Uurwerk-Reparatie's J. van Douwen Kuipers Horlogerie Markt Nieuws- en Advertentieblad Transpireerende oksels en voeten behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daar voor. Het kost 45 en 60 ct. per bus en is evenals Purol, verkrijgbaar by Apoth. en Drogisten. Vreest geen Examen Yoor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Rouwbrieven Chr. MuziekvereenigiDg „Crescendo” Uitvoering op de Markt op Dinsdag 1 Juli a.s. des avonds te 81/2 uur ZATERDAG 28 JUNI 1930 No. 27. 56ste Jaargang Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuw*-. Gemengd Nieuws Burgerlijke Stand. r GEILL. ZONDAGSBLAD bevat deze week o. a De grootste macht. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 centsfranco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorin, in te zenden. Ad- vertentiön tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten Een Troelstra-straat te Rotterdam. Te Rotterdam zal, naar B. en W. hebben verklaard, te zijner tijd een straat naar mr. Troelstra worden ge noemd. het onze Zomersproeten verdwij nen spoedig door een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. üooische tram ontspoord. Dinsdagmiddag kwam in de Catten- hagestraat te Naarden een tram trein van de Gooische Tram tot ontsporing, doordat de wissel versprong, toen de motorwagen daarover reed. Het ach terstuk van den motorwagen kwam dwars over de straat te staan en drukte een autovrachtwagen tegen het huis van ds. Dryber, waarbij een stoephek en de gevel en ook de auto deerlijk gehavend werden. De tram reed zeer langzaam, daaraan is het te danken, dat alleen materieele schade geleden werd. De prys der Advertentiön is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager PROGRAMMA 1. Koraal. 2. La Farceur 3. La Fée aux yeux Bleus r 4. Isadora (Fantasie 5. Sempre Avanti 6. Legende Héroïque 7. Marsch. 8. Koraal. geen ziekelijke 'gelyke bederf ONS Een mooie afbeelding van den Jozua- boom in Zuid-Californië en prachtige opnamen uit het buitenland. Kieken uit het binnenland en een photo van Italiaansch strandleven. Steltloopers uit de .Landes.” Verhalen en tijdver drijf. Een sensationeele inval. Uit New-York wordt gemeld, dat veertig als elegante gasten verkleede drankwetbeambten bij verrassing een bezoek hebben gebracht aan het casino in het Central Park en aan het Ritz Carlton hotel. Zij arresteerden 27 gasten, waaronder vooraanstaande ambtenaren der stad, groot-industri- eelen en bekende personen uit het N ew-Y orksche gezelschapsleven, allen wegens overtreding der drankwet. Ook de directeur en kellners werden gearresteerd. Tegen 500 dollar werden de gearresteerden weer in vrijheid gesteld. De vertegenwoordigers van de Cu- baansche en Braziliaansche iegeerin- gen waren getuige van deze sensatio- neele onderneming. Inbraak. Te Ridderkerk is ingebroken by de N.V. Sigarenfabriek v.h. Gebr. Bos. Behalve f 1200 aan bankpapier zijn gestolen de kassen van de zwem- vereeniging en van het leesgezelschap te Ridderkerk. De heer Bos had zich enkele weken geleden aangesloten bij den Eersten Particulieren Nachtveiligheidsdienst. Workum. Van 20 t/m 26 Juni. GeborenFolkert, zv Jan Zijlstra en Grietje Kramer. Wiebren, «zv Tammerus van der Meer en Ink de Jong. Wiebrig, dv Rintje Haagsma en Trijntje Gaastra. Gehuwd en OverledenGeene. met nieuwe onthullingen 1 hooggeplaatste per- iek en de diplomatie, die zijn zaak zouden hebben bezocht. meedoogenlooze plichtsmensch, die alleen de absolute plicht wil kennen en erkennen, en geen lankmoedigheid noch begrijpen jegens menschelijke fouten en zwakheden wil betoonen, heeft even weinig deel aan de werke lijke liefde als de futlooze sentimenteele mensch. En loopt bovendien het gevaar in hypocrisie te vervallen. Want, om met Richard Braunstein te spreken, plicht is iets dat dwingt. Liefde is iets vrijwilligs. Men kan zijn plichten ver vullen en meenen, dat aan alle eischen van het maatschappelijk leven is vol daan; maar er is nog een grooter woord dan zelfs plicht. Dat is liefde. Doe wat ge hebt te doen, en dan nog iets meer. De „iets meer” menschen, mannen en vrouwen, maken geschie denis. Degeen die niet meer wil doen dan hij kan, doet gewoonlijk minder dan hy behoorde te doen „Als we waardig willen leven, moe ten we veel doen, dat ons nooit werd opgedragen, en veel, dat niet in nauw keurige woordelyke geboden kan wor den omschreven. En wat we doen is nooit zoo belangrijk als het motief, dat eraan ten grondslag ligt en de geest, die het uitdrukt. Een ding is duidelijk. Wat een mensch is, wordt belangry- ker dan wat hij doet, en de hoogste verdienste wordt behaald niet voor verricht werk, maar voor karakter dat bereikt wordt. Het beste werk dat we kunnen ondernemen is het werk om goedheid te bereiken. Het is veel moeilyker onze hartstochten te regeeren, onze angsten en wenschen te beheerschen, onze gedachten in bedwang te houden, dan het is aal moezen aan de armen te geven. En de mensch die er naar streeft zich van alles dat onwaardig is te ontdoen leeft een verdienstelijker leven, dan hij die alleen maar zoo denkt te leven, dat hy de goedkeuring van anderen of zelfs van zijn eigen geweten mag verwerven.” Plicht is immers iets dat dwingt, liefde iets vrijwilligs nietwaar Floris C. De Burgemeester van WORKUM brengt ter kennis van belanghebben den, dat hij des MAANDAGS, WOENS DAGS en VRIJDAGS, des voorna, van 11 tot 121/2 uur ten Stadhuize te spreken is. Workum, den 25 Juni 1930. De Burgemeester voornoemd, C. E. VAN KOETSVELD. want er is een middel dat U kalm houdt en waardoor Uw geest helder blijft. Mijnhardt’s Zenuwtabletten behoeden U voor zenuwachtigheid. Ze zijn ver krijgbaar in kokers van 75 ct. bij Apoth. en Drogisten. Het weer ia Hei. Donker en koud. Gemiddeld over de geheele maand Mei waren de overdagtemperatuur, het gemiddelde maximum en het gemiddelde minimum resp. 0.7, 0.9 en 0.1 gr. beneden normaal. Slechts op 1 dag werd op een gedeelte der stations een minimum-temperatuur beneden het vriespunt waargenomen, namelijk te Wijster, Warnsveld, Win terswijk, De Bilt en Gemert. De hoeveelheid neerslag, gemiddeld over het geheele land, bedroeg 57 m.m. tegen 48 normaal. Het aantal uren zonneschijn op de 5 hoofdstations bedroeg 175 tegen 208 normaal. Het meest kenmerkende bewijs van wijsheid is een voortduren de blijmoedigheid. MONTAGNE Denkers van alle tijden hebben steeds gewezen op de groote, inder daad de grootste macht, in de wereld, die der liefde. Niet de emotie van min of meer erotischen aard die men gemeenlijk met dit woord aanduidt en die in den grond een egoïstisch tintje heeft, maar de onbaatzuchtige, gevende, niets vragende, dienende liefde, welke men naastenliefde heet. Maar juist ten opzichte van deze grootsche eigenschap heeft dikwijls de meest grove miskenning en het grootste wanbegrip bestaan. Immers, deze liefde die de grootste macht ter wereld vormt, is geen ziekelijke sentimentaliteit die in een dwaze al-toegeetlijkheid tot alle moj vormen van maatschappelijk en parasitisme leidt en den bedrijver ervan in stede van macht over het kwaad, tot slavernij eraan voert. En het is ook geen zuivere gevoelig heids (lees overgevoeligheids kwestie, geen emotionalisme. Maar het is die moreele potentie, welke ook het heelal in volmaakte harmo nie en evenwicht bewaart. Dr. W. Wofford T. Duncan verklaarde on langs terecht, dat men liefde veel te veel vereenzelvigd heeft met een weeke lijdzaamheid in het bijzijn van het zich steeds hooger opstapelende kwaad. Een passieve, slappe, futlooze en weinig geïnspireerde houding dus. De heidensche overtuiging was ook altijd, dat liefde niets anders was dan zwakheid, en hij alleen was sterk, wiens hart vol haat was. Maar daar tegenover hebben de groote wjjs- geeren en hervormers, en laatstelyk de nederige Leeraar aan het meer van Galilea, steeds met nadruk ge leerd, dat liefde de machtigste kracht in het heelal was. Sindsdien is de wereld gaan leeren, wat het karak ter van macht is. De wereld is be gonnen in te zien, dat het de stille, zwijgende krachten zijn, die de hoogste potentie bezitten. Lawaai en luid ge rucht zijn geen noodzakeljjke attri buten van macht. En dit leidt tot de erkenning van de kracht van een vergeestelijkt gemoed, van liefde, welker macht ten slotte alle kwaad in de wereld zal overwinnen. Want wanneer zij ten volle in de harten der mensenen ontwikkeld zal zijn, is zij absoluut onwederstaanbaar. De duistere machten van het kwaad we ten al te goed, dat zij niets bezitten, dat liefde kan weerstaan. Aan den anderen kant hebben we te waken, dat we niet trachten de ware „liefde” te betrachten door met een misprijzend gelaat altijd en overal terecht te willen wijzen, te berispen, te becritiseeren, hetgeen het andere uiterste is en de antipode van de sentimentaliteit. Want de strenge, worden spoedig geleverd Drukkerij „FRISO” - Workum ..NATURA** Weer een veerboot omgeslagen. 23 Koreanen verdronken. Volgens een bericht uit Foe-San (Korea) is op de rivier Ja-Los een veerboot tengevolge van den sterken stroom omgeslagen. Er zijn 23 men schen om het leven gekomen. Een geweldige wervelstorm. Aan „Le Journal” wordt uit Mühl hausen gemeld, dat Dinsdagmiddag een geweldige wervelstorm in de om geving van Kemps langs den Rijn heeft gewoed. Regen, storm en hagel buien hebben een deel van den oogst vernield. Gedurende het onweer had den zes arbeiders een toevlucht ge zocht in een houten hut. Plotseling sloeg de bliksem in de hut, waardoor twee arbeiders werden gedood, terwijl de vier anderen gewond worden. WORKUM. Geslaagd voor examen apothekers assistente stadgenoote Mej. S. de Jong. 25 Juni 1930. Te Amsterdam is j.l. Zaterdag geslaagd voor keurmees ter by den keuringsdienst onze plaats genoot de heer Johs. Koopmans. 25 Juni 1930. Voor het toelatings examen voor de Chr. Kweekschool te Sneek, le klasse, slaagde Aukje Visser, leerling der Chr. school voor U.L.O. alhier. HINDELOOPEN. De opbrengst van de Emmabloem-collecte bedroeg alhier f 15.40. S. Vlessing ^Ouverture) A. Govaert Lirique) E. Bedoin Nico Gerhart L. Reynaud Door den electrischen stroom gedood. Maandagnamiddag is bij het ver richten van werkzaamheden in een der lokalen van de school der Eerw. Broeders aan de Vughtstraat te Roo sendaal de 31-jarige arbeider W. v. d. Broek, aldaar woonachtig, tengevolge van het gebruik maken van een onbeschermde looplamp door den electrischen stroom gedood. Het duur de enkele minuten vóór de monteur, die met hem onder den vloer van het lokaal aan de centrale verwarming werkte, den stroom kon uitschakelen. Men heeft geruimentijd nog getracht de levensgeesten op te wekken, zonder gevolg echter. Het slachtoffer laat een vrouw en 5 jeugdige kinderen na. Een schandaal-affaire. Sedert eenigen tijd is de voornaam ste nachtgelegenheid van Brussel, die ook bij buitenlanders goed bekend was, de Merry Grill, op last van de politie gesloten. De eigenaar van de zaak, Gaston Duperay, is gearresteerd wegens be lastingontduiking. Iemand, die vroeger mede betrok ken is geweest bij een vervolging wegens overtreding van de speel- en alcoholwet en een millioen had ge leend, dat hy niet terug kon krijgen, had het parket medegedeeld, dat in de Merry Grill een dubbele boekhou ding bestond. Een huiszoeking leidde tot de ontdekk i ng van een boekhouding welke niet voor de fiscus bestemd was. Naar het „Hbl.” verneemt, dreigen er nu allerlei schandaaltjes aan het licht te komen. De gearresteerde directeur heeft reeds de namen opgegeven van twee inspecteurs van de geheime politie te Brussel, die zich aan passieve omkoopen hebben schuldig gemaakt door inlichtingen te verschaffen over de wijze, waarop de wet kon worden overtreden door de zoogenaamde Pri vate Cordial Club, in Merry Grill gevestigd, waar werd gespeeld en alcohol gedronken. Of deze inspecteurs ook den eigenaar omtrent huiszoekingen hebben inge licht, welke niets hebben opgeleverd, is nog niet bewezen. Intusschen verwacht men, dat nog meer beambten in dienst van den fiscus zich hebben laten omkoopen en zullen worden gearresteerd. De directeur tracht zich te verweren door met nieuwe onthullingen te dreigen omtrent I sonen uit de politiek Een cocosmat en gerstenat. Opgewonden, gebelgd, vertoornd en tot het diepst van haar ziel ge schokt, kwam een juffrouw op een van de politiebureaux te Rotterdam vertellen, dat haar mat, een boven- stebeste echte cocosmat was gestolen, brutaalweg gegapt uit het portaaltje achter de straatdeur. De politie deed haar taak, een lang rapport werd op gesteld en een rechercheur trok op kondschap uit en ziet, al spoedig keerde hij weer, met een verdachte en de mat. De verdachte vertelde het gewone verhaal van een eerlijke koop. De met het justitioneele onderzoek be laste inspecteur vroeg dan ook dadelyk sarcastischGekocht Natuurlijk van Jan den onbekende. Maar tot zyn groote verbazing zeide de verdachte den ver- kooper heel goed te kennen en hy noemde naam en adres. Toen bleek, dat de verdachte beweerde de mat te hebben gekocht van den man van de aangeefster. Deze echtgenoot werd op het nureau ontboden en hij deed een droef verhaal van erg warm weer, onweerstaanbare dorst, een op de penning zijnde vrouw, weinig zakgeld en verleiding... Voor 8 gla zen bier had hü de mat aan een vriend verkocht, maar of meneer de inspecteur het asjeblieft niet tegen moeder de vrouw wou zeggen, want anders zou er wat waaien... Een mooie gift. De voorzitter van de Vereeniging voor christelijke gezondheids- en vacantiekolonies in Nederland, ds. H. C. Hogerzeil te Naarden, heeft een gift van f 10.000 ontvangen voor de verbouwing van het koloniehuis te Sepps (N.-Br.) Ongevallen. Dinsdag is in het St. Elizabeth gasthuis te Amersfoort de 18-jarige Amsterdammer P. G. Borghaers over leden. Hy is Donderdag in de Barne- veldsche Beek nabij Amersfoort bij het zwemmen in de modder gezakt. Het 8-jarig dochtertje van den heer K. te Bussum had het ongeluk bij het spelen een koffiekan omver te werpen, waardoor zij de heete koffie over het lichaam kreeg. Met ernstige brand wonden overdekt, werd het meisje naar de St. Gerardus Maj ella-stich ting overgebracht, alwaar het spoedig daarop overleed. Dinsdagmiddag week de 15 jarige R., leerling der Handelsschool en wonende te Soest, verkeerd uit voor een met steenen geladen wagen in de Zonnebloemstraat te Amersfoort. Hij werd op slag gedood. Vitriool gedronken. In een onbewaakt oogenblik was het vierjarig kindje van den heer van B. uit de Rembrandtstraat te Tilburg in den kelder geslopen en dronk daar uit een flesebje vitriool. Ofschoon men den kleine terstond naar het ziekenhuis overbracht, mocht geneeskundige hulp niet meer baten. Het kind was na een uur overleden. De moord te Bennekom. De verdediger van Jan Hoek, die door de Arnhemsche rechtbank tot levenslang werd veroordeeld, zal tegen dit vonnis hooger beroep aan- teekenen. Motorongeluk. Dinsdagmiddag reed de 24-jarige motorrijder P. Uittendaal, wonende te Santpoort, met een vaart van 50 K.M. per uur op den Rijksstraatweg tusschen Santpoort en Velsen. Hij zag een vrachtauto niet, die daar aan den weg stond. In volle vaart reed hy er tegen aan en werd met zware hoofd wonden opgenomen. Even later is hij overleden. Het noodweer boven Kennemerland Het gebied, dat Zondagavond tydens het boven Kennemerland woedende noodweer door den geweldigen hagel slag het ergst getroffen is, beslaat een oppervlakte van 200 H.A. De aan den land- en tuinbouw toegebrachte schade wordt op meer dan f 200.000 geschat. Een inmiddels gevormde commissie zal trachten voor de zwaarst getrof fenen een schadevergoeding te ver krijgen. FRISO. NATURAL BEWAAR ONZE SLUITZEGCL9. OtZE HEBBEN WAARDE. SMILDE’S RUNDVET IN £LK HUISGEZIN »ux yeux Purol bij Doorzitten - Zonnebrand Stukloopen

Friso nl | 1930 | | pagina 1