PAARDENMARKT te Workum op Maandag 8 September 1930 J. VAN DOUWEN KUIPERS voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz', enz. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. - PUROL Nieuws- en Advertentieblad Transpireerende Wekkers «aamna STREMMING VERKEER. vanaf fl.50 "WB MP* 1 jaar garantie 56ste Jaargang ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1930. No. 37. Gemengd Nieuws Officieel Gedeelte. I LOSSE BLADZIJDEN UIT LEES- EN LEERBOEKEN. Horlogerie Markt oksels en voeten Het Oranjefeest. GESTREMD. Speerwerpen p< s heer J. Brek< I een waaraan eenige politieagenten Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiön tot uiterljjk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten gangers en wielrijders blijft bestaan. Workum, den 30 Augustus 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. Een geheimzinnig geval. De Duitsche politie te Aken heeft in arrest gesteld een Duitscher, die in het bezit werd gevonden van 12 Nederlandsche bankbiljetten van dui zend gulden en over de herkomst van dit bankpapier 1_ nige verklaring heeft gegeven. Deze papier afkomstig is van een diefstal. Zomersproeten verdwij nen spoedig door een pot iSprutol. Bij alle Drogisten Nansens villa. De gemeenteraad van Oslo heeft besloten de, even buiten de grenzen der stad gelegen villa van wylen den pool-onderzoeker dr. Nansen aan te koopen en als nationaal eigendom te bewaren. Bij het zwemmen verdronken. Dinsdagavond is de 12-jarige H. Bakker te Groningen, die met zijn vriendjes was gaan zwemmen in een van de vjjvers van het stadspark verdronken. Jacht op een motorrijder. Te Leiden wilde een politieagent proces verbaal opmaken tegen een motorrijder, wiens nummers met krijt waren ingevuld. De motorrijder vol deed echter niet aan het bevel om te stoppen, waarop een sensationeele jacht door een deel van de stad volt deelnamen. Een hunner, die op de treeplank van een passeerende auto was gesprongen, werd er afgeslingerd en ontwrichtte zijn arm. Tenslotte werd de weerspannige motorrijder gearresteerd, waarbij hij danig tegen stribbelde en een der agenten in de kin beet. De man had geen rij- of nummerbewfls, zyn nummer was ge fingeerd enz. Hy kreeg maar even zeven processen-verbaal. De lichtweek te Groningen. Tijdens de lichtweek te Groningen zullen vanwege de gemeente verlicht worden de Martini-toren, het stadhuis en o.a. ook het goudkantoor e. d. B. en W. achten daarvoor een bedrag van 110.000 voldoende, dat ten laste zal komen van het Electriciteitsbe- drijf. Beeldtelegrafie Indië—Nederland. Naar de Tel. verneemt is de instal latie, bestemd voor de proefnemingen met beeldtelegrafie tusschen Neder land en Oost-lndië, thans in Indië aangekomen. Aan den opbouw wordt geregeld gewerkt, zoodat men verwacht de proefnemingen in October a.s. te kun nen beginnen. Tijdens een schoolfeestje plotseling gestorven. Tijdens het Koninginnefeest op de Wilhelminaschool te Doetinchem is een der leerlingen, het 12-jarig meisje Jansen, plotseling doodgebleven. De feesten zijn direct gestaakt. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager het eene schepsel zich het andere ten dienste kan stellen. Zoo bijvoorbeeld het rund. Als, men het dier het leven ontnomen heeft, ia nóg het aantal diensten dat het der menschheid bewijst, nauwelijks op te sommen. De maaltijd, de knoop aan de kleeding, het schoeisel, de bekleeding van het luchtschip, ja, wat zou ons al niet aan het dier doen denken, als als we er aan dachten. Maar wij vinden het te gewoon om er aan te denken. In de plantenwereld komen zulke voorbeelden talrijk voor. Van heel wat planten gaat er werkelijk ook niéts verloren. Maar in de wereld van de planten treedt alszoodanig wel sterk naar voren de palm die in de oasen der woestijnen groeit. Wat doet de woestijnbewoner daar al niet medeDe dadels worden gedroogd en gemalen tot meel, men haalt er de zoogenaamde palm- honing uit, de vezels der bladeren worden benut, men gebruikt het hout, men plant de palm als schaduwboom, en andere planten, die de felle zon zoo niet verdragen kunnen, genieten het leven in de pal- menschaduw. De palm verdraagt de hitte der woestijnen, maar als hij wil leven met het hoofd in het vuur, dan dient hi) met den voet in het water te staan. Met den voet in het water, en dat in de woestijn, het klinkt vreemd. Tóch is het zoo. Ook in de woestijn borrelen hier en daar bronnen op, maar haar water kan het niet tot riviervorming brengen. Dat laatste wil ieder gelooven, die hoort van een hitte van bijvoorbeeld 1130 F. in de schaduw. We denken hier, meer bepaald aan de Sahara. De palmen echter genieten van dat water en de oasebewoners doen heel wat moeite om dat water te leiden op de meest voordeelige wijze. Er zijn kleine oasen, de bybelsch onderlegden zullen hier denken aan het reisverhaal van het joodsche volk, en ze tellen tot zeventig, maar er zijn ook oasen, waar men een vijftig duizend palmen aantreft. En letten we op al het nut, dat de palm hier doet, zooals boven is omschreven, dan blijkt de palm hier het cultuurgewas bij uitnemendheid. De be woners der woestijn zyn er gelukkig mee. Geen wonderWat moe ten zij zich niet al aanpassen in een streek, waar men het „nog al frisch” noemt bij een temperatuur van 9CP F. Bij 800 F. weten wy ons al geen raad. Met inkt kan men er niet schrijven, de inkt is opge droogd voor er een letter op het papier staat. Van een waskaars, bestemd om in den nacht gebruikt te worden, en die men veiligheids halve in het zand begraaft, vindt men alleen de pit terug. Witte pakken, die men er draagt, ziet men met den dag witter worden door de krachtig bleekende werking van de zon. Het woestijnwater bevat 5 tot 10 °/o zout. Het bijbelsch verhaal vertelt van de ontdekking van zulk water, „maar zij konden hetzelve niet drinken”. Hier en daar bedekken korsten zout den bodem. De kristallen van gips schitteren in de zon. Koeken die kristallen met zand samen, dan vormen ze de aardige zandrozen, die voor enkele centen door de kleine jongens aan de woestijntoeristen worden verkocht. Reizigers ontdekten een meereen dikke zoutlaag met een moddermassa er onder. Men denkt vaak, dat de geheele Sahara een groote zandvlakte is. Dit is echter zoo niet. Slechts een negende van de Sahara vertoont een zand-aan- blik. Het overige overgroote deel vertoont plantengroei. Deze planten hebben een zeer eigenaardig leven. Men dient te weten, dat de Sahara niet altijd woestijn was en dat deze planten zich langzaamaan leerden behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daar voor. Het kost 45 en 60 ct. per bus en is evenals Purol, verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. Samenvattend kunnen we zeggen: ’t Is een mooie feestdag geweest. De Oranje-Vereenlging heeft eer van haar werk. Ernstige twist. Dinsdagavond laat is in het café D., aan de Galerij te Rotterdam twist ontstaan tusschen den 30-jarigen J. Z., Brabant 10 uit de Exercitiestraat en den 35-jarigen koopman G. de B. ..HATUBA.' papier een zeer geheimzin- klaring heeft gegeven. Deze Duitscher vertelde n.l., dat het bank papier afkomstig is van een diefstal, welke op 12 Mei van dit jaar in de buurt van Rotterdam heeft plaats gehad. „De man, wien het geld ontstolen is, kan niet meer spreken”, had de Duitscher op zeer geheimzinnige wijze verklaard. Hfl weigerde echter nadere mededeelingen omtrent den diefstal te doen. De politie vermoedt ook in verband met zijn houding, dat hij de dader of mede-dader van dezen diefstal is. De Nederlandsche politie heeft deze zaak thans in onderzoek. Hond- en klauwzeer. Gedurende het tijdvak 10—17 Aug. j.l. kwam het mond- en klauwzeer onder het vee in ons land voor met 1007 gevallen in-262 gemeenten, t.w.: in Friesland 90 gevallen in 21 ge meenten Groningen 6 in 3Drente 10 in 3; Overijsel 16 in 6; Gelderland 92 in 24Utrecht 145 in 38Noord- Holland 442 in 86; Zuid-Holland 192 in 72; Zeeland 4 in 3 en in Noord- gevallen in 6. Alleen in Limburg kwam de ziekte niet voor. De fabrieksbrand te Breda. Aangaande den brand in de suiker fabriek „John Wittowek” te Breda, verneemt de Te 1., dat de schade thans door de verzekeringsmaatschap pijen op f200.000 is vastgesteld. De raad van commissarissen besloot tot dadelyken opbouw van het vernielde fabrieksgedeelte. Verwacht wordt, dat, wanneer met man en macht dag en nacht doorgewerkt wordt, het bedrijf op den vastgestelden datum van 10 October (campagne) in vollen gang gebracht kan worden. Gelukt dit niet, dan zullen de bieten in een andere fabriek der Centrale Jacob Piso ;°2de pr. Jochem KroeseSuikermaatschappy verwerkt worden, 3de pr. Willem Bakker; 4de pr. hetgeen, gezien de werkloosheid, welke te gre(ja heerscht, een tegenvaller zou zyn. Zeker duizend man zou dan gedupeerd zyn. De mannen zijn naar buiten gegaan en daar handgemeen geraakt. Volgens getuigen heeft Z. nog geroepen„Je moet geen mes gebruiken!”, maar onmiddellyk daarop zag men De B. zyn tegenstander steken. Z. heeft een snede over het gelaat en den hals gekregen en een ernstigen steek in de hartstreek. Onmiddellyk na het gebeurde is de dader naar het politie bureau aan de Galerij geloopen, waar hij vertelde iemand te hebben gestoken. Hij droeg het mes in zijn binnenzak, dit is in beslaggenomen. De getroffene is per auto naar het ziekenhuis vervoerd, waar hy in vrij ernstigen toestand is opgenomen. De twist is vermcedelijk ontstaan naar aanleiding van een geldkwestie. De dader is in bewaring gesteld. De onbewaakte overwegen. Woensdagmorgen werd de zoon van den landbouwer Huiskamp te Winters wijk op den onbewaakten overweg aangereden door den eersten personen trein uit de richting Aalten. De hoofd machinist remde uit alle macht, doch kon niet voorkomen, dat het paard van den wagen in de Hank werd aan gereden, een 20-tal meters meege sleurd en dood bleef liggen. De wagen, waarop de berijder zat, brak by het inspan af, werd in de sloot geworpen en geheel versplinterd. Huiskamp kwam in de sloot terecht en kon er zich zelf weer uit redden. Hy had alleen een hoofdwonde bekomen. De hoofdconducteur van den trein beeft tegen den landbouwer proces-verbaal opgemaakt. De trein had ongeveer een half uur vertraging. Een moordaanslag. De handelsreiziger van Dixhoorn, wonende te Koudekerke, vlak bij Middelburg, heeft Woensdagmorgen met een scheermes een aanslag ge pleegd op zyn 87 jarige schoonmoeder, door haar in den hals te snijden. De vrouw is nog in leven. De dader is onder hevig verzet door de politie naar het bureau te Middelburg ge bracht, waarby hij zelf door een sabel houw gewond werd. Het mes is in beslag genomen. Kooi. lila. Jongens. Hoepelen door 2 ■teenen. late pr. Klaas Pruikama; 2de ,vio=v=uuv«nvv. - pr. Dleke Wiersma; 3de pr. Bernard dag op loffelijke wijze Siemonsma; 4de pr. Sjoerd. Westen- taak. dorp: 5de pr. Epke Zljlstra; 6depr. Jurjen de Jager. Illb. Meisjes. Balwerpen. 1ste pr. CathariQE v. d. Pal; 2de pr. Ali Maandag werd hier feest gevierd ter herdenking van de 50ste geboor tedag van.H. M. de Koningin op Zon dag 31 Augustus. In alle opzichten is dit feest uitnemend geslaagd. Wel dreigde in de voormiddag 2 maal een klein regenbuitje de vreugde te zul len verstoren, maar gelukkig bleef 't telkens bij een klein buitje. Reeds vroeg in den morgen wapperde uit zeer vele huizen de vlag. een half uur Koraalmuziek op de Markt gegeven door het muziekge zelschap „Crescendo”, directeur de heer J. B. Dijkstra. Van 9—10 uur. Wijdingssamenkomst in de Ned. Herv. Kerk, waar als sprekers optraden ds. Hoen, ds. Eer- hard en ds. van der Laan. Om 10.30 uur, optocht met muziek van alle schoolkinderen. Opstelling en zang op de Markt, route dit jaar alleen Bagijnestraat en Zuideinde daarna tractatie in de scholen. Hierna volgde een nummer dat niet op het programma van de Oranje- vereeniging voorkwam, doch enkel moest dienen om de feestvreugde te verhoogen en tevens eenige reclame te maken voor het verkrijgen van een voetbalterrein. De hier bestaande voetbalclub,, Workum” I (zonder ter rein) had n.l. een voetbalwedstrijd georganiseerd tusschen Veteranen en „Workum” I. De ontvangsten bedroe gen f 61,05 Noodzakelijke uitgaven f 36,05 zoodat f 25 ten goede komt aan de Ver. Ziekenhuisverpleging. Aantal bezoekers van deze wedstrijd, die gehouden werd in het land van den heer D. D. van der Werf aan den trekweg, was flink, waardoor het mogelijk werd bovenstaand bedrag aan den penningmeester van Zieken huisverpleging af te dragen. De uitslag was Veteranen 2, Wor kum I 5 punten. Des namiddags van 1.30 tot 3 uur werden langs de stad verschillende kinderspelen gehouden, waarvan de uitslag is als volgt la. Jongens. Blokstapelen. 1ste pr. KI. van der Goot; 2e pr. Marten Hiemstra; 3e pr. Rommert van der Meer4e pr. Tinus van der Pal5e pr. Piet Nauta; 6e pr. Age Dijkstra. lb. Meisjes. Blokstapelen. Onbe kend. Ha. Jongens. Talhoutrapen. lste pr. Hielke v. d. Weide 2ae pu-. Jopie Kronenberg3de pr. Bouke Riemer- sma; 4de pr. Karei de Blauw; 5de pr. Uilke v. d. Meulen; 6de pr. Johannes Visser. Ilb. Meisjes. Vlagsteken. lste pr. Juliana Westendorp; 2de pr. Trijntje de Vries; 3de pr. Hendrlka Udema; 4de pr. Joukje Hoekstra; 5de pr. Hielkje IJntema6de pr. Jantje v. d. Pruiksma; 3de pr. Taapke Elzinga: 4de pr. Siementje ten Brink; 5de pr. Catharina Sierkstra. IVa. Jongens. Zakloopen. 1ste pr. keer over de sluisbrug te Workum, Cornelis Adema; 5de pr. Meindert Boorsma. IVb. Meisjes. Popaankleeden. lste pr. Renske de Jong; 2depr. Riemkje de Jong3de pr. Willemke Vlieger Gelegenheid voor passage van voet 4de pr. Jettie Lubberts5de pr. Wieke Postma. Va. Jongens. Hardloopen met 2 hindernissen. 1ste pr. Jan Gaastra2de pr. Bartie Boersma; 3de pr. Hielke Dijkstra; 4de pr. Hartman Pelle. Vb. Meisjes. Hardloopen met bal over een Ijjn gooien. 1ste pr. Baukje Wesselius; 2de pr. Johanna v. d. Meulen3de pr. Ettie v. d. Schaaf 4de pr. Jule IJntema; 5de pr. Jantje v. d. Meulen. Vla. Jongens. Blindepaardespel. 1ste pr. Rinke de Jong en Oege Dykstra; 2de pr. Theodoor Bouma en Bern, kfc" Wielinga3de prijs Eeuwke Koopmans en Rein Blom. VIb. Meisjes. Hardloopen metbolle- korven. 1ste pr. Akke Bouwsma;2de pr. Tetje v. d. Heide3de pr. Tjitske v. d. Akker4de pr. (bij loting) Doutje Seekles. VIL Jongens en meisjes. Ringfietsen id» UU1K.VU over een 1® Pr> JelledeBoer Van 8-8.15 uur. Klokgelui en daarna 2e pr. Catharina Zwaga3e pr. Wieger - Hingst; 4e pr. Wikje IJntema. Van 3—4.30. Gecostumeerd (niet ver plicht) ringfietsen op versierde (niet verplicht) fietsen voor dames en heeren, afzonderlijk lang de Wijmerts, Noord en Zuideinde, Boegsprietglyden voor heeren op de Markt. Uitslag Ringsteken dames. 1ste pr. Corrie de Jong2de pr. Hiske Blom3de pr. Reino Rijpma; 4de pr. Zus Eiling. Ringsteken heeren. lste pr. Joh. Schippers 2de pr. Jan Sikkes 3de pr. Joh. Kurpershoek4de pr. Willem Blom. Mooiste costuum dames, lste pr. Hiske Blom2de pr. Akke Westra. Mooiste costuum heeren. lste pr. Gerrit Zjjlstra; 2de pr. Johan Westra. Sprietglijden.late pr. Ties v.d. Meer 2de pr. Klaas Visser. Hierna sportdemonstratie van de gymnastiek vereeniging Stanfries alhier. Aan deze demonstratie werd deelgenomen door de gymnastiek ver- eenigingen te IJlst, Heeg, Koudum, Stavoren en Workum. M uoz.vob.iub uozio «ouButyJ, Door verschillende particulieren, ehouden werd in het land van firma’s en vereenigingen waren hier voor medailles beschikbaar gesteld. De uitslag was als volgt: Driekamp heeren: le pr. Stanfries, IJlat 122,35 p., 2e pr. Stanfries, Wor kum 91,39 p., 3e pr. idem 89,35. p. Driekamp dames le pr. Stanfries, Workum 208.50 p., 2e pr. idem 128.32 p., 3e pr. Fraternitas, Koudum 121.41 p., Tweekamp jongensle pr. Stanfries, IJlst 44 p., 2e pr. Stanfries, Workum 32 p., 3e pr. U.D.I., Heeg 26 p. Tweekamp meisjesle pr. Stanfries, Workum 62 p., 2e pr. idem 59 p., 3e pr. Fraternitas, Koudum 49 p. Speerwerpen pers, heerenle pr. de heer J. Brekeveld, IJlst met 31.2 meter, 2e pr. de Heer T. Visser, IJlst met 31 meter. Verspringen pers, damesle en 2e pr. de dames Tj. Minks en Cl. Huitema, Workum, elk met 4 meter. (De ver- deeling wordt nog nader uitgekampt) BJj de marschwedstrijd verwierf Stantries, IJlst de le pr. met IO41/2 P-» terwjjl Koudum en Heeg elk 871/2 P behaalden. Na de trekking werd Koudum de 2e pr. toegewezen. Vanaf 8—10.30 uur. Concert door „Crescendo” vanaf de Muziektent en Openlucht-bioscoop op de Markt. Ook dit laatste no. slaagde uitstekend. -.Crescendo” kweet zich den geheelen van haar zware Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter openbare ken nis, dat vanaf Maandag 8 September a.8. tot nadere aankondiging, het ver liggende in den weg van Workum naar Hindeloopen en Koudum zal zijn I L 6 Doos 30-60 en 90 ct. Tube 80 ct Bij Apoth. en Drogisten FRISO. I en Doorzitten bij Wielrijden, Zonnebrand I en Smetten, verzacht en geneest men met Bi \F' Kt bewaar SMILDE’S RUNDVET IN ELK HUISGEZIN

Friso nl | 1930 | | pagina 1