Üurwerk-Reparatie’s MIJNHA Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oideph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. [Gesprongen Handen Harde Baard J. van Douwen Kuipers ZATERDAG 1 FEBRUARI 1930 No. 6. 56ste Jaargang Officieel Gedeelte. s* Plaatselijk Nieuws. dit blad AANBESTEDING. GKASGEWAS. Correspondentie. Rosa Marina p. Horlogerie Markt Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 centsfranco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten BRILLEN J. W. DE JONG - Opticiën - Markt tabletten nieuw ingekomenen in onze gemeente. A 4 In het afgeloopen jaar werden “ilCCrl III De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager Ruwe Huid Schrale Lippen nog om zich aan te sluiten. De Secretaris P. Pruiksma Lzn. leest daarna de notulen van de vorige ver gadering, waarna hij verslag uitbrengt over 1929. Uit dit verslag meenden we ’t vol gende te mogen aanstippen Allereerst dat het aantal leden was gestegen van 647 tot 766; dat dit jaar voor rekening tienten in onderscheidene Zie: Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzen ders onbekend zijn. Terugontvangen in de le helft der maand Januari 1930 aan het postkantoor alhier. Postkantoor Workum. Brieven Binnenland. 1. Colgate Palmolive, Amsterdam* 2. J. H. H. Piccard, Sneek* Hulpostkantoor Koudum. 3. Raad van Arbeid, Sneek* 4. Stationsweg 37, Rotterdam Hulppostkantoor Stavoren. 5. H. Germanus, Utrecht Geweigerd wegens port. Nota. Aanbevolen wordt om het adres van den afzender op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbe- stelbaarheid kunnen worden terugge geven. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stukken steeds van een volledig adres straatnaam en huisnummer te voorzien. der vereeniging 50 pa- lieidene Ziekenhui zen waren verpleegd, met een totaal van 588 verpleegdagen. In het St. Antonius Ziekenhuis te de Commissie van Advies en de Con trole Commissie voor hunne diensten de Vereeniging bewezen. In hartelijke bewoordingen richtte hij zich tenslotte tot ons scheidend bestuurslid T. Ab- bring Hingst, en dankte hem voor al het goede dat hij in ’t belang van „Onderlinge Hulp” had gedaan. Spre ker wenschte hem een „tot weerziens” in het Bestuur toe. Een woord van welkom werd het nieuwe bestuurslid J. v. d. Meulen toegeroepen, waarbij de wensch werd uitgesproken dat ook van der Meulen een goed bestuurslid zal blijken te zijn. De vergadering werd een woord van dank gebracht voor hare mede werking en belangstelling, waarna hij te halftwaalf de vergadering sloot. Besluiten wij ons verslag met een woord van lof aan den Voorzitter voor diens eminente leiding. Burgemeester en Wethouders van WORKUM, zullen op Maandag 3 Fe bruari a.s. aanbesteden onder ingeze tenen Het egaliseeren van een ge deelte berm in het Heidenschap. Voorwaarden a 10 cent verkrijgbaar ter secretarie. VERSLAG van de Jaarvergadering van de Vereeniging voor Zieken- huisverpleging „Onderlinge Hulp” de opmerking gemaakt, dat die pa te Workum. Onder enorme belangstelling der leden kwam Woensdagavond 22 Ja nuari de Vereeniging voor Ziekenhuis- verpleging „Onderlinge Hulp” in jaar vergadering bijeen. Te 8 uur opende de Voorzitter, de heer f zjjn blijdschap er over uitsprekende dat deze vereeniging zooveel belang stelling heeft, wat ook nu weer blijkt gezien de groote opkomst der leden. Spreker hoopt dat het een goede ver gadering mag wezen en doet in ver band met de belangrijke wijzigingen van het reglement, een beroep op de leden voor een goede samenwerking. Ook dit jaar is er weer veel van „Onderlinge Hulp” gevraagd. Toch meent spreker dat, waar het ledental nog steeds stijgende is, er nog Burgemeester en Wethouders van WORKUM zullen op Maandag 10 Fe bruari a.s. publiek verpachten voor het tijdvak 1 Mei 1930—1 Jan. 1932: Het grasgewas van een stukje land en van den berm van den Heidenschapsterweg, een en ander gelegen onder Heidenschap. Voor waarden ter secretarie verkrijg baar f0.25. Jaarverslag v. d. Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Workum en O.” over 1929. Onze Plattelands Openbare Leeszaal neemt een eenigszins zonderlinge po sitie in tusschen de openbare Lees zalen van Leeuwarden, Sneek, Frane- ker en Heerenveen en de correspon dentschappen onzer provincie. De gedachte aan oprichting, onzer vereeniging is indertijd ontloken in het ideeënrijke"jbrein!’|van’ denjheer Herzberger, die daarmee het bestaan gaf aan iets, dat feitelijk te groot is voor servet en te klein voor tafellaken. Ofschoon dus officieel onze Leeszaal niet bestaat en andere provinciën ’t Instituut der Plattelands Openbare Leeszalen niet kennen, zoo willen wij nochtans aan het bestaansrecht onzer Leeszaal geen oogenblik twijfelen. Vertwijfelen willen wij evenmin en dit zooveel te minder nu een nieuwe lichtstraal der hoop door de in lood gevatte ruiten onzer Leeszaal naar binnen is komen vallen. De Vereen, voor Openbaar Leeszaalwezen in Friesland, n.l., die, naar bekend zal zijn, als een andere Feniks uit haar asch is verrezen, heeft in het afge loopen jaar nuttig werk verricht. Zij heeft van de Provinciale Staten van Friesland weten te verkrijgen, wat Gedeputeerden haar wenschten te onthouden, n.l. een provinciaal subsidie, waardoor tevens de weg is geëffend tot het ontvangen van Rykssteun voor het Leeszaal- en Bibliotheekwezen in Friesland. Bovengenoemde Vereeniging, kort weg V.O.L.F. genoemd en waarvan onze vereeniging lid is, vergaderde in het afgeloopen jaar twee keer o.a. om over de verdeeling van het toe gestaan subsidie te spreken. Het is on doenlijk ’t Jaarverslag onzer eigen vereeniging te schrijven zonder nader stil te staan bij het verhandelde op deze vergaderingen der V.O.L F. Daar, zooals ik reeds boven zei, onze ver eeniging een tweeslachtig karakter draagt, viel van te voren te duchten, dat men zou trachten, ons met een kluitje in het riet te sturen. Dat dit nochtans niet zoo is gekomen, danken wij grootendeels aan het door onzen Voorzitter en Penningmeester gespro kene respectievelijk op de eerste en tweede der bovengenoemde vergade ringen, terwijl ik volledigheidshalve nog dien mede te deelen, dat ook de afgevaardigden van Bolsward en St. Anna-Parochie zich flink weerden. Het resultaat is te vinden in het inmid dels ons toegezonden Huishoudelijk Reglement der V.O.L.F.Art. 14 luidt: Op aanvraag wordt aan de Plattelands Openbare Leeszalen door de V.O L.F. een subsidie verleend in verhouding tot het aantal leden dier Leeszalen; en art. 15Deze subsidie moet dienen weder couranten, tijdschriften enz. door sommige onzer léden welwillend ter beschikking onzer Leeszaal gesteld. Namen noemen willen we hier niet, om geen gevaar te loopen een of meer personen te vergeten, die dan daaruit misschien zouden afleiden, dat hun aandeel in de gratis-lectuurverstrek- king niet werd gewaardeerd. Indien het den schrijver van Jaarverslag geoorloofd is, ook blik in de toekomst te werpen, 0-2 0-2 2-0 0-2 1—1 0-2 0-2 1-1 2-0 0-2 Totaal 6 14 De Workumers wonnen dus dezen kamp met 6 gewonnen, 2 remise en 2 verloren partijen. Ga zoo voort „O. G.” Geslaagd voor het examen Ne- derlandsche Handelscorrespondentie onze stadgenoot T. de Jong. Zondag 9 Februari a.s. hoopt ds. J. P. E. C. Eerhard, beroepen predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, des namiddags 2 uur zijn intrede te doen, na des morgens bevestigd te zijn door dr. G. P. van Itterson van’ Alblasserdam. een een zoo meen ik, dat ofschoon die toekomst niet bijzonder rooskleurig is, wij er wel eens slechter voor gestaan heb ben. Wel siuit onze rekening af met met een nadeelig slot van ongeveer f 100 doch onze bezittingen in den vorm van boeken en meubelen vormen hier niet alleen een tegenwicht, doch tevens een beteekenend overwicht, zoodat wij niet zonder hoop het nieuwe ver- eenigingsjaar ingaan, te meer waar gebleken is, dat ook het Bestuur van ons gewest meer ambitie voor het werk der Openbare Leeszalen is gaan toonen. de heer J. v. d. Meulen, die zich deze benoeming liet welgevallen. De heeren A. Vellinga, Joh. van Djjk en Jac. van Dijk, vormen over 1930 de Contröle Commissie. Uit de presentielijst bleek, dat 127 leden aanwezig waren. De hoofdschotel van dezen avond vormde wel punt 7 van de Agenda Herziening Reglement. Het valt licht te begrijpen, aldus de Voorzitter, dat er in verband met de groote uitgaven over 1929 eenige bezuinigings maatregelen moeten wor den voorgesteld. Vandaar, dat het Bestuur, mede in verband dat er geen reglementen meer aanwezig waren, thans komt met een algeheele her ziening. Sommige leden meenden dat iet Bestuur iets van deze wijzigingen lad moeten publiceeren, wat door den Voorzitter in twijfel wordt getrokken. We meenen te kunnen volstaan met iet noemen van de meeste wijzigingen, die in verband staan met de uitkee- ringen. Vooral art. 8 wordt onderhanden genomen. Zoo wordt allereerst voor gesteld om een maximum van f30. vast te stellen voor vervoer naar het Ziekenhuis. Door een der leden werd nessenhuis te Leeuwarden 1, met 28) woord van dank aan den Eere-Voorz., de niet uit Sneek lezende leden verpleegdagen; in ’t St. Bonifacius Hospitaal 3 patiënten met 38 ver pleegdagen, terwijl in ’t Academisch Ziekenhuis te Groningen een patient werd verpleegd met 10 verpleegdagen. Het gemiddelde was 11 a 12 dagen per patient. Uit het finantiëel verslag kunnen we mededeelen, dat de uitgaven een bedrag vorderden van f 4453.60. De ontvangsten bedroegen f 4263.25, zoo dat er van 't reservefonds f 190.35 bij gepast moet worden. Waar de wer kelijke ontvangstencontributiën, donateursgelden en rente f 3839.90 bedroegen, was er over 1929 een te kort van f269.40, plus het voordeelig saldo (f 344.30) samen f 613.70. De Contröle Commissie bracht bij monde van den heer H. Wiersma rapport uit over hare bevindingen. Spr. bracht een woord van dank aan den Secr.-Penn. voor zijn accuraat beheer en overzichtelijke administra tie, waarbij ^0 tevens wees op het nut dat deze vereeniging afwerpt. De bestuurs-verkiezing had tot re sultaat, dat de Secr.-Penn. met bijna algemeene stemmen herkozen werd. Met een woord van hartelijken dank voor het in hem gestelde vertrouwen en de verzekering geven de om zich dat vertrouwen in de komende periode waardig te maken, werd deze functie door hem weer aangenomen. In de plaats van Tj. Abbring Hingst, welke niet herkiesbaar was, werd om de Leeszaal in staat te stellen een collectief contract met een der be staande O.L.B. aan te gaan enz. Op de laatste der 2 vergaderingen werd op deze artikelen nog een restrictie gemaakt. De billijkheid werd n.l. er kend, dat Sneek een collectief con tract voor een deel onzer leden zou accepteeren, terwijl een subsidie voor i aan de P.O.L.B. te Workum zou gegeven kunnen worden. Wat het aantal uitgeleende boeken betreft, dit bedraagt uit eigen Biblio theek 1807 tegen 1267 in 1928 een vermeerdering dus van 540 banden. Uit Sneek werden gelezen 592 boeken tegen 707 in 1928. Dat dit aantal een teruggang aanwijst, behoeft niet te verwonderen, daar velen, dia een bepaald boek uit Sneek wenschen, dikwijls weken achtereen geduld moeten oefenen. Ook gebeurt ’t, dat men ’t gevraagde krijgt, terwijl achterna blijkt, dat de inhoud van geheel anderen aard is dan men ver wacht had. ’t Zou dan ook zeer wen- schelijk zijn, dat onze eigen Bibliotheek geheel in de behoeften der leden kon voorzien. In dat geval werd Art. 16 van bovengenoemd Huishoudelijk Reglement van kracht, waarin staat Indien naar het oordeel van het Bestuur der V.O.L.F. een der platte- landsleeszalen op andere wijze dan door middel van een correspondent schap, voldoende in de vraag naar lectuur kan voorzien, kan aan deze een subsidie op gelijke basis als in het vorig lid bedoeld worden uitgekeerd. De vraag naar populair wetenschap pelijke lectuur is nog steeds niet groot. Ontegenzeggelijk bestaat er tusschen dit soort boeken en de veel gelezen romans een zekere kloof, doch deze is wel te overbruggen. Daartoe zeer geschikt zijn de interessante reis- en levensbeschrijvingen. En zeer in 't algemeen gesproken, kan men wel aannemen, dat dit soort lectuur steeds meer gevraagd wordt, als men let op de titels der nieuwe boeken, die elk jaar verschijnen. Onder ’t hierboven aangegeven aantal der uitgeleende boeken uit eigen Bibliotheek zijn begrepen, die banden, welke door den heer Boonstra weder belangeloos ter beschikking onzer leden werden gesteld. De Lees zaal werd in het afgeloopen jaar be zocht door 3402 personen, waaronder 1142 dames. Dit beteekent vergeleken bjj 1928 een vooruitgang van ongeveer 300 personen. Wij ontvingen in het afgeloopen jaar weder geldelijke bijdragen van P. W. Jansens „Friesche Stichting”, van het „Nut” en van „Helpt Elkander”. De P. W. Jansens Stichting heeft ons bovendien voor elk der 2 eerstvol gende jaren een gelijk bedrag n.l. f200 toegezegd. In het Bestuur onzer ver eeniging kwamen in hot afgeloopen jaar geen wijzigingen. Op de laatste Jaarvergadering waren in de vaca tures, ontstaan door het vertrek van Ds. Romijn en zuster Dijkstra, respec tievelijk gekozen de heeren D. Faber en P. Dijkstra, welke beide deze functie aannamen. Het Bestuur ver gaderde in het afgeloopen jaar 2 maal o.a. om in kennis te worden gesteld met ’t verhandelde op de eerste ver gadering der V.O.L.F. De Leeszaal was weder iederen werkdag geopend van 7i/2—9l.'2 uur, met uitzondering der zomermaanden gedurende welke zij slechts 3 avonden per week was geopend. De bibliothecaresse werd in de uitoefening van haar functie in het afgeloopen jaar niet door ziekte of een andere oorzaak belemmerd, zoodat de werk zaamheden in de Leeszaal een vlot en geregeld verloop hadden. Het aantal leden onzer vereeniging bedroeg 123, een getal, dat met eenige goede wil, zoo niet te verdubbelen, dan toch stellig aanzienlijk op te voeren zou zijn. Dit klemt te meer waar het bedrag, dat wij van de V.O.L.F. te wachten hebben, van het aantal onzer leden afhankelijk is. Vroeger is reeds de wenschelifkheid bepleit van het vormen van commis sies, die huisbezoek doen. Deze com missies hebben zich indertijd ook werkelijk gevormd en sommige heb ben flinke resultaten bereikt. Doch ook op andere wijze valt er wel iets te bereiken. Ieder heeft zijn vrienden en kennissen en wanneer er slechts een vijf en twintig tal onzer leden ieder een nieuw lid aanbracht, beteekende dit reeds een mooie aanwinst. Wij denken hierbij 'n de eerste plaats aan de tienten, die buiten de provincie moe ten worden verpleegd, hiervan de dupe worden, waarom besloten werd dit te ondervangen door het maximum te laten vervallen, wanneer een Aca demisch Ziekenhuis wordt geadviseerd Een drukke discussie volgde op het r voorstel om niet meer 28 verpleeg- B. J. Molenaar, deze vergadering, dagen per geval uit te keeren, maar blijdschap er over uitsprekende 28 dagen per boekjaar. Het Bestuur meende tot deze maatregel te moeten overgaan omdat men dan zou kunnen komen voor ver strekkende gevolgen. Waar per geval zeer rekbaar is, meende men beter per boekjaar te kunnen spreken. Tenslotte ging de vergadering met dit voorstel accoord. Voor Röntgen foto’s zal in ’t vervolg een maximum van f 25.— vergoed worden (voorheen onbeperkt.) Ten aanzien van het kweeken van een reservefonds werd besloten het veel meer° leden kunnen toetredenoverschot van de bazar, dat nu nog vooral onze middenstanders aarzelen f 1810 bedraagt, niet beneden f1500 te laten dalen. Wordt dit jaar dus een bedrag van f310 opgebruikt, dan zal een extra heffing moeten plaats hebben. Naast de verschillende voorstellen die bezuiniging beoogden, werd één post van verhooging voorgesteld, en wel ’t honorarium van den Secr.-Penn. Was dit vastgesteld op f75.—per jaar, thans wordt dit gebracht op 15 cent per lid. Bij punt rondvraag kwamen eenige meer huishoudelijke zaken ter sprake, die geheel naar genoegen der leden Dammen. De wedstrijd tegen IJlst, welke aan vankelijk was vastgesteld op 23 Jan. j.l., doch wegens het mistige weer uit gesteld moest worden, had nu Donder dag plaats. Dat „O. G.” er beter op geworden is, bewijst wel de uitslag. Moest zij in vorige wedstrijden in haar tegen partij verreweg de meerdere erkennen, thans waren de bordjes verhangen. De Workumers hebben zich best gehouden, dank zij de oefening van dezen winter. De uitslag van dezen vriendschap- pelijken wedstrijd was als volgt: IJlst Workum 1. J. WitteveenM. Venema 2. H. v. TuinenB. Smid 3. H. Wiersma—H. Groen 4. P. Brouwer—J. Hofman 5. N. Bergstra—P. Vlas 6. P. Volger—J. Koopen 7. S. Schilstra—S. Holkema 8. B. v. d. Veen—G. Kuipers 9. A. Otter—E. de Boer 10. G. v. d. Kooij—J. Kramer 'o Bronchitis en Kinkhoest P Bonbons per doos 60 et Door toevallig samentreffen van verschillende strubbelingen, waren wij geruimen tijd niet in staat een ge schikt feuilleton voor Friso te vinden. Thans meenen we hiermee goed te zijn geslaagd en beginnen we de volgende week met de opname van dit feuilleton getiteld van Melatie van Java. DE UITGEVER. Bij het scheren van den meest harden baard en ook bij een gevoelige huid, geen stukgaan en pijn meer en ook met de tweede vrije stemming gekozen geen naschrijnen, indien gij vóór het inzeepen de huid even inwrijft met slechts een weinig Doos30,60, DH Dm Tube80ct. rUnUL Sneek werden verpleegd 45 patiënten, I werden opgelost. met 507 verpleegdagenin ’t Diaco-1 Daarna bracht de Voorzitter een I <3> Siroop per flesch 1 gld v .Bij Apoth. en Drogisten Bij Apoth en Drogisten

Friso nl | 1930 | | pagina 1