Rouwbrieven F Uur werk-Reparatie’s HANden ruw of stuk Weer spoedigzachten heel met Purol. Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz J. van Douwen Kuipers Urker Kransen 3 ct. Urker Macronen 5 ct Firma JOHs. TROMP Sneek Nerveus en Overspannen Onrustig en Slapeloos No. 10. ZATERDAG 1 MAART 1930; 56ste Jaargang Plaatselijk Nieuw*. VREES. Gemengd Nieuws. Waarom van Urk? RUIME VOORRAAD Manchester Jassen Manchester Broeken Manchester Vesten Blauw keper Overall’s GEBRs. FLAPPER Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. I die alles begeert. >3 I 2 1 Dit blad verschynt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorin, in te zenden. Ad- vertentiön tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten worden spoedig geleverd Drukkerij „FBISO” - Workum 12 8 1 1 2 1 3 2 4 4 4 15 9 8 7 7 4 4 10 6 6 4 2 1 1 3 3 3 3 4 BRILLEN J. W. DE JONG - Opticiën Markt Horlogerie Markt gew. 7 5 5 4 4 3 2 pt. 15 13 12 11 9 7 6 1 Omdat die het lekkerste zijn Fabrikaat F. Bode Jr. Voor winkeliers by Opgericht 1901 7 4 3 3 2 2 1 5 3 3 2 1 3 3 2 3 7 4 2 6 li gesp. 11 11 9 gel. verl. 1 3 2 3 1 1 2 1 De prys der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager H. Groen J. Koopen B. Smid C. Donauer 10 P. Vlas J. Hofman M. Venema 6 S. Holkema 7 Gebruik hiertegen de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt’s Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 cent. By Apoth. en Drogisten. en vervolgens sloeg hy zyn beide zusters en een 2-jarig kindje met de kolf van zjjn geweer dood. De mis dadiger vluchtte en kon tot nu toe niet gevonden worden. Kolendampvergiftiging. Dinsdagmiddag te ruim 12 uur werd aan het politiebureau te Winterswyk medegedeeld, dat het perceel Hout- vinkenstraat 12, gesloten bleef, hoewel de buren meenden, dat de bewoners niet uitstedig waren. Door het open schuiven van ’n raam heeft de politie zich toen toegang tot het perceel verschaft. Bij onderzoek bleek, dat de bewoners zich nog te bed bevonden en 't geheele perceel met kolendamp gevuld was. De Geneeskundige Dienst werd gewaarschuwd. Het bleek, dat de 24 jarige vrouw M. Sjollema—Boerman reeds was overleden. Haar man, de heer S. Sjollema, buitengewoon op zichter bij den Rykswaterstaat, was bewusteloos en door toepassing van kunstmatige ademhaling konden de levensgeesten zoover worden opge wekt, dat hij naar het ziekenhuis kon worden vervoerd. De kolendampver giftiging is ontstaan, doordat van een brandende kachel in den nacht de pijp was losgegaan. De jonge menschee waren pas 14 dagen gehuwd. D. v. d. Meer 7 A.v. d. Akker 7 R. Wiersma 3 A. de Graaf 6 D. Kramer 5 Dinsda; de Ned. L een wissel, groot f 653 aangeboden, welke wissel getrokken was op de firma Schoo. Daar de wissel niet aan de noodige vereischten voldeed, werd de politie gewaarschuwd en de man gearresteerd. Btf het onderzoek bleek men den inbreker van des nachts te pakken te hebben. By de inbraak had hij ook eenige flrma-stempeltjes ont vreemd en daarmede getracht den wissel deugdelijk te maken. De hand- teekening van den directeur had hy valscheiyk nagemaakt. De wissel was zoogenaamd getrokken door een Bel gische firma, welke by onderzoek niet bleek te bestaan. Man steekt zijn vrouw dood. Woensdagmorgen onstond ruzie tus- schen het echtpaar S. Kuipers, wo nende in de Keetbuurt, een smal straatje achter de Romkeslaan te Leeuwarden, welke zoo hoog liep, dat de man een kort slagersmes nam en zyn vrouw drie steken, waarvan WORKUM. By de laatst gehouden controle op de naleving der rijwiel en wegenbelastingwet door de rijks- belastingambtenarenin samenwerking met de rykspolitie, zyn alhier een viertal overtredingen der rijwielbe- lastingwet geconstateerd. Transactie by den rijksontvanger volgde. Maandagavond hield het Groene Kruis, afdeeling Workum, by Bonnema hare jaarlyksche algemeene vergade ring, onder voorzitterschap van den heer P. Gaastra. In zyn jaar <*erslag deelde secretaris Bogtstra mede, dat ’t aantal leden met 17 is gedaald en nu 812 bedraagt.Het is te betreuren, dat velen dan lid worden, als de nood daartoe dwingt; de kenspreuk van ’t Groene Kruis, „door allen, voor allen”, is bij hen naar *t schijnt onbekend, daar zy in de eerste plaats vragenwat heb ik persooniyk aan dat lidmaatschap. Zij beseffen niet, welk een zegen voor onze zieken èu wykverpleegster èn de verplegingsartikelen zyn. Zuster Walstra rapporteerde, dat in 't atgeloopen jaar zyn afgelegd 3354 bezoekenbovendien voor t.b.c.-be- stryding 236 bezoeken en 46 voor maatschappelijk werk. Gebruikt werden door 310 aanvra gers 414 artikelen; de brancard deed verscheidene malen dienst, het zuur stofapparaat eenmaal. Een nieuwe regeling, waarby de ligtentjes 15 October teruggebracht moeten worden, om schade in den winter te voorkomen, werkt goed. De heer Meyer brengt namens de controle-commissie rapport uit; ge wone dienst: ontvangsten f2129.18, uitgaven f237842. Nadeelig saldo f249.24, dat uit de reserve zal geput worden. De t.b.c.-rekening werd goedge keurd met een batig saldo van f251.39, daar inkomsten f 1569.53 be droegen en uitgaven f 1318.14. Voor 1930 wordt de begrooting vastgesteld met op de gewone dienst een ontvang van f 1893.24 uitgaaf f 1924.98 vermoedeiyk nadeelig saldo f31.64. T.b.c.-dienst f 1118.05 in ontvang en uitgaaf. Als bestuurslid trad af de heer C. Riemersma, die niet herkiesbaar was gekozen werd de heer A. Ferwerda, die de benoeming heeft aangenomen. Op de vorige algemeene vergadering is tot matige contributie-verhooging besloten toch zyn er leden geweest, die dat besluit doodleuk genegeerd hebben en 't oude bedrag betaalden. Nu is aangenomen dezulken dit jaar te royeerenwillen ze later weer lid worden, dan zal een flinke boete geheven wordenzy, die noodge- De schietpartij te Loosdrecht. Men herinnert zich, dat het vorig jaar in den nacht van 27 op 28 Augustus een aantal kampeerders op een eiland te Loosdrecht plotseling werden opgeschrikt door een gezel schap watersportliefhebbers, die brandende fakkels in het kamp wier pen en daarna de woede der eiland bewoners opwekten. Het gevolg van de toen ontstane woordenwisseling is geweest, dat een der jongelui uit het kamp negen schoten op de aan vallers heeft gericht, waarvan er een een tandarts uit Hilversum in het been heeft geraakt. De aanvaller had zich Dinsdag voor de Utrechtsche rechtbank te verant woorden en hoorde door den officier f300 boete of 75 dagen hechtenis tegen zich eischen wegens het ver oorzaken van lichameiyk letsel door schuld. Verdachte’s raadsman, mr. Boerlage, verzocht ontslag van rechtsvervolging of anders een lichte boete, daar uit noodweer is gehandeld. Bloedig familiedrama. De bevolking van Hillil, een plaatsje in de nabyheid van Oran, verkeert in hoogst opgewonden toestand door een bloedig familiedrama, dat aan 5 menschen het leven heeft gekost. Uit geldzucht viel de zoon uit een gezin van Marokkanen zyn vader aan en doodde hem met een schot door het hoofd. Hetzelfde lot trol zyn meeder Dammen. De onderlinge wed- stryd van „O. G.” is dezen winter, vooral in de eerste en tweede klasse, zeer spannend. Het is nog niet met zekerheid te zeggen, wie de prijzen zullen winnen, zooals uit onderstaanden stand wel blykt. één in het hart, toebracht, waarna zy spoedig overleed. De man sloeg ver volgens de hand aan zichzelf en bracht zich enkele wonden toe. Hij werd naar het stadsziekenhuis vervoerd, waarheen ook het lijk van de vrouw werd gebracht. Zy is de ongeveer 29-jarige D. Zandstra, moeder van twee kinderen. De dader moet nog gevangenisstraf ondergaan voor een vechtpartij. Het echtpaar had sedert korten tyd’het woonwagenkamp verlaten en zich in de Romkeslaan gevestigd. Een smokkelaar gearresteerd. Dezer dagen kregen surveilleerende Duitsche beambten bericht dat zich op Duitsch gebied onder Kerkrade, naby de grens een smokkelauto be vond, die weldra zou arriveeren. Nauweiyks hadden de ambtenaren deze mededeeling, of zy versperden in alleryi den weg met een boerenkar. Eenigen tijd later kwam een auto aangereden. Deze moest stoppen, de chauffeur liet alles in den steek en ging aan den haal, achtervolgd door de met hun revolver in de lucht schietende beambten. Het gelukte hun den smokkelaar, zekere P., wonende te Kerkrade, doch van Duitsche nati onaliteit, te arresteeren. De Hollandsche auto, waarvan het nummer en andere kenteekenen door Duitsche waren vervangen, werd in beslag genomen, evenals de4000 K.G. koffie en een kwantum thee, die frauduleus waren uitgevoerd. Deventer aan een ramp ontsnapt. Maandag ontdekte men op 't terrein der gasfabriek te Deventer, dat de groote gashouder opeens nagenoeg ledig was, hoewel kort tevoren nog geheel gevuld. Er had een massa- ontsnapping van gas plaats gehad, waarby het een wonder mag heeten, dat tegeiyk geen explosie was voor gekomen. By onderzoek bleek, dat door een mechanisch gebrek in den gastoevoer naar den gashouder de groote ketel scheef was gezakt, waar door het gas met geweldige kracht naar buiten was geperst. Naar schat ting heeft zich een hoeveelheid van niet minder dan 8000 kub. meter een weg naar buiten gebaand. Om toch nog in de behoefte aan gas voor de stad te kunnen voorzien, is in alleryi de watergasfabriek in werking gesteld. Men hoopt aldus, het bedryf nog in gang te kunnen houden. heen. Maar we hebben de mist van den vrees over ons denken laten komen, en een muur van duisternis doen oprezen tusschen ons en al de dingen die we noodig hebben of meenen noodig te hebben, zoodat we ze niet zien, en vreezen, vreezen dat we niet alles zullen krygen, wat we noodig hebben. En door deze duisternis en mist misleid, klemmen we kramp achtig in onze handen, het beetje dat we hebben, we houden het in onze saamgeknepen vuisten, opdat we maar niets zullen verliezen. Maar door het harde knypen, glipt het tusschen onze vingers door, als net gladde, zilveren zand in kindervuist. Zoo sluit onze dichtgeknepen vuist ons af van het ontvangen juist der zoo gewenschte dingen. We openen de hand niet, om anderen van het onze mee te deelen. En vergeten, dat, als we dat deden, als we onze handen gevensbereid openden, dat we dan ook tegelijkertyd in staat zouden zyn om te ontvangen. In onze open handen Er is meer dan genoeg voor ons allen in de wereld, en Indien we dat beseften, zou niet alleen de zinlooze vrees gaan wyken, maar zou daardoor tevens duidelijk worden onze broeder schap met de andere menschen, niet alleen van ons eigen land, maar ook met die van andere landen. „We zijn alle menschen Denkers hebben ons gezegd, dat rykdom in zichzelf geen bron van geluk is dat men het moest beschouwen als een middel, niet een einddoel voor het menscheiyk pogen en streven. Maar dat het een bron van verhoogd geluk voor ons allen zou zyn, als we voortdurend en eeriyk streefden om onszelf te be- heerschen, om ons bezig te houden met het tot practisch nut brengen van onze hoogste bekwaamheden, onze talenten ontwikkelend en ze aanwen dend in dingen die de moeite waard zyn, steeds pogend een grootere mate van goed in ons eigen leven te weten en te demonstreeren en meer goed in het leven van anderen te brengen. „Indien we dat zouden doen, zou „rijk dom” als vanzelf tot ons komen wanneer we van onszelf gaven, zouden de menschen ons in voller mate geven, niet als liefdadigheid, maar als het natuurlyke in bloei toenemen van een leven, aldus toebereid om te ontvan gen”. Floris C. E. de Boer 9 G. Kuipers 6 J. Dijkstra 8 J. van Dyk 7 H. Spijksma 8 H. E. de Jong 5 J. Kramer 7 Hy is waariyk rflk, die niets begeert; en hy is waariykarm, die alles begeert. SOCON. Er is genoeg voor allen, als we het maar beseften. De over vloed van den een, behoeft niet het gebrek van den ander te beteekenen, indien we de wetten van liefde en leven maar vol doende begrepen om ze te ver trouwen. DUDLEY. „Ik ben bang dat „Ik vrees...." Dit zyn twee uitdrukkingen, die we dageiyks herhaalde malen om ons heen hooren, of wellicht zelf uiten. Het zyn de uitingen van één van de meest voorkomende menscheiyke ge voelens vrees. Het is een kwade gast, om in onze gedachten te herbergen, deze vrees: een gast, die zorg en onzekerheid ver spreidt, die verdeelt en vernietigt, die juist die onaangename dingen te voorschyn doet komen (en er den weg voor effentdie men vreesde. Zegt niet een oud schriftuuriyk woord reeds; „want ik vreesde een vreeze en zy is my aangekomen, en wat ik schroomde Is my overkomen. Ik was niet gerust, en was niet stil en rustte niet; en de beroering is gekomen?” We vreezen van alles, we vreezen niet populair te zyn, niet gezien, niet - - - gewaardeerd, we vreezen gebrek, geld _^d_°n,tyjee armoede, tekort, mislukking, we vree zen eenzaamheid, duister, pyn naar lichaam of geest, we vreezen net leven zelf, we vreezen de open ruimten en de gesloten plaatsen, we vreezen de andere menschen, we vreezen voor dood. We vreezen „ik weet niet wat”, het summum van alle vrees, die in de wereld rondgaat. En deze vrees berooft ons van ons ware leven, zoo als een Herbert Gray het uitdrukt. Wat is deze vrees? Is het niet de angst, dat er van het een of ander niet genoeg is, of genoeg kan zyn, voor ons aUen, om ons allen in over vloed daarvan te bedienen? Is het niet de waan, dat er niet voldoende werk of voorspoed of goederen of middelen van welken aard dan ook, zouden zyn voor ons allen? Terwyi wy allen, juist door het feit van ons bestaan, als afspiegeling van den Logos, zouden kunnen, zouden moeten weten, dat in al onze behoeften reeds by voorbaat voorzien is, dat er meer is, dan we aanvaarden? wysgeeren hebben het verklaard dbor de eeuwen dwongen lid worden, moeten een entree betalen. Timmerman IJntema, die 20 jaar lang onze ligtentjes gemaakt en in orde heeft gehouden, heeft wegens ouderdom voor die functie bedankt. Ofschoon 't jaarverslag vol lof voor het zegenrijke werk van zuster Wal stra was, moest zij ook nog van een der leden een woord van warmen dank in ontvangst nemen wel een bewys dat zij, door degenen die haar diensten noodig hebben, zeer gewaar deerd wordt. Tot leden der financieela commissie worden benoemd de heeren J. v. d. Heide, Boes en J. Flapper. De voorzitter deelt nog mede dat dit jaar nieuwe ruststoelen zullen worden aangeschaft, dat hospitaaldoek alleen zal worden afgegeven aan diegenen, die daarvoor ter beoordee- ling van de zuster in de termen val len, aangezien dat materiaal voor algemeene afgifte ongeschikt is en voor de vereeniging te duur wordt. Bij de rondvraag informeert een der leden of er ook getypte regle menten gemaakt kunnen wordende voorzitter bedankt te ongeveer tien uur rapporteurs, wykverpleegster, timmerman, bode, magazynmeester, afgetreden bestuurslid voor hunne de vereeniging bewezen diensten en de aanwezigen voor hunnebelangstelling. Woensdagavond j.l. vierde de C.J.V. „Rehoböth” haar 62ste jaarfeest. Na de opening door den leider, ds. Eerhard, deed de secretaris verslag van één en ander. Hieruit bleek, dat het ledental gelijk is gebleven en de kassen een batig saldo opleverden. Verschillende voordrachten, zoowel ernst als luim, werden nu ten beste gegeven, alsmede twee mooie opstellen. Ook de afgevaardigden van de Ring F. Z. W. en die der plaatselijke ver- eenigingen, lieten zich niet onbetuigd en vergastten de aanwezigen eveneens op een voordracht. De traditioneele samenspraak, dit maal „Arme Rijken”, werd ook nu weer zeer goed vertolkt; vooral de hoofdrollen werden mooi weergegeven. Het applaus was dan ook wel verdiend. Met een woord van dank aan allen, die tot het slagen van dezen avond hadden meegewerkt, sloot ds. Eerhard dit feestelijk samenzyn. Veeartsenljkundigen Dienst in Friesland. Op 1 Januari 1930 waren, biykens de iyst der geëxamineerde (gediplo meerde) veeartsen in Nederland, in het district Friesland van den Vee- artsenykundigen Dienst, in totaal 63 geëxamineerde (gedipl.) veeartsen, waaronder 9 welke geen praktyk uitoefenden. De inbreker aangehouden. Dinsdagmorgen werd door personeel van de N. V. Bloembollenkweekerij v/h R. Schoo en Zn. te Heemstede ontdekt, dat in het kantoor was inge broken. De dader had een ruit van de schuur verbroken en was zoo het kantoor binnengedrongen. In een kast had hy den sleutel van de brandkast gevonden, waarna hy 't in de brand kast aanwezige kleine bedrag aan agmiddag half één werd by Middenstandsbank te Haarlem o

Friso nl | 1930 | | pagina 1