LANEL-AANB1ED1NG REGULATEURS PENDULES WEKKERS Gasbedrijf - Worknm J. VAN DOUWEN KUIPERS Horlogerie Markt Nieuws* en Advertentieblad BRANDSMAs Huiduitslag. Gasbedrijf - Workum voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Dit Nummer bestut uit 2 bladen. IT RUIME KEUZE W le klas uurwerken met langdurige garantie ZATERDAG 4 OCTOBER 1930. 56ste Jaargang No. 41. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws Te koop aangeboden een partijtje SINTELS. Bekendmaking. Bekendmaking. Gcnieente-begrooting en bedrijfs- begrootingen. Wijziging staat van Waterstaatswerken. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. ---• 1 I Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterljjk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten Pyama-flanel, moderne streepdessins 19 ct. Dames-, Heeren-, Kinder- pyama’s, diverse kwali teiten, maten en prijzen. mocht laten .lyke weige- Pyama-flanels - nieuwste strepen, mooie kwal. 25 et. Sportflanel - 20 nieuwe dessins - halfwol - zeer voordeelig72 ct. Flanel mans Sporthemden - groote sorteering - reeds vanaf1.28 Sportflanel - aparte fijne - dessins - zuiver wol - slechts1.00 Flanel damesnachthemden - schitterende sorteering - vanaf1.58 iperatuur 1 graad boven normaal, in 3 décaden respectievelijk 1/2. .1 en men voor op den 24sten met graad De gemiddelde MANUFACTURENHANDEL WORKUrt-SNEEK Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter algemeene kennis, dat de ZOMERTIJD zal eindi gen den 5 October a.s. te drie uur v.m. Workum, den 2 October 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, van der GOOT. om hul woord den, daar het in een geregelden dienst voeren zich dus niet op n houden. Deze onmenschel:, ring heeft het leven gekost aan vijf menschen, van wie vier vrouwen. De moord te Bennebroek. Naar wij vernemen zal Jan Hoek, die door de rechtbank wegens den moord te Bennebroek tot levenslange gevangenisstraf is veroordeeld, op 30 October in hooger beroep voor 't Ge rechtshof te Arnhem terecht staan. Zware mishandeling. Dinsdagavond heeft te Rotterdam een 35-jarige vrouw een portier van een bioscoop, met wien zji vroeger relaties had onderhouden, die echter door den portier waren verbroken, met een scheermes een ernstige wond in het gelaat toegebracht. Toen de portier haar had verlaten en de vrouw vernam, dat hij getrouwd was en vijf kinderen had, wilde zy wraak nemen. Dinsdagavond nu is zy de bioscoop binnengegaan en heeft den man met een scheermes een wonde in het ge laat toegebracht. De vrouw is in bewaring gesteld terzake poging tot zware mishande ling. Arbeidsvoorwaarden Wieringer- meerpolder. In de arbeidsvoorwaarden van de tewerkgestelden in den Wieringer- meerpolder is bepaald, dat om de 8 weken eenige dagen verlof wordt genoten met vrij reizen naar en van de woonplaatsen en met toekenning eener vergoeding. De tewerkgestelden hebben via de landarbeidersbonden de Directie verzocht genoemd tijdvak terug te brengen op 4 weken. De Flanel Kindernachthem- den - leuke afwerking - reeds vanaf 64 ct. Een Duitsche stad met een groot tekort. Hagen, de Duitsche stad, die veel onder werkloosheid beeft te lijden, heeft een tekort van 3.8 millioen mark. Bij de Pruisische staatsregeering heeft zij een leening van 21/4 millioen aan- gêvraagd en verzocht een regeerings- commissaris aan te stellen. De Chineesche rooverbenden. Volgens berichten uit Peking is de provincie Honan in den nacht van Zondag op Maandag door communis tische rooverbenden overvallen. Dor pen en steden werden geplunderd. Talrijke meisjes en vrouwen werden geroofd. Op verscheidene plaatsen moet een verschrikkelijk bloedbad zijn aangericht. In het gebied van dat van verleden jaar. Ongevallen. Dinsdag heeft te Olterterp een ernstig ongeval plaats gehad, toen een voor een dogcart gespannen paard schrok voor den naderende stoomtram. Het dier begon daardoor te steigeren en achteruit te duwen. De dogcart kwam dientengevolge tegen de tram terecht en werd geheel verbrijzeld. Van de inzittenden kwam de 63-jarige veehouder S. van Terwispel en diens kleinzoon met den schrik vrij. De vrouw van S. was echter onder het wagentje terecht gekomen en bekwam zoodanige wonden, dat zij enkele oogenblikken later overleed. Dinsdagmorgen is de beladen vee- auto van den heer Bult bij het dorp Nijega, doordat de wagen in den berm wegzakte omgevallen. Van de negen koeien kwamen drie om. De heer Bult en nog twee ander personen wisten bijtijds uit de cabine te springen en zich te redden. Woensdagmorgen werd het 5-jarig kind van den heer Gorts op den hoek van de Hagenstraat en Rechtestraat te Eindhoven door een vrachtauto overreden. Het kind bleef bewusteloos liggen en werd naar het ziekenhuis overgebracht, waar het is overleden. Joshien zouden in totaal 48 dorpen geplunderd zijn. Het aantal dooden is niet bekend, doch schijnt zeer groot te zijn. Ernstig auto-ongeluk. Nabij Sosnowitz in het Dombrower kolenbekken (Polen) is Maandagavond een ernstig ongeluk gebeurd, dat vier slachtoffers heeft geëischt. De auto van den katholieken priester Bamojski, die vier passagiers bij zich had, botste bij het station Maczek, toen hij den spoorweg wilde oversteken, in volle vaart tegen een voorbijkomenden trein en werd ongeveer 20 M. meege sleurd toen de trein tot stilstand kwam, was de auto geheel vernield. Vier inzittenden, nl. twee priesters, een dame en de chauffeur waren on herkenbaar verminkt. Alleen het zoontje van de dame kreeg wonder boven wonder geen letsel. Onmenschelijke weigering. Tengevolge van een hevigen orkaan in de Adriatische Zee is het zeilschip „Zlavotra”, dat met 24 menschen, passagiers en bemanning, aan boord, onderweg was van Brevilacqua naar Uliano (Ülgjan), op die reis omgesla- gen. Op het vernemen van de ramp zyn dadelyk verschillende vaartuigen uit Zara uitgevaren om hulp te bieden. De opvarenden van deze schepen vertellen, dat het Zuid-Slavische s.s. Pastman”, dat de schipbreukelingen ■p hadden aangeroepen, geant- had geen hulp te kunnen bie- Een klad verbrand. Maandagavond hebben burgers brand ontdekt op den zolder van een woonhuis in de Westmolenstraat te Schiedam, bewoond door de familie Tettelaar. Boven gekomen, zag men een bed in brand staan, waarin het 7-jarige dochtertje Elisabeth lag, dat brandwonden over het geheele lichaam had gekregen. Een driejarig kind stond vóór het brandende bed en was onge deerd. De burgers namen het kind uit bed en bluschten den brand. In de nabijheid lag nog een kind van vijfjaar. Dr. Groene wegen was spoedig ter plaatse en liet het gewonde meisje per brancard naar het ziekenhuis brengen, Vermoedelijk hebben de kinderen met lucifers gespeeld, want een doosje WORKUM. Op 29 September j.l. werd door het Departement Workum van de My. tot Nut van 't Algemeen, onder leiding van ds. I. Hulshoff als voorzitter, een algemeene vergadering gehouden. Aan de orde kwamen goed keuring rekening en vaststelling be groeting. De rekening dienst 1929/'30 werd goedgekeurd in ontvang tot een bedrag van f 643.47 en in uitgaaf tot een bedrag van f527.44, met een voordeelig saldo van f 116.03. De begrooting dienst 1930/’31 werd aan geboden tot een bedrag van f 728.03 in ontvang en in uitgaaf. De aftredende commissarissen van de Nuts-spaarbank de heeren J. Boon stra en IJ. Oosten werden herbenoemd, eveneens tot commissaris van de volks- leesbibliotheek de heer J. Robjjns. Tot leden van de controle commissie wer den aangewezen de heeren E. de Roest en T. Zuidema. De door vertrek van den heer T. Horensma ontstane vacature in het bestuur van het departement werd aangevuld door de benoeming van den heer H. J. IJntema. Een tweetal verslagen werden uit gebracht, resp. door den heer IJ. directie heeft dat verzoek ingewilligd, echter met dien verstande, dat de tusschentydsche verloven geschieden op eigen kosten. De landbouw-begrooting. Uit de ingediende begrooting voor het dienstjaar 1931, afdeeling „Land bouw”, blykt niets van buitengewone maatregelen met betrekking tot de crisis in den landbouw. De verhoogde posten gelden meer de normale ont wikkeling van de Staatszorg voor den landbouw. Méér wordt uitgetrokken voor de landbouw hoogeschool f27.000; 10 nieuwe lagere land- en tuinbouw scholen f60.000; uitbreiding tuin- en landbouwcursussen f25.000consulen- tendienst in binnen- en buitenland f 12.000wetenschappelijke proefne mingen f20.000; proefboerderyen f 11.000uitvoering ontwateringswer- ken f25.000; bouw veeartsenykundig onderzoekings-instituut f75 000; in richting nieuwe serum-inrichting f23.500; t.b.c.-bestrijding bij rundvee f25.000algemeene landbouwbelangen f17.000. Examen rijksklerk Griffie. De Minister van Justitie brengt ter kennis van belanghebbenden dat op 10 November a.s. en volgende dagen te ’s Gravenhage een onderzoek ge houden zal worden naar de bekwaam heid van hen, die in aanmerking wenschen te komen voor een benoe ming tot Ryksklerk ter griffie of ten parkette. Zij die zich aan dit onderzoek wenschen te onderwerpen, behooren daarvan schriftelijk kennis te geven, onder overlegging van een bewys van Nederlanderschap en een hen betreffend extract uit de geboorte registers, aan het lid-Secretaris der examen commissie Mr. J. W. Bosch, ambtenaar van het Openbaar Mini sterie by de Kantongerechten ter standplaats ’s Gravenhage voor 22 October a s. Burgemeester en Wethouders der gemeente WORKUM brengen ter openbare kennis, dat de gemeente- begrooting en de begroetingen van het gas- en electriciteitsbedryf voor het Jaar 1931, vanaf heden in de ge wone bureau-uren op de secretarie dezer gemeente voor een ieder ter lezing z(jn nedergelegd en tegen be taling der kosten in afschrift verkrijg baar gesteld. Workum, den 26 September 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen door dezen ter openbare kennis, dat door den Raad dier gemeente in zyne v jrgadering van 25 September 1930 voorloopig is vastgesteld een suppletoiren staat van waterstaatswerken, omvattende de afvoering van dien staat van het brugje over de Ennigaburevaart (volgno. 81) en dit te vervangen door een dam met duiker. Genoemden staat zal van 29 Sep tember a.s. gedurende 14 dagen ter secretarie der gemeente ter inzage liggen, binnen welken termijn door belanghebbenden schriftelijke bezwa ren daartegen bij Gedeputeerde Sta ten dezer provincie kunnen worden ingebracht. Workum, den 26 September 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Eurolkeep en doe er dan wat Purol <rp, 'en bij jeukende of vocht-afscheid^nde uitslag en eczema bovendien nog wat Purolpoeder. Her haal dit eiken dag, zpólang-het noodig is. is in bed gevjmdeiu-'De moeder was den heelen priddfig en avond afwezig geweest. Eén 14-jarig dochtertje had de kinderen tegen 7 uur naar bed ge bracht en daarna ook de woning ver laten. De Vader werkt in Eenerveld. Dinsdagnacht is het kind aan de bekomen brandwonden overleden. Opiumsmokkelaars. Drie Chineesche stokers, die zich door de poort van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland” te Am sterdam naar hun verblijven wilden begeven, werden door de controle aangehouden. Op ieder hunner werd 3 K.G. opium gevonden. Zy zyn achter slot en grendel gezet. Bij hun verhoor hebben zij de gebruikelijke verklaring afgelegd, dat zij de opium te Marseille hadden opgekocht en voor eigen ge bruik wilden aanwenden. Het drietal zal ter beschikking van de Justitie worden gesteld. Het weer in September. Voorloopig overzicht van het weer in September. Mededeeling van het K. N. M. I. te de BiltGemiddeld over de 5 hoofdstations was de ochtend- tem de I 1 graad. De grootste afwijkingen kwa men voor op den 24sten met 5*/2 graad boven en den 27sten met 2 graden beneden normaal. De gemiddelde maximum temperatuur was 1 graad beneden het gemiddelde minimum, 2 graden boven normaal. De neerslag was over het geheele land boven normaal, in Gelderland ongeveer 20 procent, in Zuid-Holland 9J tot 100 procent, in het overige deel van 't land 40 tot 70 procent boven normaal. Te de Bilt werden 96 uren zonneschijn waargenomen tegen 148 normaal. Zestien Haagsche advocaten verhoord. Maandagmiddag zfin, zoo meldt „Het Volk”, niet minder dan 16 Haagsche advocaten voor den raad van tucht gehoord, in verband met omtrent hen ingekomen klachten, als zouden zy gelden, die zij als curatoren in faillis sementen onder zich in beheer hadden, niet hebben afgedragen. Men weet, aldus het blad, dat reeds twee Haagsche advocaten wegens ernstige verdenking van dergelyke handelingen zich in voorloopige hech tenis bevinden. De storm op de Fransche kust. Na den jongsten storm op de Fran sche kust zijn nog 60 visschersbooten niet teruggekeerd. Daar elk schip minstens 6 man aan boord heeft, ver keert men over het lot van meer dan 360 menschen in het onzekere. Vele visschersfamilies wachten in bange spanning op eenig teeken van leven van hun naasten. Ontploffing in een munitie-depöt. In een munitie-depöt te Ghevgeli (Joego-Slaviö) vond een hevige ont ploffing plaats, waarby drie Joego slavische officieren en 8 soldaten opslag werden gedood. Veertien sol daten werden meer of minder ernstig gewond. Valsche rijksdaalders. Door de gemeentepolitie te Prinsen- hage zijn op verschillende plaatsen valsche rijksdaalders in beslag geno men, in het geheel elf. Deze zijn uit gegeven door den koopman J. F., uit Ginneken, die voor den Officier van Justitie is geleid en in het Huis van Bewaring te Breda is ingesloten. Een blinde man doodgereden. Zaterdag werd op den berm van den weg bij Irnsum het zwaar ver minkte lijk gevonden van den 50-jari- gen blinden man Holkeboer aldaar, vermoedeltjk tengevolge van een auto- aanrijding. In verband daarmee is heden de heer P. S. te Heerenveen door de politie gehoord en diens auto in beslag genomen. Gebleken is, dat deze dien avond per auto den weg is gepasseerd. De Commissie voor bovengenoemd bedrijf vraagt inschrijvingen voor het lossen der aan te voeren kolen over het tjjdvak 1 November 1938—31 Oc tober 193L De voorwaarden liggen ter inzage ten kantore der Gasfabriek. Formulieren voor inschrijving ver krijgbaar ten kantore der Gasfabriek, Aanbiedingen voor 10 October ten kantore der Gasfabriek. ■--- De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager Een trawler beklemd onder de Hembrug. Dinsdagavond om ongeveer 8 uur is de uitgaande stoomtrawler „Zuid pool” U.M. 46, die van Amsterdam kwam en gesleept werd, met zijn voor steven bekneld geraakt onder de Hembrug, zoodat de brug niet kan opengedraaid wordon. De Ijzeren voormast van den trawler is by de botsing met de brug er onder bekneld geraakt. De Amsterdamsche Droogdok Maatschappij werd gewaar schuwd, waarna personeel met bran ders naar de brug getrokken is om den top van den mast af te branden, aan gezien de brug niet kon draaien. Het spoorwegverkeer kon gewoon voort gang vinden, maar de scheepvaart was van acht tot elf uur gestremd, hoewel slechts één schip n.l. de „Rijn stroom”, die uitgaande was. gedwongen was te wachten. Omstreeks elf uur was het euvel verholpen. Nederl. bloemenexport. Blijkens mededeeling der American Diamond Lines heeft zy, nu thans de export van bloembollen uit Nederland in vollen gang is, gedurende de vier weken per 17 September 30.000 kisten verscheept. Wat de Noordelijke Atlantische havens betreft, wordt de totale import dit jaar geraamd op ongeveer 80.000 kisten, waarvan ongeveer 70.000 kisten bestemd zijn voor New York en 10.000 kisten voor Bosten, Philadelphia en Baltimore. Dit cyfer beteekent een styging van ongeveer 20 pet. boven bij Irnsum het zwaar ver gen blinden man Holkeboer aldaar, aanrijding/ In verband daarmee is A 3 -• FRISO. 1

Friso nl | 1930 | | pagina 1