Üurwerk-Reparatie’s voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz -- Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. Schoonmaak Nieuws- en Advertentieblad Overhemden Dit Nummer bestut uit 2 bladen. J. van Douwen Kuipers Horlogerie Markt Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. I Pijnloos scheren ZATERDAG 29 MAART 1930, No. 14. 56ste Jaargang FRISO-HOEKJE VOOR DE KINDEREN. 198 290 350 425 450 500 565 28 32 42 48 48 59 79 GIST. Plaatselijk Nieuws. 3 25 Maart. Ter gelegenheid van K 4 K 5 Dit blad verschynt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten het 10-jarig bestaan onzer vakteeken- school werd Maandag en Dinsdag een KATOEN bedrukt enorme keuze MIXED bedrukt zeer sterk - mooie dessins MÊLÉ katoen en zijde pracht-assortiment FLOR moderne patronen zeer sterk MACCO met ingeweven dessins, slechts ZIJDE effen met ajour streep - slechts ZIJDE moderne dessins zeer voordeelig 10 12 11 10 12 11 12 12 8 12 9 10 8 8 8 5 3 2 2 7 7 5 3 4 3 1 1 1 3 3 3 2 2 3 3 1 o 3 5 6 6 16 10 6 4 4 1 3 3 4 7 6 6 8 8 5 3 2 3 1 geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze worden wederom spoedig gaaf, zacht en blank door Purol I RAADSELOPLOSSING 1 5. woordenrijtje Room - Ei 2 3 4 2 7 4 8 17 17 13 9 7 6 5 PERCAL modern ruit- dfessin - met één boord CRÊPE zeer chique - met 2 boorden TUSSOR - prachtkwal. met 2 boorden ITAL1NE zijden crêpe met 2 boorden SUNSHINE het laatste snufje! met 2 boorden SATIJN ruit dessins met 2 boorden SUNBEAM -schitterend met 2 boorden De prys der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager ook maar is, toch een heele deegklomp doet rijzen, die anders inert en zwaar zou blnven liggen zonder dat klontje.... Er zijn mannen en vrouwen in ons leven, zooals John Bevan zegt, die de moreele atmosfeer om zich heen frisch en zuiver houden, en alle die in hun onmiddellijke nabijheid verkeeren, worden er beter van, door een atmos feer in te ademen, die vr<j van be smetting is. In troep of ploeg, in kan toor of werkplaats, vindt men meestal een man, voor wien alle slechte taal stilzwijgt. Hy preekt niet; hy zegt weinig of niets. Hy is alleen maar.... zichzelf.... De menschen onderkennen dadeiyk degenen, die dezen invloed hebben en reageeren instinctmatig op den roep ervan. Wel, waarom zouden wy niet zulk een zijn, waarvan de stille goede invloed instinctmatig gevoeld wordt, in wiens omgeving het licht wordt 4 resteerende partijen wint, en Smid zyn laatste partij verliest. Groen blijft op 16 en wacht af. Hij heeft nog kans, als Donauer en Smid verliezen. Dan zou nog een beslissingsparty noodza- keiyk zijn. In de tweede klasse hebben Kuipers en de Boer beide thans 17 punten, welk aantal door geen der overigen meer behaald kan worden. De Boer is reeds uitgespeeld, zoodat Kuipers, die nog twee partijen voor den boeg heeft hieruit slechts één punt behoeft te halen, om definitief boven aan te blijven. Zooals reeds is gemeld, is Wiersma i pioen. CONFLIKT. Bij ’t gebarsten etenschaaltje, ’t Kippenschaaltje, By 't gebarsten etenschaaltje Staat de Haan. En de laatste kleine brokjes, Etenbrokjes, En de laatste etenbrokjes Valt hy aan. Toen dat schaaltje met dat eten Vol met eten, Toen dat schaaltje met dat eten Werd gebracht, Heeft de Haan op zyne dames, Kippedames. Heeft de Haan op zyne dames Stil gewacht. Nu de dames zyn gaan wand’len, Welvoldaan, Nu de dames zyn gaan wand’len, Vangt hy aan ’t Restje van het etenschaaltje, ’t Kippenschaaltje, *t Restje van het etenschaaltje Was maar klein. 1ste klas dieren. De nutfokkery klaagt over slechte afzet-pryzen. Dit is on redelijk. De plaatseiyke eierpryzen kan men hier geregeld flink hoog houden, om de eenvoudige reden, dat de overtollige productie, door het han- delslichaam der V. P. N. wordt ge absorbeerd. Stel u voor dat dit niet gebeurde, wy zouden de oude prijzen weer krijgen van 2 of 3 ets. Dit wordt te veel over het hoofd gezien, ook door de kleine kippenhouders die meenen de V. P. N, niet noodig te hebben. Tegenwoordig nu bijna alle bodemproducten, zulk een buitenge wone lage pry's opbrengen, ook al door de hooge tariefmuren der ons omringende landen, zeer bedenkelyke welvaarts problemen, kunnen wij nog dankbaar zijn, wat betreft de huidige export-pryzen van het ei, met het ge garandeerde handelsmerk. Nog in het afgeloopen jaar werd door onze ver- eeniging byna voor twee en een half millioen gld. omgezet. Gelukkig is dit jaar de afschryving op gebouwen enz. zoover gevorderd dat de statuaire 25% der aanschaf waarde is bereikt zoodat wij oud-leden kunnen bewijzenjdat de wèg voor de volgende generatie is geëffend, als men nu rekent dat de aanschafwaarde van al dit schoons ongeveer drie ton beeft bedragen dan.... nu wat dan Toch worden nieuwe leden steeds zonder extra entree aangenomen en staat de gelegenheid hiervoor nog altyd wijd open. Het Be stuur van deafdêeling V. P. N. Wor- kum, welke deze herfst 20 jaar heeft bestaan overweegt in de komende nazomer, weer een tentoonstelling te arrangeeren of iets anders er moet biykbaar weer eens een attractie ko men. Daar zonder kan het niet gaan. Hiervoor is echter de moreele, (gelukkig niet de flnancieele) steun noodig van vele ingezetenen. Teneinde dit te bevorderen, alsmede te peilen de omvang en de bereidwilligheid, van de te verwachten medewerking, heeft het Bestuur besloten de gewone algemeene voorjaarsvergadering (zie advertentie hiernaast) ook voor niet leden toegankeiyk te stellen. Belang stellenden zyn alsdan in de gelegen- Er is niets zoo koninkiyk als vriendeiykbeid. En niets zoo vor stelijk als waarheid. ALICE CAREY Ook de geringste emotie van be- langlooze vriendeiykheid die door het gemoed gaat, verheft en vernieuwt dat gemoed, edel moedige en nobele gevoelens voortbrengend. MITFORD O, zeker, het is inderdaad een prachtig ding, vrienden te hebben. Om met hen onze belangen en vreug den te deelen... hun oogen te zien op lichten van belangstelling... en zelf het masker te laten vallen waarachter we onze goede inborst soms willen ver bergen, en niet te probeeren zoo we reldwijs te schijnen, of zoo verstan dig, of zoo deksels koud en cynisch... Wat jong voelen we ons bij elkaar, wat kunnen we samen smakelijk la chen. Zijn niet onze belangen even zeer van beteekenis voor den vriend als voor onszelf? Hoe grenzeloos is onze dankbaarheid zegt een anoniem scribent te weten, dat wy hier, bij onze vrienden, begrepen worden, ge waardeerd en aangemoedigd. We hoeven ons niet te vermoeien met tact of diplomatie. Onze vriendschap pen mogen vele of weinige zyn, doch zelfs al bezaten we maar een goede vriend, dan kunnen we onszelf geluk- wenschen... Ja zeker, een werkeiyke vriend zoo een die niet gezocht worden kan, maar gevonden, als een openbaring van gelijkgestemdheid der zielen, is een machtig mooi ding. Het is een kos telijk goed, zulke vrienden te bezitten, hun belangstellende blik, hun harte- lyk medeleven verwarmt ons het hart ze brengen het beste datin ons is naar boven.... En wy, wy zelf? zyn wy voor onze vrienden eenzelfde inspiratie, als zij voor ons zijn? Deelen wy iets goeds, iets verheffends, iets opbeurends, iets onzegbaar bemoedigends aan onze om geving mee Doet onze nabyheid het beste in anderen naar boven komen, werken en streven zy beter, omdat wy by hen zijn Sporen wij hen, zon der woorden of wat ook, maar door een stille invloed, die zy niet probee ren te begrypen, alleen maar gehoor zamen, tot goede gedachten en goede daden aan? Is onze invloed zoo, dat de anderen in onze aanwezigheid zich op hun best willen toonen? Ja, dan z\jn wy inderdaad ook goede vrienden tooi anderen, zyn wy als het leven makend gist, dat hoe klein het klontje MIJNHARDT’s Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten WORKUM. Of de afdeeling Wor- kum V. P. N. nog bestaat? Zeker Zeker? Kerngezond, financieel sterk, Kon. goedgekeurd. Maar toch, maar toch, er hapert tegenwoordig iets, en wel de belangstelling van Workum's ingezetenen. Door de omstandigheden, aangewezen op de sportfokkery, ont breekt ons hier, een goed geoutilleerd grootbedrijf, wat onwillekeurig de lief hebberij zou aanwakkeren door, aan schouwing en geforceerde afzet van Dammen. De partijen van Vry- dagavond j.l. hebben al eenige beslis singen opgeleverd. In de eerste klas staat Smid thans bovenaan en heeft de beste kans, om als no. 1 te eindigen. Alleen Donauer kan nog 17 punten halen, als hij zijn tentoonstelling gehouden van het werk der leerlingen in het gymnastieklokaal der openbare lagere school. Na afloop van die tentoonstelling kwamen bestuur, leerlingen, ouders, onderwyzers, patroons en tal van genoodigden samen ter by woning van de uitreiking van 3 diploma’s aan leerlingen, die met vrucht de lessen gedurende 5 jaren hadden gevolgd. Ómdat dit plaats had ter gelegenheid van het tweede lustrum was aan deze samenkomst een ietwat feestelyk ca chet gegeven. De heer S. S. Hobma, voorzitter opende met ’n kort herdenkingswoord over de oprichting en een opwekking om deze nuttige instelling te steunen. Daarna werden door den heer IJ. Oosten, directeur, de diploma’s uitge reikt aan Jacob Kluifstra, Eise Speer- stra en Feike Dijkstra. Deze uitreiking ging gepaard met een toespraak, waarin duidelijk de waarde van zoo’n diploma werd aangeduid. Ouders, patroons, oud-leerlingen werd op het hart gedrukt dit .onderwys moreel en voor velen, door wiens tegenwoordig heid anderen tot goedheid worden ge prikkeld? Waarom zouden wy niet het gist willen zijn, door onze goede gedachten, onze vriendelyke houding tot de menschen om ons heen, echter niet gedemonstreerd in hille, uitbun dige vriendelykheidsbetuigingen, die zoo gauw over kunen gaan in een valsch, gehuicheld gevoel, ondiep en waardeloos Waarom zouden wy niet vriendeiyker over onze mede-loopers in den levensbaan denken? Is het niet, zooals onlangs W. G. Sibley, een overzeesch publicist opmerkte, net zoo makkelyk om goed over zijn naaste te denken, in plaats van kwaad, en is dat niet veel liefdevoller Immers een mensch, die vermijdt kwaad te spre ken van anderden, wordt zelden door anderen aangevallen. In ons allen schuilt goed. Zelfs een laag sujet wordt er beter van, wanneer iemand goed spreekt van een of andere goede eigen schap die hy heeft. De manier om goed gedrag aan te moedigen is het in praktijk te brengen en het te loven. De gewoonte om goed over anderen te denken verhoogt de goedheid van den denker, en is dat niet iets, dat altyd eerlijk gewenscht mag worden Maar het is ook het beste schild tegen de .slechte gedachten van anderen.... Wel, het zou geen kwaad plan zijn, als we eens probeerden, ieder voor zich, in zijn omgeving de functie van het gist te vervullen. Floris C. heid op alle mogelijke vragen ant woord te erlangen en kunnen tevens doen blijken van hun goeden wil, bij het uitwerken van een eventueel a%n te nemen attractie. Omdat er nu eenmaal geen geschikt persoon is te vinden voor verzamelaar, belast een der leden, vry belangeloos, zich hiermede, alleen voor de goede zaak. Mocht echter iemand hier iets voor gevoelen om, door zich hier ge heel aan te wijden, deze zaak vooruit te brengen, is er gelegenheid zich aan te melden bij het bestuur. En nu, hoofden van gezinnen en ook anderen, waarby niemand is, die geen kippen houdt, het woord is aan u. Wat zal het zijn Enthousiasme, ge steund door kennis, wetenschap en samenwerking, of eenvoudig sleur- werk Dit is toch geen vraag waar over nagedacht behoeft te worden. in de derde klasse ongeslagen kam pioen. De stand is thans: gesp. gew. gel. verl. pt. 16 16 13 9 9 8 3 K I Het woordenrijtje, dat ik je gaf, moest je verande ren inRoom - Een - Maan Brood - Raap - Aster Noord Druk - Taal. Nu de gebruikte letters op een rytje en ze maken samen de naam Rembrandt. K 2 DE VERKLIKKER. Daar is in Afrika een vogeltje, dat men den naam van honingaanwyzer gegeven heeft. Het dier werkt in kameraadschap met den mensch. Het zoekt name- iyk byennesten op. Kyk, daar zit er een op een boom te roepen, te zingen en te slaan met de vleugels. Dat wil zeggenVoorbyganger, wacht eens even, hier is zoetigheid. Als de voorbyganger nu zin in honing heeft, dan loopt hy het vogeltje, dat van tak tot tak huppelt, na en hij wordt by het byennest gebracht. Natuurlijk verwacht het vogeltje een deel van den buit. Het is zelfs mogeiyk, dat hy meer zyn eigen voordeel bedoelde, dan dat van zyn „hand”langer. K 3 Maar een Haan weet van manieren Als veel dieren Maar een Haan weet van manieren Net en fijn. Door de deur der gazen woning, Kippenwoning, Door de deur der gazen woning Komt de Kat. Van 't gebarsten etenschaaltje, 't Kippeschaaltje Van ’t gebarsten etenschaaltje Wenscht hij wat! Maar de Haan met kam en sporen, Scherpe sporen, Maar de Haan met kam en sporen Weigert dat! En de Kat, na kort weerstreven, Fel weerstreven, En de Kat, na kort weerstreven, Geeft het op Want de Haan pikt hem met nadruk, Feilen nadruk, Want de Haan pikt hem met nadruk In zyn kop RAADSEL. Myn eerste deel is niet krom, Integendeel, Op myn tweede zitten er, wys en dom, O zoo veel. Pas allen maar op en kom Niet te veel Voor mijn geheel. WIE WIL ER EEN POES-JE Voor klei-nen, die al een beetje le zen. Poes je Trui had jon gen. Wel drie. Klei ne broer vindt het heer-lijk. Hij gaf ze al-le drie al een naam. Dat zwart-je heet Moor. Dat zwart-je met wit heet Tip-pie. En dat an-de-re heet Jan, net als broer zelf. Maar nu zegt Moe, dat die klei-ne poes jes mis-schien wel weg moe-ten. En dat vindt broer zoo heel jam mer. Hy is van-mor-gen al vroeg op-ge-staan. Hij zal by al-le bu-ren vra gen, of ze niet een poes je van hem wil-len hebben. Dan zul-len ze biy-ven le ven! B. Smid H. Groen J. Koopen C. Donauer P. Vlas J. Hofman S. Holkema G. Kuipers E. de Boer J. Dijkstra J. v. Dijk H. Spijksma H. E. de Jong 9 J. Kramer 10 R. Wiersma 8 D. v. d. Meer 8 A. v. d. Akker 8 A. de Graaf D. Kramer o. zonder dat Uw huid stukgaat of naschrijnt, ook al is Uw baard nog zoo zwaar en hard, indien U maar vóór het inzeepen de baard- oppervlakte inwrijft met een weinig Purol. Dooien 30-60 en 90 ct. Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten.

Friso nl | 1930 | | pagina 1