(W. Schoonmaaktijd Nieuws- en Advertentieblad Uurvverk-Reparatie’s Het dividend over 1929 is gesteld op lO°|o en vanaf heden betaalbaar ten kantore der Bank. voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordi, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz Dit Nummer bestaat uit 2 bladen. Huiduitslag --<a J. van Douwen Zuipers Horlogerie Markt GEBR. FLAPPER - Noord en Markt Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. By alle Drogisten. Voor allen die Sukkelen met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn Mijabardt’s Lsxeertabletten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 cent. A. WAGENAAR Azn. t 56ste Jaargang ZATERDAG 5 APRIL 1930 No. 15. NIEUWE HOEDEN OVERHEMDEN ZELFB1NDERS Nachruf Gemengd Nieuws Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. 8 Plaatselijk Nieuws. 1 1 t Dit blad verschynt des Za terdags en kost per kwartaal 65 centsfranco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorin, in te zenden. Ad- vertentiön tot utterly k Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep en doe er dan wat Purol opby vocht-afschei- dende uitslag en eczema’s bovendien nog wat Purolpoeder. Herhaal dit eiken dag, zoolang het noodig is. 10 12 12 10 12 12 8 8 1 1 3 3 3 3 1 3 3 4 8 7 7 3 5 6 6 18 16 13 13 9 8 3 17 17 15 9 8 7 7 16 10 6 4 4 2 2 3 3 1 O 2 3 2 4 7 7 8 8 7 5 5 4 3 1 8 8 6 3 4 2 2 8 5 3 2 2 gedeelte en van Dammen. De winterwedstryd van „O. G.” is bijna afgeloopen. Tot het laatst blijft de spanning er in, zooals uit onderstaande stand wel blijkt. In de eerste klas gaat het thans nog om de tweede plaats tusschen OIN TVAAGEN 3. Smid I. Groen C. Donauer J. Koopen P. Vlas J. Hofman S. Holkema - De prys der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager Tien geboden voor de film. De laatste jaren, aldus 't „Rott. Dagbl.”, is er een geheel adat van gewoonten ontstaan, die in de film productie en in het bijzonder by de Hollywoodsche, nooit zullen worden overtreden. Bepaalde dingen werden nooit verfilmd, niet zoozeer omdat men daartegen bezwaren van etischen aard had dan wel, omdat men vooruit wist, dat het publiek deze films zou af keuren en de film het dan niet zou doen. Dit is een zoo doorslaggevende maatstaf, dat men nooit van dezen stelregel afweek. Tieferschüttert erhielten wir die Kunde, dass Bürgermeister Wagenaar sanft entschlafen ist! Wir stehen mit den Einwohnern der Stadt Workum an der Bahre dieses lieben Menschen, dessen Herz warm slug, der der Notleidenden Menschheit in Zeiten der Not ein guter Berater und Helfer warWir Deutsche vergessen auch über das Grab hinaus die Taten dieses warm- herzigen Beraters und Freundes nicht In Zeiten der Inflation und Unterer- nilhrungsnot organisierte Herr Bürger meister Wagenaar ein Komitee, um die notleidenden Kinder der Einwoh- nerschaft Emdens in gute hollhndische Pflege zu bringen Er half und schaftte zum Wohle der Menschheit! In vor- nehmer Weise half er, wo nur Gele- genheit warNun ist er dahingegangen und wehmütig trauern wir mit der Einwohnerschaft Workums I Ehre seinum Andenken und mit inniger Dankbarkeit wollen wir sei ner Taten gedenken! Mit ehernem Griffel sind seine Taten in die Ge- schichte der Stadt Emden eingegraben Sie werden nicht vergessen werden, wenn auch der Wohltüter Bürger meister Wagenaar nicht mehr hier unten weilt! Ehre seinem Andenken In Dankbarkeit: -Das Komitee fuer Notleidende Kinder in Emden”. FRITZ KOTHE, ehrenamtl. Leiter. Emden, den 1 April 1930. Bovenstaande werd ons toegezonden door „Das Komitee fuer Notleidende Kinder in Emden”, met beleefd ver zoek tot opname, waaraan wij gaarne voldoen. Den laatsten tfjd is men echter wel gedwongen geweest rekening te hou- den met andere factoren dan alleen den smaak van het pubiek. Het is zoo vaak voorgekomen, dat in Europa films, en dit gold in het bijzonder Engeland, werden afgekeurd, dat men besloten heeft koers te wijzigen en een nieuwen weg in te slaan. Dit leeft geleid tot het uitvaardigen van do volgende tien geboden, waarmee men den Engelschman in het gevlij denkt te komen 1. geen film mag sympathie wekken voor een misdadiger 2. handel in verdoovende middelen zal niet worden getoond 3. de waardigheid van het huwelijk en van het huiselijk leven zal moeten - worden hooggehouden 4. buiten-huwelijksche verhoudin gen, zelfs als deze voor den inhoud noodzakelijk zijn, mogen niet aantrek kelijk, noch gerechtvaardigd worden voorgesteld 5. hartstochtelijke scènes mogen nooit zoo gemaakt worden, dat zij werken op de lagere instincten van de massa; 6. blanke slavernij moet worden vermeden 7. onzedelijkheid in woord, gebaar of inhoud zal geheel worden verwij derd; 8. naaktheid of andere onfatsoenlijke dingen zullen niet worden ingelascht 9. dubbelzinnige titels of titels die onbehoorlijk zijn, worden verwijderd 10. en tenslotte zal nooit de religie mogen worden aangetast of een gees telijke belachelijk of in een minder waardige rol worden vertoond. Brandstichting Maandagavond plm. 10 uur werd de politie te Apeldoorn gealarmeerd voor een brand in de Jachtlaan, in het per ceel, bewoond door de familie K. De brand was in het benedenhuis ontstaan. De brandweer behoefde echter niet meer handelend op te treden, daar omwonenden het vuur reeds hadden gebluscht. Dinsdagmorgen 8 uur brak echter opnieuw brand uit in dezelfde woning. De brandweer was betrek kelijk vlug het vuur meester, waarna de politie een onderzoek instelde. Uit het onderzoek bleek, dat de brand thans in één der slaapkamers in het bovenhuis was ontstaan. Voorts con stateerde de politie, dat de meubelen zoowel boven als beneden met petro leum waren overgoten. De bewoners, die den nacht in een hotel hadden doorgebracht, werden aan een scherp verhoor onderworpen, waarna de heer K. in arrest werd gesteld. overleden was, doch thans blijkt, dathy reeds geruimen tijd van een uiterst ge ringe wekelijksche toelage moest be staan. Het door hem te zamenmetde anderen ontdekte goud vertegenwoor digt een waarde van ongeveer 200 millioen pond sterling. De bedreigde juwelierszaak te Hamburg. De eigenaar van de Hamburgsche juwelierslirma Wemke, op wiens zaak in de Hamburgerstrasse onlangs een bomaanslag werd gepleegd, is ander maal door onbekenden lastig gevallen. Hij werd Maandag opgebeld door iemand, die hij herkende als den man, die ook het eerste telefoongesprek gevoerd had. De man dreigde met nieuwe aanslagen, indien ’t gevraagde geld niet op een vastgestelde plaats zou worden gedeponeerd. Deze plek wordt nu door recher cheurs bespied, doch tot dusverre zonder resultaat. Ook de zaak van den heer Wemke staat onder voortdurenc politietoezicht. Hieraan is het wellicht te danken, dat tot nu toe geen nieuwe aanslagen gepleegd zijn. WORKUM. In de Bewaarschool werd weer de jaariyk«che ledenver gadering van de Boazbank gehouden onder leiding van den heer B. IJ. Wielinga. De heer F. Faber bracht z|jn jaarverslag uit over ’t verloopen boekjaar; de kassier-boekhouder, de heer J. Koornstra, deed rekening en verantwoording, 't Bleek dat 1929 voor de Boazbank een zeer goed jaar was geweest. Spaar- en deposito-gelden vertoonden beide vooruitgang. Op meer dan 1000 spaarbankboekjes stond per 31-12-’29 f 189 573.98 en ’t bedrag der deposito’s was op dien datum f96.263.07. Van de gemaakte winst werd bijna f700 bij reserve ge voegd, waardoor deze boven de f4000 is gestegen. Het dividend is weer ge steld op 10 pCt., vanaf heden betaal baar ten kantore. Het rapport van den accountant, de heer M. Kramer te Leeuwarden, was zeer gunstig. Onderscheidene crediet-aanvragen waren in ’t afgeloopen jaar behandeld. Waar 't Bestuur de dekking niet vol doende vindt wordt onverbiddelijk tot afwijzing besloten. Gelukkig was in dit boekjaar ’t meerendeel der aan vragen toegestaan. Met andere Boazbanken werden de goede relaties aangehouden, echter voor niet één andere Bank is onze Boazbank mede verantwoordelijk. Aansprakelijkheid voor anderen kan de Bank niet op zich nemen. Het aftredend Bestuurslid, de heer F. Faber Jr. werd herkozen; even eens de heer Tj. de Zwart als lid van den Raad van Toezicht. De vergadering die beter bezocht had kunnen zijn werd door den heer S. S. Hobma met dank aan God ge sloten. Gevonden voorwerpen. Sierspeld by A. de Jong, Emmakade. Kinderwant bij J. IJ. de Jong, Zuid. Beursje met inhoud bij R. Visser, School straat. IJzeren hoepel bij S. K. de Jong, Noord. Handbeschermer bij D. de Boer, Zijlspad. Zakspiegeltje by R. B. de Jong, Noord. Rijwielbelastingmerk bij A. Wouda, Turfland. Kinderwanten, Handbeschermer en Handtascbje aan 't pol. bureau. Workum, 4 April 1930. De Hoofdagent van Politie, J. v. D. SCHAAF Maandagmorgen verspreidde zich de droeve mare door de stad, dat onze burgemeester A. Wagenaar Azn. was overleden. Een week tevoren had bijeen hartaanval gehad en hoewel de toestand direct ernstig was had men toch dit plotselinge over lijden niet verwacht. Op 38 jari gen leeftijd is hij reeds heen gegaan. Geboren 8 Augustus 1891 te Nieuwolda is hij het eerst werk zaam geweest ter secretarie der gemeente Nieuwolda en werd zijn opleiding voltooid te Delfzijl alwaar hij later met de leiding van den Vreemdelingendienst werd belast. Bjj K. B. van 16 April 1921 no. 30 werd hij benoemd tot burge meester dezer gemeente en werd by op 1 Juli d.a.v. geïnstalleerd. Onder zijn leiding zijn verschil lende werken tot stand gekomen o. a. het dempen van het Dwars- noord, restauratie van het waag gebouw en de O. L. School, het leggen van nieuwe bruggen, aansluiting aan het Prov. Electr. net, terwijl hij zich voorts zeer heeft geïnteresseerd voor het verbeteren van den weg Wor kum—Bolsward. Ook voor het stoppen van diverse sneltreinen heeft hij met succes zeer geijverd. Voorts was hij Beschermheer van het Chr. Muziekcorps „Crescendo”, voor zitter van de Heidenschapster Veenpolder en zat hij mede in het bestuur van den Bond van Nederl. Gemeente-ambtenaren, afd. Friesland ende Vereeniging Vreemdelingen-Verkeer in de Zuidwesthoek. In verband hier mede verscheen van zijn hand o. m. „Het Stedeke Workum”, een handige lezenswaardige gids voor onze stad, waardoor hij meer dan gewone bekendheid verwierf. Zijn wij goed ingelicht, dan lag het in de bedoeling van den overledene, tot bevordering van het vreemdelingen-verkeer aan een meer uitvoerige gids zijn krachten te wijden. Ook de Friesche Orkestvereniging trok zijn warme belangstelling. Zeer zeker was er onder zijn leiding nog meer tot stand ge komen. Het heeft echter niet zoo mogen zijn. Zeer jong is hy reeds ten grave gedaald. Hy ruste in vrede. Een internationale oplichter. Te Doornik is een internationale oplichter geknipt, die vele firma’s voor groote bedragen heeft opgelicht. De man heeft gedeeltelijk bekend. Het is een zekere Christo Caryfalis, die onder verschillende namen zyn schelm streken uitvoerde. Zoo is hij b.v. te Hamburg opgetreden als Sir. John Kerr, vertegenwoordiger van een Eq- gelsche papierfirma, als hoedanig hy groote koopcontracten met Hamburg- sche kooplieden afsloot. Na verloop van tyd kwam hy dan met connosse- menten e.d. en inde geld voor nog niet geleverde waren. Totaal heeft hij op deze wyze ongeveer 10 millioen francs verkregen. De navorschingen der in ternationale crimineele politie hebben aangetoond, dat Caryfalis aan het hoofd staat van een wydvertakte bende op lichters. Een onderzoek wordt inge steld naar eenige handlangers. Een staking van slagersknechten. Te Posen zyn de slagersknechten in staking gegaan, daar de patroons de loonsverhooging, welke door hen werd geëscht, niet willen toekennen. Dinsdag werd een groote slagery door ongeveer 100 knechten bestormd. De werkwilligen werden afgeranseld en de inboedel werd k >rt en klein gesla gen. Tragisch einde. Een der vier ontdekkers van de geweldige goudvelden in Zuid-Afrika, Samuel Honeyball, is volgens berich ten uit Johannesburg, in diepe armoe gevonden. Men dacht, dat hij reeds Geweten sgeld. Bij den Inspecteur der belastingen Ile Afdeeling te Sneek is ter voldoe ning aan te weinig betaalde belasting ontvangen de som van f487.35. Runderen-export enz. Gedurende de week van 9—15 Maar j.l. werden voor uitvoer uit ons lanc naar het buitenland goedgekeurd 98' runderen t. w. naar België 914, naar Frankryk 24, naar Italië 44 en naar Zuid-Afrika 5. Gedurende het tydvak 9—16 Maart j.l. kwam het mond- en klauwzeer in ons land voor met 1 geval in Gelder land en 1 geval in Noord-Holland. Suikerbieten-prijzen 1930. Op Walcheren worden momentee contracten afgesloten ad f 14 per 1000 Kg. aan het schip geleverd en f 13.25 in levering aan de stations der stoom tram „Walcheren”. Sommige fabrieken bieden f0.25 meer. Aanslag op een trein. De directie der Ryksspoorwegen te Neurenberg deelt mede, dat in den nacht van 31 Maart op 1 April naby de halteplaats Dussendorf een aanslag is gepleegd op den trein door dwars- leggersopde rails te leggen. De d wars leggers konden gelukkig no^ t|jdig worden verwyderd. Naar de daders wordt een onderzoek ingesteld. Groen en Donauer en in de tweede eveneens tusschen Kuipers en de loer. De stand is nu gesp. gew. gel. verl. pt. 12 12 10 12 12 12 10 1 G. Kuipers E. de Boer J. Dijkstra J. v. Dyk H. E. de Jong 12 J. Kramer H. Spijksma R. Wiersma D. v. d. Meer 8 A. v. d. Akker 8 A. de Graaf D. Kramer De agenda van de te houden vergadering van den Raad der ge meente Workum op Maandag 7 April a.s., 's nam 6 uur, luidt als volgt Punt 1. Notulen der vorige verga dering. Punt 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. Punt 3. Verzoek van het bestuur der Vereeniging „Dorpsbelangen” te Parrega om opnieuw een g< van den dijksberm ten Zuidt Parrega te mogen huren. Punt 4. Verzoek van D. Tjerkstra te Heidenschap om ontheffing van zyn aanslag in het schoolgeldkohier. Punt 5. Verzoek van A. Oosterhoff e.a. te Workum om maatregelen te willen nemen tot het verwijderen van de beide bekken aan den zgn. Zoolsdy k. Punt 6. Verzoek van A. Mulder te Workum om eene tegemoetkoming ingevolge art. 13 der L. O.-wet 1920. Punt 7. Verzoeken van de besturen der bijzondere scholen om voorschot op de vergoeding ex art. 101, le lid der L. O.-wet 1920. Punt 8. Verzoek van de Nationale Commissie tegen het alcoholisme om aandacht te schenken aan de gelegen heid tot vermindering van het aantal gelegenheden voor openbaren drank- verkoop. Punt 9. Verzoek van A. J. Lootsma te Workum (Wiske) om aandacht te willen schenken aan het onderhoud van den Ouden weg. Punt 10. Verzoek van het Comité inzake bestudeering en bestrijding van de iepenziekte om een bijdrage in de kosten van onderzoek. Punt 11. Verzoek van H.J. ten Ham om vergunning tot het leggen van een brugje naar de door hem nieuw te bouwen woning aan den Nieuwen weg. Punt 12. Vaststelling van een rooi- lün langs de zuidelijke zijde van den Nieuwen weg. Punt 13. Voorstel van B. en W. in verband met de uitvoering van de Ziektewet. Punt 14. Voorstel van B. en W. in zake het vaststellen van eene bepaling, waarby het bekleeden van nevenbe trekkingen den gemeente-ambtenaren wordt verboden. Punt 15. Voorstel van B. en W. tot wfiziging der begrooting, dienst 1929. Punt 16. Vaststelling van het primi tief kohier van hondenbelasting 1930. BOAZ-BANK WORKUM Ruwe roode of schrijnende handen weer gaaf, zacht en mooi door Purol O.

Friso nl | 1930 | | pagina 1