Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Handwondjes Bij Griep Baggeren - Horzea. Hoest, Keelpijn SPOORRITJES f 100 - BONNEMA - Tel. 18 - WORKUM 57ste Jaargang ZATERDAG 31 JANUARI 1931. No. 5. Officieel Gedeelte. VERHUUR VAN LUXE AUTO’S met of zonder chaufïeur. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. - - - bagg< hand' i Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Donder dags voorm. in te zenden. Ad- vertentiën tot uiterlijk Don derdagsmorgens 12 uur, uit gezonderd familieberichten Mflnhardt’s Hoesttabletten. Doos 30 ct. Mij n hard t’sKeelpijn tabletten,60 en 30ct. Bü Apoth. en Drogisten. t a B deelingen. Verzoek van de Groep Nederland het Algemeen Nederlandsch ver- Nederlandschë woorden in aankondi ging' stelli waarbi a i- i. Groote Ritten, speciale tarieven I, a a De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uitgezonderd Familieberich ten, 10 cents per regel. Bij abonnement belangrijk lager Lijst van eigenaren en houders van paarden. De Burgemeester van WORKUM maakt bekend, dat gedurende de maand Februari voor ieder ter Secre tarie dezer gemeente ter inzage is gelegd de alphabetische lijst van de namen van eigenaars en houders van paarden, welke lijst is opgemaakt in gevolge artikel 17 van het Inkwar- tieringsbesluit. Workum, den 29 Januari 1931. De Burgemeester voornoemd, C. E. van KOETSVELD. 1 8 - gemeentewege kan nooit een ander karakter dragen dan armenzorg en is niet anders mogelijk dan langs het armbestuur. Tot stand gekomen werken in 't afgeloopen jaar en aangebrachte ver beteringen zijn: teeren van de weg in ’t Heidenschap, verbreeding van een gedeelte rioleering, zeesluisbrug, hok voor slachtafval, urinoir en bag geren van de Droge Dolte. Het lijkt me toe dat dit jaar rijker zal zijn aan verschillende werken dan het vorige jaar. Het werkpro gramma bestaat uit: vervanging van een brugje in ’t Heidenschap door een dam met duiker, verbetering van de Emmakade en van een gedeelte rio leering, onderhoud van wegen, het leggen van de electr. leiding langs den Stationsweg, terwijl ik reeds noemde aanleg van een sportterrein en baggeren van de Horzea, en verder nog twee werken, die uit andere beurzen betaald worden n.l. le. het leggen van waterleidings- buizen. In begin April zullen deze werkzaamheden hervat worden, ter wijl dan verwacht mag worden dat we in begin Juli het water kunnen krijgen. Ik hoop dat er direct zooveel aansluitingen mogen komen als we verwachtten, liefst nog meer, opdat het ontbrekende van het gegarandeer de verbruik niet door de gemeente behoeft te worden betaald. In ’t be staan van de leiding zullen dan wel meerdere aansluitingen volgen. 2e. uitdieping van de haven d. w. z. de diepte te herstellen, die door daling van het peil wordt verloren. Inpoldering van het „Groene Strand” zal na eenige jaren, na de afsluiting van de Zuiderzee, een belangrijk stuk werk zijn. Nu nog een enkel woord over ver- keers-wegen te water en te land. Zoo- als gezegd zal waarschijnlijk de uit dieping van de haven en baggering van de Horzea dit jaar onderhanden worden genomen. Van groot belang zou het zijn als de haven en de daar achter gelegen waterwegen, die ver binding vormen met het binnenland der Provincie, in een behoorlij ken staat verkeerden, maar hieraan ontbreekt helaas nogal iets. De door opheffing bedreigde veerdienst Stavoren-Enkhuizen en de daartegen gevoerde actie is voldoende bekend, zoodat het niet noodig is hierover uit te wijden. Wel kan medegedeeld wor den dat medewerking van veler kant, ook zelfs daar waar men het niet ver wacht had, verkregen is, en thans goede hoop bestaat dat de actie niet vergeefs zal blijken. Minder hoopvol is de toestand van de landwegen die verbinding vormen met Gaasterland en Bolsward en die voor algeheele verbetering nog wel niet direct in aanmerking zullen komen. Toch hebben ze dringend behoefte aan verbetering. Hieromtrent zijn besprekingen gevoerd met de gemeenten Hemelumer Oldephaert en Noordwolde, Hindeloopen Bolsward en Wonseradeel, waarover te zijner tijd nader zal worden gesproken wanneer gebleken mocht zijn dat deze pogin gen tot samenwerking iets mochten hebben bereikt. Den ambtenaren zij dank gebracht voor de ijver waarmee zij hun taak hebben vervuld, en ik hoop dat we in de toekomst dezelfde onberispelijke medewerking bij hen zullen vinden. Vele en moeilijke werkzaamheden staan ons in dit jaar te wachten, zoo dat ik hoop dat een ieder bereid willig alle krachten hiervoor zal geven. Dat we in alles het goede betrach ten en dat God ons de macht en de wijsheid moge geven het goede te vinden. Hierna komt aan de orde Punt 1. Notulen der vergadering van 4 December 1930. Na een kleine opmerking van den voorz. worden deze vastgesteld. Punt 2. Ingekomen stukken en mede- deelingen. a. Verzoek van de Groep Nederland van het Algemeen Nederlandsch ver bond om het gebruik van andere dan Nederlandsche woorden in aankondi gingen te beteugelen door het vast stellen van een belasting verordening, de aankondigingen in de vreemde taal in sterke mate worden belast. b. Resolutie van Gedeputeerde Sta ten van Friesland tot goedkeuring van het raadsbesluit tot onderhandsche verhuring van het 2e of Tjerkwerder tolhuis. c. Idem, waarbij de beslissing op de zwaarlijk dat aan allemaal verminde ring wordt gegeven. De heer van der Gaast is het met het gesprokene van den heer Haijtema eens en zou over één jaar 15 pCt. reductie willen toekennen. De heer Sikkes zegt dat adressant met z’n bedrijf in dezen tijd een harde dobber heeft, en stelt voor hier de reductie te bepalen op 20 pCt. Ook de heer de Roest wil ieder geval op zich zelf beschouwen en kan het voorstel van 20 pCt. wel ondersteunen. De heer de Vries verdedigt het standpunt van B. en W. omtrent hun beginsel-voorstel. Spr. wil geen pre cedent scheppenkrijgt adressant verlaging van huur, dan is het niet meer dan billijk dat dit ook de andere huurders toekomtzij hebben er recht op. Hiermee is de heer van der Gaast het niet eens. De huurder, die geen reductie behoeft dooi wat voor om standigheden ook, zou deze dan toch krijgen. De een huurt ook voordeeliger in dan de ander. De heer Haijtema zou andere ver zoeken om vermindering willen af wachten; het zijn hier de bermen die gehuurd zijn en deze waren ook wel het slechtst. De heer Brandsma voelt wel eenig verschil tusschen dit geval en de pachters van de zeesluis, tolhuis enz., die reeds meerdere jaren hebben gehuurd en bij hun inschrijvingen altijd wel rekening houden met enkele slechte jaren. Hier is het’t eerste jaar datadressant de bermen heeft gehuurd, zoodat spr. wel voor vermindering is, echter niet voor een beginsel besluit. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van verschillende leden om adressant 20 pCt. verlaging toe te staan, zonder hoofdelijke stemming aangenomen. ;aat met een even- en Influenza, Rheumatische pijnen, gevatte Koude, Hoofdpijn, Kiespijn, Aangezichtspijn en vastzittende Hoest, zullen Mijnhardi’s Poeder» U spoedig helpen. Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. zedelijkheid, waaronder ook dron kenschap is te verstaan, zijn enkele gevallen geconstateerd. Een ergelijk voorval was dat van een in verren staat van dronkenschap verkeerend persoon, die een café met vergunning zwaaiend verliet, daarna in elkaar zakte en geruimen tijd bewusteloos was gebleven. Hierbij zal in ’t ver volg, evenals bij ontheffing van ouder lijke macht in gevallen waar dit nood zakelijk mocht blijken, krachtig wor den ingegrepen. Op het gebied van openbare gezond heid zijn als verbeteringen te noemen le. het beperken van het houden van varkens in de bebouwde kom, waarbij echter wel met de nadeelen van de houders rekening werd ge houden, maar deze overlast moest tegen gegaan worden om gezondheids redenen, waarvoor andere belangen moeten zwichten. 2e. het baggeren en opschoonen van slooten en vaarten, hoewel daar nu nog wel iets aan ontbreekt. Uit vervuiling van vaarten kunnen veel schadelijke invloeden voort komen. De burgers worden verzocht zich te zullen onthouden van het werpen van vuil in de slooten, waarop de politie ook scherp zal toezien. Met waardeering kan ik melding maken van het goede werk verricht door de vereeniging „Het Groene Kruis”, pleegzuster en geneesheeren. Aan deze arbeid zal de gemeente ook in ditjaar zooveel mogelijk haar steun willen verleenen. Wanneer ik nu spreek over de economische en sociale toestanden, is het wel hoofdzakelijk over die twee woorden, die in den tegenwoordigen tijd over ons geheele land en over de geheele wereld gaan n.l. „malaise” en „werkeloosheid”. Het een is een uitvloeisel van het andere, en het „als een lid lijdt, lijden er meerdere leden” maakt dat het thans een internationaal verschijnsel is. De gemeente staat machteloos tegenover deze malaise en werkeloosheid, hoewel zij twee dingen voor oogen kan houden om hun invloeden in mindere mate te doen gevoelen, n.l. bezuiniging, waar door de belasting zoo laag mogelijk wordt gesteld, en leveringen te gun nen aan gemeentenaren of althans landgenooten, ook al mochten de kosten van die leveringen uit eigen land duurder komen. Ter bestrijding van de werkeloos heid, die hier niet in die mate was als wel in andere gemeenten, werden verschillende werkzaamheden ver richt n.l. snoeien van boomen langs de stad, uitbaggeren Droge Dolte, terwijl de nieuwe sluisbrug en het leggen van waterleidingsbuizen ook haar werkzaamheden meebrachten. Aanvankelijk had men gedacht en ik had ook gaarne gezien, dat de geheele waterleiding in onze gemeente dezen winter was gelegd. Dit heeft echter niet mogen gelukken, hoewel de Mi), dringend werd verzocht haar werk met grooten spoed voort te zetten. Thans kunnen we een weg inslaan, waarmee gediend is, t.w. het inrichten van een speelterreindit maakt een afzonder lijk punt van de agenda uit, en wordt straks in behandeling gebracht In onderzoek is de vraag of het ;eren van de Horzea niet „uit de 1” kan gebeuren inplaats van „met de machine”. Wanneer hier tusschen geen groot verschil mocht blijken te zijn, zou tot uit de hand baggeren kunnen worden besloten. Het gem.-bestuur kan met een ge rust geweten zeggen, dat zij alles heeft gedaan wat ze kon, en dit zal ze ook blijven doen. Wanneer er soms ook anders gezegd mocht worden, dan zal ik dat wel door de vingers kunnen zien, daar men door de werke loosheid misschien wel eens in een stemming kan komen om zoo iets te zeggen, maar wanneer men kalm de zaken overziet, ben ik overtuigd dat men zich niet zoo zal uitlaten. Indien de gemeente niet meer werken heeft laten verrichten dan was dit geen onwil maar onmacht. Andere onder steuning dan werkverschaffing van De Burgemeester van WORKUM; brengt ter kennis van belanghebben den dat, ter voorziening in de behoefte aan werk voor de werkloozen in deze gemeente, de mogelijkheid zal worden overwogen de Horzea vanaf de rol paal tot aan de gemeente-reiniging met de hand in plaats van met de machine te laten baggeren. Daarvoor is het noodig dat de be schikking wordt verkregen over het bedrag der kosten wanneer baggering met de hand plaats vindt. Indien dit bedrag niet een te groot verschil op levert met de kosten verbonden aan baggering met de machine, dan zal den Raad worden voorgesteld tot baggering met de hand te besluiten. Ieder die eventueel gading naar dit werk wenscht te maken wordt verzocht, zijne opgaaf van het kosten- bedra» vóór Donderdag 5 Februari 1931, des namiddags 12 uur ter Secre tarie in te leveren. Inlichtingen worden door den ge- meente-architect verstrekt. Workum, den 29 Januari 1931. De Burgemeester van Workum, C. E. van KOETSVELD. Punt 9. Verzoek van het bestuur der R.-K. Kiesvereeniging te Workum tot wijziging van de dagen en uren waarop het huwelijk door den Ambte naar van den Burgerlijken Stand, kosteloos wordt voltrokken. Het prea-advies van B. en W. is kort: Een beslissing kan hierop niet genomen worden door de Raad. Het verzoek moet gericht worden aan den Ambtenaar van den Burgerlijken Stand, die de uren vaststelt, zoodat het niet voor behandeling in aanmer king komt. De heer Brandsma was op een dergelijk antwoord verdacht, hoewel het hem teleurstelt dat de meerderheid, of misschien alle 3 leden, van het Dagelijksch Bestuur, geen rekening heeft gehouden met de wensch van 1li deel van de bevolking om op Woensdag- of Donderdagmorgen 9 uur het kosteloos huwen voor minder- gegoede Katholieken open te stellen. De heer de Roest vraagt of de verordening wel goed is, hierin staan de uren vermeld, terwijl deze veror dening toch door de Raad wordt vast gesteld. Hierop geeft de secretaris ten ant woord dat deze uren door den Ambte naar van den Burgerlijken Stand zijn bepaald ingevolge art. 4 der wet van 23 April 1879 stb: 72, en gemakshalve in de verordening zijn opgenomen. Punt 10. Benoeming van leden en plaatsvervangende leden van het hoofdstembureau en de stembureaux. De heer Posthumus vraagt hiervoor niet in aanmerking te komen om leef tijd en gezondheidsredenen. De voorz. bedankt de heer Posthu mus voor bewezen diensten en ik hoop, aldus spr., dat we u nog lang frisch en gezond in ons midden mogen zien. Bij acclamatie worden alle leden benoemd, zooals deze voor de ver schillende bureaux door B. en W. zijn opgesteld. (Zie vervolg Raadsverslag 4e pag.) Verslag van de vergadering van den Raad der Gemeente WORKUM, op Donderdag 22 Januari 1931, des namiddags 61/2 uur. Voorzitter de heer C. E. van Koets veld, Burgemeester. Secretaris de heer D. v. d. Goot. Aanwezig 10 ledenafwezig de heer P. Gaastra, wethouder, die bericht van verhindering heeft gezonden. Voordat de voorzitter de uit 21 punten bestaande agenda aan de orde stelt, spreekt hij de Raad o. m. als volgt toe In onze eerste vergadering zijn wij geneigd een blik te werpen naar wat achter ons ligt, naar voren en naar boven. We herinneren ons het ver loop van verschillende zaken in 1930, en staan nu voor de vraaghoe moet het met deze dingen in dit jaar. Spr. laat hierop de resultaten en naleving van openbare orde, veilig heid, zedelijkheid, gezondheid, en de economische en sociale toestanden, als ook tot stand gekomen werken, de revue passeeren. De openbare orde is niet noemens waard gestoord. Wel zijn enkele klachten binnengekomen, die zoo noodig berispt of bestraft zijn, wat ook in ’t vervolg zal geschieden, maar dit waren orde-verstooringen die voortvloeiden uit overmoed en uit bundige levenslust. Ernstiger daden of uitingen van een revolutionair karakter kwamen niet voor en zullen in de toekomst ook niet van onze vredelievende burgerij te wachten zijn. Hierbij merkt spr. op dat zeer zeker de in voorbereiding zijnde propaganda van den Bond van BHz. Vrijwillige Landstorm hier ter stede, succes zal boeken. Echter onze veiligheid kan nog an ders verstoord worden, en wel door inbraken. De politie kan hierbij volle lof gegeven worden voor het ijverig opsporen van de schuldigen, wat haar in een geval, dat al eenigszins ver ouderd genoemd kan worden, gelukt is. Wat betreft overtredingen openbare begrooting voor 1931 wordt verdaagd. d. Mededeeling van den heer A. J. Ph. Ridder, dat hij de herbenoeming tot voogd van het Stads-burgerwees- huis aanneemt. e. Idem van den heer F. Zeilstra, betreffende de herbenoeming tot lid van de Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs. f. Idem van den heer C.A. Dijkstra, betreffende de herbenoeming tot Arm voogd. g. en h. Dankbetuiging van de wed. J. Oudeboon en de wed. J. Stout voor de over 1930 ontvangen toeslag op het pensioen. i. Uitslag publieke verpachting zee sluis, le tolhuis en land aan de Bran- deburevaart. Op voorstel van B. en W. worden destukken a t/m i voor kennisgeving aangenomen. Stukken betreffende de opleiding van politie ambtenaren door den Bond vanChr. politie ambtenaren in Neder land. Punt 3. Verzoek van J. J. Visser, P. Nijenhuis, Anne de Jong en U. van Meekeren om ontheffing van den aan slag in het schoolgeldkohier 1930. B. en W, zijn van oordeel dat er geen redenen bestaan om nu reeds hierover een beslissing te nemen. Tot Maart of April kan uitstel van beta ling worden verleend. Wat dan ver der moet gebeuren zal dan wel blij ken, zegt de voorz. Conform B. en W.’s advies zonder hoofdelijke stemming besloten. Punt 4. Verzoek van A. Elzingaom eene tegemoetkoming ingevolge art. 13 der L.O.-wet 1920. B. en W. stellen voor adressant de gevraagde vergoeding van f10 per kind en per jaar te verstrekken, waartoe zonder hoofdelijke stemming wordt besloten. Eenzelfde beslissing valt ten deel aan een gelijk Punt 5. Verzoek van J. Westendorp om eene tegemoetkoming ingevolge art. 13 der L.O.-wet 1920. Pust 6. Verzoek van J. Bulthuis om de woning w(jk G, no. 128 wederom voor 1 jaar onderhands te mogen huren. Daar de heer Bulthuis de woning net bewoond en er bij publieke ver huring wel niet een hoogere huur dan f300 zal worden verkregen, stellen B. en W. voor gunstig op dit verzoek te beschikken, waartoe zonder hoofde- lijke stemming besloten. Punt 7. Verzoek van S. Vlas, exploi tant van een radio-distributie-centrale, om verlaging van de retributie voor het hebben van overspanningen over de openbare straat en vaarwater. De thans verschuldigde retributie bedraagt per overgang f5. Aan Vlas is gevraagd een gespecifieerde nota van z’n bedrijf in te zenden om de gegrondheid voor verlaging te onder zoeken, waaraan hij echter geen ge volg heeft gegeven. B. en W. geven in overweging het verzoek af te wijzen. De heer Sikkes wil er niet veel van zeggen, maar spr. heeft toch de indruk gekregen dat in Workum de bijdragen wel wat hoog zijn in vergelijking met andere plaatsen. De voorz. geeft toe dat er wel plaatsen zijn waar die bijdragen lager zijn, maar hier staat tegenover dat elders weer hoogere bedragen gehe ven worden. De heer Hobma vraagt nog naar het aantal overgangen en duikers, dat 16 blijkt te zijn, en meent dat wan neer dit getal aanmerkelijk vermeer derd mocht worden, wel tot verlaging kon worden overgegaan. De voorz. merkt hierbij op dat in geval deze vermeerdering van over gangen gepaard gi redige vermeerdering van aanslui tingen, verlaging niet noodig is. Hierna wordt bovengenoemd ver zoek zonder hoofdelijke stemming afgewezen. Punt 8. Verzoek van G. B. de Boer om vermindering van huur voor de door hem gepachte perceelen gras gewas van de bermen der wegen. B. en W. zijn van oordeel dat men hier geplaatst wordt voor een beginsel besluit; wordt hier vermindering toe gestaan dan zullen ook de andere huurders van de gemeente verminde ring moeten ontvangen. De hier be doelde huur bedraagt f 345.—, terwijl 30 pCt. reductie wordt gevraagd. De heer Haijtema wil elk geval op zich zelf beoordeelen en hier wel vermindering toekennen, hoewel hem de volle 30 pCt. wel wat veel voor komt. De heer Dijkstra vindt het te be- gaarne gezien, ding in onze g winter was gelegd. L werd verzocht haar werk met grooten spoed voort te zetten. de werkverschaffing zeer B i L i r r i- 3 B r B 1 r r i B [- I- t 0 t 8 i. B D

Friso nl | 1931 | | pagina 1