Üurwerk-Reparatie’s voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Door zitten^ Zonnebrand en Stukloopen van Huid en Voeten PUROLj verzacht en geneeet Nieuws* en Advertentieblad Transpireerende oksels en voeten behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. Het kost 45 en 60 cent per bus en is «ven.li Parol, rertrljgbaar bij Apo.h, Albir" M«U«,'vZ”i J. van Douwen Kuipers Nerveus en Overspannen Onrustig en Slapeloos Mijnhardt’s Zenuwtabletten No. 26. ZATERDAG 21 JUNI 1930. 56ste Jaargang Officieel Gedeelte. Gemengd Nieuws Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. Bekendmaking. Leeftijds-belemmeringen. ver- ze en angstaan- r 1 Juli a.s. 7 ft Horlogerie Markt Tweede internationale Bsperanto- kursus voor onderwijzeressen en onderwijzers. kind ooten Zomersproeten verdwij nen spoedig door een pot Sprutol. Bij alle Drogisten, ..NATUBAÏ IN CLK HUISGEZIN - Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorna, in te zenden. Ad vertentiën tot uiterlyk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten Verkeerd ingezien, Excellentiezegt professor de Vooys. Wel beschouwd, betoogt de prof., zijn er slechts twee partijeneen die de eenheid alleen gewaarborgd acht op den ouden grondslagde andere goed georgani seerd en gesteund door de overgroote meerderheid van het onderwas, die een vereenvoudigd stelsel niet alleen aanbeveelt, maar dit sinds35 jaar door toenemende praktijk ingang doet vin den, de enkelingen, die hun eigen zin in theorie of praktijk volgen, zyn waarschijnlijk onder de hervormers nauwelijks één op de duizend. Daar mede behoeft bij de oplossing van het vraagstuk geen rekening gehouden te worden. Nu zijn er twee wegen mogelyk óf overheidsdwang, óf door aan de beide stelsels bij het onderwijs gelijke rechten te verleenen. In den minister raad werd als bezwaar geopperd, dat men dan feitelijk partij zou kiezen voor de nieuwe spelling, die als een voudiger en practischer, weldra het pleit zou winnen. Dat is een zonder ling argumentmeent de prof. Na tuurlijk moet de bedoeling zijn om tot eenheid te geraken, na tijdelijke ver scheidenheid. Nu gaat dè regeering, uit overmaat van onpartijdigheid, partij kiezen voor het oude. De tegenwoordige minister klaarde bereid tot een concessiede gedeeltelijke prijsgeving van de bui- gings-n. Dit is niet meer dan een noodmaatregel, die stellig geen bevre diging zal brengen, teminder omdat de geslachtsregeling, die daaraan ten grondslag ligt, onwetenschappelijk en onverdedigbaar is. Er zijn voldoende feiten, die de regeering konden over tuigen, dat de tijd voor een oplossing ten voordeele van de vereenvoudigde spelling rijp is. Nadrukkelijk dient echter vastgesteld te worden dat een nieuwe spelling nooit een meerderheid kan verkrijgen, zoolang de regeering de school er voor sluit. Wachten op de instemming of de praktijk van de meerderheid zou beteekenenuitstel ten eeuwigen dage. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager De machinist zag het viertal uit de verte reeds, doch verkeerde in de meening, dat zij den trein zagen aan komen en wel tijdig zouden stoppen. Toen de jongens echter de vaart er inzetten, vreesde hij een noodlottig ongeluk en zette de remmen aan. Reeds waren drie van de vier den overweg gepasseerd, maar de vierde, Door den sneltrein gegrepen. Een viertal Leeuwarder jongens was Dinsdagavond gaan fietsen. Bjj den onbewaakten overweg bij Boxu- merdam gekomen, zagen zif den avond sneltrein uit de richting fieerenveen naderen. Toen besloten zij, even te racen en nog vóór den trein den overweg te pastoeren. Door den trein gedood. Dinsdagavond is, naar uit Veenen- daal wordt gemeld, het B/s-jarig kind van den spoorwegarbeider v. Kooten nabij de Haar door den sneltrein van 5 uur gegrepen en op slag gedood. De vereenvoudigde spelling. Er is nu al vele jaren voor geijverd, om een algemeen te volgen vereen voudigde spelling ingevoerd te krijgen, maar het schiet niet hard op. Op de te Utrecht gehouden algemee- ne vergadering van de Vereeniging tot vereenvoudiging van onze spelling heeft prof. C. G. N. de Vooys een lans gebroken voor die vereenvoudiging, 't Is vreemd, zei hij, maar ondanks den herhaalden aandrang van uit het parlement weet onze regeering niet wat ze zou kunnen doen. Zoolang de voorstanders van vereenvoudiging zoo hopeloos verdeeld zijn, zegt de tegen woordige minister van onderwijs, kan er van die vereenvoudiging niets komen. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter openbare kennis, dat, uitsluitend ten gerieve van de vreemde maaiers en hooiers, op Zondagen 15, 22 en 29 Juni en 6 Juli 1930 de winkels mogen zijn geopend van 5—7 uur en de kappers salons van 3—7 uur ’s namiddags. Workum, den 13 Juni 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HENDR. DE VRIES Wz., L.-B. De Secretaris, v. i). GOOT. Sir Henry Segrave f Record-waanzin, De M a a s b. schrijft over hem „Sir Henry Segrave leed aan record- waanzin, een der vele kwalen van zijn tijd. We kunnen respect hebben voor zijn prestaties, maar het nut van dat in de waagschaal stellen van zijn leven dringt niet tot ons door. Voor de groote massa, vooral in Engeland, was hij echter de held, die niets ont zag om een concurrent den eerepalm te ontnemen, zij het ter meerdere glorie van Engelands naam. Aan een Duitsch journalist ver klaarde hy na zijn overwinning met de „Gouden Pijl”, dat zyn record- jachten hem meer dan eens vlak langs den dood geraced hadden, maar tevens, dat hy die voor normale men- schen niet in te denken snelheden heel gewoon vond, hij was er eenmaal aan gewend. Eenige beklemming, angstgevoel of dergelijke aandoenin gen waren hem volkomen vreemd zijn gevoelens op het moment van een razend tempo kon hij niet be schrijven, daar ze niet tot zijn bewust zijn doordrongen. Al zijn zintuigen waren in die oogenblikken geconcen treerd op de besturing van zijn race wagen en in hetzelfde moment, waarop dit niet meer het geval zou zijn, zou een catastrophe losbreken. Segrave zei zich steeds te verlaten op de kwaliteit van zyn machine. Desniettemin had hij besloten na zijn recordvaart met de „Golden Arrow" geen recordpoging meer te doen en wel om de volgende redenen. Nauwelijks had hij het wereldrecord veroverd, of de bekende Amerikaan- sche racer Lee Bible besteeg zijn wagen om Segrave den titel weer 'te ontnemen. Deze wachtte bij den uit gang der baan op den Amerikaan, om, mocht deze in zijn poging slagen, onmiddellijk zijn „Gouden Pyl” weer in gang te zetten om nogmaals zyn geluk te beproeven. Dit laatste bleek niet noodig, want ’t werd Lee Bible’s doodenrit. Segrave moest met eigen oogen aanschouwen, dat zijn concurrent, bij de poging om zijn prestatie te overtreffen, zich te pletter reed. Dat heeft den Engelschman duizend maal meer aangegrepen dan zijn eigen rijden. Met zyn kijker volgde hij den rit van Lee Bible; hij huiverde van emotie bij de gedachte, dat zyn record zou overtroffen worden, hy hoopte, dat de poging zou mislukken. Totdat hij in de verte zag, meer vermoedde dan zag eigenlijk, dat de wagen van den Amerikaan van de baan afweek en plotseling verdween. Toen over viel hem plotseling een gevoel van medelijden met den ongelukkigen concurrent; hij had gehoopt, dat de rit mislukken zou en nu voelde hy zich mede schuldig aan het ongeluk en op dat moment beloofde hij zich zelf de „Golden Arrow” voor record- rijden niet meer te gebruiken. Deze belofte heeft hy later tegen over zijn echtgenoote herhaald. Maar zyn recordzucht was Segrave een tweede natuur geworden. Hy had Engeland het snelheidsrecord te land bezorgd, zijn landgenoot commandant Orlebar deed hetzelfde by den Schneider Cup in de lucht, nu viel nog het record te water te veroveren. En deze poging kostte hem het leven." Onder leiding van Audreo Ce heeft te Arnhem van 17-29 Juli 1930 na mens het gemeentebestuur, boven genoemde Esperanto-kursus plaats. 15 buitenlandsche deelnemers zullen als gasten van het gemeentebestuur beschouwd worden. 60 deelnemers kunnen tegen den geringen prijs van f 2.— a f 2.50 tij dens den kursus volledig pension ont vangen in het prachtige op den hoogen oever van den Ryn gelegen „Óol- gaardthuis.” Bovendien bestaat gele genheid te logeeren (3 maaltijden in begrepen) in de nieuwe jeugdherberg „Heijenoord”, een prachtig gelegen villa, tegen f 1.30 daags. Voor deelnemers, die van deze gunstige voorwaarden geen gebruik wenschen te maken, bespreekt het lursusbestuur gaarne kamers bij par ticulieren tegen een prijs van f3.— en hooger. Tot nu toe schreven reeds deelnemers in uit Duitscbland, Frank rijk, Tsjecho Slowakije, Hongarije, Italië, Oostenrijk, Spanje, Polen en België, behalve de reeds vele Ne derlanders. 17 Juli, ’s avonds heeft de officieele «ftvangst ten stadhuize plaats. Ge durende 11 dagen wordt dagelijks 4 uur les gegeven in het Esperanto door Andreo Ce. De vrije tyd zal door gebracht worden o.a. met lezingen en besprekingen over verschillende onderwijs vraagstukken op algemeen gebied en het onderwijs in het Es peranto. Deelnemen kunnen allen, die van beroep bij het onderwijs in alge- meenen zin werkzaam zijn. Kosten bedragen f 5.— (zegge vijf gulden) welke gelijktijdig met de aan gifte opgestuurd moeten worden aan Sino Julia Isbrllcker, Oostduinlaan 32, ’8 Gravenhage (PostrekeningJ. R. G. i Isbrücker 10866, ’s Gravenhage) voor Pas onlangs schreven wij elders over den hoogsten neerdrukkenden en uit maatschappelijk oogpunt be paald onjuisten toestand die er ge schapen is door een overigens zoo goede en ook goed bedoelde sociale maatregel als die der pensioenfond sen, dat men over het algemeen in bijna alle bedrijven en groote zaken den man van boven de 35 jaar geen kans meer geeft, omdat deze man aan het pensioenfonds geen voordeel brengt. En het zal ook bekend zijn, dat in vrijwel alle rijks-en gemeente- betrekkingen 33 jaar de leeftijdsgrens is waarop men uiterlijk in rijks- of gemeentedienst kan treden, de hooge- re en speciale functies dan buiten - beschouwing gelaten. En wij spraken jagende vooruitzicht der pensioneering als onze meening uit, dat het toch mogelyk moest zijn, mannen van rij per leeftijd, die werken willen en kunnen, mannen met rijpe ervaring, die dus veel waard moeten zijn voor een bedrijf, aan te nemen en in die pensioenfondsen op te nemen, des noods door ze een hooger premie te laten betalen, in korting van loon of salaris, om een compensatie te heb ben voor het feit dat zij boven de 35 jaar zijn en dus vermoedelijk kor ter tot het pensioenfonds zullen bij dragen. Er zyn echter ook zaken en bedrij ven, waar men geen speciaal pensi oenfonds hefeft of waar de werknemers geen pensioenregeling hebben, doch waar een zeker gewoonterecht be staat, krachtens hetwelk zy bij pen sioneering op een bepaalden leeftijd een zeker pensioen zullen ontvangen uit de zaak, die zij dienden. Er zul len heden ten dage weinig instellin gen meer aangetroffen worden, waar men niet op een of andere wijze voorziet in pensioneering in welken vorm dan ook. Doch ook deze bedrij ven voelen er dikwijls weinig voor, oudere employé’s aan te stellen, ook al in verband met dit pensioen, dat men eerder zal moeten uitkeeren, terwijl men korter nut van den man zal hebben gehad. In deze bewerin gen en overwegingen, en ook in die, dat men een man op een bepaalden leeftijd „moet pensioneeren” (lees als zijnde waardeloos geworden afdanken) zit ergens een fout. Een ouder, of zelfs een „oud" man hoeft in de meeste gevallen nog geen waarde loos man te zijn, integendeel: zijn rijpe ervaring, zijn bezadigdheid, zijn groote routine en inzicht kunnen van buitengewoon belang voor een instel ling, zaak of bedrijf zijn. En daarom is het zoo’h aardig en ook zeer nut tig idee, dat een Amerikaansch kran tenlezer onlangs in zijn blad opwierp, en dat hierop neerkomt. Indien gij jaren zoudt besteden aan het fabriceeren van een zeker stuk machinerie, of eenig ander artikel aldus redeneert deze Amerikaan en het is eindelijk vervolmaakt en en' klaar om datgene te verrichten, waarvoor het gemaakt werd, zoudt ge het dan opnemen en door de achterdeur op de mestvaalt gooien Zuidvliet, te Leeuwarden, werd door den trein gegrepen en een eind weegs meegesleurd. Dadelijk stopte de trein. Tal van passagiers hingen uit de raampjes of kwamen toegeloopen. Op den overweg lag het slachtoffer bewusteloos. Hy werd opgenomen en met ernstige verwondingen met den zelfden trein naar Leeuwarden ver voerd, waar dr. Bloeme hem voor- oopig verbond. De politie heeft de zaak in onder zoek. Dit zal zeer zeker leiden tot iet bekeuren van de jongens, die bjj het naderen van den trein zich op den overweg hebben begeven. De toestand van het slachtoffer is niet direct levensgevaarlijk. Hy was den zelfden avond bij kennis en kon aan de politie een verslag geven van het ongeval. Oudheden gevonden. Verleden week is by het bewerken van een stuk land in de nabijheid van de Ned. Herv. Kerk te Beekbergen, gevonden een tinnen pul, die in de R.-K. kerken bij het opdragen van de H. Mis wordt gebezigd, een zalfdoosje, waarin de zalf wordt bewaard welke stervenden wordt toegediend, en 10 zilveren munten ter grootte van een rijksdaalder, maar iets dunner, alles dateerende uit de 16de en 17de eeuw. De jaartallen 1568 en 1574 en 1618 van de jongste munt zijn nog duidelijk leesbaar. Wcstlandsche druiven naar Nedcrl.-lndië. De voorbereidingen voor het ver voer van proefzendingen Westlandsche druiven naar Nederl. Indië, hebben goeden voortgang gemaakt, schrijft de „N.R.Ct.” Het dagelyksch bestuur van den bond Westland is in relatie getreden met de directies van den Rotterdamschen Lloyd en de stoom vaartmaatschappij Nederland, welke beide maatschappijen alle mogelijke medewerking hebben toegezegd. De onderhandelingen hebben tot resultaat gehad, dat reeds dit seizoen proefzendingen naar Nederl. Indië verzonden zullen worden. Deze zen dingen gaan uit van het dagelijksch bestuur van voornoemden bond en zullen worden bekostigd uit het reclame fonds voor de druiven, welk 'onds dit jaar voor'teerst inwerking is getreden. Op 5 Juli zal de eerste zending druiven, bestaande uit 800 a 900 pond Black Alicante, per Poelau van de Stoomvaart-My. Nederland naar de Oost verzonden worden. Deze ading zal in een koelruimte van 2 M.3 worden opgestapeld, waarbij nauw keurig op 'n goede behandeling tijdens de reis zal worden gelet. De druiven zullen gedurende de reis in een temperatuur van 3 graden boven het vriespunt verblijven en in Java in de koelhuizen worden opgenomen. Van daar uit zal een bekend expediteur de vruchten naar eenige afnemers zenden ter kennismaking. Zwaar onweer in Midden-Zweden. In Midden-Zweden heeft het zwaar geonweerd, terwijl de regen zonder ophouden neerstroomde. Vooral in de buurt van Linköping woedde het on weer hevig. Een kapitein, twee luite nants en vyf minderen, die in een ondergrondsche schuilplaats een toe vlucht hadden gezocht, werden op één soldaat na, allen door den blik sem getroffen. De kapitein was op slag dood, de anderen liepen tamelijk ernstige brandwonden op. Elders in de omstreken van Linköping is een landbouwer door den bliksem getrof fen en gedood. Alle bovengrondsche electrische geleidingen en telefoon verbindingen geraakten defect. Ook het telefoonverkeer van Stockholm met Hhlsingborg en met Hedemora is geruimen tijd gestoord geweest. Op vele plaatsen is de bliksem ingesla^en, o.a. in twee kerktorens te Linköping. De groote generator van de water krachtcentrale te Odensfors, die Lin köping van electriciteit voorziet, is geheel vernield, waardoor de stac zonder electriciteit zat. Talrijke boerderijen en schuren zijn, als gevolg van 't inslaan van den bliksem, afgebrand. Gebruik hiertegen de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Glazen Buisje 75 cent. Bij Apoth. en Drogisten. gen, die nog niet verkregen is door hem in zijn en Drogisten. als zijnde waardeloos? Ik denk zoo van niet.... Maar wat ge wel doet, is, een man nemen terwijl hy jong is, hem in Uw speciale branche van werk opleiden, trachtend een volmaakt werkende machine van hem te maken. En na jaren van geduld en ongeduld by het corrigeeren van z(jn fouten, hebt ge eindelijk een „afgewerkte” man. Het eerste waaraan ge nu denkt, is een verkeerde opvatting van het woord „afgewerkt” en ge neemt hem op, naar de achterdeur en deponeert hem op de rommelbelt. Maar waarom niet dat woord „afgewerkt” veran derd in „vervolmaakt” en beseft, dat ge in dien man een waardevol iets bezit? In zijn lange ervaring heeft hij een zekere vaardigheid verkre- L den jongen man, die werk zal opvolgen. Daarom zou het goed kunnen zijn, dezen „vervolmaakten” man op zij te zetten, maar zoodanig, dat hij beschik baar is, als het noodig is. Het zou best kunnen, dat één van zijn besluiten of wenken, zyn werkgever misschien meer zou besparen, dan zyn heele pensioen voor een jaar bedraagt. Ter wijl, als hij op de „rommelbelt” had gelegen (dat wil zeggen, gepensioneerd, afgedankt, afgewerkt) dat jaar pensioen volledig verlies zou zijn geweest. Waarom geen „eere-raad” ingesteld Laat die samengesteld zyn uit ervaren employé’s, mannen die bewezen heb ben bekwaam en ervaren te zyn, en die het misschien een eer zouden vinden, in dien raad benoemd te worden, zelfs al kregen ze er geen andere belooning dan hun pensioen voor. En dat plan zou den jongen man tevens iets geven, om naar vooruit te zien, een ambitie, een ideaal, in plaats van het dikwyls gry vooruitzicht c terwijl ze nog werken wilden dat meestal toch het karakter draagt van „afgedankt,” „afgewerkt.” Natuurlijk is dit plan niet van toepassing op alle bedryven en alle soorten van werk nemers. Maar het lykt toch wel, of er iets in zit, dat vele instellingen of be drijven met profijt zouden kunnen overwegen. Floris C. i naturaJ [Dooi 30. Tuba 80 c<. Pl) Apoih b Drüjunc f FRISO. BEWAAR ONZE tLUITZCOSLl, MXE MtaatN WAARDS SMILDE'S RUNDVET

Friso nl | 1930 | | pagina 1