Rouwbrieven Nieuws- en Advertentieblad 5 voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. £1 ?3S1 PUROL No. 44. ZATERDAG 25 OCTOBER 1930. 56ste Jaargang Officieel Gedeelte. Gemengd Nieuws. Huisnummering. Verkoop Rietgewas. LOSSE BLADZIJDEN K> Collecte. Niet versagen. BURGER. i 44 50 Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorna, in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten - worden spoedig geleverd Drukkerij „FRISO” - Workum De prijs der ^Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager Burgemeester en Wethouders van WORKUM herinneren, in verband met de bij de a.s. jaarwisseling te houden elfde 10-jaariyksche volkstelling, aan de verplichting van artikel 4, sub a der Algemeene Politieverordening luidende „De gebruiker of eigenaar van een „gebouw is verplicht te zorgen, dat „de letter der wijk en het nummer „der gebouwen ter rechterzijde van „den hoofdingang met duidelijke let- „ters en cijfers ter grootte van ten- „minste drie centimeters, in zwarte „olieverf of op een andere door Bur gemeester en Wethouders te bepalen „wijze en overeenkomstig de nader „door Burgemeester en Wethouders „te geven voorschriften aanwezig zijn „en in leesbaren staat blijve.” Naar aanleiding hiervan wordt nader door ons voorgeschreven, dat letter en nummer zoo mogelijk op een naar de openbare straat gekeerd gedeelte van het gebouw moet worden aange bracht, opdat deze vanaf de weg, dui delijk zichtbaar zijn. Workum, den 21 October 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. „De MIJNHARDT’s Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Kiespijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Maag-Tabletten 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Burgemeester en Wethouders van WORKUM zullen op Maandag 3 No vember a.s. verkoopen twee perceelen op stam staand Rietgewas. Voorwaarden A f0.20 verkrijgbaar ter Secretarie. Workum, 23 October 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. rijk van haat en zelfzucht in mensche- lijke harten en levens te vestigen, evenmin winst behalen in de alge meene opinie. Heeft de liefde dus een moeilijke tijd hier beneden, de haat heeft het toch zeker nog veel moei- lijker! Want er zijn op den huidigen dag toch veel en veel meer menschen die ten volle overtuigd zijn van de noodzakelijkheid en mogelijkheid en wenschelijkheid van de vestiging van het ryk, door den Nazarener bedoeld. En als we goed om ons heen kijken, zien we, dat er toch veel en veel meer liefde in de wereld is, dan vroeger ooit het geval was. Hoevele menschlievende bewegingen zijn er niet, hoe talrijke maatregelen van so cialen aard werden er niet genomen, alle om menschelijke nooden, mensche- lyk lijden te lenigen, om toestanden te verbeteren, om meer welvaart, meer voorspoed, meer harmonie, meer tevredenheid, meer licht, meer zon, meer liefde te brengen. Al deze din gen komen toch niet door haat en t on zelfzucht zoo’n voortgang maken Nee, nee, pessimist, er is op dit alles slechts één ding te zeggen, met een oud-Nederlandsche spreuk „Ende desespereert niet”, wanhoopt niet, ver saagt nooitEn draag door eigen no bel, waarachtig, liefderijk streven by tot het groote werk. De overwinning zal ten slotte toch aan het goede zyn. En nu zult ge het niet altijd even ge- makkelyk hebben. Men zal zelfs Uwe goede bedoelingen loochenen, er kwaad van spreken. Laster zal den kop opsteken. Maar bedenk dan, dat het de slechtste vruchten niet zyn, waaraan de wormen knagen. Floris C. wagen demonstreerde, werd dezer dagen een proefrit gehouden met een nieuwe uitvinding van den ingenieur Franz Kruckenberg, bedrijfsleider van de maatschappij voor verkeerstech niek. Kruckenberg had zich reeds ge- ruimen tyd bezig gehouden met het vinden van een zeer snel, veilig en economisch verkeersmiddel te land voor het vervoeren van post en personen over groote afstanden. Met den propellerwagen, die thans heeft proefgereden, is een belangrijke stap in deze richting gedaan. Het voertuig heeft een cylindervorm en een sterke stroomlijn en wordt gedreven door een propeller. Het heeft een zeer gelijkmatigen gang en kan gebruikt worden op de bestaande rails. Reeds had het voertuig bij technische proefritten een snelheid bereikt van 187 K.M. per uur. Bij de proefrit van nu namen twaalf personen in den comfortabel inge- richten wagen plaats en werd begon nen met een snelheid van 150 K.M. per uur. De wagen heeft ongeveer den vorm van de bovenste helft van een lucht schip. Door de stroomlijn is de weer stand van de lucht zoo gering moge lijk. Achterin is een ruimte, waarin de motor is gebouwd, die den achter aan den wagen bevestigden propeller aan drijft. Onder deze ruimte is de koel installatie voor de motor aangebracht. De wagen is 24 M. lang, waarvan 16 M. nuttig gebruik kan worden. Van voren naar achteren vindt men een bagageruimte, een passagiers ruimte met 12 zitplaatsen voor niet- rookers, den ingang met balcon, weer een passagiersruimte voor twaaf personen (rookers) en ten slotte de machine-ruimte. Alond- en Klauwzeer. Van 28 Sept.4 Oct. kwamen voor in Groningen 43 gevallen in 13, in Friesland 315 gevallen in 36, in Dren te 19 gevallen in 13, in Overijsel 33 gevallen in 15, in Gelderland 111 ge vallen in 23, in Utrecht 80 gevallen in 24, in Noord-Holland 216 gevallen in 63, in Zuid-Holland 45 gevallen in 27, in Zeeland 1 geval, in Noord-Bra- bant 2 gevallen in 2 gemeenten, in Limburg 1 geval, totaal 886 gevallen in 218 gemeenten. Prijzen van Boerderijen, enz. Een boerenplaats onder Fransum- Aduard (Gr.), gebouwen oud doch goed onderhouden, met waterleiding en ier- kelder en 18.50.30 H. A. best groenland, vaste huur f 142.90, werd verkocht voor f37.200. Onder Oudemirdum (Fr.) werd een boerderij, gebouwen in zeer goeden staat van onderhoud, met 22 H.A. grootendeels grasland, aaneen gelegen vlak bij de boerderij, doch abnormaal hoog gelegen (weÏ4a5M. boven Friesch zomerpeil), verkocht voor f38.023 plus 6 pet. kosten, waarvan de Ver. t. b. v. natuurmonumenten f8225 betaalde voor de plm. 7 H.A. langs de Zuiderzee. In 1923 werd voor dit bedryf f41.000 en de kosten betaald, terwijl de eigenaar in 1926 na het af branden van de oude een nieuwe boerenhuizinge liet bouwen. Onder Nijlasd (Fr.) werd een boer derij van 26.02.08 H.A., gebouwen best, gelegen aan grintweg, goed doorla tende kleigrond, in goeden cultuur- toestand en goed gelegen, waterschaps lasten f7.90 per H.A., gekocht voor eigen gebruik voor f 66.430 plus 6 pCt. De snelheid der electrische treinen. De directie der Ned. Spoorwegen heeft bekend gemaakt, dat op het baanvak Amsterdam—Rotterdam de maximum snelheid van personentrei nen, samengesteld uit electrisch mate rieel, 100 K.M. per uur mag bedragen. Blind Kamerlid gekozen, Het tweede sedert den oorlog. Bij de tusschentijdsche verkiezing te Rennes is de Fransche ooilogs- blinde Tiébault, links-republikein, tot Kamerlid gekozen. Tiébault is advocaat evenals Scapini, het andere blinde Kamerlid, een poli tiek tegenstander echter. Ach kom... zegt de pessimist, en wijst naar al het kwaad, al het leeltyke, donkere, slechte, [oneerlijke, weerzinwekken de, booze, dat in de wereld nog voor valt, en met de noodige aandïkking door sommige persorganen aan de lezers als sappig verhaal wordt opge diend, ach kom... wat baten alle brave, mooie bedoelingen, goede voornemens, verheven bewegingen, fraaie vereeni- gingen, enz. enz., de menschen zyn slecht en de wereld is valsch, en dat zijn ze altijd geweest, en ze zullen nooit veranderen, en daarmee basta. O, juist. Daarmee basta. Dat is kort en krachtig. Maar is... daar de zaak mee afgedaan? Ja, kijk eens hier, als de pessimist „als maar” naar al het kwade en booze en duistere blijft kijken, ziet hij ten slotte niets anders meer, en Een proefrit met een propeller wagen. Op het onvoltooide baanvak Hanno ver—Celle, dat reeds meerdere malen heeft gediend voor experimenten op 't gebied van verkeersmiddelen, en waar o.a. Frits Opel zijn raketten- UIT LEES- EN LEERBOEKEN. een weinig op de hoogte is met boeken en schrijvers. Nobel dient met zijn „prjjzen” niet enkel instellingen en personen, die zich op bijzondere wijze in dienst hebben gesteld van de nationale ver broedering. Want behalve één prijs daarvoor, worden er ieder jaar nog vier andere uitgedeeld. Drie daarvan zijn beschikbaar gesteld voor hen, die zich bizonder onderscheidden op het gebied van phisica, chemie, medische wetenschap, of phisiologie. Geen wonder: Nobel zelf was chemicus. Zyn studie-uren wijdde hij aan de synthese van enkele der krachtigste springstoffen. De nog niet genoemde vijfde prijs wordt telkens beschikbaar gesteld voor den geestelijken vader van het meest opmerkelijk literair werk, dat niet enkel de schoone letteren dient, maar zich bovenal in dienst stelt van een of ander ideaal, dat de wereld op hooger peil wil brengen. Nederland telde sedert 1900 zes prijswinnaars. Het lijstje, op de vorige bladzijde vermeld, bevatte dan ook alleen maar namen van „winnaars” van een bepaald soort Nobelprijs, namelijk die van mannen, wier werk de nationale verbroedering diende of opheffing of beperking der staande legers bedoelde. 10 December 1896 is Nobel gestorven. De daad, waarmede hij zyn naam voorgoed in de wereld vastlegde, is meer een zegenende dan een aansporende. Want niemand zette zich nog tot denken of tot schrijven, met het déél een kans te wagen op den Nobelprijs. Niemand strekt zich naar dien prijs uit. Menig winnaar zal door den Nobelprijs verrast zyn. Heeft de Nobelprijs werkelijk beteekenis voor de wereld? Dat is zoo heel moeilijk uit te maken. Wie hierover nadenkt, treedt op het onzienlyke gebied van de gedachte. En wie nu de gedachte weet als een „ding”, als een ding, dat onverwoestbaar blijft, werkt en dóórwerkt, die zal zeggende daad van Nobel móét gevolgen voor de wereld hebben, het kan niet anders. Hoezeer is de goedkeuring van den vrtendelyken onderwijzer niet van invloed op den leerling. Elke Nobelprijs is een goedkeuring, een aanwijzing aan de wereld van een of ander werk als „goed.” Een Amerikaansch geleerde meende, dat de Nobelprijs ook nog een ander nut had. Hy meende eruit te kunnen afleiden, waar de knapste menschen zaten. Hoe is de wetenschap over de nationaliteiten verdeeld Het antwoord op deze vraag zou men volgens hem kunnen putten uit het lijstje der prijswinnaars. Zooveel Duitsche, zooveel Engelsche, zooveel Nederlandsche, zooveel Ameri- kaansche winnaars enz., reken nu maar uit. Houd dan nog wat rekening met het aantal millioenen bewoners der betrokken naties en met enkele andere beïnvloedende factoren en men weet, welke natie het knapst is. Ieder voelt, dat dit statistische werk de aanval van heel wat b idenkingen heeft te weerstaan. Hoe vleiend de uitslag van zulk berekenend werk ook voor de Hollanders moge uitvallen, we moeten tegenwerpen, dat wetenschap immers niet nationaal is. Komt iemand met knap werk voor den dag, de grondslag daarvan is gelegd door geleerden uit heel de wereld. Waarlijk, statistieken maken is engelenwerk. Nobel heeft dan ook allerminst willen kweeken nationale trots, noch een of andere wedstrijd tusschen de volkeren. Hij Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis, dat door hen vergunning is verleend tot het houden van een bus- ofschaalcol- lecte op Maandag 27 October 1930 en zoo noodig de volgende dagen dier week, ten behoeve van de Chr. Ver- eeniging tot instandhouding van sana toria voor lijders aan tuberculose „Zonnegloren”. Workum, 20 October 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. Pijnlijke Kloven verzacht en «geneest men met c Wanneer de tong van den las ter U steekt, laat dit dan Uw troost zijn het zijn niet de slechtste vruchten, waaraan de wormen knagen. dan is het wel bar donker in zyn ge moed. Maar er is toch nog wel iets anders in de wereld op te merken. Zouden twintig eeuwen van christen dom zoo’n poover resultaat hebben afgeworpen Twintig eeuwen van levenslessen Zeker, het is ons allen wel overko men, dat we wanhoopten. Wanhoop ten aan het goede, wanhoopten aan de uiteindelijke overwinning van lief de over haat in de harten van alle menschen, wanhoopten aan alles, wan hoopten aan de hopelooze manier, welke de groote Nazarener gebruikte, om de wereld te winnen. We vonden het alles zoo hopeloos.... een eenig mensch, eenvoudig en alleen, zonder schepen of legers of eenig symbool van aardsche macht of autoriteit of invloed, en die het Koninkrijk wilde vestigen in de harten der menschen. Ja, soms hebben we dat hopeloos ge vonden. Als er nu ten minste nog een of ander groot personage geweest ware, om een handje te helpen, of als het doel iets minder hopeloos zelfzucht tot stand of omdat haat Provinciale opcenten grondbelasting. De provincie Friesland zal op de hoofdsom der grondbelasting voor het a.s. belastingjaar 1931 de volgende opcenten heften op gebouwde eigendommen op ongebouwde (behalve 14 bemalingsopcenten.) In onderstaande provincies bedra gen deze cijfers (resp. op gebouwd en ongebouwd) als volgt. Zeeland 50 en 50 Limburg 20 en 20 Noord-Holland 20 en 20 Zuid-Holland 20 en 20 Gelderland 20 en 20 De schooljeugd in Bulgarije. In Bulgarije, schrijft de M s b., is een wet van kracht geworden, waarbij bepaald wordt, dat alle schoolkinderen voortaan moeten werken. Dit is in het schoolwezen van Bulgarije een factor van beteekenis voor de opvoeding van de jeugd. Dit wetsontwerp was feitelijk in zijn oorspronkelijken vorm reeds in 1922 aangenomen. Alle scholen in Bulgarije zyn ver plicht om minstens twee maal per jaar gedurende een week productieven arbeid te leveren ten bate van school, rijk of gemeente. Bij de nieuwe redactie van het wetsontwerp werd bepaald, dat er slechts één week verplichtend werd gesteld. Wanneer het echter niet mogelijk zou zijn om gedurende een week nuttig werk voor de school kinderen te vinden, dan is het college vanonderwijzersmethet schoolbestuur bevoegd om do arbeidsweek te laten vervallen. De arbeidsweek duurt vyf dagen. De kinderen beneden den leeftijd van 14 jaar moeten dan 6 uur pér dag werken; kinderen, die ouder zyndan 14 jaar, 8 uur per dag. De navolgende werkzaamheden mogen door de kinderen verricht worden: schoonmaken en opnieuw verven van de schoollokalen, de bibliotheek in orde brengen, tuinarbeid, de speelplaats schoonhouden en tuintjes aanleggen, de barakken voor de vacantiekólonie vernieuwen en in gereedheid brengen enz. Inderdaad eigenaardig. Zondag 21 September hadden te Parijs internationale athletiekwedstrij den plaats. Onze landgenoot Berger maakte maakte daarbij een prachtig figuur. Hy deed mee aan hardloopen 200 yards en over 100 M. En hy liep zoo hard, dat hy beide wedstrijden won. Dies werden hem ook prijzen uit gereikt. Voor zyn overwinning over de 200 yards kreeg hij een reisnecessaire, een practisch cadeau voor iemand die nogal eens van huis moet om aan wedstrijden deel te nemen. Maar U raadt nooit wat de pi ijs was voor de 100 M.-victorie. Dat waseen likeurstel. Likeur en athletiek 1 Een likeurstel en een athleet! Hoe krijgen de organisatoren van de wedstrijden het in hemelsnaam bij elkaar. Als het hun te doen was geweest om met een geniepig middeltje den athleet uit Holland voor het vervolg z’n kansen te ontnemen, dan hadden ze het niet geniepiger kunnen be denken We vonden het verhaal in Courant.” En de verslaggever van dat blad, die zich overigens van subjectieve opmerkingen onthield, kon toch niet nalaten om ten aanzien van het likeurstel uit te roepen: „Een eigen aardig cadeau voor een athleet!” En dat doet ons bij al die eigen aardigheid toch weer genoegen. Die Hollandsche sportdeskundige begrijpt het ongerijmde en het domme van zulk een prijs. Natuurlijk omdat hy als deskundige uit ervaring weet, dat hij een athleet, dat die winnen wil, geen alcohol moet gebruiken. ware geweest, dan het vestigen van een wet van liefde in de harten der menschen... Twintig eeuwen geleden wanhoopten menschen aan het wel slagen. En wij, ja, in donkere oogen- blikken hebben we misschien ook wel gewanhoopt. En gesproken als de pessimistwat geeft het alles, het gaat toch nooit... Nooit? Wel, hoor eens naar die simpele opmerking van dien man in de New Outlook (Toronto.) Af en toe, zegt hjj, wanneer onze oogen geopend zijn, zien we wat glinstering van hoop... De menschen zeggen wel telkens op nieuw, dat het werk dat de Nazare ner begon, geen voortgang maakt, dat het grootsche werk van de ves tiging van een Koninkrijk van liefde in de harten en levens der menschen niet opschiet, en we moeten toegeven, dat zebijna gelijk hebben. Bijna Want: als dat grootsche werk geen „winst” boekt, niet vooruit gaat, wat gaat er dan wel vooruit? Want dit staat toch als een paal boven water, dat diegenen, die tot doel hebben een hooger peil wil brengen. Nederland telde laars. Het lijstje, op de vorige bladzijde i bepaald soort Nobelprijs, namelijk die van mannen, wier werk staande legers bedoelde. 10 December 1896 is Nobel gestorven, r is meer een zegenende dan een aansporende. Want niemand z*ette FRISO M b Op elke wond Purol 11'

Friso nl | 1930 | | pagina 1