enz. enz. EEN PRACHT COLLECTIE ZOMERSTOFFEN Üurwerk-Reparaties voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. Nieuws- en Advertentieblad BEDDEN TAPIJTEN I J.van Douwen Kuipers Pijnloos Scheren Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot SprUtol. Bij alle Drogisten. Bij Haaruitval en op plekken waar het haar erg dun wordt, de hoofdhuid een weinig inwrijven met Purol. Doe dit 1 of2 maal per week dit maakt haar en haar wortels weer sterk en groeikrachtig. H. BRENNINKMEIJER ZONEN ZATERDAG 3 MEI 1930 No. 19. 56ste Jaargang Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws. Een dag voor Moeder. een Rosa” geheel Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 6b cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm.in te zenden. Ad- verteutiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten Horlogerie Markt f 998 -1000 -1229 -1058 -1070 -1109 -1167 -1179 T.I E RKSTHA Kruizebroederstraat 26-28 SN E EK Geen pijn en geen stuk gaan meer en ook geen na schrijnen der huid, als men vóór het inzeepen de huid inwrijft met een weinigje Doos 30 en 60, Tube 80 ct. PUROL STAVOREN. Ds. O. S. Cazemier, predikant by de Ned. Herv. Gemeente alhier, is beroepen bij gelijke gemeente te Monnikendam. WORKUM. De Emmabloem-Collecte heeft opgebracht f 180.41. Onkosten f48.05. Netto saldo f 132.36, ten bate van de afdeeling T.B.C. van ’t Groene Kruis. De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager Bergtoerist verongelukt. Uit Oberstdorf wordt gemeld: In het begin van de vorige week ver trok de 20 jarige student Neumerkel naar hetOijdal voor eenige bergtoch ten. Toen men niets meer van hem hoorde, werd een reddingsbrigade uitgezonden, die hem thans dood aan den voet van een bergwand heeft ‘j was van een hoogte van 300 M. naar beneden gestort. De mannen van de reddingsbrigade wa ren zelf zoo uitgeput, dat zij het lijk niet mee konden nemen. Andere berg bewoners moesten het vervoeren. Tloord in een juwelierszaak. Op 8 Maart is, zooals gemeld werd» de juwelier Neuner in de Grosse Theaterstrasse te Hamburg door een' bandiet, die de zaak was binnenge drongen, met revolverschoten gedood. Dinsdag is de zoon van Neuner op dezelfde wijze om het leven gekomen. Ook ditmaal slaagde de indringer er niet in iets te ontvreemden. Hij ging er na den juwelier te hebben gedood vandoor, achtervolgd door een aantal agenten, die, toen zij zich door revol verschoten bedreigd zagen, van hun GROOTZAND - SNEEK De aardbeving in Italië. Bij de aardbeving van Zaterdag in de streek tusschen Nocera en Avel- lina blijken sterke schokken geregi streerd te zyn. Te Nocera Inferiore en in de omgeving vertoonen talrijke huizen scheuren. Te Siano en te Sarno zijn eenige huizen ingestort, terwijl de kerken in die plaatsen ernstig beschadigd werden. Tusschen tienen en twaalven Zondagavond werden wederom in die plaatsen schokken gevoeld. De bevolking verzamelde zich op de marktpleinen. TeAvellina hebben de inwoners den nacht in de open lucht doorgebracht. Persoonlijke ongelukken vonden niet plaats. Men schat de schade op 600.000 lire. oorlog het leven lieten voor hun land. Onder de Are de Triomphe ginds by de Champs Elysés in Parys, heeft men het gebeente begraven van een onbekende soldaat uit den wereldoor log, en een eeuwige vlam brandt op zyn graf. De grooten der aarde komen daarheen, en verwijlen er met ont bloot hoofd, als hulde en dankbetoon jegens den onbekenden soldaat. Maar wie ontbloot het hoofd voor de onbe kende moeder, de moederfiguur aller landen, de zorgende, zwoegende, liefhebbende, onvermoeide, de hoed ster van onze jeugd? En waar is haar eerezuil, en waar is de eeuwige vlam, die voor haar brandt Op den moederdag wordt hij in de harten van vele duizenden en duizen den opgericht, en de vlam is de liefde, waarmee wy onze moeders willen omgeven, en waaraan zij haar moe gewerkte handen kan koesteren. Ik denk daarby aan een paar eenvoudige woorden, waarvan ik den auteur niet ken, maar die zoo roerend eenvoudig „Moeder" karakteriseeren Het is een wonderbaar iets, een moeder; anderen mogen ons liefheb ben. Onze moeder alleen begrijpt ons, zy werkt voor ons, zorgt voor ons, bemint ons, vergeeft ons alles wat wij doen, begrijpt onsen het eenige kwaad dat zij ons ooit doet, is te sterven en ons te verlaten.” Floris C. naderenden motortrein van de Wold- jerspoor gereden. Hoewel het uitzicht overal vrij was, had de eigenaar-bestuurder den trein niet opgemerkt. De auto, die door den trein werd gegrepen en een eindje meegesleurd, geraakte ten slotte ge heel vernield in een sloot terzijde van de spoorbaan. Ook de trein liep eenige schade op. De bestuurder kwam wonder boven wonder met den schrik vrij. Achter in de auto bevonden zich twee knapen waarvan de een, een zoontje van den eigenaar, de tegenwoordigheid van geest had juist by tyds uit de auto te springen, terwyl de andere by den eersten schok uit het voertuig werd geslin gerd en een kleine hoofdwonde opliep. De auto was niet verzekerd. De politie heeft den bestuurder geverbaliseerd. Brand in een verbeteringsgesticht. In het Stedelijk Verbeteringshuis te Chicago is Woensdagmorgen vroeg een brand uitgebroken, die echter spoedig gebluscht kon worden. Tot handhaving der orde en het kalmeeren der zeer opgewonden gedetineerden was een sterke politiemacht gere- quireerd. Ongeluk in een mijn 11 dooden. In een myn te Atelope (district Gwanda) is een staug van de rem voor de liftkooien gebroken. Hierdoor werd een inboorling gedood, maar bovendien stortte de lift, waarin zich 10 inboorlingen bevonden, omlaag in de 450 meter diepe schacht. Allen werden gedood. Storm en onweer in Frankrijk. Zware stormen hebben op verschei dene plaatsen in Frankrijk groote schade aangericht. Met name in het wijnbouwgebied is zeer veel verwoest. In een dorp zijn twee inwoners door den bliksem gedood. Op verscheidene plaatsen is brand uitgebroken. 28 April. By de gehouden aanbe steding voor het maken van een ver- bindingspad tusschen de Bagynestraat en de Schoolstraat met twee daarin gelegen brugjes is ingeschreven door H. Pelle - Corn. Gielstra B. Voets en Zn. D. de Jager F. Zeilstra R. G. Visser Gebr. van ’t Veer P. Spijksma Gegund aan den laagsten inschrijver. De heer Th. Horensma, Directeur van het Post- en Telegraafkantoor, alhier, werd in geljjke betrekking be noemd te Terneuzen. ders een warmende, verkwikkende lichtstraal zijn, Het is ook een symbooldeze moe derdag. Het is een monument in onze gedachten opgericht, voor de onbe kende moeder, dat isde moeder door alle tijden heen, de personificatie van trouwe, onbaatzuchtige, opofferende, zorgende liefde. Die niet om dank, erkenning, roem noch faam vraagt, noch om belooning. WH hebben op onze wereld vele en groote standbeelden en monumen ten opgericht, voor groote helden in den kryg, voor mannen van weten schap en vernuft, voor strijders voor een Ideaal, voor de mannen, die in LIJST van uit Workum vertrok ken en aldaar gevestigde per sonen over April 1930. Ingekomen Pieter Huisman, van Beverwijk naar A 16. Jantje van Walta, van Sneek naar D 104. Hans Schakel, van Nieu- rwerkerk a.d. IJsel naar G 78. Age pad aldaar kwam, onder een vracht- van der Meer met gezin, van Balk naar G 245. Kornelis Meijer met gezin, van Sliedrecht naar G 11. Janke de Boer, van Huizum naar G 61. Gerrit Boersma, van Huizum naar G 182. Wiebren Postma, v. Soerabaja (N.O.-I.) naar G 316. Pietje Landstra, van Enk huizen naar G 20. Rintje Vuist, van Chaam naar G 20. Jiskjen Postma, van Den Helder naar G 276. Hidde v. d. Meer, van Ferwoude naar G 252. Fopkje Bylsma, van Hilversum naar F 90. Rimmer Kloosterman, van Mirns en Bakhuizen naar Heidenschap G 264. Afke Bakker, van Nijhuizum naar G 207. Wiensen Jelle de Jong, van Amsterdam naar D 27. Vertrokken Jelle Riemersma, van E 23 naar Franeker, Dijkstraat 21. Geertruida IJntema, van G 108 naar Bolsward, Ververstr. 14. Meinte Venema, van G 104 naar Haarlem, Donkere Spaarne 50. Wed. J. van den Akker, van A 12 naar Den Helder, Nieuwstraat41. Jan Miedema, van G 184b naar Hoofddorp, Aalsmeerderweg 113. Maaike Damsma, van F 3 naar Nyhuizum (Wijmbr.) Hendrik Spyksma, van B 24 naar West woud (N.-H.) Hendrik Bonnema, van B 42 naar Amsterdam, Cornelis Springerstr. 36. Janke Veltman, van G 82 naar Bolsward, KI. Hoogstraat. Douwe Ketelaar, van G 18 naar Heer len, Akkerstr. 10. Bernardus Dirk Faber, van G 10 naar LJmuiden, Kennemerlaan no. 81. Sjoerd van der Zee, van E 54 naar Huizum, Heijer mansstr. 29. Jacoba de Boer, van G 61 naar Sneek, Stationsstr. no. 4. revolvers gebruik maakten. De man werd zwaar gewond naar een zieken huis gebracht. Circus-ongeval. In een circus te Greiffenberg in Silezië stortte een acrobaat, die aan een zweefrek werkte, Dinsdagavond naar omlaag. In zijn val sleurde hij ook zijn vrouw mede. De man was op slag dood, zijn vrouw werd met levensgevaarlijke verwondingen naar een ziekenhuis gebracht. Het liefdesdrama te Leeuwarden. De Rechtbank te Leeuwarden ver oordeelde Woensdag de 46jarige koopman Hendrik N., wegens moord op zyn echtgenoote, Annechien Fen- nema, die hy door revolverschoten om het leven bracht, omdat zij niet lan ger met hem wilde samenleven, tot 18 jaren gevangenisstraf. De eisch was 20 jaar. Een heel blok huizen verbrand. Uit Bogota (Columbia) wordt gemeld, dat een heel blok winkels en kantoren in de zakenwijk van de stad Calcutta, door brand werd vernield. Het vuur deelde zich ook mede aan het huis van bewaring, waar tweehonderd gevangenen door een paniek werden aangegrepen. Zij moesten naar kazerne worden overgebracht. Ongevallen. Dinsdagmorgen is het 10-jarig doch tertje van N. te Bussum, toen ze uit de ouderlijke woning op het Klooster- auto gekomen. De bestuurder kon niet meer remmen. Het kind kwam onder een der voorwielen en overleed kort hierna. De 89jarige juffrouw Sijsma te Sneek, die de vorige week bij een begin van brand in hare woning ernstige brandwonden opliep, is thans in het St. Antonins Ziekenhuis aldaar aan de gevolgen overleden. Aan het begin van de Karnemelk- sloot te Gouda heeft Dinsdagmiddag een droevig ongeval plaats gehad. Het 5-jarig dochtertje van den heer P. van Wyk stak, op weg naar school, plotseling de straat over op het mo ment, dat een groote zeswielige bestelauto van Van Gend en Loos naderde. De kleine werd op het mid den van den weg door het zware voertuig overreden en onmiddellijk De malaise in den landbouw. Naar vernomen wordt hebben de landbouwers te Oudebiltzijl besloten, per 12 Mei a.s. de loonen der arbei ders te verlagen van f0.30 tot f0.25 per uur. Ook in andere dorpen in Noordelijk Friesland overwegen de landbouwers loonsverlaging. Stand mond- en klauwzeer. Gedurende het tijdvak van 16 tot 23 Maart kwam het mond- en klauwzeer in ons land niet voor. Van 31 Maart t.e.m. 6 April j.l. kwam 1 geval in Drente en 1 geval in Zuid-Holland voor. Prijzen van boerderijen. Te Huizum (Fr.) werd een plaats met ruim 40 pondemaat land van ver schillende kwaliteit, waarbij vele zwaar belast met reeds van derden, ingezet op f 45.762 welk bedrag met pl.m. f2500 werd verhoogd, terwijl bij samenvoeging geen bieder washet huis en 15 p. werden ingehouden, de rest aan beschrijvers gelaten. Kooper kon naar men zegt, een tyd geleden uit de hand f60.000 voor de plaats krijgen. Te Dantumawoude (Fr.) werd een boerderij van 41.79.30 H.A. tot Mei 1933 verhuurd voor f4750 huis oud maar goed onderhouden, van veel ge makken voorzien en bij groot vaar water, lasten pl.m. f30 per H.A. ge kocht als geldbelegging voor f92,917 plus f690 en 6 °/o kosten. Belastingvrijdom voor landbouw- tractors. Ingaande 1 Mei a.s. zal geen be lasting meer verschuldigd zyn voor motorrijtuigen, die uit den aard be stemd zijn om elders dan op wegen worden gebruikt, indien die uitsluitend ten dienste van het landbouwbedrijf gevonden. Bij van den openbaren weg gebruik ma ken. Houders van op 1 Mei nog gel dige 60- dagenkaarten kunnen tegen inlevering van deze kaarten de be lasting terugkrijgen ten bedrage van zooveel twaalfde gedeelten van het voor de kaart betaalde bedrag, als deze op 1 Mei nog geheele maanden geldig zou zijn geweest, met dien ver stande echter, dat nooit méér zal wor den teruggeven dan zooveel zestigste gedeelten van het betaalde bedrag als er op 1 Mei 1930 nog openstaande vakken op de kaart aanwezig zijn. Auto tegen trein gereden. Dinsdag is de vrachtauto van den heer H. Kugel van Meedhuizen op den onbekenden overweg tusschen Farmsum en Meedhuizen tegen den ....„Und drinnen waltet die [züchtige Hausfrau Die Mutter der Kinder und [herrschet weise lm haüslichen Kreise, und [lehret die Madchen Und wehret den Knaben, und [reget ohn’ Ende Die fleissigen Hande....” SCHILLER Het is heel begrijpelijk, dat het idee van een „moederdag” in ons land ook zoo’n sympathiek onthaal heeft ge vonden en overal weerklank vindt. Men heeft er, in navolging van ande re landen den llden Mei voor uitge kozen. Een mooie voorjaarsdag, met bloemen in overvloed, waarop de kin deren, ook de heele kleintjes en de heele grooten, hun moeder een feest dag willen bereiden, één dag in het jaar apart zetten, om hulde en dank te brengen aan de dappere, onver moeide, zorgende vrouw, die zonder „loon” en zonder aanmoediging dik wijls, dag in dag uit haar beste krach ten besteedde, haar jeugd en haar tijd en haar kracht en haar liefde met een blij gelaat offerde aan ons: de kin deren. Natuurlijkwy zijn allen eens kin deren geweest en allen hebben wij ons gekoesterd in de warme moeder liefde, ën de duizend en een kleine en groote zorgjes en zorgen aanvaard, die een moeder voor ons had en waar mee zy ons omgaf. En toen wij grooter werden, namen de zorgen toe, hoewel wy het niet zagen. Wie zal zeggen, hoeveel stille tranen onze moeders om ons gestort hebben, als wij in onze onwetendheid der jeugd haar soms met onze onbezonnen woorden of da den griefden totin het diepst van haar hart, van haar trouwe moederhart Welnu, dat willen wy gedenken op dien dag in Mei, al haar liefdevolle zorg, al haar zwoegen en streven voor ons. Wy, grooten, willen haar nu op dien dag een groote vreugde be reiden, door onze dankbaarheid, zich uitend in een bloemenhulde, een lief geschenk, een simpel hartelijk woord van dank. Als onze moeder nog by ons is. En wanneer zij ons heeft ver laten, wie weet hoevele jaren al ge leden, dan brengen wij op dien dag nieuwe bloemen op moeder’s graf, of hechten in onze gedachten een nieuwe bloem van dankbaarheid aan het beeld der herinnering. De kinderen in Amsterdam, onder leiding van „Ons Huis”, zullen op den elfden Mei hun moeders vreugde be reiden, door hun eigen, zelfgemaakte moederdag-verrassinkjes. Ze zullen het Moederdag-lied zingen en iets zal er in hen ontwaken, een vaag besef wellicht, van de diepe beteekenis en den omvang van de moederliefde. En dat zal voor menige moeder, uit dat groote leger der stille, onbekende, immer-werkendeimmerzorgende moe- gedood. Woensdagmorgen vond men te Abcoude in een sloot het lijk van een ongeveer 50-jarigen man, dat herkend werd als van den chauffeur de Bruin uit Nigteveght. Gebleken is, dat de man per fiets van een bezoek aan zyn dochter te Abcoude naar huis terugkeerde. Waarschijnlijk geraakte hij door den sterken wind zijn stuur kwyt. Van de fiets werd niets terug gevonden. De politie heeft de zaak in onderzoek. Dinsdag viel door tot nu toe onop gehelderde oorzaak de 50-jarige R. Bos te Over-Dinkel, gemeente Losser, in zijn huis van de trap. Een ontbo den geneesheer kon slechts den dood constateeren. Een moeilijke redding. Bij ruwe zee en dichten mist is by Flamborough ’t Britsche schip „Rosa”, op weg naar Chatham met een lading coked, op de kust gestrand. De reddingboot van Flamborough voer uit om de bemanning van het in een gevaarlijke positie verkeerende schip af te halen, doch de ruwe zee maakte het reddingswerk zeer moei lijk. Verscheidene malen braken de riemen, doch na 2 uren uitputtenden arbeid slaagde de bemanning van de reddingboot erin, de geheele equipage van de „Rosa” behouden aan wal te brengen. Men vreest, dat de „r wrak zal worden geslagen. Ernstig autobus-ongeval in Tsjecho-Slowakije. Uit Bi Unn (Maehren) wordt gemeld Op den straatweg tusschen Niwitz en Strang raakte een autobus in een sloot, sloeg over den kop en werd verbrijzeld. Van de 9 inzittenden werd een vrouw op slag gedood. Alle an deren werden met zware kwetsuren naar het ziekenhuis gebracht. Tydens het vervoer is nog een vrouw gestor ven,ter wyl na aankomst in het hospitaal een 8 jarig meisje is overleden. De toestand van 3 gewonden is ernstig. O.

Friso nl | 1930 | | pagina 1