Nieuws- en Advertentieblad j PUROL voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Huiduitslag. te- - ZATERDAG 8 NOVEMBER 1930. 56ste Jaargang No. 46. I Officieel Gedeelte. I Karakter en Macht. Gemengd Nieuws Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. LOSSE BLADZIJDEN UIT LEES- EN LEERBOEKEN. Bekendmaking. Plaatselijk Nieuws. MM jor opi rk- er- I) Ruwe Huid Ruwe Handen Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorin, in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten er- te aar ne- aet er- er het er- uw Isof lar im- Ze >n em Ier og en 08- ap- og- er. net aar ide sen een jna lad en ;eg ird en gevangen genomen. ongeveer een week geleden, ver- 1-11 1-1 een heer, die aan de Mauri tskade bij de Wees- eenigen tüd geleden werd in- gebrolren. De familie kwam de hulp van Marion inroepen, daar de politie zonder resultaat naar den inbreker had gezocht. Marion beschreef, zon der in trancetoestand te zijn, dadelijk Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep en doe er dan wat Purol op, en by jeukende of vocht-afscheidende uitslag en eczema bovendien nog wat Purolpoeder. Her haal dit eiken dag, zoolang het noodig is. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis aan eigenaars van graven, dat er in de maand November gelegenheid bestaat, de contributie over 1930, ter Secre tarie te betalen. Daarna zal er per post-kwitantie over worden beschikt, wat een ver- hooging van f 0.15 medebrengt. Workum, den 5 November 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, van der GOOT. eld Zij ide *de te lis, De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager Een verheven menschelyk ka rakter is niet de vrucht van uiterljjke beoefening of aanpas sing, hoe ijverig ook nagestreefd. Het komt slechts ten gevolge van een voortdurende over- heersching van verheven inner lijke verlangens en motieven... Robert A. Colpits. John Bevan vertelt in Christian World (Londen) een aardige geschie denis van een oude vuurtoren. Op Helgoland namelijk staat een vuurto ren, die in den ouden tjjd, toen elec- triciteit nog niet algemeen werd toe gepast, verlicht werd door een olie lantaarn van 10.000 kaarsen sterkte. Toen nu de electriciteit haar verove ringstocht ook tot Helgoland had uit gebreid, werd deze oude olielamp vervangen door een electrische lamp van een millioen kaarsen sterkte. Maar later, in de praktijk, kwam men tot de ontdekking dat, wanneer het weer erg mistig was, de machtige electri sche lamp lang niet zoo ver vanuit zee kon gezien worden, als vroeger ;eeft natuurlijk te denken. WORKUM. De Damclub „O. G.” houdt sedert eenige weken weer hare speelavonden. In de eerste partijen werden nogal eens groote blunders gemaakt, doch de meeste leden zyn reeds weer aardig ingespeeld, om over een paar weken op volle kracht te zijn, als de competitie-wedstrijd gaat beginnen. Deze belooft zeer spannend te wor den daar de deelnemers in elke klas elkaar niet veel ontloopen. Zij, die nog van plan mochten zijn, om lid te worden, gelieve zich zoo spoedig mogelijk, in ieder geval vóór het be gin van den wedstrijd, aan te melden. dat het werken met een klasse voor een onderwijzer niet ge- makkelijk is. De domme, of, zachter, gezegd, achterlijke leerlingen zijn voor een klasse nog niet eens het meest bezwaarlijk. Immers, in geen geval zal een onderwijzer naar dezen zijn doel bepalen. Maar de vluggen zijn moeilijk voor een klas. Het groote procent toch van de leerlingen behoort tot de middelmatigen. Naar hen richt zich de klas, het kan wel niet anders. De vluggen zijn echter daar met hunne eischen en aan die eischen kan het klassikaal onderwijs ten eenen male niet voldoen. De vluggen vragen individueel onderwijs, althans in verschillende vakken. Tegemoetkoming aan dit verlangen zou echter voor de lagere school te veel leerkrachten vragen. Het Dalton- systeem tracht nu aanelkaar te knoopen de touwtjes van individueel- eh klasse-onderwjjs. Doorvoering van dit systeem op onze bestaande lagere scholen, die geheel op klasse-onderwjjs zijn ingericht, is wel moeilijk. Toch streeft men er wel naar. De vlugge leerlingen zouden zeer gebaat zün bij het blijken van mogelijkheid in de practijk. Het Dalton-systeem-is misschien ontstaan in de gedachtenwereld van eene mejuffrouw Pankhurst. Zij paste het toe in een school te Dalton in Massachusetts. Dat was voor eerst in 1910. De onderwijswereld is er dus al een jaar of twintig mee bezig. Men gaat na: wat kan een kind alzoo zelfstandig doen en wat is beter geschikt voor behandeling in een klas. Voor het individueele gedeelte geeft men nu het kind werk op voor een heele maand tegelijk. Dit werk wordt gedeeltelijk thuis gemaakt. Week aan week teekent het kind op een contrólekaart even aan, wat het deed, en hoever het is met ’t leerboek. Hoe de leerling wil werken is aan hemzelve overgelaten. Wil een leerling een geheelen dag aan rekenen wyden, best. Ieder kind heeft wel voorliefde voor een enkel vak. Willen ze met dit vak beginnen of het bewaren voor laatst, het is aan hen. Ze kunnen met het taartje beginnen en het feest er mee eindigen. Hebben ze hulp noodig, de leeraar komt niet bij hén, zij gaan naar hém. Hun wiskundewerk kunnen ze voltooien in een wiskundelokaal, hun geschiedenis leeren in een daarvoor bestemd lokaal. Enzoovoort. Reeds hieruit blijkt, dat toepassing op onze lagere school, in elk geval in geheelen omvang, niet mogelijk is. Het opgeven van een taak, b.v. een weektaak, wordt wél gedaan. Men moet dan beschikken over een bibliotheekje met boeken, die het kind noodig kan hebben. Een heel mooi voordeel van deze wijze van werken is, dat het kind reeds op de lagere school leert, zich van het boek als „de papieren meester” te bedienen. Het zes, zeven maal onderbreken per dag van lessen, waaraan men misschien met liefde en met vrucht bezig is, door een tergende school bel, vervalt daarmee óókmen kan eens lekker met zijn werk doorgaan. allerlei kwetsuren hadden opgeloopen. Roofoverval te Barneveld. Zaterdagavond is een tjjdelijk te Barneveld voor zjjn gezondheid ver toevend 28-jarig heer uit den Haag, terwijl hij zich per fiets van zijn kost huis naar het dorp wilde begeven, door een paar onbekende personen aangerand en van zijn portemonnaie met ongeveer f.35 beroofd. Een porte feuille met bankpapier, die hij ineen zjjner andere zakken had geborgen, werd niet ontdekt. Botsing. Een ernstige botsing had Maandag avond te Beetsterzwaag plaats tus- schen de tram en een vrachtauto. Een der chauffeurs van het expeditie bedrijf van de firma Vleeshouwers en Co. te Gorredyk reed met een geladen auto Beetsterzwaag binnen toen juist de tram om den hoek kwam. Een botsing was onvermijdelijk, niettegen staande het harde remmen van den chauffeur. Een in de auto zittend meisje bekwam een ernstige snij wonde. De chauffeur kwam met den schrik vrjj. De motor van den auto is ver nield. De helderziende Marion ontmas kert te Amsterdam een inbreker. In de groote steden van ons land experimenteert op het oogenblik een helderziende, Fred Marion. Deze man schfjnt wel over zeer bijzondere ga ven te beschikken. Na in de diverse vergaderzalen menig knap staaltje van zijn kunnen te hebben gegeven, heeft htf te Amsterdam een grooten dief stal, op een woonschip gepleegd, ge reconstrueerd, waardoor de lang tever geefs gezochte inbreker kon worden opgespoord en gevangen genomen. Op zjjn laatsten voordrachtavond, ongeveer een 1 scheen, vertelt het „Vad.,' Cl2. perpoort een woonschip heeft liggi waarop eenigen tijd geleden werd van Marion inroepen, daar de politie had gezocht. Marion beschreef, den persoon van den misdadiger ën ook het geheele verloop der inbraak- Tevens gaf Marion aanwijzing, waar de dief te zoeken was en in welke uren hjj te vinden zou zUn. De Am- sterdamsche recherche heeft naar de aanwijzing van Fred Marion gehan deld, met het resultaat, dat de inbre ker in een minimum van tijd gevan gen kon worden. Donau een man aangewezen, die zjjn broeder had vermoord, maar die met beslistheid ontkende en tegen wien geen bewijzen waren te krijgen. Ten slotte gaf de moordenaar toe, dat hij zijn broer in drift had doodgeslagen, want Marion had hem nauwkeurig be schreven. Doch Marion was met de bekentenis niet tevreden en zij dat hjj zijn broer met voorbedachten rade had vermoord. Marion beschreef de omgeving van den moord het slacht offer werd van achteren aangevallen en met een bjjl neergeslagen. De bijl wierp de moordenaar daarna in een meertje. Alles bleek juist te zjjn. De bijl werd gevonden en tenslotte heeft de moordenaar volledig bekend. Zeer bekend is ook een verhinder de groote juweelendiefstal te Salzburg. Marion zei tegen een der aanwezigen op zjjn seance avond, dat er bij hem was ingebroken. Hij beschreef zjjn huis, waar een groote brandkast met kostbaren inhoud was, o.a. juweelen. Het bleek de eerste juwelier van Salzburg te zjjn. Deze ontkende, dat bjj hem was ingebroken, maar werd tenslotte toch angstig en verzocht Marion mede naar zjjn huis te gaan. Marion ging mee in gezelschap van eenige rechercheurs. De brandkast was blijkbaar onbeschadigdzjj werd open gemaakt, maar er ontbrak niets. Toen vroeg Marion om eenige sterke mannen. Dezen kregen opdracht de brandkast van haar plaats te halen en groot was de verbazing, want on der de brandkast was een groot gat gemaakt, en ook de bodem van de brandkast was al bewerkt. Dit was geschied in den nacht van Zaterdag op Zondag. In den hierop volgenden nacht zou de inbraak ten einde zijn Onder de tram. De echtgenoote van J. P. te Gulpen is, toen zij uit Wittem van de kerk huiswaarts keerde, op een kruispunt onder een stoomtramwagen van de Limburgsche Tramwegmaatschappij geraakt. Zij werd met ernstige ver wondingen opgenomen en overge bracht naar het ziekenhuis te Maas tricht, waar zjj kort daarna aan de bekomen verwondingen is overleden. Dojdelijk ongeval. Woensdagmorgen te 9.15 uur is de 58-jarige havenarbeider C. C. van Putten, wonende Maaskade 115, aan boord van het sleepschip „Mannheim 201” terecht gekomen onder 3 balen suiker bij het lossen van het stoom schip „Utgard”. Deze balen waren n.l. plotseling uit de strop losgeschoten. Hij werd in bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis aan den Cool- singel overgebracht, waar een nek- wervelfractuur werd geconstateerd. De man is overleden. Zes jaar wegens aanranding. De Rotterdamsche rechtbank heeft een koopman, die in Zevenhuizen een meisje heeft aangerand, veroordeeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van zes jaar. Staking in den Wieringermeer- polder geëindigd. De staking onder de 158 arbeiders in den Wieringermeerpolder, werk zaam bjj de Ned. Heidemaatschappij, is geëindigd. De gevraagde loonsver- hooging is niet toegestaan. Een groot gedeelte der arbeiders heeft het werk laten liggen en is vertrokken, terwijl de overigen het werk op de oude voorwaarden hebben hervat. De Dusseldorfsche massa moordenaar. De justieele persdienst te Düssel dorf deelt mede dat de Düsseldorfsche massamoordenaar Peter Kürten ter observatie naar het sanatorium Bed- burg-Hau is overgebracht, alwaar een nauwkeurig onderzoek naar zjjn geest vermogens zal worden ingesteld. Hij zal verdedigd worden door den advo caat Dr. Sengstock. Gasleiding ontploft. Bjj grondwerkzaamheden te Londen is een gasleiding geëxplodeerd, waar- waarbjj een 20 Meter hooge vlam uit sloeg. Er werden v jjf werklieden zwaar gewond. Verscheidene voorbijgangers, die juist in de Medway Street, waar het ongeluk plaats had, passeerden, werden tegen den grond geslingerd. eenige daad van opoffering kan geven. Zij wordt bewezen door diegenen die aan hun medemenschen.... karakter toonen in alle reinheid, kracht en schoonheid. Geen dienst is grooter dan de hunne en geen leiderschap wordt onmiddelljjk zoo gewillig erkend en is zoo durend in macht.... Door hen worden de weerspannigen geoefend tot gehoorzaamheid, de onreinen tot reinheid, en de hardvochtigen tot naastenliefde. Waar zjj verschijnen, is de vrede overwinnaar en vergeten de menschen hun strijd, hun najjver enz. in hun bereidheid om een macht te erkennen, welke nooit zich gelden doet, dan om tot zege te strekken.... „Geloof is het anker der ziel hoop is haar leidstar die door den nacht der diepste duisternis schijnt maar de liefde is de grootste van alle. Want liefde is de vervulling der wet. Floris C. Maandagavond heeft de eigenaar van het woonschip, een bekend Am sterdammer, in de overvolle Concert- gebouwzaal voor het begin van Marion’s optreden aan de bezoekers verteld, hoe Fred Marion het raadsel heeft weten op te lossen en hoe dank baar hij hiervoor was, daar zyn famiie bang was geworden, langer op het woonschip te blijven wonen. Fred Marion heeft al veel mysteries I weten op te helderen. Niet lang ge leden b.v. heeft hij te Ulm aan den gebracht indien er door Marion’s hel- derzien geen redding was gekomen. Zijn oom bij een vechtpartij gedood. Bjj de politie te Helmond heeft zich Dinsdagmiddag aangemeld, de 28 ja rige M. Theunissen uit Lierop, die mededeelde zijn oom C. v. d. Heyde, met een schop op het hoofd te hebben geslagen, waardoor de man zoo ernstig getroffen zou zyn, dat hij, naar zijn meening, wel dood zou zijn. M. Th. vertelde de politie, dat hij bij zijn oom, waar hij werkzaam was, inwoonde. C. v. d, H. was, volgens Th., zeer lastig, reden waarom hij een anderen dienst zocht. Dinsdagmorgen was de knecht met een zoon van zjjn oom op het land werkzaam. Toen zjjn oom verscheen, begon deze tegen M. Th. uit te val len, terwijl hij hem met een spado aanviel, waarop tusschen beiden een gevecht ontstond. Toen de steel van de schop van v. d. H. brak, bleef hjj toch aanvallen. Theunissen raakte zijn oom toen zoo hevig op het hoofd, dat deze ineenzeeg. Th. zou toen onmiddellijk naar de pastorie zijn gegaan, waar hy geeste lijken bijstand heeft ingeroepen, waar na hij zich naar Helmond begaf, om bij de politie aangifte te doen van het voorgevallene. Th. heeft verklaard uit zelfverdedi ging te hebben gehandeld. De oom was intusschen gestorven. Deze stond bekend als iemand met een lastig en driftig karaten Algemeen wordt dan ook voor juist gehouden, dat Tb. werkelijk uit noodweer heeft ge handeld. Wintur in het Schwarzwald. Naar uit Freiburg wordt gemeld, is op de stormen van de laatste dagen hevige sneeuwval gevolgd. Er ligt reeds zooveel sneeuw, dat in het ge bied van den Feldberg gelegenheid is voor wintersport. ZflrflfnnrutlO' of moeilijke en on- I emopping regelmatige stoel gang regelt men vlug zonder kramp of pijn met Hijnhardt’s Laxeertabletten Frys per doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Aantal in ons land gehouden motorrijtuigen. Aan officieele gegevens inzake de wegenbelasting is te ontleenen dat het aantal motorrijtuigen op onder staande data in ons land als volgt was 1 Jan. 1928 95.883 1 Aug. 1928 111.600 30 Juni 1029 126.027 1 Aug. 1929 128.884 30 Juni 1930 143.644 Het aantal personen auto’s hieronder begrepen bedroeg op genoemde data als volgt: 1 Jan. 1928 46.030 1 Aug. 1928 51.922 30 Juni 1929 59.703 1 Aug. 1929 60.262 30 Juni 1930 68.317 Besmettelijkc veeziekten. In September kwam voor mond- en klauwzeer by 4937 eigenaren, 20 ge vallen van schurft by 3, 677 gevallen van rotkreupel bij 11, en 11 gev. van miltvuur bij 11 eigenaren. Mond- en klauwzeer. Van 12 19 October kwamen voor in Groningen 55 gevallen in 19, in Friesland 406 gevallen in 38, in Dren te 26 gevallen in 11, in Overijsel 75 gevallen in 20, in Gelderland 108 ge vallen in 26, in Utrecht 58 gevallen in 23, in Noord-Holland 124 gevallen in 47, in Zuid-Holland 43 gevallen in 20, in Noord-Brabant 8 gevallen in 8 gemeenten, in Zeeland 1, in Limburg geen geval, totaal 904 gevallen in 213 gemeenten. Een aanrijding op het rangeer- emplacement te Amersfoort. Te ongeveer vier uur Dinsdagmid dag was op het stationscmplacement Amersfoort een trein aan het rangee- ren, die gevoegd moest worden by den goederentrein naar Utrecht. De rangeerende trein werd eensklaps zijdelings aangereden door een even eens rangeerende groote Jumbo-loco- motief. Drie volle veewagens werden uit de rails gedrukt. Een der wagens kantelde. Twee volle uren later was men nog bezig het vee uit den wagen te bevrijden. Een koe werd dood aan getroffen, terwyl de andere dieren de oude olielamp... Dat geeft natuurlijk te denken. Want, nietwaar, men zag eruit dat het stralen door de mist heen niet zoozeer een kwestie is van de kracht van het licht, dan wel van de kwali teit. Alles hangt af van de kwaliteit der stralen. En men zag er ook uit, dat het niet altijd „macht” is, die geldt, en dat het betrekkelyke zwakke, beter en krachtiger kan zijn dan het mach tige. En dit kan men als het ware direct van toepassing verklaren op de mensch en het menschel(jk karakter. De meesten van ons zün „niemand”. We z(jn alt(jd in de schaduw en ont vangen nog wenschen de openbaar heid. Laten we daarom voor de ver andering eens bemoedigende woor den tot onszelf spreken. Onze uitrus ting om het hoogste en beste leven te leven bestaat niet op het gebied van gaven, maar altjjd in de sfeer van den geest. Het zjjn niet de talen ten die tellen, maar het is een zeke re kwaliteit van motief. Geen bezit, maar oogmerken van een waarlijk mooie soort. Wat ons het beste door de mist en duistere omringende ge varen van deze wereld heenbrengt is niet macht, onweerstaanbare intensi teit van fjver en ambitie, doch heel eenvoudig het pogen om te leven naar zekere standaards van moreele en geestelijke regelen, samengeweven tot een innerlijke drijfveer. Deze in nerlijke drijfveer geeft een zekere mate van „kwaliteit” aan al onze er varingen. En het is deze kwaliteit van leven, die gelijk het licht van de langere golflengten, ons helpt om on zen weg door mist en duisternis te vinden... Het streven naar macht en eer in de maatschappij is een hopeloos iets in zich zelf. Er zijn altijd weer machtiger en invloedrijker personen, andere leiders en andere begaafden, die boven ons uit kunnen steken. En ten slotte kunnen er maar enkele leiders zjjn. Maar op één punt kunnen wij allen leiders zjjn, en dat is op het punt van karakter, van zelf-opofferend dienen. Iemand zegt heel terecht in Times Weekly: de heerschappij van de macht kan slechts door enkele menschen bereikt worden, en nimmer dan ten koste van anderen. Bovendien is haar gebied altijd beperkt, want zelfs op net toppunt van haar werk zaamheid kan z|j weinig meer doen dan de daden en woorden der men schen regeeren. Maar zij kan nooit hun Karakters regeerenEr Is een grootere mate van dienen dan 1

Friso nl | 1930 | | pagina 1