en VOORJAARS- AANBIEDING Uur werk-Reparaties Nieuws- en Advertentieblad 3 Wasch Uw haar voor de Gemeenten Workiim, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz a Schoonm'aMjd J. van Douwen Zuipers Horlogerie Markt 148 i5nee£ bést S Bi Nerveus en Overspannen Onrustig en Slapeloos Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Keesje naar 't vuurwerk. ZATERDAG 22 MAART 1930, No. 13. 56ste Jaargang FRISO-HOEKJE VOOR DE KINDEREN. Gemengd Nieuws Plaatselijk Nieuws. 59 89 28 32 79 290 Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. - Katoen, mêlé 2 8 Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 centsfranco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorna, in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten KATOEN MACCO FIL D’ECOSSE ZIJDEN Zijde, modern Zijde, zeer cliique H. Groen B. Smid J. Koopen C. Donauer P. Vlas J. Hofman S. Holkema 9 11 9 8 12 7 8 7 7 7 4 3 4 3 3 4 6 6 16 15 11 9 9 7 1 15 15 9 8 7 6 4 1 1 3 3 1 1 1 DIRECTOJRS met bijpassende ONDERJURKEN. 1 1 3 2 3 8 5 3 2 1 3 2 3 2 7 4 7 16 in 6 4 2 7 7 3 3 2 3 1 1 3 3 3 7 3 6 R. Wiersma D. v. d. Meer 8 A. v. d. Akker A. de Graaf D. Kramer SOKKEN Katoen bedr. slechts HANDSCHOENEN I i Flor, zeer fijne 40 dessins 59 met mooie kap fijn gehord. kap slechts met aparte be werking Zijden handsch 165 .Kijk dat ding daarNet ’n slang Hé, wat düórt-ie lekker lang „Da’s zoo’n knaller, let eens op. PssstHij weigertOok ’n [strop „Kijk die ballen, - rood, - groen, - [geel; Aihoe hoog en oeihoeveel....” „Kerel, Kees, wat schrik ik daar Heel dat ding ploft uitelkaar „Nu zijn alle menschen róód „K(jk, het slotstukWat is ’t [gróót!” „W, - I, - L, o, 'k zie het al; Snap jij, wat dat worden zal „Wilhelmina! dat is klaar: ’t Is weer nét als 't vorig jaar „Kijk, het wordt een vuurfontein.” „Zou ’t nu afgeloopen zijn „Ja, als dit het slotstuk is, Dan zal ’t uit zijn, zonder, mis.” „Fijn was ’t, Keesje„Schit- [t’rend, Jan! ’k Zie, of ’k Pa ook vinden kan.” gevangenisstraf is veroordeeld wegens het door schuld veroorzaken van den dood van zijn vrouw, die hjj na een woordenwisseling volgens zijn bewe ring op ongelukkige wijze trof, toen hij zelfmoord wilde plegen, is Woens dag door het Haagsche Gerechtshof terzake doodslag veroordeeld tot vjjf jaren gevangenisstraf met aftrek on geveer zes maanden preventief en bevel tot gevangenneming. N.B.Keurcollectie VITRAGES LINOLEUMS BALATUM MATTEN, enz. enz. Een zwerver verdronken. Uit Assen meldt men, dat Woens dagmorgen uit het Noord-Willems- kanaal werd opgehaald het lijk van C. J. Marynissen, geboren te Breda, kleermaker, zwervende. Hij was op 5 Febr. uit de Rijks werkinrichting te Veenhuizen ontslagen en was waar schijnlijk reeds eenigen tijd geleden verdronken. Een 102-jarige. De weduwe H. S. v. d. Land te Kollumerzwaag zal heden, Vrijdag haar 102-den verjaardag herdenken. „Aide Grietsje” mocht voor twee jaar haar eeuwfeest vieren, doch op 't oogenblik laat de gezondheid geen feestvieren toe. De oude vrouw heeft twee kinderen gehad en is thans b(j haar stiefzoons, die haar een onbezorgden ouden dag verschaffen. J 1 Keesje in den morgen Midden in de stad, op-’t. plein, Zal ’t vanavond vuurwerk zijn.... ’t Vorig jaar is Jan Voreest ’s Avonds óók er bij geweest.... Weet je wat? Ik zeg aan Pa Dat ik er óók henenga.... Vuurwerk is een beetje laat.... Jonge-jongeals ’t maar gaat.... Pa zegt vast: „Je gaat met mij Maar ik ben veel liever vrij.... 'k Weet best, waar Pa’s woning [staat, Ook al is het nóg zoo laat!.... Ben je alléén, dan ga je staan Lekkertjes gehéél vóóraan.... En bij Pa kom je misschien Heelemaal wel niéts te zien.,.. Keesje ’s middags Pa! Ik ga.... ik zou.... ik wou.... Ochhoe stóm begon hij, nou, Pa't Is vuurwerk. Mag ’k er [heen Maar ik wou geheel alleen. Ongevallen. In de motor-afd. van de centrale werkplaats te Zwolle is een ernstig ongeluk gebeurd. Terwijl de 38 jarige Hartwig bezig was werkzaamheden te verrichten aan het benzinereservoir van een motorrijtuig, kwam dit plot seling tot ontploffing, waardoor H. zeer ernstig werd verwond. Stukken van het reservoir verbrijzelden een zijner beenen op twee plaatsen, ontwrichtten een schouder en kwetsten de hals slagader. Hy zat op het dak van het rijtuig. Hij is naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is heel ernstig, maar nog niet hopeloos. H. is vader van vijf kinderen, waarvan het jongste een week oud is. Het ongeluk werd veroorzaakt doordat H. een pas ge smede haak, die nog niet voldoende was afgekoeld, aan het reservoir be vestigde, waardoor de benzinedampen ontploften. Maandag werd op de Schaesberger- weg te Heerlen de mijnwerker Ijzer uit Nieuwenhagen met ernstige ver wondingen gevonden. Naar het zie kenhuis overgebracht, overleed hij denzelfden nacht. Het onderzoek heeft uitgewezen dat de man is overreden. WORKUM, den 17 Maart 1930. Be noemd tot seceretaris-boekhouder der Heidenschapster-Veenpolder de heer B. Smid, alhier. Mej J. Tasma, onderwijzeres aan de Chr. School alhier, is in gelijke betrekking benoemd te Hillegom. Door den veearts G. Heeringa alhier is bij het vee van den veehou der S. Schotanus een geval van milt vuur geconstateerd. Dammen. De competitie nadert haar einde. De uitslag van de derde klasse is reeds bekend, R. Wiersma no. 1, en D. v. d. Meer no. 2. In de tweede klasse gaat het hoofd zakelijk tusschen Kuipers en nog 3 a 4 gegadigden voor de tweede plaats. In de eerste klasse gaat het tusschen ’t Vorig jaar is Jan Voreest, Ziet U, óók er bij geweest.... Vóóraan, ziet u. kan 'k misschien Alles tot het eind toe zien. ’k Zie, als ik bij u moet staan Tegen al die mènschen aan, Want ik ben natuurlijk klein.... En dat zou vervelend zijn?! Ja, 'k ben óók al aardig gróót Ongelukken Heuseb, géén nood Mag het, voor een keertje, Pa Toe, zeg asteblief toch ja Keesje en Jan in den avond: „Nou, en staan we hier niet fijn? Zou er móóier plaatsje zijn? Zooiets staat je, dunkt me, aan Heele-hèèlemaal vooraan „Kerel, Jan wat gaat die hoog Kleuren als de regenboog Hónderd meter, met gemak....” „Kijk, die valt op doom’nee’s [dak....” „Wat een knal! Die dreunt wel [door Tot in Spanje, -vèst wel, hoor „Zie je, hoe die mólen draait, En rondom de vonken zwaait?....” Op veler verzoek wordt Donder dag a.s. nog eens opgevoerd „Ge broeders Kalkoen.” Met recht wordt dit genoemd een „vroolijk spel”, want 't zit van ’t begin tot ’t eind vol ge zonde humor, terwijl een tikje aan trekkelijke ernst niet achterwege blijft. Waar voorts de rollen naar 't algemeen gevoelen van hen, die dit stuk de vorige week zagen opvoeren, heel goed vertolkt worden, durven we gerust allen, die graag een mooi tooneelstuk zien en hooren, opwekken, Donderdagavond Harmonie-waarts te gaan; we wenschen de speelsters en spelers een volle zaal ESPERANTO. Dinsdagavond werd in het lokaal van den Protestantenbond, vanwege „Plaatselijk Belang”, deaangekondigde cursus in Esperanto geopend. Onder de bekwame leiding van den heer P. P. Heijneker, uit Leeuwarden, werd de eerste les, grootendeels conversatie, op zeer prettige wijze behandeld. De cursisten volgden ,de geheel nieuwe methode van onderwijs blijkbaar met veel gemak, en warén over dezen eersten avond algemeen goed voldaan. Bovendien verzekerde de leider, dat de lessen hoe langer hoe gemakkelijker te volgen zijn. Thuiswerk is onnoodig. Het is jammer, dat niét alle aan- gegevenen present waren. Zij zullen er spijt van hebben, want hiér is nu een prachtige gelegenheid om zich, zonder al te groote inspanning, in korten tijd de beginselen eener wereld taal eigen te maken. Echter bestaat op den tweeden avond, Dinsdag 25 Maart, alsnog gelegenheid om te worden opgenomen. Na dien datum niet meer. Gebruik hiertegen de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt’s Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 cent. Bjj Apoth. en Drogisten Mijngasontploffing. Uit Valier (Illinois) wordt gemeld, dat aldaar in een mijn, waar 500 arbeiders werkzaam zijn, twee mijnwerkers door een mijngasontplof fing gedood zijn. Menïvreest, dat vier doodelijke brandwonden hebben ont vangen. Oudheidkundige vondst in Gaasterland. Bij graafwerk in een weiland te Oudemirdum is, naar de Tel. meldt, een oud graf gevonden, waarschijnlijk uit den Germaanschen tijd. Het is een steenen gewelf, terwijl de vloer uit hout bestaat. Vermoede lijk zijn hier in de grijze oudheid twee menschen begraven, met de voeten naar elkaar toe. Dr. Van Giffen van Groningen heeft de zaak in onderzoek. Enkele gevon den voorwerpen zijn opgezonden naar Groningen. Brand. In de woning van den heer K. Vijf schaft te Peize ontstond brand, terwijl alleen de jongste kinderen aanwezig waren. Gelukkig kon een buurman de kinderen nog bijtijds redden. De woning brandde geheel af. Moord op zijn vrouw. De marktkoopman Bekker uit de Faber v.Riemsdijkstr. te Den Haag, die door de Haagsche Rechtb. tot 6mnd. Te Nijehorne had een droevig onge val plaats. Het bijna 3-jarig zoontje van den heer D. Hoekstra geraakte bij het spelen te water. Hoewel een geneesheer spoedig ter plaatse was, mocht het niet gelukken de levens geesten weder op te wekken. Maandagavond bemerkte een auto mobilist, dat een paard en wagen onbeheerd op den weg bij Oldeboorn stonden. Bij onderzoek bleek het de wagen te zijn van den 43 jarigen winkelier J. Veltman aldaar, die naar gewoonte zijn klanten in Beets had bediend. Van V. was geen spoor te vinden. Men vond slechts de pet bij den wagen. Tot diep in den nacht duurde het onderzoek voort, doch zonder resultaat. Dinsdagmorgen vond men het lijk in het water aan den kant van den weg. Vermoedelijk heeft V., die veel last had van hoofdpijn- aanvallen en deze door koud water eenigszins kon verlichten, zijn hoofd willen natmaken, met het noodlottig gevolg, dat hij voorover is gevallen en verdronken. Te Ternaard (Fr.) is de 55-jarige echtgenoote van het hoofd der o.l. school den heer G. Terpstra, door de duisternis misleid te water geraakt en verdronken. In de Archipelstraat te Haarlem is de 6 jarige W. v. d. S. door een auto van de gemeentereiniging overreden en aan de gevolgen van de bekomen verwondingen overleden. Storm over Spa. Een windhoos heeft zware schade aangericht te Spa en omstreken. Vele groote boomen zijn ontworteld, elec- trische kabels afgerukt, daken ver nield en verscheidene winkelramen ingedrukt. Een deel der stad werd in duisternis gedompeld. Gelukkig blij ken er nergens persoonlijke ongeluk ken te betreuren. Door een vloedgolf weggespoeld. Naar uit Bermeo gemeld wordt, zijn zes arbeiders, die aan de haven werkten, door een vloedgolf wegge spoeld. Vier hunner verdronken. Verduistering. De Haagsche rechtbank heeft den smid L. S. uit Monster, wegens ver duistering van gelden, gepleegd als kerkvoogd der Ned. Herv. gemeente te Terheyde, tot 6 weken gevangenis straf veroordeeld. Ernstig spoorwegongeluk, Op den Chicago North Western Railway heett een ernstig ongeluk plaats gehad, waarbij 5 personen werden gedood en verscheidene zwaar gewond. de 4hoogsten waarvan Donauer de beste kansen hebben. De stand is nu gesp. gew. gel. verl. pt. 12 10 10 8 12 8 8 KOUSEN Katoen, gekl. «n en zwart G Macco, gekl. qq en zw. prima Zijde - reclame 59 Zijde - z. mooie tinten, gegaran- ino deerdladdervrijluö De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager Prijzen van boerderijen in Friesland. Te Galamadammen werd een weide- bedrijf van 17.79.34 H.A., zeer oud huis met stalling en zolders in niet besten staat, in 1920 gekocht voor f42.735, meest knipachtigen grond, beschreven voor f37.810 en daarna in perceelen voor iets meer verkocht. Te Echten werd een boerderij met 24.71.64 H.A. en goed onderhouden, ruim huis, veenachtige bodem, weinig polderlasten, in 1907 gekocht voor f21.000, thans verkocht voor f40.377 plus 6V2 pCt. kosten. Te Opeinde werd eenboerderij met bijna 60 H.A. land, royale boerenhui zing en oude arbeiderswoning, grond in goeden cultuurtoestand, gedeeltelijk best land, waterschapslasten tot f35 per H.A. onder veel belangstelling verkocht voor f 143.639 plus overname en 7 pCt. Onder Kubaard werd 21.44.12 H.A. best weiland, huis en grond in besten staat verkocht voor f51.504 plus f3172 voor overname en 6 pCt. kosten. Te Westermeer werd een plaatsje van bijna 5 H.A. (löVa pdm.) humus rijke zandgrond van goede kwaliteit, huis in netten staat, verkocht voor f 18.411 plus 61/2 pet. kostenhet bracht m 1916 f13.302 op. Te Rottevalle werden 4 boerderijen met in totaal 53.71.71 H.A. vrij van waterschaps- of wegenlasten, alles aaneengesloten, verkocht voor f 113.184 plus overname en 7 pet. kosten. Drie der boerderijen worden binnenkort opnieuw aangeboden. In 1894 was één boerderij met 17 H.A. land en 6 H.A. heide gekocht onderhands voor slechts f6000, in 1904 een perceel dat nu op f4676 beschreven stond, voor f1500; 10 H.A. bouw en greide, voor 25 jaren ontgonnen uit heide, was in 1911 ge kocht voor f6500 en stond nu op f9700 beschreven 14 H.A. werd vóór jaren aangekocht voor f5000. De grond blijkt dus een goede geldbelegging geweest te zijn, maar het stichten der gebouwen bracht minder voordeel op, want deze brach ten met den grond bfi lange na niet den kostprijs der gebouwen op. zeer fijne I zijde 9 Smid en G. Kuipers E. de Boer J. Dijkstra J. v. Dijk H. Spijksma H. E. de Jong 6 J. Kramer 9 im mmfw i ttn~i~r~ Ruwe, roode of schrijnende handen Ei r 1 FRISI Ruwe, roode of schrijnende handen si weer gaaf, zacht en mooi door Purol is -J esns met Purolzeep. U zult dan zien hoe mooi, zacht en roosvrij I UW haar wordt. Puroheep la cvenal. Purol. I I verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. J fci--1

Friso nl | 1930 | | pagina 1