Nieuws- en Advertentieblad V ulpen-Reparaties Spoedig- voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Boekhandel J. ÏÏ.DE GROOT Ziek ZATERDAG 17 JANUARI 1931. No. 3. 57ste Jaargang Officieel Gedeelte Piaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Leesbibliotheek J. H. DE GROOT VERHUUR VAN LUXE AUTO’S met of zonder chauffeur. - SPOORRITJES 11.00 - BONNEMA Tel, 18 WORKUM en Cyclostylewerk nette aflevering goedkooper als drukwerk J. H. de Groot, Boekh. Bekendmaking Voor allen die Sukkelen met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn Mijobudt's Lixeertabletten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct. ONS GEILE. ZONDAGSBLAD bevat deze week o.a. En de tijd gaat voorbij... Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. 354 33053 1 2 1 7 1 i en zich ver- erdenken van Januari i'ebruari ff aart April Mei Juni Juli Augustus September October November December Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiön tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten Goede boeken Laag leesgeld Gratis catalogus 8 8 6 7 7 7 6 7 6 4 3 3 1 2 1 1 Soiled Goedkoop Inhoud M.3 2182 2213 4371 3216 4017 2894 2606 2540 3065 2488 2334 1127 2 1 1 12 8 7 7 4 2 13 12 10 8 5 4 2 2 Groote Ritten, speciale tarieven i 2 2 1 2 3 4 3 4 3 1 13 8 6 6 4 4 3 2 1 2 1 2 3 5 4 6 5 6 4 6 6 5 4 2 1 1 2 1 3 4 4 4 6 6 3 3 3 2 1 De Vereeniging voor Ziekenhuis- derlinge Hulp" alhier, heeft haar jaarvergadering vastge- avonds" 7 45 uur “te houden in het - - Hoewel dit resultaat, gezien den meter spanning en eenige daarbij samen een tehuis by een broer van de vrouw. Naar het blad verneemt, is de toe stand van K. redelijk, terwijl die van zijn echtgenoote hoogst ernstig is. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. By abonnement belangrijk lager ontworpen byp ;e de straat op vluchtte, waar zij spoedig tengevolge van bloedverlies in elkaar zakte. K. had zichzelf eveneens met het scheermes een wonde tpegebracht aan de voorzijde van den hals. Ook lij zakte ineen. De politie was inmiddels gewaar schuwd, terwijl de politie-dokter Na thans medische hulp bood. Beide slachtoffers werden vervolgens naar het Academisch Ziekenhuis ver Alléén bij worden genoemd, acht het Comité zich toch verplicht nogmaals een dringend beroep te doen op alle landgenooten, die tot nu toe geen ge legenheid hadden om van hun sym pathie met het goede doel te doen blijken. Bijdragen kunnen worden gestort op de postrekening van het Merapi- Comité no. 172700, of wel bij het Agentschap der Nederlandsche Han delmaatschappij, Kneuterdijk 1, Den Haag. Burgemeester en Wethouders der Gemeente WORKUM noodigen de belanghebbenden uit hunne vorde ringen ten laste der Gemeente over het dienstjaar 1930 voor den 15den Februari 1931 in te zenden. Workum, den 14 Januari 1931. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. van KOETSVELD. De Secretaris, v. d. GOOT. Familiedrama te Groningen, Dinsdagavond heeft zich teGronin- weaerom een bloedig drama gevaarlijke verwondingen opliepen. Sinds eenigen tijd werd, schrijft ’t Gron. Dagblad, wegens verduistering wonende in de Billitonstraat, door de recherche gezocht, doch tot nu toe tevergeefs. Dinsdag begaf de recher che, die ditmaal K. in zijn woning meende te zullen aantreflen, zich weer naar de Billitonstraat, doch de gezochte die wel in de buurt was gesignaleerd geworden, had blijkbaar van een en ander de lucht gekregen en liet zich niet zien. Dinsdagavond om half twaalf even wel is hij plotseling teruggekeerd, begaf zich naar zijn woning, waar hij zijn vrouw en beide kinderen te bed aantrof. Hij bracht zijn echtgenoote met een scheermes een diepe snede toe aan de rechter-achterzyde van den hals. De kinderen schreeuwden Onze Nederlandsche Industrie. Door een opdracht uit Indlö kan een fabriek hier te lande weerin werking worden gesteld. Aan de N.V. Kon. Ned. Machinefa briek v.h. E. H. Begemann te Helmonc is opgedragen de levering van de ijzerwerken voor de nieuwe spoorweg brug over de Kali Progo op Midden- Jftva, bestaande uit één brug van 96 door gevatte koude, zwaar gevoel in hoofd en ledematen, Influenza, Griep, Rheumatische pijnen, alsook vastzit- tende Hoestin al deze gevallen zullen Mijnhardt’s Poeders U spoedig helpen. Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. ontworpen hypothese om op celijke wijze de eeuwigheid te meten. James Douglas zegt: „Vader Tijd, je dent een bedrieger; we hebben je alleen maar gedroomd, jij met je baard, -e zandlooper en je zeis..." Floris C. een harde strijd noodig, om het drij ven tot staan te brengen. De dag van het begin des jaars is een goede dag om dien strijd aan te binden. Doch iedere andere dag is ook goed, wanneer het maar „nu” is, dat wil zeggen zoodra men de noodzakelijk leid inziet, om de plaats die wij in it leven vervullen, op een waardi ger, beter, verheffender wijze in te nemen. En aldus doende, wordt het even vervuld van een hoog streven, de gelegenheden tot beter en nutti ger arbeid openen zich op natuur ijke wijze voor ons, en we hebben geen tijd meer orn over de jaren die doden te zuchten en te weeklagen. Want de tijden die dan voorbijgaan, worden, om met de Frederick Leader te spreken, „voorraadschuren van er varing, in plaats van schimmen van voorbije glorie of geluk.” En indien de wereld zich niet de overtuiging had opgelegd van diverse beperkin gen, moeilijkheden, die de stijgende aren voor mannen en vrouwen met zich mede brengen, het voorbijgaan der jaren zou minder verschrikking en droefheid en meer dankbaarheid voor de ontwikkeling, de groeiende wijsheid die ze ons brachten, in onze levens brengen. Want het wachtwoord voor een gelukkig leven is vooruit gang. Dat de tijd voorbijgaat is niet erg. De hoofdzaak is, dat wij vooruitgaan, dat ons denken en leven op hooger, steeds hooger peil komt, door ernstig strevendan ervaren we pas werke- Wel, emand heeft eens heel terecht ge- Even voor den slag. Sneeuw in een groote stad. Proclamatie van den Haarlemschen burgemeester. Maar schalk Joffre’s laatste rustplaats. De eerste Amsterdam—Bazel—Napels- Expres. Sport in binnen- en buiten land. Gezellige lectuur en prettig tijdverdrijf. Het publiek is hardleersch De laatste weken wordt Groningen weer vereerd door het bezoek van cooplieden in zoogenaamd Perzische tapijten. Niettegenstaande de politie eenige weken geleden het publiek nog waarschuwde, zagen zij toch kans lier slachtoffers te maken. Zij doen het voorkomen alsof zij zeelieden van de groote vaart zijn, en dat zij op die wijze in de gelegenheid waren uit Konstantinopel een duur kleed mee te nemen, dat nu voor een prikje VWU.U, uDU :er*ocht.kan niets ervan om zetten in daden, ja, hebben nimmer Konstantinopel gezien, - - evenmin als de zeelieden ooit het zilte nat bevaren hebben. Hoewel het pu bliek na gewaarschuwd te zijn toch eigenlijk voorzichtig moest zijnmeent de recherche toch dat de heeren met hun leugens en valsche voorspiege lingen thans te ver zijn gegaan en zich daardoor aan oplichting schuldig maakten. Derhalve is tot arrestatie overgegaan. Het zijn de 43-jarige J. Tvn J. H. uit Utrecht en de 28-jarige H. 1P W. v. B. uit Rotterdam. Zü zullen ter beschikking van de Justitie worden gesteld. Voor de slachtoffers van de Merapi. Het Comité is dankbaar, maar nog niet voldaan. Het Merapi-Comité heeft reeds vele bewijzen van sympathie ten behoeve van de slachtoffers van de Merapi- ramp ontvangen. Reeds kon een be drag van 152.290.99 worden geboekt, terwijl uit ontvangen berichten blijkt, dat nog verschillende grootere en kleinere bedragen kunnen worden verwacht. v. d. Meer Sr. Kouwenhoven 7 J. v. d. Lageweg 5 o_oo J. Seekles de 33-jarige handelsreiziger W. K° J- Kramer G. Dijkstra 1. E. de Jong Muller Kramer T. Folkerts U. Hempel W. Blom S. de Jong A. v. d. Akker S. Wiersma Een onvoorzichtige grap. Twee lood- en zinkwerkers van circa 20-jarigen leeftijd hadden eenige werkzaamheden te verrichten onder een woning aan de Voltastraat te Wormerveer. De bewoonster van het huis gaf aan een der loodgieters een broodje met Rodent om dit onder het huis te werpen, wijl men last van ratten had. In plaats van dit te doen, riep hij zijn makker, die ouder den vloer werkte, toe, dat de juffrouw een broodje voor hem had. En deze, in den leef tijd waarop men altijd honger heeft, at het brood, met Rodent bestrooid, op. Eenigen tyd later vroeg de eerste loodgieter of zijn kameraad het brood voor de ratten had gestrooid. Op het antwoord dat hfl het opgegeten had, ®®n x verklaarde de eerste, bleek van schrik, dfgespeeld, waarby^twee echtelieden dat het brood met arsenicum-houdend Rodent voor de ratten bestemd was. De ongelukkige spoedde zich on middellijk naar de woningen der drie Wormerveersche dokters, die echter allen op patiëntenbezoek waren. Ten slotte ging hij naar het gemeente ziekenhuis, waar gelukkig de chirurg, dr. Bakker uit Amsterdam aanwezig was, die direct de maag van den patiënt leegpompte. Gelukkig had de patiënt na de verobering van het broodje met Rodent niet gedronken. Nu wordt gehoopt, dat hij geen na- deelige gevolgen van die onvoor zichtige grap zal ondervinden. Voor het eerst in zestig jaar. Als bijzonderheid mag zeker wel worden gemeld, dat sedert de- op richting van de Gron.-Lemmer Stoom boot Mij., een zestig jaar geleden, het in het afgeloopen jaar voor het eerst „moord”, terwijl de getroffene de is voorgekomen, dat de booten van genoemde^Mij., zoowel op het traject Lemmer-Groningen, als Lemmer-Am- sterdam, geen letsel ondervonden van ijs of sneeuw, en hun dienst onge hinderd en onafgebroken konden waarnemen. Dit toch is te meer een bijzonderheid, als men in aanmerking neemt, dat het in deze zestig jaren herhaalde malen is voorgekomen, dat deze booten tengevolge van ijs, in geen maanden konden varen, en als ze dan eindelijk, na ingevallen dooi, voerd. De kinderen vonden intusschen weer begonnen te varen, nog dikwijls '-•1 1 ---> weken lang hinder ondervonden van het losse ijs. 15 Jan. Onze vroegere plaatsge noot de heer J. de Roest, werkzaam geweest aan het postkantoor alhier, thans te Harlingen, slaagde dezer dagen te Den Haag voor het examen telegraaf-radicaal. 15 Jan. Blijkens een mededeeling aan het postkantoor alhier, is met ingang van heden de heer G. Heeringa, veearts alhier, na sluitingsuur telefo nisch doorverbonden, en kan het publiek voor het voeren van een telefonisch gesprek ten zijnen huize terecht. Naar aanleiding hiervan verzoekt de heer Heeringa ons het volgende ter kennis van de burgerij van Wor kum te willen brengen. Bij het tot-stand-komen van deze doorverbinding heeft de bedoeling voorgezeten, dat uitsluitend in drin gende gevallen van dit voorrecht gebruik zal worden gemaakt, b.v. by opbellen van een ziekenhuis of fami lieleden, by ernstige ziekte, desnoods via een van de zenders van Hilversum of Huizen. Bovendien is de heer Heeringa bereid Workumers belange loos te waarschuwen, indien hij voor een soortgelijk geval opgebeld mocht worden of b.v. voor het missen van een laatste treinhij vertrouwt er natuurlijk op dat hier geen misbruik van gemaakt wordt. De Vereen! verpleging „Onderlinge Hulp” alhier, heeft haar Jaarvergadering vastge- steld op Woensdag 21 Januari a.s., des avonds 7 45 uur te houden in het gebouw Rehoboth. Trouwe opkomst verwacht. Zie advertentie in dit no., en het convocatie-biljet. Totaal De scheepvaart werd niet gestremd. Dammen. De competitie-wedstrijd onder de leden van „O. G.” is thans ongeveer voor de helft verloopen. Het laat zich aanzien, dat de span ning er tot het eind toe in blijft en het is dan ook nog niet te zeggen, wie als prijswinners zullen uittreden. De stand is thans gesp. gew. gel. verl. pt. 8 - - - -- 6 6 7 6 B. Smid E. de Boer J. Hofman J. Koopen P. Vlas D. v. d. Meer Jr. 6 G. Kuipers 5 1. Groen 2 „Ik weeklaag niet over ’t [vlieden van de jaren „Maar ik zie naar de jaren, die [komen aangesneld. „Ziet hoe ze komen, de donk’re SV wat gelük'is.De tijd’ zelf... [en de klaren: r--■ x“ „In bonte mengeling: doch Zegd tfld is een door de menschen [snelle dagen alle...” - - - William Cullen Bryant. Ja, inderdaad, het zijn alle „snelle dagen.” B(jna onmerkbaar verglijdt de eene dag in de andere en terwijl de vele gelukwenschen ter gelegen heid van het nieuwe jaar ons nog in de ooren klinken, vervagen de stille beloften die we onszelve wellicht in de plechtige stonde van de jaarswis- seling deden, en drijven we voort op den stroom van den tijd. En als we dan weer een flink stuk in het nieuwe jaar gevorderd zijn, en het nieuwe en plechtige en frissche aanmerkelijk verbleekt zijn, dan vragen sommigen van on* zich af, hoe het toch komt, dat die visie van iets beters en hoo- gers, waarvan zij bjj den aanvang van het jaar een lichtende glimp za gen, zoo ras verdwenen is. Toen het jaar zijn einde naderde, en ze droom den diep in zichzelve van de inspira tie voor een beter en mooier leven, waarmee ze het nieuwe jaar zouden inzetten, toen hebben ze toch, in de atmosfeer van bezinning die het jaar einde toch op *den duur door de eeuwen^heen heeft meegebracht, ge dacht over en, ja zeker, ernstig ge- wenscht naar en min of meer ernstige voornemens gekoesterd omtrent een beter, hulpvaardiger, hooger-gestem- de wijze van leven. Maar als we na deze goede voornemens en mooie ge dachten waarover we een wyle droomden, den tijd voorby laten gaan en niets ervan omzetten ii dan vindt het jaar ons eindelijk weer op het oude peil, met de inspiratie verbleekt, een illusie armer, voort drijvend naar weer een ander jaar einde toe. En dan is het geen wonder, dat men melancholisch wordt bij het voorbijgaan der jaren, en zucht om den tyd die heenging, lieat in sentimenteel w het verleden en van de jeugd, en in droefgeestige ouderdomsverwachtin- gen. Maar het is luist de kwestie het moet niet bij aroomen en vaag hopen op beter, hooger-geatemd leven bleven. Er moet ook een actief stre ven naar zijn. Het is, zooals iemand in de New Outlook (Toronto) onlangs snedig opmerkte: Het droomen en hopen hebben hun plaats, maar Iets meer tastbaar en levend en kloekers moet er komen, voordat het leven de kleur aanneemt, de sterke kleur van de nobeler daad en het hooger doel. Niet velen van ons leven bepaalc onwaardig ten aanzien van hun werkelijk gesteld doel, maar dat soort van leven is zoo tragisch gemakke- Ijjk doordat men zich maar drijven iaat. En als dat drijven maar ia door- WORKUM. Loop der bevolking in deze gemeente over 1930. Bevolking op 1 Januari 1930. 1934 m. 1973 vr. totaal 3907. Geboorten 42 m. 46 vr. xvJ m. 124 vr. I totaal 230. Overleden 27 m. 25 vr. totaal 52. Vertrokken 146 m. 150 vr. totaal 296. Minder 25 m. 5 vr. totaal 30. Bevolking op 1 Januari 1931. 1909 m. 1968 vr. totaal 3877. Er werden 24 huwelijken gesloten. Levenloos aan gegeven 1 m. en 1 vr. Scheepvaartbeweging in deze gemeente over 1930. (Opgenomen bij de z.g. „Kettingbrug”) Schepen. Getal 26 22 41 32 40 29 30 30 34 33 25 12 gegaan, door de jaren heen, dan is resultaat, gezien den meter spanning en eenige dikwijls een sterke doelstelling en betrekkelyk korten tyd, welken het aansluitende kleinere bruggen,- Comité werkt, niet onbevredigend kan een gewicht vormende van c.a. 500 totaal 88. Inaekomen 106 Deze fabriek, die zich eenige weken geleden genoodzaakt zag haar afdee- ing constructiewerkplaats tijdelijk te sluiten, zal thans spoedig haar arbei ders wederom te werk kunnen stellen. Engelsche militaire vliegtuigen verongelukt. Dinsdag zijn in Engeland 2 militaire vliegtuigen verongelukt, waarby 5 inzittenden den dood hebben gevonden. Het eerste ongeluk had plaats met een bombardeervliegtuig, dat bij het maken van een noodlanding over den cop sloeg en geheel vernield werd. )e vier inzittenden konden slechts als lijken worden geborgen. Het tweede ongeluk bad plaats bij een vlucht van het 29ste eskader boven North Weald in het graafschap Sssex, en werd veroorzaakt doordien twee vliegtuigen op geringe hoogte dicht naast elkaar vlogen. Op een gegeven oogenblik raakte de vleugel van het eene vliegtuig de stuurinrichting van het andere, dat daarop neerstortte en zich vlak naast iet officierscasino in den grond boorde. De inzittende, een vlieger- officier, werd op slag gedood. FRISO PÜROL bij Ruwe Handen. Dons 30 ct. 7J. JE: i gemak-

Friso nl | 1931 | | pagina 1