Nieuws- en Advertentieblad Uurwerk-Reparatie’s voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Transpireerende oksels on voeten PUROL s Do orzitten Stukloopen Zonnebrand Dit Nummer bestaat uit 2 bladen. J. van Douwen Kuipers Bij Muggebeten No. 29. ZATERDAG 12 JULI 1930 56ste Jaargang Officieel Gedeelte. Gemengd Nieuws. enz. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. HOOIBROEI! Gebruik hiertegen Mijnhardt’s Zenuwtabletten Onderzoek toestand Riolen - Vaarten staat n.l. met een door Burgemeester en Wet- baggeren,te slatten of te Horlogerie Markt Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 centsfranco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten en beten van Andere Insecten geeft het inwrijven met PUROL dadelijk verlichting. 7 ..NATURA” rage bevond. Daar deze op de andere zijde in den wagen stapte, merkte hy niet dat er iemand op de treeplank zat en reed weg. De kleine jongen had het uitstekend naar zyn zin, doch had een ernstig ongeluk kunnen krjjgen. Hy werd door den monteur weder thuis bezorgd. van de Gebrs. Thomasson aan Deldensche straat te Hengelo, "beheerders of gebruikers ver anderd, verbeterd of gedempt „worden. „Eveneens zullen de eigenaars, „beheerders of gebruikers van „slooten of vaarten verplicht zjjn, „indien Burgemeester en Wet houders dit in het belang der „gezondheid of zedelijkheid beve- „len, dezelve te baggeren, te „slatten of te dempen. „De eigenaren of rechthebben den van vorenomschreven slooten „of vaarten zjjn verplicht binnen „een door Burgemeester en Wet houders te bepalen tjjd, dezelve „te baggeren, te slatten of te „dempen.*’ Een ieder wordt in het belang van de openbare gezondheid en hygiëne, zoowel als in zjjn eigen belang aan geraden, de bjj hem in onderhoud zijnde riolen, zinkputten of andere verzamelplaatsen van vuil etc. steeds in een zoo zindelijk mogelljken toe stand te houden, ter voorkoming van ontwikkeling van smetstof. Verder wordt er de aandacht op gevestigd, dat in het vervolg op on geregelde tijdstippen een onderzoek, als hierboven bedoeld, zal worden Rondvlucht van Amerikaansche vliegtuigen. Woensdag is op Waalhaven te Rot terdam aangekomen een eskader vlieg tuigen van de Amerikaansche Thed Curtiss Wright Company, dat reeds eenige weken een rondvlucht maakt boven Europa. Op uitnoodiging van de Rotterdam- sche Aëro club hebben deze vier toestellen een demonstratie gegeven in tegenwoordigheid van verschillende autoriteiten en belangstellenden. Ter verwelkoming waren uit de Kooi en Soesterberg niet minder dan 30 toestellen naar Waalhaven gevlo gen. Het vliegeskader staat onder leiding van de Amerikaansche Stunter H. Doolittle. t Een aanvaring. Woensdagmorgen om half tien is de „Volendam 248”, eigenaar P. Stroek, uitvarend, een mijl buiten de haven van Volendam, aangevaren door de tjalk „Rex Nova”, uit Amsterdam, welke de botter midscheeps raakte, waardoor deze zich direct in zinkenden toestand bevond. De bemanning van de „Volendam 248” werd door de ;,Rex Nova” overgenomen. Het Ryks- verlichtingsvaartuig, dat toevalliger wijs op de plaats koerste, wist de botter, hoewel in zinkenden toestand, de haven van Volendam binnen te brengen. De bemanning van de „Volendam 248” deelde mede, dat de bemanning van de „Rex Nova” tijdens de aanvaring in het vooronder der tjalk was. Een kleine avonturier. Door een paar dames te Gorredjjk werd waargenomen dat op de tree plank van een voorbijrijdenden auto een klein jongetje zat, welke zich daar wel thuis scheen te gevoelen, wat uit zjjn lachend gezicht bleek. Daar dit evenwel geen plaats voor een passagier is, werd Ijlings een monteur van garage Bottema gewaar schuwd, welke per motor de auto najoeg en na een paar K.M. den chauffeur, den heer Veltman van Gorredljk, kon waarschuwen dat er iets niet deugde. Door den schok bij het stoppen viel de jeugdige passa gier op den grond, doch behield zyn lachend gezicht. Het bleek te zjjn de 3-jarige Henkie de Jong, welke op een stilstaande auto was gaan zitten, waarvan de chauffeur zich in de ga- en aanschrijvingen te storen, zal met gepaste middelen worden opgetreden. Workum, den 9 Juli 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. VAN KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. Gegadigden naar de betrekking van STADSOMROEPER kunnen zich by ongezegeld verzoek schrift wenden tot den Raad der ge meente Workum. De instructie ligt ter Secretarie ter inzage. SoUicitatiën voor 19 Juli 1930 aan den Burgemeester. Workum, den 9 Juli 1930. Burgemeester en Wethouders van Workum, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. Het kost 45 en 60 ct. per bus en is evenals Purol, verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. Zomersproeten verdwij nen spoedig door een pot ^Jprntol. Bij alle Drogisten. Arnhemsche inbrekersbende. De Arnhemsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen een aantal jeugdige personen, die gedurende eenige maanden tal van inbraken pleegden. Zy werden ver oordeeld tot gevangenisstraf voor den tyd van 6 maanden tot een jaar. Dinsdag hebben opnieuw eenige jongelieden terecht gestaan, 18 tot 20 jaar oud, die zich aan diefstal met braak hadden schuldig gemaakt in het pakhuis van de firma Van Houten aan de Ruiterstraat te Arnhem, waar zy eenige bureaux forceerden en daaruit eenige oude munten stalen. De eisch luidde 2 maanden gevan genisstraf. Voorts stond terecht een 31-jarige boekbinder wegens inbraak in het Bureau van Gemeentewerken en in een school aan den Rozendaalschen- weg. In de school stal hij spaargelden van de leerlingen, in het bureau van gemeentewerken f97 en een horloge. Het O. M. eischte tegen dezen ver dachte 1 jaar en 6 maanden gevange nisstraf. la een machine bekneld geraakt. Woensdagmorgen om halftien heeft een ernstig bedrijfsongeval plaatsge had bij de Coöperatie „Óns dagelyksch brood” te Heerlen. De 18-jarige H. Drent uit Meezenbroek, gem. Heerlen, was aan het werk in een deegmachine, toen plotseling door een anderen arbeider contact werd gemaakt. De machine begon te draaien, terwyl D. nog met zijn hoofd in de machine was gebogen. Hy werd vry ernstig gewond. De onderkaak was op twee plaatsen gebroken. Zyn hoofd was ernstig ge kneusd en toonde ’n gapende wonde, evenals zijn rechter onderarm, die ook in de machine bekneld was ge raakt. In levensgevaarlijken toestand werd hy naar het St. Jozef ziekenhuis te Heerlen overgebracht. De vluchteling weer aangehouden. De 24-jarige F. T. uit Sneek, die Dinsdag uit het Rykspsychopathen- asyl te Leiden is ontvlucht, is Woens dag te Zwijndrecht aangehouden. Fabrieksbrand. Woensdagnacht heeft een ernstige brand gewoed in de cartonnagefabriek De stormschade in het Oosten des lands. Volgens deskundigen bedraagt de schade, door het jongste noodweer in de buurtschap Wesepe toegebracht wel f80.000. Dure tulpen gestolen. Dezer dagen is te Hoogkarspel een brutale diefstal gepleegd. Op een stuk bouwland, in huur bij de N.V. „Leerhoeve" zijn n.l. 35 regels tulpenbollen van de dure soort „Rosé Copland” uitgerooid. Volgens deskun digen, zegt „de Tel.” bedraagt de waarde minstens f1500. Van de daders nog geen spoor. Onbewaakte overweg. Een auto met zestien inzittenden is Dinsdagavond door een uit Lehnin komenden trein op een onbewaakten overweg overreden. De auto werd ongeveer 15 meter meegesleept. Een persoon is gedood drie zijn zwaar en verscheidene zijn licht gewond. Oude gevangenis ingestort. Te Guadelagaia (Zuid Amerika) zyn vier menschen gedood en vier ge wond by de instorting van het gebouw van de gevangenis, die gesloopt werd. Groote diefstallen bij een vliegregiment. De Poolsche overheid is op spoor gekomen van groote diefstallen, ge pleegd bij het le vliegregiment te Warschau. De magazijnmeester van het regiment en 20 medeplichtigen zyn gearresteerd. Uit de magazijnen zyn groote hoeveelheden olie en ben zine ontvreemd. De schade bedraagt ongeveer 100.000 zloty. Ongevallen. Maandagavond is het 11-jarig zoontje van den landbouwer J. Bouterse te Kruiningen door een vrachtauto over reden doordat hij van de treeplank viel, waarop hij gekropen was zonder dat de chauffeur het wist. De jongen was onmiddellyk dood. Toen Dinsdagmorgen 5 uur het 4de regiment veldartillerie te Ede uitrukte om naar de legerplaats Oldebroek te rijden, brak de disselboom van den voorwagen van een kanon, waardoor de bespanning, bestaande uit zes paarden, op hol sloeg. De drie kanon niers sprongen van den voorwagen, waardoor een van hen, T., afkomstig uit het buurtschap Oud Lubbe (Ambt Hardenberg), een beenbreuk kreeg, de 2de een knieblessurede 3de kreeg geen letsel. De man met de beenbreuk is opgenomen in het militair hospitaal te Utrecht. De paarden werden tot staan gebracht. Een moest ter plaatse worden afgemaakt, daar het dier den disselboom in het onderlyf had ge kregen. „lm Westen niebts Ncues”. Remarques’ boek „lm Westen nichts Neues", dat in 29 talen vertaald is, heeft reeds een oplage van 2.600.000 exemplaren bereikt; in de Duitsche taal van 1 millioen, in de Engelsche van 635.000, in de “Fransche van 440.000, in de Tsjechische van 85.000, in de Poolsche van 20.000. In Italië is de uitgave verboden. by De Burgemeester der gemeente WORKUM Gelet op een aanschrijving van den Commissaris der Koningin in deze provincie van 30 Juni 1930, le Afdeeling A, no. 965; Wijst by deze de ingezetenen op het groote belang, dat er in de eerste plaats voor hen zelven in is gelegen, om het uitbreken van brand tenge volge van het broeien van het hooi te voorkomen Brengt voorts onder de aandacht de inhoud van artikel 158 van het Wet boek van Strafrecht, waar by verschil lende straffen zyn gesteld tegen hen aan wier schuld, waaronder is te ver staan nalatigheid, achteloosheid, ge brek aan voorzorg enz. brand is te Workum, den 9 Juli 1930. De Burgemeester voornoemd, C. E. van KOETSVELD. de die een prooi der vlammen werd. De machines werden totaal verwoest. De voorraad ging geheel verloren. Het kantoor bleef echter behouden. De be lendende perceelen liepen groote waterschade op. Verzekering dekt de schade. ter totaal in de herrie verloren, welke beide kemphanen maakten. Nadat de zitting was gesloten, wilde de heer Roebers den heer Gerritsen in den gang van het stadhuis te lyf. Raadsleden, wethouders en boden trokken hem achteruit totdat de opgewonden „vroede vader” zich los rukte en den heer Gerritsen per fiets ging achtervolgen. VermoedelUk zal de buitenlucht zijn woede wel eenigs- zlns bekoeld hebben. De werkloosheid in Groot-Brittanië. Naar medegedeeld wordt, bedroeg bet aantal werkloozen in Groot-Brit- tannië en Wales in de week eindigende 30 Juni 1.890.000, hetgeen 75258 meer is dan in de week daarvoor en 748218 meer dan in de overeenkomstige pe riode van het vorige jaar. Familie-moordenaar. In een dorp by Phillppopel heeft een boer zijn oom, zyn tante en de beide kinderen tijdens werkzaamheden op het veld gedood. De moordenaar, die volkomen toerekenbaar is, was am uitsruwcu uouuuiu, ttvawou ten gunste van dezen oom onterfd en gehouden. Tegen degenen, die blijk moest daarop by hem als daglooner geven zich niet Mn waarschuwingen!werken. Hij is gevlucht. De groei van New-York. Uit het definitieve resultaat van de volkstelling in destadNew-York bRikt, dat het aantal inwoners aldaar 6.958.792 bedraagt, hetgeen tegenover de laat ste volkstelling in het jaar 1920 ge houden, een toename van 1.378.744 personen beteekent. Vergiftiging in een ziekenhuis. In een ziekenhuis te Darmstadt zijn 45 personen vergiftigd door het eten van griesmeel-producten. By allen werd paratyphus geconstateerd. Drie menschen, waarvan er twee reeds ernstig ziek waren, zyn overleden. De Dusseldorfsche moordenaar. In verband met de mededeelingen, als zou de massa moordenaar Kilrten zyn bekentenissen herroepen hebben, verneemt de Bochumsche medewerker van den „Lokalanzeiger” van bevoegde zyde, dat er geen sprake is van een herroeping van Kürten. De vorige week vond nog een uit voerig verhoor van Kürten plaats voor den „Kriminalrat” Momberger, den chef van den Dusseldorfschen moord inspectiedienst, waarbij Kürten ver klaringen aflegde, die voor zyn per soon belastend waren. De recherche wijst er op, dat de beambten, die Kürten in verhoor nemen, steeds trachtten Kurten’s zelf-bekentenissen zoo veel mogelijk buiten beschouwing te laten. Het zou dan ook geen zin hebben, dat Kürten zijn bekentenissen weder om introk, daar men hem de afzon derlijke gevallen absoluut zou kunnen bewijzen. Door een handgranaat gedood. Te Halle bracht een 11-jarig knaapje een handgranaat mee naar huis, die hij buiten de stad had gevonden. Ter- wy'l hy er aan zat te peuteren, ont plofte de granaat. Den jongen werden de kaak en de linkerhand afgerukt, zoodat hy onmiddellyk overleed. Zijn moeder, die in de kamer er naast zat, werd door een granaatsplinter ernstig in den schouder en een zusje licht aan de handen gewond. Dorpsbrand. Dinsdagmorgen brak te Schlanders in Vintschgau (Zuid-Tirol) een brand uit, die zich met enorme snelheid uitbreidde en in totaal 13 woonhuizen en 5 zakengebouwen in de asch legde. De bevolking, die zich vry wel geheel op de akkers bevond, werd door het luiden van de stormklokken naar het dorp teruggeroepen. De schade is zeer aanzienlijk. --- De prys der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager Verboden lectuur verspreid. Voor het Militair Gerechtshof te Den Bosch hebben Dinsdag terecht gestaan J. F. de R., W. P. van O., beiden uit Rotterdam, en J. G. S., uit Utrecht. Zij hadden als militair in het midden van de maand Mei te Ede een communistische courant verspreid, de „Zandhaas” genaamd. Tegen de R. werd geëischt 1 jaar en 3 maand en tegen de beide anderen 3 maanden gev.-straf. Het Militair Gerechtshof heeft onmiddellyk vonnis geveld en de R. veroordeeld tot 1 jaar en 3 maand met aftrek van 1 maand, de beide anderen werden veroordeeld tot 10 weken gev.-straf. Incident in den Raad van Deventer. Aan het slot der Dinsdagmiddag gehouden vergadering van den ge meenteraad van Deventer, is een groot tumult ontstaan. De heer Gerritsen (communist) inter pelleerde over de maatregelen, door B. en W. genomen by de bestryding van paratyphus, en beweerde, dat het college te laat was gaan letten g- de heer Roebers (S.D.A.P.), lid der commissie voor de waterleiding, het voor dezen dienst opnam en zeide, dat het den heer Gerritsen om niets anders te doen was dan om sensatie, riep de heer Gerritsen dat de heer Roebers zulk ’n politiek voerde om zooveel mogelijk menschen aan zyn sigarenkraam te krygen (de heerR. sigarententje op verschillende mark ten). Deze kwalificatie gaf den heer Roebers aanleiding om op te staan en den heer Gerritsen uit te noodigen mee naar buiten te komen, om daar „af te rekenen”. De burgemeester, mr. F. R. Witte- waal, opende een roffelvuur met den hamer op de tafel, om de orde te herstellen, terwyl hy zich tot den heer Gerritsen richtte, dezen erop wyzende, dat hy in den Raad alles kon zeggen, maar dat zyn fatsoen hem moest weerhouden iemand zoo te beleedigen. als hy den heer Roebers had gedaan, Burgemeesters woorden gingen ech- aan- en schoonge- doende ruimte of gebreken de op de waterleidip Toen daarop waterleiding, het voor dezen dienst Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter openbare kennis, dat in de eerste week van Augustus 1930, door de gemeente-politie en -architect een onderzoek zal worden ingesteld naar den toestand, waarin riolen, zinkputten, slooten en vaarten zich binnen de bebouwde kom dezer ge meente bevinden. Dit onderzoek strekt zich uit over de riolen etc., loopende zoowel over de voor- als achtererven der woningen. Indien noodig zal daarna uitvoering worden gegeven aan art. 74 der Algemeene Politieverordening dezer gemeente, luidende „Voor zoover daarin niet by „eenige wet is voorzien moeten „riolen, waterleidingen of zink putten, niet by de gemeente in onderhoud op schrifteiyke zegging van Burgemeester Wethouders worden schoo maakt en, indien zy door onvol doende ruimte of gebreken de „geregelde afwatering belemme- „ren, door de betrokken eigenaars, ^anderd, verbeterd of gedempt „Eveneens zullen de eigenaars, i Slooten of vaarten verplicht zyn, der eve- FRISO BEWAAR ONZE SLUITZEGGuS, i J'PEÏ6 HGB8EN WAARDE. >7 SMILDE’S RUNDVET IN ÉLK HUISGEZIN rf Dooien 30-60 en 90 et Tube 80 ct Bij Apoth. en Droflieten EL3 Slapeloos door Zomerhitte?

Friso nl | 1930 | | pagina 1