BRANDSMA'sg WO RKUM - SNEEK. Üurwerk-Reparatie’s voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Nieuws- en Advertentieblad 50 94c 39c Vacantie pLLËËN ZATERDAG ZIJDEN KOUSEN SOKKEN 78c 47c Dit Nummer bestaat uit 2 bladen. J. van Douwen Kuipers „MAGODtr-MAGAZIJNEN ZATERDAG 19 JULI 1930, No. 30. 56ste Jaargang Gemengd Nieuws. Adverteert in Friso”. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. - 1.12 Horlogerie Markt Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorin, in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten kertjjd ’westen 10 dozijn Katoen-Zijden SOKKEN - modern - Nog 16 paar Wasch-Zyden KOUSEN van 1 69 nu voor 50 paar MACCO- SOKKEN prachtkwaliteit van 84 ct. voor Nog 2 dozjjn ZIJDEN KOUSEN met punthiel - modekleuren Ter waarschuwing. Naar het ziekenhuis aan den Zuidwal te ’s-Gravenhage is overgebracht mej. v.d. B., wonende op de Amsterdamsche Veerkade, aldaar, die het haar had gewasschen met benzine, welke in brand geraakte. Zij bekwam ernstige brandwonden. Haar toestand is niet levensgevaarlijk. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager Een mooi legaat. De Amerikaan Sperry, die zoo be kend is geworden in verband met het gyro-kompas, heeft 1.000.000 dollar gelegateerd aan de Young Mens Christian Association, zulks in erken ning voor de huisvesting endevrien delijke leiding die hy van de Y. M. C. A. had ontvangen toen hy nog arm was. ..NATURA'.' Tegen het doodmaaien van wild. Naar „De Ned. Jager” meldt, is op de uitvinding van een goed middel, tot verhindering van het dooden en verminken van wild door de grasmaai- machine, thans reeds een premie ge steld van f400. Dit bedrag zal waar- zouden volgens dat oud-bestuurslid niet geheel vrij uit gaan. Het landgoed Zijpendaal door Arnhem aangekocht. Het voorstel van B. en W. van Arnhem om voor f 375.000 van de N.V. Algemeene Kunstzjjde-Unie aan te koopen het landgoed Zypendaal met het kasteel en bybehoorende bouwlanden ten Noorden van het park, van den Schelmschenweg en de Teerplaats, is Dinsdag door den Raad aangenomen. Een vrachtauto in een afgrond gestort. In de nabijheid van Rabat, in Ma- MIJNHARDTs Hoofdpij n-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Brutale inbraak te Sneek. Dinsdagmiddag om een uur of vijf ging mej. N. uit de Rozenstraat te Sneek even een boodschap doen, terwijl haar zieke moeder in bed lag. Zij keerde binnen enkele minuten terug en zag in de huiskamer een omstreeks 18 jarig jongmensch voor de linnenkast staan. Op haar vraag wat hij daar doen moest antwoordde, hijik kom vodden te koopen, er is nog iemand anders boven. De juf frouw schrok hevig en ging diiect naar boven om te zien of dat zoo was en of er iets met haar moeder gebeurd was, daar ze haar niet hoorde. Inmiddels ontvluchtte het jongmensch. Haar bleek, dat er iemand boven was of was geweest. Uit de linnenkast was een geldtrommel, inhoudende ongeveer f500 ontvreemd. Zij ging naar buiten, sprong op de fiets, maar zag het jongmensch niet meer. Zij reed onmiddelltyk naar het politie bureau waar direct een onderzoek werd ingesteld. Het gelukte de politie binnen zeer korten tijd het jongmensch aan te houden, maar deze was niet meer in het bezit van bet geld. Dit was niet langer dan v(jf minuten na den diefstal. Hij ontkende aanvanke lijk, maar zeide later, dat htf met een vriend was gegaan, die naar Bolsward was vertrokken. Direct werd een onderzoek ingesteld in Bolsward, maar zonder resultaat. Het jong mensch werd aan een nieuw verhoor onderworpen. Hij legde thans een volledige bekentenis af en gaf voor het geld te water te hebben geworpen. We vernemen inmiddels, dat het gestolen bedrag, verstopt in het plantsoen, is teruggevonden. Gelukkig wederzien; en een minder aangename gewaarwording. Ongeveer tien jaar geleden kwamen bij den slager M. aan den Jansweg te Haarlem, herhaaldelijk vier personen, die etenswaren kochten, om deze in den winkel op te eten. Dinsdagmiddag een barometer-maximum, of beter gezegd, het H. D.-gebied bij de Azoren werd meer actief en zond een uitlooper naar het Noordoosten uit, welke thans als een afzonderlijke kern van hoogen luchtdruk ten Westen van Ierland wordt teruggevonden. Een periode van regen en wind, ofschoon nimmer welkom, is speciaal in de midzomermaanden een ware nachtmerrie voor hen, die er de voor keur aan geven hun vacantie in het meergevorderde seizoen te nemen en ongetwijfeld zal dezer dagen bij velen de vraag reizen: „Hoe lang nog?” De optimisten spreken zich zelf moed in door de overigens niet onaanvecht bare orakelspreuk: „dat slecht weer *s zomers niet lang aanhoudt”, doch de meer pessimistische naturen mee nen: „Wij hebben reeds zóó lang mooi weer gehad, de rest van den zomer zal wel slecht zijn.” Ook hier is het goed den gulden middenweg te be wandelen, de feiten eenvoudig te aanvaarden zooals zij op het oogen- blik zijn en geduldig te wachten wat de toekomst zal brengen. Ook de meest ervaren weerkundige kan zich hieromtrent niet met zekerheid uit spreken; wel kan hij u vertellen dat het momenteel heerschende type weer nog al eens standvastig pleegt te zijn, zoodat betwijfeld moet worden, dat zonneschijn en warmte spoedig zullen terugkeeren. Er is echter geen regel zonder uitzondering en aan dit axioma moeten wij ons dan ook voorloopig maar vastklampen! kwamen deze personen weer. ZQ begroetten den slager zeer hartelijk, doch toen zij, na iets gekocht te hebben, weer weggingen, miste de slager M. vijf bankbiljetten van f100, welke hij toevallig even los in z’n vestzak had gestoken. Uit het onderzoek van de politie is gebleken, dat één der vier personen een bekend zakkenroller is. Auto in een beek gestort. Een vrachtauto met 22 brandweerlie den, die van een brandweerfeest te Praag terugkeerden, geraakte in een bocht van den weg aan het slingeren, reed door de omheining en stortte van een 5 M. hooge helling in een beek. Van de inzittenden werden 17 personen zwaar gewond. Twee hunner zijn inmiddels overleden, drie anderen hadden lichte kwetsuren opgeloopen. De chauffeur van de auto, die onge deerd was gebleven, heeft zich zelf in de woning zijner ouders doodge schoten. Het Centraal Station in rep en roer. Voor het vertrek van den trein naar Hamburg te ongeveer half elf, was het Centraal Station te Amsterdam in rep en roer. Een heer, die in den trein naar Hamburg wilde stappen, werd door een hem onbekend persoon aange sproken, die hem vroeg of dit een trein naar Keulen was. De heer be antwoordde deze vraag en wilde juist in een 1ste klasse coupé stappen, toen hij bemerkte, dat hij z’n porte feuille kwy't was. De vreemdeling, die hem had aangesproken, had hem aan zyn colbert vastgehouden en de heer begreep onmiddellijk, dat de man hem z’n portefeuille ontfutseld had. Hy werd in deze meening ver sterkt, toen hy zag, dat de man zich haastig naar den uitgang begaf. Hij schreeuwde hem na„Houdt den dief waarop verschillende menschen toe schoten en den man tegenhielden. Toen men hem vastpakte, vond men de portefeuille op den grond liggen. Toen de dief zag, dat hij niet meer kon ontkomen, had hy de por tefeuille blijkbaar weggeworpen. De man is overgebracht naar het bureau Warmoesstraat. Hy is een 42-jarige Deen en men meent te mogen aan nemen, dat men te doen heeft met een bekenden internationalen zakken roller. geld, zooals de arbeiders dat graag zouden wenschen. Voor de arbeiders werkzaam in het z.g. natbedrtjf geldt een contractueele bepaling, waarbij is vastgesteld, dat eens per 4 weken van Vrijdag tot Maandag verlof wordt toegestaan, terwijl eveneens eenzelfde bepaling is opgenomen als voorwaarde in de overwerkvergunning. De arbeiders in het z.g. droogbedrijf vallen daar niet onder en voor deze groepen geldt een regeling, waarbij men eens in de 8 weken van Vrijdag tot Maandag laatste gelegenheid met verlof gaat. Echter betreft dat nog maar een deel van de arbeiders, terwijl zij die in Friesland, Groningen, Drente, kortom benoorden de spoorlijn Amsterdam— Zwolle wonen, daarvan zijn uitge sloten. De Centrale Bond van Transport arbeiders heeft nu Zondag te Harlin gen een openbare vergadering gehou den waar deze kwestie besproken werd. Gevraagd wordt voor ’t droog bedrijf dezelfde verlofregeling vast te stellen als welke geldt voor de arbeiders in het z.g. natte bedrijf. Kinderverlamming. Te Oldeberkoop zijn twee nieuwe gevallen van kinderverlamming ge constateerd, waarvan 1 bij een persoon van 19 jaar. Ter voorkoming van verdere uitbreiding dezer besmette lijke ziekte is het lokaal der o. 1. school, waarin de ziekte voorkwam, voor loopig gesloten. Fraude By den penningmeester van het bestuur der Christelijke school te Hoevelaken zijn, naar de „N. R. Ct.” meldt, op last van den Officier van Justitie de boeken en bescheiden, betrekking hebbende op’t financieele beheer, in beslag genomen. Daarbij bleek, dat het belangrijkste boek was verbrand. Hierdoor is het vermoeden gesterkt, dat er aan het beheer in het bestuur nogal iets haperde. Een oud-bestuurslid verzekerde dat reeds eenige jaren door het bestuur fraude zou zijn gepleegd en omdat hij tijdens zijn lidmaatschap daarop had gewezen, zou hij uitbet bestuur zijn gezet. Met een klacht bij den Officier van Justitie te Utrecht had hij in zooverre succes, dat de zaak thans wordt onderzocht. Niet alleen het schoolbestuur met den dorpspredikant als voorzitter, maar ook het hoofd van de school en een paar leveranciers van schoolbehoeften ^hjnlfk nJg'veïhoögd* worden.”"01 Er is o.a. een bydrage ingekomen groot f100 van de Ned. Vereeniging tot bescherming van vogels. Hooibroei. Door hooibroei ontstond Dinsdag avond brand in de schuur, behoorende bij het perceel, bewoond door den heer R. H. van Hemmen te Roodehaan. Toen de motorspuit van Noorddyk verscheen, was het gebouw reeds voor een groot deel in asch gelegd. Even wel konden verschillende gereed schappen in veiligheid worden ge bracht. De schuur was verzekerd bij de Mij. „De Nederlanden.” De boerderij, bewoond door den heer G. Sietsema, aan den Ouden weg te Drachten, is Dinsdagmiddag afgebrand. Het broeiende hooi liet zich al eenige dagen ernstig aanzien, totdat Dinsdagmorgen onverwachts de vlammen uitsloegen. Het rieten dak en meteen de geheele boerderij stond dadelijk in lichte laaie, zoodat aan blusschen niet te denken viel. De bijschuur bleef behouden, de in boedel kon grootendeels gered worden. Ongeveer 50 voer hooi ging ver loren. De boerderij was verzekerd bij Woudsend. De hulp van de brandweer te Drachten werd ingeroepen voor een dreigende hooibroei in de boerderij van den heer B. van der Burg aldaar. Onder toezicht van de brandweer werd het smeulende hooi naar buiten gebracht, uitslaande vlammen werden dadelijk gebluscht. Het mocht op deze wijze gelukken brand in de boerderij te voorkomen. De autobrandspuit be hoefde geen dienst te doen. De sterfgevallen te Liibeck. Dinsdagnacht is wederom een met het tuberculose-praeparaat behandelde zuigeling gestorven. Het aantal slacht offers is thans 58. Er zijn thans nog 61 zuigelingen ziek. Door den bliksem gedood. In een boerenhofstede in de buurt van Gross-Kezkemet (Hongarije) is de bliksem geslagen in een dorschma- chine, waarbij 21 menschen aan het werk waren. Vier menschen werden gedood, 7 ernstig, de overigen licht gewond. Arbeidstoestanden bij de Zuider zeewerken. De verlofregeling voor de arbeiders bij de Zuiderzeewerken is niet gere- Ter verzachting en genezing van stukgeloopen voeten, zadelpijn, schrijnen en smetten der huid, muggebeten en zonnebrand, moet men op reis voorzien zijn van Doos 30, Tube 80 ct. PUROL rokko, vond Dinsdag een ernstig auto- ongeval plaats. Na een botsing met een andere auto, stortte een vracht auto, waarop verscheidene Marokka nen hadden plaats genomen, in een afgrond, 6 hunner werden gedood en 12 zwaar gewond. Een vloedgolf. Te Montalto I Castro (Italië) is Dinsdag plotseling een vloedgolf op het strand geslagen, waardoor talrijke personen in zee werden gesleurd en verdronken zijn. Treiuroof. Een trein der Semarang—Cheribon Stoomtram My. moest tussche Tjile- doek en Losari bij een overweg stoppen. Voor den afsluitboom stond een auto, waaruit enkele inlanders sprongen, die zich onmiddellijk naar den wagen begaven, bestemd voor geldzendingen. De wagon werd geopend, en een kist met 1500 gulden in de auto mee genomen. Onmiddellijk werd de politie ge waarschuwd, die alle mogelijke maat regelen nam om de dieven te vangen. Alle taxi’s werden aangehouden en onderzocht, doch zonder resultaat. Het gure weer. De weerkundige medewerker van de „Tel." schrijft: Na ongeveer vjjf weken van zon neschijn en warmte is geleidelijk een algeheele verandering in het weertype ingetreden. Het hoogdrukgebied, dat geruimen tijd zijn centrum in de omgeving der Botnische Golf heeft gehad en dat in verband met locale storingen, welke zich telkens weer ten Zuiden en Zuidwesten van ons vormden, ook hier te lande zwakke winden uit Oostelijke richtingen met afwisselend onweer en opklaring bracht, zoodat het algemeene weers- aspect min of meer tropisch aandeed, heeft voor een vrij diepe depressie plaats gemaakt. Deze depressie is uit den Noordelijken Atlantischen Oceaan derwaarts getrokken om zich, hetgeen meermalen geschiedt, in het Oosten vast te zetten, nu eens in diepte iets toe-, dan weer afnemend. Tegelijkertijd ontwikkelde zich in hot Zuidwesten Branden. Vermoedelijk doordat een ketel overkookte, ontstond Dinsdagmiddag een felle brand in de Vereen. Che mische fabrieken F. B. P. Stroo, aan den Hatertscheveldweg te Nijmegen. Door het licht ontvlambare materiaal greep het vuur snel om zich heen en weldra sloegen de vlammen aan de achterzijde van de fabriek naar buiten. De brandweer was spoedig ter plaatse en tastte het vuur met eenige slangen op de waterleiding energiek aan. Zij wist dan ook den brand tot de achter zijde van de fabriek te beperken, die geheel uitbrandde. Een vrij groote voorraad grondstoffen werd een prooi dor vlammen, terwijl ook de water schade aanzienlijk is. Het bedrijf za^ geen stagnatie ondervinden. De schade wordt door verzekering gedekt. Dinsdagmiddag omstreeks vijf uur is brand uitgebroken in een paar mesthoopen achter de Alexanderhoeve in den Prins Alexanderpolder te Rot terdam. Tijdens het blusschingswerk is de 23-jarige spuitgast B. Valk van den ’s-Gravenweg door het dak gevallen van een schuur en drie meter lager terecht gekomen. Met een lichte her senschudding is hij naar het zieken huis overgebracht. Later op den avond kon hij naar huis worden ver voerd. Een andere spuitgast, zekere Mulder, is tijdens het blusschen hauw gevallen en naar het ziekenhuis ge bracht, waar hij ter observatie is opgenomen. Deze brand was nauwelijks gebluscht, toen de brandweer werd gealarmeerd voor een brand in een vetloods op het emplacement van het D. P. station. Deze brand liet zich niet zoo ernstig aanzien en kon spoedig worden ge bluscht. Tegelijkertijd werden echter de brandweer en de Gemeentelijke Ge neeskundige Dienst gewaarschuwd voor een brand in de Van derDuyn- straat, waarbij menschenlevens in gevaar waren. Op de eerste etage ooven een café, gelegen op den hoek van de Van der Duynstraat en de Ridderstraat, was in een tusschenka- mer brand uitgebroken. De bewoners van de etagewoning daarboven en daarnaast konden door den dikken rook het huis niet meer verlaten. De vrijwillige brandweer heeft toen een ladder tegen een der zijkanten van het huis en een tegen de voorzijde geplaatst. Aan den zijkant heeft men een man en een vrouw langs den ladder naar beneden gehaald, langs den voorkant een vrouw en een kind. De binnenbrand kon vrij spoedig worden gebluscht. De tusschenkamer is uitgebrand. De Geneeskundige Dienst heeft een der geredde vrouwen, mej. van Tiel, naar het ziekenhuis overgebracht. g SPECIALE VERKOOP 1 van een laatste party Nog 6 dozijn ZIJDEN KOUSEN prachtkwaliteit slechts Nog 3 dozijn ZIJDEN KOUSEN mode kleuren slechts 4—- BEWAAR P Onze sluitzrgcls. I DEZE HE8BEN WAARDE! SMILDE’S RU ND VET IN ELK HUISGEZIN

Friso nl | 1930 | | pagina 1