Nieuws- en Advertentieblad Oranje-Vereeniging te Workum. Op een behoorlijke opkomst wordt gerekend Verlovingsringen J. VAN DOUWEN KUIPERS voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz LEDENVERGADERING op Maandag den 11* Augustus, ’s avonds te 8'/., uur, op de bovenzaal van Hotel „KETELAAR” Hoofdzaken v/d Agenda Massieve 15° ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1930. 56ste Jaargang No. 33. van Officieel Gedeelte. Gemengd Nieuws. de de LOSSE BLADZIJDEN o korting AANBESTEDING. Op de bresvoor de nieuwe generatie. VERKOOP BOOMEN - Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. -- s I tee- t 1. Hare van 2 HET BESTUUR. Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 centsfranco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorna, in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten Aanteekening bfl deze bladzijde: Dat alles zal dan aanstaanden Zondag 10 Augustus al weer vflf jaren geleden zijn UIT LEES- EN LEERBOEKEN. I Augustus a.B., des namiddags 4 in hi De schoonste roos, door ’t loof geweven, ’t Benijdbaarste is nog gebleven Het groote voorrecht, goed te doen Gratis Inscriptie Goudwerken - Markt. Burgemeester en Wethouders van WORKUM zullen op Maandag 18 uur in onzen tijd, om voort te werken en voort te trekken naar dien nieuweren dag en die nieuwe visie van de toe komst... Ik voel dit: dat we geen reden hebben, ondanks alles wat in onzen tijd gebeurd is, ondanks alle moeiten die we hebben geleden, dat we geen reden hebben om in wanhoop neer te zitten. Er zijn teekenen van hoop in de wereld heden ten dage, zooals ik in mijn leven nog niet ge kend heb... We zien gelijkheid gegrond vest tusschen de klassen we zien, dat alle barrières die menscheljjke ellende en menschelijk lijden en menschelijke overheersching beteekenden, neerge haald zijn of bezig te verdwijnen... En wie zal, dit alles ziende, dit alles dat met duizenden en nogmaals dui zenden bewijzen geboekstaafd kan worden, nog durven wanhopen, of een blaam willen werpen op de nieuwe generatie Floris C. ontstane verwarring, ten gevolge van den brand, een parelsnoer, ter waarde van f20.000, aan een der logé’s, een Braziliaansche dame, toebehoorende. Hoe men ook zocht, men kon het nergens meer vinden. Tot Dinsdag morgen een electricien, in dienst van het hotel, bij het verrichten van eenige werkzaamheden in de kamer van deze dame, onder een kast, het vermiste collier terugvond. Het was door het bluschwater geheel zwart geworden. Men begrijpt, zegt „de Tel.", de vreugde van de Braziliaansche, toen zij het kostbare kleinood weer terug ontving. Een talrijke dievenbende gearresteerd. De politie te Berlijn heeft de laatste dagen een dievenbende van ongeveer 30 personen ingerekend, die den laatsten tijd systematisch diefstallen in een der groote warenhuizen pleegde. ps-sessssss-ss ^■ms BEWAAR P ONZE SLUITZCGELZ »IZt HEBBEN wAAMK: ..NATURA*.* Dit is grootendeels een materi alistische eeuw, maar het is eveneens een geestelijke eeuw, en kortzichtig zijn inderdaad zij, die tot de conclusie komen, dat bij deze generatie z.g. ge organiseerde religie misschien iets van haar macht verloren heeft, en toch niet inzien, dat er nooit een tijd is geweest, dat de menschen meer hun eigen gemoed onderzochten om een smal pad te vinden, waarlangs zij konden gaan. Stanley Baldwin. Door verschillende schrijvers van den nieuwen tijd, zijn in de laatste jaren aanvallen gedaan op de jeugd, de groeiende, nieuwe generatie, die beschuldigd werd van verdorvenheid, i ke. Met een gewilde vrijmoe- om „zieke plekken" aan te hebben zjj zich meestal uit Burgemeester en Wethouders van WORKUM zullen op Maandag 18 Augustus 1930, des namiddags 4 uur verkoopen 9 op stam staande boomen langs de stad, genummerd van 1 tot en met 9. De voorwaarden liggen ter secre tarie ter lezing in de gewone kantoor uren. Workum, 7 Augustus 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. Verhuisauto in een kanaal geraakt. Tijdens een hevigen storm werd ter hoogte van de gasfabriek op den Kanaalweg te Alkmaar een hooge leege verhuisauto van den heer C. Korff, bestuurd door den heer W. A. M. M. te Amsterdam, naast wien de tegelzetter H. A. t. C., eveneens uit Amsterdam, had plaats genomen, door den rukwind opgenomen, over de tramrails geslingerd en drie meter van den walkant in het N.-Hollandsch Kanaal geworpen. De beide inzitten den gingen kopje onder, doch wisten zich door het inslaan van een ruit uit hun benarde positie te bevrijden; t. C., die een goed zwemmer was, wist zichzelf en zijn metgezel te red den, daarbij geholpen door een pas- seerend burger, die zich gekleed te water begaf. Behoudens eenige schram men, bekomen door het inslaan van de ruit, kwamen ze met een nat pak en den schrik vr(). Op kinderen ingereden. Een molenaarsknecht wilde te Dinan voor twee stilstaande auto’s uitwij ken. Hij reed echter op een drietal spelende kinderen in, van wie 2 op slag werden gedood en het derde heid” zou vertoonen, zij slechts de hand in eigen boezem konden steken, en uitroepenMea CulpaJa zeker, want zij en wij, wij allen zouden daarvan de schuldigen zijn, omdat wij door voorbeeld en leering, dat verdorvene in hun jeugdig en ontvan kelijk gemoed zouden hebben ingang doen vinden. Maar gelukkig is het beeld van de huidige nieuwe generatie heel anders. Met stilzwijgend voorbijgaan van de moeilijke puberteits jaren thans niet moeilijker dan voorheen kan men slechts met vreugde zien naar de nieuwe idealen, het nieuwe, frissche vertrouwen van de nieuwe generatie, hetgeen zooveel goeds voor de toe komst inhoudt. Wij zouden liever de bijna profetische woorden van den ge neraal Jan Christiaan Smuts willen onderstreepen, die verklaarde: We leven in een van die tijden van dage raad in de geschiedenis, van die tijd perken van dageraad, waarin men de dag ziet gaan aanbreken. Hij is nog niet aangebroken, de zon is nog niet aan de kim verschenen, maar je voelt het in je gebeenteje voelt het in je ziel, dat we ons bewegen naar een nieuw tijdperk, waarin er een nieuwe Het parelsnoer terecht. Tijdens den brand in hotel „Des Indes" te Den Haag, verdween bi) de Reeds sedert maanden was het de directie van het warenhuis opgevallen, dat talrijke en kostbare artikelen op onbegrijpelijke wijze verdwenen. Bij het onderzoek van de politie is ge bleken, dat verscheidene verkoopsters met de bende samenwerktea. Jacht op een autodief. Het Westen van Berlijn was Dins dagavond het tooneel van een sensa tioneels jacht op een autodief. Te Wilmersdorf maakten eenige voorbij gangers de politie opmerkzaam op den dief, die er met een gestolen auto vandoor wilde gaan. Een politieagent sprong op den wagen, maar werd er na eenigen tijd door den bestuurder afgeslingerd, zoodat hij een schedel breuk opliep. Met een auto van een particulier werd de vervolging door 2 agenten voortgezet. In razende vaart ging het door de Giünewaldstrasse over de Bayerische platz en de Non- nendorfplatz in de richting van de Apostelkerk op de Magdeburgerplatz, waar het den agenten gelukte de banden van de gestolen auto stuk te schieten. Deze kwam nu spoedig tot stilstand en de dader kon nu worden gearresteerd. Het was een 25 jarig chauffeur zonder vaste verblijfplaats. een droom, een bange droomzoo vertelt meester Heuvel, het hoofd van een der openbare scholen te Borculo. We zagen het onweer opkomen uit het Westen. Ongewoon dreigend naderde het gevaarte, vertakte bliksems en bundels van bliksemstralen schoten neer. Aan den noorderkant vale wolken, nog akeliger dan van een hagelbui. Als een draaikolk wentelde de bui op ons aan. Om 7 uur was ze boven ons. Hoe lang het duurde, 10 minuten of korter, niemand weet het zeker, ’t Was of de wereld vergaan zoueen angstig donker, gedurig door bliksemstralen doorlicht, waarvan men den donder niet hoorde door ’t huilen van den werwelorkaan. We zien de dwarse beweging van de stortvlaag, de afgerukte bladeren en allerlei voor werpen, het neerzwaaien van boomen, zware boomen zelfsdan breekt de reus door een ruit naar binnendaar vliegt een raam open, daar smakt de voordeur open... Met alle gewicht van mijn lichaam duw ik haar dicht en houd haar vastWat verder in de gang, in een hoek naar de kelderdeur, staan de huisgenooten, dicht opeen... We luisteren naar het brullen, naar het vallen van pannen en het rinkelen van ruiten... We schrikken op bfl elke bliksemstraal. Zouden we het einde beleven?... Goddank, het werd lichter, de storm bedaardeNog een poos en de cycloon was over geraasd De zon kwam welhaast achter de wolken heen en glimlachte, alsof er niets gebeurd wasRaadselachtig is het woeden dier ontembare natuurkrachten. Waarom Om de zonden van het stadje is er gezegd. „Maar de achttien, op welke de toren van Siloam viel, waren zij grootor zondaars, dan de andere Galileeërs vroeg Christus eenmaal. Laten wij stil zijn. „Rondom Hem zijn wolken en donkerheid”. Laat niemand oordeelen. Aan God komt het oordeel toe. 't Is niet alles donker. Het vaderland zal helpen. De regeering zal helpen. Er zal een nieuw Borculo verrijzen, niet zoo schilderachtig antiek, maar gezonder en doelmatiger, zonder de krotten, die men vond in de hoeken. De brand van Enschede in 1862 is een zegen voor die plaats geweest. „En desespereert niet” zei Coen. Wij willen niet wanhopen, maar gelooven en vertrouwen in de toekomst. Het werd te veel voor mijn dochtertje; aldus prof. Casimir onuitwischbare jeugdindruk. Niet langer hier, niet al die ellende. „Vader, wat is oorlog krankzinnigwant daar ziet het er net zoo uit. Dit doet de natuur en wjj kunnen het niet helpen, maar dat doen de menschen elkaar aan...” „Ja, kind, hier zie je, hoe krank zinnig oorlog is„Vader, wordt er geholpen „Zeker, kind. Nederland zal helpen. Wij hebben vele volksgebreken, maar een deugd hebben we: weldadigheid. Er komt een oproep en de pers en het Roode Kruis helpen. Want iedereen zal beseffen, dat ook hem dit lot had kunnen treffen: 't is alleen een onverdiend voorrecht dat hun huis staat. En ons volk zal weten Draagt elkanders lasten. Wees gerust, mijn kind”. De regels van Tollens komen me bij het heengaan te binnen ernstig werd gewond. Twee boerderijen afgebrand. Dinsdagmiddag ontstond door hooi- broei brand in een hooiberg van D. v. d. Velde in de buurtschap „De Velde” (Zwartsluis). Spoedig werd ook de boerderij aangetast, terwijl na be trekkelijk korten tijd eveneens de dicht bij gelegen boerderij van D. J. v. d. Velde vlam vatte. Na een uur waren beide boerderijen in de asch gelegd. Het huisraad kon nog gered worden. Persoonlijke ongevallen heb ben niet plaats gehad. Toen de brand weer uit Zwartsluis met een motor- brandspuit ter plaatse verscheen viel er niets meer te blusschen. Tijdens het blusschingswerk is een geldkistje inhoudende een bedrag van f8000 en toebehoorende aan D. v. d. Velde, op onverklaarbare wijze ver dwenen. De politie heeft deze zaak in onderzoek. Volgens „de Tel.” gaf de zuster van V. d. V. aan haar buurvrouw een houten doosje over met het verzoek dit goed op te bergen. De buurvrouw deponeerde een en ander bij het overige geredde goed. Later vond V. d. V. het kistje weer terug, doch toen bleek, dat de inhoud men sprak zelfs van f14 000 verdwenen was. Een inval en een diefstal. Dinsdagnacht omstreeks halftwaalf is zoo meldt „de Tel.“, in hetkinder- koloniehuis van de Haagsche Bleek neusjes aan den Amersfoortschestraat- weg te Soest een man binnengedron gen in een kamer, waar de directrice en een verpleegster nog zaten te werken. Onder bedreiging anet een revolver nam hij het geldkistje mee, dat op de tafel stond en waarin een bedrag van f 150 zat. De man had een laken om zich heen geslagen en hield dit gedeeltelijk voor zyn gezicht. Hy verliet weer kalm de inrichting door een raam, dat hy openschoof. Hy heeft vermoedelyk te voren de situatie op genomen, daar de gordynen niet ge sloten waren. Het laken is op straat teruggevonden. Ongeval met een hofauto. Woensdagmorgen, omstreeks half elf, toen de Japansche prins en zyn gemalin zich met hun gevolg, in hofauto's van Scheveningen komende, naar Soestdijk begaven, waar zij door de Koningin zouden worden ontvangen, is op den Haagweg onder Voorschoten, ter hoogte van De Vink, een der Kon. volgauto’s, waarin eenige leden van het Japansche gevolg zaten, by het plotseling uitwyken voor een vracht auto met de achterwielen geslipt en tegen een boom gereden, waarna de wagen een zwaai maakte en in de grasberm van den weg terecht kwam. De auto werd zeer ernstig beschadigd en kon niet meer op eigen kracht verder. De inzittenden kregen geen letsel en zyn in een achter aan rydende reserve hofauto overgestapt. Met eeni ge vertraging is de reis naar Soestdijk voortgezet. De beschadigde hofauto is met een kraanwagen naar Den Haag teruggebracht. Kindje gestikt. Door het verglijden van een kussen is een kindje van 4 maanden oud van den arbeider B. te Gasselterny- veenschemond gestikt. menscheltyke visie zal ztfn, wanneer vrijheid en recht en rede een nieuwe kans zullen hebben, wanneer de ide alen van menschelijk gedragen ver wezenlijkt zullen worden... Ge ziet de jeugd naar voren tredenge ziet jeugdbewegingen opspruiten overal aan de universiteitenge ziet een nieuw leven zooals ge nooit tevoren hebt gezien, een nieuw vooruitzicht, een nieuwe gedachte, veel meer men- acheltjk, veel vrijer, veel democra tischer dan ooit te voren... Hoe zou de wereld er uit zien, als we een wereld hadden, opgebouwd in den geest van de jeugdhet oude vernie tigd de oude haat, de oude wanhoop, de banden die ons bonden en aan het verleden ketenden verbroken, en een nieuwe wereld van jeugd, van hoop, van vertrouwen, vooruit ziend... Mis schien droom ik, maar we kunnen daar naar toe werken; en we kunnen de helpende hand reiken aan de jeugd iet openbaar aanbesteden den onderbouw voor rolbasculebrug over sluis te Workum. Bestek en voorwaarden met 2 keningen zijn vanaf Zaterdag 9 Au gustus a.s. verkrijgbaar ter secretarie f250 per stel. Inlichtingen verstrekt de gemeente- architect. Workum, 7 Augustus 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. Evenlueele feestelijkheden bij gelegenheid Majesteits 50sten verjaardag. Verkiezing van tenminste twee Bestuursleden. -----■ De prys der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten,' 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager den nieuwen tijd, zijn in de groeiende, nieuwe generatie, die van slechte moraal, zedenbederf en dergelff digheid wjjzen minder edele oogmerken overgegeven aan een misleidend soort van porno grafie, breed uitwijdend over de excessen en moeilijkheden van de jeugd in de moeilijke puberteitsjaren, en daarop hunne foutieve conclusies en vernietigend oordeel over de heden- daagsche nieuwe generatie grondend. Terwijl ze blijkbaar de ervaringen uit eigen „Sturm und Drang”-periode geheel waren vergeten. En in tegen stelling met juist vele van dit soort „moderne" schrijvers, zouden w(j wil len beweren, dat er nooit onder een opkomend geslacht zóóveel idealisme, zóóveel hooge idealen, zóóveel fijnere eigenschappen, zóóveel belangstelling voorde groote dingen van het leven, zóóveel warme interesse voor de wereldvraagstukken van vrede en internationaal recht heeft bestaan als juist nu. Omdat onze opvoeders het groote belang gaan inzien van onder richt aan de jeugd hierover, om daardoor vroegtijdig hunne gedachten in constructieve banen te leiden, en hun belangstelling wakker te maken. En de zwartkijkende „modernisten” mochten wel eens bedenken, dat wanneer er iets waars in hun bewe ringen school, en de huidige jeugd inderdaad zooveel meer „verdorven- i i I 1 I NATURA SMILDE’S RUNDVET IN CLK HUISGEZIN

Friso nl | 1930 | | pagina 1