s Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten ïïorkom, Hem. Oldeph. en Noordw, Bindeloopen, Stavoren, enz. enz. PUROL Ook de Oostersche vrouw weet dat Purol de huid gaaf en gezond maakt en bovendien fluweelzacht. No. 45. ZATERDAG 1 NOVEMBER 1930. 56ste Jaargang Het onbluschbare licht. Gemengd Nieuws. LOSSE BLADZIJDEN UIT LEES- EN LEERBOEKEN. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. Ilvu 7onnu/on komen tot ru8t- kab UW LClIUWull meeren en worden daarbij tevens gesterkt door het ge en nemen dat zulk een leer niet is de I ft en en volken aar de ware e vogels )e laatste Onze groote voorvechter van het Internationale Recht, Dr. B. C. J. Lo- ;ijds president van het Wereld ihof in den Haag, heelt on- 1 De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager -- Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 centsfranco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten plaats. Terwijl de chauffeur van een daar staande vrachtauto zich in de cabine begaf, was een 8-jarig jongetje, het zoontje van den heer Bop de treeplank gaan zitten, zonder dat de chauffeur daar iets van had bemerkt. Juist, dit is wat Briand zegt, de „man in the street1*, de doorsnee- menscb, de doodgewone alledags- mensch, de massa die de volkeren uitmaakt, deze zijn de waarheid gaan inzien en hebben het geloof in de noodzakelijkheid en nuttigheid van oorlog verloren, en daarvoor in de plaats een onwankelbaar geloof en vertrouwen in de wenschelijkheid en mogelijkheid van vrede door recht, onder alle omstandigheden gewon nen. En dat is het onbluschbare licht. Floris C. in den wei gevoelen, i the streef zou zijn, als hij zfin meening duidelijk kon uitdrukken. Ik heb altijd geloofd in het gezonde verstand en het goed begrip van den „man in the street.” Geloof mij... de volken willen vrede, en het is de logica der dingen dat hun regeeringen ten slotte zullen be vinden, dat het nationalisme zich tot zekere hoogte kan aanpassen aan het internationalisme. Ik stel mijn ver trouwen in de doorsnee-menschen, in den „man in the street”... komt met den herfst de mooie tijd, dat men de trekvogels in eigenaardige vlucht-opstelling ziet overkomen en gaan naar het Zuiden. De trek in het najaar is zoo rustig en zoo statig. Heel anders dan die van het voorjaar. Dan toch staat de boer op den akker en ploegt, het hoofd vol gedachten aan wat de toekomst over zijn akkers brengen zal. Het voorjaar geeft aan den mensch allerlei spanningen, die hij in den herfst niet kent. Mede daardoor ziet hij met heel andere oogen in het voorjaar de naderende vogels aan, dan hü in den herfst de vertrekkende nastaart. En in de vogels zelf is het verschil in spanning tusschen voorjaar en najaar nog veel grooter. De dartele drang naar het eigen huisje in het land waar de bekjes van het kroost de eierschaaltjes zullen doortikken na ingespannen broedtijd van moedertje en misschien soms van vadertje, drijft de aanrukkende gevederde scharen in het voorjaar. De nood verdrijft het vogelvolkje in het najaar. En met zekeren weemoed ziet de mensch ze na, op de mooie dagen van de „kranenzommer” zooals de Geldersche boer het zegt. Ook de kraanvogels komen over in den herfst. Wie wel eens rustig gewandeld heeft in dierenpark en dierentuin kan zich die mooie groote vogel wel herinneren. In fijnheid van kleuren moge hfl het tegen onze ooievaar verliezen, in grootte wint hij het. Daar schijnt een tijd geweest te zijn, dat de kraanvogel zich ook in ons land ophield. Was ons land eenmaal niet een land van moerassen, grenzende aan akkers De moerassen verdwijnen, de akkers nemen toe. Zoo komt er onevenwichtigheid in de voerbak van de kraanvogel, die beide noodig heeft. In Duitschland zijn nog wel streken, waar deze aantrekkelijke dieren geen onbekenden zijn. En waar trekken deze vogels nu heen, als we ze in den herfst, vaak luid roepende over onze hoofden zien vliegen? Naar warmere landen. Naar Egypte. Naar Engelsch-Indië. Merkwaardig dat ze zich in den weg niet vergissen. Hoe dat toch zoo is, zal wel niemand voldoende kunnen verklaren. Daar is al heel wat over gezegd en gedacht. Ja, ziet U, dat is nu het dieren-instinct, zoo zegt de oppervlakkige en voor hem is het zoo klaar als een klontje. Een ander zegt: De oudste dieren trekken altijd vóór, zij zijn geleiders. Maar hij zwijgt, wanneer een opmerker hem vertelt, dat bij heel wat vogelsoorten de jóngt voortrekken en soms wel drie weken later gaan de oudere. D ruim 25 jaren wordt er serieuze studie gemaakt over den vogeltrek en heel wat vreemde oude gegevens zijn weerlegd. Plaats van herkomst wordt gecontroleerd door ringetjes die men gevangen vogels om de poot doet om ze daarna weer los te laten. Vlieghoogte wordt gecontroleerd door vliegeniers. Maar om nog even op de kraanvogels terug te komen. Deze zijn niet overal even welkom. Dit zal ieder begrijpen die weet, welke enorme hoeveelheden koren het dier tot zijn voeding behoeft. In het veen ziet men op een turfje niet en waar men koren in overvloed heeft, daar is de kraanvogel wel veilig. Dat is in Egypte het geval. Maar in Eng.-Indië, waar men om zoo te zeggen, de graankorrels telt, daar wordt de kraanvogel als zeer ^schadelijk beschouwd en daar heeft het dier het dan ook zwaar te I der, eertijds president van het Wereld Gerechtshof in den Haag, heeft on langs den stand van de vredes- en arbitrage-gedachte met enkele woor den geschetst: De dageraad gloort'! En daarin zit een grootsche, bemoe digende gedachte, want het is de komst van het licht, het onbluschbare licht van de waarheid, dat door geen ongeloof, geen twijfel, geen pessimis me, geen kleineering kan tegenge houden worden, maar dat sterker en sterker wordt en hooger rijst, tot den vollen dag toe... Zóó gloort thans de dageraad van een nieuwe wereld, van een nieuwe gedachte in de harten van alle menscheneinde van eiken oorlog, vrede door recht, oplossing van elk geschil, door arbitrage, door rechtspraak. Het moest zoo komen. De tijden zijn rijp. In vroeger eeuwen heeft men vredespoging* bondsideeën gehad. M; grondgedachte was nog niet aanwe zig, men wilde wel in de goede rich ting, maar men miste het volslagen logische inzicht, men kon niet nauw keurig en onwederlegbaar aangeven, waarom het zoo gaan moest. Maar de tijden zijn veranderd. De gedachten der menschen zijn toebe reid, het licht is gaan gloren, men is de waarheid gaan inzien, en valsche waarheden als „oorlog is onvermijde lijk” en dergelijke dooddoeners van gemakzuchtigen die elke geestelijke inspanning vreezen, zijn ter aarde ge stort en in scherven gevallen. En wat nu aan waarheid in de gedachten der menschen-leeft is onuitroeibaar. Want waarheid is eeuwig. Het begrijpen is gekomen. Door er varing, door geestelijke groei, door openbaring. J. S. Woodworth (in de Temperance Advocate) zegt het op heel eenvoudige, simpele wijze: Ik denk dat de tijd gekomen is, waarin we moesten besef fen, dat die oude doctrine van vol komen nationale souvereiniteit uit den tijd geraakt. Vroeger geloofde iedere individueele huisbewoner dat zijn „huis zijn kasteel” was en dat hij daar kon doen, wat hij verkoos, zonder maar in het minst zich aan de buren te storenmaar in onze moderne ste den weten wfi langer gehandhaafd kan worden. Ik word op honderderlei manieren inge perkt door de wenschen en verlangens van mijn buren, die mij omgeven. In den ouden tijd kon elke stad doen wat zij wilde, maar in onzen tijd moeten zelfs de steden zich onderwerpen aan be paalde algemeene regelen, omdat we nu eenmaal niet langer geïsoleerde levens leven. Naar mijn meening is hetzelfde waar in onzen tijd in inter nationale aangelegenheden; geen na tie leeft meer afgescheiden van de andere. We zijn samengebonden door honderd banden en we moeten het gemak en de welvaart van andere naties in acht nemen, willen we ons eigen nationale leven bewaren en willen we zelf betamelijk behandeld worden. In de groote straat der naties zijn wij slechts één huis, en we moeten bedenken, dat we in die straat met de anderen hebben samen te wonen.... Het begrijpen is dus gekomen als een openbaringde menschen voelen niet meer blindelings aan, dat het wel goed zoo zal zijn, neen, we zijn helder en klaar de volmaakte logica der vredes-idee gaan beseffen. Aristi de Briand zegt het met evenveel een- dat er een onweegbare logica in de dingen is, die over tijdelijke moeilijk heden en terugzettingen zal zege vieren. Voor my is het logisch, dat de naties der wereld zich moesten orga- niseeren om den vrede te handhaven, en zoo geloof ik dat zij dit ten slotte zullen doen. Ten langen leste zal deze logica triomfeeren over alles wat haar in den weg staat. En ik heb ook het gevoelen, dat de doorsnee „man in the street” overal het met mij eens bruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. Drogisten Mond- en klauwzeer. Gedurende het tijdvak 5 t/m 12 October j.l. kwam het mond- en klauw zeer in ons land voor met 916 geval len in 229 gemeenten en wel in de provincie Friesland 367 gevallen in 35 gemeentenGroningen 53 (19) Drente 29 (10); Overijsel 49 (18); Gelderland 116 (28); Utrecht 71 (22); Noord-Holland 158 (60)Zuid-Holland 67 (31)Noord-Brabant 5 (5)Zeeland 1 geval. In Limburg geen gevallen. Runderen-export. Gedurende het tijdvak 5 t/m 11 October j.l. werden voor uitvoer goed gekeurd in totaal 324 runderen t w. 200 naar België, 19 naar Frankrijk, 91 naar Italië en 10 naar Chili. Prijzen van boerderijen, enz. In de Wjjdewormer bij Purmerend werd een boerderij met 16.13.20 H.A. weiland, aaneengelegen, verkocht voor f42.700 en f750 voor overname. Een boerenerve van 6.25.50 H.A. bouw- en weiland te Terwolde (Geld.) werd in perceelen verkochthet huis en 1.44.90. H.A. bouw- en weiland en boomgaard voor f5000, het overige voor f6850, totaal f13 850. Te Ter Aar (Z.H.) werd een boerderij met 19.16 80 H.A. land verkocht aan de R.K. Ar men van Langeraar voor f45.500 Te Ried (Fr.) werd een boerderij met ar beiderswoning en 41.24 60 H.A. tot herfst 1932 en voorjaar 1933, verhuurd voor f5045 per H.A., 2'3 bouw en weiland, niet gunstig gelegen, vor van het dorp, zoodat arbaid steeds duur betaald moet worden, kwaliteit goed, verkocht voor f66.499 plus 6 0/0. Ónder Hindeloopen (Fr.) werd een weidebedrijf van 34.75.31 H.A., huis oud doch soliede, stallen klein met lage zoldering, goede zachte knip achtige klei, provisioneel verkocht voor f47.933 plus 6 °/o Te Nijega (Fr.) werd een weidebedrijf van 11.56.85 H.A., kwaliteit grond niet best, ver kocht voor f27.310, terwijl 4.89.80 H.A. los land verkocht werd voor f6561, alles plus 7»/o. Te Nieuweroord (Dr.) hebben eenige landbouwers na be spreking met den verpachter ingo- huurd tegen f50 per H.A. Stoomgemaal stopgezet. Dinsdag is het provinciaal stoomge maal nabij Lemmer stopgezet. Het boezemwater is in 21 etmalen terug gebracht van 28 c.M. tot 12 c.M. boven Z.P. Auto- en motorongelukken. Tusschen Uchelen en Hoederloo is een vrachtauto, bestuurd door een man uit Apeldoorn, van den weg af gereden en over den kop geslagen. Uit het onderzoek van de politie bleek, dat drie marktkooplui benevens een elfjarig jongetje zich in de auto be vonden. De drie kooplieden liepen lichte verwondingen op, doch de toe stand van den elfjarigen jongen was zeer ernstig, terwijl de auto totaal vernield was. Tijdens het onderzoek kwam aan het licht, dat de chauffeur onder den invloed van sterken drank verkeerde en dat hij links van den weg had gereden. De verkeersongevallen belangrijk toe. Ofschoon percentsgewijze het aan tal verkeersongelukken in de steden van het buitenland belangryk hoogor is, nemen den laatsten tyd'toch ook by ons deze ongevallen in niet ge ringe mate toe. Ziehier, schrijft „Het Weekblad voor Gemeentebelangen,” de cijfers voor de eerste twee kwartalen van 1930, waar bij wy telkens tusschen haakjes de aantallen vermelden voor het over eenkomstige kwartaal van 1929: 1ste kwartaal Amsterdam 1547 (1430), Rot terdam 981 (864), Den Haag 637 (524), Utrecht 184(148); 2de kwartaalresp. 2151 (1935), 1300 (1262), 893 (742) en 317 (247). Voor het eerste halfjaar in zyn ge heel is er dus te Amsterdam een toe neming met 10, te Rotterdam met 7, te ’s-Gravenhagmet 21 en te Utrecht met 27 Ook de zeer ernstige ongevallen (welke den dood of zwaar lichamelijk letsel veroorzaakten) zyn gedurende dezelfde periode belangrijk toegeno men en wel van 227 tot 253 (11 pet.) te Amsterdam, van 157 tot 227 (45 pet.) te Rotterdam, van 105 tot 115 (10 pet.) te Den Haag en van 21 tot 41 (95 pet.) te Utrecht. Oarlogsmonument aan denYser. Zondag is wederom een oorlogsge- denkteeken onthuld op het voormalige oorlogsfront van den Yser. Ditmaal was het de Ligne Nationale du Souve nir, van welke het initiatief was uit gegaan. Het beeld, een treurende vrouw voorstellend, staat te Nieuw- poort. king onderhandelingen gevoerd, die tot een overeenkomst hebben geleid, krachtens welke de vakvereenigingen zich hebben verplicht, de staking voorloopig op te heffen. De arbeid zal onverwijld op de oude voorwaarden worden hervat, zoodat de loonsverlaging die krachtens de uitspraak 10 dezer zou plaats vin den, voorloopig buiten werking wordt gesteld. Een nieuwe arbitrale uitspraak eener nieuwe bemiddelingscommissie volgt. Deze zal voor beide partijen bindend zyn. Brutale Straatroof. Te Den Haag is een brutale straat roof gepleegd. Op een bankje aan de Amsterdamsche Veerkade zat een 72- jarigc man wat uit te rusten, toen hij gezelschap kreeg van vier jonge ke rels, geen onbekenden van den ouden man, want hy had hen wel eens ont moet in de „Metropool”, waar hij bij na dagelijks een kopje koffie dronk. Het was bekend, dat de oude man altyd zyn spaarduitjes bij zich droeg in een linnen zakje, dat hij in de „Metropool” nogals eens tevoorschijn haalde en er dan mee geurde. Dien middag stond hy van het bank je op en zeide, dat hij weer naar de „Metropool” ging. Zijn jeugdige vrien den vergezelden hem. Zij liepen een zijstraat in en kwamen zoo in de St. Jacobstraat. Vlak bij de Wagenstraat werd de oude man door twee van de kerels beetgegrepen. De een hield met beide handen den mond van den man dicht en de andere haalde het linnenzakje uit de broekzak van het slachtoffer, dat ook nog een flinken slag op het hoofd kreeg. De twee an deren bemoeiden zich niet met het geval. Een en ander is gezien door een chauffeur, maar deze meende, dat het hier een vechtpartijtje gold, in ieder geval kreeg hy geenszins den indruk van een berooving. De oude man deed aangifte by de politie, die de grensstations waar schuwde. Het gevolg hiervan was, dat de marechaussee te Roosendaal een 22-jarigen zwerver kon arresteeren, die geen onbekende van de politie is en die verdacht wordt bij de be rooving botrokken te zijn geweest. Bovendien heeft de politie van zijn bed gelicht een 25-jarigen zeeman, te ’s-Gravenhage. De twee anderen zijn nog zoek. Van het geroofde bedrag is ongeveer f40 terecht. Dit bedrag had de te Roosendaal gearresteerde nog in zyn bezit. Hij had een kaartje naar Parijs genomen. Brand in een kerk te Nijmegen. Woensdagmorgen te omstreeks half 4 is te Nymegen brand ontdekt in de St. Anthoniuskerk aan de Groenestraat. Een repetitie- en catechismuszaal, welke aan de kerk verbonden is, bleek in lichtelaaie te staan. De direct ge alarmeerde brandweer bestreed het vuur met vier stralen. Zij kon den brand tot de zaal beperken. De kerk kreeg alleen eenige waterschade, ter wijl enkele kerkramen het moesten ontgelden. Verzekering dekt de schade. De oorzaak is onbekend. Het graf in de golven. Dinsdagmorgen tusschen 11 en 12 uur cirkelde een vliegtuig eenige malen boven Den Helder en het vliegkamp De Mok, waarna het toestel koers zet te naar de Noordzee. Daar werd in gevolge den wensch van de ouders van wylen luitenant ter zee 2e klas C. Roldanus diens asch uitgestrooid en eenige bloemstukken in zee gewor pen. By het aanzetten van den motor viel het jongetje van de treeplank af, met het noodlottig gevolg, dat het achter wiel van de zware auto het knaapje over de borst ging. Het knaapje was onmiddellijk dood. Den chauffeur treft geen schuld. Dinsdag is te Rotterdam in de Zwarte Paardenstraat de 7-jarige S. J. J. Snaayer uit de Eendrachtstraat, plotseling den ryweg overgestoken en overreden door de auto van W. v. H. uit de Adriaan Milderstraat. Het kind, dat met dezelfde auto naar het ziekenhuis Coolsingel is ge bracht, bleek daar reeds te zyn over leden. Den chauffeur treft geen schuld. Opium in beslag genomen De ambtenaren van den opsporings dienst van de invoerrechten te Amster dam hebben aan boord van het s.s. „Springfontein” van de Zuid-Afrika- lijn der K.N.S.M., dat te Amsterdam uit Hamburg is aangekomen, in de bunkers onder steenkolen verborgen, in beslag genomen een voorraad van niet minder dan 10 K. G. opium. Later is een Chineesche stoker ge arresteerd, verdacht van deze opium- smokkelarH. Hij zal wegens overtre ding van de opiumwet ter beschik king der justitie worden gesteld. De metaalstaking te Berlijn geëindigd. Dinsdag zijn in het rijksministerie van Arbeid te Berljjn met betrekking tot de Berltynsche metaalbewerkerssta- Ontginning. De N.V. „Het Landschap Drenthe” maakte dezer dagen een aanvang met de ontginning van groote heidevelden gelegen te Zwinderscheveld, gem. Oosterhesselen. Tevens wordt een kanaal aangelegd van daar naar Coevorden. Ruim 400 arbeiders zijn reeds aldaar te werk gesteld. Eén koe op de markt. Op de eerste najaarsmarkt te Kollum was aangevoerd.... één koe. Van „de voudige woordenZiet ge, ik geloof stemming van den handel" zullen we aan AnnraarrnaKa lArvinn was aangevoerd.. maar niet spreken. De Wieringertneerpolder. In den Wieringermeerpolder thans het eerste graan uitgezaaid. Door een trein overreden en gedood. Op den door hekken afgesloten overweg aan het begin van de Middacnterallee te De Steeg, is Maan dagavond door den lokaaltrein van Dieren naar Arnhem het 16-jarig knechtje van den brandstoffenhande laar B. aangereden, die juist met zijn kruiwagen op den apoorlQn was. Even later waren de levensgeesten reeds geweken. Het slachtoffer ie een weesjongen uit Amsterdam. Ongevallen. Dinsdagmiddag te ongeveer half twee vond op den Noorderweg te Oosterbeek een ernstig auto-ongeval FRISO Bij Ruwe Handen Purol

Friso nl | 1930 | | pagina 1