Nieuws- en Advertentieblad Manchester Manchester Manchester Pilow Blauw Keper voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. r- JASSEN BROEKEN VESTEN OVERALL’S OVERALL’S Metalen Banden aan Polshorloges. Practisch en sterk! J. VAN DOUWEN KUIPERS Een uien gelald in een nlemetijd. No. 38. ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1930 56ste Jaargang Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws. 'F- den- zoo, wel zoo, dat is interes- kan veilig gemoed, di Floris C. we- I Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiön tot ui ter lijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten die macht o gebruiken. lingen: De huidige warme weersge- et ook met korte HORLOGERIE - MARKT De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager •pleegden, het Rtfks- psychöpathen-asyl te Leiden, wie toe gestaan was een vrije wandeling te maken, zijn ontvlucht. Zijn makker was enkele dagen later aangehouden, doch van K. bleef onvindbaar, totdat hij nu door dezen diefstal weer de aandacht op zich vestigde. Gevonden voorwerpen. Zwembroekje bjj S. Meiu, Zuid. Sportriem bjj P. Oppewal, Turfland. Hooivork bij S. Vlas, Parallelweg. Halsketting by H. Faber, Zuid. Beursje met inhoud by H. Schippers, ZQlspad. Rozenkrans, Jongenspet, Handdoek, Vlaggetje en Kindermuts aan 't pol. bureau. Workum, 12 Sept. 1930. De Hoofdagent van Politie, J. v. D. SCHAAF WORKUM. Op de te Assen gehou' den Bakkerij-tentoonstelling, behaalde onze stadgenoot de heer B. de Boer, in de Nationale Wedstrijd de 1ste prijs met zijn inzending waterbrood. Onze stadgenoote Mej. F. de Jong slaagde te Amsterdam voor het Vak- diploma Opticiën. slotte is, de aanvaarding van verant woordelijkheden of de ontwijking er van, dat het simpel is een kwestie van zich kwijten van onze ver plichtingen of ze te ontduiken.... We denken ten huldigen dage nog te veel over onze rechten en voorrechten en niet genoeg over onze plichten, verant woordelijkheden.... In deze generatie, die een macht bezit zooals nooit door eenige andere generatie werd bezeten, moeten wij ervoor zorgen, dat we de moraal, de idealen en de (hooge) standaard (van denken) hebben, om die macht op behoorlijke wyze te gebruiken. Want geen snelheid van overdracht der gedachte door de radio of telefoon kan de plaats inne men van de gedachte zelf. We hebben altijd nog te denken. Geen arbeids besparend instrument kan ons denken vervangen of ons oordeel, of de plaats innemen van energie, die het nog steeds leiding moet geven. We moeten nog altjjd werken. Er is geen ver vangingsmiddel niettegenstaade aide evolutie der dingenmet al onze ver beterde fabricage-methoden is er geen vervangingsmiddel voor eerlijkheid in zaken of oprecht handelen onder de menschen. Met al onze groote snel heid in verkeersmiddelen en reizen, kan niets de plaats innemen van hoog levenspeil en moreel gedrag onder de menschen. Machtige machines kun nen nooit eerlijkheid van oogmerk of die dingen vervangen, die in het leven dienen om ons tot werkelijke menschen te maken. en. Het zijn de free uit Amsterdam, de 21-jarige D. Maatman uit Zutfen en de 39-jarige D. Scheepstra uit Assen. Men is hen nog niet op het spoor ge komen. Herinnering aan de „Tubantia”. Aan Lloyd’s List en Shipping Ga zette wordt uit Zeebrugge gemeld: De treiler H 3 uit Heust heeft vijf tien mijl N. O. van het Noord-Hinder- vuurschip een bronzen scheepsbel, wegende ca. 50 K.G., gemerkt „Tu bantia”, opgevischt. Deze scheepsbel behoorde waarschijnlijk aan het s.s. „Tubantia”, hetwelk gedurende den oorlog werd getorpedeerd. De malversaties in Uithoorn. In verband met de gepleegde mal versaties aan het bijkantoor der Rot- terdamsche Bankvereeniging te Uit hoorn verneemt „de Tel.” nog, dat de gearresteerde directeur een volledige bekentenis heeft afgelegd. Volgens zijn eigen opgave bedraagt het totaal van het verduisterde bedrag tusschen de 100.000 en 140.000 gulden. Omtrent de wijze waarop deze verdusteringen zijn gepleegd is nog bekend geworden, dat door den directeur in den loop van 9 jaar geregeld credietaanvragen van Üithoornsche ingezetenen aan het hoofdkantoor der Rotterdamsche Bankvereeniging werden gezonden. Deze aanvragen waren behoorlijk van de handteekeningen van de aanvra gers, zoowel als van borgen voorzien, doch thans is gebleken, dat deze handteekeningen alle door den direc teur werden nagemaakt. Dat een en ander zoo lang voor de door het hoofdkantoor gevoerde controle ver borgen is gebleven, vindt zijn oorzaak vermoedelijk in het feit, dat de door de gefingeerde aanvragers verschul digde rente steeds op tijd door den directeur werd voldaan. Daardoor ontstonden echter steeds grootere tekorten, die dan door nieuwe falsificaties werden aangezuiverd. Het spreekt vanzelf, dat onder deze om standigheden het onderzoek nog wel eenigen tijd zal duren. Het weer in den a.s. Herfst. De leider van het Instituut voor Weervoorspellingen, Dr. Baur, te Frankfort a. M., geeft voor den herfst van 1930 de volgende weervoorspel lingen: De huidig' steldheid zal, zij hi onderbrekingen, nog geruimen tijd voortduren. In October en November zal de temperatuur in Duitschland echter in doorsnee onder het nominale zjjn, zoodat in dit jaar op een spoedig invallende vorst moet worden gere kend. Het aantal motorrijtuigen. Over de geheele wereld zijn thans politie arresteerde een man, die zich in een heg trachtte te verschuilen. Twee koffers met gestolen goederen werden in zijn bezit gevonden, meldt de „Msb.” Groote boerderij te Neede afgebrand. Dinsdagavond omstreeks 9 uur brak door onbekende oorzaak brand uit in de kapitale boerderij van Oosterhaus te Neede. De geheele boerderij ging in vlammen op. Het woonhuis, dat afzonderlijk was gelegen, bleef ge spaard. 53 varkens kwamen in de vlammen om. Groote voorraden fou- rage, de geheele oogst, veel landbouw werktuigen, een tractor, melkmachines enz. gingen verloren. De schade is aanzienlijk. De boerderij was een be kend fokstation voor varkens. De schade wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. Roofoverval te Alem. Dinsdagnacht omstreeks twee uur heeft te Alem (N.-Br.) een roofoverval plaats gehad ten huize van den heer W. A. Otten, kassier der Boerenleen bank. Vier gemaskerde mannen ver schaften zich toegang tot de woning en dwongen den heer Otten de brand kast te openen. Pogingen van den heer Otten om hulp in te roepen, waren tevergeefs. De roovers hebben f3000 weten te bemachtigen en zijn er van door gegaan. Het parket uit den Bosch heeft Dinsdag ter plaatse een onder zoek ingesteld. De uittocht der psychopathen te Leiden. Dinsdagavond te tien uur hebben weer een drietal verpleegdec. van het psychopathenasyl te Leiden kans ge zien te ontsnappr- J* 24-jarige J. J. de B vruchteloos der politie naren werden verraden. De collectieve arbeidsovereenkomst in het boekdrukkersbedrijf. De Federatie der werkgeversorga nisaties in het boekdrukkersbedrijf deelt mee Op 25 October eindigt de collectieve arbeidsovereenkomst in het boekdruk kersbedrijf. Zoowel van de zijde der werknemers als van die der werkge versorganisaties zijn verschillende voorstellen tot wijziging ingekomen. Over deze voorstellen hebben beide partijen gedurende twee dagen onder handeld. Daar men evenwel niet tot overeenstemming kon komen, moesten de onderhandelingen worden afge broken. De 60.000ste inwoner van Apeldoorn. Dinsdag is te Apeldoorn geboren de 60.000ste inwoonster van deze ge meente. Het is Hendrika Jacoba, dochter van Frederik Martinus Kol- denhof, vanberoep opperman, nende te Beekbergen. Inbreker aangehouden. Te Vught is op vier plaatsen in het Villapark ingebroken. De Vughtscbe Droevig ongeluk te Tilburg. De walbaas P. de W. van de N.V. Verschure’s Stoombootdienst, vond Maandagnamiddag op de landtong der Plushaven te Tilburg een kindje liggen. Het was bewusteloos. Door onderzoek kwam vast te staan, dat het kind het 5-jarig dochtertje was van den heer B., kapitein van de „Broedertrouw 14”, die in de haven ligt. De kleine bleek bij onderzoek verschillende verwon dingen en kneuzingen, been- en rib- fracturen te hebben bekomen, klaar blijkelijk veroorzaakt door de aanrij ding met een zwaar beladen wagen. De kleine werd naar het ziekenhuis gebracht, waar het kort na aankomst overleed. Het is nog niet gebleken, wie aan deze aanrijding debet is. Locomotief ontspoord. Dinsdagmiddag is ter hoogte van het station Nieuwerkerk aan den IJssel met één as ontspoord de locomotief van den personentrein no. 164, komende van Gouda. Na 20 minuten stond het gevaarte weer op de rails, zoodat de reis kon worden vervolgd. Er werd slechts schade aan enkele dwarsliggers toe gebracht. Het treinverkeer ondervond geen stagnatie. De ontploffing op Curasao. Het aantal dooden bij de ontzettende ontploffing, welke 6 dezer plaats had in de olieinstallatie van de Cura^aosche petroleummaatschappij,bedraagt thans 10, dat der gewonden 20, terwijl 2 personen worden vermist. De materi- eele schade is beperkt. Botsing met een stier. Vrijdagnacht is te Naarden op den rijksweg op de grens van Muiden een man in bewusteloozen toestand en met een schedelfractuur aangetroffen. Het bleek de 30-jarige Amsterdammer Groeneveld te zijn. Deze moet in volle vaart met zijn motorrijwiel in botsing gekomen zijn met een stier, welke uit de weide door een openstaand hek op den weg gekomen is. De motorrij der is toen over den kop geslagen en de stier is gedood. Het slachtoffer is in de Majella-stichting te Bussum op genomen. Bankbiljetten vervalscher dubbel gestraft. Een timmerman te Den Bosch, L. P. W., had met primitieve middelen een echt bankbiljet van f100 veran derd in een van f300. Niettegenstaande de vervalsching zeer goed was geslaagd, gelukte het hem niet het uit te geven. Hij ver brandde daarop het biljet en klopte bij de Ned. Bank om uitbetaling aan. Daar werd hem gevraagd op welke wijze het biljet in brand was geraakt. Toen h{j meedeelde dat dit door het dichtklappen van een boek in een petroleumkacheltje was gewaaid, ge loofde men hem daar niet, en aanstonds werden door de politie uitgebreide proeven genomen, om op dezelfde wijze een bankbiljet van t100 in een petroleumkachel te doen vliegen. Dit wilde echter maar niet gelukken. Naar aanleiding hiervan werd nu de ver denking tegen den aanbieder grooter en na een nader onderzoek werd een vervolging ingesteld. De rechtbank te Den Bosch veroor deelde den verdachte tot een voor waardelijke gevangenisstraf van 8 maanden, maar in hooger beroep legde het Hof hem een onvoorwaardeljjke straf van 6 maanden op. Hij ging in cassatie, maar thans concludeerde de procureur-generaal bij den Hoogen Raad tot verwerping van het cassatie beroep. Arrest volgt 8 September. Verdacht van brandstichting. Eenige maanden geleden brandde de villa „Diana”, onder Apeldoorn gèlegen, totaal uit, waarbij een groot aantal kostbare.schilderijen verloren zouden zijn gegaan. Nu heeft een onderzoek door de Apeldoornsche pplitie aan hét licht gebracht, dat, vóórdat de brand uitbrak, de kostbare doeken uit de paneelen zijn gesneden en in veiligheid waren gebracht, vol gens da Haagsche Ct. Het lag dus voor de hand, dat hier opzettelijk brandstichting zou zijn gepleegd, ten einde de hooge verzekeringspremie machtig te worden. Dezer dagen is nu de voormalige villa-bewoner R., toen hij in de resi dentie verbleef, gearresteerd en naar Apeldoorn overgebracht om na het gebruikelijke verhoor te worden in gesloten in het Huis van Bewaring te Zutphen. Deze arrestatie heeft niet nagelaten, het noodige opzien te baren, omdat R. op zeer grooten voet leefde. Men meende, dat hij gefortuneerd was, en inderdaad bezat hij tal van kostbare schilderijen en andere luxe voor werpen. Het schijnt echter, dat R. zich ook op andere wijze schuldig heeft gemaakt aan praktijken, die het daglicht niet konden verdragen. De Amerikaansche drankwet is □iet uit te voeren. In een artikel in de „New York World” verklaart Maurice Campbell, een voormalig hooggeplaatst drank- wetambtenaar in de Vereenigde Staten, dat hij zijn functie heeft neergelegd, daar hij heeft ingezien, dat de drank wet niet ten uitvoer kan worden ge bracht. De gehouden razzia’s, zoo zegt hij, zijn in de meeste gevallen geweest, daar de plannen door haar eigen ambte- meer dan 35.000.000 motorrijtuigen geregistreerd, een toeneming van 9 o/o vergeleken bij het cijfer voor verleden jaar. Er is thans één motorvoertuig voor iedere 55 bewoners dezer aarde het vorige jaar bedroeg deze verhou ding 1 61. In de Vereenigde Staten, het dorado der automobielen, is er één motorrij tuig per elke 4 5 inwoners; laten we dit land buiten beschouwing, dan ko men we tot het veel minder gunstige resultaat van één motorvoertuig voor iedere 216 personen. In het begin van 1929 bedroeg dit nog één op 247. Vrouwen bij de Russische marine. Drie arbeidster hebben zich als vrijwilligsters bij het te Leningrad liggende vlooteskader aangemeld en zyn aangenomen, zoodat er voortaan bij de Russische marine dus ook vrouwelijke zeelieden zullen zijn. Het plan bestaat, bij de administratie en den keukendienst der vloot voortaan in grooten getale vrouwen aan te stellen. Auto in de Schelde gereden. Toen een Engelsche auto de veer pont van St. Anna over de Schelde bij Antwerpen wilde oprijden, mis lukte de manoeuvre en de auto stortte in het water. De chauffeur wist zich te redden, doch de twee Engelsche dames, de bekende lady Horne en Mrs. Crocker, beiden uit Londen, verdronken. Lady Horne was een zeer bekende verschijning in de Londensche society en heeft eenig literair werk geprodu ceerd, gedichten, schetsen en een een- acter. Zij was bovendien de eerste Engelsche vrouw, die een interview met generaal Ludendorff had. De chauffeur die den wagen be stuurde, is gearresteerd wegens schuld door nalatigheid. Een petroleum-ontploffing te Willemstad. In de petroleum-installatie van de Bataafsche Petroleum Mij. te Willem stad op Curasao, heeft een ontzettende ontploffing plaats gehad. Door het ge weld van de explosie werden 7 per sonen op slag gedood, 3 personen werden zwaar gewond opgenomen en 20 anderen liepen lichte verwondingen op. Onder de dooden bevindt zich geen Nederlandsch personeel van de maatschappijen. Bij het vernemen van het droevig bericht heeft gouverneur Van Slobbe verklaard, dat het bal, dat dien avond in het Gouvernements huis gegeven zou worden, geen voort gang zal vinden. De kerkdiefstal te Uden. De als gevolg van den radio omroep gearresteerde dief van de sieraden uit de kapel van Onze Lieve Vrouwe ter Linda te Uden is de 35-jarige chauffeur en monteur van K. uit Til burg. Hij werd aangehouden in een logement te 's-Hertogenbosch. Enkele der gestolen kettingen had hij te Vught voor f30 verkocht. Hij kocht daarvan zelf een ring en horloge. De politie heeft alles in beslag ge nomen. Van K. is één van de ver die, op 8 Augustus j.l. uit 1 daar jüist, dat al deze nieuwe fijnbe snaarde, minutieuse apparaten en vindingen ontdekt en gemaakt konden worden. En waardoor juist de men- schengemeenschap, nationaal en inter nationaal, dichter tot elkaar is gekomen, in nauwer contact met elkaar; er is meer gevoel van saamhoorigheid en gemeenschaps verantwoordelijkheid. Het is, zooals Horace W. Mc. David onlangs in Kiwanis Magazine zeide er is In de harten der menschon een nieuw besef van gemeenschaps ver antwoordelijkheid en een nieuwe visie van sociale verplichtingen opgewekt. De menschen zijn gaan inzien, dat zij zich van hun moreele verplichtingen hebben te kwijten, evenzeer als van hun wettelijke verplichtingen. Door de tot stand koming van een gevoelen van goeden wil en goede kameraad schap is dit geweten van den mensch meer gevoelig geworden voor de roep van de gemeenschap. De menschen hebben geleerd, dat net leven ten „Indien de menschen der wereld meer gedachten en studie wijd den aan de fijnere dingen des levens, zou er geen plaats voor kwaad zijn en net zou tenmin ste sterk vervluchtigd zijn. Men zeggen, aat er in een Lat vervuld is van het goede geen plaats voor kwaad zou kunnen zijn.*' Dr. Hornell Hart. Men hoort wel eens door straat- filosofen en wiJsgeeren achter de kroeg-toonbank beweren, dat er in onzen tijd geen plaats meer is voor eerlijkheid, en goedheid en dergelijke fraaie dingen meer, dat de menschen geen tijd meer hebben om te denken, of om aan een ander te denken, dat de zoogenaamde „strijd om het bestaan" de menschen tot vfianden jegens el kaar maakt, dat de roes van het steeds snellere leven, van het me chanische en verstandelijke alle fijnere gedachten doodt, nee, nee, de menschen hebben geen tijd meer om te denken, ze doen maar raak... Hé, hé, stop eens even, mijn waarde profeet-van-het-bierglas, luister eens even hierde menschen hebben tegen woordig geen tijd meer om te ken? Wel sant. Heb je wel eens een radio-toestel gezien, waarde heer, heb je wel eens van binnen in dat blinkende wirwar van lampen en stangetjes en draden gekeken? Als er één draadje ver keerd zit, werkt het niet... als er één contact los zit, werkt het niet... Geen tijd meer om te denken? Maar denk eens aan, wat een massa er gedacht is moeten worden voordat dit wonder werk van techniek het geluld uit den aether wist te lokken, wat een massa heele nauwkeurige, heel fljne, heel zuivere gedachten zijn er nietnoodig geweest, om dit radio-toestel tot stand te brengen: één slordige, één onzuivere, één onjuiste gedachte, en de heele zaak ligt dood! Geen tijd meer om te denken, zuiver te den ken, logisch te denken? Maar lieve deugd, zie eens om je heen in de wereld, naar de wonderen van mo- 'derne techniek, naar al die fijnbegaaf- de, fijnbesnaarde instrumenten, van electriciteit, naar vliegtuigen, zeppe lins, motoren van allerlei aard, dui zenderlei ingewikkelde apparaten en toestellen die in het dagelijksch leven een belangrijke plaats innemen, en die elk voor zich, en bij de uitvinding en verbetering, en bij de voortdurend fabricage een massa heel zuivere, heel nauwkeu rige logische gedachen noodig maken. Nee, goed beschouwd, wordt er meer, veel meer en zuiverder en logischer en fijner gedacht in dezen nieuwen tfld, dan ooit te voren. Van- FRISO I Gebr. Flapper. n

Friso nl | 1930 | | pagina 1