Nieuws- en Advertentieblad Üurwerk-Reparaties HALT Zangvereen. „T.A.V.E.N.D." STOFFEN voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. In’i Haar wat Dames en Heeren Leden '1 geplaatst worden. 79' 92' 89' 5^ fk Ivan Douwen Kuipers MIJNHAR •5L5neelcJ i Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. ZATERDAG 15 MAART 1930, No. 12. 56ste Jaargang Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuw». Adverteert in 9Friso”. Workum. i I hÜ 2 7 A Horlogerie Markt Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiteriyk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten By bovengenoemde Ver- eeniging kunnen nog eenige Grooterkeuze KANTKRAGEN SIERGESPEN GARNEERINGEN, enz. EIGEN ATELIER VOOR MAATWERK KEURCOLLECTIE ZWARTE BLAUWE JAPONSTOFFEN 11 8 8 12 8 5 9 8 7 12 7 8 7 7 5 4 3 4 3 1 3 3 3 7 3 6 14 10 6 4 2 7 5 3 2 1 1 1 3 3 1 1 15 15 8 7 7 6 4 1 1 2 1 3 2 4 6 6 Directeur: J. B. DIJKSTRA. 7 7 3 3 2 3 1 3 2 3 2 7 4 5 I „WOLINA” gebloemde mouseline zeer moderne dessins WOLLEN MOUSELINE effen, de nieuwste tinten slechts WOLLEN MOUSELINE zeer apar te dessins, reeds vanaf Wij ontvingen reeds een zeer fijne sorteering Voorjaarsstoffen, o.a. het adres van den afzender op de stukken te vermelden, opdat deze by onbe- stelbaarheid kunnen worden terugge geven. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stukken steeds van een volledig adres straatnaam en huisnummer te voorzien. Liefhebbers van zang maken wy attent op eene in dit blad voorko mende advertentie van de zangver- R. Wiersma D. v. d. Meer 7 A. v. d. Akker A. de Graaf D. Kramer Aangifte by den Directeur. eerste Zondag van de wanneer zulks op die manier doorgaat, zal de politie met :orps is te klein en nu reeds jp Zondag extra patrouille- aoor haar verlicht. Opgelegde schepen. Tengevolge van den ongunstigen toestand op de vrachtenmarkt waren Dinsdag te Newcastle en aan de monding van de Tyne niet minder dan 70 schepen opgelegd met een geza- meniyken inhoud van ruim 200.000 ton. Bijna iedere ankerplaats is door een opgelegd schip ingenomen. De zomertijd in Frankrijk. In Frankryk zal dezomertyd in den nacht van 19 op 20 April ingaan. Chr. Nat. Werkmansbond. Tot directeur en directrice van bet Sanatorium en Kinderherstellingsoord van den Chr. Nat. Werkmansbond zyn uit 83 sollicitanten benoemd de heer en mevr, de JongteSeppe(Br.), die thans aan het hoofd staan van het Koloniehuis aldaar. Sneeuw. Dinsdag is in onderscheiden deelen van Engeland sneeuw gevallen, het meeste in Lincolnshire en op de Hooge Peak by Derby en in het me rendistrict in Cumberland. Aan de kust was de sneeuwval het hevigst by Dover en Folkestone, maar tegen het middaguur was de sneenw ge smolten. Er was weinig of geen nachtvorst. De prys der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager Een plezierjacht. Te Hamburg wordt het grootste plezierjacht van de wereld gebouwd, voor den New Yorkschen financier Harrison Williams. Het Jacht” zal 16.000 ton meten en 3.000.000 dollar kosten. De ontwerpen zyn van de New Yorksche scheepsbouwmeesters Bigss en Cox. Voor f 6.000.000 aan traan. Het walvischvaartuig „Kosmos”, bekend uit de berichten over de Zuidpool-expeditie van Byrd, heeft een prachtige campagne gehad. De buit aan traan, aan boord, wordt ge schat op 6.000.000 gulden. Dit is een wereldrecord. Een kranige wandelaar. De 60-jarige heer P. H. van Wyk, directeur der Borstelfabriek „De Arend” te Hoorn is vandaar in zes dagen naar Vlissingen gewandeld en in uitstekende conditie aangekomen. Perrondiefstallen. De Utrechtsche rechtbank heeft een 44-jarigen Duitscher, wien verschei dene perrondiefstallen ten laste waren gelegd, veroordeeld tot twee jaar en WORKUM. Het ziekenfonds alhier hield op 4 Maart bij Bonnema dejaar- lijksche algemeene ledenvergadering, de opkomst der leden was bevredi gend. Als bestuurslid’werd ^herkozen de heer Jan Gaastra, dietevens het pen ningmeesterschap aanvaardde. Secre taris Bogtstra las notulen en jaarver slag over 1929, die beiden werden goed gekeurd, uit dit laatste^ bleek dat ’t aantal leden steegXmet 16, en op 1 Jan. ’30 bedroeg 550 personen.“De re kening en verantwoording, nagezien door de heeren S. Jongstra’en P.ïjOp- pewal werd in de beste orde bevon den. Het saldo van f1082 op 1 Jan. ’29 steeg met f92, daar de inkomsten f5092,88 en de uitgaven f3917,95 be droegen. Het bestuursvoorstel om de kinde ren tot 15 jaar 6 cent, van 15 tot 18 jaar 12 cent en daarboven 18 cent te laten betalen, werd aangenomende ingang van dezen'-'maatregelis'be- paald op 1 Jan. 1931. Voor de groote gezinnen is dit een“,belangrijke ver laging van contributie, aangezien tot nu toe het wekelijksch bedrag direct van 6 op 18 cent sprong by 't berei ken van den 15 jarigen leeftijd. Bij de rondvraag informeerde Boot- sma of de Ziektewet ook invloed kan hebben op ons fonds. Aangezien wij geen geldelijke uitkeering by ziekte geven is zulks niet ’t geval; wel zullen wij met een eventueele Zieken fondswet, die in de maak schijnt te zyn, te maken krijgen. Met dank voor de opkomst en de beste wenschen voor den bloei van 't fonds, waarby vooral propaganda door de leden zelf veel kan bydragen, sloot de secretaris, die bij afwezigheid van den voorzitter als'Izoodanig had gefungeerd, de vergadering. H. Groen B. Smid J. Koopen C. Donauer P. Vlas J. Hofman S. Holkema eeniging „T.a.v.e.n.u.” en wekken hen op, lid te worden van genoemde ver- eeniging. Aanbesteding Ned. Spoorwegen. Dinsdag had te Utrecht de aanbe steding plaats door de Ned. Spoor wegen van het bouwen van drie onderstations, één te Krommenie, één te Zaandam en één te Beverwyk. Er waren 31 inschrijvingen. De laagste inschryfster was de firma M. K. de Groot te Heerenveen voor f 138.000. Na negen jaar. In 1921 werd te Arnhem een auto mobiel gestolen. De auto werd in Duitschland opgespoord en een der daders, een Nederlander, aangehou den. De tweede dader, een Duitscher, bleef onvindbaar: de Nederlander weigerde diens naam te noemen. Hij zelf had nog twee jaar gevangenisstraf te goed, werd te Duisburg gevangen gezet en tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld. Na eenigen tyd gelukte het hem te ontsnappen. Hy vluchtte naar Neder land en wist zonder te worden her kend te Haarlem als stucadoor aan het werk te komen. Door toevallige omstandigheden kwam dezer dagen zyn identiteit aan ’t licht. Hy werd gearresteerd en naar het Huis van Bewaring te Arnhem overgebracht. Oudheidkundige vondsten. Enkele arbeiders hebben ten N.O. van het dorp Rolde, waar zy bezig waren een weg aan te leggen, by het graven eenige zeer oude by na vergane urnen gevonden, welke pl.m. 1Ij M. onder de oppervlakte zaten. In de urnen bevonden zich asch en been deren. Ongeveer 3 M. van deze plaats werd een groote hoeveelheid looden kogels, zoo groot als knikkers ge vonden, met een gewicht van naar schatting 40 K.G. Ten onrechte betaalde salaris- verhooging. De Raad van Lichtenvoorde had een commissie benoemd om te onder zoeken, of de werkeiyke bevolking wel in overeenstemming was met de opgaven van de registers voor den burgeriyken stand. Dit onderzoek bracht aan het licht, schryft de „N. R. Ct”, dat terwjjl de registers een zielental van meer dan 7000 aanwezen, de werkeiyke bevolking daar nog ver beneden bleef. Volgens de salarisschaal door Gedep. Staten van Gelderland vastgesteld, had men, rekening houdende met het getal 7000, de salarissen voor burgemeester, secre taris en gemeente-ontvanger verhoogd. De hoogere boeking in de registers was ontstaan door een onnauwkeurig byhouden daarvan. Thans heeft de gemeente-secretaris als gevolg van de oneenigheid, die tusschen burgemeester en wethouders was ontstaan, aan den gemeenteraad bericht, dat hij het bedrag, waarmee zyn salaris sedert 1 Januari 1927 was verhoogd wegens het zielental van 7000, niet wenschte te aanvaarden. De gemeenteraad heeft besloten te onderzoeken, of ook de burgemeester en de ontvanger de hun ten onrechte betaalde salarisverhooging wenschen terug te geven. Zware mishandeling. In de fabriek van de firma G. te Tilburg, heeft de arbeider J. de R. den werkmeester C. de W. ernstig mishandeld, toen deze hem een op merking over zfin werk had gemaakt. De W, kreeg drie steken met een mes. Zyn toestand is zeer ernstig. De dader, die onmiddellijk vluchtte, is later door de politie gearresteerd. Ongewenschte bezoekers. In een bierhuis aan de Noorderhaven te Harlingen ontstond Zondagmiddag omstreeks half zes een ernstige vecht- party. Eenige polderwerkers, afkom stig uit Groesbeek, te werk gesteld by de ophooging van den Zuiderzeedyk tusschen Zurich en Harlingen, brach ten een bezoek aan Harlingen, waar zy de noodige biertjes dronken. Een Har linger W. B., kreeg het te kwaad met de Groesbeekers en deze laatsten trokken de messen. Een vordering van den bierhuishouder, om het café te verlaten, werd met hoongelach beant woord. De rumoerige gasten eischten meer bier. De caféhouder weigerde hun te tappen, waarna een algeheele vernieling van den inventaris van het bierhuis volgde. Tafels, stoelen, spiegels, glazen en flesschen werden dooreengeworpen, aldus de „L. Crt.” De belhamels werden door de politie, inmiddels te hulp geroepen, uit het café gewerkt. Op straat keerden zij zich tegen de politie, die daarop met sabel en gummistok de vechtersbazen buiten de gemeente bracht, waarby enkele gevoelige klappen vielen. Toen de politiemannen van die expeditie terug waren, werd weder in een ander bierhuis aan de Vyver- straat assistentie gevraagd, ook daar was de boel kort en klein geslagen. W. B. had vier bloedende wonden aan hoofd en armen. Dit is de campagne rykspolitie versterkt moeten worden, het ki worden o diensten i Lyst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzen ders onbekend zyn. Terugontvangen in de 2e helft der maand Februari 1930 aan het postkantoor alhier. 1. Nieuwsblad van Friesland, Heerenveen* 2. N.V. Olanda, Amsterdam* 3. W. Jermaning, Geweigerd wegens port. Nota. Aanbevolen wordt om zes maanden gevangenisstraf. De >Kleine Max« overleden. In den ouderdom van 76 jaar is te Nice overleden de heef P. J. C. E. Douwes Dekker, de eenige zoon van Multatuli, in leven leeraar aan de H.B.S. te Gouda. P. J. C. E. Douwes Dekker was „de kleine Max” uit de „Max Havelaar”. Landlooper sticht uit wraak vele branden. In het Noorden van Bohemen wor den in de laatste weken zooveel branden gesticht, dat zich een waar angstgevoel van de bevolking heeft meester gemaakt. Op het politiebureau van Reichemberg heeft zich thans een landlooper aangemeld en zich zelf er van beschuldigd, deze branden te hebben gesticht. Deze persoon is de 35-jarige Heinrich Goth uit Krombach, die vroeger reeds verschillende malen terechtstond en eerst kortgeleden uit de gevangenis was vrygelaten. Naar hy zegt, heeft hij de branden in Reichstadt, Breun en twee andere plaatsen van het district Dauba ge sticht, omdat men hem, wanneer om geld bedelde, de deur wees. Storm en hoog water ia Zuid-Amerika. Uit Montevideo wordt gemeld: Ten gevolge van een storm, vergezeld van waterhozen, hebben hier over- stroomingen plaats gehad. In enkele m ijken der stad staat het water 2 M. hoog. Daar de licht centrale in het ongereede geraakt is, is de stad in duisternis gehuld. Groote brand in silo’s te Danzig Woensdagmorgen vroeg tegen 4 uur brak door tot nu toe onbekende oor zaak brand uit in een aan den oever van de Mottlau gelegen graansilo te Danzig. Het vuur greep zóó snel om zich heen, dat de beide 6 verdie pingen hooge silo-gebouwen spoedig in lichte laaie stonden. De brandweer moest zich voor namely k beperken tot het nathouden van een in de na- byheid gelegen koolzuurfabriek. De 50-jarige brandmeester Schin- kowski liep voorby de brandende silo’s, juist op het oogenblik, dat met donderend geraas de gevel instortte. Hy werd onder het vallend gesteente bedolven. De gevel stortte grooten- deels in het water. Ongeveer 2000 ton graan zyn vernield. De beide silo’s zyn geheel afgebrand en slechts en kele muren staan nog omhoog. Verschrikkelijk ongeval in een tunnel. Drie vrouwen van 35 a 40 jaar hadden in de nabijheid van Perpignon inkoopen gedaan en om naar de Fransch-Spaansche grens terug te keeren, kozen ze den kortsten weg, den internationalen spoorwegtunnel van Balistres. Toen zy by een bocht in den tun nel kwamen merkten zy plotseling, dat uit de tegenovergestelde richting een trein aankwam. Zy meenden ech ter dat het een Spaansche goederen trein was, en wilden zich op het andere spoor in veiligheid brengen. Eerst op het laatste oogenblik be merkten zy haar vergissing, doch de afstand was toen reeds te klein, om nog tydig aan de andere zyde van den tunnel te kunnen komen. De drie vrouwen werden door den trein letterlijk tegen den muur van den tunnel fijn gedrukt. Een 10-jarig zoontje bleef als door een wonder bespaard. De zaak Giessen-Nieuwkerk. Het Tweede Kamerlid F. Vos heeft den minister van Justitie gevraagd 1. Is het juist, dat de Ryksrecher- cheur de Jong, bekend uit de Giessen- Nieuwkerk-zaak, is geplaatst by de pascontrole te Hoek van Holland? 2. Zoo ja, bezit de minister dan voldoende waarborgen, dat deze man, die in andere functiën ongeschikt is gebleken, op dezen verantwoordeiy- ken post kan worden gehandhaafd werken^ zacht en zeker Dammen. Door een verkeerde opgave is de uitslag van de partij Wiersma—de Graaf foutief vermeld. Deze werd niet door de Graaf, doch door Wiersma gewonnen. Verder won laatstgenoemde j.l. Vrijdagavond nog 2 partijen, zoodat de heer Wiersma nu met 14 punten uit 7 partijen onge slagen aan het hoofd gaat en als no. 1 eindigt. In de tweede klasse won Kuipers van Spijksma en verloor de Boer van de Jong. Hierdoor verdrong Kuipers de Boer van de eerste plaats en zal die zelf stellig willen behouden. Hij heeft thans de beste kansen voor de eerste prijs. In de eerste klasse komt thans een algeheele wijziging. Door het vertrek van M. Venema komen al diens par- tyen te vervallen. De heer Groen, de leider, profiteert hiervan wel het meest, daar deze nog tegen Venema moest uitkomen. Verder zag Holkema het eenige punt, dat deze competitie hem tot nu opleverde, hierdoor ook nog verdwijnen. „O. G.” verliest met Venema één harer sterkste spelers en tevens den kampioen van Wcrkum. De juiste stand is nu gesp. gew. gel. verl. pt. 15 11 11 9 9 7 G. Kuipers E. de’Boer J. Dijkstra J. v. Dijk H. Spyksma H. E. de Jong 6 J. Kramer 9 FRISO ?r 10 11 Purol wrijven des morgens; daardoor wordt het mooier en zachter en blijft bovendien na het kammen den heelen dag keurig zitten. Doet». 30-60 <n 90 et. Tub. 80 ct- Bi| Apoth. 6 Urogiiten

Friso nl | 1930 | | pagina 1