PU ROL j PUROL Üurwerk-Roparatie's Nieuws- en Advertentieblad :30a voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz W?. Sanapjrin; I J. van Douwen Zuipers ZATERDAG 15 FEBRUARI 1930» No. 8. 56ste Jaargang Jassen Broeken Vesten Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. RUIME VOORBAAD Manchester Manchester Manchester Blauw keper Overall’s GEBRs. FLAPPER Horlogerie Markt Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 centsfranco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten Winterteenen Winter hielen BRILLEN J. W. DE JONG - Opticiën - Markt Ruwe Huid Ruwe Handen Ruwe Lippen MIJNHARDT’s Zenuw-Tabletten 75 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Hoofdpijn-Tablelten 60 ct. Bij Apoth. en Drogis^a e A De volgende week ontvangen al onze lezers te Workum een exem plaar van ons Geïllustreerd Zondags blad. Ieder kan zich er dus van over tuigen, dat ons weekblad een schat van foto’s bevat, boeiende vervolg verhalen, interessante korte novellen, een hoekje voor de jeugd enz. De prijs bedraagt te Workum slechts 571/2 ets. per kwartaal, daarbuiten 85 ets. Niemand verzuime zich te abon- neeren. Iedere nieuwe abonné ont vangt de Maartnummers, waarin een nieuw vervolgverhaal begint, gratis, alsmede een gratis boek „De Kleine Gouvernante”. De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager zijn van een plaats, doch overal te kunnen gebruiken. B. en W. stellen voor, daar een vaste mast waarschijnlijk een belem mering voor het verkeer is, het plaat sen van een uitneembare mast in een daar aangebrachte koker, onder nader te stellen vooi waarden toe te kennen. De heer Brandsma meent dat een vaste mast voor het verkeer geen bezwaar oplevert, de aanlegpalen toch staan eveneens ver de wal op. De heer Dijkstra merkt op dat adressant weinig gebaat is met een uitneembare mast, daar men dan met inzetten en uitnemen wel werk kan houden. De koker moet toch blijven staan en het is z. i. hetzelfde als daar Verslag van de vergadering van den Raad der Gemeente WORKUM, op Donderdag 6 Februari 1930, ’s nam. 5 uur. Voorzitter de heer A. Wagenaar Az., Burgemeester. Secretaris de heer D. v. d. Goot. Tegenwoordig alle leden. De voorzitter opent deze eerste vergadering in 1930 met gelukwen- schen voor den Raad en Gemeente, waarna wordt overgegaan tot Punt 1. Notulen der vorige verga dering. Deze worden na voorlezing onver anderd vastgesteld. Punt 2. Ingekomen stukken en me- dedeelingen. a. Resolutie van Ged. Staten dezer provincie tot goedkeuring van de volgende raadsbesluiten le. tot onderhandsche verhuring voor den tijd van 1 jaar van hetle en 2e tolhuis, resp. aan D. Visser en J. Kuipers. 2e. tot het aangaan van een kasgeld- leening voor het dienstjaar 1930, ten hoogste groot f35000. b. Resolutie van Ged. Staten, waar bij wordt medegedeeld, dat de wijzi ging van de verordeningen op de heffing en invordering van ontsmet- tingsrechten, bij K. B. van 23 Novem ber 1929, no. 25, is goedgekeurd. c. Resolutie van Ged. Staten tot verdaging van hunne beslissing op de gemeentebegrooting 1930. d. Schrijven van Jelle Gras, waarin hij, onder dankbetuiging voor ’t in hem gesteld vertrouwen, mededeelt, de herbenoeming tot armvoogd aan te nemen. e. Schrijven van E. IJdema, waarin hij mededeelt, de benoeming tot lid- werknemer van de Commissie van Toezicht op het Correspondentschap der Arbeidsbemiddeling aan te nemen. f. Idem van W. de Jong als lid- werkgever. g. Schrijven van J. Krol te Workum, houdende mededeeling, dat hij zijn benoeming tot onderwijzer aan de O. L. school aanneemt. h. Schrijven van J. T. de Jong, houdende mededeeling, dat hij de herbenoeming tot weesvoogd aan neemt. i. Verslag en rekening over 1929 met begrooting voor 1930 van de afd. Workum der Maria-vereeniging. men uit het voorgaande gesprokene zou kunnen meenen dat B. en W. gefauteerd hebben tegenover Jellesma ten opzichte van de zaak met Klaren, wat z.i. niet het geval is, en wat be treft de wijziging in ’t contract over de compost, zegt spr., dat dit den kooper (die nog de grootste strop heeft) ten goede kwam, terwijl met Jellesma overlegd is, die dit goedgevonden heeft. Spr. is van oordeel dat Jellesma zeer clement door B. en W. behan deld is. De voorzitter geeft nog een nadere verklaring over het geval met Klaren, zeggende dat men als borg hoofdelijk voor ’t geheel aansprakeljjk is, en in ’t contract van schuldsplitsing geen sprake iswas indertijd bij het ont vangen van Klaren’s verzoek tot ontheffing als borg wegens onvermo- gendheid, uitgezien naar een andere borg, zooals de heer Brandsma’s be doeling was, dan had men waarschijn lijk niemand hiervoor bereid gevon den, zoodat het contract met Boersma ontbonden had kunnen worden, waar door Jellesma voor nog veel hoogere kosten had komen te staan. Spr. deelt verder nog mede, dat men van ge meentewege de aschbelten enz. achter de stad, langs de Droge Dolte, heeft opgeruimd, waarvoor men Jellesma ook had kunnen aanspreken, zoodat z. i. door B. en W. de noodige cle mentie is betoond. De heer Haijtema verklaart zich hierop voor het voorstel van B. en W. De heer van der Gaast zegt dat B. en W. volgens de wet geheel vrij uitgaan, doch meent dat het in dergelijke ge vallen de gewoonte is naar een tweede borg uit te zien. Spr. kan het voor stel van den heer Brandsma wel ondersteunen. Ook de heer Hobma kan wel met den heer Brandsma meegaan, omdat ook tusschen de pachtsom van nu en vroeger een flink verschil is. De heer de Roest kan zich volkomen met B. en W. vereenigen, daar bij een poging om een andere, tweede borg te krijgen, men deze toen vast niet had kunnen vinden. De heer Brandsma is 't hier niet mee eens en merkt op, dat indertijd door B. en W. de verzekering is ge geven, dat men Jellesma clement zou behandelen. Hierop wordt het voorstel van B. en W. om afwijzend op 't verzoek van Jellesma te beschikken, in stem ming gebracht, aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Voor stemden de heeren de Vries, Gaastra, Sikkes, de Roest, Haijtema en Roelofs. Tegen de heeren Hobma, Posthumus, Dijkstra, Brandsma en van der Gaast. Punt 9. Verzoek van het bestuur der Friesche Mij. van Landbouw om wijziging te bevorderen van het con tract met de Ned. Thermo-Chemische Fabrieken, ten aanzien van de waarde- vergoeding voor huiden. Betreffende dit punt is nog een stuk binnengekomen van den heer Tjeerde e.a., handelaren in huiden, met het verzoek deze kwestie aan te houden, waarbij tevens de mededeeling werd gedaan dat binnenkort een uitvoerige toelichting hunnerzijds over deze zaak wordt ingezonden. B en W. stellen voor hierover van avond geen beslissing te nemen, om verdere inlichtingen af te wachten, waartoe zonder hoofdelijke stemming wordt besloten. Punt 10. Verzoek van H. J. Wes tendorp te Workum tot het plaatsen van een vaste mast met laadboom op den loswal, voorbij den Paardenstal- brug. Uit het verzoek blijkt dat bedoelde mast 4 M. hoog is, terwijl voor het lossen gebruik zal worden gemaakt van electrischen stroom, en adressant voor electrische lamp zal zorgen. Vroeger had de gem.-architect ge adviseerd een dergelijk obstakel te weren, daar dit even goed op een schip kan worden aangebracht met nog het voordeel niet afhankelijk te j. Proces-verbaal van kasverificatie bij den gemeente-ontvanger op 23 December 1929. k. Dankbetuiging van wed. J. Oude- boon voor de toegekende gratificatie over 1929. l. Schrijven van wed. A. C. Stout— de Krijger, waarin zij kennis geeft van het overlijden van haar man Joost Stout, vroeger hoofdagent van politie en mede namens hare kinderen dank zegt voor de jaarlijks ontvangen toeslag op het pensioen. m. Schrijven namens de gecombi neerde vergadering van gemeentelijke commissies voor lichamelijke opvoe ding in deze provincie, waarbij ver zocht wordt, de voorbereiding voor de invoering van het onderwijs in Lichamelijke Oefening op de lagere scholen aan te vangen en zoo moge lijk een gemeentelijke Commissie in tè stellen. n. Jaarverslag over 1929 van de Commissie tot wering van schoolver zuim. o. Schrijven van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Fries land te Leeuwarden, waarbij verzocht wordt, de winkelbedrijven voorloopig vrij te laten in de uitvoering van het op 1 Januari j.l. in werking getreden Werktijdenbesluit voor winkels, doch af te wachten hoe dit besluit zich in' de praktijk gedraagt. p. Schrijven van het bestuur van den Nederlandschen Bond tot bescher ming van zuigelingen, waarbij een brochure ter lezing wordt aangeboden. q. Schrijven van G. T. Hoekstra te Workum, dat hij, wegens vertrek naar elders, als lid van de Commissie van Toezicht op het Correspondentschap der Arbeidsbemiddeling bedankt. Alle stukken worden voor kennis geving aangenomen. Punt 3. Verzoek van W. Ketelaar te Workum om ontheffing van zijn aanslag in het schoolgeldkohier 1929. B. en W. stellen oninbaarheid-ver- klaring van genoemden aanslag voor, waartoe zonder hoofdelijke stemming wordt besloten. Punt 4. Verzoek van A. Mulder te Workum om verlaging van zijn aan slag in het schoolgeld kohier 1929. Hierop wordt gunstig beschikt. Punt 5. Verzoek van J. Bulthuis te Workum om onderhandsche inhuring van de door hem bewoonde midden- standswoning. Dit verzoek wordt ingewilligd voor den tyd van een jaar, op de oude condities. Punt 6. Verzoek van de diaconie der Ned. Herv. Gemeente te Workum om onderhandsche inhuring van de door Wed. D. Steiginga bewoonde opzich- terswoning. Ook dit wordt toegestaan voor 3 jaren, op de bestaande voorwaarden. Punt 7. Verzoek van de Weduwe van J. Stout om een jaarlijksche toe slag op haar Weduwen-pensioen. Voorstel van B. en W. om een toe slag groot f100 per jaar toe te ken nen, tot wederopzegging, wordt zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Punt 8. Verzoek van M. Jellesma te Workum om gedeeltelijke kwijtschel ding van hetgeen hij als borg voor H. Boersma, vroeger pachter der ge- meente-reiniging, aan de gemeente schuldig is. In ’t prae-advies van B. en W. wordt wordt naar voren gebracht dat men Jellesma reeds in eenige gevallen tegemoet is gekomen, de verkorting van den pachttijd, waarom wordt voor gesteld op de gedeeltelijke kwijtschel ding van z’n schuld, die 1/3 (4 mnd.) van f739 (het verschil tusschen oude en nieuwe jaarlijksche pachtsom) is f246.33 bedraagt, afwijzend te be schikken. Dit voorstel stelt de heer Brandsma teleur en wel om de volgende reden Aan Jellesma is geen bericht gezon den van het ontslagen-worden-als-borg van Klaren, wat volgens spr. door 't gem.-bestuur aan de betrokkene borg Jellesma had moeten worden mede gedeeld de aanwezige compost werd overgedaan aan de nieuwe pachter; indertijd is door de gem. erkend, dat de lange winter voor een gedeelte oor zaak was van deze catastrophe. Spr. stelt voor de helft van de som kwijt te schelden. De heer de Vries antwoordt dat dan een vaste mast staat, die alleen maar een paar meter hooger is dan de koker. De heer Gaastra herinnert zich uit een vorig verzoek, dat de boom te licht is om alleen te staan, waardoor deze voor versterking gesteund moet worden door tuien en touwen, zoodat de mast niet zoozeer moeilijkheden oplevert dan wel de 4 tuien, die li/2M. vanaf de paal in de grond steunen, waardoor men kan rekenen dat het geheel een 21/2 a 3 M. beslaat, van de wal tot op de weg. De heer Dijkstra deelt hierop mede dat 3 tuien voldoende zijn, waarvan de buitenste dan 2 M. uit de wal staat. B. en W. willen nu hun voorstel wel wijzigen tot het plaatsen van een vaste mast, echter tot wederopzegging bij moeilijkheden machtiging tot het verwijderen van de boom het welk zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen. Punt 11. Benoeming van een gede legeerde in het bestuur van de twee jarige landbouw-huishoudcursus. Op de voordracht stond mevr. Hee- ringa-Braaksma, die met algemeene stemmen als zoodanig werd benoemd. Punt 12. Benoeming van een lid der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Voorgedragen werd1. P. Hornstra 2. R. Kroese. No. 1, P. Hornstra, werd met algemeene stemmen benoemd. Punt 13. Benoeming van een lid- werknemer in de Commissie van Toezicht op het Correspondentschap der Arbeidsbemiddeling. De voordracht bestond uit: 1. J. v. d. Heide2. G. de Vries. In de vaca ture G. T. Hoekstra, die wegens ver trek heeft bedankt, werd no. 1, J. v. d. Heide, met algemeene stemmen benoemd. Punt 14. Behandeling van het voor stel de Roest-Haijtema inzake de sala risregeling van de politie agenten met ingang van 1 Januari 1930. Dit voorstel omvat f 100 verhooging van de maximum jaarwedden, zoodat het salaris van den hoofdagent ge steld wordt (na een kleine wijziging van den voorz.) op f 1600—f 1850 plus vrije woning, en van de andere agenten op f1500—f1750, met 5-jaarlijksche ver- hoogingen van f50. De heer Gaastra vindt dat met de gem.-begrooting hierover reeds ge sproken is, en spr.’s standpunt tegen dit voorstel blijft. De heer de Roest kan zich niet begrijpen waarom de wethouders te gen deze verhooging zijn, terwijl zij zelf een verhooging van alle salarissen voorstelden. De heer de Vries wil nog even op merken dat een partieele verhooging bij sommige ambtenaren wrevel ver wekt; om dit te voorkomen hadden B. en W. premie-vrij pensioen voor gesteld, waar de Raad echter niet mee kon instemmen. De voorz. zegt dat hjj wel zou wil len zien dat de agenten een verhoo ging kregen, omdat dit ook in’s Raads bedoeling lag, hoewel spr. aan de zijde van B. en W. staat. De heer Gaastra vindt het onbillijk dat er nu nog ambtenaren zijn, die geen verhooging hebben ontvangen. De voorz. merkt op dat de heer Gaastra dan met een voorstel kan komen om die ambtenaren die verge ten zijn, alsnog een verhooging toe te kennen. De heer de Vries antwoordt dat er van vergeten geen sprake is pre- mievrij pensioen voor alle ambtenaren en geeft verder te kennen dat het inzicht van den heer Gaastra in deze zaak zeer juist is. De heer de Roest verklaart dat ook van den Raad niet gezegd kan worden dat er iemand vergeten is, alleen wou zij die salarissen verhoogen, die er voor in aanmerking kwamen. Voorstel de Roest-Haijtema wordt daarop aangenomen met 8 tegen. 3 stemmen. Voor de heeren Haytema, de Roest, Hobma, Posthumus, Roelofs, Dijkstra, Brandsma en van der Gaast. Tegen de heeren Gaastra, de Vries en Sikkes. Punt. 15. Rapport van de Nederl. Heide-Maatschappij omtrent de verbe tering van het „Groene Strand”. Uit het uitvoerig rapport stippen we aan, het advies om tot egalisatie van 't strand te wachten tot de afsluit dijk gereed is gekomen. Een voorloo pig plan om de Z.O.-hoek van bedoeld terrein te egaliseeren en te zorgen voor betere afwatering, door het gra ven van geulen en greppels, mede ten doel hebbende aanslibbing van dat gedeelte grond, werd geraamd op f2150, waarvan f1800 voor arbeids- loonen, beredend naar een uurloon van 30 ct. op accoordwerk. Voor het bedrag van arbeidsloonen zal waarschijnlijk een Rijkssubsidie worden genoten. De heer Hobma v?aagt of de beslis sing op de subsidie-aanvraag spoedig kan binnenkomen, omdat het er anders wel eens bij kon blijven, daar het dan te ver in de tijd is. De heer Haijtema wil direct een begin maken met de werkzaamheden, want anders kon het, zooals de heer Hobma ook zei, wel eens 't volgend jaar worden. De voorz. raadt dit ten sterkste af voor men geen zekerheid van subsidie heeft, die dan misschien ook niet verstrekt wordt De heer Brandsma vestigt er de aan dacht op dat met dit voorloopig plan voorzichtig te werk moet worden ge gaan, wil men niet teleurgesteld worden. De vroegere kosten aan het strand besteed hebben niet veel ver betering gebracht en aanslibbing van de z.g.n. „Slinke” is, tengevolge van die werkzaamheden niet gebleken. Daarbij komt dat nu ook weer een flink bedrag ten koste zal moeten worden gelegd, 0. m. f32 per week voor een uitvoerder van dit werk en 12 pCt. van de uit te betalen ar beidsloonen aan de Heide-Mij. voor haar toezicht over de werkzaam heden. De voorz. vraagt of de heer Brand sma dan tegen het voorstel van B. en W. is, waarop laatstgenoemde ant woordt dat dit niet het geval is, maar hij tot voorzichtigheid wil aanmanen. De voorz. verklaart nu nog dat de Ned. Heide-Mij. zeer voorzichtig en met overleg haar onderzoekingen heeft geleid, waarna zonder hoofdelijke stemming tot uitvoering van het voor loopig plan wordt besloten. Punt 16. Schrijven van het gem.- bestuur van Sneek omtrent de toe komstige spoorverbindingen van een deel van Friesland met Holland. Met het oog op het eerstdaags ge reed komen der afsluitdijk, zijn onlangs de dagelijksche besturen van verschil lende gemeenten in de Z.W.-hoek van Friesland, in vergadering bijeenge komen om een goede verbinding met Holland te blijven behouden. Naar aanleiding hiervan is bovengenoemd schrijven ontvangen van het gem.- bestuur van Sneek, waarin genoemd wordt de verbinding Sneek-Stavoren- Enkhuizen, maar ook en naar’t schijnt in de eerste plaats de verbinding Sneek-Bolsward-afsluitdijk te bevor deren. De heer Brandsma is van meening dat de gem. Workum niet aan deze actie kan meedoen, daar de laatstge noemde lijn als een tegenwerking beschouwd kan worden van ons doel dat alleen goede instandhouding of zelfs verbetering beoogt van de lijn Sneek—Stavoren—Enkhuizen. De heer Gaastra merkt op dat met een gezamenlijk verzoek meer wordt bereikt, dan met allerlei afzonderlijke spr. zou als antwoord aan het gem.- bestuur van Sneek willen mededeelen, dat medewerking van Workum alleen voor de bestaande verbinding Sneek— Stavoren—Enkhuizen kan worden ver leend, waartoe zonder hoofdelijke stemming wordt besloten. I l I 3 F 5 FRISO. ||bJ Koorts, Rheumatiek Wettig beschermd tegen Vervalschingen O Hoofdpijn en Kiespijn Prijs 10 en 75 ct. Bij Apoth* en Drogisten

Friso nl | 1930 | | pagina 1