1 Nieuws- en Advertentieblad k Gero (iromalca vindt U steeds in ruime keuze bij J. VAN DOUWEN KUIPERS voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz -7"^-.-,.. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. Voor Zelf scheerders Uw Haar blijft keurig zitten, krijgt mooier glans en valt niet uit, indien U 1 of 2 maal per week een weinig Purol in het haar wegwrijft zoodat het daarin wordt opgenomen honderd dollar was ontvreemd uit een aangeteekenden brief, van welken diefstal hy bij de directie te Krakau werk zou maken. Eenige dagen later verscheen een inspecteur die onmiddel- lyk alle boeken en kassen inspecteerde. De directeur werd geschorst en de inspecteur verklaarde, dat binnenkort diens opvolger zou komen, hetgeen dan ook weldra geschiedde. J Lepels tn Vorken vanaf 4ö cent. No. 42. ZATERDAG 11 OCTOBER 1930 56ste Jaargang Officieel Gedeelte. Gemengd Nieuws. I i De groote overwinning. W erk gelegenheid Vaccinatie. r -- LOSSE BLADZIJDEN heler MARKT - WORKUM W INSCRIPTIE GRATIS. ---- Dit blad verschuilt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiön tot uiterljjk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten Een Köpenickiade. Onlangs werd door een bewoner ZN zr» dagmicldag twee Duitschers gearres- geconstateerd, dat 'een bedrag van Duitsche dieven aangehouden. C_l_ De politie te Kerkrade heeft Maan- van het°kleine stadje Gnojnia (Polen) de politie aangifte gedaan van de vermissing van een paarlen collier, ter waarde van f20.000, welk collier in een byouteriedoosje was geborgen. De vermissing werd Maandagoch tend half 12 door den heer B. gecon stateerd, terwijl hy eenige uren te voren het kostbare kleinood nog in het doosje had zien liggen. Omtrent den dader tast de politie nog in het duister. Wel staat vast, dat van inbraak geen spoor aanwezig is. Het onderzoek gaat dan ook vooral in de richting van personen, die in de villa van den heer B., die zelf expert in juweelen is, „thuis” geacht kunnen worden, althans daar zeer wel bekend moeten zijn. Het collier bevat 70 rose paarlen, afloopend in groote en zoodanig aan een geregen, dat om den anderen een groote en een kleine parel volgen. Verder is het collier voorzien van een platina-veiligheidsketting. 15 schepen opgelegd. Naar wij vernemen zijn van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland” thans de volgende 14 schepen opge legd Grotius, Borneo, Benkalis, Eng- gano, Kambangan, Karimata, Krakatou Madoera, Nanoeran, Mapia, Moena, Rondo, Saparoea en Simaloer. Verder zal het stoomschip Karimoen van dezelfde maatschappij dat dezer dagen uit Hamburg terugkeeit na i eveneens Autodiefstal. Zaterdagavond had te Balkbrug, een brutale diefstal plaats. Ongeveer 7 uur is door een onbekende de personen auto van den heer Tebbe uit zijn ga rage gestolen terwijl de heer Tebbe afwezig was. Een verpleegde van het R.O.G. „Veldzicht” die Zaterdag ontvlucht is, wordt volgens de „M.Órt.” van den diefstal verdacht. Deze persoon moet al eens eerder een dergelyk feit heb ben gepleegd. De dief schijnt met den toestand goed op de hoogte geweest te zijn en heeft den diefstal zeker reeds dagen van te voren beraamd. Een verre reis. In de Oude Houthaven te Amster dam hebben ligplaats genomen het Engelsche s.s. „Singleton Abbey” en het Noorsche s.s. „Anna Sophie”. Beide schepen die geladen zijn met balken, hebben een verre reis achter den rug. Z(j komen n.l. uit Siberië en wel respectievelijk van de Karazee en van Igarka. teerd, die met carnaval hadden inge broken by de dames Hamers te Spek- holzerheide en daar voor een waarde van f600 aan goederen hadden ont vreemd. Een party goederen werd in beslag genomen. Tevens werd nog de heler gearresteerd. Verder werd door de politie aange houden een Duitscher, die zich den laatsten tijd aan verschillende dief stallen in Kerkrade, Heerlen, Geleen, Hoensbroek en over de Duitsche grens had schuldig gemaakt. De man is naar Maastricht overgebracht. Eerst een weinig Purol inwrijven en daarna inzeepen; dan scheert men zich schoon, zacht en pijnloos. In: 1901 Sully Prudhomme 1902 Theodor Mommsen 1903 Bjornson 1904 Frederic Mistral en Jose Echegaray 1905 Henri Sienkiewicz 1906 Carducci 1907 Rudyard Kipling 1908 Rudolf Eucken 1909 Selma Lagerlof 1910 Paul Heyse 1911 Maeterlinck 1912 Gerart Hauptmann 1913 Tagore 1915 Romain Rolland Slechts weinigen zullen een waardiger rij erfgenamen hebben dan Nobel, dat zal- ieder moeten toegeven, die deze namen leest en die Ongeval. Tengevolge van een motorongeval is Woensdagmorgen te 4 uur dr. Beek uit Enschedé met een dubbele schedel- fractuur op den weg nabij Denekamp gevonden. Het ongeval waarvan de bijzonderheden nog niet bekend zijn, moest des nachts om één uur gebeurd zijn. opgelegd worden. De ramp met de „R 101”. Nederlandsche deelneming. De Koninklijke Nederlandsche Ver- eeniging van Luchtvaart zond Maan dag j.l. aan het Britsche Luchtvaart- ministerie een telegram van deelne ming met het ongeval van de „R 101”. Door den heer De Vogel, voorzitter dier vereeniging werd in antwoord daarop, Dinsdagavond het volgende telegram ontvangen: De Luchtvaartraad stelt op hoogen pry's uw hartelijke betuiging van deelneming met het droevige ongeval aan de „R 101” overkómen, w.g. Nicholson, secr, van den Luchtvaartraad. Een dank-telegram van Mac Donald. Mac Donald heeft het volgende telegram aan Tardieu gezonden „Gij en het Fransche volk hebt - - bewezen, dat onze smart over de ramp getroffen. Een der^ getroffenen,j H. met de „R 101” ook de uwe is. De n j edejmoec|jge eerbewijzen, die gij aan de slachtoffers hebt bewezen, worden door de families der omgekomenen op zeer hoogen prijs gesteld. Uit naam mijner regeering dank ik u van ganscher harte. N. v. h. N. Een geraffineerde. De politie te Amsterdam heeft aan gehouden, naar aanleiding van een oplichting van f 15.50, een 22-jarig jongmensch. Dit misdrijf had dus niet veel te beteekenen, maar het bleek nochtans, dat de politie een goeden greep had gedaan, want de man bleek in het bezit te zijn van een collectie juweelen en gouden en platina voor werpen. In den laatsten tijd zyn nogal eens inbraken gepleegd te Tilburg. Het is mogelijk, dat de kostbaarheden van die inbraken afkomstig zijn. Een in specteur uit Tilburg heeft de voor werpen naar zijn gemeente meege nomen. Bovendien had de jongeling nog een gevangenisstraf van anderhalf jaarte goed voor vroegere inbraken. De Philips-fabrieken. Naar de „Stand.” verneemt, wordt or in verband met de vraag naar de nieuw uitgekomen Philips’ radio- producten in verschillende fabrieks- afdeelingen der Philips-fabrieken met dubbele ploegen gewerkt en is het ersoneel weer met ongeveer vijf- Indien een man in den stryd duizend maal tienduizend man overwint, en indien een ander zichzelf overwint, is deze de grootste der overwinnaars. BUDDHA. Er is een oud Nederlandsch gezegde hij die zich zelf overwint, is sterker, dan degeen die zeven steden over wint. En dit correspondeert vrij nauw keurig met het Buddhlstische gezeg de, hierboven aangehaald, dat indien een man in den stryd duizendmaal tienduizend man overwint, en indien een ander zichzelf overwint, deze de grootste der overwinnaars is. Beide gezegden hechten groote waarde aan het „overwinnen” van „zichzelf” en de buitengewone inspanning, die daar voor somwjjlen noodig schijnt te zijn. Wanneer men deze wysgeerige uitin gen nader beschouwt, kan men tot interessante gevolgtrekkingen komen. Want in de eerste plaats houdt de noodzakelijkheid van het „overwin nen” van „zichzelf” in, dat er iets is, dat overwonnen moet worden en dat dus iets is, dat niet verdient besten digd te worden integendeel iets is, dat bepaald vernietigd moet worden. Wat is dit „zelf”, dat overwonnen moet worden, dat verwerpelijke, ver keerde zelf? En door wie moet het overwonnen worden? Door ons zelf. Waaruit we dus tot de conclusie ko men, dat er twee „zelven” in één mensch moeten zijn, of wel, één wer kelijk zelf (dat men wel met ons eigenlijke of betere ik aanduidt) en een ander zoogenaamd zelf, dat zich voor het werkelijke zelf wil uitgeven, maar het niet is, nochtans grooten invloed op ons doen en laten wil uit oefenen, maar niettemin overwonnen moet worden door het werkelijke en betere „ik”. In de gedachten der menschen vindt feitelDk bij voortduring een groote, louterende strijd plaats, die leiden moet naar de groote overwinning van het betere, werkelijke „zelf.” Er zijn menschen en het is een vreugde ze te ontmoeten die reeds een groot deel van dien strijd volstreden hebben. En men kan onderkennen, of in hun denken en doen het werkelijke, betere „ik” vrijwel voortdurend de overhand en de leiding heeft, doordat men er al de lichtende hoedanigheden en eigenschappen in weerkaatst ziet, die de werkelijke mensch als afspiegeling van den Algeest die de aarde in haar baan slingerde en de zon haar loop voorschreef, bezit. Zulk een mensch zal vrede, harmonie, waarheid, liefde, vergevensgezindheid, gezondheid, vreugde, naastenliefde, ware hulpvaardigheid, liefderijkheid in alles tot uiting brengen. En het is een voorrecht zulk een mensch te zien. De geestelijke atmosfeer van dien mensch kunnen we met de zin tuigen niet onderscheiden, maar ons gemoed onderkent het onmiddellijk en reageert er spontaan op. Zoo is zulk een mensch niet alleen voor zichzelf maar ook en vooral voor allen die met hem in aanraking komen een zege en bron van hooge innerlijke «vreugde. Degeen echter die nog weinig kan Schulz, uit Heerlerheide, gehuwd en vader van een kind, is aan de bekomen verwondingen overleden. Het andere slachtoffer W. Jager, eveneens uit Heerlerheide, die in het ziekenhuis te Heerlen is opgenomen, is er vrij ernstig aan toe. De wegwerker Keestekers, die de vorige week op dezelfde mijn, onder afvallend gesteente werd bedolven, is in het St. Jozef-ziekenhuis te Heerlen aan de bekomen verwondingen over leden. Nog een ontvluchte psychopaat aangehouden. Wederom is een der drie ontvluchte psychopaten te Leiden aangehouden, nl. B. Scheepstra, uit Assen. Hij werd te Vries, in Drenthe aangehouden met een rywiel, dat hy te Harderwyk had ontvreemd. Hij is naar Diemen over gebracht, waar de politie nog iets met hem heeft af te rekenen. Het is ge bleken, dat hij met den derden ont vluchten psychopaat, Maatman, er een handeltje in paarden op na hield, althans op S. werd briefpapier aan getroffen met het bedrukt hoofd Scheepstra en Maatman, handel in paarden. Maatman is thans nog de eenige van het ontvluchte drietal, die nog niet is opgespoord. Paarlen Collier ter waarde van f 20.000 vermist. De heer N. B., wonende aan den personeel' we'er met ongeve Badhuisweg te Den Haag, heeft bij honderd arbeiders uitgebreid. Voor ONGEHUWDE LANDARBEI DERS bestaat gelegenheid om te worden te werk gesteld in de Wie- ringermeerpolder. Inlichtingen worden verstrekt ter secretarie door den correspondent der arbeidsbemiddeling b(j wien belang hebbenden zich eventueel kunnen aanmelden. Burgemeester en Wethouders van WORKUM maken bekend, dat er WOENSDAG, 15 OCTOBER 1930 te 2 uur des namiddags bjj Dr. S. de WALLE aan huis gelegenheid bestaat voor kostelooze inenting en her-inenting. Workum, den 8 October 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. Intusschen had echter de geschorste postambtenaar vastgesteld, dat ervan uit Krakau in het geheel geen onder zoek was gelast. Hij waarschuwde de politie, die den nieuwen directeur arresteerde en spoedig ontdekte met een bekend bedrieger te doen te hebben. Ook de z.g. ontvanger van den aangeteekenden brief en de „inspecteur” waren oude bekenden van de politie, die echter nog juist bytyds gevlucht bleken. Noodweer op de Noordzee. Terugkeerende visschersschepen rapporteeren bijzonderheden over de hevige stormen, die de laatste dagen boven de Noordzee gewoed hebben. De haringvisschery ten Zui den van Doggersbank moest zelfs ge heel gestaakt worden. Noordelyk van Helgoland zijn tal van wrakken ge signaleerd. Men neemt echter aan, dat het hier in hoofdzaak voorwerpen betreft, die tijdens het noodweer van de schepen overboord zijn geslagen. Van werkelijk ernstige scheepsonge- lukken in de Noordzee is tot dusverre niets gebleken. Slechts het Hamburg- sche stoomschip Anita L. M. Russ‘‘ verloor in de Noordzee tijdens zwaar weer een gedeelte van zijn lading. Het schip is intusschen reeds te Ant werpen binnengeloopen. Vechtpartij op een begraafplaats. ------ - n« i k -j u r aankomst te Amsterdam By gelegenheid van een begrafenis in het Bosnische dorp Barama kwam het op het kerkhof tot oneenigheden tusschen vijandige boerenfamilies, die tenslotte in een algemeene messen- stekerij ontaardden, met het resultaat, dat aan het einde van den slag drie boeren dood en zeven zwaar gewond tusschen de graven lagen. De groote regenval. Door den overvloedigen regenval n Frankryk is het water in de Moe- sel, Maas en Saonne dusdanig geste gen, dat daze rivieren buiten haar oevers zyn getreden en groote opper vlakten land overstroomd hebben. Mijnongevallen. In de ondergrondsche werken van de Oranje Nassaumijn 3 te Heerler heide heeft Dinsdagavond in een afbraak een ernstig ongeluk plaats gehad, doordat 2 arbeiders door een van een waterleidingstop neerstorten de gummislang met zuiggas werden den grooten strijd heeft gedaan, en zich nog meerendeels door het „zelf laat leiden, dat juist overwonnen moet worden, is „zat van onrust.” Want evenzeer is de stryd reeds aan den gang, al denk hy van niet. Want het betere ik spreekt door zyn geweten toch voortdurend tot hem, al wordt de zachte stem gedurig overstemd door de dwaling, die luide spreekt. Maar de stem van het wezenlijke ik mag zacht klinken, en welhaast niet gehoord worden, zwijgen doet zij nooit. Deze mensch drukt meerendeels nog de tegengestelde eigenschappen uit, als „onrust,” ontevredenheid, egoïsme, haatdragendheid, disharmonie van elke soort, en in vele gevallen vooral een buitengewone trotsch, verwaand heid, praalzucht. Er is geen armzaliger gezicht dan juist een hooghartig, ver waand, trotsch, pralerig mensch. In zjjn gedragingen om te willen schynen dat wat hij niet is namelijk werke lijk grootsch, beter, edeler, dan een ander ligt een onuitgesproken erkenning van de groote waarde die zjjn werkelijk ik aan de waarlijk goede eigenschappen hecht. Maar er ligt ook in een bijna tastbare geeste lijke armoede, een gebrek juist aan die zoozeer begeerde goede eigenschap pen, die hy tracht te simuleeren door zyn Ijdelheid. Kijk, wij mogen in onzen tijd wel niet de gelegenheid hebben om steden te overwinnen, of duizend maal tien duizend mannen; maar we hebben allen eiken dag en elk uur nog veel grootscher gelegenheid om een nog veelgrootscheren verhevener stryd te strijden en overwinning te behalen de groote overwinning op ons zelf. Floris C. -----s De prys der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager UIT LEES- EN LEERBOEKEN. wat de Nobelprijs is. Daartoe dienen we wel eerst te weten, wie Nobel was. Alfred Nobel was een Zweed. Althans hij was in de eerste plaats Zweed. Maar méér dan Zweed was hij mensch. De rooae lijnen, getrokken op de landkaarten, kon hij over het hoofd zien. Die strepen behooren geen menschenharten te scheiden, daar van was hy zich bewust. Nobel was een eenzame. Familie had hij niet. Hij was zwaarmoedig en schuw van menschen. Uiterlijk slaagde hij echter in alles. Zijn dynamiet-fabrieken maakten hem millionair. De vredesbeweging won zyn hart. Daar zou Bertha von Suttner, de bekende schrijfster van het wereldbekende werk „De wapens neder” hem voor gewonnen hebben, zoo is er beweerd. Anderen verzekeren, dat dit niet juist is. Zij zou hoogstens door haar werk en misschien door haar woorden slechts heel weinig keeren ontmoette zü hem hem stof tot denken in deze richting gegeven hebben. Zy heeft hem ook wel uitgenoodigd tot bijwoning van een vredescongres. In congressen van dit soort schynt Nobel geen erg groot vertrouwen te hebben gehad. Hij verwachtte misschien meer van het krachtdadige, van het overdonderende. Wanneeer het eenmaal mogelljk ware, zoo ongeveer liet Nobel zich uit, dat twee legerkorpsen elkaar in een seconde konden vernietigen, dan zouden waarschijnlijk de landen die ze uitzonden, wel schrikken en zeggenZoo is ’t ge noeg! Schoone illusie. De Groote Oorlog leerde aan de wereld iets anders. De volkeren laten zich niet gezeggen, al zou er een engel van den hemel neerdalen om te waarschuwen tegen het geweld en.... niettemin repeteert de geschiedenis van vóór 1914 zich weder. Nobel was millionair. Zijn erfenis stelde hy in dienst der menschheid. En ieder jaar wordt iemands verdienste op literair gebied er mee geëerd. Dichters en denkers zyn de erfgenamen van Nobel. Hy voelde zich het meest aangetrokken tot hen, die in de wereld voor droomers door gaan. Zulke menschen hij zelf hoorde er toe hebben het in dit leven moeilijk. Zij moeten geholpen worden, zei Nobel. De lui van de „daad,” zoo vond hy, konden zich zelf wel redden. Laten we eens nagaan, wie het waren, die reeds den Nobelprijs verwierven. In 1916 Werner van Heidenstam 1917 Karl Gjellerup en Pantoppidan 1919 Karl Spitteler 1920 Knut Hamsun 1921 Anatole France 1922 Jacinto Benavente 1023 6&ts 1924 Wladislaw St. Reymont 1925 Shaw 1926 Grazia Deledda 1927 Bergsom 1928 Sigrid Undset 1929 Thomas Mann ■s

Friso nl | 1930 | | pagina 1