enz. enz. R Nieuws- en Advertentieblad Üurwerk-Reparatie’s voor de Gemeenten Workrnn, Hem. Oldeph. en Noord®, Hindeloopen, Stavoren, PUROL J. van Douwen Kuipers Kinderen Nerveus en Overspannen d JiuiV€ sefwafe fluid en springende lippen PUROL Onrustig en Slapeloos 1 MIJNHARDT’S ZENUWTABLETTEN k»”" No. 4. ZATERDAG 18 JANUARI 1930. 56ste Jaargang Gemengd Nieuws. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. Plaatselijk Nieuws. inspectie houdend, ziet spr. allereerst de Horlogerie Markt BRILLEN J. W. DE JONG - Opticiën - Markt Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorin, in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten 3 3 3 3 3 3 3 3 1 3 3 3 2 3 1 3 3 3 3 2 3 3 3 3 3 3 3 2 2 3 3 1 2 3 3 3 3 2 3 3 1 3 3 3 3 3 1 3 3 3 3 3 3 2 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 1 3 3 3 3 3 3 2 3 3 3 3 3 3 2 3 3 3 3 3 3 3 2 3 2 2 vergeefsche poging' gang te brengen. O verzet, slaagt' en zijn gezel!' Parijs over te brengen. De man bleek een 20-jarige bewoner van Straats burg te zijn en het meisje zijn 22-jarige vriendin, hij verklaarde zon der werk te zijn en zijn daad voorname- J t w a i te komen van de geldsom, die de vallen en bezeeren zich dik wijls, en het wiegekind heeft vaak last van roode of gesmette huid. Dit verzacht en geneest men met Doos 30, Tube 80 ct. Ouderdijk (gem. Werv.hoof) 3 - - 3 2 3 3 3 3 3 3 Oudeschoot Pingjum Poppingawier Rauwerd Rijperkerk Roordahuizum Scharnegoutum Scharsterbrug Scherpenzeel- Munnekeburen 3 Sexbierum Sijbrandaburen Sloten (Fr.) Sneek Stavoren Terhorne Tietjerk Tjalleberd Tzummarum Venhuizen Warga Warns Weidum Welsrijp Wervershoof Wieuwerd Wijnaldum Winsum (Fr.) Wirdum (Fr.) Witmarsum Wommels Woudsend Zurich (Fr.) De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager 50 ets. per 3 minuten. Achlum Akkrum Andijk (Oost) Andjjk (West) Arum Bakhuizen Balk Beetgumermolen Berlikum (Fr.) Blauwhuis Bolsward Bovenkarspel Bovenkarspel— Grootebroek Bozum Deersum Deinum DronrQp Echtenerbrug Enkhuizen Franeker Gaast Grootebroek Grouw Harlingen Heeg Heerenveen Hindeloopen Hijlaard Hippolytushoef Hoogkarspel Idskenhuizen IJlst Irnsum Jacobi-Parochie St. Auto te water. Door het breken van de achteras en daardoor afloopen van een wiel reed Dinsdagavond een beladen vrachtauto van de landbou wersbank te Steenwijk, bestuurd door J. Nijenhuis in het Nieuwe Kanaal. De bestuurder en zijn bij hem inzittende vrouw kwa men met een nat pak vrij. De bescha digde auto werd met een kraanwagen op het droge gebracht. De lading meel enz. werd door het water grootendeels waardeloos. De directeur der bank was spoedig met zijn auto ter plaatse en bracht de hevig geschrokken vrouw naar haar woning. Zilveren Jubileum. WORKUM. Woensdag herdacht de heer S. S. Hobma, architect alhier, het feit, dat hij 25 jaar lang onaf gebroken lid is geweest van de Ge zondheidscommissie, zetel Bolsward, voor de gemeenten Bolsward, Won- seradeel, Workum, Hindeloopen, He- melumer Oldephaert en Noordwolde en Gaasterland. Woensdag werd dit jubileum her dacht in de vergadering, die te Bols ward werd gehouden. 14 Jan. Heden avond had in de Geref. Kerk alhier plaats de uitge schreven vergadering der Geref. Vereen, voor Drankbestrijding. Om ruim 8 uur opende de Voorz., de heer J. Kamstra, met gebed de flink bezochte bijeenkomst. Hij heette vervolgens allen hartelijk welkom, inzonderheid de spreker van dezen avond, de WelEd. Heer D. van der Meulen van Sneek. Deze heer ving zijn rede thans aan over het onderwerp: Wapenschouw en Wapenkreet. Spreker begon met te zeggen dat zijn onderwerp in dezen tijd van vredes conferenties een wel wat krijgszuch- tigen indruk zou maken. Inderdaad is dat ook zoo. De strijd die de geheelonthouding heeft te voe ren, is een zware en moeilijke; en zoowel de voor- als tegenstanders maken gebruik van de modernste bewapening. Vanaf een hoogte, over beide legers Johannesga St. Jorwerd Joure Jutrijp-Hommerts Kimswerd Knijpe (De) Koudum Kuinre Langweer Leeuwarden Lemmer Lollum Makkum Mantgum Medemblik Menaldum Minnertsga Nicolaasga St. Nieuwebrug Nijland Oever (Den) Oldeboorn Oosterbierum Oosterend (Henn.) Oosterhaule Oosterlittens Oosterzee Oppenhuizen Opperdoes Oranjewoud Oudega (W.) Oudega-Nijega Oudehaske Oudemirdum Moord op een chauffeur. Een misdrijf, met onmenschelijke koelbloedigheid uitgevoerd, heeft Maandagavond buiten Parijs op den weg naar Straatsburg plaats gevon den. Een Partfsch taxi chauffeur werd op een der Parijsche boulevards door een jongeman, die vergezeld was door een jongevrouw, aangeroepen met het verzoek, hen naar Straatsburg te willen brengen. Eenige kilometers voorbij de vlieghaven van Le Bourget, liet de man d«n wagen halt houden, stapte uit en verzocht den chauffeur, met hem eenige stappen den weg op te gaan, terwijl de jonge vrouw in de auto bleef wachten. Toen de chauffeur zich eenige meters van zijn wagen verwijderd had, draaide de onbekende passagier zich plotseling om, trok een revolver en loste een schot, dat den chauffeur juist in den mond trof. On danks de zware verwonding trachtte de chauffeur te vluchten, doch reeds na eenige meters afgelegd te hebben struikelde hij en viel in een greppel. Zijn aanvaller had hem dus weer spoedig bereikt, en hoewel de onge lukkige chauffeur op de knieën om genade smeekte, joeg de onverlaat zijn slachtoffer een kogel door het hoofd, waardoor de chauffeur onmid dellijk dood was. Deze geheele gang van zaken is bekend geworden, doordat toevallig een wielrijder zich op het moment van de misdaad in de onmiddellijke nabijheid van de plaats bevond en op eenigen afstand het gebeuren waar nam. De ongewapende fletser, die het optreden van den misdadiger had gezien, waagde het niet, in te grijpen, doch verwittigde zoo snel mogeljjk telefonisch de politie, die onmiddellijk twee recherche-ambtenaren per motor ter achtervolging van den misdadiger uitzond. Zij vonden hem nog op de plaats van de misdaad, bezig met vergeefsche pogingen om de taxi op gang te brengen. Ondanks zijn heftig verzet, slaagde men erin, den man en zijn gezellin te arresteeren en naar Parijs over te brengen. De man bleek een 20-jarige bewoner van Straats burg te zijn en het meisje zijn 22-jarige vriendin, hij verklaarde zon lijk te hebben gepleegd om in het bezit chauffeur bij zich had, en van auto. geen bevestiging geven omtrent de juistheid van deze geruchten. Het vergaan van de Hofplein Dinsdagmorgen is te Rotterdam de nZeta” aangekomen met den kapitein en de bemanning van het s.s. „Hof plein”. Nadat de leden van de bemanning door hun familieleden, in grooten getale aanwezig, waren verwelkomd, werden zij toegesproken door den directeur der maatschappij, die in het licht stelde, dat zij thans zuo ge heel anders tegenover elkaar stonden, vergeleken met eenige reizen terug. Toen waart gij de mannen, aldus spr., die aan anderen het leven had den gered, en nu zijt gij zelf geredde schipbreukelingen. Blij ben ik met uw behouden thuiskomst, ofschoon over dezen terugkeer een schaduw hangt. Vijf van uw kameraden immers hebben den dood in de golven gevon den. Het is een tragische reis geweest Manschappen, naast God, ik mag het gerust zeggen, hebt gij uw leven te danken aan uwen kapitein. Laten wij hopen, dat wij binnenkort weer een nieuw schip in de vaart zullen kunnen brengen, en ik ben ervan overtuigd, dat gij allen dan weer gaarne onder commando van kapitein Schaap de zeeën zult overgaan. Allen waren diep getroffen door deze eenvoudige, maar gevoelvolle woorden. Het Weichselwater vergiftigd. Het water van den Boven-Weichsel te Warschau (Polen) moet vergiftigd zijn tengevolge van het springen van een groot reservoir van een chemische fabriekde zuren zouden dientenge volge in een zijrivier van de Weichsel zijn gevloeid. Het heet dat alle vis- schen reeds in deze zijrivier gedood zijn. Daar de waterleiding van de hoofdstad gevoed wordt uit den Weichsel, heeft de minister van bin nenlandsche zaken gelast den water toevoer stop te zetten en de water leiding gedurende eenige dagen te voeden uit reserve-voorraden. Misdaad Dezer dagen heeft de politie aan leiding gevonden, een onderzoek in te stellen in zake het overlijden in Augustus j.l. van een 32-jarig man te Heerlerheide. Er hebben zich namelijk, volgens „de Tel.", aanwijzingen voor gedaan, die de vraag doen reizen, of hier misdaad in het spel is, en men den grijsaard, die met een huishoud ster samenwoonde, om zjjn geld heeft vermoord. In verband met deze zaak is reeds een verhoor afgenomen. Huisinstorting door den bliksem. In een dorpje in de nabijheid van Cannes is een huis door den bliksem getroffen en ingestort. Een 80-jarige weduwe en haar 15-jarig nichtje werden onder de puinhoopen bedolven. Toen ze bevrijd waren bleken ze reeds te zijn overleden. Stranding. Van de eilanden werd naar Har lingen bericht, dat hot s.s. „Chauk” van Dantzig tegen de Vlie-Hors is gestrand. Eerst was dit stoomschip over de gronden van het Eierlandsche Gat geslagen en zit nu tegen de Hors aan. dat der Geheelonthouders, verdeeld in drie machtige groepen. In het midden het hoofdleger, n.l. dat der Neutralen, in hun g r ij z e uniform. Links de politieke geheelonthouders, de volgelingen van Marx, in de roode kleeding. Rechts, is de afdeeling der Christe lijke strijders, met als uiterst rechter vleugel de Geref. Drankbestrijders. Het is een model leger, zégt spr. By alles wat de groote groepen scheidt, toch één doel en één tegen stander. Ook het leger der tegenstanders valt in drie deelen uit een. 1ste. De groep der Edellieden, dat zijn zij, die bij den drankhandel voordeel hebben. 2de. De Slaven, waaronder in ons land, de 70.000 bekende dronkaards vallen, terwijl de 3de groep, de Lijf eigenen, gevormd worden door de vrouwen en kinderen, van hen, die met zware ketenen, aan koning Alcohol verbonden zijn. De wapenen in dit leger zijn ook vele en belangrijk. De „pers” wordt gebruikt. „De volksvrijheid wordt belaagd”, zegt men. „De volksgezondheid raakt in gevaar door het gebruik van clan destien vervaardigde drank, wanneer Nederland droog wordt.” „De schatkist komt ingevaar”, enz. enz. Al deze bezwaren worden door spr. echter op voldoende wijze weerlegd. Ook de principieele tegenstanders krijgen een beurt. Een en ander wordt op gloedvolle, en heldere wijs voorgedragen, wat het luisteren naar den spreker tot een werkelijk genot maakte. Ter afwisseling deed de Geref. Zangvereen. nu en dan enkele liederen hooren, wat op zeer verdienstelijke wijze geschiedde. We zouden dit koor willen toeroepen „Doe het zóó nog eens weer.” Om ruim 10 uur sloot met dankgebed de voorzitter de vergadering, en behoorde deze bijeenkomst weer tot het verleden De Vereen, kan er met genoegen op terug zien. de G. WORKUM. De Gymnastiek Ver- eeniging „Stanfries”, hield haar eerste jaarvergadering op de bovenzaal van Hotel „Ketelaar”. Bij de opening memoreert de Voorzitter de heer van der Kluit, de prestatie'» der vereeniging in z’n eerste levensjaar, waardoor de ver. drie medailles en Ongevallen. Dinsdagavond reed jhr. Wittert van Hoogland te Ubbergen met zijn auto een sleeperswagen van de Firma Frederiks te Nijmegen voorbij. Achter dien wagen werd een paara meege voerd. De heer Wittert van Hoogland bemerkte dit paard niet, met het gevolg, dat hij het aanreed. Daardoor werd net paard schichtig en sprong boven op den sleeperswagen, waarop zich de sleepersknecbt Sleedoorn bevond. Deze sprong van den wagen, doch geraakte onder de wielen. Ernstig gewond werd hij opgenomen en in een nabijgelegen woning gebracht, waar een geneesheer de eerste hulp verleende. Hierna is hij naar zijn woning vervoerd. Zijn toestand is levensgevaarlijk. Het paard moest Aardverzakking. In de Italiaansche plaats Bensuno zijn tengevolge van een aardverzak king 7 personen om het leven geko men. De moord bij Voorburg. De dader op het spoor Naar de „Res.bode” vernam, zouden justitie en politie thans een zeer ernstig spoor nagaan, waaromtrent spoedig een nadere stap kan worden verwacht. Reeds zou gebleken zijn, dat de aanvankelijk geopperde veronderstel ling, dat de verslagene slachtoffer zou zijn geworden van een vergissing, niet juist is. De moord op hem moet een daad zijn, welke overwogen is. De verdachte zou gezocht moeten worden in kringen, welke zeer nauw tot het slachtoffer in relatie stonden. Burgemeester Keijzer kon echter een zilver lauwerkrans aan haar „Stanfries”-vlag kon hechtenen brengt daarvoor leden en leider dank. Deelt verder mede de aankoop van een zwemterrein vanwege de ver. met welwillende medewerking van den heer Nots. Jukema. Het Bestuur bracht hiertoe met een paar deskundi gen een bezoek aan de zweminrichting te Bolsward, waar ze tot de overtui gende conclusie kwam dat dit terrein ideaal is, voor zweminrichtinghet beste zal echter zijn, hiervoor op te richten een ver. „Zwembad”. Uit het jaarverslag vernamen we, dat het ledental, begonnen met ruim 300 tans pl.m. 225 bedraagt, een aantal, wat onze ver. maakt tot eene der grootsten in Friesland verder bracht dit verslag een woord van dank aan ons Gemeente-Bestpur, voor de loyale wijze, waarop de ver. het Gymnastiek lokaal werd afgestaan Dankbaar zijn we daarvoor, doch niet voldaan zoo gaarne zagen we, ter wille der lichamelijke opvoeding, ons van Gemeentewege, een sportterrein toegestaan. Laat vanaf heden, daarop ons streven gericht zijn. Uit het verslag van de Penning meester de heer G. S. Visser, verna men we, dat de Ontvangsten hadden bedragen f 2313.05 en de Uitgaven f 2198.47, alzoo een totaal saldo aan gevend van f 114.58terwijl de bezittingen een verkoopwaarde van ruim f 400.vertegenwoordigen. In de twee Betuurs-vacatures ont staan door het vertrek van den heer H. R. van Bruggen en het aanstaand vertrek van den heer van der Kluit, werden gekozen de heeren Y. B. Wielinga en Dr. J. Leeuw, welke beiden deze benoeming aanvaardden. In de Bestuursfunctie^ der wer kende leden, werd voorzien door de verkiezing van de heeren W. Valk, M. Venema en C. de Jong. Aan den scheidenden Voorzitter werd bij monde van den Secr. de heer J. W. de Jong, namens de leden, een wandbord van Workumer aardewerk aangeboden, voorstellende het Markt plein, benevens ’n kunstzinnig uitge voerd album, inhoudende de namen der leden. Door den Voorzitter werd dit blijk van waardeering en herin nering op hoogen prijs gesteld en dankbaar aanvaard. Tenslotte werd besloten zoo mogelijk nog dezen winter een uitvoering te gevenwaarna deze goed bezochte vergadering met een opwekkend afscheidswoord werd gesloten. worden afgemaakt. Te Gennep is de motorrijder J. L. die te Ottersum met zijn motor over de kop sloeg, aan de gevolgen over leden. L. was 38 jaar, gehuwd en vader van twee kinderen. Op 5 December j.l. werd de 25-jarige Rotterdammer J. v. d. G. op den Hee- renweg te Haarlem door een auto aangereden, waardoor zijn been ver brijzeld werd en moest worden afgezet. Het slachtoffer is thans in het zie kenhuis te Haarlem overleden. Woensdagmorgen omstreeks 7 uur is op de Willemsbrug te Rotterdam een ernstig ongeluk gebeurd. Een 36-jarige wielrijder is komen te vallen, doordat andere wielrijders hem tracht ten in te halen. Hij kwam terecht tusschen een motor en een bijwagen van lijn 9, zoodat hij onder den bij wagen verdween. Hij werd vrijwel vermorzeld en onmiddellijk gedood. De naam is onbekend. Bekneld geraakt. Te Roswinkel, gemeente Emmen, is de 18-jarige arbeider J. Boekholt, wo nende te Munstersche veld bij het verrichten van werkzaamheden op een stoomdorschmachine met zijn been bekneld geraakt. Het been werd bij de knie afgeknepen. De jongeman is naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen vervoerd. Zijn toestand is ernstig. De postvluebten van en naar Indië. Volgens by de K. L. M. ingekomen bericht is het zevende retour-vliegtuig de P H.A.E.O. met de vliegers Tepas en Pellens en de mecanicien Weber Woensdagmorgen te 6.40 uur uit Ba tavia vertrokken. Het heeft 178 K.G. post aan boord. Botsing. Dinsdagavond had aan de Beiler- straat bij de R. H. B. S. te Assen een botsing plaats tusschen de autobus, toebehoorende aan den heer H. schoen maker te Assen en bestuurd door den chauffeur M. Katsbeek en de luxe auto, bestuurd door den heer K. Klamer, koopman te Assen. Beide wagens wer- nog al erg beschadigd, doch er had den geen persoonlijke ongelukken plaats. De Directeur van het Post-, Telegraaf- en Telefoonkantoor te Workum vestigt de aandacht op onderstaand tarief voor telefoon-gesprekken. 1 gesprekkosten voor 3 minuten 10 ets. z 3 15 De gesprekkosten voor niet genoemde plaatsen (binnenland) bedragen FRISO 1 Drogisten Gebruik hiertegen de Zenuwstillende en Zenuwsterkende ^7 Doom 30-60 <a W ct. Tube 80 ct. BtJ Apoth. ca Droylliu

Friso nl | 1930 | | pagina 1