enz. enz. Een rondreis door Amerika Receptie Woensdag 21 Mei ‘8 avonds 5 30 7 30 I Voorjaars- Paardenmarkt te Workum op Maandag den 26 Mei 1930 Üurwerk-Reparaties It It It It voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noords, Hindeloopen, Stavoren Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. Nieuws- en Advertentieblad Chr. Muziek-Ver. „Crescendo” Workum Huiduitslag PUROL Op! Aan belanghebbenden wordt medegedeeld dat de JUBILEUM FEESTEN worden gehouden op 20 en 21 Mei 1930 J. van Douwen Kuipers 4 No. 20. ZATERDAG 10 MEI 1930 56ste Jaargang Officieel Gedeelte. 4 4 Het verzacht en geneest Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuw*. 4 4 4 4 HET BESTUUR ;el(jk Den Haag, iegeering, van h' i Horlogerie Markt Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 centsfranco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten Corona-model, PROEFT U DE KWA LITEIT! U komt ze eens rooken? Sigarenhandel J. II. DE GROOT, Noord Een aanlokkelijke, lichte Dekker, dat is uitstekend, maar daarmee zijn we er nog niet. De inhoud, de melange, de 95 pCt. tabak die U niet ziet dié moet het doen. Die 95 pCt. moet U proeven. Dit moet Uw eerste gedachte zyn bij Brand-en Sny wonden, Ontvellingen en allerlei Huid- verwondingen (Slot volgt.) Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep en doe er dan wat Purol op; by vocht-afschei- dende uitslag en eczema’s bovendien nog wat Purolpoeder. Herhaal dit eiken dag, zoolang het noodig is. luikend toelaten van het verderfelijk bedrijf der „bootleggers”, de overtre ders en vervalschers van professie, wier geheim geknoei wij van nabij hebben kunnen gadeslaan. Onze rondreis ging in de eerste plaats naar Atlantic City, ons Scheve- ningen In het groot. Langs de zee strekt zich een fraaie promenade uit ter lengte van ongeveer 13 K.M.zes lange pieren, bezet met allerlei ver- makelijkheids-inrichtingen, steken in zee uit. De honderdduizenden, die vermaak zoeken in de zee of op het strand, dan wel flaneeren op de Board walk (velen laten zich daar in een rolstoel voortduwen), kunnen lafenis en de geliefde „hot dogs” (kleine worstjes) vinden in de legio buffetten en restaurants, en onderdak in de geweldige strandhotels. Van Atlantic City ging de reis naar het historische Philadelphia, in 1682 door William Penn, oen grooten II. De Vereenigde Staten van Amerika hebben een oppervlakte gelijk aan die van Europa, en een bevolking van ongeveer 120 millioen. New York is ongeveer 6000 K.M. van de N.W.- Europeesche havens verwijderd, doch niet minder dan 10.000 K.M. van San Francisco via het Panama-kanaal een imposant bouwwerk, het grootste in den Staat Pennsylvania. En na een rondrit per auto, o?a. door Fairmont Park, het grootste park ter wereld, komen voorts voor een bezoek in aanmerking de Universiteit, Girard College, het Museum of Art, Logan Circle met de Public Library, en ten slotte de groote hangbrug over de Delaware. de auto bezitter eerst recht genieten kan van z(jn „car". Prachtige wagens ziet men hier voorbijrijden. Een tweede hands auto kan men in Amerika al heel goedkoop krijgen; echter zagen wij de „used cars” nimmer lager dan voor 15 dollars (in waarde gelijk aan 15 gulden) aangeboden zijn zy minder dan dat bedrag waard, dan worden zij eenvoudig op een stille plek naast den weg neergezet of wel naar een autokerkhof gebracht. Langs de inderdaad uitnemende auto wegen in Amerika vindt men, telkens vlak naast elkander, legio benzine stati ons van concurreerende maatschap pijen een dezer had, bij wyze van recla me, een klein auto-kerkhofingericht, en vóór de wrakstukken een kruis ge plaatst met het opschrift: Indien de eigenaar onze benzine had gebruikt, zou deze auto thans niet op dit kerkhof rusten... In het stadsbeeld van Washington mist men de luid-schreeuwonde cou- ranten-ventersmen koopt hier rustig zijn courant aan een der vele stalletjes, welke geheel zonder toezicht zijn en waar men het geld in een bakje werpt; dit z.g.n. honor-system is wel zeer merkwaardig in Dollarland. De Amerikaan abonneert zich by'na nim mer op een blad hij koopt telkens de courant welke het eerst uitkomt. Van daar de wedloop tusschen de bladen om met belangrijk nieuws het eerst te verschijnen; vandaar ook, dat het ochtendblad reeds den vorigen avond, het avondblad reeds des morgens wordt rondgevent. Een Amerikaansche courant is een heele bundel papier een Zondag-ochtendblad overschrydt spoedig honderd pagina’s. Men ziet op Zondagmorgen den Amerikaan met zyn uitverkoren blad naar huis wandelen het geheele gezin vindt er wat van zyn gading in en blyft vele uren in de lectuur verdiept. Washington verlaat men slechts noode. Vooral ook, omdat van hier uit de groote zysprong naar het Westen moet worden gemaakt, hetgeen beteekent: talryke uren tusschen de wielen. Maar een Amerikaansche express-trein is geheel op deze lange afstanden ingericht, is een rijdend hotel. Wij verlieten Washington met The Liberty Limited; toen wy uit dezen luxueuzen trein stapten, waren wy te Chicago.... Quaker, gesticht, en thans 2 millioen inwoners tellend. Vele gebeurtenissen, welke te Philadelphia plaats hadden, waren van groot nationaal belang, en de oude gebouwen van The Indepen dence Hall Group hebben dan ook een historische beteekenis voor het ge heele land. Immers, in The Old State House, thans Independence Hall ge naamd, werd in 1776 de onafhanke lijkheidsverklaring geproclameerd, de bel, waarmede zy werd ingeluid, The Liberty Bell, geldt als het dierbaarste reliquie. In Congress Hall werd in 1787 de Constitutie vastgestolddit gebouw was van 1790 tot 1800 het tijdelyke parlementsgebouw. Men vindt hier voorts The Old City Hall en The National Museum. De Ameri kaan betreedt deze historische ge bouwen, die zoo nietig afsteken tegen de omringende moderne bouwwerken, met groote piëteit; hij toont dit met name door het afzetten van den hoed, welke op zyn hoofd vastgekleefd blyft tydens zyn haastige maaltijden, by Wegens hun Zuidelijker ligging begroeting en kennismaking, in kan- - - - toren en zelfs wel bij kennissen thuis! De nieuwe City Hall, tegenover het De aardappelvoorraden op 15 April j I. In de gebieden, welke voor den handel in kleiaardappelen van de meeste beteekenis zijn, bleken om streeks 15 April belangrijk minder aardappelen by de verbou wers in voor raad dan op hetzelfde tijdstip van het vorig jaar. In O. Overysel, O. Gelder land, Maas en Waal, Ryk van Nijme gen, O. Noordbrabant en Limburg daarentegen was een iets hoogere New York ligt op dezelfde breedte als Napels zijn de Vereenigde - Staten vrij wat warmer dan Europa; geweldige Broad-Station gelegen^ is in het Oosten komen soms tamelijk langdurige hittegolven voor, waarbi de lucht tengevolge van de groote vochtigheid zeer zwoel isverraoede- lijk hierdoor zijn de Amerikanen zoo verslaafd aan „ice-drinks”. Van de gekleurde bevolking vormen de Negers het grootste deelde afschaffing der slavernij beteekende volstrekt nog geen gelijkstelling, want huwelijken tusschen Blanken en Negers zijn ver boden, en in het Zuiden mogen „co lored people”, gelijk de Negers zich- zelven gaarne noemen, in de openbare vervoermiddelen slechts bepaalde plaatsen innemen. Het rassen-pro- bleem, vooral wat betreft het vuil witte en het gele ras, levert nog steeds groote moeilijkheden op. Het Yankee-type, van Angel-Sak- sischen oorsprong, maakte ethisch- religieuze discipline en wereldsche bedrijfsmoraal tot grondslagen der maatschappij. Onschokbaar zelfver trouwen, vindingrijkheid en onderne mingszucht zijn hun karaktereigen schappen practisch zyn zij in hooge mate, en reclame (welke in Amerika alles vermag) geldt voor hen als een kunst. Allen hebben een krachtig geloof in de toekomst van hun land; intusschen geeft de tariefpolitiek, ook voor ons land van zoo groot belang, aanleiding tot veel strijd. In het be drijfsleven heeft zich een groote con centratie voltrokken, en zelfs de spoor wegen zyn bezit van groote concerns. Gestreefd wordt naar persoonlijke vrijheidintusschen heeft de matig- heidsbeweging indertijd de overhand gekregen, waardoor de Vereenigde Staten tot een „dry country” zijn verklaard, maar, gelijk wij zelf hebben ervaren, sedertdien is het veel „natter” dan voorheen, tot groote schade van de volksgezondheid en vooral van de moraliteitde „jacht naar den dollar” speelt ook een groote rol bij het oog- Een geheel ander stadsbeeld ver toont Baltimore, welks bevolking thans het eerste millioen heeft bereikt. Ze ker, ook hier zyn talrijke historische bezienswaardigheden, maar Baltimore is toch in de eerste plaats de groote industrie- en havenstad hoewel reeds eenige eeuwen geleden gesticht, geldt het als de nieuwste van de oude ste den. Immers, in 1904 werden in het hart van de City 46 „blocks” (inder daad doet de parallel-indeeling der Amerikaansche steden aan de blokken van een bouwdoos denken) door brand verwoest, en de wederopbouw heeft niet minder dan 1300 millioen gulden gekost. Het toeval wilde, dat juist op iet oogenblik, dat w(] ons in het mid denpunt der stad op het 164 voet looge Washington Monument bevon den, op eenigen afstand een felle brand uitbrak. Men bleek nu beter voorbereid dan in 1904, want van onze hooge standplaats zagen wy binnen enkele minuten uit alle rich tingen tientallen brandweerbrigades aanrukken, waarvoor het geheele verkeer eenige oogenblikken ver starde. En reeds dachten wy aan een bijzondere foto-opname van een ge weldige brand, maar kregen daartoe gelukkig geen kans wegens de snelheid, waarmede de blussching geschiedde. Een Amerikaansche brand, l duurt nooit langer dan een kwartier, en niemand denkt er aan, achter de brandweer aan te hollen. Ons verblijf te Baltimore behoefde reeds wenkte Washington - - - Washington! The Nation’s Capital, het niet noodig, gelijk in de andere welke den naam draagt van zijn stichter; de schoone hoofdstad,welke tegenover New York dezelfde plaats nneemt als Den Haai Amsterdam. Immers, v jelyk Den Haag, de zetel van de iegeering, van net Parlement en van de diplomatie. De vele parken geven aan Washington, gelijk aan onze Re sidentie, een bijzondere charme, welke nog verhoogd wordt door verscheidene l’raale openbare gebouwen en gedenk tekenen. De President, thans Herbert ïoover, zetelt in het Witte Huis, ter- w(jl het Parlement vergadert in het Capitol, een imposante koepelbouw van wit marmer, welke vooral des avonds tijdens de feeërieke verlichting met schijnwerpers de geheele stad HINDELOOPEN,3 Mei. Hedenavond had vanwege de S.D.A.P. alhier een Meivergadering plaatsde heer Sikke- ma van Z waag westeinde sprak de Mei- rede uit, die met groote aandacht werd aangehoord. De avond werd verder gevuld met voordrachten, muziek en zang. Als laatste punt stond op ’t programma ’t afscheid van den voor zitter, den heer J. v. Douwen, die onze plaats binnenkort gaat verlaten. De heer Van Elselo, secr. der S.D.A.P. afd. en wethouder van Hindeloopen, schetste in ’t Hindelooper dialect den heer Van Douwen, die bijna een kwart eeuw onderwyzer aan de O.L.S. alhier is geweest, als een uitstekend onder wijzer, bedankte hem voor ’t vele maatschappelyk werk, dat v. D. met groote yver en liefde voor de Hinde- loopers heeft gedaan en reikte hem namens de S.D.A.P. als herinnering een fraai boekwerk over. Hierna nam de heer Van Douwen voor de laatste maal in een openbare vergadering alhier aanwezig zijnde, het woord. Hy liet hierin uitkomen, dat ’t afscheid van Hindeloopen hem zeer zwaar vielhij had heel graag in Hindeloopen willen blijven, maar de omstandigheden hebben ’t anders gewild. Hij is dankbaar voor de vele vriendschap en medewerking, die hij in al de jaren bij zyn werk hier heeft ondervondenhy zal Hindeloopen nooit vergetenHet verheugt hem, dat de Raad der gemeente Hindeloopen met een groote meerderheid gelden heeft toegestaan voor ’n kweekeling met akte’t onderwys aan de school, waaraan hy zoo lang z’n beste krachten gaf, zal nu waarschijnlijk op een goed peil kunnen blijven. Hij critiseert echter in scherpe be- - De prys der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager domineert. Het Capitol is de zetel van den Senate en van het House of Re presentatives, welke beide lichamen intusschen een gansch andere positie innemen in het Staatsbestel als ten onzent de Eerste en Tweede Kamer. Het House of Representatives, welks leden evenals onze Tweede Kamer leden door het volk worden gekozen, vervult slechts een bescheiden rol in vergelijking met den machtigen Se nate de Senatoren toch, door de verschillende Staten aangewezen, be schouwen zich als de vertegenwoor digers van onafhankelijke gebieden, en gaan zelfs in rang vóór de gezan ten van de vreemde mogendheden. De Senate heeft het recht van amen dement, en beslist over zaken, waar over het House of Representatives geen zeggenschap heeft, b.v. verdra gen met andere landen. Gedurende ons verblijf te Washington was het House nog op recès, doch de Senate had juist een aanvang gemaakt met de behandeling van de, ook voor ons land zoo uitermate belangrijke Tariff bill. Tijdens de zittingen mochten w(j, voor zoover zulks mogelijk was, het interne parlementaire leven gadeslaan; dit is uiteraard vooral zeer levendig bij de behandeling van een belangrijk wetsontwerp als het genoemde, welke behandeling ook, naar ons bleek, op ons gezantschap zeer nauwlettend werd gevolgd. Imposant is het Washington-Monu- ment, een obelisk van 169 M. (900 treden) hoog; de bezoeker wordt met By onze 6 centEFFECT” in klein, eon lift snel naar den top gebracht - ---- - en kan daar genieten van een schit terend panorama over de stad en de omgeving. Aan het einde van de Reflecting Pool, een lange, smalle vyver, waarin men de geheele obelisk kan zien weerspiegelen, bevindt zich het trotsche Lincoln-Memorial, een tempel rustende op 31 marmeren zuilen elk van 14 M. hoogte. Vervol gens komt het eerst voor een bezoek in aanmerking de Library of Congress, een geweldige bibliotheek, welke verscheidene millioenen boekwerken bevat; deze worden langs een onder grondschen tunnel in pijlsnelle vaart naar het Capitol gezonden. En daarna kan men nog vele uren besteden aan het bewonderen van de forsche de- partementsgebouwen, de vele overige jebouwen van openbaar nut en verscheidene fraaie musea. Vooral ook een nadere bezichtiging van het station van aankomst, Union Station, mag niet achterwege bly venhet geldt als een der grootste ter wereld en vormt een stad op zichzelf: niet minder dan 30.000 reizigers tegelijk runnen voor vervoer worden toege- atenTerwijl tenslotte een uitne mende gelegenheid voor rust en ver- joozing wordt gevonden in het won dermooie park langs dePotomac-ri vier. Men mag Washington niet verlaten alvorens een bezoek te hebben ge bracht aan het op 27 K.M. afstand gelegen Mount Vernon, The Nation’s Sacred Shrine. In dit liefelijke land- i schap bevindt zich het vroegere woon- luis, en tevens hetgrafvanWashing- jonuuiouuc. uou muuiinuauovuc uiauu, ton* Op den terugweg kan een bezoek zoo werd ons triomfantelijk verzekerd, worden gebracht aan Arlington, waar m. het graf van den Onbekenden Soldaat is te vinden. Washington heeft, niettegenstaande zich ook hier een omvangrijk modern niet langer dan één dag te duren. En verkeer heeft ontwikkeld, het typische rarakter van residentiestad behouden. Je keurig gereinigde straten maken steden wèl het geval is, om voort durend een shoeshine binnen te reden, waar men, veelal electrisch, aag tegenover voor een nickel (Amerikaansche Washington is, stuiver) zijn schoenen kan laten poetsen. In Amerika blijft de toerist altijd op deze gelegenheden aange wezen, doordat in de hotels niet alleen geen maaltijden, zelfs geen ontbijt, worden geserveerd, doch ook geen zorg voor de schoenen wordt gedragen. Ook de Amerikaan maakt veel ge bruik van deze „shines en kan zich daar, in het hooge gestoelte gelijk op een troon gezeten, met eenige boys aan zijn voeten, eiken dag gedurende eenige oogenblikken koning wanen! Wegens zijn vele breede verkeers wegen is Washington een stad, waar voorraad. In verband met de zeer lage prijzen, werden veel aardappelen aan het vee vervoederd, terwijl ook de uitvoer in de betrokken periode groo ter was dan het vorig jaar. In Januari Februari en Maart werden 1.354.000 H. L. kleiaardappelen uitgevoerd tegen 932.000 H. L. in de zelfde maanden van 1929. De voorraad zand- en veen aardappelen toont in vergelijking met de overeenkomstige inventarisatie van 1929 dooreen genomen voor de onder scheiden streken geen verschillen van zoodanige beteekenis. In totaal waren in deinventarisatiegebieden omstreeks 15 April nog aanwezig 2.282.000 H. L. kleiaardappelen en 1.360.000 H.L. zand en veenaardappelen of resp. 16 en 6% van den oogst der betrokken aardap- pelgroep, tegen 26 en 9° o op 15 April 1929. Mond- en klauwzeer. Van 13—20 April kwamen voor 8 gevallen in 6 gemeenten in Noor.d- Holland, 4 gevallen in 4 gemeenten in Zuid-Holland 2 gevallen in 2 ge meenten ieder in Drente, Gelderland en Limburg en 1 geval in Overysel, totaal 19 gevallen in 17 gemeenten. Van 20—27 April kwamen voor 1 geval in Friesland, 2 gevallen in Noord-Brabant in 2, 3 gevallen in Drente in 2, 4 gevallen in Utrecht in 4, 5 gevallen in Overijsel in 3, 9 gevallen in Gelderland in 4, 11 geval len in Noord-Holland in 8 en 14 ge vallen in Zuid-Holland in 12 gemeen ten, totaal 49 gevallen in 36 gemeenten. I WW WWW WWW I FRISO.

Friso nl | 1930 | | pagina 1