voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz Nieuws- en Advertentieblad Gevatte Koude Na de Wasch 57 ste Jaargang ZATERDAG 10 JANUARI 1931. No. 2. Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuw ■- ..t. ."t Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. VERHUUR VAN LUXE AUTO’S met of zonder chauffeur. - SPOORRITJES f 1.00 - BONNEMA Tel. 18 - WORKUM JEUGD EN VREDE. I Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 centsfranco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten winkel werd een jong meisje door een onbekende gedood. Een jonge Italiaan werd op straat door een revolverschot in het hoofd gedood. Een aantal bandieten schoten 2-0 0-2 0-2 2-0 0-2 2-0 2-0 0-2 2-0 Groote Ritten, speciale tarieven Bij gevatte Koude in hoofd en lede maten, Rheumatische pijnen, Griep en Influenza, Hoofdpijn, Kiespijn, Dammen. WORKUM. Woensdagavond j.l. was „O. G.” de gast van de „Damclub Hemelum”. Na een vinnige strijd, waarin de laatste party eerst om half één tot een beslissing kwam, werd door de gastheeren een kleine ovèr- winning behaald. De uitslag is als volgt: Hemelum „O. G. (wit) H. Jongstra—B. Smid R. Teunissen—H. Groen E. Bouma—J. Koopen D. de Vries—P. Vlas S. Sijtsma—J. Hofman K. Jongstra—D. v. d. Meer Jr. J. Terpstra—G. Kuipers D. Visser—D. v. d. Meer Sr. A. Jongstra—J. Seekles W. de Jager—D. Kouwenhoven 2—0 12-8 Onder leiding van haar bekwa men directeur, de heer J. B. Dijkstra, gaf de Zangvereeniging „T.a.v.e.n.u.” Maandagavond in de Doopsgezinde Kerk een uitvoering. De verschillende nos. van het pro gramma werden uitstekend ten ge- hoore gebracht. Jammer dat niet meer deren zich hadden opgemaakt om van deze mooie uitvoering te genieten, ’t Aantal bezoekers was klein, doch zij die er waren roepen gaarne „T.a.ve.n.u.” een tot weerziens op deze plaats toe. poosje later het bed en kort daarop zelfs het huis verlaten, omdat alles in lichte laaie stond. Politie en Justitie waren van mee- ning, dat de onvoorzichtige rooker straf verdiende. Dezer dagen had de man zich voor de rechtbank te verantwoorden de pijp had hy warempel al weer aan en hij hoorde daar zes weken hechtenis tegen zich eischen. Het vonnis was milder, n.l. f 30 boete of 20 dagen hechtenis. Pest in een Indische kazerne. Uit Tjimahi wordt medegedeeldBij een van de manschappen van het negende bataljon openbaarde zich builenpest. Onmiddellyk zijn alle avondpermissies ingetrokken en is order gegeven, dat de bewoners van de soldatenverblijven tien dagenlang zich op het ziekenrapport moeten melden. heeft men vaak last van schrijnende handen. Dit schrijnen houdt dadelijk op door Purol. Aanslag op de Oriënt-express In den nacht van drie op vier Januari werd op het traject Pforzheim —Karlsruhe door een onbekende hand een wagenremblok op de rails gelegd. De hindernis werd nog tijdig bemerkt en verwijderd door het personeel van een locomotief, die na middernacht uit Pforzheim vertrok. Ongeveer twee honderd meter verder werd eveneens een wagenremblok op de rails ge vonden. Men vermoedt, dat men een aanslag heeft willen plegen op den Orient- express, die om 0.58 uur van Pforzheim naar Karlsruhe vertrokken was. Een onderzoek wordt ingesteld. Visschersschepen voor den storm gevlucht. Tydens een hevigen storm is een 50-tal Belgische visschersschepen, voor het meerendeel afkomstig uit Ostende, te Calais binnengevlucht. Aan den grond geloopen. In het Nauw van Calais is in een dichten mist in de nabijheid van de Engelsche kust een Engelsch vracht schip aan den grond geloopen en doormidden gebroken. Pogingen, om het schip af te sleepen, mislukten. De lading kolen werd door andere schepen overgenomen. Het schip zelf moet als verloren worden beschouwd. Ongevallen, In een brouwerij te Vlissingen heeft Dinsdag een doodelijk arbeidsongeval plaats gehad. Bij het stellen van een ketel in de brouwerij is door onbe kende oorzaak de ketel, die ongeveer vier ton zwaar is, omgevallen en neer gekomen op dellijk dood waarna zij hem beroofden. Treinbotsing bij Gleiwitz. Dinsdagmiddag laat is de sneltrein Berlijn—Beuthen bij het verlaten van het station Gleiwitz in botsing ge weest met den binnenkomenden trein Beuthen—Gleiwitz. Hoewel de snel heid gering was, was de botsing he vig. Beide locomotieven werden zwaar beschadigd. In totaal werden er 1 employé en 19 passagiers gewond de kwetsuren zijn niet ernstig. Het verkeer onderging geruimen tijd ver traging. v De uit Beuthen komende trein is tjjdens een sneeuwjacht door een on veilig signaal gereden en heeft den anderen trein in de flank getroffen. De typhoon boven de Philippijnen Het aantal slachtoffers van den typhoon boven de Philippijnen be draagt thans 150; 27 van hen zijn ver dronken bij het vergaan van het stoomschip Lozano en dertig opva renden van verkeersvaartuigen. De schade bedraagt tenminste 1.250.000 dollar. gebruike men Mijnhardt’s Poeders. Deze werken genezend en nemen de pijnen weg. Prijs per poeder 8 cent en in doozen van 6 stuks 45 ct. Alleen echt wanneer doos en poeders voorzien zijn van den naam Mynhardt. Let hierop! Vraag ze Uw Drogist. De mijnstaking in Zuid-Wales. Do kolenstaking, waarbij in Zuid- Wales reeds 140.000 mijnwerkers zyn betrokken, dreigt zich thans ook uit te breiden naar Warwickshire, waar de mijnwerkers weigerden de regeling ten aanzien van den werktijd te aan vaarden, zooals die door de mijn eigenaars was voor gesteld. Een con ferentie der mijneigenaars en afge vaardigden der mijnwerkersfederaties is bijeengeroepen ten einde te trachten in dit district een conflict te vermij den. Buitenlanders in de Ver. Staten. De Amerikaansche minister van Arbeid heeft een aanbeveling tot den Senaat gericht betreffende deportatie van buitenlanders, die zich aan een of ander misdrijf hebben schuldig ge maakt en verscherping der wet in zake het uit het land zetten van buitenlanders. Naar schatting ver toeven 400.000 vreemdelingen in de Ver. Staten zonder op wettige wijze te zyn toegelaten en zouden van hen 100.000 uit het land gezet kunnen worden. De minister verzocht de noodige gelden beschikbaar te stellen om de maatregelen uit te voeren. De minister wees er verder op, dat de bestaande wetten gewijzigd moeten worden, om ongeoorloofd verblijf in Amerika in de toekomst scherper te kunnen straffen. De Kamer van Koophandel te New York heeft den autoriteiten verzocht, een verordening uit te vaardigen, waarbij voor alle vreemdelingen ver plichte registratie en het nemen Van vingerafdrukken wordt gelast. Inbraak. Woensdagnacht omstreeks 4 uur is ingebroken in de villa van den burge meester van Bergen, mr. H. D. A. van Reenen, De dief heeft zich toe gang verschaft door een bovenraampje in de eetkamer. Hy heeft het geheele huis doorzocht en alles overhoop ge haald en is ten slotte de slaapkamer binnengedrongen. Toen de burge meester wakker werd en het licht opstak zag hy een onbekend persoon achter zyn bed staan. De burgemees ter wilde zijn revolver grijpen, maar de man verdween door den tuindeur van de eetkamer, die hij reeds van te voren had opengesloten. Vermist wordt eenig kleingeld en een spaarbankboekje. De politie, die onmiddellijk werd gewaarschuwd, heeft nog geen spoor van den inbre ker kunnen vinden. De film naar het boek van Remarque. Te Weenen zyn vier jongelieden in hechtenis genomen, nadat zij waren betrapt op een stichten in Besmettelijke kinder verlamming. Te Gouda hadden zich na de epi demie van besmettelijke kinderver lamming in den vorigen zomer geen gevallen van deze ziekte voorgedaan. Dezer dagen is evenwel opnieuw een geval geconstateerd. Het patiëntje is in het Van Iterson-ziekenhuis op genomen. HollandschAfrikaansche Boeren. Een zwerversvolkje, dat ’t allesbehalve goed gaat. Twee jaar geleden trokken een tweeduizend Hollandsch-Afrikaansche boeren uit Angola naar Zuid-West- Afrika. Zij hadden, naar zij zeiden, meer dan genoeg van de behandeling, welke zy van de Portugeezen haddefi ondervonden, genoeg van de minach ting en rechteloosheid, die sinds bijna vijftig jaar hun deel waren in deze Portugeesche kolonie. En toen de regeeringen van Zuid-Afrika en Zuid- West-Afrika, door medelijden ontroerd, haar hulp aanboden, namen zij die gretig aan, pakten hun armoedig boeltje by elkaar, trokken de Cunene over en lieten zich gewillig naar Cobabis, aan de grens der Kalahari, leiden, blij weer in de schoot van hun eigen volk te zijn opgenomen. Deze Hollandsch-Afrikaansche boe ren waren geen boeren in den eigen lijken zin des woords. In Angola be woonden zy ’s winters de gezonde, vruchtbare hoogvlakten, waar zij zonder veel moeite in hun eigen uiterst geringe levensbehoeften kon den voorzien, ’s Zomers trokken zy naar het lage veld, waar zy voor de Portugeesche handelaars met hun ossewagens transportdiensten ver richtten, op jacht gingen en biltong voor den winter maakten. Als gevolg hiervan waren zij niet geschikt voor directe handenarbeid noch voor eenfg beroep, waarbij komt, dat de meesten hunner volkomen analphabeten zijn. In hun nieuwe woonplaats is het hun intusschen ook niet erg bevallen. Zij blijken geen begrip genoeg te hebben gehad van het wezen der kolonisatie. Hun vee sterft, hun bouw land levert zoo goed als niets op, zoodat de meesten honger en gebrek lijden. Velen hebben dan ook te ken nen gegeven, dat zij liever weer naar Angola willen terugkeeren. Verdronken. Woensdagnacht is in de haven te Hendrik Ido». Ambacht, vermoedelijk tengevolge van de gladheid van het dek, de 50-jarige echtgenoote van den schipper Snoo te water geraakt en verdronken. Het lijk is Woensdag morgen opgehaald. Een onvoorzichtige rooker gestraft. J Een Amsterdammer, die verslaafd aan zyn pyp was, ging zelfs met dit rooktuig naar bed. Onlangs ging het mis. De rooker viel in slaap voor de pyp leeg was en een moest hij hals over kop poging om brand te de bioscoop, waar de film, van het Westelijk front geen nieuws, zou draaien. Zij hadden op tal van plaatsen in de bioscoopzaal drogen spiritus neergelegd. De aan gehoudenen hebben bekend, dat zij tegen den film van Remarque wilden protesteeren. Doodeiijk motorongeluk. Te ongeveer half zeven Dinsdag- t avond is te IJmuiden de circa 40- Aangezïchtspijn en vastzittende Hoest jarige fotograaf v. T. uit Amsterdam met zijn motorrijwiel in volle vaart tegen een stilstaanden transportauto opgereden. De motorfiets werd geheel vernield: de heer v. T., die deerlijk verminkt werd, was op slag dood. De dame, die op de duo gezeten was, werd in bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis overgebracht. De onbewaakte overweg. Op den onbewaakten overweg bjj het station Vreeland werd Woensdag morgen te 10 uur een vrouw door een uit de richting Utrecht komende locomotief gegrepen en gedood. Het was de echtgenoote van den groen tenkoopman J. N. G., wonende te Abcoude. De ongelukkige was moeder van 4 kinderen. „Im Westen nichts Neues.” De film, die door den Nederlandsche censuur is goedgekeurd, is, volgens de „N. R. Crt.,” noch de Duitsch- sprekende, noch Engelsche versie, maar de z.g. „internationale versie,” waarin niet gesproken wordt. Dezer dagen verwacht men een nieuwe copie uit Amerika, waarmee de Duitsche, onvolledige copie zal wor den aangevuld. De bedoeling is dus een Duitsch- sprekende, maar niet gecoupeerde versie in Nederland uit te brengen. deelen, vrees en haat leiden Door de jeugd te leeren dat oorlog het spel van krankzinnigen isdat oorlog irra tioneel, vernietigend, het handwerk van den bruut, nutteloos is. De ver- heerlijking van oorlog moet ophouden... van uit hun auto een koopman dood, Floris C waarna zij hem beroofden. Workum (zwart) een arbeider, dieonmid- was. Een zekere 63-jarige G. G. C. te Horst is voorover gevallen in een sloot en in de modder gestikt. De man leed aan toevallen. Toen Dinsdagmiddag de expediteur B. uit Haaften met zyn auto, waarin zich o.m. een veulen en een koe be vonden, een andere auto moest pas- seeren, reed de wagen plotseling van den dyk en kwam in de Waal te Herwenen terecht. De vier inzittende personen kwamen met den schrik vrjj. De koe wist zich zwemmende te redden, doch het veulen verdronk. Tegen de crisis. Mgr. Schrijnen, bisschop van Roer mond, heeft de kerkbesturen en arm besturen in Limburg verzocht gemo tiveerde aanvragen om vermindering van de pacht met 10 tot 20 pCt. toe te staan, bij opdrachten aan Neder landsche industrie en handel de voor keur te geven en personeel en werk volk niet, dan in groote noodzaak te ontslaan. Eet* arrestatie. Te Lyon is een ingenieur gearres teerd, die door den gemeenteraad was belast met het opstellen van een rap port voor een eisch tot schadever goeding van de gasfabriek. Hij had dit rapport door de gasfabriek zelf laten opstellen en hiervoor 1.000.000 francs ontvangen. Scheepsbotsing. Uit Swinemünde wordt gemeld, dat in dichten mist het Zweedsche stoom schip „Themis” met het Kielsche stoomschip „Karl” in botsing is ge komen. De „Karl” werd zwaar bescha digd cm zonk binnen enkele minuten. De uit 9 koppen bestaande beman ning is door een loodsboot opgepikt. De misdadigers in New York weer in actie. De misdadigersbenden te New York hebben Dinsdag i gen gepleegd. In Machtige bergen en grootsche eiken en trouwe vriendschappen en andere dingen die durend z{jn, hebben dit eene gemeen, dat ze tyd nemen om te groeien en dingen in zich op te nemen die sterk en gezond en goed zijn. NEW OUTLOOK. Daar zaten we op te wachten, want van de propaganda voor de Vredesgedachte en den Volkenbond kwam op school niet veel, omdat nog lang niet alle onderwijzers voldoende doordrongen waren van haar nood zakelijkheid en ook niet in staat waren haar uit te voeren Kijk, dat is een openhartige bekentenis die de directeur der Rotterdamsche Schoolvereeniging daar deed, toen hij met vreugde het eerste leesboek voor het 7e leerjaar en U.L.O.-scholen, ter bevordering van de Vredesidee en de Volkenbondsgedachte, getiteld „Jeugd en Vrede” aankondigde. Het is een knap werk, dit leesboek, dat bevatte lijke artikelen van tal van autoriteiten over het Volkenbondswerk bevat en daarnaast fragmenten uit de bekende oorlogsboeken die zulk een indruk wekkend pleidooi voor den vrede en tegen den oorlog inhouden. En naar uit de bekentenis van den Rotterdam- schen schooldirecteur blykt, wel heel noodig en nuttig. Terwijl er ook uit blijkt, hoe zeer het werk van de voorbereiding van de jeugd voor een maatschappij van den vrede nog in de kinderschoenen staat. Al groeit het rap en voortreffelijk. Want van alle werk dat heden ten dage door zoovele duizenden en mil- lioenen goedwillenden in alle kringen der maatschappij wordt verricht om den vrede te verzekeren en eens en voor goed de oorlogsgedachte te vernietigen, is dat van de opvoeding van de jeugd in gedachten van vrede wel het allervoornaamste. Zeker, wij hebben niet het recht om geringschat tend over het vele goede werk van hen die voor ons zijn geweest, te oor- deelen. Wat de huidige maatschappij aan goeds en meesterlijks heeft voort gebracht op alle gebied van techniek en vooruitgang, is gebouwd op de fundamenten van het verleden, van het werken en zwoegen van onze voorgangers. Maar één ding staat vast: indien de kinderen van dertig, veertig, vijftig jaar geleden waren opgevoed in gedachten van vrede, indien uit de opvoeding van de jeugd van toen alle oorlogsverheerlijking, alle dom nationalisme, alle zelfver heerlijking en geringschatting van andere volken, alle chauvinistische aanbidding van de oorlogsfeiten der voorouders verbannen ware geweest en de opvoeding doordrenkt ware geweest van goeden wil jegens andere volken, van respect voor het leven van den naaste, van een geest tot samenwerking, van waarheid en liefde, het hemeltergende drama van 1914 zou nooit zijn opgevoerd. De ontzet tende les had nooit geleerd behoeven te worden door de vreeselijke erva ringen van de praktijk. De vorming van het karakter van de jeugd is een grootsche, zeer ver antwoordelijke taak, van de beteeke- nis waarvan de opvoeders niet genoeg doordrongen kunnen zijn. Wanneer de gedachten van het kind met het goede vervuld worden zullen later de collectieve gedachten der dan volwas senen veel goeds tot uitdrukking bren gen. Het is zeer juist, wat B. Brooks Shake zegtDoe het goede erin, dan zal het kwade eruit gehouden worden. We moeten dit toepassen op ons den ken, op de verkeerde gedachten die zich aan ons op willen dringen van binnen zoowel als van buiten af. De beste bescherming is de gedachten met het goede, het ware en het schoone te vervullen, zoodat het kwaad er geen plaats in kan vinden.Dit zelfde geldt voor de jeugd. Wanneer hun gedachten vervuld worden met het geloof aan den vrede, wanneer ze doordrongen worden van al de mogelijkheden om vrede te handha ven, van alle ware en eerlijke metho den om geschillen op te lossen door arbitrage en overleg, dan zal er geen plaats voor oorlogsfantasieën over blijven. De gedachten der jeugd kun nen op de juiste wijze gevormd wor den, door, zooals Charles D. Bulla zegt: uit de schoolboeken de passa ges te schrappen die tot ras-vooroor- Woonwagen omgevallen en ver brand. Door het breken van een rad kwam een woonwagen, die door Ruinerwold trok onderste boven te liggen. De in houd van de brandende kachel ver spreidde zich door het inwendige van den wagen en vond gretig voedsel in het stroo der bedden en het oude meubilair. Gevolg was, dat alles spoedig in lichte laaie stond. De woonwagenbewoners zelf kwamen met den schrik vrij, maar zij z$jn be roofd van hun schamele bezittingen. Doodelijk vliegongeval. Dinsdag is in de Perzische Golf een Engelsch militair vliegtuig naar beneden gestort. De vlieger is hier bij om het leven gekomen. Dit is het eerste militaire vliegongeluk in 1931. weer eenige aansla- In 1930 zijn 65 militaire vliegers door i een banketbakkers- ongelukken om het leven gekomen. ---- De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager FBISO.

Friso nl | 1931 | | pagina 1