Uurwerk-Reparatie’s Nieuws- en Advertentieblad 1 I Buitengewoon mooi Iedereen koopt Chr.Muziek-Vereen. „Crescendo” Workum. voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. eni. Aan belanghebbenden wordt medegedeeld dat de JUBILEUM FEESTEN worden gehouden op 20 en 21 Mei 1930. J. van Douwen Kuipers o o o o o Receptie Woensdag SI Mei ’s avonds 6 tot 7.30 uur Eerste Hulp. 4- o Dinsdag 20 Mei,avonds 8 uur op de Markt ZATERDAG IT MEI 1930 No. 21. 56ste Jaargang Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws 0 o o o o o o o o o o o O o o o o o o o o o o o o o o o o o o o INGEZONDEN. Ziekenhuisverpleging te Workum. •X 4 4 4 4 1 IRRRRRARRF^^ Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45 om HET BESTUUR. s A. Adam C. Teicke Horlogerie Markt Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten Uitvoer van vleesch. In Maart werden voor uitvoer goed gekeurd 105.287 varkens, 4284 vette-, 281 gras- en 12.732 nuchteren kalveren, »en? Welke redenen ie Uwe afzijdigheid Buiten verantwoordelijkheid der Redactie n r a t wagens tot de grens, vandaar tracht men het doel te bereiken. De con trole voor de Duitsche ambtenaren in dezen is niet gemakkelijk. Toch doen zij in dezen wel hun best en het ge lukte hun dan ook dezer dagen in de omgeving van het Duitsche dorpNeu Rhede enkele zakken te bemachtigen. De straffen welke de Duitsche regee- ring in dezen toepast zijn niet malsch, n.l. vier maal de rechten plus het in voerrecht als zoodanig. De pry's der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents _per regel. Bij abonnement belangrijk lager - Moeders en Vaders, om in Uw gezin aan groot en klein, altijd dadelyk hulp te kunnen verleenen bij brand-, val-, stoot- of snij wonden, is het zoo veilig en gewenscht thuis altyd een doos of tube Furol te hebben. t.zi Examen ambtenaar bij de algemeens rekenkamer. In de tweede helft van October 1930 zal by de Algemeene Rekenkamer een vergelijkend examen worden afgeno men van hen, die wenschen in aan merking te komen voor een benoeming tot ambtenaar bij het college. Voor nadere bijzonderheden, zie Nederland- sche Staatscourant van 1 Mei 1930, waaraan wij ontleenen dat het examen zal loopen over: a. de hoofdbeginselen van burgerlijk en handelsrecht: b. de Staatsinrichting van Neder land, van Suriname en Curasao c. de rekenkunde, bewerking met gewone en tiendeelige breuken, en de evenredigheden d. de aardrijkskunde van Nederland (topografie, natuurkundige en econo mische aardrijkskunde) e. kennis van de vaderlandsche ge schiedenis en van de hoofdzaken der algemeene geschiedenis na 1813; f. de beginselen der Fransche, Engelsche en Hoogduitsche talen. Voorts zal uit een over een gegeven onderwerp te maken opstel worden beoordeeld, of en in hoever de candi- daten in staat zijn hunne denkbeelden ordelijk, duidelijk en in goed Neder- landsch in schrift te brengen. Nieuwe luchtschepen voor Engeland en Amerika. In Engeland heeft men plannen gemaakt voor een „Mystery Ship”, dat eveneens het grootste eii snelste ter wereld zal zijn. Col. John A. Paeglow heeft te Belleville (Illinois) medegedeeld, dat een luchtschip met een capaciteit van 100 myl per uur voor het Ame- rikaansche leger zal worden vervaar digd. Dit gevaarte zal twee vliegtuigen meevoeren en met tien zware mitrail leurs gewapend worden, terwijl er ruimte is voor duizenden K.G aan bommen. De bemanning bestaat uit 40 personen. Het geheel van metaal gebouwde schip zal 5 millioen dollar kosten en 547 voet lang worden, zoo doende het grootste luchtschip ter wereld zyn. De smokkelhandel in Oostelijk Groningen. De smokkelaars zijn er den laatsten* tijd wat het aantal artikels betreft op vooruit gegaan. Werd er tot heden hoofdzakelijk handel gedreven in koffie, thee, tabak en andere verbruiks- artikelen, ook thans is het hunmoge- lyk gemaakt een aardige daghuur te zoeken in het smokkelen van rogge. Door de laatste verhooging van in voerrecht tot R.M. 9 per 100 Kg. is dit mogelijk geworden. De prijzen zyn in Duitschland beduidend hooger, zoodat nog eenige export mogelykis. De verhooging van invoerrechten is natuurlijk tot stand gekomen, teneinde de belangen der Duitsche boeren te behartigen. De landbouwers in de nabijheid der Nederlandsche grens, welke geregeld rogge uit Holland betrekken, denken er anders over. Voor hun is deze verhooging direct bepaald nadeelig. Waar de meeste Duitsche boerderijen in de onmiddel lijke nabijheid der Nederlandsche grens liggen, is het bezwaar om hunne behoefte toch te dekken op goedkoope wijze betrekkelijk gemakkelijk. De Hollanders brengen de rogge met Mijnheer de Redacteur Mogen wij zoo vrij zyn om nog eens gebruik te maken van „Friso” om de belangen van onze Vereeniging ken baar te maken? Bij voorbaat onzen dank. ’t Schijnt dat het nut en het bestaans recht van de Ver. voor Ziekenhuis verpleging nog niet voldoende by tal van burgers onzer goede stad is door gedrongen. Het Bestuur zit nooit stil om de Vereeniging zoo veel mogelijk uit te breiden, en toch lezers zijn er zoovelen die niets van deze zoo zeer nuttige Vereeniging willen weten. Naast het Groene Kruis is er in onze stad geen Vereeniging die meer opkomt voor de volksgezondheid dan „Onderlinge Hulp”, wat toch niets meer en niets minder beteekent dan een groot plaatselijk belang. Daarnaast echter beoogt „Onderlinge Hulp” hulp te bieden aan de lydende menschheid, wat weer een groot sociaal werk ge noemd mag worden. Gedurende haar vijf-jarig bestaan zyn er byna 200 menschen geholpen. LezerZegt dat ook iets tegen U Zoudt ge het niet aangenaam vinden te mogen denken, daar heb ik ook aan mee geholpj zyn er toch di kunnen verdedigen. Is het onkunde? Onmogelyk. Gaat de contributie Uw draagkracht te boven? Neen, niet waar Denkt ge och ik kan me zelf wel redden? Wij begrijpen het niet. Is het een onsociaal gevoel Of is het dat ge tot den gegoeden burgerstand behoort en daarom niets van deze Vereeniging wilt weten. Staat men soms sceptisch tegenover deze Ver eeniging die neutraal is Geen denken aan. Maar wat is dan toch wel de reden om zich afzijdig te houden. Ik laat me niet dwingen zult ge tenslotte zeggen. Dit wordt echter ook niet gedaan, ’t Bestuur wil niets liever dan dat alle Workumers lid der Vereeniging zyn (donateur is ook goed). Hoe grooter ’t ledental hoe meer voor de leden ge daan kan worden. Eendracht maakt macht. Medeburgers aan u thans het woord. Maak by gelegenheid van ons eerste lustrum de1000 vol. 't Kan wel. Daarom zag het Bestuur dat de ruim 150 circulaires die reeds verzonden zijn, gaarne, binnen enkele dagen geteekend als lid werden terug gezonden. Steunt het werk der lijden de menschheid. Ge bevordert daar door de volksgezondheid in hooge mate en ge werkt mee aan een groot plaatse lijk belang. Zy die geen circulaire hebben ont vangen kunnen zich natuurlijk bij den Secretaris of Bode opgeven. U mijnheer de Redacteur nogmaals onzen dank. Workum, Meimaand. P. PRUIKSMA Lzn. 6343 schapen, 455 runderen, 29 geiten en 2 paarden. Suikerbieten. De directie van den landbouw deelt mede, dat de in ons land met suiker bieten beteelde oppervlakte in 1928 en 1929 bedroeg 65.385 en 55.002 H.A., terwijl men aanneemt, dat ze dit jaar weer met ruim 15pCt. is toegenomen (en dus plm. 63.000 H.A. zal bedragen). Uitvoer van runderen. Van 20—26 April werden goedge keurd voor uitvoer naar België 170, Frankrijk 109 en Tsjecho-Slowakye 10, totaal 289 runderen. Drie menschen verdronken. In het Aggertal-reservoir bij Gum mersbach is Dinsdagmorgen een over den kop geslagen auto gevonden. Uit aanwezige papieren bleek, dat de auto behoord had aan den koopman Kaesbach uit Wald by Solingen. By navraag aldaar bleek deze met vrouw en kind afwezig te zijn, zoodat het gezin ongetwijfeld is verdronken. Een merkwaardig ongeluk. Verleden week is de geneesheer- directeur van het kurhaus Wildbad Einöd door den electrischen stroom gedood. Hij behandelde zichzelf al geruimen tijd met stralen van hooge frequentie tegen een aderontsteking. Woensdag, onder de behandeling, schynt hij gemerkt te hebben, dat er een kraan van een waschtafel open was blijven staan. Hij heeft die willen sluiten, verzuimde het bestralings- toestel uit zijn hand te leggen; dien tengevolge kreeg hij den stroom door het lichaam. Hij moet vrijwel op slag dood zijn geweest. Groote brand in Russische stad. Naar uit Moskou gemeld wordt, heeft te Pokrowsk, de hoofdstad van de Wolga Duitsche republiek, een brand gewoed, die de stad dreigde te verwoesten. Verscheidene stadswijken gingen in vlammen op. De brandweer uit Saratos en groote troepenafdee- lingen hielpen by het blusschingswerk. Er zijn waarschijnlijk vele dooden. Men is er in geslaagd den brand, waardoor meer dan honderd huizen in de asch werden gelegd, te blus- schen. Van regeeringswege is een commissie benoemd, die de hulpactie voor de geteisterden zal leiden. De bewoners der afgebrande buizen zyn in openbare gebouwen onderge bracht. jaa is onze Voorjaars-Collectie Heeren COLBERT-COSTUMES zoowel in goedkoop als fijn genre - Prijzen vanaf 13 95 KINDERPAKJES brengen wij in de nieuwste modellen en stoffen én prijzen voor iedere beurs Vraagt zichtzending. onze Werkmansklecding lo. de prima pasvorm 2o. beste kwaliteiten 3o. lage prijzen 4o. groote verscheidenheid 5o. onze enorme keuze in extra maten. by het spelen op den molenberg van dén molen van Kouwenberg gekropen. Daar de molen in beweging was, kreeg het kind een der wieken tegen WORKUM. Te Den Haag slaagde voor het examen le Stuurman Groote Stoomvaart onze vroegere stadgenoot de heer J. Groenhof. Tot onderwijzeres aan de Herv. School alhier is benoemd mej. J. de Groot te Schermerhorn. Naar aanleiding van het in dit no. voorkomende historisch overzicht van „Crescendo” kan nog medege deeld worden, dat dej feesten zullen worden ingezet met een concert op het marktplein, gevolgd door een optocht door de stad, zoo mogelijk met fakkels, op Dinsdagavond. Woensdagavond heeft een gezellig samenzyn voor genoodigden in Reho- both plaats, ’s avonds 8.30 uur. Verwacht wordt dat velen zullen Te Goirle was de 4-jarige v. d. W. gebruik maken van de gelegenheid om het Bestuur te complimenteeren. De receptie heeft eveneens plaats in Rehoboth ’s namiddags van 6 tot 7.30 uur. het hoofd. Het bekwam een zware hoofdwonde. Naar het ziekenhuis te Tilburg overgebracht, is de knaap aldaar overleden. Een nieuwe moord te Ratibor. Woensdagmorgen is te Ratibor een nieuwe moord ontdekt door den Bur gemeester, die onder een vracht hooi het lijk van een man ontdekte. Bloed sporen op den weg laten vermoeden, dat het slachtoffer, dat Dinsdag op bezoek was geweest bij z’n schoonzoon, doodgeslagen is en langs den weg gelegd na met hooi te zijn toegedekt. De politie is naar de plaats des mis- drijfs vertrokken. Een arts constateer de schedelbreuk. Groote fabrieksbrand. Te St. Elizabeth, in den Staat New Jersey, zijn vijftien gebouwen, toebe- hoorende aan de Atlantic Coaltar Distillate door brand vernield. Ook groi te hoeveelheden alcohol, die met naphta was gedenatureerd, gingen in vlammen op. Niet minder dan 200 brandweerlieden namen deel aan het blusschingswerk. Twee derden van de machinerieën werden vernield. Brand. Dinsdagmorgen is brand ontstaan in de suikerfabriek „Ketengan” te Soera- baja van de te ’s-Gravenhage gevestig de N.V. Mij. tot exploitatie der onder nemingen, als gevolg van het uitslaan van een vlam uit den stoomketel. Het incident gebeurde tijdens het proef draaien voor de campagne der fabriek. De Soerabajaasche brandweer, die werd opgeroepen, slaagde erin den brand in anderhalf uur blusschen. Er is echter een groote hoeveelheid ampas verbrand, terwijl de ketel schade heeft geleden. Gevonden voorwerpen. Vulpen bij G. Boonstra, Schoolstraat Rijwielbelastingmerk bij M. W. de Jong, Zuid Idem bij S. Hiemstra, Oude dijk en Idem bij H. Pruiksma, Zylspad. De Hoofdagent van Politie, J. v. d. SCHAAF Workum, 16 Mei 1930. 5. Ouverture Si j’ étais Roi 6. Oude Kameraden •oooooooooooooè •ooooooooooooo* o Buitengewone Uitvoering van de Chr. Muziek-Vereen. „CRESCENDO” te Workum Directeur: J. B. DIJKSTRA PROGRAMMA: 1. Koraal „Nun danket alle Gott” 2. Vers 1’ Ideal Doyen 3. Fête Hongroise (Fantasie Ballet) E. Laisne 4. Legende Heroïque Louis Reynaud Oplichting. Den laatsten tijd verschenen in ver scheidene groote bladen advertenties van zekeren D. C. van Garderen, Turfmarkt 16, te Haarlem, waarin reclame wordt gemaakt voor een nieuw seriemerk sigaren, genaamd „Nederlandsche Steden”. In deze advertenties werden mon- sterkistjes beschikbaar gesteld, welke men tegen toezending van een post wissel van 50 cent zou ontvangen. De kistjes hielden z.g. in 50 sigaren van gemiddeld 10 cent per stuk. Een door de Haarlemsche politie ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat de advertenties waren geplaatst door een zekeren D. H. van Werven, wonende te Amsterdam. Het adres aan de Turf markt te Haarlem was slechts een postadres. De man, die geen sigaren fabrikant is en ook geen sigaren in zijn bezit had, is door de politie aan gehouden en in bewaring gesteld, verdacht van oplichting Aan het postkantoor te Haarlem zijn reeds stapels postwissels ontvangen, doch de politie heeft gezorgd, dat deze niet aan den heer van Garderen zijn toe gezonden. Bij zijn aanhouding werd op hem gevonden een aantal postwissels en eenige bewijsnummers van bladen, waarin de advertentie is geplaatst. Stakingsrelletjes. Dinsdagnacht is het te Alphen aan de Ryn tot ernstige ongeregeld heden gekomen tusschen stakers van de N.V. Oosthoek en Zn. en politie. Maandagavond laat verzamelden zich eenige honderden menschen voor de woning van den bedrijfsleider, den heer Winkel. De ruiten werden met steenen ingeworpen. De plaatselijke politie, versterkt door Ryksveld- wachters, zag zich genoodzaakt ge bruik te maken van revolvers, gummi stok en sabel. Er werden rake klappen uitgedeeld, terwyl verscheidene salvo’s in de lucht werden afgevuurd. Eenige personen, o.w. ook een politieagent, liepen lichte verwondingen op. Het duurde ge ruimen tijd eer de rust hersteld was. Ongevallen. Aan het veer Willemstad-Numans- dorp is de auto van den heer W. E. Klaas-Waal, vermoedelyk door te groote snelheid, in de bocht over den kop geslagen. Twee van de vier inzittenden werden bewusteloos in een woning binnengedragen. De auto werd tegen een boom geheel vernield. ST H n r» I n n c i. T 1

Friso nl | 1930 | | pagina 1