te vallen en verwondde zich bloedend aan gelaat en handen. Na de eerste verpleging ten huize der wed. Bakker, werd hij later per auto huiswaarts gebracht. Wij hopen hartelijk dat onze patri arch geen blijvend letsel van dit ongeluk zal behouden en wenschen hem spoedig herstel. Belangrijk verminderde prijzen m onze Afdeelin^ MODEARTIKELEN 098 1.98 e 2.98 0.09 009 0.69 039 098 0.29 0.69 0.59 059 019 009 SPÖThoopjrs in ohdergoedereh' WOKHUNI js *5» Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten -- Een vrij groot aantal belangstellen den en genoodigden waren Dinsdag middag in de Ned. Hervormde kerk bijeen om de opening der nieuwe U.L.O.-Sbhool .bij te wonen. Ds. Hoen opende deze plechtige bijeenkomst met het laten zingen van Ps. 95 vers 1 en 4 en ging daarna voor in gebed. Vervolgens heette hij allen hartelijk welkom, in’t bijzonder Zjjne Excellentie Dr. "KTh. de Visser, oud-mïnister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, die ondanks druk ke werkzaamheden, bereid was ge weest over te komen om de openings rede uit te spreken. V- Terwijl Zijne Excellentie de kansel beklom wera hem spontaan de bekende zegenbede toegezongen. Na hiervoor de aanwezigen te hebben bedankt, sprak Dr. de Visser de openingsrede uit, welke ongeveer als volgt luidde: Een van mijn vroegere leermeesters, kêrkelïjïê jaar in’ twee deeïên. De werd beluisterd, werd gemeenschap- Verleden Dinsdagavond werd de derde vergadering met dames en. huisgenooten gehouden. Als spreker Was uitgenoodigd de, heer F. G. Geerling van Zandvoort, die tot onderwerp had gekozen „Een uitstapje in de wereldruimte.” Deze populair wetenschappelijke voordracht werd bijgeweond door een .1 ...11l..J_; den spreker volgde en ruimschoots kon genieten van de prachtige licht beelden, die het gesprokene toelichtten. Na een vluchtige blik in het ont staan en de ontwikkeling onzer aarde, waarbij ook een indruk word gegeven van de zonderlinge rrionsterdieren die hier vroeger leefden, bracht spreker ons in kennis met onze schitterende dagvorstin. Daarbij werd gesproken over zonne vlekken, dampkring der zon, de rose chromosfeer, protuberanzen en de corona, alleen zichtbaar bij een eclips. Uitlegging werd gegeven van de spectraalanalyse. Niet vergeten werd te wijzen op de geheimzinnige electro- magnetische invloed van de zon op de aarde, zich uitende in noorderlicht, storingen van de kompasnaald en in de telegraafdraden. Volgde een bezoek aan de maan, de koningin der nacht, aan de pla neten in het algemeen, aan Mars en Jupiter in het bjjzonder. De eerste beschouwd als toekomstbeeld, de laatste als een wereld in wording. Vervolgens kreeg de sterrenhemel een beurt. Interessant en toch popu lair werd gesproken over onmetelijke afstanden in lichtjaren ritgedrukt en over de bouw van het Heelal. Prachtige nieuwe foto’s, o.a. opge nomen met den grootsten telescoop der wereld van Mount Wilson, werden daarbij vertoond. Na deze keurige lezing gaf de heer Geerling gelegenheid om vragen te stellen. Daarvan werd druk gebruik gemaakt. Bij de beantwoording bleek telkens, dat de spreker kon toonen, dit mach tige onderwerp te beheerschen. De heer Geerling had dan ook by de sluiting der vergadering dat luid applaus wel verdiend. Woensdagmiddag was het feest voor de kinderen der R. K.-Schclen. Om twee uur begon de pret al. 't Eerst kwamen de kinderen der bewaarschool opdagen en vulden weldra het St. Jozefsgebouw met hunne heldere kinderstemmetjes. Wat hebben die kleintjes een schik gehad en wat zyn ze getracteerd! De dames-propa- gandisten van de Marie Vereeniging werden weer als kleine kinderen om het de kleine peuters maar prettig te maken. Om 4 uur was het le gedeelte van het jaarlijksche festijn afgeloopen en nijvere handen hadden de zaal al spoedig in orde gebracht voor wat grooter publiek. De kinderen van de Lagere Scholen kwamen nu aan de beurt. Nu was de zaal tjokvol en de kachel kon gerust uitgaan. Van de winterkoude was niets te bespeuren.’t Begon natuurlijk meteen liedje en een tractatie. Toen ---- Influenza, Griep en 8 W» sfa bletten HEBBEN NOG HONDERDEN KOOPJES PROFITEERT HIERVAN! 9 ALANS-OPRÜIMING '6' VANAF ii n 1 t FRISO. Verzorg uw Handen met Purol ii voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. eni Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. BRANDSM fwü'

Friso nl | 1930 | | pagina 1