Ziet de Etalages! Üurwerk-Reparatie’s Rouwbrieven worden spoedig geleverd Drokkerij „FRISO” - Workum Nieuws- en Advertentieblad r r-; Gesprongen Handen ónee£ voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz 55 MIEÜWE SNUFJES! MIJNriARDT’S 28 32 52 18 alle debet-rente met is verlaagd. J.van Douwen Zuipers KOUSEN SOKKEN I' LINGERIE pracht-colleetie KANT-KRAGEN" sorteering Ï24~ ZATERDAG 22 FEBRUARI 1930. 56ste Jaargang No. 9. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Leden betalen dan 53/4 Spaarbank blijft 4 Deposito 4 en 4y2 °/0 Credit rek. cour. 3.6 °/0 ’t Bestuur van BOAZBANK - WORKUM deelt mede dat met ingang van 1 Maart a.s. RUIME VOORRAAD Manchester Jassen Manchester Broeken Manchester Vesten Blauw keper Overall’s GEBRs. FLAPPER - Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. - - - Het levensavontuur. >d, o 1 4 O r )ie en Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorin, in te zenden. Ad- vertentiön tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten I nooit et~ zuivere Runderen-export. Gedurende het tijdvak 19 t/m 25 Januari werden voor uitvoer naar het buitenland goedgekeurd in totaal 543 runderen, t. w. naar Spanje 38, naar fil d’écosse nieuwste kleuren ze de )’n oe sef ne rd, 45 er- BRILLEN J. W. DE JONG - Opticiën - Markt Horlogerie Markt ei el In •g W\\\\\\ffl n n st - Ruwe Huid Schrale Lippen Winterhanden Wintervoeten De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager Beschrijvers kregen voor pl.m. f28.000 toegewezen. Verdacht sterfgeval. In vervolg op het bericht over het door de politie in beslag nemen van het lijk van de vrouw van den land bouwer C. te Dussen (N.-Br.) wordt werken zachten zei i' ip op het goede in den ander, _3ht een flauw gloeiend vonkje deugd tot een levende vlamaan- Floris C. H.A. land, voor 2/3 weiland, nog al verspreid, vorm ongunstig, zoodat machinale bewerking van den hooi oogst zeer bezwaarlijk is, bemalings- kosten pl.m. f 8.50 pér H.A., verkocht in perceelen voor f79.681 plus over name en 6 pCt. kosten, wat wijst op een stijging van landprijzen, vergele ken bij eenige weken geleden. Te Terwispel (Fr.) werd een zeer gunstig gelegen boerderij met 17.28.44 H.A. land van slechts matige kwali teit verkocht voor f46.212 plus 8 pCt. kosten, dat wordt dus bijna f3000 per Te Oostrum werd een boerderij met 11.06.18 H.A. grasland, goed gelegen, bij groote belangstelling verkocht voor f37.499 plus 6 pCt., waarvan een deel aangekocht werd zeer vermoedelijk voor industrieel doel en de strydgeld- schrijvers met verschillende perceelen bleven zitten. Dat loopt tegen f4000 per H.A. Te Warga werd een boerderij van 16.47.30 H.A. zware klei met nog al veel knip, met voldoende weiland, ---- -- matig vruchtbaar en met veel be- vrouw en zijn 13-jarigen zoon dood- hoefte aan water, in prima staat, geschoten en opgehangen, lasten pl.m. f 12 per H.A., met nog 4 huurjaren, gekocht voor geldbeleg ging voor f53.825 plus 6 pCt. Te Wijckel werd voor een boerderij van 36.86.13 H.A., bijna uitsluitend weiland, humusrijke zandgrond, cul- tuurtoestand gemiddeld goed, ligging vrij hoog, met inbegrip van kosten en overname f106.000 betaald. Te Wieuwerd werd een boerderij met 102 pondemaat land voor f 104 291 verkocht. De kwaliteit der grond is goed en best onderhouden. Een aan grenzende plaats van 88.3 pondemaat werd verleden jaar aldaar verkocht v. f 103.569. Toen werd dus pl.m. f1180, nu f 1022 per pondem. voor iets onge veer gelijk waardigs betaaldde plaats van verleden jaar was verhuurd tot 1934 terwijl de nu verkochte per a.s. voorjaar is te aanvaarden. Te St. Jacobi-Parochie werd een plaats van 35.80.90 H.A. waarvan 2.67.20 H.A. weiland, annex best huis tot a.s. najaar verhuurd voor f6000 in totaal verkocht voor f 101.884 ver meerderd met f1379 voor overname Prijzen boerderijen in Friesland. Te Wolsum (Fr.) werd een boerderij, huis oud en bouwvallig, met 27.27.00 Italië 179, naar België 326. Gedurende het tijdvak 26 Jan. t/m 1 Febr. werden in totaal 1403 runderen uitgevoerd, t. w. naar Frankrijk 13, naar Italië 26, naar Tsjecho-Slowakije 10, en naar België 1354. Besmettelijke veeziekten. Gedurende het tijdvak van 19 t/m 26 Januari j.l. kwam het mond- en klauwzeer in ons land voor in totaal met 3 gevallen in 3 gemeenten t. w. in Zeeland 2 gevallen en in Noord- Brabrant 1 geval. Gedurende het tijdvak 26 Jan. t/m 2 Febr. slechts 1 geval in de provin cie Gelderland. gelijk staat met te meenen, dat de spiegel, omdat het duister is, zijn weerkaatsende kracht en eigenschap pen verloren zou hebben. Het zal nu wel, in het licht van deze kleine beschouwing, duidelijk worden, dat we ons niet in het levens avontuur hebben te begeven, in het rond speurend, hoeveel kwaad we wel van en bij onze medemenschen kunnen ontdekken. Een dergelijke gedachtelijke houding zou niet veel prettigs weerkaatsen. We zouden in tegendeel heel wat meer bevrediging en vreugde vinden, door wat meer goed van anderen te denken, en te zien, hoe we hun kunnen helpen, en wat minder aan ons zelve te denken. Inplaats van er op uit te zijn, om te zien, hoeveel kwaads er wel in de anderen steekt, zou het voor ons een opwindend, blij avontuur kunnen wor den, als we er op uit gingen, om te ontdekken hoeveel goeds er wel in hun steekt. Want zooals Canon E. A. Down onlangs opmerkte, er is onder ons geen enkele, die niet zijn betere oogenblikken heeft, wanneer de ver langens hooggestemd zijn en de idealen grootsch Zeker, onze mooie beslui ten zijn dikwijls zoo kort van duur geblekenonze goede verlangens zoo vaag, zoo moeilijk waarneembaar, zoo vluchtig. Ja zeker, maar als de menschen opmerkelijke tekortkomin gen, fouten hebben, laten we dan niet vergeten, hoe ze soms toch ook op merkelijke deugden vertoonenDe heele slechten zijn niet zonder ver zachtende omstandigheden, en de heel goedenhebben toch ook nog hun foutenLaten we dus steeds het goede in de menschen willen ontdek ken, laten we daarop bij hen een be roep doen. Het beroep op het beste wat in den mensch is, zal een antwoord ontvan gen, eischt een antwoord. En zoo kunnen we, door ons vertrouwen, ons beroei wellic! van wakkeren maken, dat een zuivere spiegel anders kan toonen dan het zu beeld van hetgeen ervoor staat, die zelfde universeele wetten, die ook den kosmos beheerschen, regeeren ook dat andere spiegelbeeld en dien anderen spiegel: van het leven. Er zijn simpelen, die meenen, omdat ze hun onwijze, bedriegelijke, egoïs tische, vijandige daden in het duister bedrijven, zoodat geen menschelijk oog ze kan waarnemen, dat ze daarom WORKUM, 19 Febr. De algemeene vergadering van Plaatselijk Belang, gisteravond in „De Wijnberg“ gehou den, was goed bezocht en zeer geani meerd. Uit de verslagen van secr. en penningm. bleek de volkomen gezonde toestand der Vereeniging na verloop van 25 jaren, evenals die der Vaktee- kenschool welke dezen winter reeds 10 jaar bestaat. Een overzicht van de op 17 en 18 Juli 1929 gehouden twee- daagsche feesten werd, na een kleine aanvulling, accoord bevonden. De heer J. E Muller, periodiek af tredend lid der Vakteekenschool, werd bij acclamatie herkozen. Voor het aftredend bestuurslid van PI. Belang, den heer S. S. Hobma, werd de heer W. G. van der Meer gekozen. De heer Hobma, bijna al den tijd van PI. Be- lang's bestaan voorzitter geweest zijn de, kan op een eervolle staat van dienst terugzien en zal niet gemakke- Hjk zijn te vervangen. Het onderwerpwat kan PI. Belang doen inzake „Esperanto", lokte ruime besprekingen uit. Besloten werd dat het bestuur zal trachten een voldoend aantal beoefenaren te vinden om tot stichting van een cursus te kunnen overgaan. Over het punt „vreeradelingen-ver- keer“ ontspon zich een zeer interes sante discussie, De geheele vergade ring stemde toe, dat PI. Belang in deze zaak moest trachten tot resultaat te komen en gaf aan het bestuur mandaat om naar bevind van omstan digheden te doen wat op dit voor haar nieuwe gebied kan worden gedaan. Pl.m. elf uur sloot de voorz. met een woord van dank de vergadering. De daad is vermoedelfjk een gevolg van slechte financiëelê familieomstan digheden. Een hotelbrand. Volgens een bericht uit Ottawa is in het Zuiden van Canada een hotel door een hevigen brand verwoest. Ook 2 naburige gebouwen vielen aan de vlammen ten prooi. Bij den brand zijn 5 personen om het leven geko men. Hn die goed leeft, is de beste prediker. CERVANTES. Een weinig verklaard, een je° wej van den spiegel kunnen weinig verdragen, een weinig ontgaan, de wet van waarheid. Hetgeen vergeven, en de twist is bijgelegd. ANON. Op onzen tocht door het menschelijk bestaan, in ons leven van allen dag, komen we voortdurend in aanraking met de „anderen", de tochtgenooten, de mede-loopers naar hetzelfde doel, onze mede-menschen. En voor een zeer belangrijk deel berust de mate van geluk en vrede, die wjj bezitten op de mate van vriendelijkheid, voorkomendheid, waardeering en zoo meer, die wij van de zijde van onze mede-menschen ondervinden. De wijze waarop wy bejegend worden is voor een belangrijk deel aansprakelijk voor ons geluk. Maar we dienen daarbij niet uit ‘t oog te verliezen, dat deze bejegening ten opzichte van ons niet zoozeer een oorzaak, dan wel een gevolg, een resultaat is van onze eigen levenshouding, van onze eigen daden, van onze eigen gedachten, van onze eigen gedachtelijke houding jegensde anderen. Er is eens een denker dat het een automaat: je Verschrikkelijk, Een droevig ongeval heeft in een woning aan den Slaperdijk te Haar lem plaats gehad, naar de Tel. meldt. Het driejarig dochtertje van het gezin F. werd Zaterdag door haar moeder enkele oogenblikken alleen in de kamer gelaten. Op de kachel stond een ketel met kokend water. De kleine had waarschijnlijk dorst en heeft de ketel naar zich toegetrokken en vervolgens daaruit gedronken. Onmiddellijk daarna begon zij hevig bij het huis, enz. Grondbelasting f 336. *e gillen. De ijlings toegeschoten moe- - - -- der wist aanvankelijk niet wat te doen, daar het kind niet meer praatte en steeds luid jammerde en naar haar mondje wees. Zij ontbood daarop een dokter en deze constateerde inwendige verbranding. 's Avonds was de toestand van het kind vrij gunstig, doch in den loop van den volgenden dag moest het meisje, dat hevige pijnen leed, naar de Maria-stichting vervoerd worden, waar zij kort na aankomst is over leden. Vandaag ontvangen al onze lezers te Workum een exemplaar van ons Geïllustreerd Zondagsblad. Ieder kan zich er dus van overtuigen, dat ons weekblad een schat van foto’s bevat, boeiende vervolgverhalen, interes sante korte novellen, een hoekje voor de jeugd enz. De prijs bedraagt te Workum slechts 571/2 ets. per kwar taal, daarbuiten 85 ets. Niemand verzuime zich te abon- neeren. Iedere nieuwe abonné ont vangt de Maartnummers, waarin een nieuw vervolgverhaal begint, gratis, alsmede een gratis boek„De Kleine Gouvernante”. het volgende gemeld: In Februari van het vorige jaar was C. voor de tweede maal weduwnaar geworden. In April daarop trouwde hij met mej. L. Erg gelukkig scheen dit huwelijk niet te zijn, want meermalen was er hooggaande ruzie tusschen man en vrouw. Dikwijls moet de vrouw zich tegen buren hebben uitgelaten, dat 'ze zeer bang voor haar man was. Direct nadat de vrouw was gestor ven, liepen de zonderlingste geruchten door het dorp. Even vóór de begrafenis legde de politie beslag op het lijk. De justitie uit Den Bosch kwam ter plaatse om een onderzoek in te stellen. Tegen 8 uur ’s avonds werd vergunning tot begraven gegeven en werd C. in vrijheid gesteld. Maandagochtend vroeg vonden huur lieden C. dood in de rivier te Dussen liggen. Elf personen verdronken. Bij Caiarasi kantelde op de Donau een te zwaar beladen pont. Van de inzittenden kon zich alleen de veer man redden. De elf menschen die zich op de pont bevonden, voor het mee- rendeel boeren uit den omtrek, ver dronken. Een familiedrama. In het plaatsje Steinach heeft de 43 jarige caféhouder Hans Bach zijn Bronchitis en Kinkhoest PCQDCM diverse modellen ULOlCH enorme keuze katoen-mêlé fijne patronen katoen en zjjde 4 Q rijke dessins fijne flor-sokken zeer chique groote keuze katoen, vanaf zijde, 12 kleuren inn non-ladder 140 gen gedachten, mtelijke houding geweest, die gezegd heeft, leven te vergelijken is met L krijgt er niet meer uit, dan je erin'doet. En ook, dat het leven, de wereld een spiegel is, die nauwkeurig het beeld weerkaatst, dat ervoor gaat staan. Met andere woorden, practisch gesproken zal onze omgeving, zullen de menschen om ons heen, in de bejegening ten opzichte van ons, een getrouwe afspiegeling zijn van onze eigen daden en gedachten. Hetgeen o. a. in dit bekende volksgezegde met zijn diepe waarheid besloten ligt„Zoo je doet, zoo je ontmoet." Maar dan wordt het van het grootste belang, en tot bevordering van ons eigen geluk, om goede, helpende, vriendelijke, vertrouwende gedachten te koesteren jegens de menschen om ons heen, om steeds het goede te verwachten en het goede te denken, en daarnaar te handelen. Maar ook: om absoluut eerlijk en waar jegens de mede-men schen te handelen. Vanwege de weerkaatsingdie niet zoo maar willekenrig geschiedt, in bepaalde gevallen, of in het brein van een of anderen „sentimenteelen zedepreeker" Men kan van den spiegel ook niet zeggen, dat die zoomaar willekeurig eens een beeld weerkaatst en op andere oogenblikken weer eens niet. De zelfde onwrikbare, universeele wetten, die de weerkaatsing van het licht tot spiegelbeeld bohoerschen, en BOAZBANK WORKUM O f) M ff id 2 e r O. <41 M Dooien 30-60 en 90 ct. Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten j.;. H Siroop penflwch 1 jld. Bonbons pendoos 60 ct. WWW jbRE ’Bij Apoth^en

Friso nl | 1930 | | pagina 1