PUROL Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noord», Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. ^fesch Uw haar esns met Purolzeep. U zult dan I zien hoe mooi, zacht en roosvrij UW haar wordt. Purolxcep Is evenals Parol. AANBESTEDING Opruiming J. W. DE JONG Markt WORKUM J. van Donwen Kuipers No. 34. ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1930 56ste Jaargang Officieel Gedeelte. Schimmenvrees. LOSSE BLADZIJDEN UIT LBBS- EN LEERBOEKEN. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. - Het maken van een gedeelte rioleering op het Zuid. Gemengd Nieuws i Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 centsfranco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorna, in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlyk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten Opening, muziek 'insdag 26 Aug. Opvoering Muggebeten en Huidjeuk -- De pry’s der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager het heelal is gegrondvest op onwrik bare waarheid, rechtvaardigheid en liefde, die zal ook moeten kunnen in zien, dat goedheid en recht niet mach teloos staan in deze wereld, doch juist altijd en overal de meest volmaak te macht en invloed bezitten. En wie zich dus door goed, zuiver denken, door eerlijk, liefdevol en wijs handelen, baseert op en stelt onder de hoede van de eeuwigheidsmachten van waarheid en recht, die behoeft geen schimmenvrees te koesteren, hoeft niet te vreezen voor komende moei lijkheden en de konsekwenties daar van, omdat hij weet, dat nooit iets van hem verlangd of geëischt kan worden, dat hij niet zekerlijk kan volbrengen. De gedachte, die achter onze daden staat, bepaalt de waarde en strekking van ons handelen. Maar even zoo zeker als een goede, eerlijke daad nooit anders dan goede gevolgen kan voortbrengen, hoezeer ook voor het oogenblik wel de schijn tegen kan zijn, even zoo zeker moeten we reke nen op de onatwendbare slechte ge volgen van slechte beweegredenen en gedachten en daden. Het staat geheel aan ons zelf, of we schimmenvrees zullen koesteren of niet. Als we maar hooren wilden. Floris C. stemmen.” In die zelfde kroniek wordt nog medegedeeld, dat in een aantal be drijven bij hernieuwing van de col lectieve arbeidsovereenkomsten de loonen nog eenigszins verhoogd wer den. MIJNHARDT’s Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tablelten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Runderen-export. Gedurende het tijdvak van 20 t.e.m. 26 Juli j.l. werden voor uitvoer naar het buitenland goedgekeurd in totaal 132 runderen, t.w. naar Frankrijk 21 i en naar België 111 runderen. Parijs bij nacht. Wie Parijs gaat zien, leest ook de reclames van de verschillende reis- bureaux, die gedurende de late avond uren tochten, per autocar organiseeren om het nachtleven te laten zien. Men werd dan, aldus het „Hbl.”, gebracht in een duister rookerig cabaret in het Quartier des Gobelins, waar een afschuwelyk uitgedoste helleveeg, „4a lionne de Mouffetard” genaamd, te midden van een troep ruwe vagebon den liedjes zong en dreigende woor den tot de toeristen richtte. Het was bepaald griezelig Nu heeft een klein berichtje in de bladen deze groote illusie wreed ver stoord. Gebleken is, dat de „lionne” geenszins een vrouw is uit de duistere lagen der maatschappij, maar M.me Ino, operazangeres, die door de organisatoren van „Paris la Nuit” was geëngageerd om de bezoekers te doen huiveren. Ze is niet tevreden met de behandeling van haar werkgevers en eischt in een proces 25.000 frs. Vandaar de plotselinge ruchtbaarheid aan deze geschiedenis. De uitvoer, in- en doorvoer van kippen- en eendeneieren. Thans is door de Regeering bij de Staten-Generaal een wetsontwerp ingediend tot regeling van den uitvoer, alsmede tot wijziging en aanvulling van de bepalingen, betreffende de in- en doorvoer van kippen- en een deneieren. Het ontwerp van wet is samengesteld om te voldoen aan het bepaalde in artikel 9 der Landbouw- Burgemeester en Wethouders van WORKUM zullen op MAANDAG 25 AUGUSTUS a.s onder ingezetenen der gemeente A AN BESTEDEN: Bestekken zijn verkrijgbaar ter Secretarie vanaf Maandag 18 Augustus a.s. A f0.20 per stuk. Inlichtingen verstrekt de Gemeente- Architect. Workum, 14 Aug. 1930. De Secretaris v. d. GOOT. Er wordt een aardige geschiedenis verteld van een troep mannen, die hun schip dat op een klip onherstel baar lek was gestooten, in den avond bij stormweer moesten verlaten, om in de reddingbooten te trachten het veege lijf te bergen. De zee liep hoog en slechts met de grootste inspanning en aanwending van alle zeemans- en stuurmanskunst slaagde men er in de sloepen, volgepropt met menschen, recht op de woedende golven te houden. En toen de nacht begon te vallen, een nacht, waarin geen maan licht de golven zou beschijnen, zoodat onheilspellende, dikke duisternis de wanhopige schepelingen zou gaan omringen, toen zakten aller harten in de schoenen, want men vroeg zich met angst en vreeze af, hoe het mogelijk zou zijn in stikdonkere nacht de aanstormende golven te zien en de boot er recht tegen in te houden de eenige mogelijkheid om het om slaan te voorkomen. Maar toen het inderdaad donker werd, en geen maan licht noch sterreflikkering een glimpje licht bracht, toen ontdekte men dat men zich in fosforesceerend water bevond en dat iedere golf een kroon droeg van licht, zoodat men zeer goed in staat was de booten recht op de hooge zeeën te houden.... geschiedenis. In de eerste rhet als het ware een sym bolische voorstelling van de omstan digheid, dat feitelijk alle, ook de meest gevreesde moeilijkheden en ervarin- meedragen, dat baar van zorge, schreef onlangs iemand in Great Thoughts (Londen,) komt met zijn lamp der vertroosting. Het uur van zwakheid brengt zijn eigen geheim van sterkte Maar er zit nog een les in. En wel deze, dat we zoo dikwijls onze gedach ten uren en dagenlang vervuld nouden van de dingen die we vreezen, dat misschien zouden kunnen gebeuren, bij de ontwikkeling van de een of andere moeilijkheid. We vreezen de schim van eventueele gebeurlijkheden, en als eindelijk de moeilijkheid waar we zoo tegeno, ons staat, fl.— Idem van 20 uur tot 24 uur f0.50. Kaarten voor den duur der tentoon stelling (opnaam) f7.50. Gezelschaps- kaart voor minstens 100 personen f0.50 per persoon voor éénmaal toe gang. Idem voor ten minste 50 per sonen tot 100 personen f0.75 per persoon voor éénmaal toegang. De Koninklijke familie bezoekt de Zuider zee-Visscherij- Tentoonstelling. H.M. de Koningin heeft het Bestuur der Zuiderzee-Visscherij-Tentoonstel- ling, te houden van 25 Augustus t/m 6 September, doen weten, dat het Haar voornemen is, om vergezeld van de overige leden van het Kon. huis, op Vrijdag 5 September, den dag der Vlootrevue, de tentoonstelling te be zoeken. Na aankomst in de morgenuren zal Hare Majesteit ten Stadhuize officieel worden ontvangen door Burgemeester en Wethouders van Enkhuizen en den Gemeenteraad. Vervolgens zal onder geleide van het Bestuur een bezoek worden gebracht aan de Tentoon stelling. Na de lunch zal Hare Majesteit de Vlootrevue bezichtigen. De Vlootrevue zal gehouden worden op de reede van Enkhuizen. De plaats is echter afhankelijk van weer en wind. De met de regeling der Vloot revue speciaal belaste commissie heeft een dubbel plan uitgewerkt. Het eene plan wijst als plaats aan de strook water tusschen „De Ven” en de westelijke strekdam vanhetKrab- bersgat, dus ten Noorden van Enk huizen. Mocht wind en getij deze plaats ongeschikt maken, dan zal de z.g. „Vlakte” ten Zuiden van de stad gekozen worden. In beide gevallen bieden de ruime wallen van Enkhuizen uitnemende plaatsen aan de tiendui zenden, die dit prachtig schouwspel zullen willen zien. Vanwege het Tentoonstellings-be- stuur zijn reeds verschillende booten gecharterd om duizenden in de gele genheid te stellen een tocht langs de vloot te ondernemen en een blik te wijden aan de meer dan duizend botters en jachten, die aan de Vloot revue zullen deelnemen. De economische toestand. In de Economische Sociale Kroniek, uitgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek, lezen wij „Toch mag men nog geenszins in bet algemeen van malaise spreken. De achteruitgang der conjunctuur teekent zich in een aantal branches minder af dan in andere en zelfs bij gelijksoortige ondernemingen loopen de toestanden uiteen, zoodat in een niet onbelangrijk deel der nijverheid (o.a. verscheidene vooraanstaande on dernemingen) de gang van zaken nog min of meer tot tevredenheid mag algemeene maatregel van bestuur uitgevaardigd krachtens artikel 8 der wet, uiterlijk binnen twee maanden na de afkondiging gevolgd moet worden door een voorstel van wet tot voorziening in het onderwerp van dien maatregel. Thans is blijkens de Memorie van Toelichting, zooveel ervaring opgedaan als noodig is om met gerustheid een grondslag voor een algemeene uitvoerregeling te leggen. In het ontwerp zijn neerge legd de grondvesten van de regeling en de omlijning van de bevoegdheden met betrekking tot nadere uitwerking. De Regeeering wijst o. m. op het groote belang voor ons land van den eierenexport, maar merkt op dat de ervaring echter geleerd heeft, dat niet door allen die eieren expor- teeren, steeds een product wordt geleverd dat aan redelijke eischen voldoet. Bij de samenstelling van de ontwor pen regeling is uitgegaan van de gedachte dat de mogelijkheid gescha pen moet worden voor het maken van onderscheidene bepalingen voor de verschillende soorten van eieren. Aan den wederuitvoer van ingevoerde buitenlandsche eieren worden niet meer beperkende bepalingen gesteld, dan noodig zijn voor een doeltreffende regeling ten aanzien van deze eieren. Afschrijvingen voor de inkomsten belasting. Door den Hoogen Raad is naar aanleiding van een beroep in cassatie beslist dat de in artikel 10 der wet op de Inkomstenbelasting bedoelde afschrijving op gebouwen, die voor de uitoefening van een bedrijf gebruikt worden, niet berekend moet worden naar de verkoopwaarde of naar de kosten van herbouw, maar naar de aanschaffingswaarde. Tevens besliste ons hoogste rechtscollege dat afschrij ving is toegelaten op arbeiderswonin gen die tot de bedrijfsgebouwen eener boerderij behooren, maar dat een zoodanige afschrijving tiet toegelaten is op verhuurde boerderijen, tenzij de verhuring plaats heeft in de uit oefening van een bedrijf. Programma van Feestelijkheden gedurende de Zuiderzee-Visscherij- Tentoonstelling te Enkhuizen. Maandag 25 Aug. en zang. Dinsdag 2 openluchtspel. Woensdag ‘27 Aug. Oud-Hollandsche harddraverij. Don derdag 28 Aug. Concours Hippique en Intern, handicapdraverij om den grooten prijs van West-Friesland, op de 300 M. baan. Vrijdag 29 Aug. Urkerdag. Zaterdag 30 Aug. Spaken- burgerdag en Zangdemonstraties. Maandag 1 Sept. Zanghulde Oranjever. Koninginnedag. Dinsdag 2 Sept. Bloe mencorso. Woensdag 3 Sept. Marker dag. Donderdag 4 Sept. Zeilwedstrijden. Vrijdag 5 Sept. Bezoek van H.M. de Ko ningin aan Enkhuizen en deVlootrevue. Zaterdag 6 Sept. Volendammerdag, Zwemwedstrijden, Groot Vuurwerk. Openingsurenvan 10 uur tot 18 uur en van 20 uur tot 24 uur. EntreekaartenKaarten voor één- uitvoerwet 1929, volgens hetwelk een maal toegang van 10 uur tot 18 uur I I van die uitdrukkingen, die eeuwen blijven hangen, maar waarvan men den rechten zin niet meer weet. Zoo heeft ieder zeker wel hooren praten over „de kou van het jaar ’40”. Maar ik wed, dat er velen zyn, die niet precies weten, of nu de winter van 1640, of wel die van 1740 of misschien die van 1840 zoo koud is geweest. De winter van voorjaar 1929 was streng, dat heugt ons allen. Maar die van voorjaar 1740 moet toch nog aanmerkelijk strenger zyn ge weest. Nu weet ik wel, dat het erg moeilijk is, vergelijkingen te maken tusschen jaren als die van omstreeks 1740 en die van omstreeks 1929. Want wat is er in dien tusschentyd niet ontzettend veel veran derd. Hoeveel beter werden de woningen en de slaapgelegenheden. En juist in die tusschengelegen jaren kwam het aardappeleten inde mode. We zouden de ry van veranderingen en verbeteringen gemak kelijk voort kunnen zettentreinen en auto’s konden in ’29 levens middelen en brandstoffen vlug en gemakkelijk verplaatsen, vliegma chines verzorgden de geïsoleerde eilanden, enz. enz. En toch, al slaan we acht op dit alles, de winter van ’40 schijnt erger geweest te zyn dan die van ’29. De koude van 1740 was voorat gegaan door een natten zomertijd van 1739. Groote stukken van ons land moeten toen onder water hebben gestaan. Alleen October had een paar vorstdagen meegebracht. November en December waren erg mak geweest. Nieuwjaarsdag ’40 was nog maar net achter den rug, of koning Winter nam den scepter ter hand. Op 4 Januari zette hy den arbeid in en met grooten ernst werkte hij, nacht en dag, dag en nacht door. Acht dagen later wandelden er duizenden op de Maasmonden, waar eb en vloed zich toch stevig deden gelden. Midden Januari moest men het brood eerst voor het vuur leggen, wilde men het genieten. Het kwam in dezelfde dagen voor, dat men, thee drinkend bij een goed vuur, merkte, dat het schoteltje aan het kopje zat vastgevroren. Zoo verliep Januari zonder verandering. Februari kwam en ging. Vaak keek men op naar de lucht en dacht aan verandering. Maar altijd kwam het weer uit, dat de wensch de vader van de gedachte was geweest. Omstreeks 12 Maart kwam er wezenlijke verandering in de lucht. Koning Winter besloot, regeerensmoede, den scepter neer te leggen. Maartoen de nasleep. Er was geen voedsel voor het vee. Alleen de provincie Groningen raakte 17000 stuks vee kwyt door de directe of indirecte gevolgen van de ontzettende winter. Duur werden de zuivelproducten. En hoezeer had men ze noodig Bracht het veranderde weer een heerlijke verademing, groot werd de teleurstelling toen men dag na dag zag voorbijgaan, zonder dat het aardrijk van gelaat veranderde. Het groen wilde maar niet ko men. De wei bleef zwart en ernstig werd er aan een straf van den hemel gedacht. De worteltjes van het gras hadden het leven moeten betalen aan den strengen, kouden gebieder. Het werd midden Juni voor er eenige verandering kwam. Toen pas begon gras en kruid te weven aan het nieuwe groene kleed voor de treurende aarde. Het stond er den elfden Mei anders de tyd dat het jonge groen en de blijde bloemen als in wedijver bezig zjjn, de wereld mooi te make’-. zoo bij, dat men niet dieper dan twee voet in de aarde kon graven, dan stiet men als op ijzer. In Augustus kwamen nog diefstallen uit armoede voor. Het valt ons wel sterk op, hoe men met 15 pCt. korting contant. HAAST UIII Goud-,Zilver- enUurwerken we zoo tegenop zagen, recht voor ons staat, dan blijkt achteraf, dat het grootste deel van al de dingen die we vreesden, niet is geschied. En al die uren en dagen van vreezen zijn voor niets geweest, we hebben ons noodloos bang gemaakt. Deze vrees voor wat komen gaat, ook bjj lieden, wier moraal zoodanig is, dat zij geen kwade gevolgen van kwade daden of gedachten hebben te vreezen, komt voort uit een misken ning van elementaire levenswaarhe den, wat maakt, dat sommigen het leven als een kansspel beschouwen, waarin men „geluk” of „pech” kan hebben, en waarin goede gedachten, eerlijkheid, waarheid, liefde geen stem zouden hebben en geen invloed zouden uitoefenen. Maar wie beseft, dat on danks alles en ondanks een heel doorzichtige schijn van het tegendeel, Friesche uitgaven. Van de Uitgevers Brandenburgh en Co. teSneek ontvingen wy een boekje, waarin al hare Friesche uitgaven worden vermeld met enkele aanha lingen uit recensies. Het steeds toe nemend getal barer uitgaven maakte een dergelijk catalogusje wenschelijk. Tevens gaf dit aanleiding een boeken- merk te doen ontwerpen, dat de firma voortaan in al haar Friesche uitgaven zal voeren. De heer E. Caspers teekende dat boekenmerk. Op de initialen van de firma-naamBrandenburgh en Co. to Snits, werd de spreuk gevondenBou en 't komt ta stén (de c bestaat niet in ’t Friesch). Deze spreuk is door den heer Caspers mooi gesymboliseerd in de teekening: het bouwen in de twee gekruiste troffels de metsel- troffel ’t begin, de pleistertroffel de afwerking het „tot stand komen” in den oervorm van alle bouwwerk, de pyramide. Binnenkort komt nog een nieuwe serie boeken nl. Kinderboeken. In den herfst zullen hiervan nog drie verschijnen, van bekende kinderschrij vers en rijk geïllustreerd. Ér zitten twee lessen in deze een voudige plaats is digheid, dat feitelijk alle, ook de meest gen in ons leven, meestal in zichzelven het licht i haar schrik berooft. De nacht der FRISO. -i zaterdag' verkrijgbaar bij Apotb. en Drogisten. I A AMt*rT 1 OOG TTAl/VAnö V» A vrTfll 16 augustus!!! Laatste dag onzer

Friso nl | 1930 | | pagina 1